Nico van der Horst drong door tot s werelds allergrootsten Slecht weer zit organisatie van peurbakkentocht danig dwars CeidóeCowui/nt LANGS OMWEGEN de Leiden: Suikerklontjes en kringlooppapier voor een beter milieu Negen seniorenwoningen minder aan de Zijloever Jaarlijkse feestweek Antonius Parochie —DEN OMGEVING DINSDAG 4 JUNI 1991 PAGINA IS Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071-122244. brandy met z'n walrussnor, Eisenhower en stafchef Bedell Smith, de huidige Tenno van Japan, Farah Diba van wijlen de sjah, koningen en konin ginnen, prinsessen en edellie den, zowat alle leden van het Oranjehuis. Brutale Nico, zo had hij ge noemd kunnen worden. Maar altijd op en top een heer en als zodanig herkenbaar, want hij hield toen al van decorum. Een gentleman die je kon la ten schuiven, want hij bleef gespitst als een haantje de voorste van reformatorischen huize, die ook niet wars was van clericale autoriteiten der roomse kerk. Jawel, Nico maakte ook eens bij de, toen nog niet verfijnde, chocolate rie van Van der Heyden aan de Breestraat een serie foto's van een hostiebakkerij. Het was bijna een reclameobject. Maar dat was pas persfotogra fie. De vaak slordige, ja „slonzi ge" uitmonstering van zijn ge zwinde vakbroeders van te genwoordig kan hij niet ap preciëren. Je hebt stijl of je hebt het niet. Geen wonder, dat een man als Nicolaas bij zijn vakvereniging indruk heeft gemaakt en daar nu staat bijgeschreven op de ere lijst van helden des beroeps. Eerder won hij een landelijke fotowedstrijd met de opname van een koorddanseres in full colour en kreeg een vlucht aangeboden naar New York met de snelgesnavelde, maar peperdure Frans-Britse Con corde. Van der Horst maakte ook heel wat foto's van lijken, verkeersslachtoffers of an derszins. Dat hoorde ook bij zijn beroepsopvatting en als de politie daarom vroeg deed Van der Horst zijn werk. Hij heeft daar nooit van wakker gelegen, want hij was en is een nuchterling. De vinger aan de pols hou dend breidde Nico van de Horst allengs zijn imperium uit: '47 Doezastraat, in '67 al daar naar de overkant; de fo- tiek aan het Vijf Meiplein, die ook alweer zo'n 24 jaar be staat; een studio aan het Dia mantplein, en weer in de Me- renwijk. De aartsvader der fotografische Van der Horsten kreeg loon naar werken. Twee maanden geleden werd simpelweg het 50-jarig jubile um van Nico van der Horst ergens aan tafel gevierd. Ten overvloede vermeld ik, dat Nicolaas (hij vertelt me nog dat hij ooit eens, met assisten tie, midden in de nacht brief kaarten heeft liggen knippen-, uit een enorm vel papier van tien bij anderhalve meter) zichzelf „nogal nuchter" acht. „Maar toen we op 5 april met heildronken en onderstrepen de woorden ons feest vierden, voelde ik me toch wel rijk, maar een beetje klein ook. Dit allemaal had ik in 1941 niet kunnen voorzien". Je zou dus mogen zeggen, dat het fotojournalistieke honds brutale in de beste zin des woords van Nico was afge vallen. Maar hij had een hele evolutie achter de rug. Voor zijn gevoel wel een revolutie. Het was werken voor je bo terham, maar de strijd is ten goede gekeerd. Nu past hem en de zijnen slechts dankbaar heid. Johanna van der Horst van Loef: „Ik heb vroeger menig uurtje 's nachts bang op mijn man zitten wachten. Hij had nu eenmaal dat beroep. Maar we zijn nog bij elkaar en dat is het mooiste dat ons kan overkomen. Onze kinderen zetten het werk van hun vader voort". En wij, afnemers van zijn vruchten, wachten alweer op de vierde achtereenvolgende Leidse kalender met afdruk ken van voorbije dagen. Een nog steeds jaarlijks succes nummer van Nico van der Horst, met teksten van Her man van Hooydonk, en sa mengesteld uit een keuze uit een archief van meer dan 500.000 foto's die deze nestor onder de Leidse persfotogra fen in zijn werkzaam leven bij elkaar heeft gesprokkeld. En nog steeds koestert. Al heeft hij moeite met het selec teren van het materiaal, „want ik ben niet zo precies, zie je". HAAM DER WET ardnekkig I 0. jèrwoudenaar vond het lerlaifen maar (Brechtvaardig. „Mag je Veti zeven en negen uur erstrirgens niet de weg ienblje auto> terwijl je jf daaraan grenst. En de richting van :n, wat maar een klein is. Dan ga je toch Jdrie kwartier 12); jiden. En wij beginnen ookjxerk nou eenmaal >al?Iüp zeven en halt acht", k l3j?de hij. Maar hij had jien argument: het 3 RE Eiste bord staat er om 17i7|rerkeer te weren. Dus verkeer van zijn I).' Jbedrijf, dat al 110 jaar tóo (izelfde plek gevestigd 1 rechter snapte toch wel dat de 4 00|jfswagens niet drie 'itier gingen omrijden, 2? 16); ((begreep het echter u dan geen .30. Iftfing kunnen (naa/agen bij de suggereerde .^l'X Maar nee, de trwoudenaar was niet (aljit idee gekomen. „Als (Bul er niet mee eens mee moet u naar de ♦iiir-iek stappen. U bent ClN|net politiek bezig, bij 2i.3frkeerde. Een rechter ROPjolitiek en ik hoop dat 6): De blijven". Op de Ifaiihij inmiddels zijn had gebeterd, oordde de man ondig nee. „Ik doe het °0- iteeds als het nodig is", bent dus 34giekkig", concludeerde (ficier van justitie grif #over> maar vroeg de nog wel IS: Principieel hij was. „Ik 30._!e boete verhogen tot galden, dan kunt u in 30 beroep", bood Wille ,3o', Maar nee, dat was nou do. net de bedoeling. 35 en was wel genoeg. M naar de politiek gaat- |Uer b een soort van laden >sen. Ik moest m'n 1 noecler en de even weorengen. Dat moet toch kunien? Kom ik terug, wter zo'n rot geel tot v'Wiser klaagde een irige Leidenaar S-Qvijfild. Een iaar hij op ïidcelstegracht, zonder Leereste Jrge,eeivergunning. „Hoe 8Steu lét vinden als u wel HNcvegunning had en ik jrlen traar ik zou daar wel vooienn", probeerde Wille 630^1 te overtuigen. Dat a's,5 riet. „Ik heb al zo JlZ&tfend lang moeten uur leen en sukkelen om iur ftrffgunning te krijgen Mknou al een hele ler rfl °oetes thuis heb kln', betoogde hij breed ijzin handen gebarend, twintig boetes. En itial ze niet, want ik let onrechtvaardig", rij vol. Dat het laden van de maar vooral moeder weieens tot rtje kon uitlopen, tja, con de rechter toch voor eigen? De officier u-k niet, die eiste 35 Waar Wille mee Sprinde. Zich bezorgd St.piend wanneer de ide van de twintig voor zijn igerecht zal worden 'ochfen. vlbeetje flauw" vond hem te iren voor fout •ren terwijl hij echt de ..eidse Kaasmarkt was [ereden om een plekje :ken waar hii kon iren. Net in dat uurtje weg was kreeg hij En hij had nog de ken „Maar ei/oor de parkeerplaats u stond", probeerde Wille. De ^®4naar was het déér ee eens. „Maar ik toch niet grif voor ergunning als ik m'n toch nergens kwijt |lk heb 'm zo snel ijk weer weggereden, als ik op de narkt wil parkeren Ik rondjes rijden tot futtemis. Er staan (meer mensen zonder ;r vergunning", 2Jrde de man tegen, voor zijn er nou irwachters. Die in jeval hun nut ook weer ■Nfzen hebben", vond echter, die de boete van 60 naar oogden omdat de man laak voor het gerecht komen bepleiten. 12 den, LEIDEN De gemeente Leiden wil dubbelzijdige kopieën, kringlooppapier en suikerklontjes inzetten in de strijd tegen de mi lieuvervuiling. In de noti tie 'Interne Milieuzorg', die morgen wordt behan deld in de raadscommissie sociale zaken en milieu, doet wethouder H. de la Mar tal van suggesties om de gemeente zelf aan te sporen tot milieuvriende lijk handelen. Veel aandacht gaat daarbij uit naar het papierverbruik op het gemeentehuis. Dubbelzijdig drukken en kopiëren wordt vrijwel alleen op de drukkerij gedaan, terwijl het aantal kopieën nog steeds toeneemt en nota's op grote schaal wor den rondgestuurd zonder dat men zich heeft afgevraagd of dat laatste noodzakelijk is, al dus de gemeentelijke notitie. Leiden streeft ernaar het aan tal kopieën binnen een jaar met ruim honderdduizend stuks te verminderen tot 1,1 miljoen vellen. Voorgesteld wordt direct te stoppen met het gebruik van kunststof om slagen en ringbanden en voortaan notitieblokken en enveloppen van kringlooppa pier aan te schaffen. Ook het openbaar groen moet eraan geloven. Er worden al zo min mogelijk chemische be strijdingsmiddelen gebruikt maar dat moet nog verder te ruggedrongen worden door het onderhoud te verminde ren. De cateringbedrijven die de gemeentelijke diensten be dienen, krijgen eveneens een veeg uit de pan. Suikerzakjes met kunststof-coating, plastic bekertjes en milieu-onvriende lijke kaas en eieren zouden moeten verdwijnen. De cate ringbedrijven zullen waar mo gelijk moeten overstappen op milieu-vriendelijk geprodu ceerde levensmiddelen. Nog deze collegeperiode moeten maatregelen als car pooling, een collectief abonne ment op het openbaar vervoer en milieuvriendelijke auto's worden uitgevoerd. De ge meente praat hierover nog met het energiebedrijf en de NZH. LEIDEN De plannen om aan de Zijloever 60 woningen voor senioren te bouwen zijn terugge schroefd. In een nieuwe opzet die nog op een in formatie-avond gepresen teerd moet worden, stelt de gemeente voor om 'slechts' 51 woningen te bouwen. Die zouden dan kunnen worden neergezet in een complèx waarin een poortgebouw wordt opgenomen en een woon toren die in plaats van acht nog maar zeven bouwlagen telt. De wijziging van het plan is doorgevoerd nadat de buurt te hoop liep tegen de bouwplan nen. Er zouden te veel wonin slag zouden nemen, in een te hoog complex zouden worden gerealiseerd en een te grote aanslag op het aanwezige groen zouden plegen. Ook bur gemeester en wethouders en de leden van verschillende raadscommissies verwierpen de eerste plannen. Informatiebijeenkomst De gewijzigde voorstellen wor den nog aan de buurt gepre senteerd. Dat gebeurt tijdens een informatiebijeenkomst op donderdag 13 juni. Vanaf acht uur wordt er vergaderd in buurthuis Mirt/Honken aan de Driftstraat 49. De architect zal daar een toelichting geven en ambtenaren van de directie ruimtelijke ordening, stadsbe heer en volkshuisvesting leg gen de te volgen procedure uit. LEIDEN De Antonius Parochie in Leiden Zuid- West houdt van 8 tot 15 juni haar jaarlijkse feest week. Het geld dat via al lerlei activiteiten wordt ingezameld, is bestemd voor het Ouderhuisproject van het Academisch Zie kenhuis Leiden. Het programma omvat onder meer een bingo-middag voor de bejaarden, om 14.30 uur op 8 juni. De jeugd komt aan bod in een playbackwedstrijd, die maandagavond 10 juni wordt gehouden. De jeugdige imita tors verschijnen om zeven uur voor het voetlicht in de Anto- niuskerk. Burgemeester C. Goekoop lost dinsdagavond 11 juni om ze ven uur het startschot voor een prestatieloop. Deze wordt in samenwerking met de Leid se Roadrunners Club georgani seerd, als voorbereiding op de Leidse Maraton. De start van de loop is bij de Antoniuskerk, en de kosten van deelname be dragen vier gulden voor vol wassenen. Kinderen en 65- plussers mogen al voor drie gulden meedoen. Kaarters en sjoelers komen aan hun trekken op donder dagavond 13 iuni. In de zaal van Rijn Vliet kan vanaf acht uur worden gestreden om mooie prijzen. De kosten van deelname bedragen drie gul den. De vrijdagavond is bestemd voor de grote slotmanifestatie. Deze wordt gehouden in de Prins Willem Alexander mavo aan de Van Diepenbrocklaan. Optredens zijn gepland van de winnaars van de playback- show en talentvolle zangers uit de parochie. Ook kan er bingo worden gespeeld. De avond begint om acht uur. Als klap op de vuurpijl hebben een aantal artiesten zich bereid ge toond om belangeloos op te. treden op zaterdag 15 juni op het Bevrijdingsplein. Van elf uur tot half vijf vindt de voor stelling plaats. De artiesten stellen hun gage ter beschik king van het Ouderhuisproject van het AZL. Nadere informa tie: 767353. DE HISTORIE VAN EEN GOUDEN LEIDSE PERSFOTOGRAAF De Leidenaren hebben afgelopen jaren echte Eendjes (met sputterende carburateur), bovenmaatse bierflessen, ziekenhuis bedden en tropische eilanden compleet met palmbomen en zilverwit zand voorbij kunnen zien drijven. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN Het wil niet vlotten met de inschrij ving voor de jaarlijkse peurbakkentocht, de car- navalstocht voor „alles wat maar kan blijven drij ven". De tocht wordt op donderdag 4 juli gevaren als opening van de Leidse Lakenfeesten. Maar waar twee jaar geleden de orga nisatie nog honderd deel nemers mocht verwelko men, blijft de brandweer nu nog steken op het arm zalige aantal van twintig. Om het cliché maar van stal te halen: de weergoden zijn de brandweer niet bepaald gun stig gezind. Door de aanhou dende regen en de slechte be richten die weermannen als Kroll, Timofeeff en Pelleboer de wereld in slingeren, loopt het niet storm bij de inschrij ving van deelnemers aan de peurbakkentocht. Terwijl die toch ontegenzeggelijk veel lol oplevert. „Zowel voor de deel nemers als voor de duizenden toeschouwers langs de grach ten", grijnst G. van Graas van de brandweer, die het evene ment dit jaar voor de zesde keer organiseert. „Als je de enorme hoeveelheden alcohol ziet die in al die bootjes wordt meegenomen, is dat ook niet verbazend. We hebben dan ook wel eens een prijs uitge reikt aan een 'schipper' die werkelijk compleet in de olie was". Er wordt wel van bootjes ge sproken maar wat tijdens de peurbakkentocht in de Leidse grachten verschijnt, valt eerder onder de noemer 'vaar tuig'. Volgens de reglementen is het ook de bedoeling dat de gelijkenis met een schip mini-v maal is. En dus hebben Leide naren de afgelopen jaren echte Eendjes (met sputterende car burateur), bovenmaatse bier flessen, ziekenhuisbedden en tropische eilanden compleet met palmbomen en zilverwit zand voorbij kunnen zien drij ven. En iedereen doet mee. „Van zelfsprekend de brandweer, en de korpsen uit de omliggende plaatsen. Vriendenclubs, stu denten, de plaatselijke carna valsvereniging De Hutspotten. Voor muziekkorpsen, die voor wat extra sfeer op het water mogen zorgen, stellen wij een boot ter beschikking". Natuur lijk gaat er tijdens zo'n tocht door de Leidse grachten wel een en ander mis maar dat is juist de lol ervan. Toch blijft de brandweer in de buurt. „Wij zetten zes of zeven kleine motorbootjes in met duikers. Een team van de reddingsbri gade staat ook paraat. Maar als er iemand in het water valt zullen we natuurlijk niet on- mid-del-lijk ingrijpen. Dat nat te pak hoort erbij". Deelnemers kunnen prijzen winnen voor de beste of origi neelste creatie. Daarnaast is er nog een pechprijs te vergeven. „Bijvoorbeeld voor degene die na twee meter varen al roem loos ten onder gaat", zegt Van Graas lachend. De prijzen worden dit jaar voor het eerst uitgereikt op het drijvend po dium van café Annie's Ver jaardag. Van Graas, grinni kend: „Ik voorzie dat het een gigantische rotzooi wordt voordat de prijzen worden uit gedeeld. Iedereen moet zich daar namelijk verzamelen". En tja, tijdens het wachten wil je nog wel eens naar die fles sen in die al half lege krat bier grijpen. En tijdens de tocht, die voert door onder meer de Neiuwe Rijn, de Oude rijn en de Herengracht, zal het onder een brandende zon ook be hoorlijk warm worden. Het gebrek aan belangstelling wijt Van Graas in ieder geval niet aan het gebrek aan ideeën vanuit de Leidse bevolking. „De creativiteit van de Leide naren trek ik niet in twijfel. Hoe gekker, hoe mooier". De inschrijvingstermijn liep offi cieel al af op 1 juni maar voor wie de uitdaging om gezellig een nat pak te halen of juist niet te groot is, kan zich al tijd aanmelden bij de Leidse brandweer, tel. 071-240777. Terugkijken op vijftig jaar tussen, op en achter de foto's. In the picture vandaag Nicolaas van der Horst (71), Leids foto graaf in ruste en eens de enige persfotograaf die de Sleutelstad kende. De pa triarch van een ijverige familie. Vier van zijn ze ven kinderen zijn in zijn voetsporen getreden en hebben zakelijk gezien in de fotografie hun heil ge vonden. „Een heel fijn gezin, een rijk bezit", zegt zijn vrouw, Johanna P.van der Horst-van Loef. Vandaag is in de Meren wijk de eerste paal geslagen voor een fotostudio die door zoon Ronald gerund gaat worden. De vierde vestiging van het familiebedrijf Van der Horst. Ik zou ter illustratie van dit verhaal graag een foto „uit oude tijden" willen hebben. „Die heb ik ongetwijfeld bo ven ergens liggen", meent de gezeten Waardeilander, „maar ik zal er lang naar moeten zoeken, want ik ben erg slordig. Dat is natuurlijk te laken, maar zo is het nu eenmaal met mij". Die slordigheid heeft Nicolaas in zijn gouden carrière geluk kig geen parten gespeeld, an ders had hij het maatschappe lijk niet zover geschopt. Nee, voor het vak was hij een hardwerkende artiest en lichtgevoelig zakenman. Vo rig jaar kreeg hij nog een er kenning waarop hij fier is: de BFN (Beroeps Fotografen Ne derland) lauwerde hem met het erelidmaatschap van de vereniging „vanwege zijn vele verdiensten" in deze sector. Bovepdien ontdekte men bij die gelegenheid dat Nico te vens het oudste (contributie betalend) lid van deze club was. Zoiets tikt toch aan. En voor dat aantikken is Van der Horst evenzeer gevoelig ge worden in de praktijk van alle dag. Van fotootje tot fotiek Vijftig jaar Nic.van der Horst, van fotohandel tot fotiek immers zo heet dat tegen woordig als je up to date wilt blijven en gestroomlijnd. In De gegroefde kop van Nico van der Horst, lichtgevoelig zakenman na een halve eeuw vakwerk: „Vroeger was fotograferen een sport voor mij; niet om van te bestaan". FOTO: LOEK ZUYDERDUIN april 1941 begon Nico van der Horst een fotowinkeltje aan het Levendaal. Hij betaalde daar ƒ4,75 per week aan huur. „Het was hard werken en ie instelling was: als we eerst de huur maar kunnen opbren gen; voor de rest zien we wel". Het fotograferen zat de jonge Nico (niet te verwarren met de nu nog jonge Nico die in de Doezastraat het bedrijf heeft voortgezet; het is dus Nico ge bleven) in het bloed. „Toen ik een jaar of 10 was werd ik door die fotografie gegrepen. Dan zat ik met een vriendje onder de tafel thuis afdruk ken te maken. Onder het ta felkleed om het donker te maken, en een schemerlamp met rood papier eromheen. Ja, ik was toen scholier hè. In de eerste oorlogsjaren begon het voor mij écht. Het was een sport, niet om van te be staan". Het was de tijd van de pasfo to's. „Daar heb ik die eerste jaren op gedreven. Twee pas foto's voor 35 cent. Voor on- en minvermogenden in de ge meente Leiden. Pasfoto's ook voor de persoonsbewijzen. Knoeien met pasfoto's voor het goede doel, terwijl je de Duitsers ontliep. Nieuwe valse stempels. De hele troep onder m'n jas verborgen. Ik heb nooit in m'n piepzak gezeten, gelukkig niet. Dat deed je maar zo; er werd nooit iets voor betaald. Ik heb overal gezworven. Eerst op de fiets, later op m'n eerste motor, met mijn apparatuur aan boord. En met losse flitslampen (de elektronenflitser was er nog niet) of zonder flits. Bij dag- of kunstlicht fotografeerden we destijds. Ik werkte ook zonder belichtingsmeter; alles uit je blote hoofd, het was ge woon een feeling. Maar je leerde wel het vak, helemaal door de praktijk en niet met die poespas van tegenwoor dig". In de oorlog maakte Nicolaas van der Horst ook bruidsre portages. Dat ging meestal goed, maar één keer kreeg Nico de klap van zijn leven. Dat was toen, door een man kement aan het toestel de afsluiter lekte of zoiets alle 72 opnamen van de trouwerij als wrakstukjes uit de donke re kamer kwamen. Nico, nuchterling als hij is, is er bo venop gekomen, maar zijn vrouw Johanna kan er nog emotioneel over worden. „Voor het overige was het fo tograferen voor mij een goede reclame; je was overal bij, nieuwsgierig en niet bang. Meteen na de oorlog was ik de enige persfotograaf in Leiden, waar toen een paar dagbladen een tijdje niet verschenen. Ik klom op de motorfiets en peesde het halve land door. Een keer naar Utrecht, om 7 uur in de morgen en door de sneeuw, om foto's te maken van de inhuldiging van de nieuwe kardinaal De Jong". Nico van der Horst wrong zich altijd, beschaafd maar vasthoudend, naar voren. Hij had niet voor niets aanvanke lijk het monopolie. Van der Horst baande zich, voor alle mogelijke bladen, steeds een weg naar het fotofront, druk te af en had weer een wapen feit op het celluloid gevangen. Hij kuchte bescheiden, de el lebogen in de gevechtshou ding, maar „ze stonden er weer mooi op". „Ik heb zowat alle groten der aarde en po tentaten voor m'n lens gehad: Churchill en zijn lady en Ger-

Leidse Courant | 1991 | | pagina 15