00 eer merken onwater inder fris QeidsaOowvont - "M f w I Attractieparken vaak moeilijk bereikbaar Tjeenk Willink bepleit terugdringen bureaucratie 'tsen enthousiast over nieuw middel tegen migraine W 6DD mm Mm m 00 Handen af van onze molens Simons weigert 40 min voor ziekenhuis-cao Ouders regelen voogdij zelf in belang van kind pi niENLAND WOENSDAG 12 JUNI 1991 PAGINA 3 ivincie onderzoekt [n rol gif-affaire AAG De statenfracties van de provincie Jland hebben besloten tot het instellen van een befekscommissie naar de eigen rol in de Alphense n (Je Tijdens de algemene statenvergadering van fc'aarin milieu-gedeputeerde H. van der Vlist de '[formeerde naar aanleiding van de NOS-Laat zw4 over de rol van de overheden in de affaire, 'gev^toe reeds de intentie uitgesproken. Volgens ge- aclfde Van der Vlist moet de commissie de rol van of jncie in de periode tussen 1975 en april 1991 t 0JPrzoe^en De commissaris van de koningin in M Tland. Patijn, ziet overigens geen enkel bezwaar herbenoeming van burgemeester Paats van Al- 'gel« den Rijn. Hij schrijft dit in een brief aan het hij.C SP-raadslid Harmes. De SP had de commissa- lichiagd de burgemeester aan het einde van deze [iet opnieuw te benoemen. PvdA bezuinigt nu ook in eigen huis AMSTERDAM De PvdA bezuinigt niet al leen in de regering, zij beknibbelt nu ook op haar eigen uitgaven. Dat moet wel, zo blijkt uit de vergaderstukken van de partijraad van komend weekeinde in Amsterdam, want de PvdA zit met een tekort van 56.000 gulden. En als er niet snel iets gebeurt, loopt dat op tot ruim 200.000 gulden aan het eind van dit jaar. Oorzaak van het tekort is het de laatste tijd flink teruggelopen ledenbestand. De toene mende impopulariteit van de PvdA heeft sinds oktober vorig jaar enige duizenden le den doen bedanken. Dat scheelt de partijkas 330.000 gulden aan contributie. Een van de maatregelen die het partijbestuur wil nemen, is het pasgeboren partijblad Rood dit jaar een keer minder laten verschijnen. De aanloop kosten van het nieuwe periodiek zijn hoger uitgevallen dan van tevoren was geraamd. Het partijkader zal zich vrijdag en zaterdag hierover uitspreken. Weer brute overval op Rotterdamse bejaarde ROTTERDAM Door de arrestatie van vier verdachten vorige week is er geen ein de gekomen aan de reeks brute overvallen op bejaarden in Rotterdam. Een 83-jarige vrouw heeft dit gistern in haar woning aan den lijve moeten ondervinden, zo heeft de Rotterdame politie meegedeeld. Bij de vrouw werd aangebeld door twee vrouwen. De vrouwen drongen vervolgens binnen. De bejaarde werd op de grond gegooid, waarna één van de indringster het gebit uit de mond trok van de bejaarde vrouw en een schort in haar mond propte. De overvalsters gingen er uiteindelijk vandoor met twee gouden kettingen en een gouden ring. De Rotterdamse politie sluit niet uit dat de twee overvalsters tot een bende behoren, die zij vorige week opgerold dacht te hebben. Celstraf geëist tegen kinderrechter GRONINGEN Tegen een voormalige 46- jarige kinderrechter uit Groesbeek is giste ren voor de rechtbank in Groningen wegens ontucht zes maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf geëist met een proeftijd van twee jaar. De man, oud-vice-voorzitter van de rechtbank in Arnhem, wordt ervan ver dacht ontucht te hebben gepleegd met een minderjarige jongen die aan zijn gezag was toevertrouwd. Volgens officier van justitie mr C.J. van Epenhuysen heeft de verdach te de rechterlijke macht grote schade berok kend door zijn gedrag. Maar omdat de feiten al geruime tijd geleden zijn gepleegd en de verdachte veel publiciteit te verwerken heeft gekregen, achtte hij het niet terecht de man naar de gevangenis te sturen. De uit spraak is dinsdag 25 juni. DN da AG De Consumen- heeft bij het onder- ir bronwaters in Ne- jniet alleen in het wa ttiet huismerk van Al- voo n maar ook in diverse gea merken bronwater en ntdekt die er eigenlijk huishoren. De flessen W( i wel niet helemaal zo ten lijken, maar schade- i der de volksgezondheid i depchter geen van alle. a ^ordvoerder van de 11de geen namen van noemen omdat de des- 7°ide bedrijven nog iaiof antwoorden op een in 1$ de bond. •rokjurnentenbond is bezig ler}rerëe^j^inS van bron- met leidingwater. De iie was niet van plan nu al mee naar buiten »t 14 maar werd daar afge- ,oor>andag toe gedwongen reactie van Albert de brief. Dit levens- 1S Iconcern nam maan- egei bronwaters van het et rt AH Bron uit de han- ïipaf1 de Consumenten ierseen PartÜ flessen die lari waren afgevuld, c ran de stof CIS 1,2- e* Mtheen had gevonden, eedjisumentenbond zegt p zijn door deze reac- 1 merken waarin wij >en gevonden, hebben leer brief van ons gehad ;t zèin onze bevindingen te przoek om te reageren. nd Wij hebben de leveranciers tot aanstaande vrijdag de tijd ge geven. Tot onze verbazing heeft Albert Heijn het nu zelf in de hand genomen". De vondst van de stoffen in AH Bron heeft ook tot beroe ring geleid in het plaatsje Chaudfontaine in de Belgische Ardennen. Het bedrijf Chaud fontaine AS levert het mine raalwater aan Albert Heijn maar haast zich te melden dat met het eigen merk Chaudfon taine niets aan de hand is. „Het water komt uit een ande re bron die toevallig ook bin nen de gemeentegrenzen van Chaudfontaine ligt", zegt woordvoerder Paul Gérard. „Wij zijn ontzettend geschrok ken, dat wel". Milieudeskundi ge Lucas Reijnders is verbaasd over de vondst van de stof CIS 1.2-dichlooretheen in AH Bron van Albert Heijn. „De stof komt zelden voor. Mogelijk dat de hele bron is verontreinigd of dat een bedrijf dit heeft ge loosd", was zijn voorzichtige verklaring. Volgens de Keu ringsdienst van Waren in Rot terdam is het met de bronwa ters in Nederland niet slecht gesteld. Met elk produkt is er wel eens iets aan de hand, dus ook met bron- en mineraalwa ter. De Consumentenbond, die vindt dat gewoon leidingwater drinken nog het beste is, heeft het voornemen volgende week te noemen. t l Koningin Beatrix stelt walradar in gebruik Applaus voor koningin Beatrix nadat ze de walradarketen in Vlissingen officieel in gebruik heeft gesteld. Ze deed dat gisteren samen met koning Boudewijn van België (rechts van de koningin). Het geavanceerde radarsysteem controleert en beveiligt de scheepvaart in de 140 kilometer lange vaarroute van het Westerschelde-gebied. Het bevat de gegevens van alle zeeschepen ter wereld. FOTO: ANP DEN HAAG De be reikbaarheid per open baar vervoer van de at tractieparken in Neder land is veelal onvoldoen de. Vooral het laatste deel van de reis, het vervoer met de bus naar de plaats van bestemming, laat te wensen over. Dit zogeheten natransport zou effectief verbeterd kunnen worden wanneer de aanslui ting trein-bus beter zou zijn, de frequentie van de bussen gelijk zou worden getrokken met die van de treinen en er snelbussen zouden worden in gezet. Verder moet de infor matie over reistijden en prij zen van het openbaar vervoer worden verbeterd, zo staat in het vandaag gepresenteerde rapport 'Attractief openbaar vervoer' dat is geschreven op verzoek van de Club van 11, de vereniging van directeuren van grote dagattractiebedrij- ven. In de club zijn vertegen woordigd Madurodam (Den Haag), Duinrell (Wassenaar), Burgers Dierenpark, het Dolfi narium Harderwijk, de Efte- ling, Avonturenpark Hellen- doorn, Madame Tussaud, Noorder Dierenpark en Pony park Slagharen. Het huidige bezoek aan de attractieparken bestaat voor 75 a 80 procent uit mensen die met de auto ko men. Een lachende Tjeenk Willink. Hij wist gisteren bij de stemming om het voorzitter schap van de Eerste Kamer 64 van de 75 stemmen te vergaren. FOTO: MILAN KONVALINKA JUTEN 'ven. i; ïters|h< utt.' DEN HAAG De Eerste Ka mer heeft gisteren mr. H. D Tjeenk Willink (PvdA) geko zen tot haar nieuwe voorzitter. Tjeenk Willink, die 64 van de 75 stemmen wist te vergaren, neemt daarmee het roer over van prof. dr. P.A.J.M. Steen kamp (CDA). Tot eerste vice- voorzitter koos de Senaat met vrijwel algemene stemmen drs. R. Zijlstra (CDA) en tot tweede vice-voorzitter de VVD'er mr. ir. H. Heijne Makkreel. In zijn nieuwe rol als senaatsvoorzit ter hield Tjeenk Willink kort na zijn benoeming 'een toe spraak waarin hij onder meer bepleitte de macht van de ambtenaren in de politiek te rug te dringen en de bureau cratie te bestrijden. De Eerste Kamer trad gisteren aan in een nieuwe samenstelling. De poli tieke verhoudingen in de Se naat zijn momenteel als volgt: CDA 27 zetels, PvdA 16 zetels, VVD en D66 beide 12 zetels. Groen Links 4 zetels, SGP 2 zetels en GPV en RPF elk 1 zetel. Onder de 75 senatoren die gisteren werden beëdigd bevonden zich 24 nieuwelin gen, onder wie enkele 'beken de gezichten' zoals de voorma lige CDA-minister van land bouw en visserij Braks, die vo rig jaar september moest aftre den vanwege de visfraude-af- faire (thans is Braks in het da gelijks leven voorzitter van de KRO), en de oud-ministers Van Dijk (CDA, binnenlandse zaken) en Korthals Altes (VVD, justitie). Ook de voor malige staatsecretaris van justi tie mevrouw Korte-van Hemel (CDA) is lid van de Eerste Ka mer geworden. Nieuw in de Senaat is ook mevrouw Van Leeuwen-Schut, die naar ver wachting binnenkort wordt benoemd tot partijvoorzitter van de VVD. De flink gegroei de D66-fractie verwelkomde onder anderen het voormalig Tweede-Kamerlid Wessel-Tui- stra en de Amsterdamse archi tect Edo Spier. IORT Vanaf 18 r een nieuw medicijn 'iaar voor migraine-pa- "et geneesmiddel Su- ontwikkeld door els bedrijf, zal op re de apotheek verkrijg- de kans is groot atiënt binnen een uur lijn is verlost. Nog is zo, dat daarmee alle J lijders kunnen wor- in, maar voor zo'n nt van hen zou het lij bij zijn. Het genees- ioet voorlopig worden n, maar naar ver- kunnen op korte ter- patiënten zichzelf het toedienen via een of een tablet. De ervaringen met het middel,* tot nog toe alleen verkrijgbaar in Nieuw-Zeeland, zijn ver bluffend, aldus twee neurolo gen van het Amersfoortse zie kenhuis de Lichtenberg, dr. J.L. van der Zwan en dr. C. Boutkan, enthousiast. „De proefpersonen die wij met Su- matryptan hebben behandeld, weten niet wat hen overkomt. Ze zijn niet meer gedwongen, zoals vroeger, hun werk te la ten liggen als ze een aanval krijgen. Nu hoeven ze zich slechts even te verwijderen en zich in te spuiten met het nieu we middel. Na een uurtje voe len ze zich weer prima". Bijwerkingen heeft het nieuwe geneesmiddel tegen migraine praktisch niet. Daarom spre ken de twee Amersfoortse neu rologen van een 'echt succes'. Het bijzondere van Sumatryp- tan is dat het de werking van de stof serotonine, die onder meer de hoogte van de pijn- graad bepaalt, nabootst. Daar door worden receptoren (plaat sen in kleine bloedvaten, die reageren op serotonine) weer zodanig gestimuleerd dat de pijndrempel stijgt. De pijn, die de migrainelijder al heeft, is als gevolg daarvan snel over, of de aanval die in .aantocht is, wordt door de serotonine-ver- vangende stof voorkomen. Afhankelijkheid De positieve effecten van Su- matryptan op de nationale eco nomie zijn nauwelijks te over schatten. Ongeveer 800.000 Ne derlanders hebben één of twee keer in de week ernstig last van migraine en moeten daar door op hun werk verstek la ten gaan. Naar schatting gaan daardoor jaarlijks zo'n viere neenhalf miljoen arbeidsuren verloren. Dankzij het nieuwe geneesmiddel kan dat hoge cij fer drastisch worden verlaagd. Er zijn zo'n zeventien soorten migraine, waarvan er in hoofdzaak twee worden onder scheiden. de 'gewone' en de klassieke migraine. De gewone migraine gaat gepaard met misselijkheid, braken, overge voeligheid voor licht en geluid en met hoofdpijn, en kan vier uur tot drie dagen duren. De klassieke migraine kondigt zich doorgaans aan met schitte ringen, 'gezichtsbeperking', blinde vlekken of wazige beel den (bijvoorbeeld op televisie), waarna een barstende hoofd pijn volgt. Er zijn diverse medicijnen te gen migraine in de handel, maar het effect ervan is matig. Het vaak voorgeschreven Er gotamine bijvoorbeeld helpt wel, maar mist het directe ef fect van Sumatryptan. De pa tiënt is minstens een dag bui tenspel en blijft overgeleverd aan diverse nare bijverschijn selen. Heel vervelend is dat bij veelvuldig gebruik het medi cijn een vorm van afhankelijk heid kan veroorzaken, die de ellende van de patiënt eerder vergroot dan verkleint. Ergo tamine verwekt dan hoofdpijn in plaats van die te bestrijden. Sumatryptan heeft dat soort ernstige bijverschijnselen niet. Van der Zwan: „Sommige pa tiënten voelen zich een beetje misselijk, maar dan blijft de vraag nog of dat door het me dicijn komt dan wel door de opkomende migraine". Hij en collega Boutkan zijn zeer te spreken over de vele voorde len van het middel: „De pa tiënt kan zichzelf het medicijn toedienen, hij is vlug van de pijn af en hoeft zich voortaan niet meer in de steek gelaten te voelen. Te vaak wordt een migraine-patiënt niet serieus genomen. Noch door de arts, noch door zijn gezin, zijn vrienden en zijn werk-omge- ving. Hij wordt al snel afge schilderd als een figuur 'die gauw nerveus is' en op wie je niet al te vast moet rekenen. Die veroordeling maakt zijn lijden dubbel zo erg. Het ge weldige van Sumatryptan is dus dat het de migraine-patiënt in staat stelt zich sociaal te re habiliteren". ER EN HOBBES DOOR BILL WATERSON IHT/MOEPIGE EN0N- i INDE CASPEe DUIICT iT IK) EN VKAMPEPP !Elf IN... G4PÏAIM umitA 0EHEPT/WT BOVENMEN SELIJKE EIGENSCHAPPEN ZAITHIJ.... 128 DQ door BERT JANSMA Ik lees dat het Nederlands Bureau voor Toerisme een bedrag van tienduizend gulden heeft uitgeloofd voor wie met een nieuw herkenningsteken voor ons land op de proppen komt. We hebben iets beters nodig dan die klassieke molens en tulpen. Een 'landmark' zoals de Parijzenaars hun Eiffeltoren hebben en de Londenaren hun Tower. Aldus het NBT. De bedoeling is uiteraardmeer buitenlanders onze richting uit te dirigeren. Terecht? Ja, zegt de progressieve stem in mij. Dat kneuterige gedoe met klompen, tulpen en molens moest maar eens afgelopen zijn. Zelfs in Volendam krijg je de jonge generatie alleen nog door dreiging met lijfstraf een klomp in, een tulp is maar een importbloem ergens uit Klein-Azië en molens draaien al heel wat beschavingen langer mee dan de onze. Nederland is een modern land van, ja van wat eigenlijk? Van handel, industrie, tuinbouw, landbouw, veeteelt en zo voort. Maar dat geldt voor bijna elk modern land. Daarmee kun je dus niet komen aanzetten. Welk ênder, vooruitstrevend en origineel lokmiddel houden we die buitenlanders dan voor de neus? Ik denk niet dat enige Fransman de Eiffeltoren tekenend voor zijn land vindt. Dat ding is er blijven staan na de Wereldtentoonstelling vorige eeuw. Half Parijs vond dat gevaarte toen waanzin, maar het zag er zo bijzonder uit dat het in z'n wervende rol gegroeid is. In onze democratie krijg je zoiets geks niet van de grond, want als de meeste stemmen tellen verdwijnt iedere Kounellis roemloos van tafel. En ik denk dat je al die Amerikanen behoorlijk in de war maakt als je z'n vertrouwde molens uit de folders schrapt. Sinds Washington Irving begin vorige eeuw zijn verhalen over die typische New Yorkse Nederlanders Diedrich Knickerbocker en Rip van Winkle schreef, hebben ze het toch al moeilijk met Dutch en Duits, en zijn The Netherlands nog altijd een eilandengroep in de buurt van het Skagerrak. Dus handen af van molens, klompen en tulpen! De Schot tolereert toch ook z'n Monster van LochNess, de Spanjaard het Olé, de Zwitser z'n Wilhelm Teil en de Belg z'n Manneke Pis. Leve Hans Brinker, wijdbroeken, haring en paling al moeten we die van elders importeren. En hoera voor de kaas. Weet u nog dat een Franse minister zich jaloers afvroeg waarom onze ordinaire cliché muizenkaas zo veelverkocht werd? In Parijs wordt toch mooi een tentoonstelling over Hollandse kazen georganiseerd. En in Polen en Tsjechoslowakije ligt nog altijd de Ejdam in de etalage. Een Roemeens jongetje tekende, toen hij hoorde dat ik uit Holland kwam, toch maar netjes een tulp. Waarin een klein land groot kan zijn. Clichés dus. UTRECHT Staatssecretaris Simons van volksgezondheid geeft geen gehoor aan het ver zoek van de Nationale Zieken huisraad (NZR) om 40 miljoen gulden bij te passen voor de fi nanciering van de cao voor het ziekenhuiswezen (200.000 werknemers). Als de zieken huizen extra geld nodig heb ben voor verbetering van ar beidsvoorwaarden moeten zij dat zien te halen uit bestrij ding van het ziekteverzuim en doelmatiger werken. Dit heeft Simons vanmorgen per brief meegedeeld aan de werkge versorganisatie NZR en bonden bereikten op 25 april een akkoord over 3,5 procent loonsverhoging en een eenmalige uitkering van 0,6 procent. Het akkoord had een „gat" van 40 miljoen gulden (0,2 procent), waarvoor de NZR bij Simons aanklopte. De staatssecretaris heeft het ver zoek afgewezen onder verwij zing naar de Tussenbalans. Daarin wordt ervan uitgegaan dat de sector extra middelen kan genereren door het ziekte verzuim terug te dringen en doelmatiger te werken. Als dergelijke maatregelen succes hebben, wil Simons voor 1992 nog eens bekijken of de over heid extra geld aan het zie kenhuiswezen kan geven. Kruiswerk Rotterdam zoekt kraamhotel ROTTERDAM Het Kruiswerk Rotterdam wil kraamzorg in een hotelbed gaan verlenen. Het is de bedoeling dat in het na jaar een proef van drie maanden wordt genomen. Liefst in een hotel in het centrum van de Maasstad. Een organisatie-adviesbu reau onderzoekt in augustus welke hotels wel willen meewer ken. Bij een succesvol experiment wil het Kruiswerk mogelijk zelf een kraamhotel bouwen. Uit onderzoek is gebleken dat zeventig procent van de vrouwen wel voelt voor een verblijf in een kraamhotel. Bovendien is een hotelkraambed zo'n driehonderd gulden goedkoper dan een ziekenhuisbed. En soms is er een ern stig tekort aan ziekenhuisbedden. Vrouwen worden voor de bevalling in het kraamhotel opgeno men. Het is de bedoeling dat ze dezelfde privacy hebben als bij een thuisbevalling. Bevallen in een hotel is onder meer een uit wijkmogelijkheid voor vrouwen die op een sociale indicatie in een ziekenhuis worden opgenomen. Bijvoorbeeld omdat de wo ning te klein is. Bij medische indicatie blijft opname in een zie kenhuis noodzakelijk. (ADVERTENTIE) Zonnig seizoen voor verzorgde zomerreizen HOOFDDORP De boekingen voor georganiseerde kanties vertonen een sterk opgaande lijn. De door de Golfcrisis ontstane achterstand in boekingen is tot op 8 procent ingehaald. De verwachting is dat de achterstand, die in februari 33 procent ten opzichte van 1990 bedroeg, in de loop van de zomer volledig is weggewerkt, zo heeft de Vereniging van ANVR reisorganisatoren bekendgemaakt. In alle sectoren is de reiswereld bezig aan een inhaalmanoeuvre. De achterstand in zomerboekingen bij vliegrei zen was in februari nog 49 procent en is thans 18 procent. Excur- siereizen zijn bijna weer terug op het niveau van vorig jaar; de achterstand is nog maar 6 procent. De pendelbusreizen liggen nog ruim 25 procent achter. Volgens de ANVR wordt dit veroorzaakt door de instabiele politieke situatie in Joegoslavië. Het succesvolst zijn de georganiseerde autovakanties die deze zomer het best wor den geboekt. Op dit moment is er een groei van 10 procent ten opzichte van 1990. De treinreizen blijven 10 procent achter. Vaak blijkt dat als beide ouders overieden zijn, er niets ot bitter weinig geregeld is voor de verzorging van de kinderen. Niet opzettelijk, maar omdat het moeite kost om stil te staan bij pijnlijke ge beurtenissen als overiijden. Begrijpelijk. Maar als er niets is vast gelegd, bepaalt de rechter wie de zeggenschap over de kinderen krijgt. Waarschijnlijk heeft u zelf wel gedachten over aan wie u de zorg voor uw kinderen zou willen toe vertrouwen. Die wens moet u dan vastleggen bij de notaris. Hij adviseert u daarin ook verder Vraag de notaris ook juri disch advies 'bij andere be langrijke beslissingen In het leven, zoals samenwonen, huwelijk, de verdeling van uw erfenis, de koop en verkoop van een huis, de keuze van een ondernemingsvorm, het oprichten van een stichting of vereniging De notaris is onpartijdig Hij heeft daarom oog voor uw belang en dat van de andere betrokkenen, zodat onenig heid achteraf zoveel mogelijk wordt voorkomen. Een kort oriënterend ge sprek met de notaris kost u trouwens niets. Maak dus gerust een af spraak. Hij kan u het best kunt hoe u uw zaakjes u 2-Vf ij het best kunt Waitlj/ regelen. REGEL JE ZAAKJES MET DE NOTARIS

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3