'Te paard en te zwaard' naar Suriname? Geen besteding gemeenschapsgeld zonder controle q OPINIE CeidócSou^ant zaterdag i juni 1991 pagina 9-' De Tweede Kamer bood dins dagmiddag een fascinerend schouwspel. Hans van den Broek, de ijzervretende minis ter van buitenlandse zaken, kreeg een pak voor de broek. De CDA'er Harry Aarts en de PvdA'er Ad Melkert. beiden woordvoerder van een rege ringspartij en bepaald geen linkse rakkers, gaven op bitse toon te kennen dat Van den Broek een „niet prudente" 1 pectievelijk „onnodige" reactie had gegeven op de uitslag van de verkiezingen in Suriname In een tweetal tv-gesprekken had de minister gesproken over de mogelijkheid van een Nederlandse overzeese militai re interventie. Aarts en Mel kert waren stomverbaasd dat deze bewindsman, die toch be kend staat om zijn diplomatie ke gaven, zich had laten ver leiden tot zulke uitspraken. Waarom had hij in 's hemels- niet gewoon tegen de journalisten gezegd: 'wij heb ben alle vertrouwen nieuw te vormen regering van Suriname en verder is er niets aan de orde?' Van den Broek antwoordde in de Kamer dat hij er niet om heen had willen draaien. Via de televisie had hij legerleider Desi Bouterse duidelijk willen maken dat deze het niet in zijn hoofd moet halen om de de mocratie in zijn land opnieuw „onderuit te halen". De minis ter bleef koppig herhalen dat hij goed had gehandeld, te meer omdat hij als voorwaarde had gesteld dat militaire hulp alleen geboden zal worden als een democratisch gekozen re mt gering van Suriname daar zelf om vraagt. Hier moest iets vreemds aan de hand zijn. Waarom stonden de kamerleden Aarts en Mel kert nu frontaal tegenover een minister met wie zij normali ter prima door de deur kun nen0 Omdat Aarts en Melkert 7 vonden dat Van den Broek „te ver" was gegaan, legden de persvoorlichters van CDA en z-' PvdA uit. De bewindsman had po 'I? o \AV^ Onafhankelijke natie Daar schoten we natuurlijk weinig mee op. Want waaróm mocht Van den Broek die in druk niet wekken0 Dat was nogal klontjes, vonden de bei de zegslieden, omdat Suriname geen kolonie meer is maar een onafhankelijke natie die zelf mag en moet bepalen hoe zij bestuurd wil worden. „We gaan toch ook niet speculeren over de mogelijkheid van een inval in België?!", aldus de Pvd A-woordvoerder. Maar wat nu als de Surinaam se regering zelf verzoekt om bijstand0 Van den Broek ver telde in de Kamer dat hij on langs met een commissie uit de Surinaamse Staatsraad (ad viesorgaan te vergelijken met Raad van State) had gespro ken over de vorming van een Nederlands Gemenebest, waar Suriname zich bij zou kunnen aansluiten Beide fractievoorlichters meenden dat deze vraag nu niet aan de orde was en wil den dus geen antwoord geven. Hoe hadden we het nu? Vol gens Van den Broek wordt er in het kabinet druk gesproken over deze zaak. Dan moet toch ook de Kamer zich een oor deel vormen'' Ja, ja, dat was natuurlijk wel zo, maar daar konden nu nog geen uitspra ken over worden gedaan. Daar was het nog veel te vroeg Oppositiepartij VVD had min der scrupules. Het liberale ka merlid Weisglas is het eens met minister Van den Broek dat het Nationale Leger van Desi Bouterse nog steeds het voornaamste obstakel is op de weg naar herstel van de demo cratie en de rechtsstaat in Su riname. „Daarom heeft de heer Van den Broek gezegd dat een militaire interventie niet uitgesloten moet worden. Ik ben dat met hem eens. Ik ben geen Rambo die zo graag naar Suriname wil, maar hier is concrete steun nodig". Weisglas voegde eraan toe dat de Nederlandse regering wel de plicht heeft aan de Kamer bekend te maken hoe de toe komstige relatie met Suriname er in haar visie moet gaan uit zien. „Er is van allerlei uitge lekt maar nu moeten de hoofdlijnen van het plan maar eens duidelijk worden". Detachement Het VVD-kamerlid vermoedt dat de Nederlandse regering iets opzienbarends aan het uit broeden is. Zoals blijkt uit het interview met CDA-fractielei- der Brinkman in onze krant heeft hij waarschijnlijk gelijk. En minister Van den Broek had het dinsdag in de Kamer openlijk over de mogelijkheid van een toekomstige gezamen lijke verantwoordeljkheid voor de militaire veiligheid van Suriname. Wat hem be treft mag er zelfs opnieuw een Nederlands detachement bij Paramaribo gelegerd worden, net als in de tijd dat deze stad nog tot het Koninkrijk behoor de De mogelijke heroprichting van de Troepenmacht in Suri name (TRIS) is natuurlijk ook bekend aan de buitenlandspe cialisten van de regeringsfrac ties. Zeker een man als Harry Aarts, die behoort tot de 'inner circle' van het CDA, móét daarvan op de hoogte zijn. In gewijden bevestigen dat Aak-ts „alles weet wat op zijn terrein het weten waard is". En dan komt opeens de aap uit de mouw. Dezelfde ingewijden vertellen dat de kritiek van Aarts op Van den Broek voor al werd ingegeven door de angst van het kamerlid dat het klimaat in Suriname voor de aanvaarding van een Neder lands militair detachement door de uitspraken van de mi nister zal worden verziekt. Die vrees is gerechtvaardigd, zo blijkt uit de reactie van de NDP. de politiek partij van Bouterse. op de uitspraken van minister Van den Broek over een militaire interventie. Denkt men in Nederland soms dat Suriname nog steeds be handeld kan worden als een kolonie? Suriname is mans ge noeg om zijn eigen veiligheid en z'n eigen buitenlandse be trekkingen te behartigen, al dus een woedende woordvoer der van de NDP. Hij was er duidelijk op uit de politici van het Nieuw Front, die in de Nationale Assemblee de absolute meerderheid heb ben behouden, in verlegenheid te brengen. In de hoop zo de mogelijkheid van een Geme nebest-relatie met Nederland bij voorbaat onmogelijk te ma ken. Van zijn kant bekeken is dat alleen maar logisch. Als er Nederlandse troepen in Suri name worden gelegerd, is het spel voor Bouterse en zijn bontgenoten uit. Hun macht berust louter en alleen op het feit dat zij het wapenmonopo lie hebben. Naar de NAVO Maar Hans van den Broek weet dat toch ook? Waarom hangt hij dan desondanks, di plomaat als hij is, de Haagse Rambo uit? Omdat de minis ter, aldus onze ingewijden, de Amerikanen een plezier wilde doen. Het is een publiek ge heim dat Washington een eind wenst te maken aan de door voer van gigantische hoeveel heden Colombiaanse cocaïne via Paramaribo naar de Vere nigde Staten (en naar Neder land) Zonodig zijn de Amerikanen, die nog in de roes van hun Golf-overwinning verkeren, bereid gewapenderhand een einde te maken aan de ver meende bescherming van de drugshandel door Desi Bouter se. Hans van den Broek zou met zijn tv-uitspraken duide lijk hebben willen maken dat hij wat dat betreft vierkant achter Washington staat. Wat de minister daarbij te winnen heeft0 „Heel eenvou dig". zegt zijn omgeving. „Hans wil secretaris-generaal van de NAVO worden en dat lukt alleen als hij de steun heeft van de Amerikanen". Die cynische observatie wordt bevestigd door hoge ambtena ren op het State Department (het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken), zo onthult een partijgenoot van Van den Broek die onlangs een bezoek bracht aan de hoofdstad van de VS. „In Was hington spreekt men tegen woordig al openlijk over Van den Broek als de opvolger van Manfred Wörner". (Rik in 't Hout is chef van de parlementaire redactie van Vorige week heeft de Kamer ^gedebatteerd over de Functio nele Decentralisatie, het afsto ten van bepaalde taken door de overheid. Dat lijkt goed in het straatje van de VVD te •assen. Wij staan immers een ileine doeltreffende overheid ■oor en zijn voorstander van sar het particulier initiatief. Dus 1 I wat ons betreft moet de over- q® heid een aantal taken afstoten en overlaten aan de individue le burgers en hun instituten. Zodra het echter om overheid- taken gaat die met gemeen- ichapsgeld worden betaald, ligt het anders De vraag is ian of functionele decentrali- iatie hier wel een goede oplos- ng voor is. Het gevaar dreigt ^gdat het parlement zich hier- "ïee buitenspel zet. r zijn op dit moment meer dan zeshonderd organen van oc|functioneel bestuur die.taken Dvernemen van de overheid. Ze lopen uiteen van de water- ichappen, bedrijfsverenigin- jen en de Sociale Verzeke- ingsraad tot de Kamers van '•Koophandel, de SER en de 1 [^Ziekenfondsraad. O^Het eerste probleem is dat het lier een ondoorzichtig woud van verkokerde diensten be reft dat nodig gesaneerd moet vorden. Het is onbegrijpelijk lat het kabinet deze lappende- een ongemoeid wil laten. Sen tweede nog veel groter irobleem is dat een functio- ;el gedecentraliseerd •stuursorgaan de taken die zij 5/an de overheid krijgt opge- 5 dragen niet vervult in hiërar chische ondergeschiktheid aan de minister. Van directe poli tieke sturing is geen sprake, de minister kan doorgaans niet veel meer doen dan aanwijzin gen geven. Dit betekent dat parlementaire controle hierop niet mogelijk is. De VVD spreekt hier dan ook van een fundamenteel de mocratisch tekort. Middenveld Dit gebrek aan controle door volksvertegenwoordigers geldt ook voor het zogeheten maat schappelijk middenveld. Een netwerk van particuliere orga nisaties die binnen de samen leving bepaalde maatschappe lijke functies vervullen ten be hoeve van de bevolking. Hier toe behoren onder meer ker kelijke en levensbeschouwelij ke groeperingen, belangenor ganisaties van werknemers en werkgevers, welzijns- en cul tuurinstellingen en woning bouwcorporaties. En wat wil nu het geval9 De kabinetsnota over functionele decentralisatie laat het maat schappelijk middenveld geheel buiten beschouwing. Ten on rechte, want zo blijft de helft van het probleem buiten schot en worden beleidskeuzen om zeild Dit middenveld heeft zich intussen deels ontwikkeld tot een soort pseudo-overheid. Maar wel één die zich niet de mocratisch laat controleren. En juist daar waar zo'n organi satie uit belastinggelden wordt gesubsidieerd, mag controle - door volksvertegenwoordigers - lees ook leden van gemeen teraden of provinciale staten - niet ontbreken. De verhouding tussen de overheid en het maatschappelijk middenveld is er vooral een van subsidiëring. De overheid geeft althans aan een deel van de middenvel dorganisaties geld, subsidies, waaraan voorwaarden worden gesteld, en die organisaties doen er vervolgens iets mee. De VVD zou dan ook graag een kabinetsnota zien over dit onderwerp. Het is misschien iets anders dan functioneel be stuur, maar dit veld is nog on voldoende ontgonnen. Meer helderheid is gewenst, al heeft de subsidiebijbel deze al iets meer gegeven en ervoor ge zorgd dat het punt van subsi diëring van onder andere de organisaties in het middenveld op de publieke agenda is geko- Burgers De VVD wil het liefst taken van de overheid zodanig afsto ten dat zij bij de burgers zelf komen te liggen. Het debat over functionele decentralisa tie vorige week was niet de eerste gelegenheid waarbij de VVD haar bezorgdheid uit sprak op dit punt. Tijdens de Algemene Beschouwingen ok tober vorig jaar sprak Frits Bolkestein al over het ontglip pen van bevoegdheden aan de volksvertegenwoordiging rich ting maatschappelijk midden veld. „De Tweede Kamer komt dan feitelijk buitenspel te staan", zei hij toen. En: „Wij zijn voorstanders van nauwe samenwerking tussen de over heid en maatschappelijke or ganisaties waar die samenwer king functioneel is Maar soci ale partners blijven belangen organisaties Hun overeen stemming is dus niet per defi nitie in het algemeen belang". Het moet niet zo zijn dat de zelfde mensen voor de belan gen van hun eigen organisatie opkomen, over de wetgeving adviseren en die wetgeving ook weer moeten uitvoeren zonder dat er sprake is van ministeriële verantwoordelijk heid. Deze week kwam Bolke stein hier in een interview op terug en sprak van de hinder lijke dubbelrol van werkge vers en werknemers. Zij vor men samen twee derde van de SER en zijn enerzijds belan genbehartigers die opkomen voor bepaalde groepen en an derzijds regeringsadviseurs. Hij noemt in dit verband het voorbeeld van de wao, een re geling „die zowel door werk gevers als werknemers is mis bruikt als relatief gunstige af vloeiingsregeling. En inmid dels is de SER gevraagd te ad viseren over een nieuwe opzet van de wao. Dat is praten met een kalkoen over het kerst- Al met al is het zaak dat er twee dingen gebeuren: ten eerste dat het duistere woud van zeshonderd zelfstandige bestuursorganen grondig wordt gesaneerd. En ten twee de dat overheidstaken die met overheidsgeld door maatschap pelijke organisaties worden uitgevoerd, onder volledige publieke controle staan. Tijdens de Algemene Beschouwingen oktober vorig jaar sprak VVD-fractieleider Frits Bolkestein al over het ontglippen van bevoegdheden aan de volksvertegenwoordiging richting maatschappelijk middenveld. FOTO: DIJKSTRA BRIEVEN VAN LEZERS I "ii Lui'ieliik geschreven uit .'.u-h het recht voor irigezonc 1 stukken in te korten 9 ïrgerlijke onkunde 11 )nze krant wist te vermelden, 2 lat de Amerikaanse minister 'an buitenlandse zaken James laker, na maandenlang moei- 15 aam overleg 'uitermate' ver- oeid en teleurgesteld te Was- lington is teruggekeerd om ijn president mede te delen, lat zijn inspanningen zijn mis- ukt om duurzame vrede in iet Midden-Oosten te bewerk- telligen. Alleen al aan reis- ;osten zijn voor dit doel enke miljoenen dollars uitgege ten. De ministerraad van de !G volgt op meer bescheiden chaal dit Amerikaanse voor- leeld en eveneens zonder enig esultaat. In de zogenaamde Balfour Declaration' (novem- >er 1917) stond Engeland toe, 1 Palestina een nationaal ehuis voor het joodse volk .on bestaan zonder afbreuk te loen aan de Palestijnse ge- neenschap. Voor het zionisme /as dit een uitdaging om een Dodse staat te stichten, die in door de Verenigde Naties m 'erd erkend. Oud-Jeruzalem «hoorde er niet toe. In de zes- iger jaren werd het grondge- ^Bied van de staat Israël uitge spreid met het zogenaamde 'be zette gebied', waartoe ook Oud-Jeruzalem 'behoort. De Amerikaanse minister James Baker heeft er bij zijn zoeken naar een oplossing van het conflict tussen Israëli's en Pa- lestijnen geen ogenblik aan ge dacht, dat hier geen sprake is van een politiek conflict, maar van een godsdienstoorlog. Voor de Israëli's is Palestina met de hoofdstad Jeruzalem het 'Heilige Land'. Het is het land, dat Jahweh hen had ge wezen. Er kan geen sprake van zijn dat Israël deze heilige grond aan de moslims zal te ruggeven. Maar ook voor de islam is Jeruzalem een heilige stad. Dit feit had voor Baker een vingerwijzing moeten zijn deze kwestie te laten rusten. Waar echter in de Verenigde Staten godsdienstoorlogen een onbekende zaak zijn. heeft Ba ker aan geen godsdienstoorlog gedacht. Het is evenwel erger lijke onkunde, dat men dit feit in de politiek van de EG-mi- nisterraad geen rol laat spelen. Onze minister van buitenland se zaken kan ook geen politiek voeren ter oplossing van dit conflict. In het Midden-Oosten wordt het woord 'vernietiging van Israël' gehoord. Dit was ook het doel van de politiek van Saddam Husayn. Dr. W.J.A. Visser, DEN HAAG. Omroepbijdrage De chef van uw parlementaire redactie, Rik in 't Hout, schreef vorige week op de opi niepagina dat. Nederland de omroepbijdrage te danken heeft aan Seyss-Inquart, van 1940 tot 1945 de plaatsbekleder van Adolf Hitler in Den Haag. Hij zou de de verplichte luis terbijdrage hebben ingevoerd. Wat de schrijver niet vermeld de - ik neem aan dat het hem en velen met hem, niet be kend zal zijn - is dat in mei 1940 er plannen van de Neder landse regering klaar lagen voor de invoering van een verplichte 'luisteraarsbijdrage'. (Terzijde: De invoering van een identiteitsbewijs voor elke Nederlander werd ook al vóór de oorlog overwogen). In september 1938 werd een subcommissie van de toenma lige Radioraad ingesteld, met de opdracht de vraag te over wegen voor de omroepbe- langen de nodige inkomsten te verzekeren door de beharti ging van deze belangen volle dig door de luisteraars te doen bekostigen, evenals dit in an dere landen het geval is. Mede op basis van het advies van deze subcommissie werd op 8 april 1940 bij de Tweede Ka mer ingediend een ontwerp van wet tot wijziging van de Telegraaf- en Telefoonwet 1904 (315 der Zitting 1939- 1940). In dit ontwerp werd on der andere voorgesteld in arti kel 3quater een bepaling op te nemen, waarbij de houder van een radiotoestel, of andere voorziening, waarmede de uit zendingen van de Nederlandse radió-omroep kunnen worden ontvangen, ter verzekering van de instandhouding en den verderen uitbouw van die om roep, verplicht werd jaarlijks een door Onze Minister van Binnenlandse Zaken vast te stellen geldelijke bijdrage, welke een bedrag van 10,- niet zal mogen overschrijden, te voldoen. Het wetsontwerp was op 10 mei 1940 nog niet in behandeling genomen; het werd op 11 april 1946 inge trokken. Overigens wordt nog opge merkt, dat het idee voor het heffen van een retributie voor een radiotoestel reeds jaren eerder was overwogen. In het op 9 juni 1927 ingediende wetsontwerp tot wijziging van meergenoemde wet werd na melijk voorgesteld in een nieuw op te nemen artikel 3quater onder meer te bepa len, dat bij algemene maatre gel van bestuur bepalingn kunnen worden gesteld met betrekking tot de heffing en invordering van voor radio- zend- en ontvanginrichtingen te bepalen rechten (353 der Zitting 1926-1927). Blijkens de toelichting op dit wetsontwerp werd voor een radiotoestel ge dacht aan een jaarlijks te bepa len recht van ten hoogste 10,- per kalenderjaar Bij de mon delinge behandeling van het wetsontwerp in de Tweede Kamer op 24 februari 1928 werd bij amendement de voor gestelde bepaling geschrapt E. Esmeijer, APELDOORN. Bezuinigingen De overheid heeft de intentie de komende jaren fors te be zuinigen op overheidsperso neel. Deze plannen hebben in middels geleid tot grote onrust op alle ministeries en andere (semi-)overheidsorganen. Op tal van directies heerst een sfeer van wantrouwen en angst. Reeds hebben enkele mensen vernomen dat hun „stoel" in het kader van de Grote Efficiency Operatie zal verdwijnen. Hun motivatie zal inmiddels het 0-punt aardig benaderen. Wat denkt de overheid eigenlijk te bereiken? Meer efficiency wordt niet be reikt door mensen in het la ger- en middenkader te ont staan En wat is hun kans op de arbeidsmarlü? Iedereen bo ven de 40 heefqgeen kans! Er is maar één nette manier om op overheidspersoneel te be zuinigen, en wel een rigoureu ze vacaturestop. Andere me thoden leiden tot nog meer wao'ers, werklozen en gede- motiveerden. B. van Dijk, WATERINGEN. Eerste Communie Communie en alle reacties daarop in de brievenrubriek. De heer Chr. van Assendelft schreef over de gevaarlijke on geschoolde leken die de kinde ren voorbereiden. Hun in structies krijgen zij van hun pastores die deze leer weer ontlenen aan het Tweede Vati caans Concilie. Ook het schrij ven van pastor G. de Jong uit Delft, waarin deze de nadrukt legt op breken en delen, wijst daar op. Dit laatste lijkt mij een gedachte die afkomstig is uit de Reformatie, gedachte. Hoe het ook zij, paus Pius X voerde de kindercommunie in en dacht dat er daardoor heili ge kinderen zouden komen. Gezien de vele priesters en missionarissen die daarna zijn gekomen heeft hij zeker gelijk gehad, al blijft heiligheid altijd een streven Breken en delen, het voor anderen zorgen, heb ben voluit gedaan. Misschien wel door het geloof in de wer kelijke tegenwoordigheid van Christus in de H. Communie, zoals ook H Heukensfeldt- Jansen schreef. Mogen onze kinderen dat vooraj ook leren. J.M. Laaper, DFN HAAG Wat was het alweer lang geleden, de tijd dat je je studentenflat met wat krijgertjes en sinaasappelkistjes be woon baar maakte, overdacht Hedy. Als je een gat in je stoel wilde wegwerken, nou. dan naaide je er gewoon een lapje op! En met een bosje tulpen op de vensterbank, de rijkelijk van kaarsvet voorziene Chiantifles ernaast, kreeg het geheel toch wat fleur en zowaar een artistiek aanzien. Daar hoefde je de Cosmo toen nog niet voor te lezen. Er kwam een glimlach over haar gezicht. Moest je haar nu zien zitten in het wachtkamertje van Lubbers' Torentje, met een ontwerp van de prominente interieurarchitekte Marijke van der Wijst op schoot.' De verbouwing van de ministerskamer mocht een lieve cent kosten, hadden haar ambtenaren voorgerekend. Ze was er zelfs een pietsje van geschrokken. Zo'n veertig mille, daar kon je een poepje van laten ruiken.' Maar Lubbers, die had helemaal niet moeilijk gedaan. ..Als je zo ver bent laat je dan de tekening nog even aan me zien.' had hij zelfs belangstellend gevraagd. Hedy's blik dwaalde langs de rijkelijk bewerkte houten lambrizering. Wat was dat eigenlijk Neo-klassiek BarokRoccocoHel kon haar ook eigenlijk niet schelen. Haar gedachten cirkelden rond belangrijker zaken De Mazairac. Boonzaaijer en Ben no Premsela. Tjonge jonge, wat konden dié boys ontwerpen.' En wat was het geniaal geweest van Marijke om hét appelgroen van De Mazairacs' zithoek te combineren met het mango tapijt van Premsela! Zo kreeg haar werkkamer een zekere rust. maar ook waardigheid en Nee. die werkkamer had ze wel verdiend. Na anderhalf jaar ministerschap was haar gezicht behoorlijk gaan tekenen. De kritiek van partijgenoten, de bezuinigingen en spanningen in de ministerraad, het ging je tenslotte allemaal niet in de koude kleren zitten. Moch je dan jezelf eens nieuw in de spulletjes steken, of niet soms Met die kille werkkamer die Elco Brinkman had achtergelaten kon daarom beter vandaag dan morgen afgerekend worden, 't Leek verdorie wel een hotellobby! Geen wonder dat het CDA de schoonheid van die prachtige gietijzeren sculptuur van Yannis Kounellis niet wilde inzien. Die partij ademde zowat bekrompenheid! Nooit, nee nooit zou ze het parlement meer op Grote Kunst trakteren. Daar zwaaide de deur al open. Hedy veerde uit haar stoel, iets te vlot misschien, maar ze meende dat het Lubbers niet was opgevallen. ..Kom binnen!", riep hij joviaal. De zon scheen zijn werkvertrek binnen en zijn ogen twinkelden. Sinds de Tussenbalans en de Voorjaarsnota waren afgerond kon zijn humeur niet meer stuk. ..Wat kan ik voor je doen?", vroeg hij vriendelijk en lachte breeduit. ..Soms nog een verhoogde toiletpot nodig voor bij je nieuwe werkkamer0". Op slag versteende ze. daar in de deuropening, niet in staat ook maar een stap voor- of achteruit te doen. Wanhopig zocht Hedy naar woorden, maar het leek of er een stop uit haai\ hoofd was getrokken waarlangs alles in een draaikolk wegstroomde. Tot de beelden en woorden weer terugkwamen, maar nu waren het herinneringen aan de demonstratie van gehandicapten en bejaarden, vorige week op het Binnenhof. Een eigen bijdrage voor kleine aanpassingen in en om het huis. hoe had ze ermee kunnen instemmen! Er viel een sluier over haar gezicht. Het nieuwe bureau, de zithoek en het mango tapijt leken plotseling hun betekenis te hebben verloren. „Hoe onbestendig is toch het mooie", mompelde ze zomaar filosofisch voor zich uit. Die eenvoudige Chiantifles. was die bij haar welbeschouwd niet veel meer op zijn plaats dan chique design0 Lubbers begreep er niets van Hij was dan ook oprecht verbaasd toen de minister van Cultuur even later totaal onverschillig het mooiste interieur-ontwerp dat hij ooit had gezien aan hem voorlegde

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9