CDA: meer taken voor marechaussee 'NV: aanpassing wao bespreekbaar Synoniemen VS en Israël naderen compromis vredesoverleg 14 Dagen Gratis £cidóe(3ou/tci/rit HET WEER DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Komende nacht wordt het ge leidelijk minder buiig en mor gen overdag blijft het op de meeste plaatsen droog en ko men perioden met zon voor. Minimumtemperatuur om streeks 10 graden. Middagtem- peratuur ongeveer 16 graden. Zuidwestenwind, matig, aan de kust af en toe vrij krachtig, 5. Isgezind litse premier John Major lijkt de |van de Duitse bondskanselier it Kohl de goede kant op te duwen, [niets is minder waar. Major en (i het van harte eens. Volgens Éden hebben zij gisteren, na vijf lirende besprekingen in Londen Ken dat geen haast gemaakt hoeft Jden met de Europese Iirding. Duitsland, niet zo lang tn samen met Frankrijk een van de ftde krachten achter een Europese Ichuift langzaam op naar het meer jchtige kamp. Uit Bonn komen n dat 1994 mogelijk nog te vroeg 3 beginnen aan de invoering van jropese munt. FOTO: EPA Honderden doden door regenval Afghanistan ISLAMABAD In het noorden van1 Af ghanistan zijn de afgelopen week als gevolg van hevige regenval en overstromingen meer dan zevenhonderd mensen om het le ven gekomen. Dat heeft het officiële Af ghaanse persbureau Dakhtar vandaag ge meld. Grote stukken landbouwgrond staan onder water staan en bijna drieduizend stuks vee is verdronken. Twee dorpen zijn volledig verwoest. In de Indiase stad Bom bay zijn ten minste 47 mensen om het leven gekomen, nadat zware moessonregens een kwart van de stad blank zetten en huizen en muren instortten. De moessonregens zijn de zwaarste in meer dan 40 jaar. Veel doden vielen in de sloppenwijken, waar aarden wallen onder de wateroverlast bezweken. Meer dan 100.000 mensen raakten dakloos. DIRE STRAITS ALWEER UITVERKOCHT DEN HAAG Nog geen half uur nadat via de radio bekend was gemaakt dat de voor verkoop voor de Dire Straits-concerten op 28, 29 en 30 september in Ahoy' Rotterdam was begonnen, waren de kaarten al weer uitver kocht. De bekendma king leidde tot een ware stormloop op de bespreekbureaus, waar zich lange rijen vorm den. Er komt voorals nog geen extra concert van de groep rond Mare Knopfler. Hittegolf eist tol in Pakistan ISLAMABAD Een hittegolf heeft de afgelopen twee weken in Pakistan aan meer dan tweehonderd mensen het leven gekost, zo hebben zieken huisfunctionarissen vandaag ver klaard. Vooral de zuidelijke provin cie Sind lijdt onder de hoge tempera turen. Alleen al het afgelopen week einde stierven in Sind zeker 145 mensen. Enkele tientallen mensen moesten met uitdrogingsverschijnse len in ziekenhuizen worden opgeno men. Met name kinderen, vrouwen en ouderen zijn slachtoffer van de hitte. Vorige week werd in Pakistan de hoogste temperatuur gemeten. In het oosten van Sind gaf de thermo meter 52 graden Celsius aan. [j DEN HAAG De CD A-fractie verzet zich fel tegen het plan van defensieminister "k*nTer Beek te bezuini- en Ien °P de Koninklijke jn {Marechaussee. Een jaaiferoot aantal mare is tj:haussees zou wel an- tdelHere taken moeten 1 ^krijgen, „met name de zcbestrijding van de toe nemende criminaliteit nder de vreemdelin- ;en in ons land". man, oud-voorzitter van de Algemeen Christelijke Politiebond, heeft dit van daag gezegd in de Tweede Kamer bij de behandeling van de Defensienota. Hij heeft berekend dat door de voorgenomen maatre gelen van minister Ter Beek (PvdA) tot 1995 zo'n vierhonderd marechaus sees hun baan dreigen te verliezen. Koffeman kondigde aan zonodig een motie te zul len indienen om minister Ter Beek te doen afzien „van bezuinigingen op de omvang van de Koninklij ke Marechaussee zolang er geen studie is verricht naar de mogelijkheid deze functionarissen op andere wijze in te zetten". Voor aanvang van het Ka merdebat legde Koffeman desgevraagd uit dat hij „de signalen uit de politiecorp sen over toenemende cri minaliteit onder etnische minderheden serieus wenst te nemen". Hij wees vooral op uitspraken van de Amsterdamse hoofd commissaris Nordholt. Deze zei onlangs in een vraaggesprek dat steeds meer buitenlanders in ons land, met name in de hoofdstad, in hun levens onderhoud gaan voorzien door middel van misdadi ge praktijken als diefstal en beroving. Pagina 3: „Politie kan niet voldoende onderne men tegen illegalen" Ontbijt voor jubilaris Natuurlijk kun je iemand die 25 jaar bij het onderwijs is, een receptie aanbieden. Maar dat doet iedereen. De onderwijskrachten van de basisschoool H. Hart aan cfe Beeklaandn Den Haag verzonnen daarom iets anders. Vanmorgen vroeg stonden ze in pyjama en ochtendjas voor de deur bij hun directeur J. König, om hem een exclusief ontbijtje aan te bieden. Hun baas was zichtbaar verrast. Rest ons alleen nog de vraag waarom de jubilaris een overhemd met stropdas onder zijn ochtendjas droeg. FOTO: PETER VAN MULKEN ERDAM Het 'en'Jtel van de Kroonle- -toeln de Sociaal-Econo- dnje Raad (SER) om het le Pp „passende arbeid" ^[rruimen, is voor de ^mmtrale FNV be id yjkbaar. Voorwaarde dat in het wao-ad- aan het kabinet ook •"egelen staan voor preventie, begeleiding en herplaatsing van zieke en arbeidsongeschikte werk- Bovendien wil de FNV dat mensen die al een wao-uitke- ring hebben, niet van het ene op het andere moment worden geconfronteerd met de ver plichting om lager gekwalifi ceerd werk te gaan doen. Ou dere werknemers moeten ge heel buiten schot blijven, aldus FNV-voorzitter J. Stekelen burg vandaag in Amsterdam bij de opening van de regiona le meiddag voor wao'ers. De FNV hield zich tot nu toe op de vlakte over het voorstel van de Kroonleden. Verschil lende aangesloten bonden (in dustrie-, bouw-, diensten- en vervoersbond) vinden het idee slechts symptoombestrijding, een schijnoplossing en een verkapte bezuinigingsmaatre- Stekelenburg deelt deze kri tiek, maar gaat niet zover het plan te verwerpen. Als het - in het verlengde van het Najaar soverleg van 1990 - mogelijk is „goede en controleerbare" af spraken te maken over pre ventie, begeleiding, aanpassing van werk en reïntegratie „dan is er ook wat de FNV betreft geen blokkade om naar het be grip passende arbeid te kij ken". „Want dan praten we ook over de realiteit van een andere baan in plaats van al leen over een theoretische mo gelijkheid", aldus Stekelen burg. Pagina 3: „Fabeltjes en on juistheden rond wao" OPWINDING OVER SELECTIE GASTGEZINNEN DOOR RAINBOW SOEST In Soest en Hilversum is opwinding ontstaan nu 46 kinderen uit Tsjernobyl die bij gastgezinnen in beide plaatsen zouden logeren, niet komen. De kinderen, die in ons land zijn via een project van de Stichting Rainbow van drs. B. Borenbos, blijven in centra in Steenwijkerwold en Balkbrug. Volgens som migen in Soest komen de kinderen niet omdat er niet genoeg christelijke gastgezinnen zijn. Een medewerker van Rainbow had de gezinnen onder meer gevraagd naar de levensovertui ging. Niet-christelijke gezinnen kregen te horen dat er geen kin deren zouden komen. Het aantal gastgezinnen werd door deze selectie zo klein, dat de logeerpartij moest worden afgeblazen, aldus teleurgestelde Soestenaren. Volgens direkteur B. Dorenbos heeft de afgelasting een organisatorische oorzaak. Pagina 2: Levensovertuiging speelt wel rol Alders: energieanderhalf keer zo duur maken VS ontruimen luchtbasis bij Filipijnse vulkaan Grondwetscrisis dreigt in Italië Vermogens- h positie van EWR f steeds sfechter I Omroep Alphen wil uitzenden via ether Carl van der Plas: „In elke zanger schuilt een acteur" jidenaar beroofd aJ Haarlemmerstraat 'PN Een 19-jarige Lei- i de nacht van za- op zondag omstreeks 'Lur beroofd door een jongens. De groep hield l?denaar staande toen hij Haarlemmerstraat liep, hem om geld. Toen dit weigerde, werd hij vanachter vastgegrepen, ge schopt en geslagen. Bij de wor steling die toen ontstond, wist het viertal de portemonnee van het slachtoffer te ontfutse len. Daarin zat onder meer de OV-jaarkaart, girobetaalkaar ten en wat kleingeld. fe man beroofd HAAG Een 86-jarige lie zaterdag een wande- fnaakte door het park en Bosch is daar-beroofd fijn portemonnee" met 35 Het slachtoffer liep rond twee uur ter hoogte van de vijver, toen hij door een circa 25-jarige man werd be dreigd met een vuurwapen. De overvaller nam de bejaarde man zijn portemonnee af en ging. er daarna te voet van door. uitjacht verloren door brandstichting ENHEIM Een kajuitjacht, gelegen in de Zandsloot nabij lortcomplex Wasbeek in Sassenheim, brandde in de nacht ■terdag op zondag bijna volledig uit. De brand in de boot is tthijnlijk aangestoken, zo wijst een onderzoek van de tech- I recherche uit. Een late wandelaar ontdekte de brand om- 3 1.00 uur. Hoewel de brandweer snel ter plekke was kon jporkomen worden dat de boot, met een waarde van onge- lertigduizend gulden, goeddeels verloren ging. lis Jeltsin wil bureaucraten ontslaan 'Ijl Ut. Jdi /MOSKOU De Russisch leider Boris Jeltsin zal alle in- tente bureaucraten ontslaan, maar zal geen revolutionaire ';eringen bewerkstelligen als hij komende week tot presi- an de Russische federatie wordt gekozen. resident zal ik het bestaande machtsapparaat niet achte- liveren en iedereen ontslaan zoals in het verleden gebrui- was bij ons", zegt Jeltsin in een interview met het Duitse id Bild dat vandaag wordt gepubliceerd. „Maar ik zal het lat voorzichtig opnieuw opbouwen en incompetente men- irvangen", aldus Jeltsin die wordt beschouwd als de groot- nshebber bij de verkiezingen komende woensdag voor het entschap van de Russische Federatie, ssisch leider onderstreept dat hij het eens is met zijn rivaal iil Gorbatsjov dat buitenlandse hulp noodzakelijk is om in vjetunie een markteconomie op te bouWeh. Maar de Sov- e zal ook zichzelf moeten helpen, meent Jeltsin. „Ons land een sterke financiële injectie nodig van het Westen, maar ïld moet niet zomaar worden overhandigd. We kunnen fewoon maar onze handen in de schoot leggen en de red man onze economie aan het Westen overlaten". Roofvogels Prins Saddrudin Aga Khan (links), voorzitter van de Alp Action club, en boswachter Jacky Rimpault laten de eerste bebaarde gier zien die in gevangenschap geboren is. Het dier werd losgelaten in de bergen om er de roofvogel populatie weer te herstellen. Grote roofvogels, zoals gieren, worden steeds zeldzamer in Europa. FOTO: AFP JERUZALEM Presi dent Bush van de Vere nigde Staten heeft Israël gevraagd op te houden met het bouwen van nieu we nederzettingen in de bezette gebieden. In ruil daarvoor is Washington bereid in te stemmen met de Israëlische eisen aan gaande een vredesconfe rentie over het Midden- Oosten, heeft de Israëli sche premier Shamir gis teren bekendgemaakt. Shamir zei dat Jeruzalem wil dat de Palestijnen die aan eventuele gesprekken mee doen, deel uitmaken van de Jordaanse delegatie. Boven dien moet Israël vetorecht hebben bij de samenstelling van het Palestijnse deel. Maar hij zei niet of hij met de Ame rikaanse voorwaarden instemt. Eerder maakten Israëlische radiostations bekend dat Sha mir nieuwe voorwaarden had gesteld voor Israëlische deel name aan vredesonderhande lingen. Jeruzalem weigert deel te ne men aan een vredesconferen tie voordat er overeenstem ming bestaat over wie de Pa lestijnen moet vertegenwoor digen. Shamir zou daarbij heb ben gewezen op de onenigheid over de samenstelling van een Palestijnse delegatie vorig jaar, toen Israël de vorige Ameri kaanse vredespoging fru streerde. Shamir weigert Pa lestijnen te accepteren afkom stig uit Oost-Jeruzalem, dat Jeruzalem beschouwt als on derdeel van de joodse staat. Ook Palestijnen die in het bui tenland wonen zouden niet mogen meedoen. Mensen die banden hebben met de Pale stijnse Bevrijdingsorganisatie PLO worden ook gewan trouwd. Israël bevestigde vrijdag dat Shamir de Amerikaanse op roep om de VN een kleine rol toe te bedelen had afgewezen. De uitspraken van Shamir gis teren wijzen er op dat de VS in ruil voor een bevriezing van de bouw van nederzettin gen mogelijk zullen instem men met de Israëlische wens de VN buiten de onderhande lingen te houden. Hoewel hij eindredacteur is van het Groot Synonie men Woordenboek, dat woensdag bij Van Dale ver schijnt, gelooft hij zelf niet in synonymie. Geen twee woorden zijn volgens prof. dr. P.G.J. van Sterkenburg immers hetzelfde. Zelfs tussen een fiets en een rijwiel zit nog een wereld van verschil. Al gaat het dan wel over de gevoelswaarde van de woorden. Immers iemand die fietsen verkoopt noemt zich geen fietsen- maar rijwielhandelaar. En wonderlijk genoeg wordt de professor in die opvat ting nog eens gesterkt door de bezorger van de Leidse Courant. Die niet op zijn rijwiel, maar op zijn fiets stapt als hij naar u toerijdt. En dan wel zijn 'krantje1 bij u in de bus stopt, maar niet zijn 'dagblaadje1. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en.vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per. maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwartaal f. 78,60 I Dhr/Mevr: I I I Postcode/Plaats: (voor controle op bezorging) Deze bon opsturen in - zonder postzegel - n Leidse Courant, Antwt 2501 VC Den Haag I Of bel 071-313 677 711848 003000 iiuii'mminnmnun Bisschop Bar vraagt bezinning over media De Vries wil werkenden fors extraatje geven (2owta/nt Maandag 10 juni 1991 82ste jaargang no. 25052 Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071 - 122 244, fax 071 - 134 941 t.b.v. redactie. Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune, chef-redacteur: G.J. Onvlee. 16 PAGINA'S

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1