Bewonerscommissies willen niet neer overleggen met De Sleutels Gemeente Leiden wil haast maken met sloop panden Lammermarkt le Leidenaars krijgen milieubox ™£IDEN OMGEVING EcidócSowumt MAANDAG 3 JUNI 1991 PAGINA 7 i 1 de rij voor een kamer ïntallen studenten hebben er weer een slapeloze nacht voor er gehad. Voor het pand van de Stichting Studentenhuisves- ig aan de Doelensteeg waren de meegebrachte koffie, brood- en andere etenswaar allang verhapstukt voordat de eerste klaedewerkers van de stichting vanochtend de deur van het ge- heauw openzetten en de toekomstige eerstejaars zich konden in- [olllirijven voor een kamer. Voor die tijd waren zo'n kleine hon- ;ekird studenten al kletsnat van de regen die vanaf kwart voor ;n ee 's nachts het verzamelterrein aan de Doelensteeg schoon- fi len <S be4 lezi t mi ■eiq sti$IDEN Ieder huis den in Leiden krijgt milieubox om het ;in chemisch afval (kca) luidop te slaan. In septem- ontvangen om te be- i|Hinen alle laagbouw-hui- een kca-box, waarna fJ rest van Leiden in ja- jari volgend jaar aan de we urt komt. ran 50rimenteel is het voor iedere e* pdenaar al mogelijk om het ;n b zelf af te gaan leveren bij t djgemeentelijke depots, maar ^a|gend jaar wordt een begin spoelde. Sommigen bivakkeerden onder de poort die het terrein afsluit, maar anderen wilden hun vooraanstaande plek niet opge ven om zich echt als eerste woningzoekende te kunnen inschrij ven. Dat kon overigens pas vanaf tien uur en de rij wachtenden was toen al aanzienlijk gegroeid (foto). Vandaag was het de eer ste dag dat de studenten in spé zich konden inschrijven. Leiden is als vanouds weer populair, ondanks alle beruchte verhalen over het enorme tekort aan kamers. FOTO: WIM VAN NOORT gemaakt met een ophaalsys- teem voor het chemisch afval. Ieder kwartaal bellen gemeen telijke medewerkers persoon lijk bij alle Leidse huisgezin nen aan bm de kca-box in de chemocar te deponeren. De in voering van de milieu-box loopt gelijk op met het uitrei ken van de containers voor de inzameling van groente-, fruit en tuinafval (gft). Al deze voorstellen van B en W worden woensdaga vond in de commissie sociale zaken en milieu voorgelegd. Het college stelt ook voor om te starten met een proef om het kca-depot achter het ge bouw van gemeentereiniging op de zaterdagen een aantal uren open te stellen. De kosten van alle extra maat regelen om het milieu te be schermen, zullen pas in 1997 volledig bekend zijn. Het be drag wordt geschat op 800.000 gulden. Daar staat tegenover, dat de kosten van de afvalver werking van huisvuil minder worden. Dat wordt mogelijk gemaakt door het plaatsen van extra glas- en papierbakken en door het gescheiden inza melen van huisvuil, waardoor er minder huisvuil wordt aan gevoerd. MARKTEN - Veemarkt, 3 juni: Prijzen ihtrunderen per kg geslacht ge it zonder nier en slotvet, inklusief V (Volgens PVV): Aanvoer slacht- Jeren 864, waarvan mannelijk Mannelijk Super 9,00-10,25, lelijk extra kwal. 8,25-9,00, man- i 1e kwal. 7,25-8,25. Handel rus- 1 prijzen iets lager. Mannelijk 2e 6,20-7,25, mannelijk 3e kwal. •6,20. Handel rustig en prijzen i lager Vrouwelijk Super 8,80- V5. vrouwelijk extra kwal. 7,50- p. vrouwelijk 1e kwal. 5,80-7,50. Mei slecht en prijzen lager. Vrou- 2e kwal. 5,10-5,80, vrouwelijk wal 4,60-5,10 en worstkwaliteit b-5,20. Handel slecht en prijzen la- Totale aanvoer 864 stuks. Tour de Frats start in Leiden LEIDEN De tourronde ,,Tour de Frats" waarvoor kinderen van 10 tot en met 14 jaar zich kunnen aanmelden, gaat op 21 juli van start. Tegen betaling van 175 gul den kunnen de deelnemers tien dagen lang een fietstocht rijden langs de etappeplaat sen Alkmaar, Enkhuizen, Sneek, Meppel, Vaassen, Grave, Tilburg en Culem- borg. Op 31 juli wordt gefi nisht bij het stadhuis in Utrecht. De tocht wordt ver reden op normale fietsen. Onderweg worden de kinde ren onder meer begeleid door een fouragewagen, een EHBO-wagen en een bagage wagen. Er wordt overnacht in sporthallen in de etappe plaatsen. De kinderen strij den in groepen van zes voor een ploegenklassement. Vóór de start verzamelen de deel nemers zich op 21 juli in de 3-Octoberhal aan de Sma- LEIDEN Een sloopver gunning voor enkele pan den aan de Lammermarkt moet vergezeld gaan van de bouwvergunning om op de vrijgekomen ruimte een appartementenflat, een parkeergarage en een nieuw onderkomen voor de Koets-o-theek neer te zetten. Wanneer de gemeenteraad met dit voorstel van B en W akkoord gaat in de vergade ring van 11 juni, wordt er vaart gezet achter het bestem mingsplan Noordvest, waarin de bouw- en sloopplannen zijn opgenomen. Nog voor het zo merreces moet de verwachte bezwarenprocedure rond zijn, zodat de toestemming voor de bouw bij Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland kan worden Het bestemmingsplan Noord- vest, dat gaat over het gebied tussen de Molenwerf, Mare- poortkade, Nieuwe Mare en Lammermarkt, heeft al een uitgebreide inspraakronde achter de rug. In totaal wor den er 54 nieuwe woningen gebouwd en 62 parkeerplaat sen aangelegd. De voornaamte punten van kritiek die de wijkbewoners hebben gespuid, betroffen de hoogte van de ap partementenflats aan de Lam mermarkt en de komst van de Koets-o-theek. Er zijn in totaal negen bezwaarschriften bij de gemeente ingediend. De meeste bewoners zijn sterk gekant tegen de verplaatsing van de discotheek van de Kruisstraat naar de vrijko mende ruimte aan de Lam mermarkt. Zij vrezen voor waardedaling van de omlig gende huizen en overlast van de discogangers. Deze bezwa ren worden door de gemeente afgewimpeld. Er zouden vol doende garanties worden ge boden om de komst van de discotheek onbezorgd tege moet te kunnen zien. Gesloten doos De gemeente verwacht veel van het idee om de bezoekers van „de Koets" via een lange gang tussen de discotheek zelf en de in-en uitgang te leiden. Zo komt er geen overlast van direct muzieklawaai in de buurt. Bovendien wordt bij de bouw van de discotheek ge bruik gemaakt van de nieuw ste technieken op het gebied van geluidsisolatie. „De geslo ten doos-constructie" noemt de gemeente het ontwerp. Omdat de uitgang van de Koets-o- theek niet meer in een smal straatje uitmondt, zoals nu het geval is, maar op een groot plein als de Molenwerf, kun nen de discogangers zich veel sneller en geluidlozer ver spreiden. Voorafgaand aan de behande ling in de gemeenteraadsver gadering op 11 juni, buigt de commissie ruimtelijke orde ning zich woensdag over de ingediende bezwaarschriften. Drukke open dag bij Hortus „Eindelijk weer eens andere vragen dan wat je tegen luis moet doen", verzuchtte Carla Teune zaterdagmiddag in de Leidse Hortus. De open dag en het goede weer brachten veel mensen op het idee met hun planten of vragen naar de Leidse 'planten- dokter' te gaan. „Ik doe het nu voor het derde jaar en dit is de eerste keer dat ik echt veel moet opzoeken", zegt Carla na af loop. „De mensen maken veel meer verre reizen dan vroeger en nemen daar vandaan planten mee. Dat is natuurlijk niet zo best, maar de vragen worden wel leuker". Zeker 700 mensen maakten zaterdag gebruik van de gratis toegang in het kader van de lan delijke hortusdag om de Leidse hortus aan het Rapenburg bin nen te lopen. Rondleidingen, tentoonstellingen en medewerkers van natuurorganisaties met folders en voorlichtingsmateriaal moesten die bezoekers wijzer maken. Maar de meeste indruk maakten gewoon de planten die er het hele jaar staan: bananen-' bomen, varens, cycassen, lotussen en pijpbloemen. De geurende bloemen waren voor eer. enkeling die argeloos met een gezicht vol stuifmeel rondliep blijkbaar onweerstaanbaar. FOTO: WIM VAN NOORT Informatiecentrum over milieu in pand aan Morsstraat LEIDEN In een pand van de Stichting de Hoorn aan de Morsstraat komt een milieu- informatiecentrum. Daar kan men terecht voor alle vragen die zich rondom het thema mi lieu voordoen. Wethouder Hans de la Mar van milieuza ken stelt woensdag in de com missie sociale zaken en milieu voor, om de huur van het pandje het eerste jaar volledig te vergoeden. Het tweede jaar moet de Samenwerkende Mi lieu Organisaties in Leiden, die het centrum gaan opzetten, proberen de helft van de huur zelf te betalen. In de werkgroep Samenwer kende Milieu Organisaties Lei den, die vorig jaar als experi ment werd opgericht, werken deskunigen en milieuorganisa ties in Leiden en omgeving aan de vormgeving van het milieubeleid in de gemeente. De raad staat de gemeentelijke afdeling milieu bij, terwijl er ook zelfstandige acties ont plooid worden. In het milieu centrum wil de werkgroep in formatie en cursussen geven. Ook wordt aan de opzet van een soort „milieu-café" en een documentatiecentrum gedacht. ALLERLEI(DS) HlV-café Dr.F. Kroon, internist in het AZL, is vandaag spre ker op een thema-avond over Aids-Medicatie en vroegbehandeling. De le zing is in het HlV-café aan de Langegracht 65. Zwakzinnigenzorg De provincie Zuid-Holland houdt morgen een informa tieavond over het integraal plan zwakzinnigenzorg 1995. Daarin wordt vooral aandacht besteed aan nieu we woonvormen en meer mogelijkheden voor nor maal werk en onderwijs. De bijeenkomst is in de eerste plaats bedoeld voor ouders van zwakzinnigen en zorg verleners. De bijeenkomst begint om 20.00 uur in de Stadsgehoorzaal aan de Breestraat 60. Forum In welke richting moet de linkse politiek zich de ko mende jaren bewegen Dat is het thema van een fo rumdiscussie die Groen Links morgen houdt in het Gulden Vlies, Breestraat 125 Sprekers zijn Wil bert Willems. Tweede Kamerlid voor Groen Links, en de Leidse politicoloog Marius de Geus. De openbare avond begint om 20.00 uur. Kikkers De 'vitrine voor verzame laars' in de Openbare Bi bliotheek van Leiden is de hele maand juni gevuld met kikkers uit de collectie van Petra Hoogeveen. Er zitten ok twee echte kikkers bij, maar die zijn wel gemum mificeerd. er(uto rijdt I de sloot "SENHEIM Een auto met inzittenden is zaterdag op de lsevaart in Sassenheim van weë geraakt en in een sloot dit land. Het ongeluk gebeurde ter urs.pgte van het GWS-terrein. De tie tjtuurder, een 23-jarige Leide- ag tyr, kwam met zijn voorwiel in urs zachte berm terecht. In een de jing om de auto weer helemaal to|de weg te krijgen stuurde hij n wfcherp naar links, waardoor de n l$o op de kop in een sloot te- ;nla|htkwam. De bestuurder en >n, Jtele passagiers raakten licht :entyond. Zij zijn door een arts be- tRAPdeld. Leidenaar opgepakt na twee knokpartijen LEIDEN Een 22-jarige inwoner van Lei den is in de nacht van vrijdag op zaterdag opgepakt nadat hij tot twee keer toe een fik se vechtpartij had uitgelokt. In een café aan de Musschenbroekstraat had hij aan de bar op onbeschofte toon wisselgeld geëist. Toen de barkeepster hem bij de haren wegvoerde met de woorden „Zo doen we dat hier niet", greep de man haar bij de keel. Haar toege snelde broer wist haar te ontzetten maar de dader vluchtte weg. Korte tijd later kwam dezelfde man zwaaiend met een mes terug maar voordat hij ook maar enige schade had aangericht hadden enkele cafébezoekers hem al buiten de deur weten te werken. Uit wraak lokte hij toen een knokpartij in een nabijgelegen shoarmazaak uit, waar hij door de politie werd ingerekend. Overval op koffieshop aan Pieterskerkgracht LEIDEN Coffeeshop Het Leidseplein aan de Pieterskerkgracht werd vrijdag avond overvallen door twee mannen. Zij bedreigden de eigenaar en de bezoe kers met een vuurwapen en dwongen hen contant geld en hasj af te staan. Al eerder op de avond waren zij poolshoog te komen nemen. De eigenaar van de coffeeshop raakte enkele honderden guldens en voor een onbekend berag aan soft drugs kwijt. Hij was de enige die aangifte deed. De daders zijn nog steeds voortvluchtig. Eén van hen was rond de 23 jaar, 1.70 meter, had zwarte krullen met een coupe soleil en droeg een beige jack, de ander was circa 25, 1.80 meter, had eveneens zwarte krullen en droeg een lange beige jas. Treinpassagier dreigt met mes LEIDEN/NIEUW— VENNEP Een 35-jari- ge man uit Nieuw-Ven- nep heeft vrijdagavond vlak voor elf uur in de trein van Leiden naar Nieuw-Vennep een man en een vrouw met een groot mes bedreigd. De man werd gedwongen sigaretten en een aanste ker af te staan, de vrouw moest tolereren dat de dader aan haar haar begon te plukken. Hij is in Nieuw-Vennep overgedragen aan de spoorwegpolitie. Leidenaar mishandeld LEIDEN Een 21-jarige man uit Leiden is gister avond rond kwart voor tien op de Kooilaan door drie jongens mishandeld. Een groepje van vijf jon gens liep voor hem en toen hij hen inhaalde, scholden zij hem uit. Hij reageerde daar niet op, waarop drie jongens hem vastpakten en hem klappen op zijn hoofd en in zijn buik gaven. De jongen wist nog naar huis te komen. De daders zijn niet gevonden. Leidse hoogleraar krijgt eredoctoraat LEIDEN Dr. G.H.M. Posthumus Mejjes, hoogle raar in de geschiedenis van het christendom en van de leerstellingen van de christelijke godsdienst aan de Leidse universiteit, neemt woensdag het eredoctoraat van de universiteit van Genève in ontvangst. De Zwitserse universiteit wil Posthumus Meyjes eren omdat hij „een volmaakt evenwicht heeft weten te bewaren tussen een hoog wetenschappelijk niveau en een diepgaand gevoel voor het menselijke". Krantz-inventaris weer verkrijgbaar LEIDEN De inventaris van het archief Krantz is weer verkrijgbaar. De aanvullingen beslaan het fami- liebeheer over het landgoed in Warmond en het ef fectenbezit en de financiële boekhouding over de pe riode dat de economische bloei aanbrak. Inlichtingen bij het gemeentearchief aan de Boisotkade 2a, tele foon 120191. Stadsgids Leiden LEIDEN/HELMOND „Leiden 6 talig" is een nieuwe gids met korte en bondige be schrijvingen van de be kendste Leidse beziens waardigheden die pas is verschenen bij uitgeve rij Helmond bv. Het boek is te gebruiken als leidraad voor toeristen die snelle informatie over bekende straten en gebouwen in Leiden en naaste omgeving willen hebben. De compacte beschrijvingen worden behalve in het Neder lands telkens in zes ta len gegeven. derjiDEN Woningbouw- J n-emging De Sleutels is c njerbaasd, teleurgesteld te3 een beetje boos" dat de Iwonerscommissies van 5 dij Lage Mors, Zuid West- ss®Jtruitbuurt en Haagweg- ^Jjrartier de contacten tot lipoptember hebben opge- de rfiort. Hoofd bewonersza,- i. in E. van Kaam moest •>r jt besluit uit de krant .oliSrnemen. „Het is nogal f orbarig. We hebben pas ert(p keer overlegd", ïdwj bewonerscommissies zeg- weinig meer te zien in het ng ^rleg, omdat De Sleutels *e nauwelijks iets aan de be- na Inerscommissies gelegen laat I wgen. Alleen de contacten die visJ|bdzakelijk zijn om de met de II Mvoners gemaakte afspraken '°rkte tornen, worden niet af- Crbroken. Maar voor alle an- Gege contacten zou geen werk- Ga(.e basis meer bestaan. De commissies zijn zo teleurge steld dat zij overwegen om zichzelf met ingang van sep tember op te heffen. De woordvoerders S. Bloem van Lage Mors, P. Pardon van Zuid West/Fruitbuurt en G. Heruer van Haagwegkwartier zeggen „geen vertrouwen meer te hebben in de wijze waarop u onze commissies te gemoet treedt. Er wordt slecht naar ons geluisterd, afspraken worden niet of maar ten dele nagekomen, er is weinig aan dacht, weinig ondersteuning en u neemt een formalistische houding aan. Door dit alles hebben wij vaak het gevoel te genover een bureaucratisch apparaat te staan dat ons niet serieus neemt". Geen daden De concrete grieven van de bewonerscommissies zouden al langer bij De Sleutels en bij de bewonersraad, een overkoepe lend orgaan van bewoners commissies, bekend zijn. Maar volgens Bloem, Pardon en Heruer gebeurt daar veel te weinig mee. „Steeds weer wordt door de verantwoorde lijke medewerkers van de wo ningbouwvereniging beter schap beloofd, maar al te vaak worden hun woorden niet in daden omgezet". De teleurgestelde Leidenaars voegen daar nog aan toe dat de meeste bewonerscommissies toch al met weinig mensen erg veel werk moeten verzetten, dat op geen enkele wijze fi nancieel wordt beloond. „Maar wanneer ook resultaten en waardering nagenoeg ontbre ken, zijn er nauwelijks rede nen om door te gaan'Ook de achterban willen zij niet lan ger confronteren met hun on gewilde machteloosheid. „Wij zijn gekozen bewonersverte genwoordigers. Maar we zien op dit moment niet langer kans om het geschonken ver trouwen waar te maken". Kritiek Van Kaam zegt de kritiek van de bewonerscommissies niet te delen, „maar ik kan me wel voorstellen waar het vandaan komt. Er is eind vorig jaar een participatiereglement opge steld waarin afspraken zijn ge maakt over de inspraak, de rechten en plichten en de on derwerpen die in onderling overleg tussen commissies en woningbouwvereniging zou den worden besproken. Als je zo kort bezig bent, moet er nog een lange en moeilijke weg worden gegaan. De Sleutels moet nog leren hoe met de participatie om te gaan, maar ook de bewonerscommissies functioneren nog niet zoals het moet. Dat is begrijpelijk, we verwachten zo snel ook niet dat alles perfect draait. Maar van kritiek moet je leren en dat kan alleen als er gepraat wordt. Het in zo'n vroeg stadi um opschorten van het over leg is wel heel jammer". Onvrede Van Kaam zegt te willen blij ven praten met de bewoners commissies. „Als er onvrede is, moet je daarover praten. En waar wordt overlegd is vaak verschil van mening. Die ook te maken heeft met onze wei nig rooskleurige financiële po sitie. We kunnen niet aan alle wensen van de bewonerscom missies voldoen". „Als je niet overlegt, snij ie je zelf in de vingers. We hebben vorig jaar gezamenlijk een hele waslijst van aandachts punten opgesteld. Daar fiets je niet in een paar dagen door heen. Je kunt niet verwachten dat na het op papier zetten van een overlegstructuur alles meteen goed loopt. Iedereen interpreteert zo'n theoretisch stuk op zijn eigen manier, maar in de praktijk is er spra ke van een groeiproces. Er zijn heel wat zure appels en om daar doorheen te bijten moeten we elkaar wel de ruimte en de tijd geven". Het afzeggen van een nieuwe overlegronde door de bewo nerscommissies, waarvoor vol gens Van Kaam al een lijst van prioriteiten en een verga derschema waren afgesproken, gebeurde door een telefoontje. „We zouden begin juni wel een brief krijgen. Dat de con tacten nu worden verbroken met de drie bewonerscommis sies las ik in de krant. De brief is er nog steeds niet". Feest in speeltuin Vogelenwijk Met een optocht van versierde karren en fiet sen, een show van Jong K G, optredens van een clown en een balletschool en met een vrij markt is zaterdagmiddag het 45-jarig bestaan van speeltuinvereniging Vogelenwijk uitgebreid gevierd. Aan de Nachtegaallaan ligt volgens het bestuur „een van de mooiste speeltuinen van Leiden". Ingeklemd tussen een weiland, volks tuinen en wat verderop een manege worden al 45 jaar activiteiten voor de jeugd uit de wijk ge organiseerd op het buitenterrein en in clubge bouw Het Vogelnest. Vorig jaar nog werd er een multifunctioneel speelveld aangelegd waar on der meer basketbal, volleybal en badminton kunnen worden gespeeld. Er worden play back shows en dubbeltjeskermissen gehouden en elke woensdagmiddag zijn er creatieve activitei ten. Elk jaar gaan zo'n 130 kinderen op stap tij dens het kampeerweekeinde. FOTO: WIM VAN NOORT

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7