Alders: energie anderhalf keer zo duur maken Open dag Luchtmacht trekt 125.000 bezoekers Eindredacteur synoniemenboek: taal is niet dubbelzinnig li Vluchtgevaarlijke gevangenen vaker van gevangenis wisselen BINNENLAND QeidóaQowuvnt Tweede arrestatie na Rotterdamse moord ROTTERDAM In zijn woning in Breda is dit weekeinde een 26-jarige man aangehouden die ervan wordt ver dacht één van de daders te zijn van de moord op een dertigjarige vrouw uit Po len in een shoarmazaak in Rotterdam, in de nacht van 12 op 13 mei. Dit heeft een woordvoerder van de Rotterdamse politie gisteren meegedeeld. De vrouw werd in de zaak door twee mannen ge dood door salvo's uit een automatisch wapen. Een 27-jarige Rotterdammer raakte daarbij ernstig gewond. Volgens de Rotterdamse politie ging het om een afrekening in de onderwereld. In deze zaak werd al eerder een 25-jarige ver dachte uit de Maasstad aangehouden. Raad van commissarissen KLM tijdelijk uitgebreid AMSTELVEEN De raad van van de KLM wordt tijdelijk uitgebreid met twee leden tot in totaal dertien. Het voornemen bestaat daartoe te benoemen dr. ir. A. Maas, voorzitter van de raad van bestuur van Koninklijke Bijenkorf Beheer en drs. F. Mal- jers, voorzitter van de raad van bestuur van Uni lever. De twee nieuwe leden worden voorgedragen door de Nederlandse Staat en de commissarissen die op grond van de statuten ieder het recht hebben één van de nieuwe leden te benoemen. Een aantal commissarissen zal in de nabije toe komst de wettelijke leeftijdsgrens bereiken en de KLM wilde niet tot dat moment wachten om deze vacatures op te vullen. Na CNV nu ook FSV met veiligheidsplan akkoord UTRECHT Na de achterban van de Vervoersbond CNV heeft nu ook een meerderheid van de leden van de spoor wegvakbond FSV ingestemd met de af spraken tussen NS en de vakbonden over het vergroten van de veiligheid van het rijdend personeel. Volgens FSV-voorzitter J. Kruse is uit de tot nu toe teruggestuurde enquêtefor mulieren (1.090 van de 2.600) gebleken dat 68 procent van de leden het eens is met de veiligheidsafspraken over onder meer vierhonderd extra conducteurs, beveiligingspersoneel op de stations, het volgen van agressiecursussen en uitrus ting met portofoons. De Vervoersbond FNV maakt de uitslag nog bekend. Vrouw gedood bij brand in slaapkamer ROTTERDAM Een 52-jari- ge vrouw is zaterdag om het leven gekomen door een brand in de slaapkamer van haar woning in Rotterdam. De vrouw is vermoedelijk in slaap gevallen toen zij op bed lag te roken; het vuur is vervolgens ontstaan door een smeulende sigaret, zo heeft een woord voerder van de Rotterdamse politie zaterdag meegedeeld. De brand werd opgemerkt door een benedenbuurman, die meteen alarm sloeg. De vrouw bleek al overleden toen de brandweer de slaapkamer kon binnendringen. KLM schaft bedrukt toiletpapier af AMSTERDAM De KLM schaft het eigen, met vliegtuigjes bedruk te, toiletpapier aan boord van haar vliegtuigen af. Overschakelen op gewoon wit standaard papier le vert de luchtvaartmaatschappij per jaar een besparing op van 50.000 gulden, zegt Mariëlla van den Dobbelsteen, bedrijfseconoom bij de KLM, in het bedrijfsblad De Wolkenridder. De eisen die de KLM stelde aan haar eigen toilet papier waren, aldus de econoom, te hoog. Ze gelooft niet dat er ook maar één passagier zal zijn die er 'iets van voelt' dat straks onbe drukt papier op de toiletten aan wezig is. Boerenactieleider Scha emigreert naar Oostbic EERMENS De Groninger boerenactieleifo lem Schaap wil samen met drie andere boejh greren naar Polen of de voormalige DDR enk kele duizenden hectare akkerbouwgrond 1 vier boeren stichten elk een eigen bedrijf, r samenwerken voor wat betreft het gebruik[e chines en dergelijke. Schaap ziet voor zijn Hc Leermens geen toekomst meer, per 1 oktoh hij de boerderij verkocht. In Polen of DDR* de boeren veel goedkoper aan landbouwgÈ men, al vormen de afzetmogelijkheden voorjd bouwprodukten daar wel een probleem. Schép in het voorjaar van 1990 landelijke bekendhel tieleider van de Groninger boeren. Blokkadtsl dere protestacties brachten destijds landbouve G. Braks enkele malen in een benarde posjj gens Schaap zullen andere boeren het aci van Groninger agrariërs voortzetten. HILVERSUM Milieu minister Alders wil in Eu ropees verband zien te be reiken dat de energiere kening van de burgers tenminste anderhalf keer zo hoog wordt. Alleen door dit soort draconische prijsverhogingen is het volgens Alders mogelijk het gebruik van gas, elec- tra, benzine, dieselolie en andere brandstoffen fors te verminderen. „Deze maatregel, die dringend noodzakelijk is vanuit milieuo verwegingen, wordt het hoofdpunt van het Nederlands voorzitterschap van de minis terraad van de Europese Ge meenschap. Daar zullen wij ons sterk gaan maken voor milieuheffingen met 50 pro cent of meer", zei Alders giste ren in een uitzending van de commerciële tv-zender RTL-4. Hij vervolgde: „De boodschap bij milieu is dat alles wat giste ren nog normaal was, dat mor gen niet meer is. Dus alles moet anders. Ik wil u bijvoor beeld zover krijgen dat u geen korte autoritjes, van nul tot vijf 5 kilometer, meer maakt en dat u het licht in de ene ka mer uitdraait als u in de ande re moet zijn". Het is Alders niet te doen om minister Kok van financiën meer inkomsten te geven. Hij wil de opbrengst van de door hem bepleite milieuheffingen aan de burgers teruggeven, bijvoorbeeld door de inkom stenbelasting te verlagen. Daardoor zou tevens de factor arbeid goedkoper worden, het geen volgens Alders ook weer goed zou zijn voor de werkge legenheid. Minister Kok is het in beginsel eens met zijn par tijgenoot Alders, zo zei hij za terdag op een milieubijeen komst in Utrecht. Kok gaf echter niet aan met hoeveel procent de energieprijzen naar zijn mening moeten stijgen. Veestapel Alders liet bij RTL-4 ook we ten dat hij zich niets aantrekt van de oproep van zijn land- bouwcollega Bukman (CDA) om te zwijgen over de nood zaak van inkrimping van de veestapel als het mestover schot niet drastisch wordt te ruggebracht. „Een minister van milieu zal een aantal ke ren zijn hoofd boven het maai veld moeten uitsteken. Dus vertel ik ook hier dat het no dig zou kunnen blijken de vee stapel te verkleinen". Alders onthulde dat zijn ministerie al samen met dat van landbouw bezig is te bekijken hoe zo'n inkrimping verwezenlijkt kan worden, inclusief het opstellen van een sociaal plan voor boe ren die hun bedrijf zouden moeten beëindigen. Een spitfire uit de Tweede Wereldoorlog scheert laag over een aantal moderne straalvliegtuigen tijdens de vliegshow van de Koninklijke Luchtmacht op de vliegbasis Twenthe. foto-, anp ENSCHEDE De open dag van de Koninklijke Luchtmacht (Klu) op de vliegbasis Twenthe heeft zaterdag circa 125.000 be zoekers getrokken. Zij wa ren getuige van een vlieg show met zowel de mo dernste toestellen, zoals de. F16 als machines uit de Tweede Wereldoorlog. Van de door anti-militaristen aangekondigde acties was tij dens de open dag weinig te merken. Alleen werd voor aanvang van het evenement de bedrading van lichten langs de landingsbaan beschadigd. De vliegbasis had ook graag een paar Migs van Sovjet-ma kelij voor willen laten vliegen. De daartoe uitgenodigde Hon gaarse luchtmacht liet even wel weten dat men dat niet tij dig kon organiseren. De bezoe kers van de open dag hadden volgens de Klu vooral belang stelling voor de elektronische oorlogvoering, waarschijnlijk een gevolg van de Golfoorlog. De interesse gold in het bijzon der het Patriot-raketsysteem dat Nederland tijdens deze oorlog inzette voor de lucht verdediging van Israël en Tur kije. De open dag werd tevens be nut om leerlingen van techni sche scholen te interesseren voor een baan bij de Klu. Want ondanks de inkrimping, blijft de luchtmacht een grote behoefte houden aan technici. Staatsecretaris Van Voorst tot Voorst (defensie) verklaarde tijdens de open dag dat hij blijft bij zijn plan voor de uit breiding van de vliegbasis Twenthe met een derde oplei dingssquadron met F-16's en niet gevoelig is voor het pro test hiertegen van vijf omlig gende gemeenten. LEIDEN „Ik geloof niet in synonymie. Abso lute synonymie bestaat gewoon niet. Er zijn altijd verschillen. Een fiets en een rijwiel zijn hetzelfde, toch zal een handelaar op zijn winkel zetten dat hij rijwielhandelaar is. Dat staat toch beter". Dat zegt prof.dr. P.G.J. van Sterkenburg, eindredacteur van het Groot Synoniemen Woordenboek, dat woensdag bij Van Dale verschijnt. „Taal duldt geen dubbelzinnigheid. Van alle woorden voor iets wordt er uiteindelijk één ge prefereerd, de rest komt min of meer aan de rand te staan en wordt bij voorbeeld schert send gebruikt", aldus de hoofdverantwoordelijke van het ruim 1.200 bladzijden tel lende naslagwerk. Van de professor hadden het er best een kleine drieduizend mogen zijn, dan had hij de sy noniemen ook in allerlei con texten kunnen geven. Dat is dè methode om de verschillen te laten zien. Maar Van Dale had natuurlijk een bepaald budget en uiterlijk drie jaar voor de totstandkoming uitge trokken. Het boek moet bo vendien verkoopbaar blijven, het Groot Synoniemen Woor denboek kost nu al 150 gulden. Van Sterkenburg, directeur van het Instituut voor Neder landse Lexicologie, heeft niettemin met veel plezier aan het Groot Synoniemen Woor denboek in de huidige opzet gewerkt. Hij spreekt er met zichtbaar genoegen over. „Het heeft'een nieuw concept, dat is van mezelf. Het laat zich hori zontaal en verticaal gebrui ken". Treurbuis Hij slaat het woord „apparaat" op. Het synoniem is „toestel" en het is verstandig om ook even „installatie" op te slaan. Deze woorden staan erachter, dus horizontaal. Maar onder „apparaat" staan allerlei soor ten apparaten opgesomd, zoals de haardroger, de computer, de fax en de televisie. Voor de kantlijn staat dan weer wat een haardroger, een computer, een fax en een televisie doen. Zo kun je dingen ook vinden als je niet op de naam kunt ko men. Achter de verschillende apparaten, dus weer horizon taal, staan ook weer de even tuele synoniemen. Bij televisie van „beeldbuis" tot het schert sende „treurbuis" toe. „Zo is dat in ons taalgebied nog niet eerder gedaan", aldus Van Sterkenburg. Het boek geeft aan of iets schertsend, formeel, archaïsch, vulgair of wat dan ook is. „Dat is vooral voor buitenlanders een gemak, voor hen is het niet altijd even eenvoudig de juiste toon te treffen". Zelf keek Van Sterkenburg ook wel eens op van de kwalifica- gaven. „Ze zijn alle drie in de dertig, ik loop tegen de vijftig. Ik vind „bonken" voor „vrijen" eigenlijk vulgair, maar het heeft toch de kwalificatie „in formeel" gekregen. Verder vind ik „aan Venus offeren" wel leuk, maar zij noemden het toch weer „formeel"". Er is speciaal voor drie men sen van ongeveer gelijke leef tijd gekozen, om het boek zo consistent mogelijk te krijgen. „Bij een redactie van iemand van twintig, iemand van der tig en iemand van zestig zou je dat niet bereiken". Verschraling „Je vindt geweldig veel syno niemen voor woorden die op elementaire menselijke eigen schappen en op lichamelijke functies slaan. Heel primitieve dingen die we als sinds het ontstaan van de mens ken nen". Ondanks die enorme hoeveel heden woorden voor één ding, signaleert de professor ver schraling van het taalgebruik. „De stijlvaardigheid gaat ach teruit, die stijloefeningen van vroeger zijn er ook niet meer zo bij. Als je scripties van stu denten leest, schrik je wel eens, niet alleen van de soms dramatische spelfouten, maar ook van het af en toe wat pri mitieve taalgebruik. Tja, na tuurlijk zou ik wel willen dat het synoniemenboek daar wat verandering in brengt". Toch hoeft de gemiddelde Ne derlander zich niet te schamen voor zijn woordenschat. Die ligt volgens Van Sterkenburg „dichter bij de 25.000 dan bij de 20.000". Het is weliswaar een fractie van de miljoen woorden die het Nederlands rijk is, maar we doen in woordkennis niet onder voor andere Westeuropeanen. Het Grote Van Dale Woorden boek geeft 234.000 woorden, het Groot Synoniemen Woor denboek meer dan 45.000. Se lectie is altijd weer moeilijk. „Welke nieuwe woorden zijn ééndagsvliegen, zoals „cd bike", en welke beklijven, zo als „regelneef". Welke woorden kun je schrappen, als een soort lexicale euthanasie? De taal is de spiegel van de maatschappelijke veranderin gen", zegt van Sterkenburg. De auteur heeft met het syno niemenboek zijn vijfde woor denboek afgeleverd. Eerder kwamen onder zijn verant woordelijkheid onder meer een glossarium (verklarende woordenlijst) voor 17de eeuw- se teksten en een erotisch woordenboek tot stand. Om dat laatste lachen zijn kinde ren zich wild, ze vinden hun pa maar ouderwets in zijn aan pak. Van Sterkenburg zit niet met zulke dingen. Liever ook dan fraaie recensies in de kranten heeft hij reacties van de gewo ne gebruikers. Ook op het nieuwe synoniemenboek. „Daar heb je voor een volgen de keer wat aan". 'BroodpriJ moet omhj1 DEN HAAG De N< se Bakkerij Stichtinl vindt het nodig per prijs van een heel verhogen met zeven de prijzen van broodjes en vrucl moeten worden aangj bakkerijen worden vd stichting geconfronté stijgingen van lonen i lasten, terwijl ook de[ en verpakkingskostei gaan. De wens van de NBSlQij Den Haag alleen gezieLjg advies aan de bedrijfA dat een verhoging var nimumbroodprijs, geP"' discussie hierover in fitn de Kamer, politiek i baar wordt geacht. Naj Blinden onthr1. door bezuinig^ [ed UTRECHT Bliifers slechtzienden zijn „je i door de bezuiniging^js len van de regering voorzieningenpakket Leu capten. Dit blijkt uit |0 g die de landelijke vee ja van de Nederlandse ging van Blinden eiLj-jj zienden (NVBS) zatlV£ Utrecht heeft aangeny0] De ledenraad van heeft onder meer melijke bezwaren voorgestelde halverinF, tegemoetkoming in de. ten en de verlaging vf komensgrens waarbd tegemoetkoming nol verleend. Daardoor mogelijkheid zich orf lijk te verplaatsen v1 den en slechtziende! gevaar, wat weer k< tot een isolement. n - niet-werkende en r gehandicapten. DeL°] groep zou voor hulp] nog een beroep kuni op de bedrijfsverenig i gens de ledenraad echter ongelijkheidyt hand. Alleen werkeno dicapten kunnen dary-p maken van voorzien]^ een blinde-geleidehorija, aangepaste computer|rz, ee Soldaat gecL door kogel r dienstpistot' VOLKEL Een [es dienstplichtige soldlgei Beek en Donk is zfler vond op de vliegbasis om het leven gekorfd een kogel uit het dieten van een 19-jarige fve dienstplichtige soldivo laatste is na het incijioe gens de officier van j' Arnhem mr. J. Koerman tenis genomen. Wat ej- terdagavond tussen en half acht heeft tussen de beide soldatj niet bekend. De verda de kort na het dodeli zelf met de marechaf zijn geen getuigeil dienstplichtigen maar uit van het luchtmacf' gingssquadron van de sis Volkel. Zij deden P?' avond wachtdienst [V1S vliegbasis de Peel, naamde slapende bad vredestijd niet wordt Pns STAATSSECRETARIS KOSTO: |n SUSKE ENWISKE HET WITTE WIEF KONINKLIJK HUIS 11 juni De troonopvolgers van Neder land en Luxemburg, kroon prins Willem-Alexander en erf- groothertog Henri, zijn aanwe zig bij de opening van de ten toonstelling „Imago Luxembur- gi" in de Nieuwe Kerk in Am sterdam. De tentoonstelling is geopend van 12 tot en met 30 juni. Koningin Beatrix en de koning Boudewijn stellen respectieve lijk te Vlissingen en Zandvliet (bij Antwerpen) de Schelde- walradarketen officieel in ge bruik. Prinses Juliana - in plaats van prinses Margriet - geeft in het Rijksmuseum Paleis Het Loo te Apeldoorn het startsein van de kerstzegelcampagne van de Koninklijke Nederlandse Cen trale Vereniging tot Bestrijding der Tuberculose (KNCV). Mr. Pieter van Vollenhove brengt een werkbezoek aan Radio Nederland Wereldom roep. Kamervragen over schorsing straf drugshandelaar HILVERSUM Het VVD- Kamerlid Dijkstal vindt het „absoluut onbegrijpelijk" dat de voor drugshandel tot twaalf jaar veroordeelde W.E.S. op vrije voeten kon worden ge steld. Hij zal minister Hirsch Ballin vragen stellen over de kwestie. S„ die als leider van een Surinaamse drugsbende geldt en over hoge contacten met de Surinaamse legerlei ding beschikt, kreeg deze week van het Gerechtshof in Den Haag een dag schorsing van zijn detentie wegens fami lie-omstandigheden. S. had zich donderdagavond weer bij het Huis van Bewaring De Schie in Rotterdam moeten melden maar liet zich op het afgesproken tijdstip niet zien. Dijkstal wil door de minister allereerst volledig worden in gelicht over de gang van za ken rond de schorsing van S.' detentie. Ook wil Dijkstal we ten, of er niet „teveel ruimte zit in de regelgeving". HILVERSUM Staatsse cretaris Kosto van justitie wil een wettelijke maatre gel invoeren waardoor zeer vluchtgevaarlijke ge detineerden regelmatig van gevangenis worden gewisseld. Dit zogenoemde carousselsys- teem moet de ontvluchtings kansen verkleinen, zo zei de bewindsman gistermorgen voor de IKON-radio. Extreem vluchtgevaarlijke gedetineer den kunnen nu nog in beroep gaan tegen zulke overplaatsin gen, die plaatsvinden binnen zogenoemde Extra Beveiligde Inrichtingen (EBI's). Het wettelijk kader dat de staatssecretaris in zijn hoofd heeft moet die beroepen uit sluiten. „Het is gewoon een voorziening die hard en duide lijk moet zijn en die we moeten gebruiken om het ont snappen van echt gevaarlijke mensen te voorkomen". Het EBI-systeem werd voor jaar 1990 ingevoerd in vijf nieuwbouwinrichtingen in Arnhem, Hoogeveen, Leeu warden, Rotterdam en Sittard. In totaal bieden die inrichtin gen gefaseerd plaats aan 59 vluchtgevaarlijke gevangenen.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4