„Bulgaren en KGB zaten achter aanslag op paus" „Religie wordt nieuwe trend" Duizenden Oekrainers wippen over naar Polen COMMENTAAR £cidóe0outmit GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CeidócGotvtont DINSDAG 4 JUNI 1991 PAGIN APARTE HULPPROJECTEN VOOR BONDSGEMEENTEN EDE De Generale Diakonale Raad (GDR) van de Nederland se Hervormde Kerk heeft zaterdag in Ede het projektenpakket 'Luisterend dienen' gepresenteerd. Dit bevat hulpwerkprojekten die acceptabel zijn voor 'hervormd-gereformeerde' (Bonds)ge- meenten. De afgelopen jaren bleek dat er in die gemeenten dringend behoefte bestond aan eigen materiaal en eigen verant woordelijkheid binnen het geheel van het werelddiakonale werk. Financiële bijdragen moesten specifiek bestemd kunnen worden voor projekten die voor Bonders herkenbaar zijn. De projekten die onder 'Luisterend dienen' vallen, voldoen aan en kele voorwaarden. De eerste daarvan is dat het dienstbetoon in Christus' naam dient te geschieden, luisterend naar het spreken van Schrift en belijdenis en ook luisterend naar de stem van de partnerorganisatie in de Derde Wereld. Bij niet-primaire hulpverlening wordt voorrang gegeven aan 'huisgenoten des geloofs', waarmee kerken, gemeenten en in stanties van reformatorische signatuur worden bedoeld. In het pakket zijn ongeveer 50 projekten opgenomen waarvoor dit jaar ongeveer 1,3 miljoen gulden wordt gevraagd. Geen enkele roem venoerft men zich zonder inspanning PASTOOR VEROORDEELD WEGENS ONTUCHT ROERMOND De Roer- mondse politierechter mr. H. Brouwer heeft de 60-jarige pastoor van de parochie Of- fenbeek in de Noordlimburgse gemeente Beesel gisteravond veroordeeld tot een gevange nisstraf van drie maanden voorwaardelijk met een proef tijd twee jaar. De man werd schuldig bevonden aan on tucht met een 5-jarig meisje. Het vonnis was conform de eis van de officier van justitie, mr. I. Van Asperen de Boer-Deles- cen. Beiden verwierpen het verweer van de verdediger van de pastoor, mr.J. Huijs, dat er op 14 augustus verleden jaar 's avonds na de avondmis in de sacristie van de kerk geen sprake is geweest van on tucht, maar van een spelletje zoals kinderen dat onderling wel vaker spelen. De pastoor had tegenover de politie verklaard dat hij vaak met kinderen speelde omdat hij zijn pastoraat steeds meer op de jeugd richtte als gevolg van spanningen in de Rooms- katholieke kerk. Het voorval in de sacristie werd door de moeder van het meisje ont dekt. Ze maakte zich ongerust over het lange uitblijven van haar dochtertje. Zij vond het niet ongewoon dat haar dochter op de pastorie ging spelen. Dat deden wel meer kinderen omdat de pas toor gedurende ziin twaalfjarig verblijf in Offenbeek erg ge liefd was, vooral bij de jeugd. De politierechter wilde reke ning houden met de maat schappelijke zware gevolgen voor de pastoor die bij een veroordeling niet meer kan re kenen op een pastorale functie elders in het bisdom Roer- mond. 0ok met het {eit dat het betrokken kind, aldus verkla ringen van medici, geen scha de heeft opgelopen. Zonder die omstandigheden was voor dit ernstige misdrijf een onvoor waardelijke gevangenisstraf opgelegd, zo liet de politie rechter nog weten. De pastoor was zelf niet verschenen om dat zijn huisarts hem niet in staat acht voor de rechter te verschijnen. ONTHULLING VAN VOORMALIGE BULGAARSE ONDERMINISTER ROME Ali Agca, de Turk die op 13 mei 1980 op het Sint Pietersplein twee schoten afvuurde op paus Johannes Paulus II handelde in opdracht van de Bulgaarse geheime dienst, die op haar beurt weer optrad voor de KGB. Deze bekentenis komt van niemand minder dan Konstantin Karadzhov, de man die in 1980 als onder minister van binnenland se zaken aan het hoofd van de Bulgaarse spion nen stond. Acht jaar geleden belandde de van corruptie beschuldigde Karadzhov in de gevangenis, waar hij pas enkele weken ge leden uit is ontslagen om op te treden als getuige a charge te gen de voormalige communis tische dictator Todor Zhivkav. Vlak voor zijn arrestatie stelde hij bij wijze van 'levensverze kering' een rapport op, waarin de gang van zaken rond de aanslag op de paus uit de doe ken werd gedaan. Op de band opgenomen is dat rapport dis sidente journalisten in Bulga rije toegespeeld en zo tevens in het bezit gekomen van het Ita liaanse dagblad II Giorno dat vanmorgen in grote stijl open de met de onthullingen van Karadzhov. Bulgarije had zelf geen direct belang bij de verwijdering van de paus, legt het voormalige hoofd van het Bulgaarse 'Co mité voor Staatsveiligheid' uit. Maar de KGB „vreesde voor zijn invloed in Oost-Europa" door de morele macht die de paus uitoefende op de anti communistische bewegingen, in het bijzonder op de onaf hankelijke vakbond Solidari teit in zijn vaderland. De uit voering van de aanslag werd aan de Bulgaren overgelaten „omdat de westerse inlichtin gendiensten de bewegingen van de KGB nauwgezet volg- Uitgezocht Voor de aanslag werd de huurmoordenaar Ali Agca, een activist van de Turkse fascisti sche organisatie Grijze Wolven uitgezocht. Agca kwam met een Indiaas paspoort naar So fia vanwaar hij met Bulgaarse papieren richting Rome ver trok, nadat twee functionaris sen van de Bulgaarse ambassa de hem nauwgezette instruc ties hadden gegeven. Een week voor de aanslag ging ook Karadzhov zelf naar Rome. Met drie miljoen Duitse marken op zak, de overeenge komen beloning voor Acga. De Turk kreeg daar zelf trouwens maar twee miljoen van in han den, omdat het derde miljoen werd toegeëigend door de am bassade-functionarissen die hem moesten voorbereiden op de moord. Daardoor verloor Acga het vertrouwen in zijn opdrachtgevers die voor hem ook een vluchtplan hadden ontwikkeld dat nooit is uitge voerd. Volgens Karadzhov zocht deze daarom voor de aanslag contact met de CIA die besloot de zaak eerst op zijn beloop te laten en zo de KGB op heterdaad te kunnen ontmaskeren (een poging die dan jammerlijk zou zijn mis lukt). De Amerikanen zouden slechts de voorwaarde hebben gesteld dat Acga de paus niet zou doden, hetgeen zou ver klaren waarom deze professio nele killer geen kans heeft ge zien om zijn doelwit van slechts acht meter afstand do delijk te raken. Het verhaal van Karadzhov laat nog vele vraagtekens open, maar vormt ook een be vestiging van theorieën en vermoedens die al tien jaar lang de ronde doen. Het 'Bul- De Turk Ali Agca wordt voor zijn rechters gebracht. gaarse spoor' is van meet af aan gevolgd. Al kort na de aanslag arresteerde de Itali aanse politie de kassier van de Bulgaarse ambassade Serghei Antonov die later wegens ge brek aan bewijs werd vrijgela ten en hals over kop naar So fia terugkeerde. Antonov wordt nu aangewezen als een van de mannen die aanslag hebben voorbereid. Bovendien verklaart zijn voormalige baas nu dat hij de kassier persoon lijk heeft teruggeroepen om zo een eventuele getuige van het toneel af te voeren. Ook de veroordeling van Ka radzhov zelf zou diezelfde be doeling hebben gehad. Zijn fa milie heeft daarom om herzie ning van het proces gevraagd. Een verzoek dat door de Bul gaarse oppositie wordt ge steund, opdat er zo eindelijk klaarheid kan komen over de poging tot moord op Karei Woytila. Als de onthullingen van de Bulgaar juist blijken, dan zijn zij dubbel pijnlijk. Niet alleen voor de KGB, maar ook voor de CIA die in zijn verhaal evenmin een glansrol speelt. Volgens Ka- radzhovs vrouw en kinderen treft hun verwant persoonlijk trouwens geen blaam, omdat de aanslag op de paus was „op gelegd door een vreemde mo gendheid, waarmee geen dis cussie mogelijk was." Thomas More Academie naar KU Nijmegen VUGHT Het bestuur van de Thomas More Academie onderhandelt met de Katholie ke Universiteit te Nijmegen over een overgang van de aca demie per 1 januari 1992 naar de universiteit. Op deze ma nier wil het bestuur het voort bestaan van de academie ga randeren. Het is de bedoeling dat de academie voortaan gro tendeels door de universiteit wordt bekostigd, maar haar ei gen identiteit en organisatie structuur behoudt. De academie werd twee jaar geleden opgericht door alle ka tholieke universiteiten in ons land en enkele katholieke we tenschappelijke organisaties als het Thijmgenootschap en de Radboudstichting. De aca demie wil de voortgezette aca demische vorming vanuit een levensbeschouwelijk perspec tief aan hoger opgeleiden sti muleren. Daartoe worden in acht regio's (Enschede, Nijme gen, Maastricht, Tilburg, Bre da, Den Haag, Utrecht en Haarlem) cursussen gegeven. Verder houdt de academie symposia en stelt zij het televi sieprogramma Thomas More samen dat eens in de maand op zondag door de KRO wordt uitgezonden. Volgens directeur W.F.C.M. Derkse van de Rad boudstichting draaide de aca demie tot nu toe geheel op subsidies uit particuliere fond sen. BEROEPINGEN Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Utrecht P. Oussoren te Bussum; te Utrecht (Wilhelminakerk) mevr. J.H.M. Broeyer-Bogers, vicaris te Utrecht(Nicolaikerk, SOW); te Ou dewater H.W. Riphagen te Veenen- daal. Aangenomen naar Loenen op de Veluwe J.W.C. van Driel te Gieten; naar Heerlen (reformatorische kerk gemeenschap) S.H. Lanser te Gronin gen (geestelijk verzorger Huize Patri monium); het beroep door de genera le synode tot zendingspredikant In Guatemala J.A.W. Verhoeven te Daarle. Beroepen te Berkel en Ro denrijs C.A. Wesdorp te Wljckel en Sloten; te Tjamsweer J. Visser te La- ren(Gld.); te Utrecht (als missionair toeruster) dr. R.M.K. van der Grijp te Voorburg. Aangenomen naar Hattem G.J. Mantel te Loplkerkapel. Gereformeerde Kerken Beroepende Drachten drs. M.S. Voet te Diever; te Alteveer drs. J.F. Kroon, kandidaat aldaar die dit beroep heeft aangenomen; te Bant mevr. M. de Graaft, kandidaat te Kampen die dit beroep heeft aangenomen. Beroepen te Wageningen drs. A. Boelhouwer te Helloo, die dit beroep heeft aangeno men. Beroepbaar: Mevr. M. Reinders, Oostenburgerpark 60, 1018 HT Am sterdam, tel. 020-6276558. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Veenendaal(Pniëlkerk) P.D.J. Buijs te Zwaagwesteinde. Be roepbaar dhr. G.J.H. Vogel, Vlltma- kersdonk 222, 7326 LP Apeldoorn. Beroepen te Aalten J.J. Lof te Capelle aan den IJssel. Gereformeerde Kerken vrijgemaakt Beroepen te Bunschoten-West A.O. Reltsema te Almere l.c.m. Zeewolde; Bedankt voor Spakenburg-Noord H.J. Bolten te Enschede-Zuid. Beroe pen te Bllja-Holwerd E.C. Luth, kandi daat te Groningen. Beroepbaar dhr. A G. Bruijn, Keulsestraat 31, 8262 TT Kampen, tel. 05202-28176. Nederlands Gereformeerde Kerken Benoemd tot geestelijk verzorger bij de Koninklijke Landmacht C. Smit te Culemborg. Aangenomen naar Heer- de D A. Lagewaard, kandidaat te Ede die bedankte voor Doorn, voor Ede- (part-tlme) en voor Culemborg l.c.m. Eek en Wiel. DEN HAAG Religie wordt de trend van de ja ren negentig. Hierbij moet men niet denken aan een massale toestroom van nieuwe leden naar de ge vestigde kerken, maar aan een hele nieuwe, actiege- richte religie. Dit voor spelt het Hilversumse marktonderzoekbureau SARV op grond van een serie groepsdiscussies met jongeren.. Trendsetters van het religieuze denken zijn volgens het bureau de jongeren. On derzoeker Maarten Kleijne van SARV zegt dat in het on derzoek gebruik is gemaakt van open vragen. „Daarbij, moet je denken aan vragen als: 'Hoe zie je de toekomst', 'Waar ben je mee bezig' en ook 'Hoe denk je over religie'. Voor de laatste vraag hebben we geko zen omdat in Oost-Europa de religie weer zo duidelijk de kop op steekt onder jongeren". Aan de discussie werd deelge nomen door twee groepen jon geren. Kleijne: „Allereerst hebben we de trendsetters ge selecteerd, via hun scholen, sportkantines en cafés. Trend setters zijn jongeren die de toon aangeven, iedereen kent ze en zij kennen iedereen. Daarnaast hebben we gebruik gemaakt van een groep 'door- snee-jongeren', die als contro legroep fungeerde, om zo te kunnen controleren of de trends ook doordringen in deze laag". Het vernieuwde religieuze denken houdt niet in dat de kerken weer vol zullen stro men, want de reli-jongere kenmerkt zich door het ont breken van de behoefte om zich ergens bij aan te sluiten. Hun identiteit ontlenen deze jongeren dan ook niet aan een kerk, want 'een kerk is wel leuk om over te praten, maar niet om lid van te zijn'. Actie-bereidheid Kenmerkend aan de reli-jon- geren is hun positieve toe komstbeeld en hun actie-be reidheid. „Zii zullen dan ook niet wakker liggen van de mi lieuproblematiek, maar maat schappelijke initiatieven ont- plooiien, om bruikbare oplos singen te vinden voor de pro blemen", aldus Kleijne. De nieuwe religie zal worden gekenmerkt door 'uiterlijk zichtbare en spraakmakende' resultaten. Kleijne: „Reli-jon- geren houden absoluut niet van ouwehoeren. Ze gaan lie ver iets doen. Een bos planten in de Sahara bijvoorbeeld. Vo rige week is er een groep jon geren naar Roemenië vertrok ken om daar voor de aids-ba- by's te gaan zorgen, dat is ook een voorbeeld van wat de reli- jongeren doen". Problemen met betrekking waarop de reli-jeugd haar stem zeker zal laten horen zijn onder andere: Nationalisme en oorlogsdreiging, emacipatie, onderwijs, godsdienstige- en ideologische strijd, economi sche onrecht en apartheid. Kleijne: „In de reclame-cam pagne van Benetton wordt strijd gevoerd tegen apartheid. Dit is ook een goed voorbeeld van een reli-jongeren activi teit. Je zou hier kunnen spre ken van een Teli-campagne"'. Twee jongetjes droegen tijdens het bezoek van de paus aan Lubaczow met helium gevulde ballonnen waarop zijn portret stond afgebeeld. FOTO: EPA LUBACZOW Paus Jo hannes Paulus II heeft gisteren in de zuidoostelij ke Poolse stad Lubaczow tijdens een gebedsdienst duizenden rooms-katho- lieke Oekrainse pelgrims opgeroepen hun kerk weer op te bouwen. Voor het eerst konden deze ka tholieken die volgens de paus zo zwaar te lijden hebben gehad van de communistische onder drukking de grens met Polen overtrekken. Meer dan twintigduizend Oek rainse gelovigen maakten ge bruik van de mogelijkheden die de Sovjet-autoriteiten bo den om zondag en maandag zonder visum de grens te pas seren. Ze kwamen met bussen, treinen en te voet naar Lubac zow. Velen sliepen in de vel den in dit agrarische gebied. In het verleden bleven de grenzen tussen Polen en de Sovjetunie hermetisch gesloten tijdens de reizen van de paus naar zijn geboorteland. Een 63-jarige Oekrainse vrouw zei met tranen in haar ogen dat ze nooit gedacht had dit nog mee te maken. „Ieder een was bang. Nooit eerder kregen we toestemming de grens over te gaan. En alles is te danken aan hem, de paus aldus de vrouw. Lubaczow ligt op 24 kilometer van de Sovjet grens. De paus preekte zondag in Przemysl op zestien kilome ter van de grens, de kortste af stand die hij als geestelijk lei der van de katholieken ooit bereikte tot de Sovjetunie. De paus liet opnieuw blijken zo snel mogelijk naar de Sov jetunie te willen reizen. Presi dent Gorbatsjov heeft hem al twee keer uitgenodigd maar de paus wil wachten totdat de positie van de kerk in de Sov jetunie is verstevigd. Zondag verbaasde de paus het gehoor in de Heilig Hart-kerk in Przemysl met de medede ling dat deze kerk voortaan de nieuwe kathedraal is voor de Oekrainse katholieken in Po len. Het hoofd van de Oek- rains-Katholieke Kerk, kardi naal Myroslav Lubatsjivsky, beschouwt de overdracht van de H. Hartkerk in Przemysl aan zijn kerk als een „aan vaardbaar compromis". De paus kondigde de overdracht gisteren aan tijdens een ont moeting met leden van de Oekrains-Katholieke Kerk in de H. Hartkerk. Oospronkelijk zou de vroegere Johanneska- thedraal aan de Oekrainse kerk worden teruggegeven, maar rooms-katholieken ver zetten zich daartegen en bezet ten het gebouw, dat sinds het verbod van de Oekrainse kerk in 1946 in het bezit van hun kerk is. Paus tegenstander van scheiding kerk en staat LUBACZOW Tijdens zijn bezoek aan de Oost- poolse stad Lubaczow heeft de paus zich tegen stander van de sèheiding tussen kerk en staat ge toond. Omdat de grond wet momenteel herzien wordt vinden hierover in Polen momenteel verhitte discussies plaats. De kerkvorst riep de Polen gisteren op geen „goddeloze staat" of materialistische sa menleving te scheppen ter vervanging van het commu nistische systeem. De Polen, die naar zijn mening soms de neiging tonen westerse nor men gemakkelijk en mecha nisch over te nemen, zouden een manier moeten vinden om christelijke waarden te behou den, zei de paus tot honderd duizend mensen tijdens een mis in het stadion van Lubac zow in het zuidoosten van Po len. De paus raakte hiermee een gevoelig onderwerp. Tegen de zin van velen, ook binnen de Rooms-Katholieke Kerk, heb ben de Poolse bisschoppen dit jaar gepleit voor de opheffing van de grondwettelijke schei ding van kerk en staat. Uit opiniepeilingen blijkt dat veel Polen de invloed van de kerk veel te ver vinden gaan. Op het platteland worden ge lovigen de sacramenten gewei gerd als de pastoor merkt dat zij zich aan abortus schuldig maken. De paus nam het woord abor tus tijdens zijn preek in Lubac zow niet in de mond maar vroeg de aanwezigen met een van tranen verstikte stem het gezinsleven niet aan verdere verwoesting „bloot te stellen". In een ingelast gedeelte van zijn preek zei hij dat men bij deze kwesties niet van vrijheid kan spreken, omdat zo'n vrij heid mensen tot slaaf maakt. „Dit vaderland is mijn moeder en jullie ziin mijn broers en zusters en daarom moet ik tot jullie over deze problemen spreken. Jullie moeten begrij pen dat dit mij diep raakt en dat deze zaak mij tot in het diepst van mijn hart pijn doet". Anderhalve week geleden weigerde het Poolse parle ment, de Sejm, een beslissing te nemen over een totaal ver bod van abortus. Dit tot grote teleurstelling van de Poolse bisschoppen die de paus zo'n verbod als geschenk van het Poolse volk wilden aanbieden. Kardinalen Met de benoe ming tot kardinaal van aarts bisschop Antonio Quarracino van Buenos Aires en Nicolas Lopez Rodriguez van Santo Domingo heeft Latijns-Amne- rika er weer twee behoudende kardinalen bij. Bij de creatie van de 22 nieuwe kardinalen door de paus vorige week be vindt zich geen enkele Brazili aan, hetgeen een teken aan de wand is. Verder wérd mgr. Pio Laghi, nuntius in Argentinië tijdens de dictatuur, tot kardi naai benoemd. Nieuwe sociale orde De Brandpunt-reportage zondag over de effecten van |rej aanstaande huurverhoging illustreerde aardig wat CDA-fnjke tieleider Brinkman op het ogenblik zo bezighoudt. In de t|e| uitzending werd gesignaleerd dat 'Den Haag' uitvaardigt oev de huren per 1 juli 5'/2 procent moeten stijgen, maar dat huurders kampen met achterstallig onderhoud aan hun huLj Nu kan men tegenwerpen dat zo'n rapportage altijd incidefrd ten laat zien, maar er gebeuren te veel incidenten om d€ kwestie daarmee af te doen. Te vaak blijkt dat hoe goed 'Dl oi Haag' het ook bedoelt, dat men vanuit de ministeriële buM' len niet of onvoldoende beseft hoe de Haagse beslissingL aan de basis uitwerken. Op deze plaats is al zo vaak betooi dat het afstoten van bevoegdheden aan zo laag mogelij! overheden dan wel aan particuliere organisaties zo snel mA gelijk ter hand moet worden genomen. LANGZAAM maar zeker begint het tot de politieke partijM door te dringen dat niet alles in Den Haag kan worden gej^ geld. Zelfs de PvdA, door schade en schande wijs gewordt begint eindelijk te beseffen dat zij veel meer rekening mc gaan houden met wat de burger denkt en beleeft. Maar Ij CDA zet de toon. Weliswaar wordt de christen-democrat verweten dat ze eigenlijk te lang aan de macht zijn en noijm eens tot de oppositiebanken moeten worden veroordeeld, ij gelijkertijd zien de andere partijen die naar de kiezersguj dingen, met lede ogen toe hoe de denktank van het Cl keer op keer met ideeën naar buiten komt. Zo hadden jN andere partijen maar wat graag het gedachtengoed van 'verantwoordelijke samenleving' voor hun rekening wil} En nu heeft CDA-fractieleider Brinkman weer een vof sprong genomen. Met zijn ideeën over de 'nieuwe socijti orde' heeft hij de lijnen uitgezet voor de jaren negentig. 5- is duidelijk dat Brinkman uit is op het rechtvaardiger malflr van de regeltjes van Den Haag, dus echt toegespitst opsii werkelijkheid van alledag. Brinkman zegt zo helder als iTL zie onze krant van zaterdag dat het niet langer kan iei een gezin, waarin man, vrouw en twee kinderen geld verdr nen, op dezelfde fiscale manier wordt behandeld als de Hn standsmoeder en de weduwe. In het interview geeft Brirn man talloze voorbeelden, waar het mis is gegaan in oi maatschappij. Daaruit blijkt dat 'Den Haag' zich niet ntfo beperken tot het uitvaardigen van algemene maatregel^ maar de regelgeving zo moet verfijnen dat zij op elk indiin dueel geval kan worden toegepast. De problemen waarn^ politiek in de komende jaren voor staat zoals het instap houden van een verantwoord sociaal stelsel, het terugdr_ gen van het ziekteverzuim, een betaalbaar onderwijs, het zond maken en houden van het milieu, een veiliger verk én het tegelijkertijd terugdringen van het financieringstek van de overheid maakt dat de samenleving er aan moeten wennen dat er ingrijpende veranderingen op til z MAAR een 'nieuwe sociale orde' kan alleen maar een ree vaardige sociale orde zijn, omdat anders Brinkmans pogen voorbaat al kansloos is. En daarom brengt Brinkman 'Nieuwe sociale orde' direct in verband met overvloed en behagen. Alleen wanneer iedereen inziet dat we het in 1 derland misschien wel te goed hebben, en dat we dus, levt in overvloed, ten onrechte gevoelens van onbehagen ton dan pas kan Brinkmans toekomstbeeld werkelijkheid w/ den. Het CDA kan dat uiteraard niet alleen, andere politii partijen moeten hieraan willen meewerken. En zono moeten de stimulansen van onderaf komen. Zelfs één ps. soon kan de trein in beweging zetten. Bijvoorbeeld de hu der in de Brandpunt-reportage, die heel nuchter vaststelt er al meer dan twintig jaar aan zijn huis geen onderhoui gepleegd. Het mag niet zo zijn dat dergelijke situaties f] elke keer weer worden voorgeschoteld. De overheid moet voor (laten) zorgen dat eerst het noodzakelijke onderhi wordt gepleegd. Pas daarna mag de huur worden verhoc,s Wat ons betreft mag de 'Nieuwe sociale orde' hiermee vsc daag al beginnen. e Uitgave: Kantoor: Telefoon: Telefax: Postadres: Westerpers bv (behorende tot Sijthoff P Apothekersdijk 34, Leiden. 071 - 122 244. 071 - 134 941 Postbus 11, 2300 AA Leiden. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk. Telefoon: 070 - 3190 933. Telefax: 070-3906 717. Postadres: Postbus 9, 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur: J. Leune. Adjunct-hoofdredacteur: J. Tlmmers. Chef-redacteur: G.- J. Onvlee. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 80I n Herpen (chef), F. Buurman, Sport Leiden e.o. (tel. 071 - 144 049): K. van Kesteren. Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel: 070 - 3190 815): A. van Rijn (chef). W. Bunschoten, drs. C. van Haersma Buma, A. van Holstein5* E. Huisman, H. Jansen, drs. J. van Leeuwen - Voorbij. R. de Roo, drs. K. Vera Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L. Koolstra, drs. P van Velthoven. Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef), S. Evenhuls, S. Pleterse. ~c Opmaak (tel: 070 - 3190 831): Ch. Bels (chef), A. de Bruijn, W. Dlekstra, L. Hena B. Hermans, J. Hofmeester, C. de Kier, H. Nieuwmans, H. Schneider. li (tel. 070 - 3190 819): T. Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van: U - freelance-medewerkers en -correspondenten In zijn verspreidingsgebied; .r - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie, redactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten In Nederlr en België. De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn drs. K. Swlers er"l M. van de Ven. De parlementaire redactie bestaat uit R. in 't Hout (chef), H. n leveld, D. Hofland, P. Koopman en D. van Rietschoten. e - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten in het buitenland: S. Akkerman (Praag), r drs. D. J. van den Bergh (Peking), drs. H. Botje (Tunis), A. Courant (AtheneXc R. Hasselerharm (Johannesburg), T. Heard (Kaapstad), drs. A. Heering (Ror1( B. van Huët (Parijs). M. de Koninck (Washington), H. Kuitert (Nieuw Delhi), F. Lindenkamp (Sao Paulo), R. Simons (Londen), drs. R. Vunderink (Moskou W. Werkman (Jeruzalem), E. Winkels (Barcelona), G. van Wijland (Belgrado F. Wijnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel). De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve verti en publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London. Vertau ster: M. de Cocq. c r. van 08.30 tot 17.00 uur. Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 op ma. t/m vr. van 18.00 tot 19.00 uur, op za. tot 15.00 uur. Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand 25,70 per kwartaal 76,60 per jaar 294,30 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2