CiidócSoti/ict/ni Overtreden milieuwetten wordt minder makkelijk, maar mag nog RTV/SPORT Korte Stukken Festival: gevarieerd en vrolijk MARKante man neemt afscheid Provincie subsidieert daghulp Leidse jeugd Goed op tijd CeidócSoutarvt nznzrzmsz] ZATERDAG 1 IUNI 1991 PAGINA 17 Fiets van Leidse igent platgereden —felDEN Een 40-jarige agent in bur- er van de Leidse politie is gistermiddag an zijn fiets gereden door de bestuur- jer van een bestelwagen toen hij vanuit p Koornbrugsteeg de Breestraat wilde prijden. De agent en de bestuurder jonden samen te wachten tot een bus as gepasseerd, toen zij op hetzelfde loment de Breestraat wilden inrijden. agent, die linksaf wilde, werd gesne- jn door de bestelwagen die rechtsaf ing. Door als een haas van zijn fiets te iringen wist de agent nog net te voor- dat hij onder de wielen terecht wam. Zijn fiets werd wel vernield. De istuurder van de bestelwagen is door reden. Leidenaar zwaar gewond ALKEMADE Een automo bilist uit Leiden is gisteroch tend rond zeven uur op de provinciale weg 5 ter hoogte van Rijpwetering zwaar ge wond geraakt na een aanrij ding met een automobilist uit Hillegom. De Hillegommer kwam vanaf de Ripselaan en wilde rijksweg A4 oprijden Hij zag daarbij de Leidenaar, die op de provinciale weg 5 reed, over het hoofd. Beide au to's werden totaal vernield. De Leidenaar is met rugletsel en een gebroken nekwervel over gebracht naar het ziekenhuis. J. Kruit wordt 102 jaar LEIDEN Me- vrouw J. Kruit uit Leiden is vandaag 102 jaar oud gewor den. Vanochtend kreeg ze ter gele genheid van haar verjaardag burge meester C. Goekoop op bezoek. Me vrouw Kruit is op zes stadgenoten na de oudste inwoner van Leiden en ver keert in redelijke gezondheid. De jari ge Leidse woont in verzorgingshuis Lo- rentzhof. LEIDEN Een tot de nok toe gevuld Microthea ter maakte gisteren mee hoe leuk en gevarieerd theater kan zijn. Het tien de Korte Stukken Festi val, in het verleden met wisselende frequentie ge organiseerd, bood een staalkaart van wat het amateurtheater in Leiden en omgeving op dit mo ment zoal te bieden heeft. En dat is heel wat. Uit de regio kwamen de to neelgroepen Sint Pancratius en Cultuur Verheft, beide met typisch repertoiretoneel waar in geld, ambities en de onver mijdelijke politieagent terug kerende elementen zijn. Er werd attent en naturel ge speeld, maar de teksten leun den nu en dan tegen het ou bollige aan. Sommige passages werkten onbedoeld op de lach spieren, wat bijvoorbeeld ook gold voor het Afrikaanse sprookje 'Simboja', gepresen teerd door een drietal taalwe tenschappers onder de naam Ifisi. Het sprookje had een aar dige plot en er waren enkele fraaie vondsten in verwerkt, maar ik kan me voorstellen dat de drie niet helemaal ge lukkig waren met de publieks reacties die voor een al te groot deel uit gegiebel en ge hinnik bestonden. Balletstudio Giselle was zowel qua tijd als qua bezetting zeer nadrukkelijk aanwezig, mis schien niet helemaal passend binnen de sfeer van het festi val. Dat nam niet weg, dat de zaal -en dan met name de vele trotse ouders- de adem inhield bij het verschijnen van vijf beeldschone meisjes: ineens werd de avond een sprookje, onwerkelijk en onwaarachtig haast. Theater Schrikkel presenteer de voor de pauze onmisken baar een van de top-acts. Op basis van improvisaties en een uiterst sober gegeven werd het publiek een klein half uur kostelijk vermaakt. De gecom bineerde presentatie van video en theater in de act van Har Tortike en Burney Bavelaar bleef ietwat steken in het op zichzelf uitstekende idee. Met wat meer visie en zorgvuldig heid zou daar iets heel moois van te maken zijn. En dan, als zevende en laatste presentatie: de Gebroeders Stoof, het optreden waarover tijdens de borrel het langst werd nagepraat. Het optreden van de 'broers' is dan ook uniek; enerzijds heeft het iets van het traditionele cabaret van de stropdassen en de mooie pakken, maar ander zijds straalt het zoveel lullig heid uit, dat het alleen al om die reden met niets te vergelij ken valt. De Caswillies zorgden voor een paar uiterst komische en- tre-actes en vormden op zich zelf al een van de vele hoogte punten die ook dit tiende Kor te Stukken Festival rijk was. JUSTITIE PLEIT IN LEIDEN VOOR HARDERE AANPAK LEIDEN Het open baar ministerie (OM) wil milieudelicten voortaan alleen nog gedogen in de 'zeldzame' gevallen van overmacht en in overgangssituaties. Meer samenwerking en over leg tussen het OM, poli tie en overheden, uitge breidere controle op de naleving van de wetge ving en grotere be voegdheden voor opspo ringsambtenaren moeten daarvoor zorgen. Dat heeft milieu-officier van justitie P. van Zeben van het arrondissement Den Haag gisteren in Leiden bekendgemaakt. Justitie wil met de nieuwe aanpak vooral het passief gedogen van milieudelicten uitbannen. Een actief ge doogbeleid moet volgens Van Zeben wel kunnen, maar onder strikte voor waarden: er moet een ver gunning zijn aangevraagd door het bedrijf, er moet een gerede kans bestaan op het verlenen van de gevraagde vergunning en er moeten dringende redenen zijn waarom de vergunning op dat moment nog niet ver leend kan worden. Bij de af weging door Justitie zal bo vendien het bedrijfsecono misch belang minder gaan meetellen en het belang van het milieu meer. Ruimhartig Het huidige ruimhartige ge doogbeleid is onder meer het gevolg van het ontbreken van een krachtige wetge ving, het pas sinds enkele ja ren daadwerkelijk doorbre kende milieubesef en de verschillen van inzicht bij overheden en besturen om dat besef en de wet te hante ren. De opsporingsambtena ren zien hun optreden daar door al jaren getorpedeerd door langgerekte gerechtelij ke procedures, onzekerheid en weinig effectieve boetes voor overtreders. Ook het gebrek aan personeel en geld spelen een grote rol. Waar het geld voor de nieu we aanpak vandaan moet komen zei Van Zeben niet. Boetes Van Zeben zei voor de mi crofoon in het Leidse kan toor van het hoogheemraad schap van Rijnland, zich ge lukkig te voelen dat aan die lage boetes is gesleuteld. „De tijd dat voor elke liter ille gaal in het oppervlaktewater of riool geloosde olie maar één gulden moest worden betaald, is voorbij". De boe tes lopen in de nieuwe opzet uiteen van 500 tot 10.000 gul den. „Lager gaan we niet en de boetes kunnen worden verhoogd als er sprake is van opzet, herhaling, ernsti ge gevolgen voor het milieu of als er in recreatiegebieden wordt gedumpt. Ook het ge noten economisch voordeel wordt meegewogen bij de strafmaat", somde Van Ze ben op. Justitie gaat bovendien de juridische afhandeling van processen-verbaal bekorten door de opsporingsambtena ren te machtigen aan ie mand die een eenvoudige milieuovertreding begaat, een schikking aan te bieden. Die mogelijkheid bestaat nu alleen nog in het gebied van het hoogheemraadschap van Rijnland. Justitie wil de maatregel doorvoeren in heel Nederland. De tijdwinst die zo wordt geboekt kan oplopen tot negen maanden. Politiemensen krijgen die schikkingsbevoegdheid ove rigens niet. Volgens Van Ze ben ontbreekt het hen aan voldoende kennis om goed te kunnen inschatten of een overtreding voor schikking in aanmerking komt. Schurk Bij complexe problemen zal het openbaar ministerie al leen vervolgen indien duide lijk is dat een bedrijf op een betere manier van haar af val af had kunnen komen. Van Zeben reageerde daar mee op de opmerking van een woordvoerder van het hoogheemraadschap Rijn land, die wees op het dilem ma bij een groot bedrijf als vliegtuigfabriek Fokker. „Daar zijn de produktiepro- cessen zo complex en veel vuldig dat de directie zelf niet weet welke stoffen er op het fabrieksterrein om gaan. Voor het inventarise ren daarvan is anderhalf jaar nodig. Als je niet weet wat er gebeurt en geen voor waarden kunt stellen, dan kan er ook geen vergunning worden verleend of worden gedoogd". De bestaande en nieuwe wetgeving zou on werkbaar en ongeloofwaar dig zijn. „Erken dat gewoon, schaf die wetten af en maak een goede wet. Zoals de overheid nu te werk gaat kan ik begrijpen dat het pu bliek er geen vertrouwen meer in stelt. De overheid wordt zo een schurk met een hoge hoed op". De woordspelingen lagen voor de hand, maar de hartelijke wensen waren niet minder ge meend: gisteren nam B. Mark, commandant van de Leidse en regionale brandweer, af scheid. Buitengewoon goed gebekt, een hard onderhandelaar en soms wat ongenuanceerd: dat was de typering die burgemeester C. Goe koop van de commandant gaf. Hij noemde hem „de laatste der Mohikanen", de laatste die com mandant werd na alle rangen te hebben doorlo pen. Mark werd gisteren bij zijn afscheid be noemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nas- UIT DE WEEKBLADEN ijdragen: Frank Buurman, >s van Herpen, Anne Loui- Koelewijn en Rens Kol- 95.jenhof. ^ctie Ie vroege busreizigers Lei- uiden-Leiden zijn weer ge- istgesteld. Centraal Neder- ind wilde de vroege rit van is 112 om 6.18 uur schrappen, aar heeft die beslissing weer ^ruggedraaid nadat twintig woners van Alkemade hier- gen in het geweer waren ge- Dmen. Zij gaan met deze rit aar hun werk. Burgemeester rie Meerburg heeft zich ook et de zaak bemoeid en dat .■eft kennelijk de nodige in- uk gemaakt bij de busmaat- happij. En zo wordt verme- in dat weer een groep men- n de auto pakt en de wegen :h verder vullen met milieu- irvuilend blik. ïntraal Nederland heeft an- :re bezuinigingen overigens et teruggedraaid. Met name avondritten van bus 112 ko- 'ien nog steeds te vervallen. ^Jiemand minder dan het le gendarische voormalige PPR- r adslid Henk van Tol heeft •h vol vuur en overgave op ;ze kwalijke ontwikkeling istort. Henk, die ooit Henrich :ine citeerde bij zijn afscheid n de gemeenteraad belaagt met stemmig en onstuimig 3za Centraal Nederland, et openbaar vervoer groeit, Jaar niet van en naar Alke- ?f^ade. Bezoekers van theater bioscoop in Leiden worden hun uitgaanmogelijkheden knopt. Je moet soms twee ir wachten om per bus terug kunnen keren. De negen inde eeuw lijkt weerge- erd", aldus Henk van Tol. inzelfsprekend rijdt Henk, lieubewust als hij is, geen to. Hij is evenwel nooit te roerd om met anderen mee rijden, zodoende carpooling muierend, al beweren boze igen dat hij daarvoor nog oit een geldelijke tegenpres- ie heeft geleverd. Maar daar at het natuurlijk niet om. ntraal Nederland probeert rdnekkig Henk zijn brood- dige cultuur te onthouden dat is een misdrijf van de ste orde. Eigenlijk zou het t meer dan logisch zijn dat ie Meerburg van Centraal derland eist dat er een spe- le bus wordt ingezet die '.e plaatselijke smaakmaker elk gewenst moment bij ater en bioscoop aflevert. ama in drama". PvdA-fractie- irzitter A. Voorham-Bar- s zei het enige maanden ge leden al toen de politiek zich weer eens boog over de par keerproblemen in Noordwijk. Het leek zo'n fijn plan, par keerterreinen in de badplaats voorzien van slagbomen. Een prima systeem want je bent er van verzekerd dat er wordt betaald. De slagboom gaat im mers pas weer omhoog als de automobilist heeft betaald. Maar het werkt niet in Noord- wijk, slagbomen gaan ook na betaling niet omhoog en de be taalautomaten weigeren dienst. Daarom besloot wet houder P. Barnhoorn kort ge leden de slagbomen op het Wantveld omhoog te zetten en deze week ondergingen de slagbomen achter winkelpas sage De Damm hetzelfde lot. Rest nog het parkeerterrein aan de Koningin Astridboule- vard. Daar bewegen de bomen nog, maar dat kan nooit lang duren en dan zit Barnhoorn met een drama in drie bedrij ven. Hij heeft nu een onafhan kelijk bedrijf opdracht gege ven de zaak te onderzoeken. Dat lijkt weggegooid geld. Het bedrijf dat de installatie lever de en zou aansluiten ging fail liet nog voordat het karwei was afgerond. Een tweede fir- ma werd ingeschakeld om de apparatuur aan de praat te krijgen, maar dat is dus niet gelukt. De installatie deugt ge woon niet, de leverancier is natuurlijk ook niet zomaar failliet gegaan. Barnhoorn moet geen geld meer uitgeven aan dit fiasco, maar zo snel mogelijk de kraakwagen bel len. Pieken „Als er toch gebouwd gaat worden aan de Korte Voor- houterweg, waarom wordt er dan niet meteen een uitbrei ding van de parkeergelegen heid ingelast in het bestem mingsplan?", aldus RPF/SGP- lid J. van der Graaf donder dagavond tijdens de raadsver gadering in Rijnsburg. Van der Graaf deed dit voorstel, „omdat met name voor de be zoekers van de Gereformeerde Petrakerk aan de Korte Voor- houterweg 's zondags nauwe lijks ruimte is om te parke ren". Op zijn voorstel werd door de gemeenteraad nogal lacherig gereageerd. Of zoals wethouder A. de Haas-Krom hout (PvdA) het verwoordde: „Wij voeren een beleid waarin geen plaats is voor parkeerge- legenheden voor pieken. Als we daarmee zouden beginnen, zouden we het halve dorp plat moeten gooien". Overdreven? Rijnsburg telt, op een inwone raantal van 13.512 personen, één Christelijk Gereformeerde Kerk, drie Gereformeerde Kerken, één Gereformeerde Trabant Waar zijn ze toch gebleven, die grappige Trabantjes die rra de val van de Berlijnse Muur in een invasiegolf over het westen kwamen aanrollen. De voormalige Oost-Duitsers keerden meestal terug met een degelijke auto van westerse makelij. De plastic autootjes werden in bermen achtergelaten of bij de au tohandelaar, die niets met de puffende apparaten wist te be ginnen. Zelfs de minst veeleisende automobilist haalde zijn Kerk (vrijgemaakt), twee Her vormde Kerken, en een aantal levensbeschouwelijke gemeen tes, die gebruik maken van aula's in scholen. Vreemd (1) Het is maandagavond. De Sas- senheimse Pancratiuskerk verkeert, zoals iedere maan dag, in diepe rust. Plotseling klinken er gehaaste voetstap pen door de straat. Dringende bevelen worden gefluisterd en plotseling, met een oorverdo vend gekraak, vliegt de deur van de kerk naar binnen open. Een legertje geüniformeerde agenten volgt snel. Andere slo ten worden ingetrapt, kasten worden omver getrokken, banken stukgeslagen. Enkele agenten steken een sigaret op om de spanning te verdrijven. Uit een kamertje achter in de kerk klinkt een triomfantelij ke kreet: „Bingo. Het ziet er naar uit dat we beet hebben". Even later worden achttien verwaarloosde en bange men sen weggevoerd. Ze hebben hun langste tijd in Nederland doorgebracht. Binnen 48 uur zullen ze het land worden uit gezet. Uit het oog uit het hart. De voorzitter van de Raad van Kerken reageert met afschuw op de gebeurtenissen. „Als een christen bij je aanklopt en om hulp vraagt, kun je hem moei lijk de deur wijzen. De kerk was altijd een toevluchtsoord voor de onderdrukten. Blijk baar is dat verleden tijd. We zijn door deze inval in onze heilige ruimte diep gekwetst en vernederd". De politiek laat zich niet onbe tuigd. Met spoed wordt burge meester De Jonge ter verant woording geroepen. Men eist tekst en uitleg. Het CDA wijst op de onschendbaarheid van de kerk, de VVD op de vrij heidsrechten van de burgers, de PvdA veroordeelt het node loze geweld van de politie en D66 eist een onderzoek. De Jonge put zich uit in veront schuldigingen en zegt toe de schade snel en volledig te ver goeden. Het is duidelijk. In Sassenheim wordt een derge lijke actie van de politie niet geaccepteerd. Vreemd (2) Maar ja, het ging natuurlijk niet om de Pancratiuskerk die elfde maart, maar om de mos kee van de stichting moslem- groep Sassenheim. En het ging ook niet om christenen maar om moslems, die die maandag avond door de politie werden afgevoerd. En dat nog wel op een moment, dat stormin' Nor mans troepen ingegraven la gen voor de op dat moment nog als schier onneembaar be oordeelde vesting Koeweit. „We hadden signalen dat er Irakezen wapens en munitie in de moskee aanwezig wa ren", verklaarde politiewoord voerder Van der Marei de in- neus op voor dit ontwerp uit de vijftiger jaren, dat sinds die tijd nooit werd verbeterd. Gelukkig hebben de reclamemakers nu de Trabant ontdekt. Aan de Leidse Schipholweg is het een waar kunstwerk geworden, de reclame van een lijmfabrikant met het DDR-produkt in de hoofdrol. FOTO: WIM VAN NOORT zamelden verontruste agra riërs zich in de veiling in Roe- lofarendsveen. Die ongerust heid is natuurlijk niet vreemd. Komt de supersnelle trein er inderdaad dan moeten vele huizen en boerderijen wijken voor een torenhoge spoordijk. Een waar spookbeeld voor ve len en daarom moet de bevol king in deze moeilijke tijden kunnen rekenen op steun. Van de gemeenten komt die er inderdaad. Leiderdorp, Zoeter- woude en Alkemade willen de snelle trein niet en komen sa men met hun inwoners in het geweer. Heel anders is het ge steld met het Landbouwschap en de katholieke landbouw- bond LTB. De landelijke com missie Grondgebruik van het Landbouwschap heeft zich al neergelegd bij de komst van de trein, zo bleek woensdaga vond in de veiling in Roelof- arendsveen uit de woorden van beleidsmedewerker A. Fortuyn. Hij ging zelfs de kwalificatie „onvermijdelijk" niet uit de weg. LTB-plano- loog A. Willemsens droeg ook al niet bij tot de feestvreugde. Volgens hem is de komst van de snelle trein ook al onver mijdelijk en zullen bezwaar schriften wel niet veel kans maken. Realistische taal van Fortuyn en Willemsens? Mis schien wel, maar de twee ver gaten woensdag wel dat ze de belangen van de agrariërs moeten dienen en niet die van de Nederlandse Spoorwegen. De raad van kerken zweeg in alle talen. De politiek reageer de laat en lauw. Goed, er zou een intern onderzoek komen, zegde De Jonge toe. En als daar aanleiding toe was, zou de schade, als die er al was, misschien ook wel vergoed worden. De raad nam er ge noegen mee. „Een onderzoek? Mij niets van bekend", aldus persofficier van justitie Vos na lang en diep nadenken. „Die achttien mensen? Tjee, nou, dat weten we niet hoor. Die zullen wel het land zijn uitgezet", aldus woordvoerster Rensman van het ministerie van justitie. „We hebben niet kunnen vast stellen of er gerookt is en daarmee is wat ons betreft de kous af", aldus wachtcomman dant A. Troost van de Sassen- heimse politie. En de raad van kerken? En de politiek, afgezien van vragen van PvdA-lid M. Henskens? Sassenheim zwijgt in alle ta len. Vreemd. Monster De snelle trein komt er aan en de Rijnstreek staat op zijn kop. Dat de bevolking zich onge rust maakt over de komst van het snelle monster blijkt wel uit de vele actiegroepen die in derhaast worden opgericht en uit massaal bezochte hoorzit tingen. Afgelopen dinsdag zat de Klaverhal in Zoeterwoude stampvol, de avond erop ver- DEN HAAG/LEIDEN De provincie Zuid-Hol land stelt vier ton be schikbaar voor negen pro jecten op het gebied van jongeren in achterstands situaties. Een van de pro jecten waarvoor een deel van het bedrag wordt aangewend is daghulp voor niet-schoolgaande jeugd in Leiden. Dit pro ject is bedoeld voor rand groepjongeren. De provin cie doet voor de financie ring hiervan een beroep op het Europees Sociaal Fonds. In het provinciale jeugdbeleid ligt de komende tijd het accent op de hulpverlening aan jon geren in achterstandsituaties. Voor de uitvoering van dat be leid worden drie regio's ge vormd, die elk zo groot zijn dat zij op efficiënte wijze een gevarieerd pakket vpn hulp en andere activiteiten kunnen aanbieden. Een en ander staat in het plan Jeugdhulpverle ning en Jeugdwerk 1992-1996, dat gisteren werd gepresen teerd. Volgens gedeputeerde G. Brouwer van onder meer jeugdzaken, is het plan gericht op het oplossen van problemen van jeugdigen en het voorko men daarvan. „Om tot een goed preventief beleid te ko men is het belangrijk dat voor een integrale benadering wordt gekozen van jeugdhulp verlening en jeugdwerk", al dus Brouwer. In het plan wor den dwarsverbanden gelegd met andere relevante beleid sterreinen. zoals speciaal on derwijs, arbeidsmarktbeleid, gezondheidszorg, minderhe denbeleid en sociale vernieu- Zowel thuis als op reis zal dit handig opvouwbare quartz wekkertje u zeker goed van pas komen. Ondanks het bescheiden formaat heeft het een groot aantal func tiemogelijkheden. Het wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Deze nieuwe lezer krijgt de j Leidse Courant de eerste twee weken gratis bezorgd. I J Noteer als nieuwe abonnee ingaande l Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) J Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: j maand (automatisch betalen) f25,70 l kwartaal via acceptgiro f 78,60 I Stuur als dank het reiswekkertje naar: Naam: Adres: I Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag |NZ I 11 KHEZMf

Leidse Courant | 1991 | | pagina 17