Rob Bianchi ziet niet om in wrok Jo van Marle somber over reputatie KNVB Siemerink tekent sponsorcontract ONDER DE LOEP Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! 3£Ï £ekbc@oma*it DINSDAG 11 IUNI 1991 PAGINA 9 —gen spelbreker rnooi Rosmalen ALEN Jakob Hlasek haal- 290°Btego tevoorschijn, de Neder- (Bs gingen klaverjassen. Het :er, pelletjesdag voor de spelers, s 2jn in Rosmalen. Tussen de door werd heel even geten- 'hristian Saceanu maakte er door de als achtste geplaat- 3l jyitser Rosset uit te schakelen, 6-3. Ook werd bekend dat iemerink in de eerste week je Open Franse kampioen en op Roland Garros een (ct van drie jaar heeft gete- bij ProServ. De verbintenis op 1 oktober als het contract 21-jarige Rijnsburger met iranje afloopt. KNVB vraagt meer tijd aan FC Zwolle ZWOLLE De KNVB heeft bij monde van mr. Eric Vilé FC Zwolle om enkele dagen respijt gevraagd. De Zwolse club heeft het sectiebestuur betaald voetbal gisteren ge dreigd met een proces, omdat onrechtmatig geld (ruim 150.000 gulden) van de rekening courant van FC Zwolle zou zijn gehaald. Mr. Eric Vilé, lid van het sectie bestuur betaald voetbal, nam gistermorgen onmiddellijk contact op met de advocaat van FC Zwolle mr. R.K.E. Buysrogge. In dat gesprek vroeg Vilé om iets meer tijd om tot een vergelijk met de Zwolse club te kunnen komen. FC Zwolle heeft het sectiebestuur enkele dagen respijt gegeven, maar wil deze week uitsluit sel van de voetbalbond. NSF bundelt sportkoepels DEN HAAG De Nederlandse Sport Federatie en de drie le vensbeschouwelijke sportkoepels, NCSU (christelijk), NKS (katho liek) en NCS (humanistisch) on dertekenen een samenwerkings- convenant, waarin de taakom schrijvingen duidelijk worden af gebakend. Er ontstaat een raam werk, waar binnen de NSF een coördinerende rol gaat vertolken bij de belangenbehartiging van de georganiseerde sport in Ne derland. De NSF moet ook als spreekbuis gaan fungeren in de richting van de politiek. NCSU, NKS en NCS krijgen een kwali teitszetel in het NSF-bestuur en blijven meeprofiteren uit de lot to- en totopot Piket begint met overwinning EINDHOVEN In de accom modatie van het Philips-stadion wordt deze dagen gedacht. Over het bedrijf, het voetbalbedrijf en de beste zetten. De deelne mers aan het Nederlands schaakkampioenschap hebben onderdak gevonden in de riante ruimten rond de grasmat van PSV. Titelhouder Jeroen Piket liet zich onmiddellijk gelden Hij versloeg met wit Brennink- meijer, die in het stadium van de snelle zetten een remisekans miste en na de tijdcontrole kon opgeven. Piket kreeg als win naar gezelschap van John van der Wiel, Van Mil en Bosboom. Jeroen Piket aan zet tijdens de eerste ronde van de NK schaken. Brenninkmeijer (rechts) en Van der Wiel (staand) kijken toe. FOTO: ANP Jorge naar Paris SG PARIJS Artur Jorge keert terug als trainer in Parijs. Hij treedt dit keer niet in dienst bij Racing, de club waar hij tussen 1987 en '89 oefen- "meester was, maar bij Paris Saint Germain, de grote club uit de Franse hoofdstad. De 45-jarige Portugees, af gelopen jaar trainer van zowel FC Porto als de nationale ploeg uit zijn land. tekende gisteren het contract. Hij volgt bij Paris SG de vroegere Franse bondscoach Henri Michel op. De voorzitter van de Portugese voet balbond, Joao Rodrigues, bevestigde dat met het vertrek van de oefen- meester naar de Franse club ook een einde is gekomen aan zijn dienstver band als bondscoach. Jorge laat de kwalificatie voor het EK in 1992 in de groep waarin ook Oranje uitkomt dus aan een ander over. Bulls dicht bij titel basketbal Met de rest van de Chicago Bulls versloeg de absolute ster van de NBA de Los Angeles Lakers in eigen huis met 97- 82. De Bulls, die in de vier ronden van de playoffs slechts twee duels hebben verloren, leiden in de finale met 3-1. Giu- >elnit e14^s INeptunus e^n»EFTEA De honkbal- buylo Neptunus hebben gis- 2- openingswedstrijd van B)4~nooi om de Europa Cup Weden tegen het sterke met 2-1 verloren. Het Rotterdamse punt werd de negende slagbeurt gebracht door Jeroen lijn. Het duel duurde en drie kwartier. Pas laatste slagbeurt kon iS, dat zes honkslagen rde in zes verschillen- iets terugdoen. kte golfslag 2 bijna fataal ■TON De woede van er over een mislukte e Canadese golfer Rick duur komen te staan, •ut sloeg de speler zijn ihard tegen een boom. van zo'n dertig centi- ^ingte brak af en drong ilaap door in de herse de 39-jarige Pearce. urenlange operatie e de Canadees nog i levensgevaar. LEIDEN Jan Siemerink heeft tijdens het toernooi van Parijs op Roland Garros een contract getekend met Pro Serv. Het contract voorziët erin dat ProServ alle zaken met betrekking tot sponsoring, startgelden en exhibities voor de Rijnsburgse proftennisser regelt. De verbintenis tussen Siemerink en het manage mentbureau van Sergio Pal- mieri uit Bologna heeft een looptijd van drie jaar. Siemerink, wiens zaken wer den behartigd door vader Jan senior bijgestaan en geadvi seerd door bondscoach Stanley Franker, had de keuze uit aanbiedingen van vier bu- reaiisihet Amerikaanse IMG, het Londense Advantage, het Berlijnse bureau van Ion Tiri- ac en ProServ. Volgens Sieme rink senior is gekozen voor de Italianen met name omdat „zij in de onderhandelingen voort durend met onze wensen reke ning hebben gehouden. Bo vendien heeft ProServ niet de minsten onder contract. Top pers als John en Patrick McEnroe, Noah, Gomez en Chang laten hun zaakjes door ProServ afhandelen". Wat Siemerink nu nog rest is de beslissing omtrent de tennis- technische zaken, waarover nog geen sluitende afspraken zijn gemaakt. Tenniscoach Goetzke, die ook Richard Kra- jicek onder zijn hoede heeft, zal Siemerink vooralsnog op de toernooien blijven begelei den. PARIJS Kort voor het vertrek naar Parijs kreeg Rob Bianchi een kaartje van De Stoop. „Veel suc ces bij het EK" wenste de oud-voorzitter van FC Amsterdam zijn voorma lig 'lieverdje'. De 43-jari- ge Bianchi, nog twee we ken coach van de natio nale mannenhockey- ploeg, maakt er geen ge heim van dat zoiets hem in barre tijden geweldig veel deugd doet. „Ik ben altijd dikke maatjes met Stoop gebleven", aldus de veelgeplaagde gymnas tiekleraar uit Huizen op een terrasje van een brasserie in Parijs. „Toen de kritiek van de spelers over me werd uit gestort kreeg ik een uitvoeri ge brief van hem. Daarin schreef hij, dat het bestuur van een club of een bond bij een conflict tussen spelers en coach altijd de kant van de spelers zou kiezen. Dat had hijzelf al zo vaak ervaren. Nou, dat is wel uitgekomen". Bianchi, die 21 wedstrijden de leiding over Oranje heeft ge had en nog zeven duels tege moet gaat voordat Hans Jor- ritsma zijn oude stek tot grote vreugde van de zeven dissi dente spelers weer inneemt, loopt in Parijs niet voortdu rend met een treurig gezicht rond. Daar is hij de man niet naar. „Ik heb het de afgelo pen maanden moeilijk gehad. In het begin zelfs heel moei lijk. Maar ik zie al gauw de zonzij. Ik ben optimistisch van aard. Dat heeft me er doorgesleept". Verbitterd Een beetje verbitterd ten op zichte van het bondsbestuur is Bianchi wel. Vooral naar aanleiding van de manier waarop is omgesprongen met de benoeming van Jorritsma. „Ze hebben me onnodig laten zwemmen. De omzichtigheid, die het bestuur ten opzichte van mij heeft betracht zit me niet lekker. Dat is op zijn zachtst gezegd stuntelig over gekomen. De bond heeft niet de moed gehad me zonder omwegen te zeggen waar het op stond. Zelfs toen bestuurs- Rob Bianchi: „Tien jaar voetbal in de eredivisie als linksachter tegen keien als Pietje Keizer en Coentje Moulijn heeft mij een bepaald soort harnas gegeven". foto: anp Opnieuw winst tegen Ierland PARIJS De Nederlandse hockeyers waren gisteren in Pa rijs in het tweede oefenduel tegen Ierland als voorbereiding op de Europese titelstrijd bijzonder schotvaardig. Na de 3-0 van zondag tegen dezelfde sparringpartner werd het nu 8-1. Bij de rust stond Oranje voor met 2-0 door treffers van Giis Weterings. Na de pauze, toen coach Rob Bianchi vijf wissel spelers inzette, werd de. score gestaag opgevoerd. Van den Ho- nert (3), Brinkman, Weterings en Bovelander hadden succes. lid Ykema zaterdag op mijn hotelkamer kwam kostte het nog erg veel tijd voordat het hoge woord eriyt kwam". Bianchi zegt, dat de hele af faire ondanks alles heel leer zaam voor hem is geweest. „Het afgelopen jaar als bonds coach heeft me niet alleen op sportief gebied het een en an der bijgebracht. Ik weet nu ook veel beter hoe de mensen in elkaar zitten". Drie weken geleden vroeg Bianchi een gesprek aan met Theo Ykema, die sinds Paul Litjens bedankte (aanvanke lijk voorlopig, nu definitief) binnen het KNHB-bestuur het mannenhockey beheert. „Mijn contract duurde tot en met de EK. Dus ik wilde wel eens weten waar ik nu eigen lijk aan toe was. Litjens had me erbij gehaald. Ykema had daar toen niet veel mee te maken gehad. Dan praat je toch al direct anders. Via veel ditjes en datjes zei hij dat ze met Jorritsma bezig waren, maar dat er nog niets defini tief was. Toen wist ik natuur lijk wel hoe laat het was". Uitgelekt Donderdag werd Bianchi ge beld door Jorritsma, nadat zijn benoeming was uitgelekt. „Ik vroeg hem ronduit of het waar was dat hij al eerder rond was gekomen met de bond. Ja, zei hij, vorige week vrijdag. Ik zei nog, dat het jammer was dat hij na de WK in Lahore was gestopt. Dan was dit allemaal niet gebeurd. Ik heb hem veel succes ge wenst. Ja, wat moet ik an ders?". Volgens Bianchi, die rekent op een finaleplaats in de Europese titelstrijd, is hij alleen maar gesterkt uit de troebelen tevoorschijn geko men. „Ik ben ervan over tuigd, dat de ploeg hier een goede prestatie gaat neerleg gen. Een goed resultaat in Pa rijs betekent reclame voor Nederland, de spelers en mij zelf. Vooral voor dat laatste ben ik hier nu nog. Ik moet tenslotte ook aan mijn toe komst denken". Bianchi, ge trouwd met oud-international Maijolein Gouka, zal de hoc- keysport niet met wrok in het hart de rug toekeren. „Het is heus geen rottig we reldje, al lijkt dat de laatste tijd wel zo. Ik heb vroeger bij Hilversum en Kampong een leuke tijd gehad. Ik maak me ook geen zorgen. Ik kom wel weer aan de bak ergens, waar ze wel graag met me willen werken". Van 't Hek Bianchi betreurt het, dat Tom van 't Hek kort nadat hij bij de selectie was gehaald, we gens een knieblessure weer moest afhaken. „Zodra hij er bij was stond er een andere ploeg. Dat was duidelijk merkbaar. Hij is een echte leider. Cees Jan Diepeveen is ook zo'n figuur. De paar keer, dat ik met hem heb gepraat, gaf hij me steeds iets mee, waar ik wat aan had. De hui dige groep heeft geen echte leider meer. Marc Delissen is meer een lijder, als je het mij vraagt". Bianchi zegt, dat de situatie al die tijd werkbaar is gebleven. „Anders zou ik ook niet zijn doorgegaan", aldus Bianchi. „Ik ben steeds op mijn manier bezig geweest. Mijn eigen lijnen getrokken. Tijdens teambesprekingen ge hamerd op wat ik als spelme- thodiek voorstond. Geen we tenschappelijke uitpluizerijen. Jorritsma heeft zijn eigen werkwijze. Ik de mijne. Als dat niet is overgekomen is dat jammer. Ik ben nooit met te genzin naar een training ge gaan. Tien jaar voetbal in de eredivisie als linksachter te gen keien als Pietje Keizer en Coentje Moulijn heeft mij een bepaald soort harnas gegeven. voor dat er straks niet lan 464 kennissen van Iers op de tribune zit- het publiek niet naar ijden van een dergelijk wil komen kijken, dan ik me af waar het wèl wil". Bakker, de voorzitter Nederlands World comité, in Trouw. jeleden kreeg ik een an de tuchtcQmmissie. rwachtte een aardig lent of een wandbord, k in al die 25 jaar van ainersschap geen gele kaart heb gezien. ;e, ze lieten me weten lachten hadden gehad, ijk heb ik me iets te iast getoond. Jammer aar ik geloof nu een mijn spelers, in Ajax 1 goede zaak. Dat wil nog even zo houden". Leo Beenhakker iax in Het Parool ^Jr precies is gebeurd en WÊ voor zijn beurt heeft ^^cen, weet ik niet. Hoe l>k, het is allemaal niet SN*hdig gespeeld. Bij mij Kluin affaire-Bianchi niet □DIP® hand zijn gelopen. Ik 2. feliswaar overal een me- ï-lver en steek die ook J2 e{pder stoelen of banken, eurfik ben er nooit mee L. fe pers gelopen. Conflic- Areioet je binnenskamers a vi. Als je kritiek op ie- R^r lek*' moet je dat recht ieri t; 2. ft in zijn gezicht zegden". Record hockey-internatio nal Cees-Jan Diepeveen in de Volkskrant. „De mensen vinden het nog echt leuk als ze je op straat te genkomen. Maken even een praatje over de wedstrijd of dat ze je op televisie hebben gezien. In Rotterdam was dat er niet bij. Dan was je al blij als je de dag na een nederlaag geen 'kets voor je kiets' kreeg. De beleving - en trouwens ook in Brabant is gewoon heel anders dan in de Rand stad. Als je bij Sparta drie keer scoorde, kletsten de mensen alleen maar over die krijg je na een nederlaag van een toeschouwer een klop op je schouder". René van der Gijp van Heerenveen in hef Alge meen Dagblad. „Berlusconi gaf mij toen zijn woord, dat alle drie de Neder landers volgend seizoen ge woon bij AC Milan zouden spelen. Dat gebeurde in een heel openhartig gesprek, waarin ik Berlusconi heb ge vraagd om vooral eerlijk te zijn. Had hij twijfels over m'n vorm of m'n fysieke gesteld heid, dan moest hij het op dat moment midden in m'n ge zicht zeggen. Ik hou er niet van als er met mensen wordt gesold, dus vroeg ik om dui delijkheid. Die zou Berlusconi geven en daarmee was de kous af". Ruud Gullit in De Tele graaf. „Voor het eerst heb ik het ook eens van de andere kant kun nen bekijken en dan moet ik zeggen, dat dit de meest moei lijke omstandigheden waren, die je je kunt indenken voor een trainer. Als we het pres teren om niet te degraderen, en die kans zit er nog altijd dik in, dan vind ik dat een geweldige prestatie van Ad vocaat. Dan heb ik daar groot respect voor. En hetzelfde geldt voor de spelers trou wens, want die hebben het evenmin gemakkelijk gehad". Peter van Velzen van SVV in het Rotterdams Dagblad. „Veel medailles op het borstje en ze denken al heel grote prestaties te hebben geleverd. Dat heeft niets met topsport te maken. Topsport is vooral mentaal. Duidelijke doelen hebben, daarvoor keihard willen trainen, met druk, gro te druk leren omgaan. Daar moet je op jonge leeftijd mee beginnen. Een kind dat op de basisschool slechts onderwijs krijgt, heeft weinig kans de universiteit te halen. Zo is het ook met de topsport. Een ta- lentje dat niet op jonge leeftijd al wordt opgeleid, zal geen topsporter worden. Een turn ster moet op haar twaalfde jaar in haar hoofd klaar zijn voor de topsport. In Neder land zie je dat zelden". Turntramer Boris Orlov in de Volkskrant. „Ik gun Feyenoord het beker- succes van harte. Feitelijk had ik bij die club mijn doel be reikt. Ik wilde slagen als trai ner in het betaalde voetbal, ik had Feyenoord 1 gehad en dat kan niet iedereen zeggen. Misschien ben ik te snel naar Griekenland gegaan. Mis schien ben ik daar te veel trainer geweest en te weinig diplomaat. Ik bedoel het geld was goed, privé heb ik het daar ook uitstekend naar mijn zin gehad, maar voetbal lend heb ik op te veel zaken gewoon absoluut geen greep gehad. Of je daar slaagt, is echt één grote gok". Voetbaltrainer Ab Fafié in de Haagsche Courant. „Na afloop mochten we naar boven om de zilveren schaal in ontvangst te nemen. Van wie? Ik zou het niet weten. D'r zaten een paar oude ten nissers bij elkaar, de vier musketiers of zo. Ik was blij dat ik naar huis kon. Ik had Parijs na ruim twee weken wel gezien. Het was alleen maar hangen". Tennisster Caroline Vis, verliezend finaliste ge mengd dubbelspel op Ro land Garros, in het Rotter dams Dagblad. „Jules de Pierre staat boven aan mijn lijst van te lozen bondsbestuurders en coaches. Ik heb altijd tegen hem ge zegd dat hij een politieke car rière is misgelopen. De man is zo'n volbloed manipulator, dat hij het zeker tot minister-pre sident had geschopt. Helaas heeft hij mijn advies niet op gevolgd en is hij nog steeds vice-voorzitter van de KNBSB". Jan Dick Leurs, coach van Nicols, in het Parool. SPORT OP TV VANDAAG Nederland 2, 19.25 uur: Sport. Nederland 3, 22.15 uur: Studio Sport Journaal. BBC 1, 18.10 uur: Activ-8, Sport, ont spanning en wetenswaardigheden. 21.30 uur: Big Break, snooker Duitsland 1, 20.15 uur: Terugblik op 30 jaar Sportschau, 23.00 uur: Sport extra, tennis Open Franse Kampioen schappen. Superchannel, 21.00 uur: Hang loose, sportmagazine. Sportnet, 18.00 uur: Sport. Eurosport, 18.00 uur: Sport. MORGEN Nederland 3, 17.15 uur: Studio Sport, Europees kampioenschap hockey voor mannen in Parijs. RTL 4, 17.45 uur: Wielrennen, Ronde van Italië. BBC 2, 15.15 uur: Tennis, verslag Stella Artois-toernooi Londen, 15.55 uur: International Olympic Commit tee: The Olympic vote. 16.30 uur: Tennis, Stella Artois-toernooi. Rai Uno, 15.30 uur: Wielrennen, Ron de van Italië. Sportnet, 08.00 uur: Sport Eurosport, 14.00 uur: Sport. KOERSEN DEN HAAG Onze tips voor de koersen van Duindigt (morgen, aanvang 14.30 uur) luiden: 1e koers: 1 Papaleo Bag, 2. Exotic Kryss, 3. Frescobaldi (2-4-3). 2e koers: 1 Top the Nowell. 2. Miss Ann, 3. Siege's Treasure (2-5-6). 3e koers: 1 Esperanza Guapa, 2. Di ana Rynstroom, 3. Flits Lucswolle (8- 3-1). 4e koers: 1. Kalinin. 2. Clear Leader. 3. Look at Me (2-1-6). 5e koers: 1 Devlin G. 2 Fornax Lucs wolle, 3. Fatal Action (6-2-5). 6e koers: 1. Earby Alf. 2. D'Uschi Fib ber, 3. Fantail (4-1-10). 7e koers: 1. Focus Kievitshof, 2. Fel low Hanover. 3. Elena Rynstroom (2- 5-4). 8e koers: 1. Glow Glisk, 2. Imagine, 3. English Sunshine (3-7-4). 9e koers: 1 Alain B. 2. Eagle G. 3 Diego Buitenzorg (5-4-9). 10e koers: 1. Yorky, 2. Channa Hano ver, 3. Lorenz G (4-7-2). 11e koers: 1. Daan S, 2. Devon Dear, 3. Errogate Way (9-4-1). PRIJSVRAGEN Lotto 23: 1e prijs: geen winnaar; 2e prijs: 3 winnaars x 100.000,00; 3e prijs: 84 x 1968,70, 4e prijs: 4460 x 37,00; 5e prijs: 67.905 x 5.00. Cijferspel (vaste prijzen): Zes cijfers goed: geen winnaar; Vijf: 4 winnaars; Vier: 12 winnaars; Drie: 221 winnaars; Twee: 2248 winnaars. Toto: 1e prijs: geen winnaar; 2e prijs: 8 x 1366,80; 3e prijs: 103 x 265,30. Romario valt buiten selectie RIO DE JANEIRO Roma rio behoort niet tot de 22 spe lers, die bondscoach Falcao heeft geselecteerd voor het Braziliaanse elftal, dat deel neemt aan het toernooi om de Copa America, dat volgende maand in Chili wordt gehou den. ZEIST De finalewed strijd van het toernooi om de KNVB-beker heeft de reputatie van het nationa le voetbal ernstig bescha digd. De bondsvergade ring varf de KNVB heeft dat gisteravond uit de bes te bron vernomen. Im mers voorzittèr Jo van Marle, tevens penning meester van de Europese Voetbal Unie, vermeldde het in zijn openingswoord. De bondsvoorzitter verpakte zijn verwijt in fluweel, maar de steek in de richting .van het betaalde voetbal leek duidelijk. Eerder namelijk had Van Marle gesteld dat de KNVB alle lof had verwor ven voor de organisatie van de Europese bekerfinale tus sen Manchester United en Barcelona. Van Marle legde de koppe ling tussen de twee finales. „Het zorgvuldig opgebouwde imago via de Europese finale van 15 mei wordt beslist niet ondersteund door de wijze waarop onze bekerfinale is afgelopen. De taferelen aan het einde van die wedstrijd hebben de goodwill die wij verworven hadden, weer goeddeels teniet gedaan. Ik ben ervan overtuigd dat de reacties op onze laatste be kerfinale onze kansen in 1996 met de organisatie van het eindtoernooi om het Eu ropese kampioenschap te worden belast, zeker niet hebben vergroot". De tackle op Martin van Rooijen, de voorzitter van de betaalde sectie, werd in de rondvraag minder verholen herhaald door amateurafge vaardigde Kees Huissoon. „Wij spreken steeds over de eenheid van de KNVB, maar de betaalde sectie gaat meer en meer zijn eigen weg. Zijn vergaderingen worden beslo ten, de voorzitter neemt ge heel eigen beslissingen, die door de andere delen van de KNVB niet meer zijn te doorzien". Eigen hand Bekend met alles wat ge beurt binnen de UEFA ont hulde Van Marle ook dat de Europese Voetbal Unie het voornemen heeft het totale pakket van reclame- en tele visierechten van de nieuwe halve-finalegroepen uit het toernooi van de landskampi oenen in het seizoen 1992/1993 in eigen hand te nemen. „De baten zullen niet alleen aan de acht clubs ten goede komen, maar ook aan de verenigingen, die volgens het oude systeem in de eerste twee ronden worden uitge schakeld. Een deel van het geld vloeit naar de nationale bonden en de UEFA ter sti mulering van het jeugd-, vrouwen- en zaalvoetbal". Van Marle gaat ervan uit dat het bestuur van de sectie amateurvoetbal binnenkort discussies zal openen over de amateurbepalingen en het instellen van een klasse van onafhankelijken. „Nederland is een van de weinige Euro pese landen dat nog het be grip amateurvoetbal kent. Wij moeten ons in de voet balwereld niet in een uitzon deringspositie plaatsen, maar meegaan met de ontwikke lingen die in de ons omrin gende landen hebben plaats gevonden".

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9