WD wil Noordwijkers laten 1 betalen voor strandgeneugten Noordwijk zet project betaald parkeren stop I; Tennisclub krijg miljoen gulden gemeente Katwijk DUIN- EN BOLLENSTREEK CcidócSomxud WOENSDAG 12 JUNI 1991 PAG JN Monumentencommissie aan de slag in Rijnsburg RIJNSBURG „Na de va kantie zal er worden overge gaan op het instellen van een monumentencommissie. Voor uitlopend op deze instelling zal er nu al een vaststelling moeten komen van een ge meentelijke monumenten-ver ordening met inbegrip van een monumentenlijst", aldus wet houder W. Glasbergen van Rijnsburg, tijdens de vergade ring van de commissie welzijn gisteravond. Rijnsburg telt op dit moment zes rijksmonu menten en één archeologisch monument. Het bekendste van deze monumenten is het 'Spi- nozahuisje'. Het Gennootschap Oud-Rijnsburg heeft intussen al de eerste aanzet gegeven tot een lijst van panden die tot het gemeentelijk cultuurhistorisch erfgoed gerekend moeten wor den. De instelling van een monu mentencommissie is het gevolg van het decentralisatiebeleid van de overheid. De hele com missie welzijn ging er mee ak koord, hoewel een aantal com missieleden hun vraagtekens zetten bij wie er zitting in dienden te hebben. „Waarom kan een monumentencommis sie niet gewoon worden ge- coörporeerd in bijvoorbeeld de commissie welzijn?", aldus GPV-raadslid I. Mostert. Wethouder Glasbergen zei er de voorkeur aan te willen ge ven, om een dergelijke com missie samen te stellen uit niet-raadsleden. „Ik denk hierbij aan mensen van bouw en woningtoezicht of het Ge nootschap Oud Rijnsburg". Zijn woorden lokten bij Mos tert alleen nog maar meer vra gen uit. Mostert: „Juist de zo genaamd deskundige mensen, streven hun doel vaak voorbii, het zou helemaal geen gek idee zijn om een gewone bur ger commissielid te laten wor den. Deskundigheid kan ook heel verstorend werken". Inbraak in snackbar OEGSTGEEST Inbrekers hebben van nacht toegesla gen in een snackbar aan het Boerhaave- plein in Haas- wijk Oegstgeest. De voordeur werd openge broken, waarna 1000 gulden uit de kassa werd gehaald. Rijnsburg handhaaft bijdrage BBK-subsidie RIJNSBURG „Nood of geen nood, ik heb de tus senbalans gezien en er moet bezuinigd worden", aldus het Rijnsburgse VVD-raadslid H. Rost-de Bruijn tijdens de vergade ring van de commissie welzijn gisteravond. Rost- de Bruijn deed deze uit spraak naar aanleiding van het voorstel tot subsi diëring van de Bereik baarheidsdienst Buiten Kantooruren (BBK). De BBK is een regionale 24- uurs bereikbaarheidsdienst van het algemeen maatschap pelijk werk. Met de subsidie is een kleine vierduizend gulden gemoeid. In 1990 is er in Rijns burg slechts eenmaal gebruik van gemaakt. Rost-de Bruijn vond de kosten dan ook niet opwegen tegen de baten. „Bo vendien is het zo, dat subsidies voor dergelijkse zaken altijd weer verhoogd worden. Ge zien de financiële positie van Rijnsburg en het magere ge bruik, dat er van deze regeling wordt gemaakt, heb ik er moeite mee", aldus het raads lid. De overige commissieleden konden zich wel vinden in het voorstel. Sommigen hadden wel kanttekening over de kos- ten-baten-verhouding. H. Kool (CDA) hield daarom een plei dooi om, in in overleg met de gemeenten die de BBK finan cieren, een profijtbeginsel in te voeren. „We zien nu al, dat enkele gemeenten, waaronder Lisse en Noordwijkerhout, er uit gestapt zijn. Ik kan me voorstellen, dat bij hun derge lijke motieven hebben meege speeld. De verdeling is one venredig". Stuurslot te goed voor die Merce^j NOORDWIJK In de Noordi werd vanmorgen vroeg door d( een Mercedes ontdekt, die met di motor en openstaande portieren i hotel stond. Zeer waarschijnlijk heeft iemani beerd de dure auto, met een circa 80.000 gulden, te stelen. Het slot was vernield en de bedrad 1S doorverbonden, waardoor toch werd gemaakt. Het stuurslot bit van zo'n goede kwaliteit dat de dief geen centimeter verder motor heeft wel enkele uren si en en voor enige geluidsoverlast ons Is I ,kv muz: oals Wubbo Ockels neemt nieuwe ruimtezegel in ontvangst NOORDWIJK De uit puttende, vier uur duren de behandeling van de nota strandexploitatie, bracht gisteren in Noord- wijk slechts weinig nieu we gezichtspunten naar voren. Zowel de VVD als Groen Links kwam met het voorstel bezoekers van de vrije strandgedeelten op een of andere wijze te laten meebetalen aan het schoonhouden van het strand. „Wij zijn allemaal voor het be houd van een groot deel vrij strand voor de Noordwijkers, dan vind ik in alle redelijk heid dat de Noordwijker daar best wat voor over mag heb ben", aldus J. van Eijken (VVD). Ook Groen Links vond bij monde van fractielei der A. Ouwehand dat de kos ten voor het reinigen van het strand niet uitsluitend mogen worden verhaald op de pach ters van de strandpaviljoens. Volgens Ouwehand moet ge streefd worden naar een reële pachtprijs en moet het schoon houden van het strand tussen de verpachte strandunits in worden bekostigd uit de toeris tenbelasting of de - nog altijd lege - pot betaald parkeren. De vervuiler moet wel degelijk meebetalen, zo vindt hij. Het voorstel van het college om de verenigingen die ge bruik maken van het strand, zoals de zeilvereniging, de surfclub en de visvereniging, voor het gebruik van het strand 1500 gulden in reke ning te brengen vond niet he lemaal de sympathie van de commissie. CDA, VVD en GL maakten hierover voorbehoud. Ook F. van der Veen van Noordwijks Belang wilde wel horen wat nu eigenlijk de mo tivatie van het college is om van de verenigingen een der gelijk bedrag te vragen, terwijl de clubs onderworpen zijn aan dezelfde strakke regels wat be treft het voeren van reclame aan de clubgebouwtjes als de huurders van de strandpavil joens. Extra inkomsten uit die invalshoek zijn er dus niet bij. Zandvrij Wethouder P. J, Barnhoorn (NB) van toerisme repte giste ren van een reële bijdrage door de strandverenigingen. Hij had laten onderzoeken wat het zoal kost om het strand uit te rusten met afvalbakken die ook regelmatig geleegd moeten worden en hoeveel geld ge moeid is met het zandvrij ma ken van de opritten naar het strand. De laatste taak, tot nu toe deels uitgevoerd door de verenigingen zelf, zal met in gang van volgend jaar worden uitbesteed. Bovendien recht vaardigt de opbrengst van de consumptie-verkoop in de strand-onderkomens van de verenigingen volgens Barn hoorn de bijdrage die de ge meente van de clubs vraagt. J. Lassooy, voorzitter van de Sportvisser, en optredend na mens drie verenigingen, merkte op dat de clubs zelf zorgdragen voor het schoon houden van hun eigen stukje strand. „Wij voelen ons hier mee gewoon in ons kruis ge tast". Volgens Lassooy bete kent de huur die de clubs nu voor het eerst moeten gaan betalen een verhoging van de contributie van zo'n vier gul den per lid. „Dat vinden wij niet reëel", aldus de man van de visclub. Surfvereniging Het idee dat het college van B. en W. in haar nota strandex ploitatie had gelanceerd over eventuele verplaatsing van de Kustsurfvereniging Noordwijk van het Zuiderbad naar de ui terste strandafgang aan de Ko ningin Astridboulevard bracht de nodige commotie teweeg. Per brief had de surfclub het college al laten weten ver plaatsing van haar faciliteiten absoluut niet te zien zitten. De club is er juist al geruime tijd op uit het gehele Zuiderbad ter beschikking te krijgen. Nu be schikt de vereniging over een derde deel van de accommoda tie. Het overige gedeelte wordt gepacht door de Select Hotel- groep. Verhuizing naar stran dafgang 1 betekent volgens de surfclub dat men op hoge kos ten wordt gejaagd. Er zullen meer dan 20 losse opslagcon tainers moeten worden ge plaatst die na afloop van het seizoen weer van het strand moeten worden verwijderd. Faillissement zal in dat geval, volgens de club, onontkoom baar zijn. A. Edelman van Select Hotels, vaak vergeleken met John Cleese, de onhandige hotelbaas uit de Engelse serie Fawlty Towers, bracht gisteren, na een korte worsteling met de microfoon in de raadszaal, te berde dat het strandmuseum Zuiderbad zonder meer behou den moet blijven. „Ik heb niets tegen de surfclub maar op deze plek waar gasten uit het hele land al vele tientallen ja ren voor hun rust komen, ho ren geen planken, zeilen en masten". En hij onderstreepte NOORDWIJK ESTEC-direc- teur M. Le Fèvre en Wubbo Ockels namen gisteren de eer ste exemplaren van twee ruim tepostzegels in ontvangst. Noordwijkerhout heeft Bosmalaan Valkenburger mag huis niet bouwen VALKENBURG P. Jongeneel mag geen wo ning bouwen aan de Voorschoterweg in Val kenburg. Jongeneel heeft daar een stuk grasland waar paarden en schapen grazen. Hij wilde een woning bij zijn dieren neerzet ten om zodoende beter toezicht te kunnen houden. Burge meester C. Sinke, voorzitter van de commissie bezwaar schriften die gisteravond bij een was, moest hem teleurstel len. Volgens Sinke laat het be stemmingsplan bebouwing op het bewuste stuk stuk grond niet toe. zijn woorden door de commis sieleden 952 handtekeningen te overhandigen van fans van het instituut Zuiderbad. Reddingsbrigade Van Eijken brak een lans voor betaling aan de Noordwijkse Reddings Brigade die bereid is gevonden bepaalde taken over te nemen van de strandpolitie. Groen Links zette kantteke ningen bij het inschakelen van de NRB-vrijwilligers. „Reali seert de NRB zich wel wat er gevraagd wordt", aldus Ouwe hand. „Kun je die verantwoor delijkheid wel van een club vragen". De wethouder liet echter weten dat de inzet van de NRB geen uitgesproken po litietaken behelst. Bovendien zullen onkosten door de ge meente worden vergoed. Bezoekers aan het Noordwijk se naaktstrand zullen voorlo pig nog hun eigen koelbox met hapjes en drankjes mee moeten zeulen. Een strandpa viljoen daar zal nog even op zich laten wachten omdat het naakt recreëren nog altijd in een proeffase verkeert. Pas na evaluatie van de proef in de commissie algemene bestuurs zaken valt er volgens Barn hoorn over een consumptie tent op het textielloze strand- gedeelte te praten. „HET KOMT ONS DE STROT UIT" NOORDWIJK „Om het maar eens zachtjes uit te drukken: dit hele project komt ons onderhand de strot uit". Met die woorden zette wethouder P. J. Barnhoorn (NB) van toerisme en financiën gis teren een vette streep on der het vorig jaar inge voerde parkeersysteem met betaling achteraf op de parkeerterreinen aan de Koningin Astridboule vard en de Damm achter de Hoofdstraat in Noord- wijk aan Zee. Op het Wantveld waren de slag bomen al eerder wegge haald. „Het parkeerproject is van het begin af aan besmet geweest en zal nooit meer goed van de grond te krijgen zijn. Het col lege van B W heeft vanmor gen besloten over te gaan tot liquidatie van het hele pro ject", aldus de wethouder in een commissievergadering. Deze mededeling deed de wet houder bepaald niet met bloe dend hart. Het invoeren van een parkeersysteem met beta ling achteraf heeft de gemoe deren in de badplaats de laat ste maanden behoorlijk in be roering gebracht. Niet alleen omdat het slagbomensysteem door tal van storingen in de apparatuur niet naar behoren functioneerde maar ook omdat de Noordwijker en de toerist niet achter de slagbomen te krijgen was. De slagbomen- vrees bleek volgens Barn hoorn groter dan tevoren ooit was ingeschat. Sabotage Een van de belangrijkste rede nen om Noordwijk weer slag- bomenvrij te maken is volgens de wethouder echter de aan houdende sabotage van de ap paratuur. „Gisteren nog is de apparatuur weer volgespoten met lijm. De slagbomen wor den regelmatig vernield. Pas nog is aan de Astridboulevard een ruitje van een display op de incasso-automaat inge drukt. Door inregenen is ver volgens in de automaat storing ontstaan". En zo kon de wet houder nog wel een tijdje doorgaan met zijn opsomming. Dat er daarnaast zoveel storing in de apparatuur zou optreden en de beheersbaarheid daar van niet in de hand te houden zou zijn, had volgens hem nie mand ooit kunnen voorzien. De veelvuldige storingen had den te maken met inferieure apparatuur, geleverd door het bedrijf Parkeertechniek dat inmiddels failliet is gegaan, maar ook, met name op de Damm, door de ingewikkeld heid van het gebruikte betaal systeem. Op de Damm aan de Huis ter Duinstraat waren slimme au tomobilisten er al snel achter dat het mogelijk was om de in rit ook als uitrit te gebruiken en het terrein dus gratis te ge bruiken. Het slagbomensys teem heeft de gemeente Noordwijk, naast veel ellende, zegge en schrijve 2811 gulden in het laatje gebracht. De drie parkeerterreinen hadden 83.000 gulden aan parkeergeld moeten opleveren. Fiscaliseren „We zijn nu gewoon weer te rug bij af", 'zo constateerde Barnhoorn. Bovendien deelde hij de commissieleden mede dat de plannen om het betaald parkeren in Noordwijk aan Zee te fiscaliseren voorlopig ook van de baan zijn. Parkeer boetes door overtreders recht streeks aan de gemeente te la ten betalen is alleen mogelijk als er in de buurt mogelijkhe den zijn om betaald te parke ren. A. Ouwehand (GL) vond dat het college met haar voor stel om de hele zaak maar als verloren te beschouwen wat al te gemakkelijk heenstapte over de investeringen die de gemeenschap inmiddels een half miljoen heeft gekost. Hij had zich in Scheveningen geïnformeerd en was verbaasd over het feit dat die badplaats wel beschikt over vandalisme- bestendige apparatuur. „Als het project met de huidige ap paratuur niet van de grond te tillen is, valt het misschien te overwegen iets anders aan te schaffen", aldus de fractie voorzitter van Groen Links. De VVD reageerde boos op aantijgingen van de wethouder dat de aandacht die de opposi tiepartijen, VVD en Groen Links, regelmatig vestigden op het project betaald parkeren door met de regelmaat van de klok om meer informatie over de voortgang van het project te vragen en ook het inschake len van de pers niet werd ge schuwd, vandalisme in de hand hebben gewerkt. Lacherig Volgens F. van der Veen van Noordwijks Belang is het ze ker niet bevorderlijk geweest voor een goede afronding van het hele project, dat het sy steem wat in de lacherige sfeer werd getrokken door opge klopte verhalen over huilende mensen, die bij plaatselijke po litici in wanhoop aan de bel trokken als de slagbomen weer eens niet functioneerden. Aan het bureau Verkeer- sTechniek Nederland (VTN) uit Culemborg is inmiddels op dracht verleend een contra expertise uit te voeren om te beoordelen of de geleverde ap paratuur ooit functioneel zal kunnen zijn. De bevindingen van VTN zijn nog niet binnen, omdat het bureau Pevac dat beloofd had de apparatuur in orde te brengen maar daar toch niet toe in staat is geble ken informatie, die voor VTN van essentieel belang is, achterhoudt. Pevac is in een contract met de gemeente overeengekomen 500 gulden te betalen voor iedere dag dat de apparatuur niet werkt. Het be drijf heeft haar verplichtingen niet na kunnen komen maar weigert te betalen. Volgens Barnhoorn zal op de Damm het kaartjessysteem weer haar intrede doen. Probleem is wel dat de ticketautomaat al was voorbestemd om in de buurt van de Vuurtoren op de Wil- helminaboulevard dienst te gaan doen. Wubbo Ockels en M. Le Fèvre hebben de zegels in ontvangst genomen. Links A. Scheepbouwer, directeur van PTT Post FOTO: HENK VAN DEN ENDE A. Scheepbouwer, directeur van PTT Post, reikte de nieuwe zegels in de Noordwijk Space Expo uit. De 'postzegels van 75 respectievelijk 55 cent zijn ontworpen door de Amster damse ontwerper Marten Jongsma. Het thema van de zegels is 'Europa in de ruimte'. De organisatie van Eu ropese postbedrijven, CEPT, koos het. De zegel van 55 cent verbeeldt 'het met respect beschouwen van de ruimte'. Op de zegel groet een man netje door zijn hoed af te nemen de maan en de ruimte. De zegel van 75 cent kreeg van Jongsma de titel 'het verlangen het heelal zowel materieel als immaterieel toegankelijk te ma ken'. Twee ladders vanaf de aarde naar de maan symboliseren dit twee ledige verlangen. De uitgifte van de zegels is het start sein van een ruimtevaart-postzegel- expositie in de hal van Noordwijk Space Expó. Tot en met 30 juni wor den in twintig kaders van elk een meter lang twee particuliere postze gelverzamelingen getoond. De eer- steverzameling toont de geschiedenis van de ruimtevaart in postzegel- vorm. De tweede tentoonstelling geeft aan de hand van het alfabet in formatie over belangrijke personen, organisaties en gebeurtenissen uit de ruimtevaart. Noordwijkerhout beschikt sinds gistermiddag over een Burgemeester H.J.M. Bosmalaan. De oud-burgemeester (rechts) was zelf aanwezig bij de onthulling van het straatnaambordje waarop zijn naam vermeld staat. De Bosmalaan is een zijstraat van de Van lersellaan ter hoogte van het oude zwembad. Burgemeester Bosma is twaalf-en-half jaar burgemeester van Noordwij- .lin KATWIJK De Kat- wijkse tennisvereniging KLTV zal van de gemeen te een miljoen gulden krijgen om de schulden bij de bank af te lossen. De helft daarvan is een rente loze lening. Met deze re geling wil het college van B en W de 600 leden tel lende tennisvereniging van de ondergang redden. De gemeente Katwijk heeft weinig keus, aange zien ze zich 10. jaar gele den garant stelde voor de tijdige aflossing van een lening van een miljoen. Voor dat geld werd het tennispark aangelegd. De vereniging verkeert al ja ren in financiële problemen. Ze ontstonden toen bleek dat de tennisbanen zeer slecht be speelbaar werden. In plaats van het populaire gravel had het bestuur namelijk gekozen voor onderhoudsarm en wa- terdoorlatend kunststof. Dit rubberachtige materiaal vol deed niet, zodat de banen moeilijker bespeelbaar werden en veel leden afhaakten. Bo vendien bleek een contributie verhoging niet haalbaar en kwam de baropbrengst te laag uit. Daarna werd het exploita tietekort steeds groter. Verschillende commissieleden vroegen wethouder A.C. Ber- keheij hoe het zover heeft kunnen komen en waarom de gemeente niet eerder heeft in gegrepen. Berkheij gaf toe dat het probleem al jaren geleden was gesignaleerd, maar dat al tijd het idee heeft biC^ de vereniging er bo\| komen. KLTV heef enkele jaren verzuina"^* meente inzicht te gepX financiële situatie. Door de grote problej de vereniging lang k de tennispark kunrfANS Een dringende fenovj dig, bijvoorbeeld omj van gravel te vorztf.*y weer bespeelbaar tfikk Deze operatie zal no^nd: na vijf ton gaan kosli is schuldenaflossing doLip meente zal KLTV ei"! lening kunnen afslur bank. I vc De bank heeft echtePt gi waarde gesteld dat niet van gravel, iiomt kunstgras worden f sei Daarom kwam A. vapaar (CDA) gisteravond [par voorstel om de genjal v vijf ton te laten voo in zodat de verenigijderi stoord gravelbanen Mie leggen. Het anderen, kan dan geheel gfie j worden. Zijn idee vad d bij D66. De wethoufede bereid de mogelijkheppe houden. pchb Groen Links sprak zjrger delijk keihard uit je b plan en voor het faiiurt van de tennisclub'. fr b( het bestuur weer ojjen i schuld. Ik denk niflarn moet, want er is g#n heid dat ze 't kunnjang T. Janssens. Ook Bg st (RPF) heeft niet zopse trouwen in de toe' elk vond dat het verkopMg complex overwogenjs rr den. De andere fracftijd de hele kwestie nogüt gen gelederen (elgi: maar zeiden wel acht Acc ven van financiëlelteru staan. Jan 1 kerhout geweest voor hij in februari 1 volgd werd door de huidige burge Winkel. De in 1915 in Bovenkars Bosma was vanaf 1960 burgemeest dewater. In 1968 kwam hij naar N hout.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 16