Professionele steun katholieke scholen bedreigd door bezuiniging Zonde is niet meer wat het geweest is Moed COMMENTAAR foidóc 0oti4O/nt GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CcidóeSommit ZATERDAG 1 JUNI 1991 PAGINA Russisch-Orthodoxe Kerk wil 542 kerken bouwen MOSKOU In de Russische Federatie, de grootste re publiek van de Sovjetunie, worden de komende jaren 542 kerken gebouwd. Dat heeft het patriarchaat van Moskou besloten. Sinds de revolutie van 1917 zijn in Rusland duizenden kerken verwoest. Er is in die tijd geen enkele kerk ge bouwd. Daardoor hebben de meeste architecten de con tinuïteit in de kerkbouw niet kunnen volgen. Een van de weinige architecten die daar wel oog voor heeft, is volgens het blad de architect Vladimir Somov. Hij heeft de Russisch-Orthodoxe Kerk reeds een ont werp voor twee kathedralen aangeboden. De bouwstijl is traditioneel, het interieur modern. Somov is de architect van de kerk van een universi teitscomplex in Italié en van gebouwen in heel de Sov jetunie. Een van zijn laatste werken is de reconstructie van de triomfboog die in 1891 voor de latere tsaar Nico- laas II in Blagovesjtsjenk aan de Amoer werd opgericht. Hoe u over uzelf denkt is veel belangrijker dan hoe anderen over u denken. Kranten weigeren anti-abortusadvertentie AMSTERDAM De Telegraaf en de Volkskrant weigeren zaterdag een anti-abortusadvertentie te plaatsen van de stichting Schreeuw om Leven van drs. L.P. Dorenbos. „Niet het onderwerp, maar de wijze waarop er wordt ge communiceerd, is de reden" zo licht de Telegraaf het besluit toe. „Een gebrek aan goede smaak," al dus de Volkskrant. De advertentie bevat een doormid den gescheurde afbeelding van een kindje met de tekst: Moet kunnen0 Ieder jaar 40.000 abortus sen in Nederland. De bijbel al ge lezen. Spreuken 24 10-12'. Dorenbos, die donderdag de Tele graaf tot 'pornografisch besmet ge bied' uitriep wegens het opnemen van 06-sex-advertenties, verwijt beide dagbladen voor porno en te gen de bescherming van het leven te kiezen. Schreeuw om Leven bekostigt de campagne met behulp van be vriende relaties die hiervoor f 40.000 op tafel hebben gelegd. Tij dens de Golfoorlog werden adver tenties geplaatst met de tekst: Ook zo benieuwd hoe het afloopt?, met een verwijzing naar de bijbel. Volgens Dorenbos wordt de adver tentie wel geplaatst in het Alge meen Dagblad. Trouw. NRC Han delsblad, Haagsche Courant. Het Binnenhof, Friesch Dagblad. Re formatorisch Dagblad en Neder lands Dagblad. Paus mijdt bezette Poolse kathedraal WARSCHAU Paus Johan nes Paulus II zal morgen geen bezoek brengen aan de bezette St. Johannes de Doper-kathe draal in Przemysl in het zuid oosten van Polen. De ontmoe ting met leden van de Oek- rains-Katholieke Kerk zal in een andere kerk plaatshebben De kerk is sinds april bezet door een aantal rooms-katho- lieken die zich verzetten tegen teruggave van de kerk aan de Oekraïns-Katholieke Kerk. Deze kerk, die de paus als hoofd van de kerk erkent, werd na de Tweede Wereld oorlog in Polen verboden. KARDINAAL SIMONS BIJ JUBILERENDE NKSR: Vandaag wil ik stilstaan bij een bijzonder soort moed. Niet de moed van helden en heiligen. Niet de moed van de Ivanhoe's en de Arendsogen uit de jeugdboeken. Of moed van verzetsstrijders. Ik wil stilstaan bij de moed van hen die hun vaak verborgen verdriet, angst en pijn durven te laten zien. Er leven heel wat mensen onder ons met verborgen pijn. Je ziet het meestal niet aan hen. Ze gaan gewoon naar hun werk. Ze komen op verjaardagen. Ze doen boodschappen. Ze zijn zelfs vaak vrolijk. Niemand die iets merkt. Niemand of bijna niemand aan wie ze iets laten merken. Maar als ze alleen zijn, in de avond of in de nacht als ze de slaap niet vatten, worstelen ze met hun pijn. Het is aan veel mensen eigen om zoveel mogelijk alleen een oplossing te zoeken. Je wilt een ander niet belasten. Of je denkt dat een ander het niet zal begrijpen. Of je denkt dat toch niemand je kan helpen. Je wilt soms wel een beroep op iemand doen, maar zou die wel tijd hebben? Er zijn ook wel ergere dingen in de wereld, zeg je tegen jezelf. Je wilt geen zeurpiet zijn. Zo loop je rond met jezelf. Zeker, er zijn mensen die voor ieder wissewasje bij de dokter zitten. Er zijn mensen die altijd iets te klagen hebben. Althans dat wordt beweerd. Je kunt je ook vergissen. Er zijn mensen, meer dan we denken, die leven moeten met een ziekte, met spanningen, met onzekerheden, waarvoor niet zomaar een oplossing is. Zij vragen ook niet om advies, om een oplossing. Zij vragen om de vitamine A en vitamine T: vitamine Aandacht en vitamine Tijd. Op een dag gebeurt het dat zij iemand aanspreken, of opbellen. Ze vertellen dat het niet zo goed gaat. Daar is moed voor nodig. Je bent op zo'n moment heel kwetsbaar. Je aanvaardt op zo'n moment van jezelf dat je niet alles alleen kunt. dat je een ander mens nodig hebt. In je kwetsbaarheid ben je als mens heel kwetsbaar. Als je dan gehoor vindt, als je dan iemand vindt die luistert én jou in je waarde laat, dan is dat een bevrijdende ervaring. Als in je leven dingen tegenzitten of als je levensweg niet vanzelfsprekend verderloopt, dan heb je behoefte aan mensen die zorgvuldig een eerbiedig luisteren naar jouw binnenkant. Naar wat je zo vaak en misschien al zo lang verborgen houdt. Er is moed voor nodig om jezelf serieus te nemen. Dat is een gezonde eer-bied voor jezelf. Over die eerbied wordt misschien te weinig gesproken. Wie luistert naar een mens die zijn verdriet, zijn innerlijke vragen vertelt, voelt zichzelf vaak ook onmachtig. Je voelt dat dat wat de ander puzzelt niet zomaar oplosbaar is. De ander vraagt dat ook niet. Zij of jij doet een appèl op jou als mede-mens. Hij of zij vraagt om de eerbied van de fijnzinnigheid. Fijnzinnigheid respecteert gevoelens. Fijnzinnigheid schept ruimte die veilig en persoonlijk is. Je voelt dat je aanvaardt wordt. Je wordt niet als zielig of lastig gezien. Het gelaat van de ander dat jou aanziet straalt aanvaarding uit. Dat zegt vaak meer dan welk woord ook. Fijnzinnigheid oefent zich in de kwaliteit van aanwezigheid. Ze heeft geen haast. Ze dringt zich niet op. Ze is er voor jou. Fijnzinnigheid voelt ook aan dat er moed voor nodig is en er vaak lang geaarzeld is voordat iemand heeft opgebeld of gekomen is. Wie de moed heeft om zijn verborgen kwetsbaarheid te tonen die heeft kans om als persoon, als mens te groeien en sterker te worden. Het is moedig om niet altijd zogenaamd flink te zijn. BREDA Door de bezui nigingen van de overheid kan het Katholiek Peda gogisch Centrum (KPC) zijn taak niet goed meer uitoefenen. Die constate- ring deed kardinaal Simo- I nis vanmorgen in Brede, I waar hij sprak op een bij- I eenkomst van de Neder- I lands Katholieke School raad (NKSR). Tijdens deze kabinetsperiode j wordt de reguliere subsidie ge- kort met 27,5 procent en on- j danks de bijdrage van 1,2 mil- I joen gulden die het katholiek onderwijs opbrengt voor het I Centrum, is een goede taakuit oefening niet meer mogelijk, I aldus de kardinaal. Tegelijker- tijd constateerde hij dat de bij drage van het KPC aan de i ontwikkeling van het rooms- katholiek onderwijs onont- I heerlijk is. i De NKSR bestaat vijfen twintig jaar en ter gelegenheid j daarvan wordt vandaag in I Brede een congres gehouden, met als motto: 'de katholieke school tussen markt en missie'. De kardinaal schetste daar de ontwikkelingsgang van het katholiek onderwijs: tot voor kort had het katholiek onder- wijs vooral als doelen de (ver snelde) emancipatie van ka tholieken en het 'binnen lei den van de leerlingen in de Kerk'. De katholieke levens overtuiging was duidelijk aan wezig, maar deze overtuiging lag niet als een onderwijscon cept aan de stichitng van de school ten grondslag. De ka tholieke school was eerder ge richt op het toebehoren tot een bepaalde groepering dan met het oog op de verwerkelijking van opvattingen over de vorm van het onderwijs. In onze tijd is de katholieke groepering niet langer de ex clusieve draagster van het on derwijs; dat is nu een onder wijsconcept dat de pedagogi sche en didactische vormge ving is van het mens- en we reldbeeld van katholieken. Deze 'overgang' naar scholen op grond van een katholiek geinspireerd onderwijsconcept, brengt met zich mee dat ou ders en leerlingen een reëel criterium wordt geboden voor schoolkeuze, vond de kardi naal, „en het zal docenten uit dagen tot een duidelijker ver eenzelviging met de doelstel lingen van het onderwijs". Deze gedachten leven al lan gere tijd in de katholieke on derwijswereld, maar de „tijd is nu rijp om ze in feitelijk beleid om te zetten". Daarvoor is sa menwerking nodig tusser scholen en met gespecialiseer de krachten, zoals districtsca techeten en het KPC Kritisch De kardinaal wilde in zijn bij drage niet blijven steken in opmerkingen over de grond slag van de katholieke school; hij gaf ook enkele suggesties voor de praktische uitwerking daarvan Hij zei dat de katho lieke school gericht staat op „kritische solidariteit met de cultuur waarbinnen zij func tioneert. Ze leidt binnen in de samenleving, zij socialiseert, en zij brengt de mogelijkheid bij om die cultuur te overstij gen en de vernieuwen „In een katholieke school gebeurt dat overstijgen vanuit iets dat van buiten die cultuur komt, van uit het christelijk openbarings- gegeven. zoals ons dit door de Kerk wordt doorgegeven De overheid moet. aldus de kardinaal, de bijzondere (ka tholieke) school de ruimte ge ven om aan zijn opdracht een eigen invulling te geven en het is de docent die het zal moeten verwerkelijken. In dat verband wees kardinaal Simonis op de noodzaak van voldoende rooms-katholieke opleidingsinstituten, „waar toekomstige docenten kunnen inoefenen hoe geloofsovertui ging en onderwijs geintegreerd kunnen worden op een manier die heilzaam is voor henzelf en voor de toekomstige gene ratie". Het vak katechetiek op het lesrooster is daarbij niet voldoende, „ook de verzeke ring dat aan de docenten van zogenaamde identiteitsgevoeli ge vakken aangepaste eisen gesteld zullen worden, geeft er slechts blijk van dat men niet begrijpt waarover gesproken wordt als het gaat om confes sioneel onderwijs. Meer dan economische overwegingen of belangen van rechtspositionele aard dient zeker hiér het be lang van katholiek onderwijs mee te spreken. Het gaat om een vitale zaak die belangen van particuliere instellingen overtreft". Onderwijs-arbeid De kardinaal uitte zijn be zorgdheid over de wijze waar op de overheid, mede via het beroepsonderwijs, de schrij nende tegenstellingen tussen „onmiskenbare armoede in een onmiskenbaar rijk land". „Mijn bezorgdheid geldt niet deze hoofdlijn van beleid, inte gendeel; wel maak ik me zor gen over de wijze waarop men aan dit grote probleem denkt tegemoet te komen". Volgens de kardinaal dreigt het gevaar dat de mens zich moet aanpas sen aan de eisen die de arbeid stelt Groepen mensen zullen daarbij buiten de boot vallen Daarom moet arbeid ook aan de mens moeten worden aan gepast. „De huidige pogingen proberen de mens onder meet door scholing aan te passen aan de stand van de arbeid Dit moet inderdaad gebeuren, maar daarnaast, daarin opge nomen, zal arbeid moeten pas sen bij de mogelijkheden van de mens. Wanneer wij mei voorbijgaan van economische overwegingen ons bij de Delta werken miljarden hebben ver oorloofd ter bescherming van mens en milieu, dan mogen wij momenteel zeker de vraag stellen of wij weer ter be scherming van de mens ons niet de inspanning en offers moeten getroosten om arbeid te scheppen die wel past bij het vermogen van de mens. Ook als dit economisch niet verantwoord schijnt. Katho liek onderwijs zal het daarbij tot zijn eigenheid rekenen het motto: 'achterste bankje, streepje voor', waar te maken, aldus kardinaal Simonis. Bouterse nu verjagen Na minister Hans van den Broek is nu ook zijn partij, h CDA, tot de conclusie gekomen dat het herstel van de demj cratie en de rechtsstaat in Suriname alleen mogelijk is op harde manier. In een opmerkelijk interview met onze kra zegt CDA-fractieleider Brinkman dat de Nederlandse reg ring zonodig militair geweld mag gebruiken om een einde maken aan de macht en invloed van dictator Bouterse. Opvallend is dat Brinkman niet eens de voorwaanjjnc stelt dat Paramaribo zelf om interventie moet vragen. In visie van de CDA-voorman is de toestand in Suriname daa 'tr< voor kennelijk al te ernstig geworden. Hij noemt het lar ook „leeggelopen en economisch uitgeteerd". Daarin heeft 1 zeker gelijk. De Surinaamse gulden, ooit twee keer zo du als de Nederlandse, heeft nu de waarde van een dubbelt; Maar de lonen zijn bepaald niet vertienvoudigd, zodat de middelde Surinamer bittere armoede lijdt. Daar komt nog dat hij steekpenningen moet betalen aan corrupte ambten ren en dat hij zijn leven nooit echt zeker is. De verkiezingen van 1987 en de gebeurtenissen daari hebben getoond dat de Surinaamse politiek daar niets kan veranderen zolang Desi Bouterse de feitelijke mac heeft. Met zijn Nationale Leger van bijna 2700 man en dert gevechtswagens is .Bouta' heer en meester tot ver buiten P ramaribo. Bovendien heeft hij ook zo'n 15.000 indianen b wapend en daarmee een formidabel hulpkorps opgericl Voor verandering is er dus assistentie van buitenaf nodig. OOK de Haagse politiek begint dat in te zien. Brinkm, geeft aan dat Nederland met Venezuela en de Verenigde Si ten in gesprek is over de manier waarop die steun het be: geboden kan worden. Het kabinet-Lubbers/Kok doet da verstandig aan. Als een Zuidamerikaans buurland wil me helpen bij het bevrijden van Suriname, kan Den Haag m: der gemakkelijk van neokolonialisme worden beschuldig Opmerkelijk is in dit verband ook de oproep die premi Oduber van Aruba gisteren deed aan Den Haag om Bouter nu snel te verjagen. jg la; Nederland hoeft zich er niet voor te schamen dat hei zelf ook belang heeft bij het afzetten van de militaire diet lei tor. De stroom narcotica van Suriname naar Rotterdam hee i c onaanvaardbare vormen aangenomen. Hetzelfde geldt vo< de drugsexport naar Amerika, reden waarom Washington een aantal weken geleden tot de slotsom is gekomen dat h< 1 nu tijd is voor daden. t( teit en de geschiedenis va /g deze tradtie in ons land. vereniging wil verder ondd' de interkerkelijke cat< chese bevorderen en wel dot inventarisatie, studie en or 1 derzoek en door het make van modelprogramma's vor ■verking tussen verschi z lende organen. Een en and< sti blijkt uit de voorjaarskrai van de Willibrordvereniging. Willibrordvereniging: studie van calvinisme DEN BOSCH De Willi- brordvereniging. de rooms-ka tholieke vereniging voor oecu mene, wil de komende tijd stu die verrichten naar de calvi nistische traditie, met name op het punt van ambt, spirituali- Vaticaan huiverig voor vrouwen- document van bisschoppen VS VATICAANSTAD De Amerikaanse bisschoppen moeten van het Vaticaan hun herderlijk schrijven over de vrouw in de kerk een lagere status geven. Het 'Vaticaan vreest dat het nu reeds contro versiële document invloed op de Kerk in andere landen zal hebben voordat het Vaticaan een definitief standpunt heeft geformuleerd, bijvoorbeeld over vrouwelijke diakens. Het Vaticaan wil onder meer dat het document niet de statiBv krijgt van herderlijk schrijve A- maar slechts van een verkl ring. Verder moet er me aandacht aan de rol van Mar in de Kerk worden besteelÊe IT De Amerikaanse bisschoppi r kunnen niet voorbij gaan ai id: wat het Vaticaan heeft gezeg ei Het document noemt seksisnile zonde. Vrouwen moeten g_ lijkwaardige personen in kerk zijn. UTRECHT Het thema van de zondige mens is in de moderne christelijke prediking vrijwel taboe. In de meer verlichte ker ken weet men er meestal heel weinig raad mee. En zo verwonderlijk is dit niet. Zonde werd door vroegere generaties voor namelijk geassocieerd met straf, verdoemenis en hel. De katholieke Franse godsdie nsthistoricus Jean Delumeau heeft er enige jaren geleden een boek over geschreven. Hij is daarin het effect nagegaan van de donderpreken waarop de zondaars de afgelopen twee eeuwen werden vergast. Over spel was wel de meest wraak roepende zonde, maar ook wie de legitimiteit van de clerus en dus van de kerk of van predi kanten in het geding bracht, werd al snel met de hel be dreigd. De hel was dus behal ve als vergelding voor het ge dane kwaad ook een effectief machtsmiddel voor de clerus om zijn tanende macht te handhaven, zo meende Delu meau. Het gevolg van dit voortdurende vooruitzicht op de eeuwige verdoemenis heeft zowel katholieken als protes tanten gemaakt tot kinderen van een „religie van de angst". De rooms-katholieke theoloog Anton Houtepen herinnerde aan die uitlating van Delu meau op het seminar dat de ju bilerende katholieke Radboud- stichting afgelopen week in Utrecht aan dit onderwerp wijdde. Hij maakte echter dui delijk dat de theologie op dit punt niet stil heeft gestaan. Het sterk moraliserende ac cent waarmee vooral in de ka tholieke theologie van vroeger dagen naar het zondebegrip werd gekeken heeft volgens hem plaats gemaakt voor het besef dat de mens naar zijn aard zwak is en behoefte heeft om bevrijd te worden. Niet langer dus veroordeling zon der meer. maar begrip voor onze zwakke natuur en dat is volgens een andere theoloog die op dit seminar het woord voerde, de Duitser Otto Her man Pesch. het resultaat ge weest van de invloed van de (Lutherse) reformatie. Onschuldswaan Het is volgens Houtepen te ge makkelijk die theologische veranderingen toe te schrijven aan de „onschuldswaan die onze tijd zou kenmerken". Ge lovigen en niet-gelovigen blij ven immers geconfronteerd worden met ervaringen van falen, schuld en machteloos heid, rivaliteit en egoïsme, er varingen die volgens de theo loog Gestrich de „glans aan ons bestaan" ontnemen en die onderwerp van studie zijn in maatschappij- en gedragswe tenschappen. Maar of bij die ervaringen ook het woord zon de of het besef daarvan om de hoek komt kijken is vaak zeer twijfelachtig. Voor de ongelo vigen zeker niet en voor de gelovigen ook lang niet altijd. Toch' gaat het bij die genoem de ervaringen volgens Pesch - en hier spreekt het (pessimisti sche) protestantse mensbeeld weer een woordje mee - om wat in de joods-christelijke traditie werkelijk met zonde wordt bedoeld: de ervaring dat wij falen in ons bestaan, dat wij fundamenteel tekort schie ten ten opzichte van wat we zouden kunnen zijn, de erva ring ook van schaamte, schan de en schuldbesef over wat er in de wereld aan ellende blijft bestaan. Houtepen gaat nu een stapje verder en meent dat ieder be sef van zonde verbonden moet worden met het idee van het onschendbaar heilige dat wij voortdurend met voeten tre den. Het heilige is echter niet iets mythisch, nee het heeft al les te maken met wat de Fran se joodse wijsgeer Levinas noemt „het onschendbare ge laat van Gods goede schep ping, dat oplicht in het gelaat van de lijdende naaste, dat ons Een van de aspecten van 'het nieuwe heilige' is de zorg voor het leefmilieu. I FOTO: SP tot verantwoordelijkheid roept". Tien Geboden Volgens Houtepen kan dat „waarachtig en onschendbaar heilige ook in onze cultuur weer oplichten door een herle zing van de Tien Geboden. Die moet niet langer als cataloog van verplichtingen of als wet boek van strafvordering wor den gelezen, maar „als uit drukking van Gods eigen zorg om de goede schepping en als handvest van onze zorg voor het waarachtig heilige". Lu ther citerend zegt Houtepen dat we de Tien geboden boven alle andere leerstukken die nen te plaatsen als de grootse schat door God ons gegeven. Kieslowski's films over de Tien Geboden (de tien films brengen elk een bepaald gebod op eigentijdse wijze in beeld) hebben Houtepen duidelijk ge maakt dat ook in onze ontker stende samenleving sprake kan zijn van nieuwe ervarin gen van het heilige (van waar uit pas de ervaring van het zondige mogelijk is). Dit nieuwe heilige vinden we volgens hem onder meer in de zorg om het broze aardse leef milieu, in de zorg om vrede, gerechtigheid, gezondheid en eerbiediging van de mensen rechten, in de zorg om waar heid, openheid en participatie in onze communicatie met el kaar en in de zorg om de kwa liteit van onze liefdesrelaties. Het gaat om zorg in de. per soonlijke sfeer maar ook om verantwoordelijkheid op een hoger niveau. Volgens Houtepen wordt het ook hoog tijd dat christenen leren omgaan met de waarden die organisaties als Greenpea ce, Pax Christi, Amnesty In ternational en de organen van de Verenigde Naties uitdragen en deze op een of andere ma nier opnemen in onze liturgi sche feesten. Hoe dat concreet in de liturgie verwerkt zou moeten worden maakte hij niet duidelijk, maar het is evi dent dat wie de kerkelijke vie ringen maar een beetje kent, weet dat de gevoeligheid voor die waarden er volop is. In die genoemde organisaties wordt volgens hem de zorg voor het heilige op een eigentijdse wijze uitgedrukt. Het zien en proeven van dit nieuwe heilige, „het werk van Gods geest die zo tegengesteld is aan de cultuur van geweld en manipulatie", is volgens Houtepen voorwaarde om dui delijk te maken wat vandaag de dag zonde is. Houtepen besloot zijn toe spraak met de (uiterst vrije) vertaling van de Tien Gebo den in de zogenaamde Tien Affirmaties van de wereldcon ferentie over het conciliair proces in Seoul. Slechts een voorbeeld daaruit: gij zult geen overspel doen (de katholieke variant luidt: gij zult geen onkuisheid doen). In Seoul werd dat: mannen en vrouwen zijn geschapen naar het beeld van God. Daarom mogen ze elkaar niet onteren. Westerpers bv (behorende tot Sijthoff Pers bv). Apothekersdijk 34, Leiden. 071 - 122 244. 071 - 134 941 Postbus 11. 2300 AA Leiden. Uitgave: Kantoor. Telefoon. Telefax: Postadres: Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9. 2288 BC Rijswijk. Telefoon 070 -3190 933. Telefax- 070- 3906 717. Postadres: Postbus 9. 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur: J. Leune. Adjunct-hoofdredacteur. J. Timmers. Chef-redacteur: G.- J. Onvlee. at< io< hl :tie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808): L 4 047): R. Kleijn (chef). n Herpen (chef). F Buurman, Sport Leiden e o. (tel 071 - 144 049): K. van Kesteren. Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel: 070 - 3190 815): A van Rijn (chef). W. Bunschoten, drs. C. van Haersma Buma, A. van Holstein, E. Huisman, H Jansen, drs. J. van Leeuwen - Voorbij, R. de Roo, drs. K. Veraar Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834): K. van Wees (chef), G. Ansems, B. Jansma, H Piët. Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L. Koolstra, drs. P van Velthoven. Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef), S. Evenhuis, S. Pieterse. Opmaak (tel: 070 - 3190 831): Ch. Bels (chef), A. de Bruijn, W. Dlekstra, L. Hennj B. Hermans, J Hofmeester, C. de Kier, H. Nieuwmans, H. Schneider. Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819): T. Kors. De Leidse Courant maakt v redactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederlan en Belgie. De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn drs. K. Swiers en Qn M. van de Ven. De parlementaire redactie bestaat uit R. in 't Hout (chef), H. BI leveld, D Hofland, P. Koopman en D. van Rietschoten. "KI - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; loe - de volgende correspondenten in het buitenland: S. Akkerman (Praag), j[e< drs. D. J. van den Bergh (Peking), drs. H. Botje (Tunis), A. Courant (Athene). R. Hasselerharm (Johannesburg), T. Heard (Kaapstad), drs. A Hearing (Romel- B van Huët (Parijs). M. de Koninck (Washington), H. Kuitert (Nieuw Delhi), Blif F. Lindenkamp (Sao Paulo), R. Simons (Londen), drs. R. Vunderink (Moskou), ncj W Werkman (Jeruzalem), E. Winkels (Barcelona), G. van Wijland (Belgrado), F Wijnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel). De Leidse Courant heeft als lid ve en publicatierechten van The Tin- ster M de Cocq. e Stichting Pers Unie de exclusieve vertaa an The Sunday Times of London. Vertaal g i 08.30 tot 17.00 u Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 op ma. t/m vr. va tot 15.00 uur. Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand per kwartaal per jaar f Het abonnementsgeld dient Advertentie* Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244 Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 7( Bankier* AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050 i 18.00 tot 19.00 u 25.70 76,60 294,30 worden voldaan. 6

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2