Grammatica christelijk geloof weer leren' Marketing-managers adviseren remonstranten NCRV wil 'religieuze emancipatie' achterban Onopgesmukt portret van een missionaris COMMENTAAR £cidóe(3outti/nt GEESTELIJK LEVEN/OPINIE QeidóaQowumt WOENSDAG 12 JUNI 1991 PA JÉ Geen homo's in ambt bij Amerikaanse presbyterianen BALTIMORE De Presbyteriaanse Kerk in de Verenigde Staten heeft met overgrote meerderheid een rapport verworpen waarin wordt onder meer wordt gepleit voor de aanvaarding van seks voor het huwelijk en de acceptatie van homo's in het ambt. De stemming lokte protest uit van homoseksuele bezoekers. Zij protesteerden tevens tegen het be sluit van de vergadering om hen wel als kerkleden te accepteren, maar niet als voorganger of ouder ling. „Hypocriet", zo klonk het in de wandelgan gen. De andere partij liet zich vooral voor de ver gadering horen. „Geen compromissen met het Woord van God", lieten verontruste presbyteria nen op spandoeken weten. De kerkleden zwaaiden daarbij met opengeslagen bijbels. De Presbyteri aanse Kerk in de Verenigde Staten telt ongeveer 2,9 miljoen leden. De meeste ellende komt geloof ik voort uit de de menselijke behoefte aan idealisme. Renate Rubinstein Gedachtniskirche nu ook in Legoland BILLUND De Berlijnse Kaiser-Wil- heim-Gedachtniskirche staat nu ook in Legoland. De hoogte van de op een schaal van 1 op 20 nagebouwde kerk is 4,50 m, terwijl er 698.500 legostenen voor zijn ge bruikt. De oppervlakte is 50 vierkante meter. De onthulling geschiedde dinsdag door mevrouw Monika Wissel, burgemeester van het betreffende stadsdeel van Berlijn. De echte GedSch tniskirch e werd in 1890 ter herinnering aan keizer Wilhelm I ge bouwd. Bij een bombardement in novem ber 1943 werd de kerk zwaar beschadigd. In 1959 werd een nieuw schip gebouwd. De verwoeste toren, die niet is gerestau reerd, herinnert aan de verschrikkingen van de Tweede Wereldoorlog. Oude meesters in Achterveldse kerk gevonden ACHTERVELD In de rooms katholieke kerk Sint Joseph in Achterveld zijn twee oude, waardevolle schilderijen ont dekt. De vondst is twee jaar ge leden gedaan, maar is pas nu, na restauratie van de werken, bekend gemaakt. Het ene werk is van de Amersfoortse Gerrit van Stellingwerff en is geda teerd op 1643, het andere is achttiende eeuws en vermoede lijk Zuidduits. Het doek van Van Stelling werff laat 'De bespotting van Christus' zien. Tot nu toe was van deze Amersfoortse meester slechts één schilderij bekend. Moeder Teresa op uitnodiging van Irak naar Baghdad GENEVE Moeder Teresa is op uitnodiging van het Iraakse minis terie van gezondheid naar Bagh dad vertrokken. Moeder Teresa, die in 1979 de No belprijs voor de Vrede kreeg, werd vergezeld door drie andere non nen. Aan boord van het vliegtuig bevond zich een nieuwe groep van 20 VN-afgevaardigden die in Noord-Irak zullen worden ingezet bij de bescherming van vluchtelin gen. Het was oorspronkelijk de be doeling dat Moeder Teresa eind mei naar Baghdad zou gaan. Het bezoek werd toen om onbekende redenen uitgesteld. SYNODEVOORZITTER WALLET NU SECRETARIS VOOR SAMEN OP WEG UTRECHT Spiritualiteit is wellicht het beste antwoord op de vraag wat het karakteristie ke aandachtspunt is van ds. B. Wallet (53), scheidend voorzit ter van de synode van de Ne derlandse Hervormde Kerk. Deze week kiest de synode in het vergadercentrum Hyde Park in Doorn zijn opvolger. Ds. Wallet, die in 1984 lid van de synode werd, een jaar later vice-voorzitter en sinds april 1988 voorzitter, zal de verrich tingen van zijn opvolger 'op enige afstand' volgen: hij blijft betrokken bij het kerkelijk be leid als secretaris voor het Sa men op Weg-proces. Hij heeft daartoe al zijn intrek genomen in een pand op schootsafstand van de plek waar de synode vergadert. Ds. Wallet heeft in verband met zijn benoeming als secre taris voor Samen op Weg zijn banden met zijn gemeente (Oog in Al) moeten verbreken. Kenmerkend voor Wallet is de invulling van het afscheidsca deau dat de gemeente hem wilde aanbieden: twee ikonen, geschilderd naar de Grieks- Orthodoxe traditie. De schilde rijen worden gewijd door een bevriende oud-katholieke priester. De spiritualiteit waar in ikonen thuis horen spreekt de hervormde predikant ten zeerste aan. Het zijn niet 'zo maar' schilderijen, maar af beeldingen die functioneren in een gedachten- en leefwereld die is aangelegd op het contact met Christus. Wallet stelt prijs op de wijding van de ikonen omdat door die handeling het bijzondere karakter van de ikonen tegenwoordig wordt gesteld. De aandacht van Wallet voor spiritualiteit is de afgelopen ja ren herhaaldelijk gebleken. Bijvoorbeeld toen hij de orde van het synodale debat door brak door voor te stellen een lied te gaan zingen, om daar mee uitdrukking te geven aan de geloofsemoties die tot dan slechts met gesproken woorden werden geuit. „Het lijkt er in de kerk vaak op dat het verstand wel is gedoopt, Ds. Barend Wallet maar het gevoel niet. Op een synode-zitting merk je dat heel duidelijk: het verstand over heerst en gevoelens worden in verstandelijke taal uitgedrukt. Natuurlijk vind ik dat er op een synode verstandige taal moet worden gesproken, maar dat betekent niet dat het ge voel onder tafel moet worden geschoven". Grondwoorden Onder zijn voorzitterschap pu bliceerde het synodebestuur enkele geschriften waarin na drukkelijk aandacht werd ge vraagd voor de betekenis van de 'grondwoorden' van het christelijk geloof. Heel duide lijk is dat het geval in de nota over 'kerk-zijn in een tijd van Godsverduistering'. In een sa menleving waaruit God lijkt te zijn verdwenen, komt het er op aan (opnieuw) de grond woorden van het Evangelie te leren spellen. Wallet doelt met 'grondwoorden' op begrippen als: vergeving, liefde, vertrou wen, genade, barmhartigheid en verbond. Dergelijke woorden vormen de 'geestelijke grammatica' van het geloof vindt hij; zon der die woorden gaat het niet. Wat die woorden werkelijk betekenen, dat wordt duidelijk door ze inderdaad te spellen, dat wil zeggen heel zorgvuldig na te gaan waar de kern ligt van die bijbelse begrippen. In de geloofsgemeenschap moet die betekenis blijken en worden geoefend. In het pas toraat, bijvoorbeeld aan men sen voor wie de zingevings- vraag een probleem is gewor den; die niet meer het gevoel hebben 'er te mogen zijn'. De 'grammatica' van het christe lijk geloof leert dat ten diepste de zingevingsvraag samenvalt met wat in jargon heet de 'rechtvaardiging van de god deloze'. In het pastoraat zal die 'grammaticale regel' uitdruk king vinden in gesprek, in de beleving van gemeenschap en in het verkondigen van de boodschap dat ieder mens er mag zijn om Gods wil. De diepste heling van de geschon den mens vindt haar oor sprong in die geloofswaarheid, die komt uit 'het hart van God'. In de kerk mogen die woorden daarom 'hartstochtelijk' wor den verkondigd en geoefend; God laat zich kennen vanuit de diepte van z'n hart. In een tijd waarin God verbor gen lijkt, is het een geweldige opdracht om de betekenis van die bijbelse grondwoorden te laten zien. In een moderne sa menleving als de onze kan de kerk dat alleen doen op crea tieve wijze. De kerk van van daag is daarom een levendige kerk. dynamisch, bereid tot verandering, vindt Wallet. De gemeente draagt op dit punt een enorme verantwoordelijk heid: is ze een brug voor de mensen van buiten de geloofs gemeenschap of vormt ze een barrière om Gods hartsgehei men te leren kennen? Het 'bijbelse geheim' is niet Tos' verkrijgbaar of te koop via een boekje van Kok in Kampen; het geheim is verwe ven met het hele leven, in re latie met andere mensen en in relatie met God. Het christe lijk leven in onze moderne tijd heeft daarom ook een 'binnen kant'. Ds. Wallet is predikant in hart en nieren, om het maar eens bijbels te zeggen. „Ik wil blij ven preken, ook al heb ik geen eigen gemeente meer; de ere dienst is de spil van mijn be staan als pastor". Hij blijft wonen waar het ge zin Wallet al sinds 22 jaar woont en dat betekent dat Wallet ook kan blijven func tioneren als Utrechtse 'buurt- dominee'. Kerkelijken en on- kerkelijken weten de weg naar zijn huis en meer dan eens kan hij iets betekenen voor z'n medemensen. Jongeren Ondanks de verhalen over de kleiner wordende kerk de grote-stads-dominee Wallet kent ze van binnen uit is hij niet zorgelijk over de toekomst van de kerk. „Het aantal uit schrijvingen zal best nog een poosje groter zijn dan het aan tal nieuwe kerkleden, maar daar moet je niet bij blijven staan. Er staan zoveel andere dingen tegenover. In mijn ge meentewerk had ik veel te maken met studenten. Die ko men, weliswaar met de meest critische vragen, af op het ge heim van de gemeente: Als God er is, wie is Hij dan en wat betekent Hij dan voor mijn leven? De antwoorden op die vragen kun je niet uit je hoofd leren. De grondwoorden moet je steeds opnieuw uitzeg gen. Soms klinken bestaande formuleringen hol en soms klinken oude woorden als nieuw. Soms is je hoofd bij wijze van spreken leeg en weet je niet hoe je het zult zeg gen. Maar gaandeweg gebeurt het; dan krijg je toch de taal aangereikt om God ter sprake te brengen". In het pastoraat in en buiten de wijkgrenzen heeft ds. Wal let wonderbaarlijke dingen meegemaakt. Bijvoorbeeld buitenkerkelijken die hem vroegen even langs te komen omdat een vriend gestorven was en omdat ze toch wisten dat er nu meer gezegd moest worden dan de platte taal van de menselijke werkelijkheid kan uitdrukken. Of die ouders die in pure wanhoop 'zomaar' een telefoonnummer belden en hem aan de lijn kregen. Of hij wie die 'hij' was wisten ze niet wilde komen. Wallet ging en vond een jongen die dreigde te verstikken in de kwade machten van het para normale. Samen hebben ze de macht van het gebed ervaren en de jongen heeft God gevon den. Samen op Weg Het Samen op Weg-proces wekt niet echt vaak de indruk een spirituele zaak te zijn en toch heeft Wallet er voor ge kozen voor 'die club' te gaan' werken. De nieuwe secretaris (opvolger van de gereformeer de ds. B. Aalbers) daarover: „Ik koester wat dat betreft geen illusies, maar ik zeg ook dat het proces van eenwording meer is dan een organisatori sche kwestie. Het is voor mij ook een proces van gemeente opbouw en van vernieuwing". „We staan in zoveel opzichten zo dicht bij elkaar, het is ge woon een gebod om te werken aan de eenheid. De verschillen rechtvaardigen niet de ge scheidenheid. De emoties sug gereren soms anders en hoe serieus ik die emoties ook neem, ze zijn geen rechtvaar diging voor het gescheiden blijven optrekken. Bovendien, wil de protestantse kerk iets voorstellen in de Nederlandse samenleving, dan is die ene kerk voorwaarde". Het zijn ook op dit punt jonge ren die een signaal afgeven dat het 'realistisch-positivisme' van Wallet onderstreept: „Veel jongeren vinden het een aanfluiting, al dat SoW-gedoe. Ze zeggen inderdaad dat je de verschillen die er dan zouden bestaan tussen de kerken, niet waar kunt maken. In onze wijk zijn er nog al wat hobbels te nemen wat betreft Samen- op Weg, vooral ook praktische zaken. Ouderen hebben het daar soms moeilijk mee. Jon geren in onze gemeente zagen dat zo aan en zeiden: als het zo ligt met Samen op Weg, dan moeten we er maar eens voor bidden. En spontaan hebben ze een gebedsgroep voor Samen op Weg opgericht". Idoor DIRK VISSER UTRECHT De Remon strantse Broederschap laat zich door het Areopagus- beraad adviseren over- de beeldvorming van dit vrij zinnige kerkgenootschap. Eerste doel is, aldus voor zitter Th. Harteveld van de Remonstrantse Broe derschap, om de gestadige afkalving van het ledental tot stilstaan te brengen. „Maar in wezen gaat het er om dat onze boodschap beter wordt uitgedragen." In het Areopagusberaad heb ben zich twaalf meelevende kerkleden verenigd die een marketing- en management functie of een wetenschappe lijke baan hebben. Ze willen proberen de kerken te bewe gen om meer gebruik te ma ken van marketing- en mana gementtechnieken. Het ledental van de Remon strantse Broederschap loopt gestadig terug, hoewel het aantal vrienden gelijk blijft. Dat roept de vraag op of de Broederschap nog wel vol doende aantrekkingskracht heeft, aldus Harteveld. „Het beeld dat we zelf van de Broe derschap hebben, is open, vrij en verdraagzaam. Maar mis schien vinden buitenstaanders ons wel elitair en intellectueel, met verouderde gebruiken en verouderde taal." BEROEPINGEN Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Amerongen B.J. Wlege- raad te De Bilt. Aangenomen naar Klazienaveen-Zwartemeer(toez.) W.J. Rutgers te Raalte. Bedankt voor Rljs- sen T.W. van Bennekom te Goes (bui tengewone wijkgemeente); voor Kat wijk aan Zee (toez.) R.W. van Mourik te Meeuwen; voor Klazlenaveen- Zwartemeer (toez.) W.J. Rutgers te Raalte (verbeterd bericht). „Naar onze mening heeft de Broederschap wat te brengen voor mensen die zich ook met zingevingsvragen bezighou den. Dan zullen we meer naar buiten moeten treden en over de gêne heen moeten stappen dat we niet over het geloof durven spreken. Maar als je dat wilt doen, dan is een goede beeldvorming van belang. Daarom hebben we het Areo pagusberaad benaderd." Harteveld verheelt niet dat. er binnen het dagelijks bestuur van de Remonstrantse Broe derschap (de 'Coza') enige re serves ten opzichte van mar ketingtechnieken bestonden. „Het evangelie is geen marga rine. Maar daarvan zijn de Areopagusmensen zich ook goed bewust, zo bleek tijdens een eerste gesprek". Het Areopagusberaad heeft vorige maand twee maal een tweedaags beraad gehouden met de Coza. „Daar moesten we antwoord geven op vragen als: wat denk je zelf van de Broederschap, hoe denken an deren erover en hoe zou het beeld ervan moeten zijn," al dus Harteveld. „Wat is je identiteit en wat wil je ermee, kregen we te horen, we hebben gekozen voor een zelfstandige Remonstrantse Broederschap, die open is voor vragen van de samenleving, oecumenisch is ingesteld en in samenwerking met andere vrijzinnige partners in vrijheid en verdraagzaamheid aan het werk wil," zo zegt Harteveld. De Coza is de Broederschap niet. De afkalving van het le dental kan alleen tot staan worden gebracht als er weer nieuwe leden bijkomen. Dat moeten de gemeenten doen. Om daar tot dezelfde conclusie te komen, zijn er in september bijeenkomsten van het Areo pagusberaad met het convent van predikanten en het college van overleg, waarin de voor zitters van de plaatselijke ge meenten zijn verenigd. In feite moet er in elke gemeente een plan van aanpak komen, zo vindt Harteveld. HOLLANDSCHE RADING De rol van de NCRV op het gebied van de maatschappelij ke emancipatie van het protes tants-christelijke volksdeel lijkt voltooid. Voorzitter mr. A. Herstel ziet voor zijn om roep „nu nog een taak op het vlak van de religieuze emanci patie". Herstel ontwaart in de achter ban van de protestantse om roep nog te veel „rationele ge loofsbeleving". Voor veel NCRV-leden bestaat gods dienst vooral uit „uiterlijke vormen en normen". De voor zitter zou graag zien dat de NCRV duidelijk kan maken dat het evangelie ook „vrijheid en bevrijding" kan betekenen. Herstel sprak dinsdag in Hol- landsche Rading op een sym posium over de identiteit van christelijke organisaties. De bewaking en vormgeving van de identiteit van de NCRV noemde hij een „heil of a job" (vrij vertaald: een hondsmoei lijke baan). „Als ik een pro gressief praatprogramma maak, dan vraagt een deel van de achterban meteen: waar blijft 'U zij de glorie', waar blijft de C? Die vraag wordt me tientallen keren per dag gesteld." Herstel staat soms verbaasd van de vindingrijkheid van verontruste leden. Zo vroeg onlangs iemand hoe de chris telijke omroep het toch kon presteren om zo vlak na Goe de Vrijdag in een programma voor kleuters samenwonen ter sprake te brengen. „Het ging om een hetero, dus dat viel nog wel mee", aldus Herstel, die anderzijds toch ook begrip voor dergelijke vragen kan op brengen. Zij komen volgens Herstel voort uit een rationele geloofs beleving, die gevoed is door decennia lang „uit het hoofd geleerde lesjes van God". De vragen zijn het resultaat van „de letterlijke bijbelexege se met alle desastreuze gevol gen van dien. Als gevolg daar van kan het gebeuren dat een moderne theoloog door schuimbekkende ouderlingen van de kansel wordt getrok ken". In deze rationele ge loofsbeleving is wel ruimte voor emotie, maar „die is te vergelijken met de tranen die vroeger bij de Sissy-films vie len". De kloof tussen NCRV en EO is helaas de afgelopen jaren steeds groter geworden, „al thans dat beweert de EO". Herstel ziet echter ook bij de kleine broer vlagen van „assi milatie", wijzend op de oriën terende gesprekken die de EO voert met de populaire televi sie-producent Joop van den Ende. De samenwerking met de KRO verloopt daarentegen uitstekend. „Een volledige fu sie duurt geen 25 jaar meer, onze achterbannen zijn daar nog niet rijp voor", zo heeft Herstel met KRO-collega Braks vastgesteld. De toekomst van de missie, vanuit de brieven van een overleden missionaris KRO-televisie Ned. I 12 juni, 22.05 - 22.45 uur. Het beeld dat van missionaris sen naar buiten komt is meest al erg traditioneel en opge wekt. Als ze hier in Nederland zijn, besteden ze al hun ener gie om geld op te halen. Dat geld wordt besteed voor aller hande projecten: de missiona ris is de ontwikkelingswerker of het manusje van alles die overal bijspringt. Dat beeld wordt versterkt door de vele films die zijn en nog steeds worden gemaakt om het werk van missionarissen te onder steunen. De film die KRO-programma- maker Hans Wijnants maakte laat iets anders zien. De aan leiding voor de film was de vondst een paar jaar geleden van een koffer met brieven van de Limburgse missionaris Geer Soudant. Op 2 juni 1985 overleed hij in Cameroun. Om het thuisfront op de hoogte te houden én om geld te bedelen stuurde hij een aantal vrien den dertig jaar lang op gezette tijden brieven waarin hij uit eenzette waar hij mee bezig was. Soudant was geen gemakkelijk man. Hij was tamelijk rechtlij- - nig en kwam nogal eens in botsing met de autoriteiten. In Congo Brazzaville waar hij met zijn werk begon, moest hij zijn biezen pakken toen hij daar probeerde een kippen- boerderij op te zetten die niet naar de zin was van de mar xistische bestuurders. De inspanningen van Soudant werden als een ongewenste in menging beschouwd, zo kreeg hij van de president te ver staan. Toch waren voor Soudant op- bouw-activiteiten niet het be langrijkste. Zijn belangrijkste interessen ging toch uit naar missioneren in de strikte zin, kortom het woord van Chris tus brengen en het bestrijden van ongeloof. Onduidelijk blijft wat Soudant nu precies dacht over die in planting van het geloof, de programmaker is er althans niet geslaagd dat inzicht dui delijk over te brengen. Net als alle andere missionarissen van zijn generatie was Soudant to taal niet voorbereid op de spe cifieke cultuur van het land waarin hij ging werken. Dat hoefde in de visie van zijn op- Pater Geer Soudant FOTO: PR drachtgevers ook helemaal niet. Het ging er immers om, zoals de missioloog prof. J. Heyke opmerkt, een „filiaal van het Europese christen dom" op te zetten. De kerstening ging gepaard met onderdrukking van de Afrikaanse religie ook al bleef die meestal ondergronds voortbestaan. Het is een kwes tie die Soudant blijkens zijn brieven in ieder geval volop bezig hield. Naast de rituelen van de christelijke kerk blijft de medicijnman een rol van betekenis spelen en dit beoor deelt Soudant niet louter nega tief omdat deze een oplossing aandraagt voor het kwade waardoor de bewoners zich omringd voelen. Na zijn verblijf in Congo Braz zaville vertrok Soudant naar Gabon. Behalve een politieke noodzaak zat achter dat ver trek ook een andere reden, zo vertelt een van zijn collega missionarissen. „Als je blijft, blijven ze van ons afhankelijk en komen ze nooit verder. Daarom moet je verkassen". Veel ontwikkelingsprojectjes zoals de kippenboerderij, blij ken uiteindelijk toch niet van de grond te komen. Als de missionaris het project los laat, gaan de mensen op de oude voet verder. Het laatste land waar Soudant tot zijn dood in 1985 verbleef, is Cameroun. Het portret van Wijnants is een poging iets te laten zien van de grote veranderingen die missionarissen de afgelo pen dertig jaar hebben doorge maakt. Velen konden die ver anderingen niet bolwerken, zozeer veranderde de inhoud van hun functie. Soudant was zich die veranderingen blij kens zijn brieven bewust, maar dat zou in het program ma meer zichtbaar gemaakt hebben kunnen worden. IV De maat van het leven 'r De medische wetenschap heeft vorige week een befks> stap vooruit gezet. Onderzoekers hebben het gen (J^ onderdeel van het erfelijkheidsmolecuul) ontdekt, r^j antwoordelijk is voor een erfelijke vorm van zwqe 0 heid. Het gaat om het 'fragile X-syndroom'. Ongele de 1200 mannen heeft dat. Blijvende geestelijke acijde kan het gevolg zijn, of afwijkingen aan gezicht of fnc sorgaan. Prof. dr. H. Galjaard, de leider van het ow®r, heeft de vinding met een zekere trots aan het Neqjlj publiek gepresenteerd. Hij gaf toe dat een dergelL d nieuwing ethische vragen oproept. Maar, zo zei hij.Ls gen horen nu eenmaal bij een wetenschap die zieh&ag kelt. iet V- De laatste jaren heeft de wetenschap veel aan DNv zoek gedaan. De microscoop richt zich zowel op mere dierlijk weefsel. Nog geen maand geleden werd er i beeld een kalf gepresenteerd, waaraan een extra L" toegevoegd om uierontsteking tegen te gaan. Er wos menselijke genen bij de koe ingebracht om via dei gewenste eiwitten terug te krijgen voor de geneesn, industrie. TERUG naar de ontdekking in Rotterdam. Galjjj met zijn vinding zwakzinnigheid heel vroeg zien aai Hij ziet het, maar kan er niets aan doen. Want er is tl via de genen geen therapie mogelijk. Hij kan alleen s nose stellen. De toekomstige moeder weet dus dalJ, kind kan krijgen met een afwijking, maar er kan ij worden gedaan. Ze staat dan met haar partner vooriAl ze: afdrijving van de vrucht of de pijn van een onvoq h< re opvoeding. ar mie DERGELIJKE dilemma's komen steeds vaker voojn i gere vrouwen van 36 jaar en ouder wordt nu al gea! n een vlokkentest te doen. Via vruchtwaterpunctie enj?u pie komen de toekomstige ouders steeds meer te weP het te verwachten kind. En vanuit Engeland is een jg j geïntroduceerd, waarmee men via het bloed van dtr c een indicatie kan krijgen over de kwaliteit van deech Dergelijke ontwikkelingen dwingen de ouders na té" over de toekomst van hun kind. Tegelijk komt dej: tot een daadwerkelijke abortus lager te liggen. Zoi veel kinderen met aanleg voor mongoloïde idiol vroegtijdig het leven moeten laten. Bestaat er dan 1® als minderwaardig vroegtijdig mag worden afgebrokprr dan een grens, waaronder menselijk leven onder |vei mag worden genoemd? tie In de christelijke traditie leeft het besef dat het lém gave van God is. Een mens is er niet zomaar, maar[an 'gegevenheid' van God. Dat besef is ook de grond j £j) respect waarmee in de traditie altijd het leven is \co getreden. De waarde van een mens is niet gelegejbr geestelijke of lichamelijke vermogens, maar in het re A omwille van God. Daarom zijn mensen ten principal waardig; niemand is meer of minder 'waard'; iedersee een gave Gods. De ontwikkeling van de techniek al*^ hoeft niet in strijd te zijn met het respect voor het lithi tegendeel. Techniek kan juist helpen menselijk leednsu komen of te verminderen. e z rr Het probleem ontstaat wanneer techniek niet meer br de wordt aangewend, maar ten kwade. Het is niet z<jin kelijk allerlei ontwikkelingen óf goed óf kwaad te Wat aanvankelijk goed leek, blijkt soms achteraf '1 zijn. En soms gebeurt het omgekeerde en soms is he de. Het is een van de grootste morele problemen moderne samenleving om met die spanning om te politiek speelt een belangrijke rol om te voorkomen bruik van techniek leidt tot schade aan mens en Maar die politiek moet wel van de samenleving d krijgen om die grenzen te stellen. Telefoon: 071 - 122 244. Telefax: 071 - 134 941 Postadres: Postbus 11, 2300 AA Lelden. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk. Telefoon: 070 - 3190 933. Telefax: 070-3906 717. Postadres: Postbus 9, 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur: J. Leune. Adjunct-hoofdredacteur: J. Timmers. Chef-redacteur: G.- J. Onvlee. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808): L. van Koot. Sport Leiden e.o. (tel. 071 - 144 049): K. van Kesteren. Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel: 070 - 3190 815): A. van Rijn (chef), W. Bunschoten, drs. C. van Haersma Buma, A. van Hf E. Huisman, H. Jansen, drs. J. van Leeuwen - Voorbij, R. de Roo, drs. M 1 Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834): K. van Wees (chef), G. Ansems, B. Jansibpvi H. Plët. Fu Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L. Koolstra, drs. P van Velthoven-baa Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef). S. Evenhuis. S. Pieters«He Opmaak (tel: 070 - 3190 831): Ch. Bels (chef), A. de Bruljn, W. Dlekstra, Li' B. Hermans, J. Hofmeester, C. de Kier, H. Nleuwmans, H. Schneider. 1 ide Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819): T. Kors. L e De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van: faf." - freelance-medewerkers en -correspondenten In zijn verspreldlngsgetjP'jr - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers I zo redactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten In tkiji, en België. De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn drs. K. Swf iJ M. van de Ven. De parlementaire redactie bestaat uit R. In 't Hout (chq01? leveld, D. Hofland, P. Koopman en D. van Rietschoten. nt - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus;[rbi - de volgende correspondenten In het buitenland: S. Akkerman (PraajL drs. D. J. van den Bergh (Peking), drs. H. Botje (Tunis), A. Courant (Af106 R. Hasselerharm (Johannesburg), T. Heard (Kaapstad), drs. A. Heerlen, B. van Huët (Parijs), M. de Koninck (Washington). H. Kultert (Nieuw Dfe ki F. Lindenkamp (Sao Paulo), R. Simons (Londen), drs. R. Vunderlnk (ff-., W. Werkman (Jeruzalem), E. Winkels (Barcelona), G. van Wljland (Be»pa F Wijnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel). De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclus en publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London. ster: M. de Cocq. islevJy C fon.l Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 op n tot 15.00 uur. Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand per kwartaal per jaar 1 18.00 tot 19.00 u 25,70 76,60 294,30 ju* 5T KI Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertentie* Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 Bankier* AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2