Nee, ik geef de macht niet graag uit handen" 3)e Ê^idóclic SouAo/rit Inventaris van Astra Theater in de verkoop Rapport over Katwijk na de eeuwwisseling Protest tegen te hoge huur woningen De Kaag Alkemade Noord wijker door het gerechtshof vrijgesproken Kortgeleden", aldus de Leid- phe Courant op 25 mei 1931, stierf in Zuid-Frankrijk ten gevolge van chronische on dervoeding de Fransche mil- mnair Creste, die algemeen :kend stond als een echte inderling. Deze schatrijke an had nooit een bankconto ihad, onderteekende nooit issels of cheques, liet zich et geen financieel specula- ;s in en hield zijn aandeelen effecten bij zich. Jarenlang stond zijn kost uit aardbei- boonen en vijgen. Hij ver- :htte persoonlijk alle werk zijn landgoed. Geen knecht dienstbode wilde in het lis wonen, waar zij geen ;n kregen. pieren geld ontving de de Creste niet. Eens kreeg van zijn broer die op ster- n lag effecten ter waarde n enkele honderdduizenden De zonderling wist :t beter te doen met deze ikken, dan er de kachel ie aan te maken, nige dagen geleden vond ;n den millionnair dood in slaapkamer. De dokters ïstateerden dat hij den ngerdood was gestorven. In kelders van het huis wer- twee groote tonnen ge iden die gevuld waren met iden, zilveren en koperen inten". konden er wat van, die ge- 1 lenteraden destijds. „In de idsvergadering van Muiden iet tot tweemaal toe tot een dtij/ig tumult gekomen, waar- twee raadsleden elkaar zoo schreeuwden, dat het debat uwelijks meer te volgen s. De voorzitter, burge ester De Raadt, trachtte te vergeefs de heeren te kal- meeren. De ruzie was het gevolg van het indienen van een motie door het S.D.raadslid Pleit te gen wethouder Hottentot (C.H.), waarbij de raad zijn af keuring er over moest uit spreken, dat genoemde wet houder uit een bespreking, welke na afloop eener raads vergadering gehouden was, tegenover derden gesproken zou hebben. Wethouder Hottentot vroeg, of het te pas kwam, dat het raadslid Pleit een inwoner van Muiderberg beticht had van minderwaardige practij- ken. „En dat nog wel een huisvader van 5 kinderen. Dat komt van een SDAP'er zeker niet te pas". De heer Pleit (woedend): „Dat SDA P'er heeft hiermee niks te maken. Komt het te pas van een Chr.Hist.raadslid, dat nog wel wethouder is, om uit een geheime vergadering te klap- Wethouder Hottentot: „Och man, je verdraait de boel". De heer Pleit schreeuwde tegen den Hottentot: „Je bent een schande, een vlek op de Chr.Hist.partij, als een inkt vlek op een minnebrief!" (groote vrolijkheid). Hierop ontstond een felle woordenwisseling tusschen beide heeren. Toen de voor zitter de motie-Pleit in stem ming wilde brengen, verlieten 4 van de 7 raadsleden de zaal, zoodat de vergadering onvol tallig werd en er niet gestemd kon worden. Even later barstte het rumoer opnieuw los, toen de heer Pleit ruzie kreeg met den heer v.Klooster (R.K.), omdat diens dochter, die onderwijze res is, woorden in den mond gelegd zijn, welke zij nooit ge bezigd heeft. Opnieuw wer den er heftige woorden ge sproken, waarna de voorzitter bedaard zeide: „Is alles nu voldoende toegelicht heeren?" (groot gelach). Even later sloot hij de vergadering". „Het toppunt van brutaliteit is wel, dat enkele personen die in Katwijk a.d.Rijn den Noord wijker weg passeerden zich des middags te ongeveer 5 uur de vrijheid veroorloof den van de in bloei staande Darwintulpen van .den heer Nic.B. een flinke collectie met blad en bol uit te trekken en mee te nemen. Een passeerende Katwijksche jongen zag dit en gaf hiervan kennis aan de bij de Roovers- brug staande politie-agent J., die van de eerste de beste auto gebruik maakte om mee te rijden naar bovenbedoelde plaats en daar de roovers aan trof. Proces-verbaal was het gevolg. Een dure, doch we willen hopen leerzame, Pink sterdag voor hen". „Door de burgemeester en wethouders van Noordwijk is vergunning verleend voor het houden van een collecte aan de vereeniging „Zoekt het Verlorene" te Rotterdam". Op donderdag 28 mei '31 werd de Rijn- en Veenstreek getroffen door noodweer met onweer, windhozen „en hevi- gen hagelslag". Vooral de hagel maakte veel schade en indruk. In Nieuwkoop „vielen stukken ijs grooter dan duive neieren; er waren zelfs stuk ken ijs bij van 4 1/2 c. M. LEIDEN OMGEVING £gidóC(Boi4ta/nt zaterdag i juni 1991 pagina 21 Onderzoek naar nieuw gemeentehuis Ri jneveld IIJNEVELD Een nieuw gemeentehuis in Rijne- [reld of verbouwing van het bestaande gemeente- ïuis in Hazerswoude-Rijndijk. Het extern bureau [ME begint binnenkort met een onderzoek. De raad heeft hiervoor donderdagavond 100.000 gulden be- ichikbaar gesteld. Het huidige gemeentehuis in Hazerswou- le-Rijndijk is na de samenvoeging van Koudekerk, Hazers- oude en Benthuizen te klein geworden. Als tijdelijke op- jssing is er daarom een noodgebouw naast gezet, maar er is log steeds sprake van knellende ruimteproblemen. Als uitgangspunt voor het onderzoek geldt dat er één ge- neentehuis moet komen voor de eerstkomende 25 jaar. Na lat het onderzoek is afgerond, wordt door de gemeenteraad ten keuze gemaakt voor een van de oplossingen. Daarna ivordt met de bouw of verbouw begonnen. Het onderzoek luurt twee a drie maanden. KATWIJK Wat er in Katwijk nog mankeert aan bijvoorbeeld wel zijn, verkeer en milieu en hoe die problemen zijn op te lossen, staat in een serie rapporten die door het adviesbureau BRO zijn gemaakt. Ze werden donderdag avond, onder de titel Katwijk 2000, openbaar gemaakt. Het adviesbureau BRO uit Vugt heeft alle knelpunten op het gebied van welzijn, milieu, wonen, werken, winkels, toerisme, verkeer en ruimte geïnventariseerd. Voor alle geconstateerde knelpunten draagt BRO bo vendien oplossingen aan. De acht rapporten zijn de bouwstenen voor een dicus- sie die moet leiden tot de ontwikkeling van het struc tuurplan. Dit plan is een op zet voor het beleid tot na het jaar 2000. Volgende maand gaat de ge meenteraad bekijken welke van de oplossingen ook werkelijk reëel zijn. BRO heeft bij het inventariseren van de, afzonderlijke deelge bieden namelijk met opzet geen rekening gehouden met de andere deelgebie den. Daardoor worden er regelmatig oplossingen aan gedragen, die in strijd zijn met oplossingen voor ande re problemen. De gemeenteraad gaat de acht studies combineren tot één profielschets, die de hoofdlijnen moeten weerge ven van het mogelijke ge meentelijk beleid op langere termijn. De hoofdlijnen worden verder uitgewerkt tot een structuurplan, waar in definitieve keuzes wor den gemaakt. Medio 1992 zit dat werk erop. Volgende week gaat de ge meente gesprekken voeren met belangenorganisaties binnen Katwijk. Zij krijgen tijdens de consultaties de gelegenheid hun mening te geven over de ideeën. Vol gend jaar, als het maken van het plan in de laatste fase verkeert, worden alle Katwijkse burgers om hun mening Milieucornerg in Leiderdorp LEIDERDORP De gemeente Leiderdorp presenteert vandaag de nieuwe milieucor ners op de afvalmarkt naast het gemeente huis bij Winkelhof. In de milieucorner staan bakken om verschillende soorten afval in te zamelen. Het gaat dan om glas, papier, blik en textiel. De gemeente wil 28 milieucor ners in de gemeente plaatsen. Op de afval markt van het Milieu Educatief Centrum staan kramen met informatie over afvalver werking. Voor kinderen is er een milieu- puzzeltocht. Verder kan een vuilniswagen worden bekeken. Op zondag is er van drie tot vijf uur een expositie te zien over afval in het Milieu Educatief Centrum in park De Houtkamp. ALKEMADE De huur ders van woningwetwo ningen in De Kaag moeten te veel huur beta len. Dat is de mening van het bestuur van de Alke- madese huurdersbelan genvereniging. Maandag avond organiseert de ver eniging een bijeenkomst in de jeugdherberg aan de Julianalaan op het eiland. ,,De Kaagse huurders zul len massaal in opstand ko men", zo voorspelde se cretaris J. van der Tang van de huurdersbelangen vereniging gisteren. „Tegen de huurverhoging van 5,5 procent is niets te doen, omdat de Tweede Kamer daar eenmaal mee akkoord is ge gaan. Anders ligt het met de puntenwaardering voor de Kaagse huizen. Zij hebben recht op een aftrek van 20 punten wegens de nachtelijke overlast van vliegtuigen. Alle vracht-vliegverkeer gaat te genwoordig over de Kaagbaan. Het is een herrie van jewel ste". Pluspunten Van der Tang meent voorts dat woningbouwvereniging Alkemade ten onrechte 25 pluspunten voor de woonom geving aan de Kaagse woning wetwoningen heeft toegekend. „Dat is te gek om los te lopen. Men is in De Kaag verstoken van openbaar vervoer. Een school, een bibliotheek, win kels, noem maar op. Bejaarden die naar het gemeentehuis in Roelofarendsveen willen, die nen eerst naar een bushalte aan de A44 te lopen om zo óf via Leiden naar de Veen te gaan óf via Nieuw Vennep en Leimuiden. De eerste route betekent eenmaal overstappen; Voor de tweede route moet men zelfs tweemaal overstap pen. Echt waar, ze moeten een dag uittrekken om de afstand van tien kilometer naar het gemeentehuis te overbruggen. Pontovertocht Een ander nadeel voor de be woners van de Kaag is dat vi site altijd voor de pontover tocht moet betalen. Dat kan echt wel eens een bezwaar zijn. Nee, het is echt te gek om aan woningwetwoningen in De Kaag 25 pluspunten toe te kennen voor de woonomge ving. We laten het er dan ook niet bij zitten", aldus Van der Tang van de huurdersbelan genvereniging in Alkemade. WASSENAAR De ge hele inventaris van de in de Langstraat gevestigde Astra-bioscoop wordt van daag verkocht. De stoelen gaan voor anderhalve gul den de deur uit, de tafel tjes voor een riks. Ook het grote filmdoek van 2,50 bij 5 meter wordt van de hand gedaan. Tot de „topstukken" die in de uitverkoop gaan, rekent de voormalige eigenaar T. van Keppel de beide filmprojecto ren. Ze hebben 10 tot 20 jaar in Astra dienst gedaan, „maar ze zijn zeker heel wat ouder. Ik schat dat ze pakweg 30 tot 35 jaar oud zijn. Ik zou er graag 500 gulden per stuk voor wil len hebben. Maar over die prijs valt te onderhandelen. Iets voor een antiekhandelaar? De eigen vakantiefilmpjes zal een particulier er niet op kun nen draaien. Het moeten echt bioscoopfilms zijn. Dus ook een bioscoopeigenaar kan er nog wel wat mee doen. Al ben je wel twee dagen bezig met het ontmantelen van de pro jectoren en zeker weer een dag of twee om ze weer in el kaar te schroeven. Aan die projectoren is echt niets mis. Ze draaiden nog zonder hape ren eind december, tijdens de laatste voorstelling". Samenwerking Met de verkoop van de inboe del valt vandaag dan definitief het doek van de actie tot be houd van „de bioscoop in Was senaar". In december en janu ari voerde de Lionsclub Duin nog een actie voor het open houden van de bioscoop, in sa- jnenwerking met „de Algeme ne Maatschaapii voor Nijver heid en Handel (gevestigd in Den Haag). Er werd een rap port opgesteld, maar een fi nanciële onderbouwing ont brak. Het Astra-gebouw is onlangs eigendom geworden van Kees Kroon, eigenaar van een su permarkt die enkele tientallen meters verderop in de Lang straat is gevestigd. Hij heeft bij de gemeente Wassenaar een aanvraag ingediend voor en kele verbouwingen. Hij wil ook een klein deel van de bio scoop bij de supermarkt trek ken. De eigenlijke bioscoop zal vanaf 1 juli bestemd zijn voor opslag en distributie van goe deren (textiel). (ADVERTENTIE) Zaterdag 8 juni FEESTDAG VOOR KATHOLIEKEN in DEN BOSCH-Brabanthallen van 9-5 uur met Kardinaal en 2 bisschoppen, Moeder Angelica, prof. ir. drs. Groot Wassink. Entree gratis. rEEST VOOR DE HELE FAMILIE! Vant er is peuter- en kleuteropvanq en SPECIAAL JONGERENPROGRAMMA!! nfo: bel 053-35.86.49 NOORDWIJK/DEN HAAG Een 25-jarige Noord wijker is gisteren door het gerechtshof in Den Haag vrijgesproken. De man, die door de poli tierechter werd veroor deeld wegens het veroor zaken van een ongeval door schuld, heeft volgens het Hof te lang moeten wachten op de behande ling van zijn hoger be roepszaak bij het Haagse gerechtshof. Het hof verklaarde het open baar ministerie niet-ontvanke- lijk. De normaliter gehand haafde redelijke vervolgings termijn van twee jaar was ruim overschreden. De Noordwijker zou augustus 1988 in zijn woonplaats te hard hebben gereden over de Golf baan. Ter hoogte van de krui sing met de Hoogwakerbos- straat ramde hij een auto die van rechts kwam. De inzitten de van die auto liep een ernsti ge sleutelbeenfractuur op. De politierechter achtte het rijge drag van de Noordwijker des tijds verwijtbaar en veroor deelde hem tot vijftienhon derd gulden boete, vier weken voorwaardelijke gevangenis straf en een rijontzegging van een jaar. Waarom de verdachte tegen dat vonnis in beroep was ge gaan werd gisteren niet be kend want hij kwam niet op dagen. De aanklager van het hof, procureur-generaal, mr. M. van der Horst, had om een bevestiging van het vonnis van de politierechter ge vraagd. PIET 'DE KAT' HEEMSKERK TERUG IN HET HARNAS fOORDWIJKERHOUT - „Integendeel. Ik zou iever hebben dat ik met en paar mensen minder ekening te houden had. [fat mij betreft zou ik het 'leen voor het zeggen ebben om de boel in de and te kunnen houden". )e Noordwijkerhoutse 'VD-wethouder Piet [eemskerk is duidelijk -eer helemaal de oude. [ij oogt wat mager, maar at mag niet vreemd he- 'n na een afslankingspe- ode gevolgd door twee ieraties die hem ook niet kker hebben gemaakt, [aar hij is beter en ver acht deze week weer de ilitieke draad op te vat- want het thuiszitten" irveelt hem al lang. k heb ook al horen zeggen t die Heemskerk zeker niet •ugkomt, maar een kat heeft gen levens", aldus de wet- uders verwijzing naar zijn naam Piet de Kat. jfentwintig jaar geleden /am hij de raadszaal binnen ïdat hij het er zo'n ingedutte ?1 vond: „Er zat geen bewe- ig in. De raad volgde slaafs voorstellen van B en W. Er iren geen vragen en er was •n visie. Ik denk dat dat mt door het aangeboren res- t van de Noordwijkerhou- s naar het gezag toe, naar burgemeester, de dokter, de pastoor en de dominee. Men vond dat het niet paste om niet te doen wat voorgesteld Naast zijn drukke werk als di recteur van de melkfabriek De Landbouw, deed hij in de avonduren het raadswerk. In 1970 nam hij het wethouder schap op zich hetgeen hem een paar dagdelen per week kost te. Heemskerk: „Maar het werd steeds drukker, de pro blematiek steeds groter. Uiter aard waren er voorbereidin gen voor het bestemmingsplan en de bouw van Victor-4 en later Victor-3". Heemskerk stond bekend als een hard onderhandelaar, die op die manier heel wat geld voor de gemeente heeft ver diend. Heemskerk: „Verdiend? Dat weet ik niet. Zolang je voelt dat de andere partij nog wat armslag heeft, ga je door. Je hebt geld verloren als je te gemakkelijk onderhandelt. Ik heb geprobeerd eruit te halen wat er in zat". Zuinig Vele jaren is Heemskerk de man geweest die uiterst zuinig en zorgvuldig op de Noordwij kerhoutse centjes paste. Finan cieel heeft de gemeente er dan ook steeds heel gunstig voor gestaan. Jarenlang hield men zelfs steeds een. miljoen over. Maar Heemskerk maakte zich zorgen. „Je moet trachten van de begroting en de rekening geld over te houden. Er moet voldoende financiële ruimte zijn voor tegenvallers of on voorziene investeringen. De raad heeft daar echter andere gedachten over. Die financiële ruimte hebben ze er de laatste jaren steeds meer uitgehaald. Over 1990 hebben we een overschot van 120.000 gulden. Dat wil zeggen dat we geen geld genoeg over hebben om in het fonds vor de vervan ging van de riolering te stor ten. Er was afgesproken dat we jaarlijks uit het rekeningo verschot 328.000 gulden zou den reserveren en we komen nu dus gewoon twee ton te kort". „Ik denk dat de raad rede neert dat het allemaal wat somber is voorgesteld maar we hebben de Grontmij de riole ringen laten bekijken en die is met een meerjarenplan geko men voor die jaarlijkse 328.000 gulden. De vervanging gaat straks in totaal tientallen mil joen kosten. Ik maak me zor gen omdat gebleken is dat het dit jaar nog minder wordt. We hebben drie ton meer uitgege ven dan waar rekening mee gehouden was. Dan kun je het geld alleen nog maar uit de re serve halen en dan ben je aan het interen. Ik ben er een voorstander van de reserve juist te vergroten". Deze week begint het college met de besprekingen over de bezuinigingen. Vandaar dat Heemskerk nu al aan werk is gegaan, een week eerder dan de bedoeling van de doktoren was. „Er moet meer dan een mil joen bezuinigd en omgebogen worden. Ik ben niet voor een lastenverhoging voor de bur gers, maar bezuinigen valt ook niet mee. Vooral niet als het om de leuke dingen van de burgers gaat, om subsidies. Het gevolg is dat verenigingen en instellingen het moeilijker krijgen. Dat het welzijn min der wordt. Als ik het alleen voor het zeggen had, dan was de financiële situatie beter, maar dan zouden er nu wel minder voorzieningen zijn". „Ik zou het liefst de macht al leen hebben. Nu moet ik de macht delen met B en W en ben ik één van de vier en in de gemeentraad ben ik een van de 17. Dan heb je minder invloed." Hogerop Al 25 jaar zit Heemskerk in de Noordwijkerhoutse politiek. Hij had de capaciteiten en in vloed genoeg om hogerop te klimmen, om de dorpspolitiek te verruilen voor de regionale of landelijke politiek. Waarom heeft hij daar dan nooit voor gekozen? Heemskerk: „Nee, altijd Noord wijkerhout. Alleen Noordwijkerhout. Ik heb te veel van mijn eigen dorp ge houden om het verderop te zoeken. Die ambities heb ik nooit gehad. Toen ik in Wasse naar werkte, hebben ze me meerdere keren prachtige hui zen aangeboden om in te gaan wonen, maar dan moet ik daar op party's op mijn tenen gaan lopen om te praten over din gen die me niet interesseren. Ik ben een Noordwijkrhouter en voor geen bedrag wil ik hier weg. Hier ken ik de men sen en ik weet of ze het eerlijk of serieus bedoelen als ze klachten hebben. Ik zie aan hun gezicht van wie ze er één zijn, van welke familie. Ik hoef ook niet van het leven te gaan genieten met luxe boten en luxe vakanties. Ik ben en ik werk het liefst thuis en dan bedoel ik in Noordwijker hout". De Noordwijkerhoutse wethouder Piet 'de kat' Heemskerk oogt wat mager, maar is weer strijdbaar als immer. Maandag pikt hij de draad weer op, want het thuiszitten verveelt hem al lang. FOTO: HENK VAN DEN ENDE middellijn. Bij verscheidene tuinders werd de geheele oogst en het glas der waren huizen vernield. In Alphen a.d.Rijn zijn hagel- steenen gevallen grooter nog dikwijls dan duiveneieren. In Bodegraven vond men hagel- steenen tot 7 c.M. grootte in de vertrekken van verschil lende woningen, waarvan de vensterruiten aan scherven lagen". Uithoorn kende ook „hagelkorrels, zoo groot als duiveneieren". In Ter Aar was het helemaal raak: „Er vielen schuine, langwerpige brokken ijs neer, die de afme tingen hadden van 5 c.M.; voorts verscheidene hagel- steenen die de grootte hadden van een duivenei". In de Zoeterwoudse gemeen teraad werd gesproken over het oproepen van sollicitanten naar de te scheppen betrek king van gemeentebode te gen een salaris van 1300 's jaars. „Deze bode zou belast moeten worden met het ontvangen van publiek ten gemeentehui ze; controle van bevolking en het voeren van daarmede verband houdende admini stratieve werkzaamheden; het bezorgen van brieven, het op nemen van de meterstanden en het ophalen van geld ten behoeve van het waterlei dingbedrijf; schoonhouden van het gemeentehuis en o.l. school en verzorging van de verwarming dier gebouwen; zetten van koffie voor de di verse vergaderingen en het gemeentepersoneel; smeren der torenklok, verzorging der straatverlichting en het ver richten van lichte secretarie- werkzaamheden". Ter redactie was men van mening, dat het functioneren van een dergelijke duizend poot, gewaardeerd met een hongerloontje, het instand houden van een gemeentese cretaris, een burgemeester en nog andere ambtenaren wel licht overbodig zou maken. Hagelstenen, oh als duiveneieren zo groot.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 21