„Herplaatsing kleinere bedrijven wordt vergeten" VOOR MULTI NATIONALS WÈL PLAATS IN LEIDEN Rechts: Makelaar Smitsloo ver trekt zelf binnenkort naar één van de nieuwe kantoren. Onder: JVC, de Japanse audio- en videoproducent, bouwt op Room burg 21.000 vierkante meter en wordt daarmee de grootste op dat terrein. Tjé' beperkingen lerdjor MONIQUE ROSO Ie gemeente Leiden steekt e jjoenen in de acquisitie van 5J ote multinationals, gaat er Jalfs voor naar Japan, maar *5 e zich eenmaal in Leiden eft gevestigd, krijgt Pf'uwelijks meer de j ndacht". Menno Smitsloo, Sn drijfsmhkelaar te Leiden, "J ïdt dat het maar eens tegd moet worden. „Het sen >en bedrijfsleven wordt een etje vergeten". iterl lien met de secretaris van de Ka- r van Koophandel voor Rijn- jd te spreken: Leiden heeft geen mtegebrek, Leiden heeft gebrek i terreinen voor bedrijven. De uwste, Roomburg langs de :sweg A4, en Leeuwenhoek, Dtfri |er het Academisch Zieken- s, zijn als we de gemeente mo- Ma'ji geloven bijna vol. Van de j.000 vierkante meter grond in Dmburg is inmiddels veertig ^aicent uitgegeven, terwijl over )00 vierkante meters nog wordt lerhandeld Volgens de laatste id van zaken is daar nog 46.000 ter te vergeven, groot succes derhalve voor bedrijfsterrein dat pas in 1989 rijfsklaar was. Hieruit bleek de behoefte aan bedrijfsterrein een geschikte lokatie groot was. andere klapper is gereser- voor het terrein Leeuwen- ook wel bekend onder de m Bio Science Park. De naam genoeg: het gebied is bestemd bedrijven die zich voorname- bezighouden met biotechnolo- of medische technologie. Op dit rient is ruim de helft van de 000 vierkante meter uitgege- „Over de andere helft wordt danig onderhandeld dat er wei- meer overblijft", aldus A. Rog een, hoofd van de afdeling rving en bedrijfscontacten van jemeente. omvang van het aanbod aan rijfsterreinen begint daarom jzaam maar zeker toch wat te worden, zegt drs. C. eksma, secretaris van de Ka- van Koophandel voor Rijn- „Maar in Leiden is er in cipe ruimte genoeg. Twee jaar den hebben wij officieel in je beleidsnota vastgelegd, dat er voorstander van zijn dat de itvlietpolder, onder Leiden, rdt ontwikkeld tot bedrijven- •ein. Daarmee wil het echter zo vlotten". „De politiek mt het een groene long die vrij fct blijven, het gebied zou be- kvd worden voor woningbouw, tkislmoet een recreatiegebied blij- J. Maar het zou een perfecte lo- e je zijn om je aanbod van be- ik nifsterreinen uit te breiden", vult ndje A. Berkhout, directeur van (elfde Kamer van Koophandel, lva,j „Het ligt langs de rijksweg jerin wordt scherp begrensd door (er meer de Vliet en de Europa- n dus voor uitbreiding als een stuuvlek hoeft de gemeente niet neng te zijn. Vraag mij niet waar- ide ontwikkeling van de Oost- 0PHtpolder nog niet serieus is be- lun )ken, dat zal wel politiek nau- ijks te verkopen zijn". ie Leidse bedrijfsmakelaar M. eef)tsloo denkt er iets ander over. 1 gens hem schort het niet zozeer de de omvang van het aanbod inte grond. Het zijn eerder de be ringen die daarnaast nog steeds |t- den opgelegd, die het voor be- iren zeer onaantrekkelijk kt om zich in Leiden te vesti- Zo trekt Smitsloo, met in zijn zog grote potentiële klanten, al jn ten strijde tegen de erfpacht, /p bedrijf wil eigen terrein heb- en daarmee kunnen doen en h wat het wil, binnen bepaalde jizen natuurlijk. Het eigen- «Jsrecht is voor een bedrijf dat hier wil vestigen een beslis- 3e voorwaarde. Er zijn tal van Tijven die afhaakten toen bleek nauwelijks mogelijkheden :n om grond aan te kopen". de Kamer en de makelaar 'el over eens zijn is dat het in- quente gedrag van de ge- Jnte de stad geen goede naam I it bezorgd binnen het bedrijfs- jn. Volgens Smitsloo krijgt een 'ijventerrein een bepaald the- nee, of worden er strikte voor den gesteld aan de bedrijven zich -daar willen vestigen, en 'olgens worden er voortdurend mderingen gemaakt. Hij Apt Roomburg als voorbeeld. k mag zich volgens de opzet het terrein alleen hoogwaardi- industrie vestigen die niet te kantoren heeft en veel werk- [enheid genereert. Maar als onderneming van buiten de zich meldt die zich pertinent lie plek wil vestigen, kan daar- altijd een uitzondering wor- lemaakt. zie je ook bij het Bio Science Bedrijven als Nijssen Koe- en Infotheek passen toch niet binnen het concept van het Science Park. Ondernemers lich hier willen vestigen weten 'e manier echt niet meer waar n toe zijn". priemend vingertje gaat ook b richting van J. Walenkamp, (ouder voor economische za- 5 öj „In zijn vorige leven, toen hij ^fractievoorzitter van het CDA |J riep hij geregeld vanuit de T-^sitiebanken dat de erfpacht ■fcedrijfsleven niet mag belem- |n. Nu hij op de stoel van wet- Per zit, is er nauwelijks een Een deel van het Leids Stationsgebied waar binnenkort de kantoorgebouwen Stationade 1 en 2 worden gebouwd. Ook Stationade 3 en 4 komen eraan. FOTO'S: WIM VAN NOORT grotere verdediger van diezelfde erfpacht te vinden. Maar wat dat aangaat blijf ik het positief bekij ken: hij moet vast nog in zijn posi tie groeien, waarna de woorden ook in daden zullen worden omge zet". Dit zwalkende beleid heeft Leiden geen goede naam bezorgd, onder vindt zowel de Kamer als de ma kelaar. Toch valt er over Leiden veel goeds te zeggen, en het zijn niet eens allemaal kreten uit de prachtige, op zeer hoogwaardig glanspapier gedrukte full colour wervingsfolder van de gemeente. Perfecte uitstraling Smitsloo: „Leiden ligt in het hart van de Randstad, tussen de snel wegen A4 (Amsterdam-Rotter dam) en A44 (Amsterdam-Den Haag), vlak bij Schiphol. De be reikbaarheid is perfect. Daarnaast heeft Leiden een uitstraling waar je U tegen zegt: de binnenstad heeft sfeer en herbergt een groot aantal monumentale panden. Wie in één van de kantoren in het Sta tionsgebied werkt, is tussen de middag zelfs lopend binnen vijf minuten in de stad. Dat is een enorm groot voordeel ten opzichte van bijvoorbeeld de Rijswijkse Plaspoelpolder. In vrijwel geen en kele stad zit je zo dicht bij alle voorzieningen. Ik ben wild en thousiast over Leiden. Maar ik heb geen zin om achter in de rij aan te sluiten om een eerste gesprek met een ambtenaar te krijgen. Ik wil direct met de eerstverantwoorde lijke kunnen praten. En de wet houder is heus wel aanspreekbaar; als ik hem bel krijg ik hem altijd aan de telefoon. Alleen rationeel meedenken vanuit een visie in de markt is er niet bij". Marktconform Het gebrek aan marktconform denken bij de overheid is een veel gehoorde klacht. De overheid aar zelt te lang bij gronduitgifte, is on duidelijk over de bestemming van gebieden en stuurt mensen van het kastje naar de muur. Wie als on dernemer zoiets tegenkomt bij het zoeken naar bedrijfsruimte, haakt al snel af, denkt Smitsloo. Zijn klanten zijn daarvan het duidelijk ste voorbeeld. „Het is natuurlijk mooier om Leiden op je visitekaar tje te kunnen zetten dan Zoeter- woude, maar soms kan het niet an ders. Toch ben ik dan nog blij als ik de bedrijven in de Leidse regio kan onderbrengen. Ik vind het persoonlijk ook geen groot verlies als ik een bedrijf in wat ik Groot- Leiden noem, kan herplaatsen. Triester vind ik het als ik een be drijf nergens anders dan in Hoofd dorp of Den Haag kwijt kan". Toch zijn het niet eens de nieuw komers in de Leidse regio die veel klagen. Volgens Smitsloo hebben juist de eigen ondernemers het het moeilijkst. „Er worden miljoenen tegenaan gegooid om ondernemers van buitenaf aan te trekken en voor hen worden ook allerlei faci liteiten geschapen, zoals het toe staan van een bepaalde activiteit ook al past die niet binnen de aan vankelijke opzet. Maar de plaatse lijke ondernemer kan hier zijn weg niet vinden. Hij zit dan met het erfpacht op zijn grond, met be stemmingsplannen, met een ge meente die niet met hem mee denkt. Zo jaag je je bedrijven de grens over" Hij neemt Fokker als voorbeeld. Voor de bouw van een produktie- hal van dit bedrijf heeft de ge meente twee hectare grond op het industrieterrein Leeuwenhoek ge reserveerd. Maar Fokker houdt wegens 'interne discussie' de boot voorlopig af. De voor de vliegtuig bouwer gereserveerde 20.000 vier kante meter kan daarom niet aan eigen Leidse bedrijven worden uit gegeven. Leiden zal ook het be drijf van de Gebr. Paas, gespeciali seerd in orthopedische instrumen ten, aan haar neus voorbij zien gaan. Het bedrijf is nu nog geves tigd in Zoeterwoude maar had naar Leiden willen komen als het grond had kunnen krijgen in het Bio Science Park. „Het bedrijf had daar perfect gepast maar kon geen eigen grond krijgen en is daarom uitgeweken naar Leiderdorp". Cachet Alle partijen - gemeente, bedrijfs leven, projectontwikkelaars, Ka mer en makelaardij - vestigen on dertussen hun hoop op de herin richting van het Stationsgebied. De gemeente hoopt hier haar werkgelegenheidsdoelstelling met 15.000 vierkante meter per jaar in 1996 6500 arbeidsplaatsen - te realiseren. Directeur Berkhout van de Kamer van Koophandel is al lang blij dat er onder dit college een begin is gemaakt met de ont wikkeling. De makelaardij voor ziet dat een prachtige kantoren- wijk vlak bij de binnenstad, pal naast een schitterend nieuw sta tion, de stad nog meer cachet geeft dan zij al heeft. De vraag is alleen of Leiden in een betrekkelijk korte periode wel zo veel tienduizenden meters kan toorvloeroppervlak kan verstou wen. De afgelopen zeven jaar werd alleen al op het Schutters veld 50.000 vierkante meter kan toorruimte gerealiseerd. Zelf zal het makelaarskantoor ook zijn voordeel doen met één van de nieuwe projecten: Stationade 2, dat naast het Kantorenhuis verrijst. Wegens uitbreiding verlaat Smits loo het monumentale pand aan de Stationsweg en het betrekt na op levering het penthouse van het nieuwe kantoorgebouw. Hoewel hij enthousiast is over de plannen met het stationsgebied, zet Smitsloo daar toch ook de nodige kanttekeningen bij. „Als de ont sluiting van het gebied wordt uit gevoerd zoals deze nu op tafel ligt, verpest dat de uitstraling van Lei den als kantorenstad voor de ko mende vijftig jaar. Door de ver- keerslus die zal worden aangelegd over het nog te ontwikkelen deel van het Schuttersveld, wordt de bereikbaarheid volstrekt onvol doende. Als die lus moet gaan fun geren als nieuwe hoofdtoegang naar het centrum van Leiden wordt dat volstrekt belachelijk. Het terrein waarop de kantoren zullen worden gebouwd wordt een eiland, ingesloten als het zal liggen in de lus. Daarnaast wordt het ter rein door het ruimtebeslag voor de verkeersafwikkeling te klein". Ook de oplossing voor het par keerprobleem verdient volgens Smitsloo geen schoonheidsprijs. „Er zijn te weinig parkeerplaatsen gepland. En voor parkeergarages onder de gebouwen zijn zulke hoge investeringen nodig dat de huurprijs onaanvaardbaar wordt opgedreven. Nu zou een vierkante meter kantooroppervlak turnkey, oftewel inclusief scheidingswan den, lichtarmaturen en dergelijke, komen op 250 gulden. Met een on dergrondse parkeergarage wordt die prijs verhoogd met minimaal veertig gulden en prijs je jezelf uit de markt". Directeur Berkhout van de Kamer van Koophandel mist een integrale aanpak van het Stationsgebied in samenhang met een goede verbinding met de bin nenstad. Samen met zijn secretaris pleit hij voor het opstellen van een masterplan voor het te ontwikke len gebied, zodat in grote lijnen een duidelijk beeld van de toe komst wordt geschetst. Makelaar Smitsloo vreest ook dat het met de verhuurbaarheid van de kantoren minder goed zal gaan dan de gemeente denkt. „Potentië le huurders hoopten in een vol tooid kantoorgebied terecht te ko men. Nu blijkt echter dat een groot deel van het Schuttersveld de komende vier of vijf jaar niet bruikbaar zal zijn en wordt ge bruikt als opslagplaats voor de bouw van het nieuwe station. Dat vooruitzicht stoot toekomstige klanten natuurlijk af en frustreert de huidige gebruikers". Ander groot punt van kritiek is de manier waarop de nog te creëren tienduizenden vierkante meters kantoorvloeroppervlak op het nieuwe station zullen worden ge realiseerd. „Het dreigt veel te grootschalig te worden. De twee geplande kantoortorens met ne genduizend vierkante meter zijn in geen negenduizend jaar te ver huren. De starters, de kleine kan toren, hebben behoefte aan kleine units tot 2000 vierkante meter. Zij zouden verzuipen in enorme kan toorpanden. Maar- aan hen wordt nauwelijks gedacht, terwijl zij de grootste doelgroep voor de komen de jaren zullen zijn. De afgelopen tien, twaalf jaar werd 200.000 vier kante meter gerealiseerd. De grote gebruikers, de bedrijven die meer dan vijfduizend meter huren, zijn letterlijk op de vingers van éen hand te tellen". Ook hier ziet Smitsloo weer het gebrek aan meedenken met de markt. Enige samenwerking van de overheid met het bedrijfsleven zou hij van harte toejuichen. „Er wordt gepland en bedacht maar een duidelijke visie ontbreekt. De bedrijven hangen er een beetje bij. Als je niet naar je eigen bedrijfs leven wil luisteren, maak je jezelf op de lange termijn kansloos. En de omliggende regio's spinnen daar goed garen bij".

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11