►100 Ministeries ruziën verder over afslanking 3 5 9 13 15 12 11 Geslaagd MUSEUM §lodse Sjitiek op Uitlatingen -tn paus Massale voedselvergiftiging in Hazerswoude na feest in België li 14 Dagen Gratis Donderdag 6 juni 1991 82ste jaargang no. 25049 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071 - 122 244, fax 071 - 134 941 t.b.v. redactie. Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune, chef-redacteur: G.J. Onvlee. HET WEER Morgen overwegend veel be wolking en een enkele bui. Minimumtemperatuur om streeks 10 graden. Middag- temperatuur ongeveer 16 graden. Veranderlijke wind, zwak tot matig. Illlfll met speciale rubriek ZIE PAGINA van de UIT-bijlage implot tegen j luterse ontdekt AMARIBO Er is een complot :kt om de Surinaamse legerbe- ibber Desi Bouterse te vermoor- jHet ministerie van buitenlandse Paramaribo beschikt over informatie. Bijzonderheden over rermeende complot zijn nog niet ijnd. De adviseur van de bevel- Henk Herrenberg, zou van en persconferentie over deze beleggen. Herrenberg zou ook in op de vraag 'of de Nederland- n igering opzettelijk heeft gepro- I het proces tot nationale verzoe- in Suriname te saboteren of te reren'. Desi Bouterse Klant vriendelijker voor belasting L DEN HAAG De belas tingdienst wordt steeds min der vaak met geweld gecon fronteerd. Vooral onder deurwaarders, de meest kwestbare groep werkne mers, is het aantal klachten over agressie aanmerkelijk teruggelopen. Dit maakte directeur-generaal C. Boersma van de belastingdienst gisteren bekend in een toelich ting op het jaarverslag over 1990. Boersma schrijft de verbeterde situatie onder meer toe aan de nieuwe werkwijze van de belas tingdienst, die er op gericht is een 'klantvriendelijker beleid' te voeren. „We zijn niet alleen vriendelijker geworden voor de klant, de klant wordt ook vrien delijker voor ons", aldus de di recteur-generaal. Ook de groei van de Nederlandse economie en training van deurwaarders op een 'meer ontvankelijke houding jegens de klant' kan volgens hem een rol hebben gespeeld. Pagina 4: Fiscus opgelucht na roerig 1990 Aantal rokers iets toegenomen AMSTERDAM Het aantal ro kers in de leeftijd tussen 15 en 65 jaar is vorig jaar gestegen van 38,5 naar 39,2 procent. De stijging was het duidelijkst bij de vrouwelijke rokers: van 35,4 procent in 1989 naar 36,3 procent in 1990. Het per centage mannelijke rokers steeg vorig jaar van 41,5 naar 41,9 pro cent, zo blijkt uit het vanmorgen gepubliceerde jaaroverzicht 1990 van het voorlichtingsbureau siga retten en shag. De produktie van kerftabakartikelen steeg tot 30,2 miljoen. De sigarettenproduktie steeg van 69 miljard stuks in 1989 tot 78 miljard stuks vorig jaar. Delftse ondernemers vragen geld voor betalen met cheque DELFT Kaarten en stickers op de kassa bij winkeliers in Delft laten klanten weten dat er voortaan betaald moet worden voor het ge bruik van een cheque. „Is het u al verteld? Het gebruik van van bank- en girocheques kost ons veel geld", zo staat ter verklaring op de kaart. De 250 ondernemers, verenigd in de On dernemers Federatie Delft, willen met de actie een signaal afgeven aan de banken, die hen de kosten voor het gebruik van deze betaalkaar ten doorberekenen. Dat kost de winkeliers zo'n drie gulden vijftig. Aan de klanten wordt voortaan een tarief ge vraagd dat varieert van een gulden vijftig tot een rijksdaalder. Initiatiefnemer Jaap Poppink heeft de eerste twintig kaarten zonder proble men uitgedeeld. Vandaag volgen er nog vijf honderd. ara DEN HAAG Pre mier Lubbers en minis ter Dales (binnenland se zaken) hebben van- een aantal colle- ga's tot de orde geroe pen omdat dezen zich enjonvoldoende inzetten ifj'voor de afslankingso- zaaiperatie bij het rijk. kabinet heeft onlangs ^afgesproken dat het aantal 'rijksambtenaren de ko mende drie jaar met ruim tienduizend moet worden verminderd tot 140.000. Dat betekent een bezuini ging van 660 miljoen gul den. Elk ministerie moest een plan inleveren waarin zou worden aangegeven op welke terreinen arbeids plaatsen kunnen verdwij nen, hetzij door verbete ring van de efficiency, het zij door afstoting van taken naar lagere overheden of particuliere organisaties. De ministeries van justitie, WVC, financiën, buiten landse zaken en landbouw, natuurbeheer en visserij zijn wat dat betreft tot nu toe in gebreke gebleven. Dit heeft tot grote irritaties geleid bij de ministeries die wel aan hun opdracht heb ben voldaan of daar al een eindweegs mee zijn gevor derd. Zij vrezen nu dat zij uiteindelijk de dupe zullen worden van de laksheid van andere departementen. In geen geval willen zij dat er een situatie ontstaat waarin ze zullen worden gedwongen nog meer amb tenaren af te stoten omdat andere ministeries bewe ren niet aan hun taakstel ling te kunnen voldoen. Koningin opent miniatuur-expositie Met het aanbrengen van een nog ontbrekend miniatuur in een van de vitrines opent Koningin Beatrix in het Mauritshuis de tentoon stelling 'Portretten in Miniatuur'. De expositie toont 250 minuscule portretten, afkomstig uit de verzameling van het Koninklijk Huis. De miniaturen beslaan een periode van ruim drie eeuwen. Het betreft vooral afbeeldingen van koninklijke personen, die elkaar de portretjes vaak cadeau deden. De gisteren geopende expositie loopt nog tot en met 18 augustus. FOTO: MILAN KONVALINKA HAAG De vergelij- die de paus tijdens zijn door Polen heeft gemaakt fn de slachtoffers van etus en de holocaust is bij loden in het verkeerde ;at gescchoten. De voor- an de centrale raad van joden, Heinz Galinski, de vergelijking van de als „lichtvaardig" en itend oppervlakkig" van pnd gewezen. De Europese I van Joodse Studenten 9ent gisteren paus Johannes :eer<ius gevraagd zijn excuses wellte bieden, terwijl drs. J. iers, secretaris van het trlands-Israëlietisch Kerk- otschap, vindt dat zo'n elijking afbreuk doet aan jnt-jiijden van de joden tijdens Tweede Wereldoorlog en tent dat de moord op zes joden zo'n unieke ge- oordtenis is geweest dat hij ebrJiiets anders te vergelijken er snelkraak juwelier Winkelhof )ERDORP Dieven vannacht weer op aculaire toegeslagen bij Gorthuis in Winkel- -iLeiderdorp. De toegangs- f van Winkelhof werd ver- eld, vervolgens werden de in van de juwelier ingesla- Een onbekende hoeveel- J sieraden werd uit de eta- weggehaald. De snelkraak i slechts enkele minuten in g. De bewaking van Win- of en de rijkspolitie van erdorp konden er niet genoeg op reageren. Toen olitie arriveerde waren de srakers spoorloos verdwe- i Het is de derde keer dat kelhof door een snelkraak fit getroffen. Een jaar gele- vas juwelier Gorthuis ook slachtoffer. Verder werd ifotozaak in Winkelhof al Jkeer door dieven geplun- 1, nadat de ingang van het keicentrum met een auto |opengereden. ntvangen Bel tussen 18.00 en zaterdags tussen 14.00 en 15.00 i foonnr.071-122248 en uw krant I nog dezelfde avond nabezorgd. Vlaguit Na een periode van nerveus af wachten kwam vandaag de uitslag van veel eindexamens. Voor de mees te scholieren liep het alle maal goed af. Zij kunnen na hun feestroes aan een ver volgstudie be ginnen of op zoek gaan naar werk. Ook bij de familie Hil- lenaar in Den Haag ging van daag de vlag en bijbehoren de schooltas uit. Dochter Leontine (18) slaagde voor haar vwo-exa- men. FOTO: MILAN KONVALINKA Museumwereld wil meer geld voor Gemeentemuseum DEN HAAG Directeuren van zes vooraanstaande Nederland se musea pleiten in een brief aan de Haagse gemeenteraad voor een drastische verhoging van het aankoopbudget van het Haags Gemeentemuseum. Hiermee zou de voorgenomen verkoop kun nen worden voorkomen van schilderijen. Volgens de briefschrij vers zijn de werken van wezenlijk belang zijn voor het Neder lands cultuurbezit. Directeur Fuchs van het Gemeentemuseum wil de schilderijen verkopen om nieuw werk te kunnen aan schaffen. De gemeente heeft het aankoopbudget van het mu seum vroeger ruim een miljoen gulden per jaar verlaagd tot 492.000 gulden. De museumdirecteuren, onder wie Beeren van het Amsterdamse Stedelijk Museum en Crouwel van het Rotterdamse museum Boymans-van Beuningen, hebben alle be grip voor de noodsprong van Fuchs. Die zou echter niet aan de orde zijn „bij een realistisch opgestelde begroting voor een mu seum van deze rangorde". Ao r/M iV* Kostbare vernedering voor Baghad NEW YORK De vijf permanente leden van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties zijn het er over eens dat Irak moet betalen voor de vernieti ging van zijn chemische en biologische wapens en raketten. Als het voorstel van de per manente leden wordt over genomen door de Veilig heidsraad betekent dat een nieuwe, kostbare vernede ring van Baghdad na de be ëindiging van de Golfoorlog. De VN heeft al plannen om een deel van Iraks olie-in komsten als herstelbetaling in te houden. HAZERSWOUDE Zo'n 250 inwoners van Hazer- woude en omgeving heb ben het afgelopen week einde in België voedsel vergiftiging opgelopen. Zij maakten deel uit van een groep van 600 personen die in de Ardennen een bourgondisch feest vierde. De meeste zieke feestgan gers knappen momenteel al weer op. De gezond heidsdienst van Alphen aan den Rijn stelt een on derzoek in. Ook is de Rijkskeuringsdienst van Waren ingeschakeld. Zaterdagmiddag vertrokken vanuit Hazerswoude en omge ving 250 feestgangers met bus sen naar België. De rest van het gezelschap kwam uit ande re delen van Nederland. Zon dagochtend, na het feest, ont stonden de eerste ziektever schijnselen: braken, diarree en buikkramp. Een van de organisatoren, de Hazerswoudenaar K. de Gel der, vindt de afloop van „een grandioos weekeinde bijzonder vervelend". Hij is dan ook blij met het onderzoek door de GGD. De lijst met alle aanwe zigen is bij die instantie be kend. „Het moet maar eens goed worden uitgezocht", al dus De Gelder. Hij schat dat zo'n dertig a veertig mensen in Hazerswou de naar de dokter zijn geweest. Velen zieken gewoon thuis uit. De meeste mensen zijn volgens De Gelder al weer aan het op knappen. Huisarts A. Bosch wilde vanmorgen geen cijfers noemen van het aantal patiën ten met voedselvergiftiging, dat zich bij de groepspraktijk heeft gemeld. Hij verwees naar de GGD. Bij deze instan tie was vanmorgen echter nie mand bereikbaar voor com mentaar. „Ik geef, samen met vijftien vrienden, eens in de twee jaar een feest voor familie, vrien den en kennissen", vertelt De Gelder. Het afgelopen week einde was dat ae vijfde keer. Dit keer was het een bourgon disch feest in de Ardennen. Ie dereen was in middeleeuwse kleding en er was bourgon disch eten en drinken. Met zes bussen kwamen zaterdaga vond de meeste mensen uit heel Nederland aan in Spa. Na een bosact met diverse acteurs en actrices gingen we op de binnenplaats van een oude boerderij eten en vervolgens feesten tot 's morgens zeven uur". De eerste ziekteverschijnselen openbaarden zich volgens De Gelder al op zondagochtend. „Sommigen moesten braken. Het eerste waar je echter aan denkt is een kater in combina tie met het koude weer. Ande ren werden pas twee dagen na het feest ziek". De Gelder zet zijn vraagtekens bij de oor zaak, die al dan niet in het voedsel zit. Hij vertelt dat op het menu zaterdagavond kip, varken, konijn, soep, huzaren salades, aardappelen en vers gesneden rauwkost stond. Zelf had hij geen vlees gegeten en toch last gekregen van een „lichte diarree". Dus in het vlees zal het volgens hem waarschijnlijk niet hebben ge zeten. Het eten is in Nederland vol gens hem op een normale wij ze bereid en gekoeld overge bracht naar De Ardennen. Hoewel het feest zich bij veel feestgangers openbaarde in buikkrampen, braken en diar ree, heeft De Gelder ook veel positieve reacties gehoord. „Ook van mensen die ziek wa ren geweest", aldus de Hazers woudenaar. Leidse vrouw (53) werd vermoord met ballpoint LEIDEN De 53-jarige Leid se vrouw M. de Meijere, die op 26 mei dood in haar woning in de Witte Rozenstraat werd aangetroffen, is om het leven gebracht met een ballpoint. De ballpoint is via het oog in de hersenen van de vrouw ge drukt. De vrouw moet onmid dellijk zijn overleden. Politiewoordvoerder D. Gra- veland spreekt van een „unie ke en walgelijke manier". „De ballpoint heeft als een kogel de hersenen doorboord De vrouw moet onmiddellijk aan de gevolgen zijn bezweken". Het recherchebijstandsteam dat met twintig mensen aan de zaak werkt, gaat vooralsnog uit van een misdrijf. Motieven voor de moord ónfcgjreken ech ter geheel. Een natuurlijke doodsoorzaak werd kort na het van de vrouw al in trokken door de gemee?ït< arts, die voor de lijkschouwing was opgeroepen. De arts merkte verschillende verwon dingen op aan het hoofd van de vrouw. Een van de ver wondingen betrof een kleine wond vlakbij een van haar ogen. In overleg met de offi cier van justitie werd daarom besloten sectie te verrichten. Daaruit bleek dat de vrouw een ballpoint in haar hoofd had. De politie heeft de doodsoor zaak tot nog toe geheim ge houden omdat zij de informa tie uit de mond van de dader had willen vernemen voordat die het uit de krant kon halen, en uit piëteit naar het slachtof fer en haar familie. „Lagere overheden saboteren opsporing milieu delicten Nieuwe premier Algerije wil hervormingen Rudi van Dantzig neemt afscheid van het Nationale Ballet Alkemade stelt controleur aan Koets-o-theek tochnaar Lammermarkt ESTEC is belangrijk voor regio Oranje ontloopt sof van het jaar GEESTELIJK LEVÈN/OPINIE2 BINNENLAND 3/4/7 BUITENLAND 5/7 CONSUMENTENINFORMATIE 7 ECONOMIE8 KUNST/RTV9 LEIDEN/REGIO 11/12/13 SPORT 15/16 RTV PROGRAMMAS 17 WEER/PUZZEL/MENU 17 In heel wat gezinnen in Nederland is vandaag weer een einde gekomen aan een spannende tijd. Ging de telefoon of ging hij juist niet. Elke school heeft zo zijn eigen methode om de examenkandidaten op de hoogte te stellen. Of ze met vlag en wimpel, met de hakken over de sloot, cum laude of op wel ke manier dan ook zijn geslaagd of niet. Dat laat ste is jammer want dan moet alles nog een keer opnieuw worden gedaan. Traditiegetrouw begint de Leidse Courant weer met het publiceren van alle namen van de geslaagden. Bent u er zelf al in ge slaagd een goede krant te vinden? Zo niet, probeer dan de Leidse Courant eens. U hoeft daarvoor slechts hieronder even zelf uwr eigen naam in de krant te zetten. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwartaal f. 78,60 I I I Dhr/Mevr: I Voorl: Straat: I I Postcode/Plaats: (voor controle op bezorging) Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998. I 2501 VC Den Haag j Of bel 071 - 313 677 CeidócSouAO/rtt jie

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1