Paniekvoetbal communisten )ezorgt Jeltsin overwinning Golfveteranen onthaald met ticker-tape parade fITENLAND Cetcbe Coulant ONVERWACHT GROTE OPKOMST Italianen voor wijziging kieswet Iran meldt Iraakse aanval op shi'iten Mijnongeluk in India Lagerhuis kiest voor registratie pitbulls QSSEN MORGEN NAAR DE STEMBUS OM PRESIDENT TE KIEZEN Vergaand vredesplan Israëlische academici AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Communisten Albanië verdeeld over Hoxha N-staf itvlucht iopische mpen DINSDAG 11 JUNI 1991 PAGINA 7 aldheim legt krans i graf Khomeiny ERAN De Oostenrijkse dent Kurt Waldheim heeft ren als eerste westerse staats- d een krans gelegd op het graf de Iraanse geestelijk leider ay ah Ruhollah Khomeiny. lijn laatste bezoek aan Tehe- meer dan tien jaar geleden, Waldheim nog door anti- irikaanse betogers, onder wie jiden op krukken, van de be- fplaats Behesht-e Zahra ge- j. Iran onderhoudt vriend- ppelijke betrekkingen met j enrijk sinds de oorlog tussen en Irak. verluidt heeft Wenen in deze ide aan Teheran wapens gele- ROME De Italianen hebben zich in een refe rendum massaal uitge sproken voor hervorming van de kieswet, waardoor fraude bij verkiezingen teruggedrongen kan wor den. Nadat de stemmen geteld wa ren, bleek 95,6 procent van de stemgerechtigden voor wijzi ging en 4,5 procent tegen. Zondag en gisteren ging 62,5 procent van de 47 miljoen stemgerechtigden naar de stembus. Door de kieswetwij ziging wordt het aantal stem men dat bij parlementsverkie zingen kan worden uitge bracht, beperkt. In het zuiden van Italië was de opkomst het laagst, mede omdat in dat deel van het land het ronselen van vol machten een politieke traditie is. De Italiaanse kiezer kan volgens het nieuwe systeem nog aan slechts aan één kan didaat zijn voorkeur geven. Voorheen mochten vier kan didaten en een partij worden ingevuld. De partij verdeelde de zetels dan onder de beste kandidaten. De opkomst was onverwacht hoog. Bij twee vorige referen da, de ene over de beperking van het jachtrecht en de an der over het gebruik van be strijdingsmiddelen, werd het vereiste quorum niet gehaald. TEHERAN De Iraanse televisie heeft gisteren explosies in Zuid-Irak gemeld die het begin zouden zijn van de aanval van het Iraakse leger op hon derdduizenden shi'iten die zijn ingesloten in de zuidelijke moerasgebieden. Volgens de tv bewaakt het Iraakse leger de grens met Iran om te voorko men dat de shi'iten naar dat land vluchten. In de Iraanse stad Howeizeh zouden explosies, afkomstig van acties van het leger, zijn gehoord. In de Zuidi- raakse steden Amarah en Nasiriyah kwam het tot gevechten tussen shi'itische rebellen en het Iraakse leger. Zaterdag meldde de BBC de voorbereiding van een grootschalige aanval van het leger op de shi'iten. De BBC citeerde VN-functionarissen die zeiden dat 400.000 tot 700.000 shi'itische vluchtelin gen door Iraakse troepen in het nauw zijn gedre ven in een gebied tussen Nasiriyah en Basra. NEW DELHI Tiental len mijnwerkers in India zijn vermoedelijk om het leven gekomen en zeker 150 mijnwerkers ingeslo ten geraakt in de Singrau- limijn in het midden van het land. De mijnwerkers werden verrast door een enorme hoeveelheid water die een tunnel van een van de mijnen binnen stroomde. De stroom water was het gevolg van de he vige moessonregens waar door het midden van India op het ogenblik wordt ge troffen. LONDEN Het Britse Lagerhuis heeft een regeringsvoorstel overgenomen dat het hou den van ongeregistreerde pitbulls en Japan se tosa's verbiedt. In principe gaat het ver bod op 30 november in. De wet, die een ein de moet maken aan de incidenten met pit bulls in Groot-Brittannië, werd uitgewerkt nadat in mei een zesjarig meisje bijna door een pitbull werd doodgebeten. Na het inci dent met het meisje kondigde premier Major een verbod op de import van pitbulls en an dere gevechtshonden af. Eigenaren kunnen vanaf 30 november kiezen of zij hun dier af laten maken of willen registreren. Registra tie kost 700 gulden, waarbij de hond ook ge steriliseerd moet worden. Bovendien moeten de pitbulls altijd aangelijnd zijn en een muilkorf dragen. VUNDERINK 5KOU Het bloed pt waar het niet gaan De presidentiële ver ingscampagne in Rus- de grootste repu- van de Sovjetunie, Dn zo'n twee maanden den verbazingwek- i beschaafd. Maar nu iins populariteit aan 'ooravond van de ver ingen onverslijtbaar is eken, grijpen de Rus- le communisten naar beste dat hen deze eeuw ter beschikking t gestaan tegen hun inenten: ze gooien met der. bmmunisten zijn steeds te- de zestigjarige, uit Sverd- in de Oeral afkomstige fn geweest. De door het hlin gestuurde staatstele- deed aan de vooravond van het maart-referendum al het mogelijke om de Russische leider van de buis te weren. Bij dat referendum mocht het volk zich uitspreken voor of tegen een Sovjetunie, en voor of tegen directe Russische pre sidentsverkiezingen. De Rus sen spraken zich bij meerder heid uit voor die verkiezingen. Diezelfde staatstelevisie ging zich aan het begin van de hui dige verkiezingscampagne plotseling verdacht netjes ge dragen. De zendtijd werd keu rig over de zes kandidaten verdeeld, en er klonk nauwe lijks een onvertogen woord. Dat onwaarschijnlijk correcte gedrag is inmiddels verleden tijd. Nu het uur der waarheid nadert, prijst de staatstelevisie iedereen behalve Jeltsin. Laat de bevolking op iedereen stemmen, als het maar niet Gorbatsjovs aartsrivaal is, luidt de boodschap. En dus ko men er in het journaal voorna melijk figuren aan het woord die de voormalige minister van binnenlandse zaken Baka- tin aanprijzen, of ex-premier Ryzjkov. Vliegtuig Toen vorige week een man uit Centraal-Azië op het Rode Plein in Moskou een tienjarig meisje gijzelde en een vliegtuig eiste om naar het Westen te vluchten, praatte de politicus Toelejev haar los. Het Gorba- tsjov-getrouwe hoofdjournaal van de staatstelevisie greep dankbaar de gelegenheid aan om deze voorheen totaal onbe kende presidentskandidaat uitdrukkelijk te prijzen we gens zijn dapperheid. Elke stem voor Toelejev is een stem minder voor Jeltsin. Veel bruiner bakte de partij krant Pravda het gisteren. Dit blad bestond het om drie psy chologen te laten opdraven die uit Jeltsins autobiografie had den gedestilleerd dat onvoor spelbaarheid de enige voor spelbare karaktertrek van Jeltsin was. Verwijzend naar de drie professoren noemde de Pravda de meest populaire presidentskandidaat „trouwe loos, autoritair en incompe tent". In één woord: machts honger. Dat is waar de zilver- harige politicus uit de Oeral aan zou lijden. Nog schaamtelozer en absur der was een recente aanval in de ultra-conservatieve krant Sovjetskaja Rossia, die de Rus sische leider beschuldigde van banden met de Italiaanse maf fia. Tijdens een interview vond Jeltsin het niet nodig de beschuldiging te weerleggen. Hij merkte fijntjes op dat Sov jetskaja Rossia kennelijk beter geïnformeerd is dan de Itali aanse justitie. Vrees Uit het paniekvoetbal van de conservatieven blijkt duidelijk dat hun vrees voor hun aarts vijand toeneemt. En opnieuw blijkt dat ze het nooit leren en voor de zoveelste keer vallen in de kuil die ze zelf graven: hoe harder de communisten afgeven op Jeltsin, hoe meer het volk hem vertrouwt en hoe groter zijn kansen worden. Die kansen bedragen volgens een recente opiniepeiling, ge publiceerd door het officiële persbureau TASS, nu al tot 52 procent. Hij ligt daarbij ver voor op zijn voornaamste te genkandidaat, de voormalige premier Ryzjkov, die niet meer dan 25 procent van de stemmen zou krijgen. Weinig waarnemers in de Sov jetunie geloven dat iemand an ders dan Jeltsin de eerste di rect gekozen Russische presi dent in de geschiedenis wordt. Wel kan een tweede ronde no dig zijn tussen de twee kandi daten die tijdens de eerste ron de het hoogst scoren, als nie mand aanvankelijk het vereis te minimum van 51 procent haalt. Uit de cijfers blijkt dat de aan vallen van de communisten om Jeltsin van zijn overwin ning af te houden niets anders Tienduizenden mensen hebben in het centrum van Moskou steun betuigd aan Boris Jeltsin die morgen een gooi doet naar het presidentschap van de Russische Federatie. Wereldkampioen scha ken Garry Kasparov hield de menigte voor dat alleen een grote overwinning van Jeltsin het Westen de juiste boodschap zou brengen, dat het Sovjetvolk hervormingen wil en bereid is tot samenwer king in ruil voor hulp en politieke steun. FOTO: AP zijn dan een laatste, nutteloos gevecht van een beest in doodsnood. Hun vrees is niet ongegrond, want de politieke overlevingskunstenaar heeft aangekondigd, dat hij alle overbodige apparattsjiki in zijn republiek Rusland de laan uit zal sturen. De Russen gaan naar de stem bus om een leider te kiezen die niet alleen het communisme wil uitroeien, maar mogelijk zelfs in staat is de politieke duivelskunstenaar Gorbatsjov het hoofd te bieden. Rusland is ook zonder de andere Sovjet republieken het grootste land van Europa en telt alleen al 105 miljoen stemgerechtigden. Jeltsin gaat een beslissende rol spelen in de hervormingen binnen de Sovjetunie. Om deze redenen zijn de verkie zingen van morgen ook voor de rest van ons werelddeel van een onmiskenbaar belang. JERUZALEM Een groep van bijna 200 in vloedrijke Israëlische aca demici en hoge reserve- officieren heeft gisteren een vredesplan gepresen teerd dat voorziet in de oprichting van een onaf hankelijke Palestijnse staat op de bezette West oever van de Jordaan en in de Gazastrook. Het plan van de 'Council of Peace in Stages' heeft volgens de ondertekenaars veel steun gekregen, zowel onder Israë liërs als onder Palestijnen. Het plan voorziet in een Pale stijnse staat in de bezette ge bieden na een proefperiode van vijf jaar in ruil voor een vredesregeling met volledige erkenning van de staat Israël door de Arabische buurlanden. Ook zou er onmiddellijk een einde moeten komen aan de strijd tegen Israël door Pale stijnse guerrillastrijders en aan de opstand in de bezette gebie- Leger De Palestijnse staat zou gedu rende tien jaar geen leger mo gen hebben. Israël zou het recht krijgen zijn troepen op Palestijns grondgebied in te zetten als een vreemde mo gendheid troepen in de te vor men staat zou legeren. In de eerste vijf jaar zou een beperkt aantal Israëlische soldaten ge legerd blijven langs de grens met Jordanië. Jeruzalem zou onder Israëli sche soevereiniteit blijven, met afzonderlijke verkiezingen voor het geannexeerde ooste lijke stadsdeel. De joodse wij ken die aan Jeruzalem zijn ge bouwd sinds de verovering van Oost-Jeruzalem in 1967, zouden ook bij Israël blijven. Het vredesplan is volledig in strijd met het officiële beleid van de Israëlische regering, die de Palestijnen hooguit be perkt zelfbestuur of autonomie wil geven. Een van de initia tiefnemers, Shmuel Toledano, voormalig regeringsadviseur Arabische zaken, wees erop dat het plan de Palestijnen uit zicht biedt op een eigen staat. „Zij (de Palestijnen) zullen dit plan aanvaarden, niet omdat het zo goed voor hen is, maar omdat het minder slecht is dan andere (plannen)", aldus Tole dano, die er bij de politieke partijen in Israël voor pleitte het plan over te nemen. NEW YORK Honderd duizenden zingende en juichende Newyorkers hebben gisteren de vete ranen uit de Golfoorlog onthaald met de grootste ticker-tape parade uit de geschiedenis van de stad. De „Moeder van alle para des" overtrof de nationale parade van zaterdag in Washington. Meer dan 12.000 soldaten uit de VS en zeventien andere landen die aan het front in Saudi-Arabië en Kuwayt vochten lieten zich uitbundig bejubelen door bijna een mil joen toeschouwers. Twee en een halve maand is New York bezig geweest de papieren snippers bijeen te krijgen die gisteren vanaf de wolkenkrab bers neerdaalden op de deel nemers aan de parade. Zo'n 320 kilometer aan ticker-tape, 4500 kilo confetti, een onbe kend aantal bladzijden uit te lefoonboeken en een miljoen gele linten moesten voor een onvergetelijke dag in het le ven van de veteranen zorgen. Het was de grootste ticker-tape parade uit de geschiedenis van de stad en tevens de eerste door privé-instellingen betaal de parade. Burgemeester Da vid Dinkins had met een „Blitzkrieg", zoals de New York Times schreef, tal van grote bedrijven en zakenlieden overgehaald grote bedragen te schenken voor de parade. Een van de sponsors was de staat Kuwayt. De bijna failliete stad moest zelf 1,5 miljoen dollar (bijna drie miljoen gulden) op tafel leggen, waarmee onder meer de overuren van de poli tie en de stadsreinigingsdienst betaald worden. De organisatie had gezorgd voor miljoen gele linten en voor genoeg ballonnen om een zes verdiepingen tellend flat gebouw te vullen. De vier uur durende mars voerde langs alle belangrijke gebouwen op het eiland Manhattan, waaron der het financiële district in Wall Street en het stadhuis. Aangezien er protesten wer den verwacht niet iedereen is het eens met het geldver slindende evenement en de, zoals demonstranten het noe men, verheerlijking van de oorlog waren er 3000 poli tieagenten op de been. Vanaf de daken van de gebouwen hielden scherpschutters een extra oogje in het zeil. Leden van de Nationale Coalitie voor stopzetting van de Amerikaan se interventie in het Midden- Oosten droegen borden met zich mee met teksten als: „250.000 doden, 170.000 ster venden" en „Soldaten die ge stuurd worden om te vechten en te sterven voor Wall Street". De politie arresteerde twintig anti-oorlogsdemon stranten nadat op een kruis punt langs de route een gevecht was uitgebroken, waarbij acht politieagenten ge wond raakten. Naast de militairen liepen nog eens zo'n 12.000 burgers mee. Ook diverse tanks, een ge vechtsvliegtuig en een heuse Patriot-raket werden meege voerd. 's Nachts moest het af steken van vuurwerk het neerhalen van een Iraakse Scud-raket door een Patriot verbeelden. De „Grote Drie" van de para de waren de minister van de fensie, Dich Cheney, de Ame rikaanse stafchef Colin Po well, geboren en getogen in New York, en generaal Nor man Schwarzkopf, bevelheb ber van de geallieerden in de Golfoorlog. Op sommige plaatsen krijgen de Golfsoldaten een heel erg warm onthaal. FOTO: AP HET LEVENDE EILAND Xhelil Gjoni gaf de in 1985 overleden Hoxha in zijn twee uur durende openingstoe spraak de schuld van de on derdrukking en achterlijkheid in Albanië. Gjoni zei impliciet dat Hoxha de huidige armoede en politieke onrust in Albanië op zijn geweten heeft. Door in 1960 de banden te verbreken met Moskou en in 1978 met China, maakte Hoxha de situa tie er alleen maar erger op, al dus Gjoni. Hij voegde er aan toe dat de politiek van econo mische isolatie, die Hoxha op Albanië toepaste, een ramp voor het land is gebleken. Gjo ni had echter niet alleen kri tiek op Hoxha. „Hij is verant woordelijk voor veel van de fouten. Maar niemand is on feilbaar en wij moeten ook wijzen op zijn verdiensten", al dus Gjoni. Hij prees de oud-lei- der voor het leiderschap tij dens de Tweede Wereldoorlog, dat de communisten in 1944 de regeringsmacht opleverde. Conservatieve communisten in de congreszaal betuigden met een luidkeels hun steun aan Hoxha. De 71-jarige weduwe van Hox ha, die het congres bijwoonde als lid van het centraal comité van de partij, zei dat haar echtgenoot de huidige demo cratische hervormingen zeker gesteund zou hebben als hij nog had geleefd. Verwacht wordt dat het op dit partijcongres tot een uit barsting komt tussen de con servatieven en de liberalen, waarbij de liberalen volgens waarnemers de beste kaarten in handen lijken te hebben. TIRANA De Albanese communistische partij is sterk verdeeld over oud leider Enver Hoxha, die het land vanaf 1944 de cennia lang van de bui tenwereld afgesloten hield. Dat bleek gisteren bij de opening van het congres van de. partij in de hoofdstad Tirana. Het congres wordt gehouden enkele dagen na de beëin diging van een algemene staking en de vorming van een overgangsrege ring die binnenkort nieu we verkiezingen zal uit schrijven. Het doorgewinterde partijlid IIS ABEBA Hoe de hongerdood nog t voor 1,2 miljoen itelingen in Etiopië, iten medewerkers de Verenigde Naties >gsmoe de vluchtelin- ampen. :gionale vertegenwoordi- an het Hoge Commissari- Vluchtelingen van de Cecil Kpenou, dat de hulpopera- 700.000 mensen en Ogaden enkele opgeschort vanwege „Wat heeft het vrachtwagens te la- voedsel zodat zij aan overhandigd kun- en de chauffeurs worden gedood", zei Van de dertig buiten- UNHCR-stafleden in er twintig vertrok- zij de door de re- echten veroorzaakte niet meer aankon- dan zeshonderd en hun zijn geëvacueerd, voor wat zou kunnen na de machtsoverna- het Etiopisch verzet, heeft kwaad bij de nieuwe auto van de rebellen in >rdelijke Etiopische pro- Eritrea, Issaias Afwer- Londen teruggekeerd door oorlog geteister- Issaias kreeg welkom. Zo'n 320 kilometer aan ticker-tape en 4500 kilo confetti hebben de Golfveteranen vandaag in New York een onvergetelijke dag bezorgd. Rob heeft voor de patrijspoort van zijn kajuit staan toen de onderzeeboot haar tocht begon en wanneer op afstand van het schip de onderzeeboot aan de ziet hij duidelik de opbouw en de periscoop. gaat hij verder broeden over... zijn ontsnappingsplannen! dagen nog moet hij wachten, maar dan komt zijn kans. Van öolstaafje uit een batterij van een zaklantaarn en het snoer «n leeslamp prutst hij een snijbrandertje in elkaar. De span ning op het scheepsnet is gelukkig sterk genoeg voor zijn doel einden. Er is een verbindingsdeur in de hut gemaakt van licht metaal en Rob wil proberen het slot er uit te branden. Hij weet echter niet, dat zich achter die deur een klein laboratorium be vindt, waar flesjes staan met allerlei gevaarlijke stoffen, die de felle hitte van zo'n steekvlam helemaal niet goed kunnen verdra gen.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7