„Ik ben iemand die niet om de dingen heen draait" Tennisspektakel verplaatst zich finale JlJIjJjlDlJ'Jj CeidócSouxont1 Banden BEN LANGEVELD EEN BESTUURDER IN HART EN NIEREN Aderlating Bescheiden LEIDEN - Direct na afloop van de laatste speeldag in de competitie verplaatst het tennisspektakel zich naar de dit jaar weer uitgebreide serie toernooien. Hoofdklasser Dekker zal Leimonias 2 laten de graderen en hoopt de besprekingen met de eerste teamspelers af te ron den. In de tweede en derde klasse zijn vooral 'strijd tegen degradatie' de sleutelwoorden. De reserve teams van De Munnik en Zee Duin spelen voor de titel, die ook voor Leidse Hout duidelijk gloort. Het tennisspektakel verplaatst zich. Hoofdklasser Dekker Warmond zal nog één maal scoren met haar golf- en ten- nisclinics, die een duidelijke publieks trekker zijn gebleken. De thuisderby van De Meren wijk tegen Unicum 2 zorgde in die Leidse stadswijk voor overvolle terrassen. Van andere parken wordt stil te gemeld. De toeschouwers maken een bewuste keuze voor niveau en sfeer. Het thans bekende 'extraatje' voor het pu bliek naast het niveau bij Dekker en de kleurrijke figuren, die Herman en Freek van der Capellen zijn, naast de aparte I sfeer bij De Merenwijk leveren het spek- takel op, dat de jus geeft aan de vaak zo langdurige competitiedag. Morgen bete- I kent een kleine zege van Dekker op Lei monias 2, dat het spektakel rond de mo gelijke protesten verstomd, dan zich in het uiterste geval verplaatst naar de bu relen van het bondsbureau. Het tennisspektakel verplaatst zich. Eerder dan welke hoofdklasser dan ook, hoopt Dekker de kontraktbesprekingen met Gheorghe Cosac, Michael van den Berg en Monique Kiene morgen al af te ronden. De Warmonders zijn derhalve zeer optimistisch over de afloop van de wedstrijd tegen het Haagse Leimonias 2 en de.lopende protesten. De strijd 'tus sen' de spelers heeft zich verplaatst naar de strijd 'om' de spelers aan de onder handelingstafel. Inmiddels wordt gefluis terd, dat Koudekerker Van den Berg met een riant aanbod van vijf cijfers van de concurrentie op zak loopt en is de be langstelling voor de Roemeen Cosac nu al bij de in augustus in de eredivisie uit komende verenigingen op te merken. De voorbereidingen voor het seizoen 1992 zijn in volle gang. Duidelijk is, dat Coen Dekker het spektakel niet van Warmond wil weghalen. Zelfs niet naar zijn nog niet officiéél geopende nieuwe centrum in Zoetermeer. Het spektakel verplaatst zich. Hillegom is inmiddels kampioen in de tweede klasse en gaat één klasse onder Dekker spelen. Bij het de laatste jaren wegzak kende Leidse Hout gloort duidelijk de ti tel. Het aantrekken van Diane Padt en Fer Stipkovits naast de vorig jaar geko men Aukje Baayens heeft de het team tot een echte kampioensformatie ge maakt. De trouwe kracht Waldo Jansen smeedde het team tot een eenheid, die bij een gelijkspel bij en tegen de num mer twee van de ranglijst, Holy 2 de titel en de promotie realiseert. Het spektakel kan zich wel naar kampioen Leidse Hout 2 verplaatsen, al zal de strijd tegen de degradatie bij OLTC en Merenwijk 2, met de Van der Capellens, nog fraaie partijen opleveren. De Munnik 1, Uni cum 3, Lisse en Dekker 2 staan voor een schier onmogelijke opgave, een klasse la ger levert wellicht weer nieuw spektakel op. Het spektakel verplaatst zich. De opmer kelijke winst van Zee Duin 2 op Zandvoort 4 brengt de Katwijkers reëel in beeld voor de titel. De achterstand van één enkel punt op De Munnik 2, moet in de thuiswedstrijd tegen Heem stede worden ingelopen. De Leiderdor pers sluiten met een derby tegen Unicum 4 af, dat zelf nog niet helemaal veilig is voor degradatie. In de lagere regionen zijn de nieuwe kampioenen te vinden. Na het kampioenschap van het eerste team, dat met Ben de Bruin, Martijn Zandvliet, Jolanda Mens en Aijette van Noort oppermachtig speelde, kan ook De Boekhorst 2 de titel in de vijfde klas se veroveren. Ook Sassenheim staat in deze klasse op een gunstige plaats. In de zesde klasse heeft het jeugdige eerste team van Artesia de hoofdprijs en de promotie volledig in eigen hand. Het spektakel verplaatst zich. Naar de toernooien. Maandag zal het teamgebeu- ren vervangen worden door de indivi duele strijd in de heren- en damesene- kelspelen in de weer vele sterkte- en leef- tijdscategoriên. KTLV in Katwijk met haar open en Hoogmade met haar Kromme D(j)oes dubbeltoernooi bijten het spits af. middels duidelijk voorbij. Het ontstaan van de vele tennisscholen en het toch weer de eigenbelangetjes van de diverse clubs liggen aan de basis van de vrije val van het tennisniveau in het district Lei den. Een situatie waar Langeveld zich zichtbaar aan ergert. Het steekt de oud voorzitter dat een aantal Leidse clubs hun jeugdtrainingen uitbesteedt aan een tenmsschool en vaak ook nog subsideert. „Vooral de manier waarop spelers en ouders benaderd worden stuit mij tegen de borst. De agressieve werkwijze van sommige privé-trainers is slecht voor de verhoudingen binnen de tennissport. Terwijl we uiteindelijk dezelfde doelstel ling hebben namelijk het ontdekken en op weg helpen van nieuwe talenten. Als Leiden opnieuw spelers als Jan Sieme- rink wil opsporen dan zullen de clubs het districtsjeugdplan moeten ondersteu nen". Langeveld is tevens niet te opti mistisch over de doorbraak van Leidse talenten in de nabije toekomst. „Door die versnippering ontbreekt de jonge spelers vaak aan de juiste mentaliteit. Ze kunnen het vandaag de dag niet opbren gen om de aanwijzingen van de trainer op te volgen. Ze haken veel te snel af en missen het doorzettingsvermogen om de top te bereiken. Jan Siemerink vormde uitzondering. Niet alleen qua talent maar vooral in mentaal opzicht stak hij met kop en schouders boven de rest uit. Zijn ouders vind ik ook een voorbeeld van hoe je je kind moet begeleiden. Ze zorgden voor een stabiele basis en daar profiteert zowel Jan, als het Nederlandse tennis nu van." Grappig, dat de voorzit ter met dochter Tine Langeveld zelf ook heel redelijk scoort. Het afscheid van Ben Langeveld als voorzitter van het district Leiden wil echter niet zeggen dat hij alle banden met het tennis verbreekt. Zijn bestuurlij ke activiteiten richten zich de komende tijd op een terrein dat in het verlengde ligt van zijn dagelijkse werkzaamheden. „Ik ben nauw betrokken bij de nieuw bouw van het bondsbureau in Zeist en ik zit in de landelijke projectgroep ac commodaties die adviezen verstrekt aan tennisparken. Daarnaast blijf ik als stichtingssecreataris aktief bij de uitbrei dingsplannen van tenniscentrum Nieu we Sloot. Tennis blijft dus een groot deel van mijn vrije tijd opslokken. Mijn vrouw Marry heeft mij gelukkig altijd gesteund, die band was goed. Maar het werd gewoon te gek. Ik probeer de laat ste tijd toch wat meer thuis te zijn. Zij is daar best tevreden mee." Het bloed kruipt echter waar het niet gaan kan want aan het eind van het gesprek kijkt de Alphenaar op zijn horloge. Hij moet zich haasten want in zijn agenda staat - het kan bijna niet anders - een volgende vergadering. „Ik vind besturen nu een maal leuk om te doen". ZATERDAG 1 JUNI 1991 PAGINA 37 Onder redactie van Kees van Kesteren Michael van den Berg zal zondag met Dekker niet alleen Leimonias 2 laten degraderen, maar ook zijn kontrakt- en sponsorbesprekin gen afronden. LEIDEN - De agenda van Ben Langeveld kent maar weinig lege plekken. Zijn afscheid als voorzit ter van het district Leiden van de Koninklijke Nederlandse Lawn Tennis Bond heeft hem dan wel een beetje van dat nieuwe, dat vrije tijd heet, opgeleverd, er blijven nog voldoende nevenfuncties over die zijn tijd vullen. Een bestuurder in hart en nieren dus. Zijn manier werken is heel direct en zonder veel omhaal. „Ik ben iemand die niet om de dingen heen draait. Tij dens vergaderingen ben ik kort en duidelijk. Dat werkt nog altijd het beste". Het jongste district van de KNLTB vier de vorig jaar zijn 25 jarig bestaan. Gedu rende ongeveer de helft van die periode heeft Ben Langeveld zeer nadrukkelijk gestalte kunnen geven aan de. ontwikke ling van het tennis in de Leidse regio. In 1978 nam hij zitting in het bestuur als leider van de nieuwe commissie R.J.V.A., vier letters die staan voor de sleutelwoorden Recreatie, Jeugdbegelei- ding, Voorlichting en Accomodaties. Ze ker in de sleutelstad was de job eerder te omschrijven als één voor een nijvere duizendpoot, dan die van beleidsmaker. Voor de 'doener' Langeveld kwam het in feite op hetzelfde neer, al werkend werd de weg naar een juist beleid gebouwd. Twee jaar later al nam de inwoner van Alphen aan den Rijn de voorzittersha mer over van André Van Raad. Het hart bleef evenwel bij die nieuwe, thans zo belangrijke poot van de tennisbond. Het tennis in Nederland en uiteraard ook in Leiden werd populair. Langeveld: „Tennis heeft de afgelopen tien tot vijf tien jaar een stormachtige ontwikkeling doorgemaakt. De ombouw van elite- tot bijna volksport nummer één leidde tot een fikse stijging van het aantal leden. En de groei is er nog steeds niet uit. Op vallend is vooral, dat nu ook mensen op latere leeftijd hun weg naar de tennisba nen vinden. De voornaamste taak van het districtsbestuur was om die giganti sche groei organisatorisch in goede ba nen te leiden. We zijn daar mijns inziens redelijk in geslaagd, omdat we een be stuur hadden dat in veel zaken op een lijn zat. Tot op de dag v&n vandaag zijn de bestuursleden, ik wil niet zeggen vrienden, maar zeker goede kennissen van elkaar." Het vertrek van Langeveld en zijn mede-bestuursleden Ruud Everts (secre taris), Eli Chaudron (penningmeester) en Hilda van den Haak (voorzitter geselec teerd jeugdtennis) betekent voor het dis trict Leiden een fikse aderlating. De op volgers van het illustere kwartet, die sinds de onlangs gehouden voorjaarsver gadering worden voorgezeten door Piet van Sterkenburg, staan voor de moeilij ke opgave het stabiele beleid van de af gelopen jaren te continueren. Langeveld heeft echter vertrouwen in de nieuwe crew. „Een goed bestuur staat of valt met de organisatie erachter. In Leiden hebben we de beschikking over een goed functionerend ditrsictsbureau, die het bestuur veel werk uit handen neemt. Als je al als reeds afgetreden voorzitter aan een sterk vernieuwd bestuur advies mag geven, zou ik hen willen vragen het be leid van de afgelopen jaren voort te zet ten. In de begintijd bestonden er veel persoonlijke kontakten met de vertegen woordigers van de verenigingen. We be zochten in die tijd ook de verenigingen De communikatie loopt nu over het bu reau, maar het persoonlijke is toch be langrijk. Het is wel een tijdrovende be zigheid, maar voor de vele vrijwilligers in de tennissport is een regelmatige klop op de schouder de grootste stimulans. De betrokkenheid van de verenigingen in de Leidse regio met het district en het gevoerde beleid is zeer groot. Er is geen district, waar de vergaderingen zo druk bezocht worden. Dat is uniek. Het is heel belangrijk dat dat zo blijft". Dat het persoonlijk bezoeken van de tennisclubs alleen in het district Leiden geschiedde en nergens daarbuiten maakt dat dit ge- De manier waarop Ben Langeveld de af gelopen elf jaar leiding gaf aan het dis trict dwong bij vriend en, voor zover hij die had, vijand veel respect af. In de roe rige wereld van sportbestuurders is het een unicum dat een voorzitter meer dan een decenium op zijn stoel blijft zitten. Het bescheiden en toch daadkrachtige optreden van de Alphense wegenbouwer bleek in het district Leiden byzonder aan te slaan. „Ik ben iemand die een klus graag tot een goed einde brengt. Het geeft mij veel voldoening om iets op te bouwen, ook al kost dat soms veel tijd. Dat doe ik in mijn bedrijf en dat wil ik ook met mijn hobby's proberen te berei ken. Daarbij heb ik de instelling om niet zo snel op te stappen. Het districtsbe stuur heeft in de beginfase onder moei lijke omstandigheden haar werk moeten doen. Toen ik aantrad hadden we niet de beschikking over een eigen onderko men en organisatorisch was het allemaal liefdewerk-oud papier. Daar hebben we met het bestuur onze schouders onder gezet en daar plukken we nu de vruch ten van. Er is in Warmond een prima draaiend districtsbureau gekomen en het aantal activiteiten vanuit het district is aanzienlijk toegenomen. Naast het wed- strijdtennis, de geselecteerde jeugd en de opleidingen is de RJVA een belangrijke poot in het districtsbeleid. In vergelij king met andere districten in Nederland vervullen we in Leiden wat dat betreft een voortrekkersfunctie. Dat geeft veel mij voldoening. Het zijn voor mij ook hoogtepunten in mijn bestuursperiode", aldus Langeveld, die ook landelijk een toonaangevende rol bij de sectie RJVA vervulde. Dat de bestuurder in hart en nieren pas helemaal aan het eind van het gesprek meldt toch aangenaam en letterlijk verrast te zijn geweest met zijn benoeming tot erelid van het district Leiden,alsmede drager van de 'Oscar van Leeuwen'-bokaal toont weer de be scheidenheid van de Alphense bouwer. Ben Langeveld en Hilda van der Haak hebben beiden meer dan tien jaar gestalte kunnen geven aan het beleid en de sterke groei van het tennisdistrict Leiden. FOTO: HENK SNATERSE Een flink deel van het budget van het district Leiden wordt besteed aan het trainen en begeleiden van zowel de jong ste tennisleden, de recreatieve jeugd, als het tennistalent. Ben Langeveld maakte de opkomst en bloeiperiode van Leiden mee. Maar het was niet alleen 'beleven' wat de Alphenaar deed, het beleid van zijn districtsbestuur en de eigen inzet droegen in forse mate bij aan het ont staan van sterk wedstrijdtennis. Vanuit de reservoirtraining, die steun gaf aan de clublessen, zowel als vanuit het groeps gebeuren voor zogenaamde 'laatbloei ers', de regiotrainingen kon de jeugd doorstoten tot het hoogste wedstrijdni veau. Riny Maas was de ontwerper van deze breed samengestelde jeugdoplei ding, Hilda van den Haak de hard wer kende 'moeder' van de getalenteerde dis- trictsjeugd. Het werd de periode rond 'toppers' als Jan Siemerink, Ingelise Driehuis, Ivar de Jong, Heieen van den Berg, Kees-Jan Schuilenburg en Margot van Overloop, die uit de stal van dis- trictstennisleraar Klein voortkwamen. Maar ook de 'laatbloeiers', met onder andere Jacqueline van Wijk, Hans Tön- jann, Jos Koemans, Freek van der Ca pellen, Jan-Willem Lugthart, Marcel Vink en Waldo Jansen waren of zijn nog steeds terug te vinden in de hoogste re gionen. Districtsoorzitter Ben Langeveld maakte de slotdag van de jeugdkampi oenschappen dan ook tot een vaste af spraak in zijn overvolle agenda. De zeven vette districtsjaren lijken in Slaap verwekkend. Jammer De eerste wedstrijd van Quick Boys in de nacompe- titie om de titel bij de zater dagamateurs verliep nogal teleurstellend voor de Kat wijkers. Tegenstander Ex celsior Maassluis in de regio afgeschilderd als kampioen van de armoe hanteerde op Nieuw Zuid een slim spelle tje en de ploeg van Arjen van de Werf mocht met het gelijke spel de handen dichtknijpen. Want als scheidsrechter De Graaff het wanhopig ploeterende Quick Boys in de slotfase geen helpende hand had toegestoken dan was de winst in Maassluis terecht gekomen. De reacties van het Katwijkse publiek tij dens de eerste wedstrijd om het landskampioenschap verdienden geen schoon heidsprijs. Bij een aantal "supporters" sloegen de stoppen weer eens door en ontstonden er onfrisse tone len in de duinpan. En dat is jammer omdat de afgelopen maanden de blauwwitte- aanhang in de race om het kampioenschap zo positief had weten te onderschei den. Het is te hopen dat het gedrag van deze fanatieke lingen geen verdere smet zal werpen op het tot dus ver glorieuze Quick Boys. Topsport De topsport in de Leidse re gio heeft na de leegloop bij tafeltennisvereniging Scylla opnieuw een gevoelige knauw gekregen. Na de vrije val van het Hazers- woudse Avanti raakt ook Scylla de spelers van de hoofdmacht kwijt. Peter Paul de Vrind en Gerard Bakker jr vertrekken naar Aken en trainer Frits Kan tebeen houdt het bij de Leidse club ook voor gezien en er is weinig hoop op be houd van het overgebleven FOTO: ANDRÉ VAN HAASTEREN FOTO: ANDRÉ VAN HAASTEREN tweetal Mirjam Hooman en Martin van Rijn. Met het wegvallen van de topspelers bij Avanti en Scylla is voor lopig een einde gekomen aan de hegemonie van het tafeltennis in de Leidse re gio. Het gebrek aan vol doende financiële middelen heeft een einde gemaakt aan deze overheersing en Scylla en Avanti moeten weer onderaan de ladder beginnen. En dat is een trieste constatering. Slaapverwekkend De voetbaljaargang '90 -'91 is voor de meeste voetbal lers in de Leidse regio ten einde. De balans varr het af gelopen voetbalseizoen in de Leidse regio is niet be paald positief te noemen. Teveel wedstrijden stonden in het teken van het resul taat. De strijd om het kam pioenschap en periodetitels stonden te vaak in het te ken van het resultaat. Het voorkomen van een doel punt was het voornaamste uitganspunt terwijl de aan vallende activiteiten tot een minimum werden beperkt. Het wekt dan ook geen ver bazing dat veel toeschou wers de slaap nauwelijks konder onderdrukken. In sommige gevallen lukte dat dan ook niet. Wij van Hut- spo(r)t spreken de hoop uit dat het volgend seizoen wat meer aantrekkelijk voetbal te zien zal geven. Dat lijkt ons een aardige afsluiting van deze rubriek voor dit seizoen.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 37