Walesa vraagt volmacht voor conomische noodmaatregelen x-DDR wacht een golf an geweld door neo-nazi's li Tartaren willen los van republiek Rusland Dubbel leed voor de leprapatiënt in Ethiopië. ussen branden Kuwayt n nog jaren duren Mandeia's gaan niet scheiden AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Stort op giro 50500 Lepra zal ons zéker een zorg zijn! llTENLAND Oeidóe Gomant WOENSDAG 12 JUNI 1991 PAGINA 7 IHINGTON De bestrijding van de oliebranden in Ku- zal nog vier tot vijf jaar duren wanneer de problemen met vering van materieel en water niet opgelost worden. Dit Red Adair, de Amerikaanse expert op dit gebied, gezegd een commissie van de Amerikaanse Senaat in Washington. ad scherpe kritiek op de Kuwaytse autoriteiten. °P laringen van Kuwaytse vertegenwoordigers dat de branden ;n een jaar geblust kunnen worden, noemde Adair absolute In het huidige tempo is vier tot vijf jaar de beste schat- Ik denk dat wij die tijd zouden kunnen halveren als wij e 'We uitrusting, genoeg water en alles wat wij nodig hebben, 'Pe ;n hebben". 'SVf iet zo lang duurt voor het juiste materiaal er is weet Adair 9 e bureaucratie en aan het feit dat de bedrijven die door de 'nc* lytse regering zijn ingehuurd om de zaken te coördineren ^3'goedkoopste aanbieder uit zijn in plaats van er voor te er2 n dat alles zo spoedig mogelijk geleverd wordt, igs Sovjetunie krijgt voedselkrediet VS WASHINGTON President George Bush heeft gisteren inge stemd met een lening aan de Sov jetunie van 1,5 miljard dollar (bij na drie miljard gulden) voor de aanschaf van Amerikaanse land- bouwprodukten. Eerder had Sov jetleider Michail Gorbatsjov om dit krediet gevraagd om daarmee een einde te maken aan de nijpende voedselsituatie in zijn land. Het krediet zal de komende negen maanden in drie fasen worden overgemaakt. Het besluit was ge nomen nadat de Verenigde Staten garanties hadden gekregen dat het voedsel „eerlijk verdeeld" zou worden over de Sovjetrepublieken, inclusief de Baltische staten. ANC-LEIDER SISULU: JOHANNESBURG Berichten over huwe lijksproblemen tussen Nelson en Winnie Mandela worden volgens ANC-leider Walter Sisulu doelbewust verspreid om verdeeldheid in de organisatie te veroorzaken. In een offi ciële verklaring ontkent de anti-apartheid- sorganisatie dat de Mandeia's op het punt van echtscheiding staan. Over drie weken tijdens het eerste ANC-con- gres in Zuid-Afrika worden nieuwe leiders gekozen. De messen worden alvast geslepen. Het kamp van Winnie Mandela wil een radi cale kandidaat voor het vice-presidentschap van het AMC naar voren schuiven. Om die radicale ANC-groep te dwarsbomen zijn be richten naar buiten gekomen die Winnie in diskrediet moeten brengen. Zo is het al lang een publiek geheim dat Winnie Mandela een hartstochtelijke liefdesaffaire had tijdens de 27 jaar die echtgenoot Nelson in de gevange nis doorbracht. Ook zou Nelson zijn vrouw kortgeleden hebben betrapt tijdens amoureu ze activiteiten met haar advocaat. Tot nu toe was er geen aanleiding die berichten naar buiten te brengen. Inkatha-leider Buthelezi heeft gisteren ont kend dat zijn organisatie geld en wapens heeft gekregen van het Zuidafrikaanse leger. Een voormalige majoor van het leger, Nico Basson, stelt dat er een complot is opgezet met als doel Inkatha's aartsrivaal, het ANC, te verzwakken. Ook het Zuidafrikaanse leger ontkent de beschuldigingen en zegt dat Bas son gerechtelijk zal worden vervolgd. Albanië krijgt gemengde regering TIRANA Voor het eerst in meer dan 40 jaar krijgt Albanië een regering die niet uitsluitend uit communisten bestaat. De Albanese politieke partijen bereikten overeenstemming over de samenstelling van een interim-regering die het land zal lei den naar nieuwe verkiezingen die volgend jaar mei of juni wor den gehouden. De nieuwe regering telt 25 leden afkomstig uit de vijf voor naamste politieke partijen. Premier wordt Ylli Gufi van de com munistische Arbeiderspartij. Hij was minister van voedselvoor ziening in de vorige regering. In de nieuwe regering krijgen de communisten 11 van de 25 zetels. De grootste oppositiepartij, de Democratische Partij (DP), krijgt er 8, aldus de zegslieden. De resterende zes zetels gaan naar de Republikeinse Partij, de Soci aal-democratische Partij en de Boerenpartij. Zuiveringen binnen de communistische partij van Albanië hebben gisteren verschei dene prominente voorstanders van de harde lijn de kop gekost. Het waren allen naaste medewerkers van wijlen Enver Hoxha, de in 1985 overleden oprichter van de partij. ;SCHAU De Pool- •esident Lech Walesa er gisteren bij pre- Bielecki op aange- jen om gedurende aar met speciale vol- ïten te regeren ten- de economische cri- it hoofd te bieden. en de economische situa- het land acht ik het ;akelijk om met spoed af- le maatregelen te treffen it op een snelle verbete ring van het functioneren van de economie", aldus Walesa in een brief aan Bielecki. „Ik ben van mening dat de Raad van Ministers voor de duur van een jaar gemachtigd moet wor den om de economische be trekkingen te reguleren door middel van bepalingen die de kracht van wet hebben". Tegelijkertijd deed Walesa een beroep op parlementsvoorzit ter Kozakiewicz om „de spoe dige verwerkelijking van het regeringsinitiatief te verge makkelijken". Het voorstel volgde op een im passe in het politiek zeer ver deelde Poolse parlement bij de behandeling van een pakket door de regering voorgestelde economische hervormings maatregelen. Onder de voor stellen die nog moeten worden aangenomen zijn onder andere wetsvoorstellen inzake grote buitenlandse investeringen en voorstellen voor bank- en be lastingwetten die een beoogde volledige markteconomie moeten onderbouwen. Het was niet duidelijk of Bie lecki in een besloten bijeen komst van zijn kabinet heeft ingestemd met Walesa's voor stel. Minister Siwek, plaatsver vangend hoofd van de presi dentiele kanselarij, zei echter dat Bielecki het initiatief steunt. Walesa heeft in het verleden enkele keren de invoering van economische decreten voorge steld, maar nooit veel werk van deze voorstellen gemaakt. Zo zei hij op 30 april dat hij voor het regeren per decreet was. „De regering moet zoveel problemen oplossen en het parlement kan het gewoon niet aan. Er is daar zo'n lang besluitvormingsproces dat, wanneer dit parlement werkt als het tot nog toe heeft ge daan, het de huidige proble men niet binnen 10 jaar op lost", aldus Walesa. Ook als voorzitter van het vakverbond Solidariteit drong Walesa in 1990 bij de toenmalige premier Mazowiecki aan op noodmaat regelen om het economische hervormingsproces te versnel len. Het parlement bestaat in meerderheid uit voormalige communisten en hun bondge noten en een minderheid van Solidariteit-aanhangers. heid anse politie-agente kan haar tranen niet bedwingen tijdens 'Jgrafenis van een collega. De 32-jarige Marie-Christine Bail- 'v-' toen zij in het plaatsje Mantes-La-Jolie werd overreden NS WIJNANDS l0fN~ 3,95" (rei )i door jongeren in gestolen auto's. Een van de verdachten werd door de politie doodgeschoten. FOTO: AP Als na de zo- akantie vele tiendui- n schoolverlaters- en 2 jongeren in de ?re DDR zonder zitten, vrezen over- en justitie voor een /e golf rechts-extre-^ sch geweld. Volgens lichtige schattingen •p dit moment in de 5j lijke deelstaten van bondsrepubliek bijna personen lid van har- ïeo-nazi-kernen, die vorig jaar al bijna erd bloedige aansla- >leegden. t na de Duitse hereni gen deel van de asielzoe- in Duitsland over de e deelstaten werd ver- steeg het aantal buiten landers in de vroegere DDR van de ene dag op de andere van ruim 1 tot bijna 8 procent. De bevolking was daar abso luut niet op voorbereid. Vooral jongeren zijn bang dat die bui tenlanders voorrang zullen krijgen bij het zoeken naar werk en huisvesting. Het vroegere DDR-regime heeft het bestaan van neo nazi-groepen altijd zoveel mo gelijk willen doodzwijgen. Dat het extreem-rechtse geweld de laatste maanden sterk is toege nomen moet volgens politie deskundigen toegeschreven worden aan het ontbreken van voldoende perspectieven en al ternatieven voor neo-nazi's en andere jongeren. Weinig jongeren hebben een concreet idee over hun naaste toekomst en voelen zich aan getrokken door de duidelijk gestructureerde extreem rechtse groepen. Het ontbreekt in de DDR aan sociale zeker heid, gemeenschapszin en op vangmogelijkheden voor los geslagen jeugd. Bernd Wagner, hoofd van het Landeskriminalamt in Berlijn, signaleert een verandering in het rechtse geweld. Niet alleen is het toegenomen en nemen er meer jongeren aan deel, maar ook de aard van het ge weld is anders. Niet langer brandstichtingen en dat soort aanslagen, maar grof lichame lijk geweld, heel bewust ge richt tegen personen. De lijst gewelddaden is angst aanjagend: nazi-skinheads sloegen in een tram in Dres den een jonge Mogambiquaan in elkaar en gooiden hem meer dood dan levend uit de rijdende tram. Het slachtoffer overleed kort daarna. Asielzoekers worden in hun opvangtehuizen overvallen en afgetuigd. Twee' asielzoekers werden vier hoog van het bal kon van hun huis gegooid en raakten zwaar gewond. Hui zen van buitenlanders worden met stenen bekogeld en be klad; er heerst in diverse ste den een straatterreur. Sovjet militairen worden opgewacht en afgetuigd. Er zijn drie aan slagen op joodse instellingen gemeld. Poolse toeristen krij gen van de deelstaatminister het wanhopige advies vooral zonder te stoppen van de Pool se grens tót in de oude Bonds republiek te rijden. Rechtse groepen marcheren zingend door de straten, brengen de Hitlergroep en vieren openlijk zijn verjaardag. De bondsminister van justitie heeft de politie intussen opge roepen hardhandig en kordaat op te treden. Maar deskundi gen geloven niet dat meer wa penstokken alleen de oplossing van het groeiende probleem kunnen zijn. Die oplossingen zouden gevonden moeten wor den in verbeteringen van het samenlevingsklimaat in de oude DDR. HET LEVENDE EILAND Geweld in Rio eist meer slachtoffers dan Yietnam-oorlog ngsRl De vlam van Rob's snijbrander speelt langs een fles ixplosieve stoffen, het glas smelt en opeens davert de zware 'an een hevige ontploffing door het schip. Aan boord breekt een kleine paniek uit, want niemand begrijpt wat er ge- is. Het ergste is wel de matroos geschrokken, die voor hut op wacht staat. De deur vliegt uit haar hengsels en die man op het hoofd. Aan dek vliegt de ventilator los en door de luchtverplaatsing worden Larry en een paar matrozen teqen het dek geslingerd. Rob zelf is natuurlijk ook geweldig ge schrokken; hij wordt met kracht achteruit geslingerd en zijn doel heeft hij wel bereikt, want van de metalen deur is weinig overge bleven. Maar dat hij zelf de oorzaak is geweest van deze ravage weet hij nog niet. Even staat hij te duizelen van de klap, die hij heeft gekregen maar dat is gelukkig gauw over. SAO PAULO In Rio de Janeiro zijn de afgelopen jaren meer mensen ge dood dan tijdens de hele Vietnam-oorlog. Deze uit spraak deed Leonel Brizo- la, gouverneur van de Braziliaanse deelstaat Rio de Janeiro, in een wanho pige poging het geweld- probleem aan de kaak te stellen. Vorig jaar zijn meer dan 8000 inwoners in de deelstaat be zweken aan de gevolgen van het stedelijk geweld. Volgens de politicus bestaat er geen en kel uitzicht op het aanbreken van vrediger tijden, want schattingen wijzen erop dat het maandelijkse gemiddelde voor dit jaar op 700 gesteld kan worden. „Ik heb er slape loze nachten van. Ik weet niet hoe ik dit probleem moet aan pakken. We staan op een cru ciaal punt, want de hele struc tuur van de maatschappij wordt aangetast door de ge- weldspiraal", aldus de gouver neur. Doodstraf Het verontrust Brizola in bij zondere mate dat hoofdzake lijk jonge zwarte inwoners slachtoffer worden van het ge weld. „De agressie tegen deze jongeren gebeurt met goed keuring van de samenleving. Aan het geweld ligt een diep gewortelde discriminatie naar ras en sociale afkomst ten grondslag. We moeten trach ten te ontdekken wie deze misdaden organiseert en wie de wapens aan doodseskaders verstrekt". Brizola is van mening dat de doodstraf in Brazilië, die offi cieel niet bestaat, op informele wijze wordt voltrokken en dat een hele industrie van geweld achter de uitroeiingscampagr nes zit. Volgens de politicus heeft het geen zin om meer politie in te zetten bij de bestrijding van de doodseskaders, omdat geble ken is dat zij het tij niet kan keren. Brizola deed een beroep op de Braziliaanse pers om hem in deze moeilijke tijden bij te staan in de strijd tegen het geweld. De gouverneur wil tevens de hulp inroepen van internationale mensenrechten organisaties. Irak wil vernietigen wapens niet betalen NEW YORK Irak wil niet opdraaien voor de kosten van de vernietiging van zijn che mische wapens, zo heeft Bagh dad in een brief aan de secre taris-generaal van de Verenig de Naties, Perez de Cuellar, meegedeeld. Volgens een ont- werp-resolutie waarover in de Veiligheidsraad wordt gespro ken, zou Baghdad alle kosten van het onschadelijk maken van deze wapens moeten beta len. Irak stelt in de brief voor Boris Jeltsin wordt welkom geheten tijdens een bezoek aan een kledingfabriek in Samara. Niemand twijfelt er meer aan dat Jeltsin vandaag wordt gekozen tot president van de Russische Federatie. De Tartaren in Rusland hebben zo hun bedenkingen. FOTO: AFP ANGST VOOR „MACHTSWELLUST" BORIS JELTSIN KAZAN Besodik, een oude gerimpelde concert violist, pakt mijn hand. „Kom mee naar de mul lah in hongerstaking", zegt hij. „Je moet met hem praten". Een wande ling van tien minuten in straf tempo de heuvel op, langs de eens drukke stra ten, voert ons naar het Vrijheidsplein. Na weken van nationalistische de monstraties ligt het plein er verlaten bij. De mullah ligt onder de bo men, naast de concertzaal. Haji-imam Fanil Akhmadejev, een lange man van onbestem de leeftijd in spijkerbroek en sweater, ligt op zijn rug op een veldbed, half bedekt onder een deken. Hij protesteert te gen de Russische presidents verkiezingen in het gebied dat nu 'Tartaarstan' wordt ge noemd. Andere hongerstakers hebben het bijltje erbij neergegooid toen het plaatselijk parlement verkondigde dat de uitkomst van de Russische verkiezingen geen rechtsgeldigheid zou heb ben in Tartaarstan. Mullah Akhmadejev vindt dit echter niet genoeg. Hij en zijn aan hangers willen dat de Russi sche verkiezingen geheel wor den verboden in Tartaarstan. Ook willen zij de onmiddellij ke erkenning van Tartaarstan als republiek van de Sovjetu nie, en niet als deel van de Russische Republiek. „Ze zeggen dat de verkiezin gen hier geen rechtsgeldigheid zullen hebben", zegt de mul lah. „Maar dat gebeurt wel; niemand kan dat tegenhouden. Als Jeltsin vandaag wint zul len ze hier met tanks naar toe komen, let op mijn woorden". Kneuzingen „Vertel hoe ze je hebben gesla gen", dringt Bezodik aan. Twee nachten eerder waren tien mannen, Tartaren en Rus sen, om twee uur 's nachts bij hem gekomen en gaven hem het bevel zijn tent af te bre ken. De mullah was er in ge slaagd om twee banden van de wagen lek te steken voordat hij het raadsgebouw in was ge vlucht. Daar werd hij in el kaar geslagen. Hij sjort de pijp van zijn spijkerbroek omhoog om een geïmproviseerd ver band te laten zien. De kneu zingen en het gestolde bloed zien er afschuwelijk uit. De mullah is een van de extre men van de Tartaarse nationa listische beweging. Voor som migen is hij het grote voor beeld, maar niet voor ieder een. De voornaamste stroming heeft haar hoofdkwartier in het Tartaarse sociaal centrum, dat na maanden geharrewar met de stadsautoriteiten van Kazan werd geopend. De eer ste kamer links in het bouw vallige gebouw herbergt een kantoor met een paar tele foons en een grote oude type machine. Marat Mulyukov, de voorzitter van het centrum, is een kleine, gebrilde, rustige man. In het dagelijks leven is hij professor aan de universiteit. Hij verte genwoordigt de academische stroming van het Tartaars na tionalisme, dat het Tartaars opnieuw wil invoeren en Tar taarse scholen en universitei ten wil. Wat hij en zijn beweging ge meen hebben met de honger stakende mullah is de overtui ging dat de Tartaren een on derdrukt volk zijn, dat Tar taarstan een republiek zou moeten worden binnen de Sovjetunie en de diepgewortel de angst voor Boris Jeltsin die zij zien als een „grote machts wellusteling". „Ze nemen ons negentig pro cent van onze rijkdom af", al dus Mulyukov over de Russen. „We hebben net zoveel olie als Kuwayt en moet je zien hoe we leven. Onze landbouw pro duceert meer per hectare dan waar ook in het land; onze in dustriële produktie is groter dan die van de Baltische repu blieken, maar ze geven het weg zonder ons er maar een stuiver voor te betalen. In so- mige delen van onze republiek is niet eens drinkwater Est land heeft 32 afgevaardigden in het nationale parlement; wij maar elf en het merendeel van hen is Russisch". „Je moet begrijpen dat we heel lang een gehaat ras zijn geweest", besluit Mulyukov. „Ze hadden het over de Tar taarse hordes. We kregen de schuld van de syfilis, maar ze zwijgen over het alcoholisme dat zij ons hebben gebracht, de prostitutie. We zijn sinds 1552 lijfeigenen geweest, het jaar dat Kazan en het Tartaarse chanaat door Tsaar Ivan de Verschrikkelijke werden inge lijfd. Het jaar 1552 staat alle Tartaren in het hart gegrift". (cl The Times (ADVERTENTIE) Honger, blind en lepra erger kun je het niet treffen in Ethiopië. Als leprapatiënt word je daar gedwongen om overal achteraan in de rij te staan. Uw hulp is daarom dringend geboden. Voor maar 100 gulden kunt u een lepra patiënt al redden. Stort uw bijdrage op giro 50500 t.n.v. de Leprabestrijding in Amsterdam. Doe het nü. Vóór het te laat isI Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding Wibautstraat 135,1097 DN Amsterdam.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7