Hulp aan hongerend volk Etiopië hervat bierkas ni K Hl media -favour o- Verdeeldheid over inzet Duits leger buiten NAVO 428* Onenigheid G-7 over Gorbatsjov J Ccidóc Qou/uwt DA-ministers moeten Latijnsamerikaanse partijgenoten steunen lilitairen olgende reek al uit mi rak weg r. es doden a explosie Nederlandse VN-waarnemers naar Angola Lezersservice DUITSLAND - ElFEL BELGIE ARDENNEN AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB BUITENLAND ZATERDAG 1 JUNI 1991 PAGINA 5 HILEENSE CHRISTEN-DEMOCRAAT EDUARDO FREI er] |0( ITAN VAN HAASTEREN !N HAAG Latijnsamerikaanse -leilristen-democraten hebben de steun itiavraagd van de CDA-ministers tij- bi ns het EG-voorzitterschap van Ne- 1 ^rland. Tijdens een ontmoeting met ue(t CDA die gisteren is gehouden 1 P.ft de fractie-voorzitter van de proristen-democratische partij van El dridvador, Fidel Chavez Mena, een beroep gedaan op de CDA- nisters. Chavez Mena verwacht van Nederland de zelfde houding als van de Duitse bondskan selier Helmut Kohl: „Hij gaf een mooi voor beeld van wat christen-democratische soli dariteit concreet betekent. Tijdens mijn be zoek aan Kohl als minister van buitenlandse zaken vertelde ik hem, dat de Amerikaanse president Reagan ons economisch gezien probeerde te mangelen. Kohl pakte daarop onmiddellijk de telefoon en belde Reagan om zijn onvrede hierover uit te spreken", aldus Chavez Mena. Ook de Chileense presidentskandidaat Edu- ardo Frei rekent op steun van de Neder landse christen-democraten. Volgens hem is er een belangrijke rol voor Europa wegge legd voor de wederopbouw van de democra tie in Chili. „Europa kan ons helpen door meer te investeren in Chili. Verder moeten er gunstiger voorwaarden geschapen wor den voor de Chileense export naar de Euro pese markt. Dat kan via GATT-onderhan- delingen, maar de verwachtingen zijn pessi mistisch". Nederland speelt voor Latijns-Amerika een belangrijke rol als grootste invoerhaven van Europa. Frei constateert overigens dat Ne derland altijd een positieve en actieve rol heeft gespeeld ten opzichte van Chili. „Wij rekenen dan ook op de CDA-ministers bij het Nederlands voorzitterschap van de EG". Einde Pinochet Eduardo Frei, zoon van de president die Chili van 1964 tot 1970 regeerde, gelooft dat het democratiseringsproces in Chili onom keerbaar is. Ondanks het feit dat ex-dictator Pinochet nog steeds hoofd is van het Chi leense leger meent Frei dat het militaire re gime van Pinochet nooit meer terugkomt. Frei maakt grote kans de huidige president Aylwin op te volgen. Hij is in Nederland waar hij vandaag op de CDA-partijraad spreekt. Volgens hem is de democratie ge waarborgd, vooral omdat ook de militairen hebben meegedaan aan het opstellen van de grondwet. Frei: „Bovendien heeft president Aylwin veel respect onder de militairen af gedwongen. Daarom denk ik niet dat zij de democratie omver zullen werpen door een staatsgreep te plegen, zoals in 1973 gebeur de". Volgens de invloedrijke Chileense senator liggen er nog steeds gevaren op loer: „In Chili was tijdens de dictatuur een grote af stand tussen de militairen en het volk. Die afstand moet worden verkleind, want Chili kan niet zonder het leger. Daarom moeten we stapje voor stapje democratiseren en be grip onder de gehele bevolking én de mili tairen blijven zoeken. Als we dat niet doet gaat dat ten koste van de stabiliteit. Radica lisering is immers een levensgroot gevaar in Chili omdat er zulke grote verschillen be staan tussen arm en rijk". Frei meent daarom: „Chili heeft aangetoond dat democratisering samen kan gaan met economische groei en op een vredige manier kan plaatsvinden. Wij willen geen bloedige revolutie maar gebruik maken van de be staande regels". Deel Sovjet- toepen verlaten Koerillen TOKYO De Sovjet-troepen op de zuidelijke Koerillen wordt volgens een Sovjet-ge neraal met eenderde terugge bracht, heeft de Japanse krant Yomiuri Shimbum vrijdag be richt. Volgens generaal Viktor Novozhilov, bevelhebber voor het Verre Oosten, begint de te rugtrekking in de herfst. Op de eilanden is volgens de ge neraal een infanterieregiment van 7000 manschappen met veertig tanks en een luchtver dedigingseenheid. HILDEBRAND B. BIJLEVELD EN HAAG Het Ne- rlandse detachement n de Koninklijke Land- "i acht in Noord-Irak a irdt vanaf volgende de»ek geleidelijk terugge- tkken. De 600 man- ïappen zijn belast met directe hulpverlening. 400 militairen van het rps mariniers die een bevei- ingstaak hebben, blijven irlopig nog in het gebied, ar na de vestiging van een man sterke beveiligings- iheid van de Verenigde Na- zullen ook de mariniers te- g..1 [komen. De teams van de i plosieven Opruimingsdienst irgaan met hun werk. Nederlandse regering over- 'egt wel om op verzoek van cr Verenigde Naties een groep itiemensen te sturen, maar rover is nog geen besluit omen. Volgens minister- sident hebben de Verenig- Naties aangedrongen op po lmensen in plaats van ma- aussees. mende dinsdag vliegen de ite militairen van de land- :ht terug, de rest van het ie-hulpbataljon wordt per naar Nederland ver- Zij zullen 15 juni het fgebied verlaten. De gehele igtrekking zal ongeveer zes 1 len in beslag nemen, -[verwachte besluit van de lerlandse regering is geno- n nu blijkt dat de hulpver ing aan de Kurden sneller resultaat heeft geleid dan d aangenomen. Nu de ikse soldaten de noordelij- stad Dahoek hebben veria- is de rust in dat gebied steld. Er zullen alleen be- Jingstroepen blijven. De ralsnog overgebleven 400 irlandse militairen gaan j Derde Brits-Nederlandse imandobrigade vormen. Belgische regering heeft )ten na een jaar een punt itten achter de aanwezig van de Belgische marine Perzische Golf. Het fre- 'ielingen wordt op 17 juni ieebrugge verwacht. Daar en een maand later de mij- A jagers Iris en Myositis en ondersteuningsschip Zin- die de thuisreis samen met nse en Nederlandse sche maken, arriveren. Als e zal in augustus de mij- jager Dianthus uit de Golf [komen. ROME/ADDISD ABEBA De voorlopige regering van Etiopië heeft gisteren beloofd de voedselhulpo peraties te hervatten voor de naar schatting zeven miljoen Etiopiërs die met de hongerdood worden bedreigd. De aanvoerlijnen waarlangs in Etiopië voedselhulp wordt verstrekt aan een miljoen vluchtelingen en 200.000 repa trianten is vrijwel geheel ver woest. De situatie van de naar schatting zeven miljoen ont heemden in het land zelf of slachtoffers van de droogte is „wanhopig". De penibele situatie voor de slachtoffers van de hongers nood in het door droogte getei- serde noorden van Etiopië verergert met de dag. Daar naast verkeren de Somalische en Sudanese vluchtelingen in het oosten en westen van Etio pië in barre omstandigheden. Het merendeel van de hulpo peraties was uitgesteld voor ten ministe een week op het moment dat de vijandelijkhe den toenamen voor de inname van de hoofdstad Addis Abeba door het Revolutionair Demo cratisch Front voor het Etiopi- sche volk (EPDRF). Volgens de hulporganisatie Artsen zon der Grenzen zal zich een grote ramp voltrekken in Etiopië als er niet snel voor voedsel en bescherming voor de Somali sche en Zuidsoedanese vluch telingen wordt gezorgd. De door het Etiopische verzet gevormde interim-regering heeft internationale hulpin stellingen gevraagd de voed- seltransporten naar de ruim 7 miljoen noodlijdende mensen in de hongergebieden te her vatten. Het verzoek werd ge daan door Tamrat Layne, vice-voorzitter van het EPRDF, de door Tigrezen be heerste verzetsbeweweging die de macht in Etiopië heeft overgenomen. De haven Assab aan de Rode Zee is weer open gesteld. Er is daar ruim 115.000 ton hulpgoederen op geslagen, bestemd voor de hongerslachtoffers in de pro vincies Tigre en Welo. De voedselleveranties aan Eritrea, waar de verzetsbeweging EPLF een afzonderlijke rege ring heeft uitgeroepen, verlo pen voornamelijk via de ha ven van Massawa en zijn de afgelopen dagen gewoon door- Asiel De Italiaanse ambassade in Addis Abeba heeft asiel ver leend aan de afgezette vice- president van Etiopië, gene raal Tesfaye Gebre-Kidan en zes andere vertegenwoordigers van het oude bewind. Dat heeft het Italiaanse ministerie van buitenlandse zaken giste ren bekend gemaakt. Volgens een woordvoerder is „om humanitaire redenen" be sloten Tesfaye in de ambassa de op te vangen. Tesfaye werd op 26 april door Mengistu tot vice-president benoemd. Voor dien voerde hij het bevel over de Etiopische troepen die stre den tegen de rebellen in de af vallige provincie Eritrea. Hij heeft zich tot het laatst toe verzet tegen de machtsoverna me in de hoofdstad door het EPDRF. Italië, de vroegere koloniale mogendheid in Etio pië, heeft de machtsovername door het verzet erkend. Naar schatting 263 leden van het regime van ex-president Mengisthu Haile Mariam heb ben zich gisteren in de Etiopi sche hoofdstad Addis Abeba overgegeven aan de nieuwe machthebbers. De personen die zich hebben overgegeven zijn allen overgebracht naar Etiopiërs gingen gisteren in Akaki de straat op om te betogen voor een verenigd Etiopië, inclusief Eritrea. foto: ap de militaire basis op het vlieg- leek het openbare leven giste- gen het door de VS gesteunde veld Debre Zeit. ren na twee dagen van ge- verzetsbewind weer op gang te In de hoofdstad Addis Abeba welddadige demonstraties te- komen. lmirli op L iAMABAD Bij een ont- ffing in een munitie-opslag- its in de garnizoensplaats wshera in het noorden van :istan zijn gisteren min- ns zes mensen om het leven ;omen. Zeker honderd nsen werden gewond. Na eerste ontploffing volgden een reeks kleinere explo- De stad ligt 120 kilometer noordwesten van de :i|jfdstad Islamabad. Uren na explosies hingen er nog te rookwolken over de I. De branden waren toen onder controle. Ploeteren Terwijl het groot ste deel van Eu ropa zich koes tert in zomerse temperaturen, ploetert een sneeuwruimer zich door het dik ke pak dat in mei viel en de Grim- selpas volledig blokkeerde. foto: epa DEN HAAG Nederland zal vijftien militairen ter beschikking stellen voor een uitbreiding van de VN-vredesoperatie in An gola. De ministerraad besloot giste ren gehoor te geven aan een verzoek daartoe van de kant van de Verenigde Naties. De totale operatie bestaat uit 350 militaire en negentig civiele waarnemers. Van Nederlandse zijde zullen tien leden van de landmacht en vijf leden van de marine naar Angola wor den gestuurd. Het VN-com- mando heeft tot taak toe te zien op de naleving van het staakt-het-vuren tussen de Angolese regering en de gue- rilla-organisatie Unita. De le den van de Veiligheidsraad van de VN stemden donder dag in met het sturen van een vredesmacht. De Angolese president José Eduardo dos Santos en Unita- leiderJonas Savimbi hebben gisteren in Lissabon het vre desakkoord ondertekend waarmee een eind komt aan de zestien jaar durende bur geroorlog in Angola. Vrije verkiezingen in 1992 en een gezamenlijk leger zijn de hoofdpunten van het vredes akkoord. Het akkoord van 1500 bladzijden, waar de on derhandelingsdelegaties van beide partijen het op 1 mei dit jaar over eens werden, wordt direct van kracht. De onder handelingen, waarbij Portugal bemiddelde, duurden dertien maanden. BONN De Duitse chris ten-democraten willen dat het Duitse leger ook bui ten het NAVO-gebied kan worden ingezet. Het be stuur van de regerende CDU sprak zich hier giste ren voor uit op een beslo ten congres. De CDU vindt dat Duitse een heden in de toekomst moeten kunnen deelnemen aan vrede- sacties in VN-verband of bin nen een Europese strijdmacht. Bondskanselier Helmut Kohl benadrukte eens te meer dat hierover consensus in het par lement moet bestaan. Secreta ris-generaal Volker Rühe hield daarbij de vraag open of daarvoor de grondwet veran derd moet worden. Eerder op de dag sprak het partijcongres van de sociaaldemocratische SPD, de grootste oppositiepar tij, zich uit voor een grond wetswijziging die deelname van Duitsland aan vredesmis sies van de VN mogelijk maakt. De SPD maakte op haar con gres in Bremen duidelijk dat Duitse troepen niet zouden mogen deelnemen aan militai- re acties buiten het verdrags- gebied van de NAVO. Woord voerders van de regeringspar tijen CDU en FDP hebben ge ïrriteerd gereageerd op de be slissing van de sociaal-demo craten. De Duitse grondwet bepaalt dat het Duitse leger al leen mag opereren binnen het NAVO-gebied. De grondwet dient te worden geamendeerd om de deelname van Duitse militairen aan VN-vredesmis sies buiten het NAVO-gebied mogelijk te maken. De uitkomst van het debat in de SPD is een overwinning voor de nieuwe SPD-voorzit- ter Björn Engholm, die met dit compromis-voorstel was geko men. De uitkomst van de stemming heeft de angst voor een Duits isolationisme besten digd. De SPD koos gisteren met een minieme meerderheid voor handhaving van Bonn als poli tiek centrum van Duitsland. Bonn kreeg tijdens de stem ming 203 stemmen; concurrent Berlijn, sinds de hereniging hoofdstad van Duitsland, 202 stemmen. Drieentachtig con gresgangers onthielden zich van stemming. De SPD is de eerste grote Duitse politieke partij die zich heeft uitgespro ken over de vraag of Bonn of Berlijn de thuishaven van de Bondsdag en 's lands ministe ries moet worden. EIGEN AUTOREIS Periode: Maanden juni - juli - augustus a) weekend-arrangement: vrijdag tot en met zondag b) midweek-arrangement zondag tot en met vrijdag Het luxe Donnt hotel Sudeifel ligt aan het stuwmeer Bitburg, nabij Trier. Het zwembad is zeer compleet met een overdekt zwembad, sauna, overdekte- en buiten tennisbanen, squashbanen en bow lingbanen. De royale kamers zijn allemaal voorzien 070 - 3 190 882 van balkon, douche, kleuren-tv en minibar. Een ideale lokatie voor liefhebbers van rust, luxe en sportieve recreatie. Excursiemogelijkheden de oudste stad van Duitsland (Trier) wildpark Eifel berenreservaat vele burchten en kastelen Inclusief m ontbijtbuffet diner gratis sauna en zwembad Arrangement A (2 nachten) Arrangement B (5 nachten) Bungelowpark 'Les Etoiles' Blaimont een eldorado voor de natuurliefhebbers en rustzoekers. Wij kunnen u de volgende data aanbieden: weekend 13/9 -16/9 midweek 16/9 - 20/9 weekend 20/9 - 23/9 In het park is een overdekt zwembad sauna), minigolf en supermarkt aanwe zig. Voor de inwendige mens kunt u terecht in het culinair restaurant 'la Bonne Heure'. De vrijstaande bungalows zijn uitstekend gelegen aan de Maas en zijn kompleet ingericht. Ze zijn aanwezig in 2 typen: Type A met 2 slaapkamers Type B met 3 slaapkamers Inclusief m electra en schoonmaak! boot tocht Dinantbezoek aan grot Merveil- leuse Exclusief i linnengoed Kinderen tot 5 jaar gratis! Inlichtingen en boekingen telefonitch onder nummer 070-3190882, maandag t 'm vrijdag van 09.00-16 00 uur of persoonlijk bij de Haagschc Courant, dagblad Het Binnenhof. Spuistraat 71 'hoek Spui, Den Haag en bij de Coudschc Courant, Markt 26, Gouda. ■8" SIJTHOFF PERS HET LEVENDE EILAND :,n' 12 Rob draait zich verschrikt om, wanneer Skip opeens, 5 dend blaffend, overeind springt. Maar op hetzelfde ogenblik sj, preidt zich een fijne gaswolk door de kamer en ogenblikke- zj,,verliest Rob het bewustzijn. Butcher - want hij is het, die zich leeft vermomd - neemt de papieren weg, waarop Rob zijn mis Bvens heeft ingevuld en copieert ze snel met behulp van een copietoestel, dat hij heeft meegebracht. Dan legt hij de pa pieren weer zorgvuldig zo neer als hij ze heeft gevonden en sluipt dan voorzichtig de kamer weer uit. Zijn opdrachtgevers kunnen tevreden zijn: voor de tweede maal is Butcher Rob te vlug afge weest en hij hoeft niet bevreesd te zijn. dat zijn spionnagewerk uit zal komen, want de eerste keer heeft voldoende bewezen, dat het gas, dat hij gebruikt, een absolute geheugenstoornis veroor zaakt. BRUSSEL President Mitterrand van Frankrijk en Bondskanselier Kohl van Duitsland hebben er geen bezwaar tegen als Sovjet-president Michail Gorbatsjov volgende maand in Londen de top conferentie van de zeven grootste industrielanden (G7) bijwoont. Gorbatsjovs dringende ver zoek daartoe heeft een niet ge ringe hoeveelheid menings verschillen tussen de VS en Engeland aan de ene en de EG-landen en Canada aan de andere kant aan het licht ge bracht over de vraag wat het rijke westen moet, kan en wil doen om de dreigende econo misch desintegratie van de Sovjetunie te voorkomen. Ja pan is er tot dusver in geslaagd zich buiten de discussie te hou den. Gorbatsjov verkeert in ernsti ge moeilijkheden. Hij heeft snel heel veel geld nodig om de Sovjetunie voor de econo misch ineenstorting te behoe den. De Sovjet-president zou zijn uiterst precaire positie graag aan de leiders van het rijke westen uitleggen. Bij die gelegenheid zou hij kracht kunnen bijzetten aan zijn ver zoek hem met 100 miljard dol lar bij te springen. De Amerikanen hebben nooit veel voor grootscheepse hulp aan de Sovjet-Unie gevoeld. Toen vorig iaar Europese plan nen voor forse kapitaalinjec ties op tafel kwamen, hielden de VS zich afzijdig. Hun rede nering is: de Sovjetunie moet zo snel mogelijk worden omge vormd tot een echte markteco nomie. Zolang Gorbatsjov evenwel politieke en economi sche tussenwegen wil bewan delen, komt er geen geld. De Amerikaanse president Geor ge Bush heeft gisteren overi gens na een onderhoud met Sovjet-functionarissen gezegd „positiever" te staan tegenover een verzoek van de Sovjetunie om hulp. De Europeanen wil len wel helpen. Die zien de Sovjetunie als een buur die ge holpen moet worden. Sovjet-economen hebben er bij de presentatie van hun her vormingsplan aan de Ameri kaanse regering voor gewaar schuwd dat de economische crisis in de Sovjetunie een be dreiging kan vormen voor de wereldvrede, als het westen niet afdoende helpt bij de be strijding van de crisis. Zij wij zen zelfs op de mogelijkheid dat bij een complete burger oorlog kernwapens kunnen worden ingezet. Deze waar schuwing stond in een vrijdag vrijgegeven brief aan de groep van zeven meest geindustriali- seerde landen van de wereld (G-7).

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5