„Uitbreiding van kassen in Hogewegpolder niet nodig" voor aanleg kabel-tv Wassenaars politiekorps weer verder versterkt Bewoners buitengebied moeten extra betalen Geen steun voor BBK Noordwijk houdt vast aan bouwplannen Beukterrein Huurwoningen in Noordwijkerhout en De Zilk verkocht LEIDEN OMGEVING Ecidóc Somcwit DINSDAG 4 JUNI 1991 PAGINAk' Prestatieloop WARMOND De Burkina Faso Loop wordt vrijdagavond voor de negende keer gelopen in Warmond. Wethouder W. de Vos lost om zeven uur het startschot bij de Pomp aan de Dorpsstraat. Dan gaan de lopers voor de drie, vijf en tien kilometer van start. Deelname kost ƒ2,50 of ƒ3,50. De op brengst gaat naar het onderwijs in Dedougou in Burkina Faso. Infor matie: Ben Christen, Tulpenpad 3, War mond, tel. 01711-10074. Castellumruiters door S4 in financiële nood VALKENBURG De Valkenburgse Castellumrui ters maken bezwaar tegen het feit dat gemeente een verzoek om subsidie heeft afgewezen. Voorde com missie bezwaarschriften legde vice-voorzitter H. Ab- spoel uit dat de vereniging noodgedwongen moest verhuizen vanwege de aanleg van de S4. De verhui zing naar de Achterweg leverde de ruitersportvereni ging heeft een schuld van 52.000 gulden op. De rente en aflossing van deze schuld drukt volgens Abspoel zwaar op de begroting van 1991. Inclusief de jaarlijkse premie voor brandverzekering van 8.000 gulden is de nadelige post ruim 15.000 gulden. Het saldo in kas be droeg 5.000 gulden, zodat de vereniging met een ver lies geconfronteerd werd van 10.000 gulden. Dat bete kent aldus Abspoel, dat er geen geld is om noodza kelijke investeringen te doen aan het clubgebouw en het buitengebied waar de sport wordt beoefend. Inbraak worip I NOORDWIJKER^O HOUT Bij eenlj braak in een viHj huis aan de Tri stralaan in Nocrdigj kei hout is on meer een kleure levisie gestolen. De inbraak void termiddag op kl lichte dag plaits, inbrekers kwa binnen door de vf deur te forceren, gebeurde met geweld, aldus ce litie. De bewoners v ten tijde van de braak afwezig. ADVISEUR RAAD VAN STATE: DEN HAAG/NOORD- WIJK In de gemeente Rijnsburg kan waarschijn lijk voldoende grond voor de glastuinbouw gevon den worden zodat uitbrei ding van de kassen in de Hogewegpolder op Noord- wijks grondgebied niet nodig is. Dit schrijft de adviseur van de Raad van State in zijn rapport ten behoeve van de behande ling van de Kroonberoe- pen tegen het bestem mingsplan buitengebied „Hogewegpolder". De beroepen van de gemeen ten Nood wijk en Rijnsburg als ook de gewestelijk raad voor het landbouwschap, de christe lijke boeren- en tuindersbond, bloemenveiling Flora en de stichting verbetering tuin- bouwstructuur werden giste ren (maandag) behandeld door de afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State. De Hogewegpolder is een veenweidegebied met veel broedvogels. De tuinbouw, die met een tekort aan ruimte kampt, ziet in de polder een ideaal gebied voor de bouw van kassen. Het sluit aan bij een bestaand kassengebied waardoor het goed te ontslui ten is en de grond is gemakke lijk aan te kopen. In een belangenafweging zal de Raad van State nu moeten afwegen wat waarder weegt: het econo mische belang van de tuinders of het behoud van de natuur. De gemeente Noordwijk is te genstander van massale kas senbouw maar is niettemin in beroep gegaan omdat de pro vincie goedkeuring heeft ont houden aan een aanlegvergun- ningenstelsel. Volgens de pro vincie sluit de bestemming agrarisch gebied met land schappelijke en natuurwaarde de bouw van kassen uit. De gemeente wil incidenteel met een vergunning wel kassen toestaan. Burgemeester F. Jonkman van Rijnsburg wil ook ruime mo gelijkheden voor kassen in de Hogewegpolder. Hij vreest dat als een speciaal daarvoor opge richte werkgroep geen alter natieven in zijn gemeente vindt, de Hogewegpolder weer in beeld komt. Jonkman ver weet de provincie een eenzij dige besluitvorming omdat naast de natuurwaarden te weinig oog heeft voor de eco nomische belangen van de tuinders. De gewestelijke raad voor het landbouwschap heeft eveneens twijfels of voldoende alterna tieven voor de Hogewegpolder gevonden kunnen worden. Het is de vraag of onteigening van landbouwgrond ten be hoeve van de tuinbouw door de Kroon geaccepteerd zal worden. Bovendien is de haal baarheid van glastuinbouw in de Zeilhoek bij het Valken burgse Meer en in de Kop van Rijnsburg volgens de geweste lijke raad nog lang niet zeker. De geschillenafdeling doet over enige tijd uitspraak. Bouw Sassenheims nieuwe gemeentehuis op schema De bouw van het nieuwe gemeentehuis in het Koningspark in Sassenheim vordert gestaag. Gistermiddag kon de vlag in top worden gehesen wegens het bereiken van het hoogste punt. Bur gemeester H. De Jonge (tweede van rechts) nam de honneurs waar. De bouw en inrichting van het nieuwe raadhuis kosten bij elkaar zo'n elf miljoen gulden. Als alles volgens plan verloopt - en tot dusver is dat het geval - moet het 30 november van dit jaar gereed zijn. De bouw zal dan dertien maanden in beslag hebben genomen. foto: henk van den ende OOK KATWIJK KRIJGT ONDERSCHEIDING Noordwijkse stranden ook in 1991 goed voor Blauwe Vlag Kwamen vorig jaar nog 21 stranden en vijf havens voor de Blauwe Vlag in aanmer king, dit jaar vielen 33 stran den en drie havens in de prij zen. Noordwijk kriigt de on derscheiding voor het vierde achtereenvolgende jaar. Voor Katwijk is het een primeur. De prijs wordt vrijdag 7 juni in Den Helder uitgereikt. Marjolijn van der Jagt, direc teur van de Noordwijkse VVV, toonde zich uitermate verheugd over het nieuws. „Ik ben er werkelijk heel erg blij mee", aldus Van der Jagt. „De eisen worden ieder jaar ver scherpt. Het kost steeds meer geld en inspanning om de on derscheiding in de wacht te slepen". De Noordwijkse VVV-directeur zal de prijs zelf in ontvangst gaan nemen. Waarschijnlijk zal wethouder van toerisme P. Barnhoorn haar op haar reis naar Den Helder vergezellen. De Blauwe Vlag wordt voor de duur van één jaar toegekend. Het is echter mogelijk dat in de loop van het badseizoen een vlag wordt 'weggehaald' als niet langer aan de gestelde ei sen wordt voldaan. NOORDWIJKERHOUT De gemeente Noordwij- kerhout zal de stichting BBK niet verder subsidië ren. De commissie welzijn ging akkoord met dit voorstel van B en W. De sticnting houdt zich bui ten kantooruren bezig met de opvang van mensen met relatieproblemen en andere psychische moei lijkheden. Gisteren deed de coördinatrice van de BBK in de commissie nog een poging de partijfrac ties tot andere gedachten te brengen door erop te wijzen dat de BBK een gat opvult dat politie, huisartsen, de telefoni sche hulpdienst en de RIAGG niet kunnen opvullen. Maar de meerderheid van de commissie vond gisteravond dat de ge noemde alternatieve opvang mogelijkheden voldoende wa ren om mensen in crisissitua ties buiten kantooruren op te vangen. Basisbedrag Nog een nieuwe organisatie vond men niet nodig. Alleen het CDA wees de subsidiëring niet principieel af. D. Hen- drickx vond dat er over subsi diëring wel te praten was maar dat Noordwijkerhout te veel geld moest afdragen naar gelang het profijt dat de ge meente er van had. Per inwo ner betaalt een deelnemende gemeente namelijk 27 cent als basisbedrag en verder komt er een aanvullend bedrag per cri sisaanmelding bij. Maar dat waren er in Noordwijkerhout maar vier of vijf per jaar, ter wijl gemeenten als Katwijk en Sassenheim er in veel grotere mate gebruik van maken. Nu vroeg de BBK door geste gen kosten 28,5 cent per inwo ner en dat werd ook het CDA te gortig. Maar met name de grote gemeentes uit de omtrek willen niet aan een andere fi nanciële verdeelsleutel met als gevolg dat Noordwijkerhout uit de BBK zal stappen. B EN W: BEZWAREN ONTERECHT EN VOORBARIG Idoor RENS KOLDENHOF NOOR.DWIJK De ge meente Noordwijk is het niet eens met de bezwaren die bestaan tegen de bouw van een supermarkt en een parkeergarage op het voormalige Beukterrein. Tegen het plan zijn ver schillende bezwaren inge diend door omwonenden en een belangenorganisa tie waarbij aantal super markten uit Noordwijk zijn aangesloten. De be zwaren worden vanavond in een hoorzitting van de commissie ruimtelijke or dening behandeld. Het bouwplan voorziet in de bouw van een supermarkt, een parkeerkelder met 56 plaatsen en een parkeerterrein met 84 plaatsen op het voormalige Beukterrein. Ook zouden er zes woningen gebouwd moeten worden naast de supermarkt op de Binnenweg. B en W vin den het plan prima passen in het plan van aanpak waarop de dorpsvernieuwing geba seerd zal worden.De gemeen teraad heeft in april al een voorbereidingsbeslüit voor het plan goedgekeurd. Twee Noordwijkse supermark ten hebben bezwaar gemaakt tegen de plannen. Volgens hen is in de gemeente geen ruimte voor nog een supermarkt aan wezig en is de behoefte daar voor ook niet aangetoond. Het college erkent dat de uit breiding van de winkelopper vlakte met bijna duizend vier kante meter meer is dan vol gens een detailhandelsonder- zoek aanvaardbaar was. Vol gens dit in opdracht van de ge meente uitgevoerde onder zoek, is in Noordwijk slechts ruimte voor ruim vijfhonderd vierkante meter extra winkel oppervlakte. Toch vormt het onderzoek geen belemmering, aldus de gemeente, omdat het aan te bieden assortiment in de nieuwe winkel niet noe menswaardig zal toenemen. Stank Andere bezwaren richten zich op de verwachte stankhinder van auto's, die gebruik zouden maken van de te bouwen par keergarage. B en W wijzen ook die bezwaren als voorba rig van de hand. Men wijst erop dat aan de bezwaren te gemoet kan worden gekomen, door aan de af te geven ver gunningen voorwaarden op milieugebied te verbinden. Ook het verwijt dat de bouw de supermarkt het woongenot van bewoners aan de Binnen weg zou verminderen, is vol gens de gemeente ongegrond. Het college verwacht zelfs dat de kwaliteit van het wonen aan de Binnenweg aanzienlijk zal toenemen, wanneer de plannen uitgevoerd worden. Men wijst in dat verband op de toename van het aantal parkeerplaatsen, waardoor de parkeerdruk in de straat zal afnemen en de bouw van zes nieuwe woningen in de straat, waardoor de woonfunctie ver sterkt zou worden. VOORHOUT Bewoners van het buitengebied in Voorhout moeten zelf meebetalen aan de aanleg van kabeltelevisie. Vol gens burgemeester M. de Goeij is aansluiting zonder eigen bijdrage van de be woners niet haalbaar, om dat de kosten zoveel ho ger liggen. „Buiten wonen heeft zijn lusten en lasten. Dit is nu een van de las ten", zei de burgemeester gisteren in de commissie algemene bestuurlijke aangelegenheden. Op verzoek van de Regeling Kabeltelevisie Bollenstreek wordt door Casema onderzocht of het aanleggen van kabelte levisie haalbaar is in het bui tengebied. Onder meer de Ja- coba van Beieren weg in Voor hout is niet voorzien van ka beltelevisie. Omdat er weinig huizen staan in dit gebied is aanleg per woning vijf tot zes maal duurder dan in het een- Het ministerie geeft toestem ming voor aanleg, op voor waarde dat het vastgestelde ta rief voor kabeltelevisie niet overschreden wordt. Dit is niet haalbaar zonder eigen bij drage. Uit een enquête onder de bewoners van de buitenge bieden bleek dat meer dan de helft van de bewoners afziet van aanleg met eigen bjdpr J. Warmenhoven (Gentfdt Belangen) zei gisteren ii ïkl commissievergadering laiir bewoners van de Jaco>a oj Beierenweg verbaasd zin ec] de hoge kosten want di 1 voor hun deur lopn voor zo'n gebied aansu kan zijn. „De ontvangens:1 0 len vanuit Oegstgeest zin steeds versterkt moeter den. De Jacoba van B«(n* weg moet worden gevoel rt- uit een wijk in Voon Warmenhoven vindt a bewoners in het buiten;eer aangeschreven moeten vo 00r waarom aansluiting voc "c zo moeilijk ligt. De commissie besloot te v op een nota van Casfrd ftce NOORDWIJKERHOUT/ DE ZILK Een vijftigtal huurwoningen in Noord wijkerhout en De Zilk wordt verkocht. Het gaat om eengezinswoningen van MOG-beheer in Zoe- termeer, die de huizen heeft overgedaan aan Re- gron Vastgoedbeheer. Het zijn 42 woningen aan de Duindoornstraat en de Maandagse Wetering en 8 woningen in de Zilker Goudenregenstraat. Wethouder C. van der Klaauw (CDA) maakte dit gisteren be kend in de commissie welzijn. In een schrijven aan de wet houder deelde Regron mee dat men voornemens was de ver worven woningen te verkopen zodat deze huizen niet op nieuw konden worden ver huurd. „Het is voor ons ook ineens uit de lucht komen vallen", was het commentaar van Van der Klaauw. „We hebben alles na gekeken maar er valt niets aan te doen". De wethouder benadrukte dat een woning pas zal worden verkocht als deze leeg komt. Op een vraag van mevrouw W. Hof (PvdA) of de woning bouwvereniging Antonius van Padua de huizen niet zou kun nen kopen, antwoordde de wethouder dat de woningen waarschijnlijk tegen markt waarde verkocht gaan worden en dat die prijs voor de wo ningbouwvereniging onmoge lijk is. De huizen zullen wel eerst drie maanden voor de ei gen Noordwijkerhoutse wo- ningzoeken moeten worden aangeboden. Maar voor de ur gent woningzoekenden in de gemeente betekent het volgens Van der Klaauw dat deze dus gewoon pas later aan een huurwoning geholpen kunnen worden. Lisse wil 90 huizen bouw(M t 1 LISSE De gemet I Lisse wil volgend jaa)e woningen bouwen. 11: commissie ruimtelijke^ dening ging gisteren Z( koord met dit voa p van burgemeester en houders. Ook de verdeling van de, zen werd goedgekeurd. VC woningen worden er 29 liseerd in de premiekoora in Poelpolder Zuid 2. 14 tot 16 woningen Heereweg in Lisse-noot; tenslotte 20 woningen gebied Nassaustraat/V straat. Wethouder H. (CDA) vertelde dat het i lingsplan geen gelijke f houdt met de eigen wo^ bouwnotitie, maar wel m g streekplan. „De discussier1 over is met het provinci#^ stuuur voortdurend aai^ orde". De wethouder veR tevens dat getracht zal om zoveel mogelijk te hoL in de sociale sector, waanrL wees naar de 29 woninjF de Poelpolder zuid en del d de Nassaustraat. In Noordwijk wordt het hijsen van de Blauwe Vlag een tra- Bovendien moeten er goede ditie. In 1988 hees wethouder Bedijn het begeerde dun- voorzieningen zijn op het ge- doek. bied van afvalverwerking, foto: henk van den ende EHBO en reddingsfaciliteiten. Jeltje van Nieuwenhoven (rechts) neemt de videoband in ontvangst uit handen van Tine Rijlaarsdam, methodiekbeschrijfster het project. foto: peter WASSENAAR Het Wassenaarse korps is gis teren met drie man uitge breid. Commissaris J. Schipper van de gemeen tepolitie overhandigde de actes van benoeming en boeken over Wassenaar. De commissaris liep in zijn toespraak vooruit op de reor ganisatie. „Nu zijn we nog werkzaam bij de gemeentepo litie Wassenaar, straks bij het regionale korps Haaglanden. Na de reorganisatie zal straks beter kunnen worden ge werkt. Het publiek moet er op vooruitgaan. Bij een onderzoek kwam uit de bus dat 70 pro cent van de Nederlandse be volking tevreden is met de po litie, maar dat betekent dat 30 procent niet tevreden is. Daar willen we iets aan doen. Over het optreden van de politie na alarmering zijn de mensen wel tevreden. Maar de bevolking wil daarnaast meer politie zichtbaar op straat. We moeten een goede communicatie met de mensen opbouwen. Meer contacten leggen en gemakke lijker aanspreekbaar zijn. Dat betekent dat we minder in de surveillance-auto moeten zit ten en meer op straat moeten lopen of fietsen", aldus Schip per. KATWIJK NOORDWIJK Het Katwijkse en Noordwijkse strand krij gen dit jaar beiden een Blauwe Vlag. Deze onder scheiding wordt jaarlijks toegekend aan kustplaat sen met een schoon strand en zeewater dat voldoet aan door de EG bepaalde normen. Vrouwengroep maakt video over hulp na seksueel geweld LISSE/DEN HAAG De zang- en cabaretgroep De Vrouwenknoop uit Lisse, overhandigde gistermid dag een videoband rond het thema seksueel ge weld aan het PvdA-ka- merlid Jeltje van Nieu wenhoven. Van Nieuwen hoven is voorzitter van de vaste kamercommissie voor emancipatiebeleid. De band is samen met een me thodiekbeschrijving bestemd voor de hulpverlening aan vrouwen die te maken hebben gehad met seksueel geweld. Op de video, getiteld 'Na de stilte', zijn twee liedjes te zien. Eén nummer gaat in op de re latie tussen moeder en doch ter, het andere staan gaat over incest. WVC heeft het maken van de band financieel moge lijk gemaakt. De video-opname is het gevolg van een optreden van De Vrouwenknoop, dat vorig jaar plaats vond in Zuid-Holland, voor een groep Riagg-psychia- ters. Daarbij was ook een amb tenaar van WVC aanwezig. Deze was dermate onder de indruk van de Lissese vrou wencabaretgroep, dat hij voor stelde iets met het materiaal te doen. „Onze groep bestaat een jaar of acht. Er doen meestal tussen de twintig en vijfentwintig vrouwen aan mee", vertelt Netty van der Geest, voorzit ter van de Stichting De wenknoop. „We dens onze lende vrouwenondei w; Zo hebben we naast de i over seksueel geweld mers op het programm; over anti-conceptie, goddi en de relatie vrouw enwq In een folder zullen de oarT met de methodiekbescirijlj aangeprezen worder bij hulpverlening. De erste stellingen zijn inmicHels 9^

Leidse Courant | 1991 | | pagina 16