De belastingontduiker is een brave borst en PvdA steeds tens over |isvorming UNIEK ONDERZOEK TOONT AAN: Boekhouddiploma al vijftig jaar populair Gerechtshof bezwijkt onder aanbod strafzaken Tweede Kamer stemt beeld van Kounellis weg NENLAND QeidóaQowuwt WOENSDAG 12 JUNI 1991 PAGINA 5 ag: kort geding over oging benzine-accijns [rt geding aanspannen tegen de staat der omdat de verhoging van de benzine-accijns met ter liter, die per 1 juli moet ingaan, niet is aan- jij de Europese Commissie. Volgens het EG-ver- >bben ministers van financiën de plicht om de Commissie te raadplegen „als er in redelijk- „ieiding bestaat voor de vrees dat accijnsverho- jdt tot concurrentievervalsing". De Bovag meent vrees gerechtigd is omdat het parlement in id plannen die daar bestaan om de accijns met 32 liter te verhogen, voorlopig heeft geblokkeeerd. [et kabinet was de accijnsverhoging in Duitsland, yJneens per 1 juli zou ingaan, reden de Nederland- I fas extra te verhogen. De Bovag meent dat pomp- rs in de grensstreek de dupe worden van de duur- Icijns, omdat Nederlandse automobilisten massaal tië en Duitsland zouden gaan tanken. Erfhertog Henri en erfhertogin Maria Theresia van Luxem burg met kroonprins Willem-Alexander gisteren bij de ope ning van de tentoonstelling over Luxemburg in de Nieuwe Kerk in Amsterdam. FOTO: ANP Luxemburgse architect presenteert zijn land AMSTERDAM „Ik ben niet trots op het vliegveld van Luxemburg, en al evenmin op ons banksysteem, maar wel op wat we in al die jaren hebben opgebouwd, vooral op het gebied van kleinschaligheid", zo zei archi tect Léon Krier gisteren in de Nieuwe Kerk in Amster dam bij de presentatie van de tentoonstelling „Imago Luxemburgi". De tentoonstelling, die de Luxemburger Krier heeft in gericht en vormgegeven, geeft een beeld van de bevol king, cultuur en geschiedenis van het Groothertogdom. De presentatie in Nederland (tot 30 juni) is de eerste van wat een reizende expositie moet worden. Hoewel Krier de opdracht voor het ontwerp en de inrichting van de tentoonstelling van het ministerie van Culturele Zaken kreeg, schotelt hij de bezoeker geen „keurig" of „offi cieel" beeld van de Luxemburgers voor, aldus organisa toren van de tentoonstelling. In de kerk heeft hij een groot aantal witte huizen enigszins chaotisch neergezet. In die huisjes, die aan kerkjes doen denken, worden de diverse kunstuitingen, zoals schilderijen en beelden van het Groothertogdom gepresenteerd. Slordige omgang met wapen oorzaak dood militair ARNHEM Een reconstructie heeft uitgewezen dat de 19-jarige dienst plichtig militair M. van de S. door slordige omgang met zijn dienstwa- pen schuldig is aan de dood van zijn 20-jarige collega W. Wagemans uit Beek en Donk. Die kwam zaterdaga vond op de luchtmachtbasis De Peel om het leven doordat een kogel uit een FN-pistool hem in het hoofd trof. Volgens justitie heeft Van de S. in ie der geval in strijd gehandeld met de regels bij de omgang met zijn wapen. Hij is inmiddels wel op vrije voeten gesteld. De officier van justitie in Arnhem onderzoekt het proces-ver baal op de mogelijkheid Van de S. wegens doodslag te vervolgen. Politieteam onderzoekt reeks café-overvallen AMERSFOORT Een speciaal team van de politie werkt sinds kort aan een landelij ke inventarisatie van een reeks geweldda dige overvallen op horecazaken, zo heeft een woordvoerder van de politie Amers foort, waar het team werkt, gisteren beves tigd. De Centrale Recherche Informatie dienst (CRI) zal nauw samenwerken met het vijf personen tellende team, waarin re chercheurs zitten van de gemeentepolitie Rotterdam, Amersfoort, Breda en Utrecht. In met name deze plaatsen hebben overval len plaatsgevonden. Volgens de woordvoer der zit het onderzoek nog in een oriënte rend stadium. „We proberen wat lijnen te ontdekken in een reeks overvallen; een soort van criminaliteit die we meteen de kop willen indrukken". :AAG Het CDA en ijn het nog steeds niet er de basisvorming, zo isteren op de zesde dag debat in de Tweede over de invoering van ieenschappelijk pakket irtien vakken voor alle en in de eerste jaren vo, havo, vwo en lbo. :retaris Wallage van js, die de invoering basisvorming in het »nt verdedigt, haalde v fel uit naar de CDA- De PvdA-bewindsman iet belangrijkste wijzi- orstel van de christen- aten onbegrijpelijk, zei CDA wil de scholen de geven een deel van gramma van de basis- uit te smeren tot en vierde leerjaar. Scho- jgen zo in de eerste i meer ruimte voor het en van andere vakken: en Latijn (op het gym- beroepsgerichte (op het lbo). die wil dat de scholen gramma van de basis- in de eerste drie leer- mbieden, noemde het lorstel twee weken ge- .strijdig met een we- onderdeel" van de ba- ing. oordvoerder Hermes zijn wijzigingsvoorstel af. Het zou slechts om n deel basisvorming in de leerjaar, „misschien mderd uur" gaan. vroeg Hermes giste- :r duidelijkheid te ge nat het om een kleine ring van, de volgorde rakken of gaat het om izenlijke verandering, weten. In dat laatste fd het CDA dit moeten Aten tijdens de bespee ld over het regeerak- waarin de invoering basisvorming is afge- zei hij. rindsman wees er ver- fdat het oorspronkelijke gsvoorstel ondanks de ring formeel nog steeds tafel is. Hermes kon- aarop aan het voorstel n intrekken. Vanmid- het CDA met een oorstel op dit punt ko- PvdA verschillen ook Is van mening over de van brede scholenge- ïappen van mavo, ivo en lbo. De wijziging CDA op dit punt wil, ijnt zijn beleid, zei nog eens. Ook hier bewindsman verder [spraken in het regeer- 1( prijs voor professor De Leidse hoogle- of. dr. R.R.P. de Vries medische faculteit van se universiteit heeft de IJfrijs 1991 (50.000 gulden) en. De prijs wordt hem 20 juni in de oran- an de hortus botanicus Rapenburg uitgereikt )lgens de Shell een er van De Vries' presta- Nederlandse weten- ;r. De uitreiking van de e prijs gaat dit keer ld van een donatie van gulden door de Shell stichting instituut voor Dtherapie. CS ROTTERDAM Het is een maatschappelijk ver schijnsel waar minister Kok van financiën krom me tenen van krijgt; be lastingontduiking. Naar schatting loopt de schat kist elk jaar door ontdui king tussen de tien en veertig miljard gulden aan belastingen en premies mis. Als burgers en bedrij ven braaf hun aanslagen zouden betalen, was het kabinet-Lubbers/Kok in één klap uit de financiële zorgen. Maar de belasting- moraal in de lage landen trekt zich weinig van de geldnood van de overheid aan. De fiscus tillen, het lijkt een nationale sport geworden. Wie draait de belastinginspec teur een loer en waarom? Deze vraag is zo nijpend geworden dat het ministerie van finan ciën twee onderzoekers een blik in de keuken van de be lastingdienst gunde. Bij de in specties volgden drs. Henry Robben en drs. Henk Elffers de aangiften van bijna duizend belastingplichtigen. Ook wer den 220 belastingplichtigen on dervraagd. Morgen promove ren Robben en Elffers aan de Erasmus Universiteit in Rot terdam op een onderzoek naar belastingontduiking. Pottekijkers Robben meent dat van een uit zonderlijk onderzoek gespro ken mag worden, omdat de fiscus in het verleden nooit pottekijkers heeft toegelaten. Hij vertelt: „De openheid waarvan wij hebben geprofi teerd was ongekend, misschien zelfs uniek in de wereld. We hebben uiteraard wèl moeten toezeggen dat we geen indivi duele gegevens van belasting plichtigen zouden publiceren. Overigens hebben we ook nooit de namen van de betref fende mensen onder ogen ge had. De belastinginspectie heeft van zijn kant toegezegd dat niemand voor- of nadeel zou ondervinden van ons on derzoek". Robben en Elffers komen in hun rapport tot opmerkelijke conclusies. Zo is hen gebleken dat de belastinginspecteur in het algemeen heel wat door de vingers ziet. Van de aangiften die Robben en Elffers door een team van drie experts voor een tweede keer lieten beoordelen, bleek dat in 39 procent van de gevallen in eerste instantie een te lage aanslag was opgelegd. Robben: „Zelfs als ik het allemaal wat minder nauw neem, moet ik vaststellen dat een kwart van de aanslagen aanvankelijk te soepel beoordeeld is. Dat is ui teraard leuk nieuws voor de belastingbetaler, maar je kunt je afvragen of zo'n gang van zaken wel rechtvaardig is. Want de burger die geen af trekposten opvoert en keurig betaalt, profiteert niet van deze soepelheid". De soms opmerkelijke ver schillen tussen het oordeel van de inspecteur en het team van experts schrijven Robben en Elffers toe aan de ingewik keldheid van de fiscale regel geving, gedragscodes en af spraken. Wat de ene inspec teur wèl aanmerkt als ontdui king, kan de andere inspecteur op goede gronden géén ontdui king vinden. Hierdoor kan het gebeuren dat burgers de belas ting ontduiken zonder dat ze het zelf weten, menen de on derzoekers. Uit hun enquête bleek ook dat toegegeven ont duiking even vaak voorkwam bij burgers wier aanslag geac cepteerd was, als bij burgers die door de fiscus krachtig op de vingers waren getikt. Karakter Beide wetenschappers zijn op zoek gegaan naar het karakter van de doorsnee-belastingbeta ler en de doorsnee-ontduiker. Verschillen beide typen bur gers van elkaar, luidde de vraag die zij zichzelf hadden gesteld, en zo ja: waarin? Vol gens Robben zijn alleen mini male verschillen tussen de ontduikers en brave betalers naar voren gekomen. „Eigen lijk zijn ontduikers en correcte betalers qua persoonlijkheid nauwelijks van elkaar te on derscheiden. Ook hebben we weinig verschillen aangetrof fen in hun financiële situatie en houding tegenover de wet gever. Hooguit kun je zeggen dat de ontduikers wat meer geneigd zijn aan zichzelf te denken en het algemeen be lang te vergeten. Ook troffen we onder deze groep, die dus zelf toegeeft te ontduiken, een iets hogere competitiedrang aan". Als de verschillen tussen de ontduiker en betaler zo mini maal zijn, wat maakt dan de ontduiker tot een ontduiker en houdt de betaler op het rechte pad? Volgens Robben hoeft minister Kok niet te vrezen dat de belastingmoraal bij de minste of geringste aanleiding ineens zal omslaan. „Zo op het eerste gezicht zou je misschien zeggen dat de betaler van nu de ontduiker van morgen kan zijn. Maar zo gemakkelijk is die overstap toch niet. De niet- ontduikers hebben de sterke overtuiging dat ze het niet in de haak vinden om de fiscus te tillen. 'Doen we niet, willen we niet, vinden we niet eer lijk', hoor je dan". Remedie Robben en Elffers hebben ook nagedacht over de vraag wat de overheid kan doen om be lastingontduiking te bestrij den, Tot dusverre werd vooral gemikt op verlaging van het belastingtarief, verhoging van de pakkans en verscherping van de sancties. Foute boel, menen Robben en Elffers, om dat deze maatregelen nauwe lijks effect zouden sorteren. „Het heeft allemaal weinig zin", meent Robben. „Het is niet zo dat een hoger belas- Mensen die het invullen van het belastingformulier te ingewikkeld vinden, kunnen hierbij tegen vergoeding uiteraard hulp krijgen. H. Robben en H. Elffers wierpen een blik in de keuken van de belastingdienst en suggereren onder meer een drastische verdere vereenvoudiging van het belas tingstelsel om fraude tegen te gaan. FOTO: DIJKSTRA moet worden. Dat roept het idee op dat men door de in specteur gepakt wordt. Je hoeft dan ook niet raar op te kijken dat burgers vervolgens in hun pogingen de schade te beperken iets té ijverig wor den". tingtarief meer ontduiking uit lokt, want de ontduikers zul len altijd blijven aanvoeren dat zij het tarief te hoog vin den. Die klacht over het hoge tarief moet je dus eerder zien als een populaire smoes, aan gezien nu eenmaal niemand bij de borreltafel zal toegeven dat hij een ordinaire geldwolf is. Meer controle en verhoging van de pakkans kan zelfs een averechts effect hebben. Als de inspecteur heel streng wordt, roept dat automatisch weerstanden en dus meer duikgedrag op". Maar wat moet minister Kok dan aanvangen om zijn belas tingbetalers weer in het gareel te krijgen? Robben en Elffers hebben een paar suggesties, zoals een drastische verdere vereenvoudiging van het be lastingstelsel, waarbij een aan tal fraudegevoelige aftrekpos ten wordt afgeschaft. Robben: „Helaas mogen we vanwege het vertrouwelijker karakter van ons onderzoek niet zeggen welke posten de meeste ont duiking uitlokken. Op per soonlijke titel kan ik wel iets verzinnen, zoals bijvoorbeeld de inkomsten uit kamerver- huur. Daar is natuurlijk ge makkelijk mee te sjoemelen". Een andere effectieve maatre gel is volgens de onderzoekers het verhogen van de voorlopi ge aanslag die bij de werkne mers maandelijks op het sala ris wordt ingehouden. De ach terliggende redenering is ei genlijk vrij simpel: bij een ho gere voorlopige aanslag is de kans groot dat men bij het eer lijk invullen van het belasting formulier achteraf sowieso geld terugkrijgt. Robben: „Het bedrag dat men aan het eind van een belas tingjaar terug kan krijgen, wordt al snel als een stukje pure winst beschouwd. De nei ging om zo'n 'premie' door ontduiking nog groter te ma ken is niet zo groot. Maar het omgekeerde geldt ook. Duik gedrag treedt eerder op als men bij het invullen van de aanslag tot de conclusie komt dat er straks geld bijbetaald Zélf zal Robben, zo belooft hij met de hand op zijn hart, zijn aangifteformulier altijd naar eer en geweten invullen - hoge voorlopige aanslag of niet. Het bezoek aan het 'hol van de leeuw' zou bij hem en zijn collega-promovendus na melijk diep ontzag voor het werk van de inspectie hebben losgemaakt. Robben: „Ik heb echt een enorme bewondering gekregen voor de nauwgezet heid en toewijding waarmee de inspecteurs hun werk doen. In de kroeg wordt vaak gela chen als dat beroep ter sprake komt. Maar ik heb nu toch eens met eigen ogen mogen zien hoe ze proberen ook de onmogelijkste aangiften toch fatsoenlijk te behandelen. Pe tje af hoor!". MILJOENSTE DEELNEMER AAN EXAMEN Een medewerker van de Stichting Nederlandse Associatie Voor Praktijkexamens surveilleert bij het examen PD-Boekhouden in het Congresgebouw in Den Haag. FOTO: MILAN KONVALINKA DEN HAAG Voor geen en kel ander vakexamen in Ne derland zijn vandaag en giste ren zoveel kandidaten opge gaan als voor het Praktijkdi ploma Boekhouden. Circa tienduizend studenten deden op verschillende plaatsen in het land, waaronder het Con gresgebouw in Den Haag, exa men voor het boekhouddiplo ma. Onder hen ook de mil joenste kandidaat. De cursus PD-boekhouden be staat nu al bijna vijftig jaar en levert nog steeds jaarlijks 20.000 kandidaten voor het eindexamen af. Er wordt geëxamineerd in juni en de cember. „Het PD-Boekhouden is nog altijd een zeer populair diploma binnen het bedrijfs leven", verklaart L.M. van Voorene, secretaris van de Stichting Nederlandse Associa tie Voor Praktijkexamens. „In personeelsadvertenties wordt het diploma vaak als vereiste genoemd en we moeten de werkgevers op dagen als deze bijna letterlijk bij de examen zalen wegslaan". De Stichting Nederlandse As sociatie Voor Praktijkexamens organiseert en bewaakt al sinds 1941 de examens. „Des tijds was de concurrentie tus sen de verschillende onder wijsinstellingen zo groot dat het niveau van het diploma in gevaar dreigde te komen", legt Van Voorene uit. „Een aantal verenigingen van leraren en kantoorpersoneel heeft toen de handen ineen geslagen en de Associatie opgericht. Sindsdien is de Associatie de grootste examenafnemende instelling in Nederland". Ze zorgt ervoor dat het boekhouddiploma op een constant niveau blijft en wordt daarbij gecontroleerd door een rijksgecommitteerde. „Bovendien wordt het examen in overleg met het bedrijfs leven steeds weer aangepast. Dat is de reden waarom het PD-Boekhouden de tand des tijds steeds heeft doorstaan", aldus Van Voorene. Klaargestoomd De cursus PD-Boekhouden wordt verzorgd door onder wijsorganisaties in het hele land. In negen of zestien maanden worden cursisten be kendgemaakt met het voeren van financiële administratie en klaargestoomd voor het examen. Zij moeten dan onder andere in staat zijn een balans op te maken; verder wordt hun Tekenvaardigheid getest en wordt hun wetskennis op de proef gesteld. Vooral veel werkende mensen schrijven zich in voor de cursus om zo hun positie op de arbeidsmarkt te verbeteren. „Maar nog geen derde van de cursisten legt het examen in één keer met goed gevolg af", aldus Van Voore ne. Hij wijt het grote uitval percentage aan een nieuwe vorm van concurrentié tussen de onderwijsinstellingen. „Ie dere instelling probeert de cursusduur zo kort mogelijk te houden, waardoor de stof voor de kandidaten bijna niet meer te behappen is. De meeste cur sisten hebben een fulltime baan en gaan één avond in de week naar school. Dat maakt een kort cursusprogramma ex tra zwaar". De laatste jaren schrijven zich veel vrouwen in voor de cur sus PD-Boekhouden. „Nu al is bijna de helft van de cursisten vrouw", aldus Van Voorene. „Vooral herintredende vrou wen zien een boekhouddiplo ma als een solide basis voor hun maatschappelijke carriè re". De vrouwen doen het vol gens hem goed. „Ze zijn vaak preciezer dan hun mannelijke collega's, een eigenschap die in een priegelvak als boekhouden onontbeerlijk is". Cao dagverblijven gehandicaptenzorg UTRECHT De 18.000 werknemers in de dagverblijven in de ge handicaptenzorg hebben een nieuwe cao. Het principe-akkoord dat werkgevers en vakbonden gisteren sloten, behelst onder meer een structurele loonsverhoging van 3,4 procent per 1 juli 1991 en een uit kering ineens, van 1 procent per 1 december 1991. KE EN WISKE HET WITTE WSEF Copyright Standaard uitgeverij distr. Wavery Productions VEROORDEELDEN GAAN VRIJ UIT DEN HAAG Het Haag se gerechtshof en het Openbaar Ministerie (OM) kunnen het grote aanbod van strafzaken niet meer aan. Beide instanties be sloten vijfenveertig ver oordeelden vrijuit te laten gaan, die in hoger beroep terecht hadden moeten staan. Het Hof verklaarde het OM niet-ontvankelijk in alle za ken omdat de redelijke ver volgingstermijn van onge veer twee jaar is overschre den. Het betrof veroordelingen door de rechtbanken Den Haag, Rotterdam, Dordrecht en Middelburg, waartegen betrokkenen in beroep wa ren gegaan bij het Haagse ge rechtshof. Zij hoefden giste ren niet naar Den Haag te komen, want bij hun dag vaarding was een brief ge voegd die de voor hen gun stige afloop reeds voorspelde. Hun zaken waren om prakti sche redenen bij elkaar ge veegd op een enkele zittings dag. En het is niet uitgeslo ten dat er meer van dat soort dagen zullen komen. Het Openbaar Ministerie en het Hof lieten gisteren weten dat de achterstand van 'structurele aard' is. De gang van zaken wordt door hen in 'hoge mate betreurd'. Er zou hard worden gewerkt om de groei van de achterstand te beperken of daar - zo moge lijk zelfs op in te lopen. Woordvoerder van het Openbaar Ministerie, W.H. Zuur, wist nog niet precies welke maatregelen in de toe komst worden genomen: „We hebben die achterstand namelijk nog niet helemaal geïnventariseerd". Daarom is ook nog onbekend of er ma gistratuur moet worden 'ge leend' uit andere arrondisse menten, zoals onlangs door de rechtbank in Rotterdam werd gedaan. Die wordt nu bijgestaan door rechters uit Dordrecht en Den Haag. Vooralsnog wordt gepro beerd de schade te berperken door prioriteiten te stellen. Zo zullen 'zwaardere zaken' en zaken waarbij 'de belan gen van slachtoffers een rol spelen' voorrang krijgen bij de behandeling. Geen van de verdachten die gisteren vrij uit gingen waren gedeti neerd; het ging veelal om zo genaamde lichtere delicten'. De straffen die gisteren door het Hof teniet werden ge daan varieerden van een boete van 250 gulden tot vier maanden onvoorwaardelijke gevangenisstraf. DEN HAAG De Twee de Kamer heeft gisteren definitief korte metten gemaakt met het beeld van de Grieks-Italiaanse kunstenaar Jannis Kou nellis, dat had moeten ko men voor het nieuwe par lementsgebouw in Den Haag. De Kamer nam een motie van de VVD aan om alsnog andere kunstenaars in de gelegenheid te stellen een ontwerp in te dienen. De motie kreeg de steun van 71 van de 131 aan wezige leden. Minister D'An- cona heeft evenwel reeds te kennen gegeven dat de Kamer niet op een ander cadeau hoeft te rekenen nu het huidige niet in de smaak valt. Een meer derheid van de Kamer vindt het sculptuur van Kounellis ofwel niet mooi ofwel is geval len over de uitleg van de mi nister. Het kunstwerk is in en rond het parlement reeds toe bedeeld met de bijnaam „roes tende kolenkit". Het onder stuk, zes tot zeven meter hoog, is opgetrokken uit gietijzeren platen, waarin teksten uit de Grondwet zijn afgegoten. Het bovenstuk bestaat uit een sta len bak of korf die met brok ken steenkool is gevuld. De meerderheid van de Twee de Kamer heeft ook geen be hoefte aan een nieuw em bleem en beeldmerk. De hui dige Nederlandse leeuw met kroon en kousebanden voldoet prima. Een moderne gestileer de leeuw, een uitgeklede ver sie van het huidige logo, valt niet in de smaak. De Kamer heeft gisteren het wat is gaan heten 'Loekie-logo' dat het Presidium in gedachten had weggestemd. Pagina 17: Kamer laat kans liggen met afwijzen beeld Kounellis.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5