nnalë Dweilen met de coke-kraan open gen groeit fors. De Vlieger: „Je ziet een verschuiving in het gebruik van verdo vende middelen. En dat heeft alles met de tijdsgeest te maken. Mensen die he roïne gebruiken willen de werkelijkheid ontvluchten en komen in een roes. Als je het spul vier, vijf keer gebruikt hebt, ben je zo verslaafd als een paard. Je bent li chamelijk afhankelijk en kunt niet meer functioneren. Cocaïne daarentegen is een pepmiddel. Het geeft energie en daar heeft men behoefte aan in deze indivi dualistische en prestatiegerichte samen leving". Door een fikse prijsdaling is cocaïne niet langer een pepmiddel voor de jet-set. In enkele jaren tijd is de prijs van een gram coke gedaald van ruim duizend naar zes tig gulden en wordt het pepmiddel in alle lagen van de bevolking gebruikt. Hoeveel gebruikers Nederland telt, weet niemand, omdat zij in tegenstelling tot heroïneverslaafden gewoon functioneren en dus moeilijk te herkennen zijn. Een groot internationaal onderzoek moet in het najaar meer duidelijkheid verschaf- moeten voldoen. Het kan toch niet zo zijn dat er in Frankrijk om de vijfhon derd meter een mannetje staat en dat het hier een gatenkaas is?" Politie en douane gaan er vanuit dat tien procent van de verdovende middelen in Nederland blijft en de rest naar Duits land, Scandinavië, Frankrijk, België en Engeland verdwijnt. „Tussen Zeeland en Engeland varen steeds meer snelle mo torbootjes heen en weer met drugs", weet Van Loon. Vluchten De douane ontdekt liever drank en siga retten aan boord dan een partij verdo vende middelen. Tabak en drank leve ren de baas, het ministerie van finan ciën, geld op, een kilo heroïne kost al leen maar geld. De Vlieger: „In de me dia ligt het accent altijd op de hoeveel heden en de waarde van het spul. Nou, die is dus nul. Wij arresteren liever han- CcidócSouAont" ZATERDAG 1 JUNI 1991 ROTTERDAM - Bezweet en be smeurd met olie en smeer hangen ze tegen de wand van het gangpad. Zonder drank, sigaretten, verdo vende middelen of andere smok kelwaar. „Blijven we elkaar hier aankijken of gaan we naar de boot?, zegt John teleurgesteld. „Nog even naar de vriezer", besluit Ed. Gedrieën duiken ze de stinken de koelcellen in, rommelen tussen bevroren vlees en vis en keren met lege handen terug naar de boot. Ze hebben 'een Turk' en 'een Chinees' binnenste buiten gekeerd, maar niets kunnen vinden. Niet onder de matras sen van de bemanningsleden en ook niet achter reddingsvesten, boven het pla fond, in buizen of onder de dekplaten. Het Turkse en Chinese vrachtschip zijn ogenschijnlijk clean. De mannen van de douane-surveillance Rotterdam niet. Zij doen hun naam 'zwarte bende' eer aan. In de smetteloze witte overhempjes en de grijze flanel broeken klinken hun ver halen ongeloofwaardig. Maar na een dag kruipen, klauteren, klimmen en kloppen in een blauwe overall weet je dat hun verhalen waar zijn. De verhalen over de Egyptenaren „die schijten op het achter dek", Chinezen die voortdurend roche len. Grieken die nonchalant omgaan met smokkelwaar en Polen en IJslanders die de kunst van het smokkelen verstaan; constructies bedenken met dubbele wan den en liften, maar zich in hun paniek verraden. Tenminste die ene keer, toen Poolse bemanningsleden hun smokkel waar over boord wierpen in de hoop deze na de inspectie van de douane weer op te kunnen halen. De smokkelaars moesten de reddingsoperatie bekopen met het verlies van hun waar en een fik se boete. Toen de douane aan de lijntjes trok die aan de romp van het schip hin gen, bungelden aan de uiteinden flessen Franse cognac. Containers Steeds minder vaak ontdekt de douane partijen sigaretten of drank. Ed: „Het is niet lucratief meer om tabak of gedistil leerd te smokkelen. De boetes zijn hoog en de opbrengst is gering. Voor één slof sigaretten betaal je 50 gulden boete en 27 gulden rechten. En afhankelijk van de - rederij zet je ook nog je baan op het spel". Veel bemanningsleden krijgen boven dien geen kans meer om te smokkelen. De scheepslieden aan boord van de gro- I te containerschepen komen helemaal d niet meer aan wal. De drijvende flatge- bouwen van driehonderd meter lang en I veertien verdiepingen hoog lossen hun lading in zee, worden opnieuw geladen I en vervolgen reeds na enkele uren hun I weg. Alleen al in Rotterdam werden vo rig jaar 2,5 miljoen containers geladen en gelost. Over tien jaar zal dit aantal naar verwachting zijn toegenomen tot l\ vier miljoen. Alleen al vanwege het gi gantische aantal zijn de containers aan trekkelijke verstopplaatsen voor smok kelwaar. Met tachtig ambtenaren in de surveillance-dienst kan de douane niet meer dan 1,5 procent van de 36.000 jaarlijks binnen lopende schepen contro- - leren. De geringe pakkans, de betrekke lijke milde straffen (in verhouding tot de strafmaat in andere landen) en de hoge opbrengst van de smokkelwaar maken het risico de moeite waard. Het gaat dan niet meer om drank, sigaretten, soft drugs of zelfs heroïne. Sinds enkele jaren heeft de cocaïne de handel in heroïne verdrongen en is het einde van deze nieuwe 'rage' nog niet in zicht. Vorig jaar hebben de Rotterdamse poli tie en de douane 500 kilo cocaïne onder schept, dit jaar al 1351 kilo. Ongeveerde helft ervan is afkomstig uit Suriname. Hoeveel kilo's er ongemerkt Rotterdam binnen worden gesmokkeld, kunnen po litie en douane niet zeggen. „We weten alleen dat de partijen die we in beslag nemen steeds groter worden. Tot '86 wa ren het voornamelijk kleine hoeveelhe den verdovende middelen die per vlieg tuig Nederland werden binnen gesmok keld. De koeriers slikten balletjes met drugs in of hadden een pakketje in de koffer of handbagage verborgen. Maar de tijd van bodypacking is zo'n beetje voorbij. We worden nu vrij plotseling geconfronteerd met partijen en organisa ties waar je u tegen zegt. Vroeger ston den we bij tien kilo coke al op onze be nen te trillen. Nu gaat het vaak om hon derden kilo's", vertelt woordvoerder Jaap de Vlieger van de narcoticabrigade van de gemeentepolitie Rotterdam.. De inbeslagname van heroïne is met 34 kilo slechts een fractie van de handel in cocaine. Heroïne is uit. Er komen nog nauwelijks niéuwe verslaafden bij. De markt van cocaïne-gebruikers daarente- De zwarte bende van de douane zoekt in alle hoeken en gaten. De partijen harddrugs die Nederland worden binnenge smokkeld worden steeds groter. Onlangs onderschepten de politie en de douane in Rotterdam twee partijen cocaïne uit Suriname. In totaal 750 kilo coke werd buitgemaakt en - be langrijker - twintig mensen werden gearresteerd. „Eén lijn tje is doorbroken", zegt de politie zonder trots. Zij kent de betrekkelijkheid van het succes. Tegenover deze vangst staan ontelbare transporten verdovende middelen die niet worden onderschept. Ladingen bestemd voorNederland, Duitsland, België, Frankrijk, Scandinavië en Engeland. Afkomstig uit Palastan, Colombia en steeds vaker uit Suriname, waar wel geteld zeven mensen de drugshandel het hoofd moeten bie den. „Het is dweilen met de kraan open. Alles wat ze daar laten gaan, komt hier aan. Ingenieus verstopt in schepen of containers, waarvan er alleen al in Rotterdam 2,5 miljoen per jaar worden gelost. Ga daar maar aan staan". delaren met tien kilo coke dan dat we honderden kilo's in beslag nemen en de daders spoorloos zijn. De inbeslagname van een partij heeft toch geen invloed op de markt. Vijfjaar geleden nog stegen de prijzen op de markt als je een partij on derschepte, maar die tijd is voorbij". Niet het aantal kilo's dat wordt onder schept is van belang, maar het ontman telen van de organisatie die de handel mogelijk maakt. Bij haar speurtocht naar daders wordt de politie ernstig gehandi capt door een tekort aan mankracht en een achterstand in materieel. Als drugs koeriers vluchten in snelle Mercedessen, moeten rechercheurs hen volgen met een Toyota Tercel. Van de vijftien politie auto's beschikken er slechts twee over een telefoon. En als een partij verdoven de middelen al twee weken 'koud staat' en maar niet wordt opgehaald, moet de politie de observatie staken en genoegen nemen met een partij drugs zonder ver dachten omdat er niet te veel overuren gemaakt mogen worden. „Als we veer tien dagen gedurende 24 uur per dag een partij hebben geobserveerd, moeten we echt ingrijpen. De recherche mag maxi maal 270 overuren per jaar maken. Daar zitten we dus nu al overheen", aldus De Vlieger. De Rotterdamse narcoticabriga de stelt voor de helft van inbeslaggeno- men contanten te besteden aan beter materieel voor de politie. „Bij die laatste Surinaamse zaak hebben we bij de arres tanten 1,2 miljoen gulden gevonden. Dat vloeit allemaal naar de schatkist". De politie heeft de arrestanten verhoord maar kan niets doen met de informatie over de drugshandel in Suriname. Sinds de decembermoorden in '82 heeft Ne derland het rechtshulpverdrag met Suri name opgeschort omdat het kabinet twijfelt aan de onafhankelijkheid van de rechtspraak en de politie in Suriname. „Als Surinaamse autoriteiten dossiers opvragen in Nederland, weet je niet wat er mee gebeurt", verklaart een woord voerder van het ministerie van justitie. Voor de narcoticabrigades in Nederland is het verbreken van de samenwerking uiterst frusterend. Op de televisie zien zij een wanhopige Surinaamse inspec teur die verklaart dat zijn narcoticabri gade zeven mensen telt en dus absoluut geen greep heeft op de drugstransporten vanuit Suriname. En in de kast ligt een schat aan informatie over zaken die de afgelopen negen jaar hebben gespeeld. Samenwerking zou tot de ontmanteling van drugslijnen kunnen leiden, maar zo lang het rechtshulpverdrag is opgeschort zet de Centrale Recherche Informatie dienst (CRI) geen voet op Surinaamse bodem en blijven de dossiérs gesloten. „Vreselijk frustrerend. Bij de mensen die aan die laatste Surinaamse zaak werken bestaat geen enkel begrip voor het op schorten van de samenwerking. Nor maal gesproken hadden er nu al lang collega's in Suriname gezeten, want die partij van 350 kilo coke komt onmisken baar uit Paramaribo. Stel dat we uit deze zaak dusdanige informatie krijgen waar uit de betrokkenheid zou blijken van het leger met de drugshandel, dan kun je daar justitieel niets mee doen!" Justitie kan niet zeggen of de samenwer king binnenkort hervat wordt. „Buiten landse Zaken moet een inschatting ma ken of de situatie in Suriname dusdanig is gewijzigd dat de verdragen tussen Ne derland en Suriname weer rechtsgeldig zijn", aldus een woordvoerder. Buiten landse Zaken: „Het is afwachten. De meerderheid van de bevolking heeft zich uitgesproken voor partijen die een de mocratie nastreven maar er is nog geen president gekozen en geen kabinet ge vormd". Keutels In de machinekamer van de Chinese 'Lu Feng' is de lucht tropisch en het lawaai oorverdovend. Het zweet staat de vijf le den van de zwarte bende op het voor hoofd. Uren al zijn ze op zoek naar smokkelwaar. Hutten zijn omgekeerd en bemanningsleden van hun bed gelicht om gesloten kasten te openen. De be manning, inclusief de kapitein, spreken geen of gebrekkig Engels. Voordat de be nodigde papieren en sleutels kunnen worden overlegd, is een half uur voorbij. De inspectie is in alle opzichten ver moeiend. En als het speurwerk dan niet beloond wordt, is de teleurstelling groot. Uit verveling worden grappen gemaakt over de Chinezen, hun gewoonten en ge bruiken. John weet dat het tijd wordt om op te stappen. „Er is hier niets. Bij Chinezen zit het nooit diep. Als ze iets hebben dan vind je het zo, anders is het er gewoon niet. Laten we alsjeblieft gaan. Ik kan geen motivatie meer op brengen en dan ga je alleen maar men sen belachelijk staan maken". Hij loopt de gang uit, stopt halverwege en kijkt naar het plafond. Met een sleutel draait hij een plaat los en laat hem voorzichtig zakken. Verfbladders, keutels en gruis vallen naar beneden. „Dat doe je dui zend keer, maar die ene keer is het raak". De bemanning wordt van haar bed gelicht en de hutten doorzocht. Inspectie in de tropische, lawaaierige machinekamer. FOTO'S: STEPHEN EVENHUIS fen. „Maar aan de hulpverlening merken we dat er een coke-probleem ontstaat. De vraag naar hulp stijgt", aldus De Vlieger. Kwakzalverij Het is nog maar dertien jaar geleden dat de afdeling narcotica in Rotterdam werd opgericht. Daarvóór kende het korps een afdeling 'kwakzalverij', waar drie politie mensen zich bezig hielden met klein schalige smokkel- en fraudezaken. Nu is de narcoticabrigade uitgegroeid tot een professioneel team van 42 mensen, dat betaald wordt door de gemeente Rotter dam maar nog maar nauwelijks diensten verleent aan de stad. De Vlieger: „We krijgen wel tips van wijkagenten uit Rot terdam, maar daar komen we door ge brek aan tijd en mensen gewoon niet meer aan toe. We zijn bijna alleen nog maar bezig op nationaal en internatio naal niveau". De narcoticabrigade stelt uitsluitend onderzoeken in aan de hand van gegevens van de rivierpolitie, doua ne, CRI en informanten in binnen- en buitenland. De hoeveelheid tips is zó groot, dat de rechercheurs voortdurend keuzen moeten maken. „We hebben zo'n bulk aan informatie en werk liggen dat je nooit aan eigen onderzoek toe komt, laat staan aan surveilleren!" Eeri rondrit door 's werelds grootste ha ven leert dat surveilleren onbegonnen werk is. De Rotterdamse haven telt 160 kilometer kade en duizenden grote en kleinere schepen. De Vlieger: „Er wordt wel eens gezegd dat wij het probleem be heersbaar moeten houden, maar zelfs dat kunnen we niet. Wij proberen alleen de toevoer te onderbreken. De oplossing moet gezocht worden aan enerzijds de gebruikerszijde en anderzijds de produk- tielanden. Alles wat ze daar door laten gaan, komt hier aan". Voor de kust bij de Maasvlakte wacht een reusachtig containerschip om te kunnen lossen. Dertig mijl buiten de kust wachten kost niets, in de haven betalen de kolossen 40.000 gulden ha vengeld per dag. Het bedrijf Dirkswagen heeft inmiddels radiocontact gehad met het schip en de douane per telex laten weten waar het schip vandaan komt en wat voor lading het voert. Aan de hand van deze summiere gegevens maakt de douane een eerste selectie van verdachte boten. Een nadere selectie volgt bij de inklaring, wanneer elke kapitein zijn vrachtpapieren overlegt. „We letten dan niet alleen op het land van herkomst, maar ook op de bemanning, de lading en de route die het schip vaart", legt J. Bijl- sma van de douane-surveillance uit. Vermoedt de douane dat er verdovende middelen aan boord zijn, dan wordt een inspectie uitgevoerd waarbij twee speur honden worden ingezet. De drugs zitten echter vaak zo goed verpakt, dat zelfs de beste speurneuzen er geen lucht van krij gen. Bijlsma: „Cocaïne verpakt in vaten asfalt ruiken ze natuurlijk niet". Soms moet het hele schip leeg en is de betref fende rederij een fortuin kwijt aan ha vengeld. De inspectie vergt zoveel tijd omdat de douane echt in alle hoeken en gaten moet kijken. In het verleden vond zij partijen verdovende middelen ver stopt in bevroren vlees en vis, in video recorders, in hout en in blikken vruch ten op sap. Wie schudde met de blikken dacht perziken te horen klotsen, maar in werkelijkheid was het een luchtballon met water met daarop een zakje coke. Weer andere smokkelaars bevestigen de handel buiten boord, zoals vorig jaar on der aan de romp van een Colombiaans schip. Er moesten duikers aan te pas ko men om een buis te demonteren waarin 92 kilo cocaïne was verstopt. „Maar je kunt niet naar 36.000 schepen laten dui ken. We hebben niet eens eigen duikers: die moeten van de koninklijke marine komen. We hebben dit jaar drie keer ge doken maar dat is natuurlijk veel te wei nig als je ziet dat er dagelijks vier tot vijf boten uit die windrichting binnenva ren". Met de openstelling van de binnengren zen in '93 worden de douaneposten aan de buitengrenzen weliswaar versterkt, maar die tientallen extra ambtenaren voor Rotterdam wegen niet op tegen de groei van het scheepsvaartverkeer en de drugshandel. „Het blijft dweilen met de kraan open", verzekert Bijlsma. „Het enige wat we kunnen doen is een sy steem ontwerpen dat gegevens verzamelt en combineert om zo gericht mogelijk te controleren". Een nieuw landelijk con tainer-informatiecentrum moet de selec tie verbeteren. Daarnaast hoopt de dou ane onder internationale druk op extra versterking. Teamleider Ruud van Loon van de zwarte bende: „Als buitengrens zullen we toch aan bepaalde eisen

Leidse Courant | 1991 | | pagina 29