De nieuwe sociale orde van Elco Brinkman CDA wil probleem-Bouterse nu oplossen, zonodig met geweld '£eidóc0otucmt DEN HAAG - Zo boos als Elco Brinkman een tijdje geleden was, zo tevreden is hij nu. Na een perio de van 'stroperigheid' is het kabi- net-Lubbers/Kok nu eindelijk aan de slag gegaan, constateert de CDA-fractieleider. Hij nipt verge noegd aan zijn gloeiend hete kop koffie en legt dan uit: „Ik kan een beetje achter de schermen kijken en ik zie dat er nu echt veel bewe ging in zit". De CDA-voorman bedoelt kennelijk dat zijn donderpreek van een paar weken te rug in een vraaggesprek met de Volks krant het gewenste effect heeft gehad. Maar premier Lubbers zegt deze week in het partijblad CD/Actueel dat de activi teit van het kabinet niets met Brink mans interview te maken heeft. De mi nisters zouden ook vóór die tijd al heel druk aan het werk geweest zijn". „Ach", zegt Brinkman, „dat interview stond natuurlijk niet op zichzelf. Ik had dit binnenskamers ook al enige malen geroepen, maar het gaat in de politiek niet om gelijk hebben maar om gelijk krijgen. Een tijdje terug signaleerde ik dat het kabinet aarzelde om wat betreft dó wao, de ziektewet en dergelijke kno pen door te hakken. Ik vond toen dat ik een signaal moest afgeven. Het kabinet moest concreet aangeven waar we heen gaan met dat soort zaken. Ik 'weet nu tenminste zeker dat de regering op Prinsjesdag concrete oplossingen zal voorleggen, die we dan in de Kamer kunnen gaan bespreken". Premier Lubbers zegt in CD/Actueel ook dat Brinkman die harde uitspraken in de Volkskrant nodig had om een kloof tus sen hem en bepaalde partijgenoten te overbruggen. „Jazeker", beaamt de frac tieleider, „dat is zo. Als CDA zijn wij best bereid een deel van de financiële problemen op te lossen door middel van belastingverhogingen, zoals een hoger huurwaardeforfait en een hogere benzi neaccijns. Maar als straks zou blijken dat de andere plannen - de uitgavenbe perkingen, de decentralisatie, de efficien- cyvergroting, het terugdringen van het beroep op de ziektewet en de wao niet voldoende opleveren, dan zijn wij niet bereid de belastingen nog verder te verhogen". „Het is óók mijn taak dat soort gevoe lens te verwoorden naar het kabinet. Door te zeggen: beste mensen, als jullie op Prinsjesdag aankomen met het ver haal dat de belastingen toch weer moeten stijgen, dan krijgen jullie een zware pijp te roken. Ik vind dat iemand in mijn positie mag laten merken aan zijn achterban en aan de bevolking hoe hij tegen die dingen aankijkt. We zitten hier als CDA-fractie niet om publiekelijk met de ministers te onderhandelen maar we zijn ook geen grauwe massa die steeds zijn mond moet houden, vanuit de gedachte dat het allemaal vanzelf wel goed zal komen". Trefwoorden Vandaag houdt het CDA een partijraad in Utrecht. Er gaat het gerucht dat Brinkman het daar over een Nieuwe So ciale Orde wil hebben. „Ja, ik zal daar twee trefwoorden gebruiken: Nieuwe So ciale Orde en Overvloed Onbehagen. Ik bedoel daarmee dat we in een zeer welvarend land leven waar in de prak tijk echter toch heel wat mis is. Dat komt deels doordat onze regelingen te algemeen zijn. waardoor bijvoorbeeld de bijstandsmoeder en de weduwe met al leen aow niet goed geholpen worden. Aan de andere kant zien we dat er ook heel veel oneigenlijk gebruik gemaakt wordt van regelingen. Daar doen we al lemaal aan mee, doordat we ons geld over de grens op de bank zetten of door dat we liever nieuwe gympies kopen dan schoolboeken". „Op de partijraad ga ik een gewetens vraag stellen aan het rijkere deel van Nederland. Dan heb ik het natuurlijk niet alleen over de miljonairs maar ook over de mensen die gewoon goed mee kunnen. Ik ga hun vragen: hoe krijgen we een nieuw evenwicht in ons land? Mijn antwoord is: door minder met al gemeenheden te gaan werken. Nederland raakt steeds meer geïndividualiseerd. Steeds meer mensen brengen het geld achter één huisdeur binnen en daar moeten de regels bij aansluiten. De bij standsmoeder en de weduwe dienen fis caal op een andere manier bejegend te worden dan het gezin waar man en vrouw en twee kinderen gevieren het geld binnenbrengen". „Dat is een heel moeilijk bespreekbare zaak, ook voor de CDA-achterban. Indi vidualisering klinkt zo VVD- en D66- achtig en men denkt bij ons al gauw dat alle vrouwen nu per se buitenshuis moeten gaan werken. Dat hoor je mij niet zeggen. Ik zeg alleen: het kan niet zo zijn dat iedereen alleen voor zichzelf zorgt en dat de staat maar moet zien hoe die weduwe en die bijstandsmoeder ge holpen kunnen worden. Ik'zeg dus ook: haal alle oneigenlijke zaken uit de rege lingen, doe daar niet te ideologisch over en wees ook eerlijk tegenover jezelf. Re aliseer je dat je niet alleen geld moet re serveren voor je eigen lolletjes maar dat je ook wat over moet hebben voor de ge meenschap en het milieu. Als dat verwe zenlijkt wordt, is er wat ik noem een Nieuwe Sociale Orde". „We moeten niet bang zijn om zaken als oneigenlijk gebruik van sociale zeker heid en van fiscale regelingen bij de naam te noemen. Willen we dat er uit snijden, dan móét er bijvoorbeeld een identificatieplicht komen en dan moet er in de justitiële sfeer harder opgetreden worden. Dan komt er ook weer wat fi nanciële ruimte om die bijstandsmoeder met kleine kinderen en die weduwe met alleen aow er wat bij te geven". Gympies Brinkman: „De mensen hebben heel veel geld over voor zaken in de con sumptieve sfeer, zoals een stereotoren, een mooie vakantie en dure gympies. Ja, die horen ook in dat rijtje. Kijk, de men sen zien er tegenop voor 300 gulden schoolboeken voor hun kinderen te ko pen. Ze vinden dat die meer lol hebben van een paar mooie gympies. Maar tege lijk is de staat armlastig. Het wordt moeilijker en moeilijker het onderwijs te financieren. Als de mensen hun geld niet aan gympies zouden besteden maar aan schoolboeken, krijgt de staat meer moge lijkheden voor beter onderwijs. Anders moet diezelfde school uit zijn krappe budget ook die boeken nog eens finan cieren. En dan kan er geen computer of dure wandkaart voor aardrijkskunde ge kocht worden. Simpele voorbeelden, maar wel de praktijk". „Ook de automobilist kan de staat hel pen, door een kwartje meer voor zijn benzine te betalen. Dan kunnen er meer en betere spoorlijnen of nieuwe autotun nels worden aangelegd. En daar heeft die automobilist zelf ook profijt van, want dan komen er minder files. Met andere woorden: iets afdragen van zijn Over vloed levert de burger ook iets op. Al leen moeten we dat meer zichtbaar ma ken. Ik weet zeker dat de mensen mi lieuheffingen best aanvaarden als zij zien dat de stront ook inderdaad ver werkt wordt in de fabriek. Ik kan ook zeggen: Nederland is niet ziek, Neder land kent alleen enkele verziekte toe standen". Dat klinkt als een tegenwicht tegen het geen Lubbers heeft gezegd. „Zo is het ook bedoeld. Al je zegt 'Ne derland is ziek' of 'De wao'ers zijn aan stellers' - dat heb ik niet gezegd, ik heb gezegd dat sómmigen in de wao zich aanstellen - dan schiet je door, dan nu anceer je niet meer. We moeten het beestje precies bij de naam durven noe men. We hebben in Den Haag - en het CDA heeft daar net zo lang aan meege daan als andere partijen - heel lang iets DEN HAAG - Elco Brinkman is niet helemaal gelukkig met de wij ze waarop er deze week in de Tweede Kamer is gesproken over het Surinamebeleid van zijn partij genoot Hans van den Broek. „Er moet niet de indruk bestaan dat de CDA-fractie minister Van den Broek afvalt. Integendeel, wij heb ben er begrip voor dat de minister vanuit een zekere gewetensnood heeft gezegd dat het nu echt een keer uit moet zijn met de invloed van het leger en van bevelhebber Bouterse in Suriname". Van den Broek zei afgelopen zondag voor de tv-camera's dat hij de mogelijk heid van een militaire interventie in Su riname niet wilde uitsluiten. CDA-bui- tenlandspecialist Harry Aarts noemde die uitspraak dinsdag „op zijn minst niet prudent". En hij sloeg daarbij een nogal bitse toon aan. Maar een ander CDA-ka- merlid, Hans Gualthérie van Weezei, sprak zich nog diezelfde avond uit voor een 'politionele' actie in Suriname. Wie vertolkte nu eigenlijk de lijn van de CDA-fractie? Brinkman: „Ik val geen collega's af. Ik wil wel proberen te verwoorden wat de opvatting is in onze kring. Ik ben bij verschillende besprekingen betrokken geweest, ook buiten de fractie. Het gaat om de vraag hoe de toestand in Surina me genormaliseerd kan worden. In Ne derland hebben we als politici lange tijd om het probleem-Bouterse heen gelopen. Wat mij betreft is het kabinet nu ge machtigd het anders te gaan doen, de druk te verhogen". Welke middelen mag het kabinet van u gebruiken? „Indien de Surinaamse bevolking of de volksvertegenwoordiging een nieuw ver drag met Nederland wil sluiten, moeten we niet alleen praten over het herstel van de ontwikkelingsrelatie maar ook over de garantie dat het land een echt democratische structuur krijgt. Het mag niet zo zijn dat Bouterse om een hoekje mee blijft kijken. Er moet de garantie komen dat het alledaagse leven in Suri name aat verlopen volgens de lijnen die bij een democratie passen". Mag er ook een Nederlands militair de tachement in Suriname gelegerd worden, zoals Van den Broek heeft geopperd? „Wat ons betreft is de regering gemach tigd met verschillende middelen dat doel te bereiken, het liefst samen met de om ringende landen. Lees: de Verenigde Sta ten en Venezuela. Ik denk dat het recen te gesprek van onze regering met de Ve nezolaanse president Perez ook daarover ging. Kijk. misschien kunnen we vol staan met het naar Suriname sturen van een aantal Nederlandse officieren van justitie en politie-agenten en wat dies meer zij. Maar het kan ook zijn dat we verderreikende garanties nodig hebben. Soms is dat soort garanties alleen te ver krijgen met behulp van macht, fysieke macht". De volkenrechtdeskundige prof De Waart noemt dal puur neokolonialisme. „Dat is onjuist. Moreel, historisch, hu manitair of hoe je de relatie met Surina me ook wilt omschrijven, heeft Neder land de plicht ervoor te zorgen dat dat land zich verder ontwikkelt. Suriname is als het ware leeggelopen en economisch uitgeteerd en bovendien spoelen er in onze havens drugs aan uit dat land". Spiegelt u zich aan hetgeen er in het Midden-Oosten is gebeurd? „Ik denk dat er op het wereldtoneel een heel gelukkige verschuiving aan de gang is. Mensenrechten zijn heel lang alleen een zaak van Amnesty International ge weest. Ik geloof dat dank zij hun activi teiten de mensenrechten hoger op de poltieke agenda zijn gekomen. In ernsti ge gevallen is de wereldgemeenschap nu bereid de daad bij het woord te voegen. Verder hebben we in Irak gezien dat het bieden van 'noodhulp' niet alleen meer een kwestie hoeft te zijn van voedsel- droppings maar ook kan slaan op het uitbannen van hongersnood en onder drukking. We mogen als Nederlanders niet terugvallen in onze oude rol van zendeling met alleen een goed wóórd voor de wereld. gehad van: we moeten elkaar ontzien. Baaldagen, iedereen weet dat ze bestaan, maar de politiek wilde dat niet zo noe men. Schei toch uit... Zeg gewoon wat je bedoelt. Als je zegt dat er drugs uit Suri name binnenkomen, dan zegje daarmee toch niet dat alle Surinamers in drugs handelen". „Ik probeer aan te geven dat we het goe de in onze samenleving moeten behou den en dat we het slechte er moeten uit snijden. We hebben hier in Den Haag zo'n verhullend taalgebruik! We leggen een soort schijterigheid aan de dag... We moeten daarmee ophouden. We moeten de slechten er uithalen, opdat de goeien van het systeem gebruik kunnen blijven maken en opdat er er prima voorzienin gen blijven in ons land voor de werklo zen. de gehandicapten en de arbeidson geschikten". „En dan moeten we ook bereid zijn de gemeenschap de middelen te geven om de kwaaien eruit te halen. Dan moet er een identificatieplicht komen, zodat de politie sneller kan vaststellen wie de kwaaien zijn. En die kwaaien moeten vervolgens achter slot en grendel. Als zij alleen maar de stadsbus hoeven te was sen, kom je er niet. Alternatieve straffen zijn goed voor sommigen, maar voor an deren moet er meer gebeuren. Dan wordt het voor de man in de straat ook duidelijk dat de regering iets doet". Ja, laten we de dingen bij de naam noe men. Als een willekeurige automobilist 52 kilometer te hard rijdt, wordt zijn auto verbeurd verklaard. Als een minister zestig kilometer te hard rijdt, gebeurt er niks. „Dat vind ik ook echt heel vervelend. In Den Haag moeten wij inderdaad het goeie voorbeeld geven. .Als een minister harder wil rijden dan toegestaan, moet hij politiebegeleiding aanvragen. Het kan best eens voorkomen dat een minis ter tien afspraken op een dag heeft en dan ook nog eens van Groningen naar Maastricht moet. Die kan dan een heli kopter nemen of politiebegeleiding vra gen. Hoge bomen vangen nu eenmaal veel wind, dat moeten die hoge bomen ook beseffen. Het moet uit zijn met dat te hard rijden. Dat vindt men in het ka binet ook, hoor. Ik weet van Lubbers dat men opnieuw elkaar de les heeft gele- Heel dapper gesproken, maar in de Ka mer hield het CDA ziin mond toen Groen Links vragen stelde over het te harde rijden van Lubbers en Ter Beek. „Het gaat ook om effectiviteit. Een mooi nummer maken in een kamerdebatje is één ding, maar praktisch iets bereiken is iets geheel anders. Ik heb er binnenska mers wel degelijk iets aan gedaan. Ik heb tegen Lubbers gezegd: dit kan zo niet langer! Dit gaat je opbreken". CDA- fractieleider Brinkman. U FOTO: STEPHEN EVENHUIS ZATERDAG 1 JUNI 1991 PAGINA 31

Leidse Courant | 1991 | | pagina 31