Gokverslaafden delen niet in succes casino's £cidóe0otncmt WETTELIJKE REGELING NOG NAUWELIJKS BEKEND Ouderschapsverlof: een wassen neus? BINNENLAND ZATERDAG 1 JUNI 1991 PAGINA ;u: Velen voelen zich kennelijk nog niet ge noeg geplunderd door de staat. Het bezoek aan de Holland Casi no's groeit, de winst die daar wordt ge maakt ook. Nederland werd in 1990 435 mil joen gulden lichter, de schatkist 90 miljoen zwaarder. Gokver slaafden delen echter niet mee in dit sv ,^es. Het aantal probleem spelers wordt door het Jellinek Centrum in Amsterdam geschat op 200.000, het aantal ver slaafden op 20.000. De maatschappelijke scha de die zij aanrichten is niet in cijfers uit te drukken. De hulp die zij krijgen wel. De overheid trekt 2,5 mil joen gulden per jaar uit aan gokhulpverle ning. Dat is omgere kend een tientje per probleemgokker. SCHEVENINGEN Zo maar een doordeweekse middag in Holland Casino Scheveningen: „Ha die Henk, je bent te laat, je stoel is al bezet. Waar ben je geweest", vragen twee bejaarde dames aan de ou dere heer. De bewuste Henk meldt dat hij naar de kapper is geweest. En dat is ook wel te zien, al leen vinden de dames zijn gekortwiekte koppie maar niets. Vernietigende kri tiek volgt en het adres van een andere kapper. Het is een van de gesprek ken die worden gevoerd aan de Black Jack-tafel. Dames grabbelen bij de Franse Roulettetafel in wat eens toi lettasjes zijn geweest naar je tons (fiches). Reeksen getallen staan netjes op een lijstje ge schreven. „Faites vos jeux", roept de croupier. En de mie renhoop rond de tafel komt in beweging. De gokjes zijn laag, vijf gulden per ronde, maar wel geroutineerd. Op rood of zwart inzetten is voor begin ners, de echte gokkers spelen plein of cheval. Ze maken ook nog vreugdedansjes als er twee H r i Spelers die problemen hebben zichzelf in de hand te houden, behoren tot de casino-realiteit, zo meldt een brochure van de staatsgoktempels. Daarin is ook te lezen dat drie procent van de 3,2 miljoen gasten problemen heeft met het spel. keer achter elkaar wordt ge wonnen. En dat is leuk om te zien. Maar van een jongere be geleider moet de winnende ou dere dame stoppen. „Als je op dat nummer doorspeelt, heb je straks een dooie eend", weet hij uit ervaring. De croupier kent ze wel, de oudjes. „Ze komen hier alle maal uit de buurt. En ze zijn hier iedere dag. Als een van hen niet komt opdagen, infor meren ze ernaar". Volgens hem volgt het groepje een vast ritueel. „Om twaalf uur begin nen ze in het Kurhaus met koffie drinken, Om twee uur gaat het casino open en drin ken ze hier koffie. Dan spelen ze tot een uurtje of half vijf. Eten een kopje soep met een broodje en gaan weer naar huis. Kijken televisie en ko men de volgende dag weer te rug. Dit is hun enige verzetje. En ze kunnen het gemakkelijk betalen. Ze hebben een eigen huis, een auto en een goed pensioen". Agressieve reclame Bejaarden gokken bewust, vrouwen ook, zegt Paul Kemmler, coördinator van het Bureau Gokhulpverlening Rotterdam. Ze lopen dus min der gevaar gokverslaafd te worden. Tachtig procent van zijn klanten bestaat uit man nen tussen 18 en 25 jaar. „De jongste hier is twaalf jaar. Die heeft 60.000 gulden bij elkaar geroofd om te kunnen gokken. Zoveel energie steken in het gokken vind ik nog positief. Als hij die energie anders ge bruikt, bijvoorbeeld om z'n school af te maken en een. baan te vinden, komt het nog wel goed met hem", voegt Paul daar optimistisch aan toe. Zijn vrolijke bui slaat om in een opwelling van beheerste woede als het gesprek op het succes van Holland Casino's komt. „Het jaarverslag mag dan vol juichende cijfers staan, maar wij staan niet te juichen. Wat me irriteert is dat het suc ces door de agressieve reclame komt. Ze beschilderen trams, plaatsen overal lichtbakken, zetten paginagrote adverten ties in kranten om aan te ge ven dat ze uitgaanscentrum nummer één zijn. Puur om de mensen geld uit de zak te kloppen". Wat hem dwars zit, is dat de Casino's het winnen verheerlijken. „Hier zie je de drama's. Gokverslaafden klop pen wanhopig aan. Hun gezin is kapot, hun vrouwen zijn weg met de kinderen, ze zijn hun baan kwijt, deurwaarders en justitie zitten op hun nek. Vanwege het winnen zeker. Je verliest altijd in casino's". Hij briest nog even verder. „En dan die verschrikkelijke arrogantie. De casino's zeggen dat ze alles doen om het aantal gokverslaafden terug te drin gen. Ze zijn niet eens bereid om met ons aan tafel te gaan zitten. Om een samenwer kingsverband aan te gaan. Zo dat ze een probleemgokker naar ons kunnen doorverwij zen. Ze- weigeren een poster - van ons op te hangen in het casino. En dan wel miljoerien uitgeven aan reclame. Het is gewoon walgelijk". Hypocriet Niet alleen de casino's, ook de overheid krijgt van hem een veeg uit de pan. Die overheid ontkende het bestaan van gok verslaafden tot dit jaar. Con sultatiebureaus voor Alcohol en Drugs (CAD's) mochten de probleemspelers officieel niet behandelen. Aan hulpverle I FOTO: DIJKSTRA ning voor gokverslaafden spendeert de overheid jaarlijks 2,5 miljoen gulden. Een bedrag dat pas onder grote druk van de Tweede Kamer werd uitge trokken. Veel CAD's hebben inmiddels extra geld gekregen. Geldverspilling, vindt Paul Kemmler. „We zijn al elf jaar bezig met hulpverlening aan gokverslaafden. We zijn uitge lachen door het CAD en de RIAGG. Want gokken was volgens hen geen verslaving. En nu valt er geld te halen bij de overheid en roepen ze om het hardst dat gokken een ver slaving is en dat een gokker lijdt aan afkickverschijnselen". Zijn centrum staat te trappelen om meer hulp te verlenen en voorlichting te geven, alleen het geld daarvoor ontbreekt. Hypocriet vindt Johan van de Anonieme Gokkers Nijmegen het beleid van de overheid. „De staat verdient gigantisch veel geld aan de casino's. De winst die het gokken oplevert is veel meer dan de hulpverle ning kost". En daarin heeft hij gelijk. De acht Holland Casi no's droegen over 1990 ruim 90 miljoen gulden aan belasting af. Speeltips De staatsgoktempels voeren sinds dit jaar een actief beleid tegen dwangmatig spelen. Want spelers die problemen hebben zichzelf in de hand te houden, behoren tot de casino realiteit, zo meldt de brochure „De risico's van het spel". Daarin staat ook dat drie pro cent van de 3,2 miljoen gasten problemen heeft met het spel. Speeltips zoals speel niet boven het budget dat u voor een avondje uit heeft vastge steld, of bezoek een casino met meerdere mensen moeten de probleemspeler van het gokken afhouden. Tegelijker tijd staat bij de speeltips het toch uiterst verleidelijke zin netje: „Holland Casino's ken nen een hoog uitkeringsper centage. Er bestaat dus een reële kans een bedrag te win nen". „Vraag onze medewerkers naar de Zaalchef. Hij is altijd in de gelegenheid een gesprek met u te regelen over proble matisch of verslaafd spelen. Niemand zal u vreemd aankij ken of afwijzend reageren als u naar de Zaalchef vraagt", vervolgt de brochure. „Daar maak ik me nou vreselijk boos over", reageert Paul Kemmler. „Stel ik vérgok op een middag vijftigduizend gulden. De zaal chef zegt niets, geen woord. Maar als ik in huilen uitbarst achter de speeltafel, omdat ik teveel geld heb verloren, komt de zaalchef wel. Gejammer in het casino willen ze namelijk niet. De chef zegt 'ik wil niet meer dat u hier komt', maar dan is het leed al geleden". Illegale circuit Betere maatregelen vinden de hulporganisaties de door Hol land Casino's aangeboden be zoekbeperking of entreever bod. Maar ze zetten er toch kanttekeningen bij. Want ook bij een bezoekbeperking kan meer geld dan goed is voor de speler worden verloren. Gok kers die voor zichzelf de casi nodeur hebben dichtgeslagen door middel van een entree verbod verdwijnen in het ille gale gokcircuit. Bovendien wordt de verslaving zo niet aangepakt. Dwangmatige gok kers zien de brochure waar schijnlijk niet eens, althans willen haar niet zien. De tweeduizend medewerlj00 van Holland Casino zijn traind om de probleemgok] te zien. En aan te spreken, nodig volgt een discreet sprek, een aanbod voor bezoekbeperking of een di verwijzing naar h ulp verier)ris de instanties. „Het initiavr; ligt bij ons en niet meer bi ns bezoeker", geeft H. In 't rj; het verschil met het be van vorig jaar aan. Hij is hc bedrijfsbeveiliging van I land Casino's. Het hele proHS kostte het bedrijf zo'n dridvc vierhonderdduizend gul(jn) Een bedrag dat schril afstt bij het reclamebudget ruim twaalf miljoen guldet Het beleid werpt wel vruchten af. Vorig jaar den vierhonderd entreebej kingen opgelegd. Uit de ee ramingen over dit jaar bi dat dit aantal met vijftig cent stijgt. De brochure, op 60.000 stuks, is schoon Voor nieuwe exempli wordt gezorgd. Achterin brochure zit een formii waarmee een entreeverboi bezoekbeperking kan wor. aangevraagd. Holland Casi„„ heeft inmiddels zeventig zoeken binnen. „Ook de ci pies kunnen nu iets doen kunnen signalen geven zien dat daar iets mee w gedaan. Zo krijgen ze het voel ,dat ze er niet alleen zi om geld in te pikken", a ire een woordvoerster van de >el sino's. Spaargeld Het gaat de gokkers kenni niet om het winnen, want zouden ze op den duur het sino wel mijden. Gokkers - verslaafd aan de kick van risico. Rik Bes van het CA Hilversum wijst erop dat mige spelletjes meer risic< zich meebrengen. Dat hanj j' van de tijd die tussen de en het resultaat zit. „Bij staatslot duurt het lang v dat er resultaat wordt gebo g Bij Black Jack en roulette Hoe korter de tijd, hoe ster ef 1 act ,Drl( plu een gokje te wagen". De 1' land Casino's voeren st<)( meer spelletjes in die vo vlot verlopen. En die de i Iers nog vlotter laten vei zen. Zoals Amerikaanse lette en Twin Roulette. snelste resultaat krijgt de j ker echter in de Jackpotc Een ruk aan de arm van speelautomaten volstaat. fors aantal rukken is gen^j om het maandloon, vakan geld of spaargeld er doorl te jagen. er Id DEN HAAG Vroeger, toen het gezin nog de hoeksteen van de samen leving was, hadden we tenminste een probleem minder. Er bestond geen ouderschapsverlof. Moe der verzorgde de kinde ren en vader bracht het geld binnen. De tijden zijn echter veranderd. Vrou wen willen niet meer thuiszitten. Er kwam wel een moeder schapsverlof, waardoor een vrouw voor en na de geboorte van een kind een aantal we ken thuis mocht blijven. Uit eindelijk bleek deze maatregel onvoldoende, omdat het besef was doorgedrongen dat vaders te weinig konden genieten van het ouderschap en te weinig betrokken waren bij de opvoe ding. Kortom, ook zij moesten het ouderschap in verlofuren kunnen uitdrukken. Vandaar dat de overheid met een wet telijke regeling op de proppen kwam. Per 1 januari van dit jaar is het ouderschapsverlof, een zo genaamde 'emancipatoire maatregel', tot wet verheven. Deze wet bepaalt dat ouder schapsverlof bestaat uit een onbetaald deeltijdverlof van maximaal zes maanden, waar in de wekelijkse arbeid kan worden teruggebracht tot mi nimaal twintig uur per week. Bij elke geboorte ontstaat recht op verlof. Ouders kun nen hiervan gebruik maken totdat het kind naar de basis school gaat. Na afloop van het verlof moet de ouder weer hetzelfde aantal uren gaan werken als voorheen, tenzij hij of zij met de werkgever anders overeenkomt. Ouderschaps verlof mag nooit reden voor ontslag zijn. Een één-ouderge zin dat door het opnemen van dit verlof beneden het sociaal minimum-inkomen komt, kan aanvullende bijstand krijgen. De wettelijke regeling geldt zowel voor de particuliere sec tor als voor de overheid, waar bij de betreffende cao-regeling voorrang heeft boven de wet telijke regeling. Dat wil zeg gen: de cao zal nooit beneden de wettelijke minima mogen gaan. Gemeenten In de tijd die het parlement nodig had om de regeling te formuleren, voorzag de Vere niging van Nederlandse Ge meenten (VNG) haar leden van een eigen regeling. Deze regeling liep van 1 juli 1989 tot 31 december 1990 en is inmid dels verlengd tot 1 juli. De be doeling is dat de experimente le regeling vanaf 1 juli, na evaluatie, een structureel ka rakter krijgt. Volgens deze re geling kunnen ouders met kin deren tot vier jaar gedurende zes maanden een halve dag vrij krijgen. Die halve dagen worden voor 75 procent uitbe taald. De VNG-regeling is dus voor gemeente-ambtenaren veel gunstiger dan de wettelij ke regeling, maar de VNG-re geling laat ook meer ruimte voor interpretatie door de werkgever, 'het hoofd der ge meente'. Het criterium dat gebruikt wordt is „of het dienstbelang het toelaat", aldus een woord voerster van de VNG. De maatregel is door ruim 86 pro cent van de gemeenten inge voerd, zo blijkt uit een evalua tie-onderzoek door het College van Arbeidszaken. In de grotere gemeenten le vert het toepassen van de VNG-maatregel geen al te gro te problemen op, zo leert na vraag bij de afdelingen perso neelszaken van de gemeenten Leiden, Den Haag en Rijswijk. De heer Van Vooren, perso neel' en organisatie-adviseur SUSKE EN WISKE HET WITTE WIEF (c) Standaard UltgeverlJ/Wavery Produc van de gemeente Rijswijk: „Op de een of andere manier wordt altijd aan het verzoek om ver lof gehoor gegeven. De invul ling van de opengevallen uren levert wel eens problemen op, maar in onderling overleg ko men we er altijd uit". Me vrouw Meijer van de afdeling personeelszaken van de ge meente Den Haag beaamt dat het wel eens voorkomt dat er een beroep op het dienstbelang gedaan wordt wanneer ie mand ouderschapsverlof wil opnemen. „Wanneer op een bepaalde afdeling waar twintig mensen werken opeens vijf mensen ouderschapsverlof willen hebben, kan dat niet. Maar het blijft een individueel recht. In onderling overleg lukt het vrijwel altijd om het verlof zo te spreiden dat ieder een tevreden is", aldus Meijer. In de kleinere gemeenten ligt het anders. Het belangrijkste organisatorische probleem is het niet kunnen vinden van een vervanger. Dit geldt met name voor de zogenaamde specialistische functies. Voor een typiste kan eenvoudig een uitzendbureau gebeld worden, maar voor iemand die al jaren beslist over aanvragen voor particuliere woningbouw is het niet zo eenvoudig een ver vanger voor een beperkt aan tal uren (en dan ook nog eens tijdelijk) te vinden. In de gro tere gemeenten kan het werk van de verlofganger vaak makkelijk worden opgevangen door de overige collega's, in de kleine(re) gemeenten is dit meestal niet het geval. „In de praktijk komt het er vaak op neer dat iemand helemaal niet vervangen wordt. Er ontstaat vertraging in de afhandeling of de collega's moeten gewoon een paar stappen harder lo pen", zegt de heer Van der Klugt van de gemeente Rijn land. Ook komt het er vaak op neer dat iemand die eigenlijk een half jaar lang twintig uur per week ouderschapsverlof wil opnemen uiteindelijk ge noegen neemt met maar één maand ouderschapsverlof, om dat de aanvrager beseft dat het volledige recht op ouder schapsverlof geen haalbare kaart is. „Dit wordt dan zoge naamd in onderling overleg geregeld", aldus Van der Klugt. Bedrijven In de particuliere sector levert het ouderschapsverlof nog gro tere problemen op. Verreweg de meeste sectoren in de parti culiere sector zijn aangewezen Ouderschaps verlof ook voor vader? SI FOTO: PR op de wettelijke regeling, aan gezien er nog maar weinig cao's zijn die afspraken om trent ouderschapsverlof bevat ten. Veelal wordt verwezen naar de wettelijke regeling. In geen enkele cao (in de particu liere sector) is het gelukt een betaald ouderschapsverlof te regelen, zo meldt Christa Kompas van de industriebond FNV. Net als bij de overheid doen de grootste problemen zich voor bij de middelgrote en kleine bedrijven, omdat daar de ver houding tussen hoog-gespecia- liseerde krachten en 'gewone' werknemers getalsmatig scherper ligt dan bij grote be drijven. Bij grote bedrijven kan één van de vele werkne mers (bijna) altijd wel een oog je houden op de machine van een collega. Als in een bedrijf je een werknemer de enige is die een bepaalde machine kan bedienen, zal de baas niet blij zijn wanneer iemand geduren de een half jaar twintig uur per week (legaal) niet op z'n werk verschijnt. De bekendheid met de rege ling laat bovendien veel te wensen over. Brenda de Jong, beleidsmedewerkster van het vrouwensecretariaat van de FNV: „De afgelopen maanden bellen er opvallend veel men sen op met vragen over de wettelijke regeling. Mensen die eerst bij de afdeling perso neelszaken van hun bedrijf zijn geweest of bij het arbeids bureau. Daar wisten ze nota bene niets van de regeling af!" Hoewel de regeling al bijna vijf maanden van kracht is, weet woordvoerder Jeroen Sprengers van de Bouw en Houtbond van de FNV weinig van de regeling af. „Dat is toch die regeling die 1 januari aanstaande ingaat?", vraagt hij. In ieder geval heeft hij nog geen enkele ervaring met de ouderschapsverlof-regeling op gedaan. Dit is des te opmerke lijker omdat werknemers in deze sector aangewezen zijn op de wettelijke regeling willen ze ouderschapsverlof kunnen opnemen. Werkgevers zullen er ook niet al te gebrand op zijn rucht baarheid aan de regeling te ge ven. Zij hebben niets te win nen bij het toepassen van de regeling. Direct leidt een be drijf geen schade door de lega le afwezigheid van zijn werk nemers. De opgenomen uren ouderschapsverlof worden im mers niet doorbetaald. Uit het geld dat de'directeur inhoudt wordt hij geacht invalkrachten aan te trekken. Maar wat te denken van het volgende sce nario: een gespecialiseerde werknemer neemt twee uur per dag ouderschapsverlof op. Collega's zijn er niet (of niet bereid) om zijn werk er bij te doen. Slaagt de directeur erin een vervanger aan te trekken, dan kost het inwerken in ver houding tot de invaluren veel tijd. Dat betekent dat de inval ler meer kost dan het bedrag dat van de verlofganger is in gehouden en dat de invaller minder dan twee uur produk- tief is. Met andere woorden: er treedt bedrijfsstagnatie op. In direct kan de wettelijke rege ling dus wel degelijk conse quenties hebben voor de werkgevers. Bijstand Er doen zich nog meer proble men voor met het ouder schapsverlof. Onbetaald ou derschapsverlof gaat vaak bo ven de financiële draagkracht van bijvoorbeeld alleenstaande moeders uit. Indien iemand onder de sociale minimum grens komt door het opnemen van onbetaald ouderschaps verlof, ontstaat het recht op aanvullende bijstand. Maar of deze mensen bereid zijn zich door het nieuwverworven recht in de bijstands-ellende te storten is zeer de vraag. Ook sluit de wettelijke ouder schapsverlofregeling veel vrouwen uit. Maria van Veen van de vrouwenbond van de FNV: „Doordat van alle wer kende vrouwen maar 38 pro cent full-time werkt en 62 pro cent (1,7 miljoen vrouwen) een deeltijd-baan heeft, kan het merendeel van de vrouwen geen gebruik maken van de regeling", zegt ze. „Dat er nu een wettelijke regeling is bete kent overigens eindelijk wel een erkenning van het feit dat er op het gebied van ouder schapsverlof iets moest gebeu ren. Maar de huidige invulling van de regeling is volstrekt onvoldoende". Gezinnen van wie beide ou ders wel moeten werken >f: aan de bestaande (financ ats verplichtingen te voldoen, door de wettelijke regelin) kis vendien gelijkgeschakeld ns van weelde blakende twee lor dieners. Voor ouders die bei wel moeten werken i het hoofd boven water te I den bestaat geen recht ops. stand. De gezinnen met i royaal dubbel-inkomen zi >fd trouwens meestal geen ou e: schapsverlof opnemen, onte het veel goedkoper is eend. pas (al dan niet zwart u I c taald) voor hun kind(erei- regelen. De ouderschapsverlofregf is te kort van kracht om afgerond oordeel klaar te. ben over de toepassing praktijk. De wettelijke ling is pas vijf maandei werking. Wettelijke re) gen hebben vaak de tijd i om de weg naar de prakti A, vinden. De aparte VNG-if^ ling wordt op dit momenl valueerd. Volgens Jos E van de ambtenarenbond! vaKabo zal de huidige e: mentele regeling met er v/ijzigingen een structure! rakter krijgen. „Met nai clausule over het 'die lang' zal helderder gefo leerd worden in de defini regeling", aldus Huber. Dat de problemen die aan het licht komen sl( aanpassingsproblemen zijl 'er dus van voorbijgaande [ee zijn, is mogelijk te optimis ®ve gedacht. r°'

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4