Financiële problemen Oegstgeest vallen mee Onderzoek naar tweede Katwijkse ziekte bekroond „Als je er zelf maar in gelooft is alles mogelijk" Voorwaardelijke celstraf en geldbo voor Noordwijker Bedrijven betalen vos opknappen Yinkenw Verenigingen Voorhout gaan praten over verdwijnen Parochiehuis DUIN- EN BOLLENSTREEK tcidócSotnant DINSDAG 11 JUNI 1991 PAG!. Ballast Nedam wil aan Leidseweg flats bouwen VOORSCHOTEN Ballast Nedam wil op het terrein Nieuw Voordorp aan de Leidseweg 70 tot 75 apparte menten bouwen. Op dit terrein van het voormalig kindertehuis, dat ter hoogte van de Laurentiuskerk ligt, zou Ballast Nedam kantoorflats realiseren. Een onderzoek heeft uitgewezen dat er weinig vraag naar kantoorflats in die omgeving is. Ballast Nedam heeft nu een plan ingediend om te komen tot de bouw van 70 tot 75 appartementen in vier woonblokken in maximaal vier woonlagen. De verkoopprijzen zullen liggen tussen de 250.000 en 400.000 gulden. Tevens zal Ballast Nedam een landschapsplan maken voor het huidige bosperceel. Wethouder Drs. F. ten Have (CDA) sprak gisteren in de commissie ruimtelijke or dening over een goed plan, dat zeker meer acceptabel is dan het vroegere plan met de bouw van kantoor flats. De commissie had weinig moeite met het plan. Garage Baak verhuist naar overkant straat VOORSCHOTEN Garagebe- drijf Baak aan de Veurseweg 72-74 wordt verplaatst naar de overkant van de weg. Het bedrijf wordt nu gevestigd aan Veurseweg 81. De commissies fi nanciën en" ruimtelijke ordening gingen gisteren akkoord met dit voorstel. Het bedrijf veroorzaakt momenteel veel overlast. De com missie bepaalde tevens dat in de panden aan Veurseweg 72-74 geen bedrijf meer mag worden -geves tigd. De grond aan Veurseweg 81 is al eigendom van Baak. Er rust een agrarische bestemming op, maar volgens de provincie kan die wel worden gewijzigd. Rijnsburgs Oranje Comité zoekt amateurkunstenaars RIJNSBURG Het Oranje Comité Rijnsburg is volop bezig met de voor bereiding op traditionele Oranje Feestweek. Tijdens deze week wordt een expositie georganiseerd voor amateurkunstenaars uit Valkenburg en Rijnsburg. Van 29 juli tot en met 3 augustus zal hun werk tentoongesteld worden in de hal van het Rijnsburgse raadhuis. Een jury zal hun werk be oordelen en de winnaar belonen met het Zilveren Penseel. Kunstenaars kunnen zich vanavond en donder dagavond van zeven tot acht uur in schrijven in de hal van het gemeen tehuis. Stoplichten Sassenheim 's nachts op knipperen SASSENHEIM B en W van Sassenheim stellen voor dat een vijftal verkeerslichten op belangrijke kruispunten in Sassenheim definitief in knipperstand zullen worden gezet op verkeersarme tijdstippen. De gemeente startte op 1 december al een proefperiode waarin dit gebeurde. De proef werd uitgevoerd bij de stoplichten op de Parklaan ter hoogte van de Kerk- laan en de Narcissenlaan en de Hoofdstraat ter hoogte van de Zandslootkade, de Koetsierweg en de Rijks traatweg. De lichten werden op knipperen gezet tus sen 21.00 en 07.00 uur en op zondagen. De politie be oordeelde de proef als geslaagd. Tijdens de proefpe riode kwamen geen meldingen van aanrijdingen bin nen, die te maken hadden met de uitschakeling van de verkeerslichten. Ook zijn er bij de politie geen klachten binnengekomen over gevaarlijke of ondui delijke situaties op de betreffende kruispunteri. Bezwaren tegen plan Delfweg ingewilligd NOORDWIJKERHOUT B en W van Noordwijkerhout willen deels tegemoet komen aan bezwaren tegen het bestemmingsplan Be drijventerrein Delfweg. De bezwaren waren ingediend door Ons Belang en C.J.Warmer dam Beheer. Beide bedrijven lieten weten plannen te hebben aan de voorzijde van de be staande bebouwing kantoorruimte te willen bouwen. Het ontwerpbestemmingsplan liet dit echter niet toe. Op advies van het stedebouw kundig adviesbureau RBOI uit Rotterdam, stelt het college nu voor de bedrijven de ge vraagde vrijstelling te verlenen. Wel zal bij de bouw aan een aantal voorwaarden moeten worden voldaan. Zo zullen de kantoren op minstens vijftien meter afstand van de Delf weg moeten worden gebouwd. Dit betekent dat de al bestaande plannen van Ons Belang enigszins zullen moeten worden bijgesteld. Bezwaren teni lichtinstalli}erl (ELI NOORD WIJKEIL Twee bewont de Ruys de Beer^'g klaan in Noorj woc hout hebben bezL gen de oprich|fbell een lichtmastiif gon op het nabij geleLns niscomplex De jjg horst. Door de'VOOJ van de acht lic|t p met een hoogte \Lrs tien meter op r|re g dertig meter vb j£a woning, zou deu v£ privacy van de tl wa ernstig verstooi|'zestj den- Lel Ir act OEGSTGEEST Finan cieel ziet het er voor Oegstgeest het komende jaar ietwat rooskleuriger uit dan wethouder J. van der Reijden (financiën) oorspronkelijk voor ogen had. Gisteravond deelde Van der Reijden in de commissie financiën mee dat intussen is vast komen te staan, dat het effect van de tussenbalans de ge meente niet op een bezui niging van vijf ton maar van 220.000 gulden komt te staan. Van der Reijden: ,,Ik neem het ruim en houd het op 2,5 ton. Voor wat mij betreft kan de extra verhoging van drie pun ten van de onroerend-goedbe- lasting (OGB) achterwege blij ven". De gemeente had vooraf twee bezuinigingsplannen ont wikkeld. Plan B dat voorzag in een verhoging van de OGB met drie punten en plan A met een verhoging met 1,5 punten. De commissie ging daarom gis teravond akkoord met bezui nigingsplan A dat 1,5 maal de opbrengst is van de extra on- roerend-goedbelasting: 149.000 gulden. Dit plan nu werd gis teravond door de leden van de commissie financiën aanvaard. Inclusief het bedrag wat uit de normale trendmatige verho ging van de BTW tevoorschijn komt, namelijk rond één ton, komt men dan op 249.000 gul den. Op het gebied van bezuinigen moeten er keuze gemaakt wor den. Deze komen tijdens de behandeling van de gemeente begroting aan de orde. Om het een te kunnen doen moet dan het ander geschrapt worden ofwel nieuw voor oud-beleid gaat gelden. Van der Reijden deelde mee dat de gemeente beschikt over 14 miljoen aan 'liggende' gelden. De helft van dit bedrag zit in de 'algemene reserve' en daar wordt rente van getrokken. De andere helft zit in fondsen en daar gaat het om geld dat een be stemming heeft. Er komt nog een fondsennota waarin een overzicht van de fondsen is opgenomen. De reactie van de commissieleden over de gang van zaken was er gisteravond een van verrassing. Wethouder Van der Reyden. I FOTO: DIJKSTRA SCHRIJVEN KINDERBOEK REMEDIE TEGEN ZWAMNEIGINGEN VOORHOUT „Bij het schrijven voor volwasse nen kreeg ik van die lite raire zwamneigingen. Daarom ben ik mijn fan tasie maar weer gaan ge bruiken. Een kinderboek moet begrijpelijk zijn. Je moet het zelf mee kunnen beleven". Aan het woord is Bobje Goudsmit. De Voorhoutse heeft haar eerste boek geschreven. Een kinderboek voor kin deren vanaf acht jaar. Het is anderhalve week gele den onder de titel Robbie Robot en de Zorgenstam verschenen. Het boek verhaalt over een jongetje, Frans-Willem, dat dolgraag een robot wil hebben. Als zijn vader terugkomt van een verre reis, heeft deze be halve een computerspelletje over een robot een aantal zór- genpoppetjes voor hem meege nomen. Deze poppetjes kun nen, wanneer iemand droomt, alle zorgen laten verdwijnen. Frans-Willem is, dankzij zijn zorgenpoppetjes in staat in zijn nieuwe computerspelletje te stappen en bij Robbie de Robot te komen. Door de regels van het spel te volgen beleeft het jongetje allerlei avonturen. Volgens Bobje komt het niet vaak voor dat een computer op deze manier wordt gebruikt in een verhaal. Meestal speelt de computer de vijand van de mensen. Twee jaar geleden is ze begonnen met het vertellen van een verhaal over een ro bot aan haar zoon Frans-Wil lem. Toen deze haar verweet dat ze het telkens op een ande re manier vertelde, besloot ze het op te gaan schrijven. Worry Dolls Bobje Goudsmit: „Net toen ik op een dood punt beland was met de robot, brachten mijn ouders vanuit Guatamala 'Worry Dolls' voor me mee". Worry Dolls, door Bobje ver taald in zorgenpoppetjes, zijn van ijzerdraad en wol gemaak te' poppetjes van ongeveer an derhalve centimeter. Ze wor den in Guatemala gemaakt door kinderen. Ze leggen deze poppetjes onder hun kussen," omdat deze onder het slapen de zorgen zouden wegnemen. „Met dat gegeven heb ik mijn verhaal voortgezet", aldus Bobje. Het schrijven nam een half jaar in beslag. Na een aanvan kelijke afwijzing toonde een tweede uitgever belangstel ling. Twee weken geleden ver scheen het. In het dagelijks leven is Bobje Goudsmit, moeder van vier Bobje Goudsmit uit Voorhout debuteert met een kinderboek. „Een kinderboek moet begrijpelijk zijn, beleven". je moet het zelf mee kunnen FOTO: HENK VAN DEN ENDE kinderen, docente Nederlands op een middelbare school. Van jongs af aan heeft ze geschre ven. Op 7-jarige leeftijd schreef ze haar eerste verhaal. Tot haar achttiende verjaardag zouden er velen volgen. Het schrijven raakte tijdens haar studie Nederlands enigszins in het slop. Na een aantal jaar pakte zij de draad echter weer op- In eerste instantie schreef ze verhalen en romans voor vol wassenen. „Maar ik kreeg van die literaire zwamneigingen, daarom besloot ik het roer om te gooien en kinderboeken te gaan schrijven". Fictie „Op de Boerhaaveschool in Voorhout heb ik over het boek verteld en voorgelezen", ver telt Bobje. „Met de kinderen hebben we ook zorgenpoppe tjes gemaakt. Iedereen was en thousiast over het verhaal. Binnen de kortste keren was het boek uitverkocht. Sommi gen vroegen me of wat in het boek staat ook echt is gebeurd of dat het een droom is. Dan zeg ik dat alles mogelijk is als je er zelf maar in gelooft". De hoofdrolspelers uit het boek hebben de namen van bestaande kinderen. Toch zijn de karakters van de echte kin deren totaal anders dan die van de fictieve. „De Frans- Willem uit het boekje is een wat angstig jongetje, terwijl mijn zoon Frans-Willem juist het tegenovergestelde is. Ook andere namen zijn bestaande namen maar in het boek zijn het heel andere kinderen dan in werkelijkheid". Bobje is inmiddels begonnen aan een tweede boek. Als alles volgens plan verloopt staat er volgend jaar een nieuwe Goudsmit in de boekenkast. WEGENS MISHANDELING PLAATSGE1 EI Idoor JOEP VAN ZEUL l( DEN HAAG/NOORD- WIJK -Spijt had hij wel, maar de Noordwijker die op 23 december van het vorig jaar vol in het gelaat werd geraakt door een karatetrap van een 19-ja- rige plaatsgenoot, had die uithaal zelf verdiend. „Had hij maar niet moeten proberen mijn vriend te slaan", verde digde de Noordwijker zich gisteren voor politierech ter Van de Windt in Den Haag. De jongeman hield een heel ander verhaal dan hij vlak na de vechtpartij tijdens het poli tieverhoor had verteld. Dat hij met een groepje vrienden na een avondje stappen op de Boulevard in de badplaats een ander groepje was tegengeko men, dat hadden de agenten correct in het proces-verbaal opgeschreven. Maar dat hij en zijn vrienden wat duw-en trekwerk hadden verricht voordat hijzelf op zijn slachtof fer intrapte, dat was niet waar. De verklaring van het slacht offer dat zijn groepje geen aandacht schonk aan de nade rende stappers, was volgens de verdachte volkomen onjuist. Even onjuist zou het zijn ge weest dat het slachtoffer 'al leen maar zijn fiets van het slot wilde halen' en ondanks die onschuldige handeling „door u onverwacht en kei hard in het gezicht werd ge trapt", redeneerde rechter Ruys hardop. Ruys nam voor de zekerheid het proces-ver baal erbij. „U heeft zegd dat die anderenl waren geweest om te I op het duw- en trekSTE dat u en uw vriendenen t dere groepje „weleenjoep litproberen' De verdachte Noordu ageerde kort: „Daar ballen van", zo vo et Ruys toe. Ook het omi van een karatetrap kv de vreemd voor. „Daar nrn ook de ballen van, ill op karate". Het feit dat nu juist 1 voorkomen, vond Hcha vreemd. De Noord wij tie zou al meermalen) doi onterecht 'tegen hemota opgetreden. „Zij mogiubli maar als ik wat doe ijD'A lijk gezeik". ]gezc De Noordwijker wilde eer ten waar de rechtei kennis van het gebei daan had. „Was u erl daagde hij Ruys uit, hij en passant nog al 180 gulden scha< ding aan zijn slachj hebben betaald en da; zaak als afgedaan te wen. De officier van justiti daar wel van op, ma; stijgende verontw; het proces-verbaal t( gelezen en het verhai Noordwijker gistere: waarderen. „Een 750 gulden, twee voorwaardelijk en e« tijd van twee jaar", ml kortaf. Omdat de Nocj dat gezien zijn beperk „een beetje veel" vonj te rechtbankpresident 500 gulden van. „Mai er duidelijk nog niet t drongen dat dit sooiyan niet kunnen. Die vool lijke celstraf gaat ookl AX I RIJNSBURG De gemeente Rijnsburg en een aantal bedrij ven aan de Vinkenweg heb ben gisteren een overeen komst gesloten, waarin de be drijven toezeggen de kosten voor het opknappen van de Vinkenweg voor hun rekening te nemen. Het college van B en W zegde in de overeen komst toe dat men bereid is de bestemmingsplannen voor dit gebied te herzien, zodat de noodzakelijke (toekomstige- )bouwplannen doorgang kun nen vinden. Met de recon structie van de weg is een be drag van driekwart miljoen gulden gemoeid. De deelnemende bedrijven: W. Heemskerk B.V.; Handelskwe kerij W. Hogewoning B.V.; Star Dried Flowers B.V.; Re creatiecentrum B.V.; Fa. K. de Mooij Waardzicht Projectfe zijn bijzonder ingenonne de overeenkomst. In den hebben zij er b'af meente Rijnsburg h j;" lijk op aan gedrongeijj sluiting van het geL de Vinkenweg te v( Financiële problemeio gemeente, men is een artikel 12-gem< worden, stonden eenn beurt in de weg. „De nu gesloten over erL is voor beide partijei^1 terst bevredigende o aldus één van de woordigers. Ook de Rijnsburg is blij met11 De financiering d:*,. bedrijfsleven betekeilcll(: vastgehouden kan 1 n het beleidsvoornemef- nogelijk budgettaii 3P te werken. j>fr nde L VOORHOUT Alle ver enigingen die gebruik ma ken van het Parochiehuis in Voorhout komen don derdag bijeen in de kanti ne van voetbalvereniging Foreholte om te spreken over de gevolgen van een mogelijk verdwijnen van het Parochiehuis. De werkgroep Voorhout Vooruit heeft hiertoe het initiatief genomen op ver zoek van enkele van de verenigingen. Verenigingen die gebruik ma ken van het Parochiehuis zul len indien het huis verdwijnt op zoek moeten naar een an dere locatie. Daarnaast speèlt ook de recentelijk vastgestelde „subsidie verordening welzijn" een grote rol. Deze verorde ning behandeld de financie ring van faciliteiten voor vere nigingen. Beide onderwerpen zullen tijdens de bijeenkomst worden besproken. Het Parochiehuis behoort tot de Katholieke kerk. Het paro chiebestuur heeft, op advies van het dekenaat en het Bis dom van Rotterdam, onder zocht welke kerkelijke activi teiten er in het gebouw plaats vinden. De vaststelling dat veel verenigingen geen ban den met de kerk hebben, leid de tot de condlusie dat het Pa rochiehuis mogelijk gesloten zou moeten worden. De gemeente Voorhout wil graag op de hoogte blijven van de ontwikkelingen rond het huis, maar men is niet geïnte resseerd in overname. De uit eindelijke beslissing van het parochiebestuur zal in nauw overleg met het Bisdom van Rotterdam worden genomen. Er zijn in Voorhout verschil lende locaties denkbaar voor de toekomstige huisvesting van de verenigingen. Ook de eigenaren of beheerders van die ruimten zijn uitgenodigd de bijeenkomst in de Forehol- te-kantine bij te wonen. REGIOJOURNAAL Meidenkaffee In Scum aan de Helmberg weg in Katwijk is vrijdag middag weer 'Meidenkaffee'. Door een deskundige wordt dan van alles verteld over grimeren. Ook bestaat de mogelijkheid zelf een grime- poging te wagen. De middag Concert duurt van drie tot vijf uur. De toegang kost fl. de Kapel van de Koninklij ke Luchtmacht een uitvoe ring verzorgen. Tegelijker tijd met het optreden wordt een groots vuurwerk afge stoken. Van zes uur tot half negen sluit de openbare ba sisschool Klaverweide, het project 125 jaar badplaats af. Belangstellenden zijn wel kom op school aan de Stak- man Bossestraat 81 in Noord wijk. Vuurwerk Het zomerseizoen wordt vrijdagavond in Noordwijk geopend metf live-music in bedrijven aan de Koningin Wilhelminaboulevard. Van af tien uur uur zal daar ook Jaap Kroonenburg bespeelt vrijdagavond het Batz-orgel in de Vredeskerk aan de Voorstraat in Katwijk. Aanvang kwart over ahct, toegang is gratis. Kroonen burg speelt werkèn van Joh. Seb. Bach, Stanley, Karg- Flert, Kühmstedt en Feike Asma. Oegstgeest staat borg voor lening OEGSTGEEST De gemeente Oegstgeest staat garant voor een lening die de Stichting Beheer- en exploitatie Oud Poelgeest wil afsluiten. Het gaat om een bedrag van 725.000 gulden dat nodig is door tegenvallers in de verbouw, nieuwbouw en vooral de in frastructuur op het landgoed Oud Poelgeest. De commissie fi nanciën ging gisteren morrend akoord met dit voorstel. De libe raal Moonen vroeg zich af wanneer het moment gekomen is dat de gemeente niet meer tot garantieverlening al overgaan. Wet houder Van der Reijden weersprak D66'er Poelmans dat er sprake zou zijn van een bodemloze put. „Ik ben niet zo pessimis tisch. Er is sprake van een goed cursuspakket dat het vormings centrum biedt. Iedereen is daar eigentijds en zeer up-to-date be zig'. ZIEKTE ALLEEN IN KATWIJK EN SCHEVENINGEN AANGETROFIf; DEN HAAG/KATWIJK Een aantal Schevening- se en Katwijkse families heeft eerder kans op jon gere leeftijd een hersen bloeding te krijgen dan anderen. Dit komt omdat zij erfelijk zijn belast. Ner gens ter wereld is tot nu toe een dergelijke vorm van een vaatziekte in de hersenen aangetoond. Voor de resultaten van zijn onderzoek naar dit fe nomeen, ontving neuro loog dr. A. Wattendorff van het Haagse ziekenhuis Leyenburg onlangs de Haagse Specialisten Prijs. Volgens de neuroloog, die het onderzoek bij 54 patiënten heeft uitgevoerd, was in de ja ren '50 al bekend dat leden van Katwijkse en Schevening- se families tussen de 45 en 55 jaar vaker hersenbloedingen kregen dan gemiddeld. Uit on derzoek is naar voren geko men dat dit berust op een af wijking van de kleine bloed vaten in de hersenen. Deze worden broos. De boosdoener hiervan is het zogenaamde amyloid eiwit dat zich in de bloedvaten opstapelt. De ziek te is in de helft van de geval len direct fataal. De overige getroffenen lopen in meer of mindere mate blijvende scha de op. Aanvankelijk werd gedacht dat exact dezelfde ziekte ook bij vissers in IJsland voor kwam, maar dit bleek achteraf niet te kloppen. De ziekte wordt alleen aangetroffen bij drie Katwijkse en één Scheve- ningse familie. Wattendorff denkt dat de „stamvader" van de ziekte een Katwijker is geweest, omdat in deze plaats de meeste aandoe ningen voorkomen. De ziekte heeft overigens niets te maken met de gevolgen van inteelt. Wattendorf is overigens niet de enige neuroloog die zich be zig houdt met de ziekte. In ok tober van het vorig jaar pro moveerde in het Elizabethzie- kenhuis in Leiderdorp de Leidse neuroloog J.Haan ook op onderzoek naar de aandoe ning. Huntington De ziekte is overigens niet het zelfde als een andere neurolo gische aandoening, die veel in de omgeving van Katwijk wordt aangetroffen, te, die overigens ook Nederland en de res wereld wel wordt fen, heet Choria va ton. De aandoening teert zich op relat leeftijd, ongeveer vei in de vorm van een de vorm van dement In het verpleeghuis in Katwijk is sinds jaar een speciale afde richt, voor mensen Choria van Huntingt Het is na het Braban noord de tweede insjf' Nederland met een fasciliteit. Normale huizen zijn doorgaan goed in staat Choria tington-patiënten op gen, omdat hun leeftijd te zeer afwijk Qj van de overige patiè ven de tachtig jaar), e k va; da.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 16