ert-Jan Theunisse ls terug als winnaar Zes weken voor f. 25,- YYV dankt reglement Hockeyers winnen kat-en- muis-spel Leids grootmeesterduo leidt in schaakstrijd Top sportnieuws paDRT £«icUe6otvuuit DONDERDAG 13 JUNI 1991 PAGINA 13 .Th Bosch spant •t geding aan 'ao!' OSCH De Stichting BW Den eerli! ieeft gisteren besloten een kort ge- and* ocedure aanhangig te maken tegen 3 sa tiebestuur Betaald Voetbal van de ifslS Aanleiding is de weigering van de 'and; bond de bekerfinale tegen Feye- en k e laten over sPelen- Het bestuur i d« V Den Bosch had dat vorige week ran^ mdat naar hun zeggen supporters ottyenoord, die het veld bestormden, n de laatste zeven minuten onmo- adden gemaakt. Eis van BW Den Jn het kort geding, waarvoor nog (7Matum vaststaat, zal zijn het laten i (ujelen van de wedstrijd dan wel de gewonnen verklaren voor de vereniging. Vriendschappelijk De Italiaan Paolo Mal- dini krijgt een ferme tik te verwerken van de Deen John Mölby. Het betrof een incident tij dens het vierlanden- toernooi waren ook de voetballers van Zweden en de Sovjetunie deel nemen. Italië bereikte de finale tegen èén van deze beide laatste lan den door de Denen gis teren met 2-0 te ver slaan. Het toernooi in Zweden staat overigens te boek als 'vriend schappelijke ontmoe ting'. FOTO: AP BREDA Er komt dit seizoen nog één avondje NAC. De volstrekt oppermachtige Bredase ploeg heeft gister avond zijn eerste kans op promotie naar de eredivisie op onbegrijpelijke wijze voorbij laten gaan. Woensdagavond treedt het Bredase elftal opnieuw op, tegen de nummer zestien uit de eredivisie; mogelijk FC Den Haag. VVV, dat geen moment in de wedstrijd was, haalde in Breda een ach terstand van 0-2 op tot 1-2 en kwam daarmee gelijk met de Bre- danaars, die zondag in Venlo ook met één doelpunt verschil hadden verloren. Het Europacupreglement (in de uitwedstrijd gemaakte doelpunten tellen dubbel bij een gelijk puntenaantal) tilde VVV een klasse hoger. NAC-WV 2-1 (1-0). 29 Lokhoff 1-0, 58. Smit 2-0, 72. Driessen 2-1. Scheids rechter: Uilenberg. Toeschouwers: 15 692 (uitverkocht). Gele kaart. Lokhoff, Den Haan en Smit (NAC), Boere en Van Aerts (VVV). NAC Karelse; Van den Dungen, Schrijvers, Den Haan, Koumans en Wilnis (80 Van Gils); Lokhoff en Smit; Remie, Cornelissen en Lammers. VVV: Roox, Minten (56. Van Aerts), Polman, Janfada en Derix; Vander- broeck, Rutten en Driessen; Venetiaan, Boere en Graef (46. Janssen). De Treffers kampioen GROESBEEK De Treffers heeft gisterdagavond voor 4100 toeschou wers in Groesbeek de titel bij de zon dagamateurs vero verd. De thuisclub ver sloeg de nieuwe eerste-divisonist TOP met 3-1 en gaat nu in twee duels met Quick Boys (15 en 22 juni) uitmaken, wie zich algeheel landskam pioen mag noemen. Neptunus bereikt finale Europa Cup SKELLEFTEA/PARIJS De honkballers van Neptunus hebben gisteravond vrijwel zeker de finale bereikt van het toernooi om de Eu ropa Cup II. De Rotterdammers wonnen met 7-3 van de sterke Ita liaanse club Parma, dat in de och tenduren er niet in was geslaagd de nationale rivaal Milan af te troe ven. In Parijs, waar de landskampi oen om de Europa Cup I spelen, was het een gemakkelijk dagje voor de Nederlandse vertegen woordigers. Nicols ramde het arme Borgerhout met 16-0 weg. Iets min der vernietigend ging Pirates te werk tegen Leksand uit Zweden: 12-0. taling Luxemburg in de j5j ielersport is het begrip ositief voor tweeërlei tleg vatbaar. Gert-Jan heunisse weet daar in- iddels alles van. Na le ellende van drie po- l0* tieve dopingcontroles em aakte hij gisteren na T* >n jaar schorsing een tgesproken positieve ?ntree: als winnaar van eerste etappe in de onde van Luxemburg, aarvan hij tevens klas- mientsleider werd. jie Gje consequentie was dat ïeunisse al na zijn eerste 5,11 >ers bij de dopingarts op be- -614ek moest. En bleek zijn na igst voor een hernieuwde isitieve uitslag allerminst Verdwenen. „Laten we bid- ns|n voor een goede afloop", idde de veelzeggende reac- van de renner die schijn- lar niet als een anonymus in rondfietsen. Helemaal itspannen leverde Theunis- zijn urine gistermiddag be- ijpelijkerwijs niet in. Ter wijl hij vroeger de controle bezocht alsof hij naar de wc ging, gaf hij toe gisteren ex tra nerveus te zijn geweest. Ook al had Theunisse zijn maatregelen genomen. Met ondersteuning van ploegleider Cees Priem eiste hij van de dienstdoende arts naast het gebruikelijke aantal van twee een derde flesje te mogen volplassen. Verzegeld en wel werd dat flesje gister avond nog naar Nederland getransporteerd, waar de ploegarts van TVM er voor zorgdraagt dat het op een veilige plaats wordt bewaard. In het geval Theunisse we derom positief mocht te zijn, hoopt hij over bewijsmateri aal te beschikken om het te gendeel te kunnen aantonen. Het kostte Theunisse en Priem overigens veel overre dingskracht om de dienst doende arts zover te krijgen. ,,Ik heb net zo lang volge houden tot de man overstag ging. Iedere persoon mag toch zijn eigen urine opei sen", luidde Priems plausibe le verklaring. Het verzegelde flesjes werd gisteren met ge paste trots getoond tijdens de persconferentie, die Theunis se onmiddellijk na afloop van de etappe voor de massaal toegestroomde (Nederlandse) pers gaf. Het extra flesje urine was overigens niet de enige maat regel die Gert-Jan Theunisse uit voorzorg heeft getroffen. Deze week is tevens zijn me disch dossier opgestuurd naar de internationale wielerfede ratie (UCI). Daarin kunnen de hoeders van de reglemen ten lezen dat Theunisse in die zin een afwijkende hor moonhuishouding heeft dat zijn epitestosteron-gehalte bij ongewoon grote inspanning onder de gebruikelijke factor 1 kan terugvallen, met als ge volg dat de waarde van zijn testosteron-spiegel kan oplo pen boven de toegestane waarde van 1:6. Het gevaar dat Theunisse op nieuw positief wordt bevon den na een dopingcontrole blijft derhalve levensgroot aanwezig, realiseert ook de teruggekeerde 'krijger' zich maar al te goed. „Mijn pro bleem is die wisselende epi- testosteron-waarde. En voor al dat daarover nog zo weinig bekend is", liep Theunisse vooruit op mogelijk nieuwe aanvaringen met het doping- reglement. „Er zal door de UCI aan die verhouding ge sleuteld moeten worden. Ik kan toch niet onder verden king blijven staan? Ik hoop dan maar dat dank zij mij de normen worden aangepast". Afgezien van alle doping- vraagstukken maakte Theu nisse, die als de verloren zoon weer in het peloton werd opgenomen, een spek- takulaire rentree. Als zijn heroptreden een eerlijke af spiegeling is van de vorm waarin hij verkeert, kan de concurrentie de borst nat ma ken. En belooft de Tour de France buitengewoon inter essant te worden. Theunisse demonstreerde gistermiddag een staaltje macht die het pe loton deed sidderen. Op de eerste de beste heuvel- na 45 kilometer - plaatste de Ne derlander een demarrage die alleen Frans Maassen kon beantwoorden. De rest van het deelnemersveld zag de twee Nederlanders pas terug Gert-Jan Theunisse is terug. In de eerste etappe van de Ronde van Luxemburg verslaat hij Frans Maassen op de streep. FOTO: ANP aan de finish. Ongeloof Maassen, die heftig tegen- had gedaan. „Man, ik was blij maakte vervolgens plaats sprak dat hij Theunisse de dat ik hem kon volgen", rea- voor waardering. Ook bij etappe-overwinning cadeau geerde hij. SPORT OP TV VANDAAG Nederland 3, 22.15 uur: Studio Sport Journaal. 23.15 uur: Studio Sport, sa menvatting tennistoernooi Rosmalen RTL 4, 22.55 uur: Match, Barend en Van Dorp. BBC 2, 22.35 uur: Sport extra, snoo ker in de European Matchroom Lea gue tussen Jimmy White en Tony Drago. Duitsland 1, 23.00 uur: Sport extra met WK schermen, finale floret voor vrouwen. Rai Uno, 23.00 uur. Voetbal. Zweden- Sovjet-Unie Sportnet, 18.00 uur: Sport Eurosport, 18.00 uur. Sport. MORGEN Nederland 3, 17.15 uur: Studio Sport, onder meer samenvatting tennistoer nooi Rosmalen. RTL 4, 17.50 uur. Giro'91, wielrennen Ronde van Italië. BBC 2, 15.20 uur: Tennis, Stella Ar- tois-toernooi in Londen. Rai Uno, 15.30 uur: Wielrennen. Ron de van Italië. Sportnet, 08.00 uur: Sport. Eurosport, 14.00 uur: Sport. KOERSEN DEN HAAG Onze tips voor de koersen van Schaesberg (morgen, aanvang 19.00 uur) luiden: le koers: 1 Young Punch; 2 Fort Hazelaar, 3. Florida Gesture (1-5-4). 2e koers: 1 Time For Roses, 2. Bon ny, 3. Snowflake (8-7-4). 3è koers: 1. Djewi Magnus, 2. Regale Strain, 3. Elsie B (3-4-6). 4e koers: 1 The Pub, 2. Racy, 3 Sha- manta (3-7-8) 5e koers: 1 Sizzing Java. 2. Cruise Missele, 3. Carolus C (5-7-3). 6e koers: 1 Silva Bella, 2. Flushing Rudy. 3 Farah Kievitshof (1-4-6). 7e koers: 1 Long Leg Jennie. 2 Another Starlet. 3. Happv John (8-2- 3). 8e koers: 1 Queen Of Lao's, 2. Bluish, 3 Wooing (1-3-5) 9e koers: 1 Exact Kievitshof. 2. Mc Carthy, 3 Hills Mr Brown (8-4-3) 10e koers: 1 Brigitte G, 2 Beckey's Bet, 3. Montana Lobell (7-2-4). Joost Bellaart geen manager van hockeyploeg PARIJS Joost Bellaart heeft het bestuur van de Ko ninklijke Nederlandse Hockey Bond laten weten niet be schikbaar te zijn voor de func tie van manager van de man- nenhockeyploeg. De directeur van een marketingbureau in Amsterdam kan niet voldoen de tijd vrijmaken. ;non haakt Giro PORDOI De voor- -an de Giro-organisatie inkomsten op desolate dbrFipen begint zelfs de Ita- deelnemers op te bre- buitenlandérs hebben fgehaakt. Fignon stap- ren zelfs af, Lejarreta flinke achterstand op. ?DuhI we8 omhoog ïeldt Franco Chioccioli iemand, die zijn wiel luden. Voor de tweede drie dagen ging de lidrager winnend over ;h. Geen sterveling, die twijfelt, dat hij de an dit jaar op zijn naam Ingen. er moet zich verantwoorden AARDE Nog voor tal de raadkamer in het :he Oudenaarde beslis- f de zaak Criquielion- al dan niet voor de r komt. Dat is bijna drie ia de historische spurt beide wielrenners tij- et WK voor profrenners augustus 1988 in Ronse. ,e7( eft het parket eindelijk im Steve Bauer te ver wegens (on)opzettelijk jen het aanbrengen van ndingen. 43. lts zes clubs in ivisie ijshockey JOELEN De Neder- ijshockeybond heeft n tijdens de buitenge- bondsvergadering in den zes clubs aangewe- jlf het komend seizoen in divisie spelen. Dat zijn u 1 dam, Utrecht, Tilburg, lorn i. Nijmegen en Heeren- eda Vorig seizoen kwamen I21"11 kei ijk acht teams uit op ).4éiogste niveau. del Rohda .TERBERG Rohda knj gisteravond beslag ge- £9p de laatste veldkorfbal- .^1 drie vakken. De ploeg Mnsterdam, vorig seizoen )6fl landskampioen, won pissende derde duel te- kJeetos met 9-8. I basketbalcoach ;HAAG Het bestuur Nederlandse Basketbal leeft Randy Wiel aange- in als coach van de na- mannenploeg. Hij volgt g8,i Harrewijn op, die meer ijf jaar trainer van het jn) rs geweest. Erik Parlevliet ontspringt een tackle van de Zwitser Lauenberger. PARIJS Het contrast in de wijze van benadering deed welhaast tragi-ko- misch aan. 't Was gisteren op de eerste dag van het Europees kampioenschap der hockeyende mannen tijdens Nederland-Zwit serland (9-0) nauwelijks te bepalen welke van de twee ploegen nu het meeste plezier beleefde. „Deze ploeg behoort niet op een EK thuis", zuchtte de win nende coach Rob Bianchi. „Voor ons kan dit toernooi niet lang genoeg duren", pa reerde de Zwitserse „uitblin ker" Stefan Louenberger. Na afloop van het kat-en-muis- spelletje wel te verstaan. Voor het als vanzelfsprekend oppermachtige Oranje hoefde de openingswedstrijd met deze mate van tegenstand eigenlijk niet zo nodig. „Ach, we zien wel", sprak Floris Jan Bove- lander tevoren op de hem wel bekende nonchalante toon. In de wetenschap dat de eerdere elf interlands steevast Neder landse winst (doelcijfers 44-6) hadden gebracht. Het laatste treffen (5-0) dateerde overi gens van 1960, destijds als op warmertje voor de Olympische Spelen in Rome. Sindsdien nam Zwitserland tweemaal aan een EK deel met weinig verheffende resultaten: achtste in 1970 en zelfs zeventiende in 1974, toen alleen Finland lager eindigde en alle hockeydwer- Eerste echte doelpunt Van Pelt PARIJS De achtste van negen treffers bij Nederland- Zwitserland, werd gisteren het luidst bejubeld. Wouter van Pelt, hockeyer bij het Haagse HDM, maar in de belangstel ling bij stadgenoot HGC, wordt als rechtsachter niet geacht om zelf te scoren. Maar om meer dan één reden was het een speciale gelegenheid. „Mijn eerste echte doelpunt voor Oranje", juichte de nu 18-voudige international. Bij zijn de buut, in 1989 bij de BMW-Trophy in Amstelveen tegen In dia, was Van Pelt ook al eens succesvol. Toen werd hij door bondscoach Hans Jorritsma speciaal voor de beslissende se rie strafballen in het veld gebracht. En scoorde. „Maar dit was een hele echte en daar ben ik heel blij mee", aldus Van Pelt. gen zich in de strijd om ereme taal mochten mengen. „Geen tegenstander om ons zorgen over te maken", wist dus Bovelander, die ook wel besefte dat er voor het Neder lands team eenvoudig geen en kele eer te behalen viel. „Want je doet het in dit soort wedstrijden toch nooit goed", klonk het realistisch. Hetgeen na afloop kon worden beves tigd door doelman Frank Lei stra. Over de vele kleine bles sures, die de wild opererende Helvetiërs veroorzaakten: „We hebben geboft met elf man het einde te halen, want we moeten nog zesmaal aantre den. Het was soms levensge vaarlijk wat die gasten uit haalden". De Zwitsers op hun beurt had den vooraf laten weten met een nederlaag van 4-0 dik te vreden te zijn. „En als het iets je meer wordt, ach, dan zien we wel weer", oordeelde aan voerder Franck Schneider. De doelman van de Münchener Sport Club, in het bezit van een Duits en een Zwitsers pas poort, beleeft evengoed veel plezier aan de kleine twee we ken in Parijs. Moulin Rouge Vanuit het spelershotel is er een riant uitzicht op de nabij gelegen Eiffeltoren. „We zijn ook hier om wat van de stad te zien. Een terrasje, een biertje, een keer naar de Moulin Rou ge. Dat moet kunnen. We zien dit toernooi als een beloning voor ons harde werken. En om nog wat hockeyen bij te le ren", zegt de 28-jarige sluit post, die de negen tegentref fers achteloos wegwuifde. „Want natuurlijk blijven wij lachen", zei ook de bij een Zwitserse bank in Tokio wer kende Louenberger. Met enige illusies op sportief succes kwam het Zwitserse team, dat zich na een kwalifi catietoernooi in eigen land ten koste van het hoger ingeschat te Schotland (2-1) en Gibraltar (6-0) voor het EK plaatste, dan ook niet naar de Franse hoofd stad. „Tegen Nederland weten we sowieso dat we kansloos zijn. Maar landen als Italië en Frankrijk moeten we in deze pool toch kunnen verslaan. We willen in elk geval niet als laatste eindigen. Dat gebeurde bij het EK zaalhockey, dat was toch ook niet zo prettig", wordt Franck Schneider zo waar even serieus. „Want het Zwitserse hockey is wel dege lijk op de goede weg en dat zullen we hier zeker nog laten zien". Faciliteiten Naamgenoot Paul Schneider („geen familie") kreeg drie jaar geleden het Nationale Topsportcomité zover, („of gek"), dat de in totaal slechts 2000 hockeyers („hockey is bij ons een randsport") betere fa ciliteiten kregen toegewezen. De huidige bondscoach, ook in Duitsland geschoold, werkt met heuse meerjarenplannen. „We zijn van voren af aan be gonnen. De ouderen overboord gezet en alles op de jeugd ge richt. En het eerste resultaat is al zichtbaar, ons C-junioren- team won bij het EK in de zaal", meldt Schneider trots. Voor het seniorenteam is een dergelijke prijs nog zover weg als de Eiffeltoren hoog is. „O ja, die willen we één dezer da gen ook nog beklimmen", al dus het vakantievierende ge zelschap uit Zwitserland. EINDHOVEN Het Leidse grootmeesterduo Van der Wiel en Piket houdt aardig huis bij het nationale schaakkampioenschap in Eindhoven. Maar vooralsnog moet het tweetal Johan van Mil naast zich dulden. Oud-kampioen Rini Kuijf probeerde gisteren weliswaar deze vreemde eend uit de bijt te weren, maar miste daarvoor de vorm Van Mil zette zich schrap, waarna er een ordeloze terug tocht van de witte stukken volgde. Van Mil kwam daarmee evenals Piket en Van der Wiel op 2 1/2 punt uit drie partijen. Zettenverloop: Wit: Van Wely; zwart: Van der Sterren: 1 d2-d4, d7-d5, 2. Pgl-f3. Pg8-f6. 3. e2-c4, d5xc4, 4. Pbl-c3, c7-e6, 5. e2-e4, b7-b5, 6. e4-e5. Pf6-d5, 7. a2-a4, e7-e6, 8 Pf3-g5. h7-h6, 9. Pg5-e4, b5-b4, 10. Pc3-bl, Lc8-a6, 11 Pbl- d2. Pd5-f4, 12 Ddl-g4. Pf4-d3+, 13. Lflxd3, c4xd3, 14. Pe4-d6+, Lf8xd6, 15. Dg4xg7. Ld6-f8, 16. Dg7xh8, Dd8xd4, 17. 0-0, Pb8-d7, 18. Pd2-f3. Dd4-g4. 19 Lelxh6, Dg4-h5, 20 Lh6-g7. Dh5xh8. 21. Lg7xh8, Lf8-h6. 22 Lh8-f6, Pd7xf6, 23 e5xf6, d3-d2, 24 Tfl-dl, Ta8-d8, 25. h2-h4, La6-e2, 26. Pf3-g5, Lh6xg5, 27 h4xg5. c6-c5. 28. b2-b3, e5-c4, 29. b3xc4, b4-b3, wit geeft het op Voor slechts f. 25,- kunt u van 24 juni tot 5 augustus de Leidse Courant in de bus krijgen. Met flitsende reportages over de Tour de France. Met kleurrijke verslagen uit Wimbledon en van de TT in Assen. Zo'n sportief aanbod mag u niet laten lopen. Bel ons (071 - 313677), of stuur vandaag nog de bon in. Straat Ja, ik wil een sportabonnement. Laat van 24 juni tot 5 augustus de Leidse Courant bij mij bezorgen voor slechts f. 25,- Noteer mij direct als abonnee, de eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: per maand met automatische afschrijving (f.25,70) per kwartaal met automatische afschrijving (f.76,60) per kwartaal via acceptgirokaart (f.78,60) ILS I I Postcode/plaats: Telefoon: CetdócSotiAont i i .j :»»u Koppelaar leidt Ieren naar surprise PARIJS Kees Koppelaar was gisteren de gelukkigste man in het Stade Jules Noël in Parijs. Niet omdat het. zoals de naam van de stichter zou kun nen doen vermoeden, Kerst mis was. Maar wel omdat het door de Nederlander het twee de nationale mannenteam van Ierland op de eerste dag van het Europees hockeykampi- oenschap voor dé verrassing zorgde door met 3-1 te winnen van het tot een gevaarlijke outsider gerekende Spanje. „Daar nemen we nog een bier tje op", grijnsde Koppelaar, die een voorbeeld nam aan zijn voetbal-collega Jack Charlton. „Dit is een grotere kunst dan die 9-0 van Nederland tegen Zwitserland. En dat met 0,0 centen".

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13