fegdek S4 juist stroever an conventioneel asfalt Vereniging Groepswonen krijgt toch eigen ruimte iderdorp heeft slechts tijdelijke ontheffing IEN OMGEVING CfiidócSoUAOTlt WOENSDAG 12 JUNI 1991 PAGINA 15 e l stgeest wil ~jlse zuster HEEST De gemeente aföftpst wil een uitwisseling UDi P°°'se gemeente Grod- n< lkopolski. Er zal een on- 15, worden uitgevoerd naar 11 (i erkingsmogelijkheden. nodigde Oegstgeest, op van een gemeente een Poolse delegatie uit filn i bezoek dat werd geor- lamM door de Vereniging 're^ idse Gemeenten. Inmid- 3erc !en delegatie met onder ïmei vethouder A. Kohlbeck iimt bezoek geweest. Een of- imelage zou in 1993 in si*. Windhaan Dorpskerk toe aan opknapbeurt WASSENAAR De windhaan van de Wassenaarse Dorpskerk draait al een tijd niet meer. De haan is toe aan een flinke opknap beurt. De hevige stormen van de afgelopen jaren en andere weersin vloeden hebben hem zodanig aan getast, dat de as is vastgeraakt. Voor de restauratie wordt een be drijf uit Vlissingen ingeschakeld. Deze firma is gespecialiseerd in de restauratie van windhanen. Als de windhaan woensdag 19 juni van de toren wordt getild door een mobie le hijskraan, zal de Duinrellweg tij delijk worden afgesloten. Naar ver wachting wordt de haan na de zo mervakantie weer teruggeplaatst op de kerk Meer vervuiling ontdekt op terrein aan Molenweg WASSENAAR De wo- ningbouwlocatie aan de Molenweg blijkt sterker vervuild dan men aanvan kelijk dacht. Het saneren en bouwrijp maken van de grond die tot eind ja ren zeventig werd ge bruikt door brandstoffen- handel Rooyakkers, valt daardoor circa 180.000 gulden duurder uit. Uit grondmonsters die aan vankelijk op een deel van het terrein waren geno men, bleek dat de grond was vervuild met olie en polycyclische aromatische koolwaterstoffen (PAK's). Omdat het terrein nog voor een deel was bebouwd konden niet overal monsters worden genomen. Na sloop van de panden begin dit jaar bleek dat zich nog eens 59 ton met olie verontreinigde grond, en 330 ton met PAK's vervuilde grond op het terrein bevond. Bovendien ontdekte men tij dens de graafwerkzaamheden een oude gedempte sloot die was vervuild met carboli- neum. Verder werden een oud riool en diepe funderingen op gegraven die ook waren ver ontreinigd. Deze moesten naar een gecontroleerde stortplaats worden afgevoerd. Dit bracht ook weer extra kosten met zich mee. Maar niet alleen de in een la ter stadium ontdekte veront reinigingen zorgen ervoor dat de kosten worden opgejaagd. Wat ook niemand heeft voor zien, is dat tijdens het afvoe ren van verontreinigde grond en het aanvoeren van schoon zand het wegdek van de Mo lenweg tussen de Molen straat en het Molenplein zo danig is beschadigd dat dit deel opnieuw moet worden be straat. Leidschendam wil Japanse tuin Floriade overnemen LEIDSCHENDAM Leidschendam overweegt eind volgend jaar de Japanse tuin over te nemen die in het kader van de Floriade in Zoetermeer wordt aangelegd. De Floriade wordt gehouden tot 1 oktober. Na afloop wordt het grootste deel opge ruimd en Zoetermeer heeft het gemeentebestuur van Leidschendam gevraagd of er belangstelling bestaat voor overname van de Japanse tuin. Het gaat om een tuinoppervlakte van circa 1000 vier kante meter, terwijl de verplaatsingskosten rond de 50.000 gulden bedragen. Onderhoud en exploi tatie vergen de inzet van een man per dag. De ge meente heeft vier mogelijke lokaties op het oog. Het huidige grasveld achter het raadhuis, het Ken- nedyplein, het Zijdepark bij Leidsenhage of een terrein achter de NZH-garages aan de Veurse- straatweg. Westlander Zeildagen op de Kagerplassen WARMOND De Stichting Zeil- vaart Warmond houdt vrijdag, zater dag en zondag weer de Westlander Zeildagen op de Kagerplassen. Het gaat om zeilwedstrijden voor West landers, Kagenaars en aken, kleine antieke vrachtschepen. Er zijn zeven tien deelnemers. Op vrijdagmiddag wordt om vier uur een onderlinge wedstrijd gevaren op 't Joppe voor het eiland Koudenhoorn. Zaterdag en zondag starten de schepten om tweaalf uur op 't Joppe en keren via de Kagerplassen daar weer terug. Nieuwkomer is dit jaar de Ronde Ve- ner, een gerestaureerde Westlander van zeilschool de Vinkeveense Plas- VINCIE WEERLEGT KRITIEK OP ASFALTBETON l 'fijlJK/LEIDEN 2: D4efheid van het zeer iAsfaltbeton (ZOAB) jj naai niet zo slecht ntelijk in de media oren is gekomen. 31 de stellige overtui- 1 in de dienst Ver- Vervoer van de Zuid-Holland, is van stroefheids- iItf !n °P de onlangs >675$ie S4 tussen Kat- Leiden, is er bij vooralsnog geen reden tot twijfel. Op de wegen die de provincie in onderhoud en beheer heeft met een totale lengte varift-uim 500 kilometer, is op dit ogen blik slechts 12 kilometer voor zien van een ZOAB-deklaag. Eén van de trajecten is de S 4 tussen Katwijk en Leiden. De provincie heeft bewust voor deze deklaag gekozen, omdat hierdoor minder geluidshinder zal optreden en ook de ver keersveiligheid verhoogd zou worden. Dit laatste heeft te maken met het feit dat bij re gen het water door de open structuur van het asfalt beter wordt afgevoerd, waardoor verschijnselen als aqua pla ning minder snel optreden. Volgens de dienst wordt bij het aanbrengen van een ZOAB-deklaag de steenslag omhuld met een bitumenhuid- je Deze bitumenhuid ver dwijnt door de slijtende wer king van de autobanden. De stroefheid van ZOAB is daar door in eerste instantie welis waar wat lager dan van con ventioneel asfalt, maar na af slijting van de bitumenlaag worden juist hogere waarden bereikt. De dienst heeft stroefheidsme tingen laten verrichten op de S 4 direct na de ingebruikne ming Daarbij bleek dat de stroefheid rond de acceptatie grens ligt die ook geldt voor het conventionele asfalt. Bij metingen op een weg die al wat langer in gebruik is en waar de bitumenhuid al was afgesleten, op de secundaire weg 43 bij Dordrecht, bleek dat de' stroefheidswaarden zelfs boven de grens lagen. :HE Jweer draagt motorspuit over Hulpv schaprdorpse vrijwillige brandweer heeft sinds gisteravond de )7i-8 ig over een gerestaureerde motorspuit. Het apparaat, in de jaren voor de tweede wereldoorlog, is door toe- de Leiderdorpse brandweervereniging Steeds Paraat ièzoëferfecte staat gebracht. Het is niet de bedoeling de mo- 5.i5jlaadwerkelijk in te zetten, al zou dat wel kunnen. Het zal bijvoorbeeld bij optochten worden getoond. De r had gisteravond de leden van de Leiderdorpse ge- :ot 11 KL? «ARKTEN ïndej lO. 11. eerste rsmak F I. 10.1 n A. C rondei istljdt Voor 9n) zijl lelijks ie: 18. eling: rleg m meenteraad op bezoek. Die konden met eigen ogen aanschou wen dat de brandweerkazerne aan de Simon Smitweg veel te klein geworden is. Een plan voor een uitbouw is in de maak, en naar verwachting zal de Leiderdorpse brandweer binnen twee jaar meer ruimte hebben. De raadsleden konden gisteren mee doen aan diverse oefenactiviteiten, zoals het blussen van bran den en het openknippen van autowrakken. FOTO: WIM VAN NOORT Veemarkt, 11 juni: Prijzen per kg geslacht ge- ar en slotvet, inkluslel ns PVV): Aanvoer slacht- waarvan mannelijk 10. kwal 6,00-7,00. Manne- 5,50-6,00. Handel traag ager. Vrouwelijk 2e kwal. 3e kwal. 4,50-4,90 en 4,25-4,91. Handel slecht ager. ideren per stuk inclusief ir gebrulksrunderen 132 grasklaveren. Melk- en 1e soort 1800-2250, 2e ~:00. Handel traag en Melk vaarzen 1e soort 2e soort 1250-1650. ig en prijzen lager. Kalf- soort 18500-2250 en 2e soort 1400-1850. Handel stil en prij zen lager. Guste koeien 1e soort 1600-2050 en 2e soort 1150-1600. Handel slecht en prijzen lager. Enter stieren 15050-2150. Handel rustig en prijzen iets lager. Pinken 900-1500. Handel redelijk en prijzen gelijk. Graskalveren 600-1250. Handel rede lijk en prijzen gelijk. Nuchtere kalveren voor de mesterij, inklusief BTW: Aanvoer roodbont 699. Stierkalveren extra kwaliteit 850- 990, 1e kwaliteit 710-810 en 2e kwali teit 550-650. Handel traag en prijzen lager. .Vaarskalveren extra kwaliteit 525-650, 1e kwaliteit 400-475 en 2e kwaliteit 300-375. Handel slecht en prijzen lager. Aanvoer zwartbont 1600. Stierkalveren extra kwaliteit 580-675, 1e kwaliteit 510-675, 2e kwaliteit 300-450. Handel traag en prijzen lager. Vaarskalveren extra kwaliteit 400-500, 1e kwaliteit 300- 375 en 2e kwaliteit 200-250. Handel slecht en prijzen lager. Aanvoer vleesrassen 300. Vleesrassen 1e kwa liteit 800-925 en 2e kwaliteit 600-750. Handel slecht en prijzen lager. Varkens per kg levend gewicht. Aan voer slachtvarkens 6272. Prijzen slachtvarkens 3,00-3,10, zeugen 1e kwal. 2,50-2,60 en 2e kwal. 2,40-2,50. Handel flauw en prijzen lager. Slachtschapen en lammeren per kg. geslacht gewicht inklusief BTW: Aan voer 1256. Waarvan lammeren 1100. Slachtschapen 2,50-4,25. Handel traag en prijzen lager. Zuiglammeren 7,50-9,00. Handel slecht en prijzen la ger. Slachtschapen en lammeren per stuk inklusief BTW: Slachtschapen 60-140. Zuiglammeren 125-180. Gebruiksschapen en lammeren per stuk inklusief BTW: Aanvoer 250. Weidelammeren 90-160. Handel rus tig en prijzen gelijk. Geiten en bokken: Aanvoer 70. Gel ten en bokken 20-60. Handel redelijk en prijzen gelijk. Totale aanvoer: 5004. BODEGRAVEN Kaasmarkt. 11 juni: Aanvoer 30 partijen. Bij een goe de handel werd een prijs genoteerd van f 7,50-f 7,80 voor eerste soort, f 8,90 voor extra zware soort. BARNEVELD Eiervelling Eiveba, 11 juni: Aanvoer: 3.391.020 stuks en de stemming was rustig. Prijzen in gulden per 100 stuks: eieren van 50- 51 gram wit 8,39-8.70, 55-56 gram wit 9,12-9,25, bruin 9,05, van 60-61 gram wit 9,67-9,79, bruin 9,05 en van 65-66 gram wit 10,63-10,64 en bruin 10,21-10,55. AMSTERDAM Aardappeltermijn- markt, 11 juni: In Bintje 50mm wer den voor levering juni'91 werden 353 contracten verhandeld tegen f 53,20 - f 48,50. De stemming was kalm. Voor levering april'92 werden 42 contrac ten verhandeld tegen f 26,00 - f 25,60. De stemming was nauwelijks prijshoudend. Voorzitter van de Vereniging Groepswonen Wassenaar C.H. Kok: ,,ln een woongroep vereenzaam je niet". I FOTO. STEPHEN EVENHUIS NA JAREN SOEBATTEN WASSENAAR De Ver eniging Groepswonen Wassenaar (VGW) was al bijna ingedut. Na jaren lang vergeefs aankloppen bij het gemeentebestuur leek het erop dat de vere niging in Wassenaar nooit een poot aan de grond zou krijgen. Voorzitter van de vereniging, C.H. Kok (71), viel dan ook bijna van zijn stoel toen het college van B en W onlangs bekend maakte een pand te gaan bouwen bestemd voor het groepswonen. Aan Kok nu de taak om de mensen, die alle hoop al hadden opgegeven, weer enthou siast te maken. De VGW krijgt volgend jaar de beschikking over een ge heel nieuw gebouw dat moet verrijzen op het terrein van de voormalige Salvatorschool aan de Van Cranenburchlaan. Een pand met 15 'groepswooneen heden' en een gemeenschappe lijke ruimte. Elke eenheid be staat uit een woonkamer, keu ken, twee slaapkamers en een terras of balkon. Ook de ge meenschappelijke ruimte heeft de afmetingen van een woon- eenheid. Dit is speciaal gedaan om van deze ruimte een gewo ne woning te kunnen maken, mocht de belangstelling voor het groepswonen tegenvallen. Voor honderd procent tevre den met het gebouw is de ver eniging niet. Volgens voorzit ter Kok is nu slechts een deel van de leden van de vereni ging geholpen: de mensen met een gemiddeld inkomen. „Alle appartementen zijn ongeveer even groot en even duur. Het ene lid van de groep heeft echter meer te besteden dan het andere. Nu vallen de men sen buiten de boot en daar hoor ik zelf ook bij die meer kunnen betalen en een groter appartement hadden gewild. Verder zijn de appar tementen ook niet geschikt voor dé leden van onze vere niging die het niet zo breed hebben, die kunnen de huur niet opbrengen". Teleurstelling De Vereniging Groepswonen Wassenaar werd ongeveer zes jaar geleden opgericht. Kok, toen 65 jaar, las in een huis- aan-huis blad een artikel over een groepje Wassenaarse oude ren die er veel voor voelden om de laatste levensfase door te brengen in een woongroep. Zijn vrouw en hij besloten zich bij hen aan te sluiten, hoewel Kok van huis uit geen groeps- mens is. „Ik ben nog nooit van mijn leven lid van een club of vereniging geweest". Maar van de hooggespannen verwachtingen die in het be gin bij de leden leefden, is weinig over. Wanneer de ver eniging een mooi plan had, werd dit steeds in de kiem ge smoord Teleurstelling alom. Kok: „Veel leden haakten af, anderen zochten hun heil bij woongroepen in andere ge meenten. En voor sommigen hoeft het helemaal niet meer, die hebben we inmiddels ten grave gedragen". De grootste teleurstelling kreeg de vereni ging te verwerken toen lokatie 'de Spinbaan' niet naar de VGW ging. Met de leegstaande school op dat terrein had de vereniging grote plannen. Sa men met een architect was al een ontwerp gemaakt om het pand geschikt te maken voor groepswonen. Met grote appar tementen voor de mensen met wat meer geld en kleinere voor degenen met een smalle beurs. „Het ministerie van on derwijs had al toegezegd dat we in het pand konden gaan zitten. Maar uiteraard moest de gemeente nog toestemming geven. Uiteindelijk werd de school gesloopt en bestemd voor sociale woningbouw". Ook andere ideeën belandden om die reden in een grote la. Want steeds gaf de gemeente voorrang aan de sociale wo ningbouw. Commune De vereniging heeft vanaf het begin open gestaan voor men sen van alle leeftijden. In de praktijk bleken het echter steeds ouderen te zijn die zich aanmeldden. Volgens Kok is dat niet zo verwonderlijk. „Als je ouder wordt houd je steeds minder contacten over. Kinde ren wonen vaak ver weg. Je wordt minder mobiel. Autorij den wordt moeilijker, zoniet onmogelijk. Dan ben je op an deren aangewezen. Woon je in een groep, dan kun je iets voor elkaar betekenen, op elkaar terugvallen. Maar ook gezelli ge dingen met elkaar doen. Op die manier vereenzaam je niet". Het groepswonen zoals de Wassenaarse vereniging dat voor ogen heeft, lijkt in geen enkel opzicht op het wonen in een commune, zoals sommige mensen misschien denken. Je moet weliswaar een sociale in stelling hebben, maar ieder heeft zijn eigen appartement. Iemand die denkt dat het één grote familie is, zou wel eens van een koude kermis kunnen thuiskomen. De aanwezigheid van een groepsruimte bete kent niet dat het verplicht is om daar steeds dingen samen te döen. Het contact moet op een natuurlijke manier ont staan. Kok: „Je kunt naar el kaar toegroeien en op een ge geven moment zeggen: het is zo leuk, laten we eens samen eten. Maar van te voren moet niet alles vaststaan. Geen re geltjes als 'we-eten-hier-altijd- samen'. Dat werkt beslist niet". U NIET WEKELIJKS OPHALEN HUISVUIL N&ROCKEN ^DORP De ge- 4 Leiderdorp heeft j provincie slechts 1994 ontheffing van de plicht uil wekelijks op i Dat bleek tijdens jen gehouden bij- t van de commis- iep- en Bezwaar- behandelde een I43i7i{ezwaarschriften die ma.. Ëiend tegen het ge- NQ3^nZamelen van hu*s~ e|denfs februari dit jaar ïen enl de laagbouwwonin- iverzomuisvuil in plaats van alternerend om de n 13 gehaald. Daarvoor is tinning op grond van Itoffenwet nodig. Die is pas op 23 mei 1991 verleend. Een van de redenenn om slechts een tijdelijke vergun ning af te geven is de bezorgd heid van de Inspecteur van de Volksgezondheid over de hy giënische bezwaren die kleven aan het alternerend ophalen. Die zullen eerst uitgebreid moeten worden onderzocht al vorens de provincie bereid is een definitieve vergunning te verlenen. De kosten en de be reidheid van de bevolking om aan het project mee te werken spelen volgens het college van Gedeputeerde Staten een be langrijke rol. Beroep Een van de bezwaarden, H.J. Dekkers-van Stijn vindt dat de gemeente Leiderdorp veel te hard van stapel is gelopen. Men had moeten wachten op de toestemming van de pro vincie alvorens het systeem van gescheiden ophalen in te voeren. Mevrouw Dekkers kondigde aan het er niet bij te laten zitten en in beroep te gaan bij de afdeling Geschillen van Bestuur van de Raad van State. Volgens de commissievoorzit ter B K. Olivier is zij daar ook aan het juiste adres. De com missie zal, zo liet Olivier door schemeren zich van een oor deel op dit punt onthouden. Het invoeringsbesluit van het college is een besluit met een algemene strekking waaraan iedere Leiderdorper moet ge loven en is geen beschikking in de zin van de wet AROB, zo betoogde Olivier. Sfeermakerij Bezwaarmaker A., de Vrind vond dat de voorlichting van de gemeente Leiderdorp had gefaald. In zijn ogen had de gemeente wat meer behoed zaam mogen opereren met de overgang van de plastic zak ken naar de mini-containers. De Vrind vond ook dat de ge meente zich aan „sfeermake rij" had schuldig gemaakt. Hij betreurde het, dat hij uit deze krant had moeten vernemen, dat zijn bezwaren niet in be handeling zouden worden ge nomen. „Deze handelwijze is in strijd met de beginselen van behoorlijk bestuur," zo stelde De Vrind. Voorzitter Olivier, die eerder in deze krant had verklaard het besluit van het college de bezwaarschriften niet ontvan kelijk te verklaren niet eens te zijn, wilde daar gisteravond niet zo'n punt van maken. Hij vond de ruiterlijke erkenning van wethouder H. J. Veldstra- van Donk, dat het college van deze dwaling is teruggekomen, voldoende om de zaak als af gedaan te beschouwen. Hij was tevreden met de toezegging dat in toekomstige gevallen de commissie Beroep- en Be zwaarschriften niet zal worden gepasseerd. Schade De commissie wil zich volgens Olivier ook niet inlaten met de kwestie wie aansprakelijk is voor de schade die door het gebruik van de minicontainers kan ontstaan. Daarvoor moet u bij de burgerlijke rechter zijn, aldus Olivier. Wethouder Veldstra ziet niet veel problemen met eventuele schadegevallen. Volgens haar biedt een WA-polis bij ver schillende verzekeraars vol doende dekking. Het hangt van de situatie af, of de ge meente bereid is een schade die geleden is te vergoeden. Zij sloot dat bij voorbaat niet uit. „Wij zullen daar in wijsheid mee omgaan", aldus Veldstra. Veldstra bestreed de opvat ting, dat de gemeente te wei nig aan voorlichting zou heb ben gedaan. Zij sprak van een tiental malen, dat de burgers van Leiderdorp over het nieu we systeem zouden zijn geïn formeerd. Voor mensen die in dividueel problemen met de grote bakken hebben proberen we een oplossing te vinden, zei Veldstra. De derde bezwaar maker, mevrouw Westen broek, kreeg van haar de toe zegging, dat de problemen die zij heeft door de reinigings dienst zullen worden onder zocht. De betonnen verzamel bakken die bij haar flat zijn geplaatst noemde zij „masto dons". De commissie Beroep- en Be zwaarschriften zal over enkele weken schriftelijk advies aan het college van B en W uit brengen. (ADVERTENTIE) Verlenging voorbereidings- besluit Kaiserstraat/ academiewijk De burgemeester van Leiden maakt bekend dat de gemeenteraad in zijn vergadering van 11 juni 1991 heeft besloten om de geldigheidsduur van het op 12 juni 1989 genomen voorberei- dingsbesluit voor de percelen Kaiserstraat 33 tot en met 41. zoals aangegeven op tekening ST 9678, met toepassing van het bepaalde in artikel 21, lid 7. van de Wet op de Ruimtelijke Ordening te verlengen tot 12 juni 1992. Vanaf 12 juni 1991 ligt dit raadsbesluit voor een ieder ter inzage in het Stads- bouwhuis, Langegracht 72, kamer 210. Verbouwing weer duurder WASSENAAR De verbouwing van boerderij Ter Weer valt stukken twee ton duurder uit dan was voorzien. Nu blijkt dat het project in totaal 500.000 gulden gaat kosten. Het college van Ben W stelt nu voor dat de gemeente van dit bedrag 384.000 gulden voor haar rekening neemt. Het resterende bedrag moeten de twee jongerencentra die in het gebouw worden ge huisvest, zelf opbrengen.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 15