Arie Haan wil rol als manager 'ff Ir £eictae Commit VOETBALLERLEI ,HET VOETBAL KAN NIET ZONDER MENSEN ALS RUUD KROL, WIM JANSEN EN SUURBIER" K rii Severiano Ballesteros klimt uit dal omhoog Enge bos - SPORT ZATERDAG 1 JUNI 1991 PAGINA 15 Gerry Francis naar Queens Park Rangers LONDEN Gerry Francis, de vroegere aanvoerder van het Engelse elftal, heeft een contract getekend als trainer van Queens Park Rangers. Voor deze club kwam hij vroeger als speler uit. Ifrancis volgt Don Howe op. Hij ging een verbintenis aan voor drie jaar. Olympisch team Fiji-eilanden ziet rood m MELBOURNE Het Olympisch voetbalelftal van de Fiji-eilan- p |den hangt een disciplinaire straf door de FIFA boven het hoofd, iln het kwalificatieduel tegen Australië in Melbourne werden liefst vier spelers van Fiji uit het veld gestuurd. De FIFA onder zoekt de beschuldigingen van grove onsportiviteit en zal moge lijk reageren met een geldstraf. Australië won het duel met 7-0. Venglos weg bij Aston Villa BIRMINGHAM Jozef Venglos verlaat Aston Vil la. De Tsjechoslo waak, bij de wereldtitelstrijd in Ita lië vorig jaar bondscoach van zijn eigen land, is één seizoen bij de Engelse club actief geweest. Venglos had een contract voor twee jaar. Club en trainer hebben, naar wordt be weerd in goed overleg, be sloten uit elkaar te gaan. Aston Villa, vorig seizoen nog tweede in de league, eindigde deze competitie als vierde van onderen. John Aldridge wil naar huis SAN SEBASTIAN De Ierse international John Aldridge wil weg bij de Spaanse eerste divisie-club Real Sociedad. Aldridge wil terug naar huis, omdat zijn kinderen ongelukkig zijn in Spanje. De voormalige aanvaller van Liverpool had een driejarig contract in Bas kenland. Hij diende er daarvan twee uit. Effenberg in Duits elftal FRANKFURT Bondscoach Berti Vogts heeft een debutant opgenomen in de selectie van het Duitse elftal voor de EK-kwalificatie- wedstrijd van woensdag tegen Wales in Car diff. Het is de middenvelder Effenberg van Bayern München, die de geblesseerde Möller van Eintracht Frankfurt vervangt. Möller liep donderdag in de competitiewedstrijd tegen Leverkusen een spierscheuring op. Nielsen terug in Deense selectie KOPENHAGEN Na een afwezigheid van een jaar maakt Claus Nielsen weer deel uit van de Deense se lectie. Bondscoach Möller-Nielsen heeft de spits van FC Twente opgeroepen voor het EK-kwalificatieduel tegen Oostenrijk, op 5 juni in Odense. Een zware knieblessure hield de 27-jarige aanvaller lange tijd aan de kant. Begin april maakte Nielsen zijn rentree in de Nederlandse competitie, met plastic-knieban den. In zeven wedstrijden scoorde hij twaalf keer. De gebroeders Michael en Brian Laudrup ontbreken opnieuw in de Deense selectie. Het duo heeft het ver trouwen in Möller-Nielsen opgezegd en weigert onder zijn leiding voor het nationale team uit te komen. Jan Mölby (Liverpool) werd niet geselecteerd. De omstre den bondscoach ziet het in de Liverpool-speler niet meer zitten. Ook Jan Heintze is niet van de partij. De verdediger van PSV is als international voor een jaar geschorst wegens werkweigering bij de wedstrijd tegen Joego slavië. Denemarken won in Belgrado met 2-1. JÜRNBERG Je hebt ran die mensen die kleur- m oos, saai en oninteressant p.p. ijn en ook kleurloos, saai in oninteressant zullen ilijven. Er zijn er ook die, vaar ze ook zijn en wat ze -pok doen er telkens maar veer in slagen de aan- lacht op zich te vestigen. )nder welke categorie ).rie Haan valt, laat zich - J envoudig raden. Maar - vat er afgelopen jaar alle lic naai rond de geboren M1 ironinger in Nürnberg ebeurde, „dat slaat alles" jÉapóet ook hijzelf beken- ^■Als het nu april 1990 was ge- Hweest en ik toen wist wat ik £Sbu weet, zou ik waarschijnlijk RHee hebben gezegd tegen nBürnberg. Maar dat is een hy- ^^othetische vraag". Aan de ooravond van de drie beslis te"! ende duels over handhaving j de 'Bundesliga van 'der 1 lub' een ontmoeting met Arie an i' aan in Nürnberg. Daar waar iet de trainer (Haan) door de (Schmelzer) werd «wipt maar andersom. De lonoloog van een 'Dickscha- el' over operaties, salaris, Be- ^ehl ist Befehl, pers, wed schandalen en 'het papiertje'. Verken als trainer bij een uitse club is leven op een ulkaan. Haan ondervond het bij VfB Stuttgart, zijn eerste erkgever in de Bundesliga, iar hij aanvankelijk een suc- volle entree maakte, zelfs finale om de UEFA-beker ireikte, maar uiteindelijk ch moest wijken na zijn ver- ijdering met voorzitter May- -Vorfelder. Haan nam de ijk naar 1. FC Nürnberg. :n brandhaard van vergelijk- ire orde. De start was nog ;tig en hoopgevend, het ver- problematisch. Het maakt it de 'Abstieg' naar de twee- Bundesliga nog altijd ang- j dichtbij is. k heb hier met nogal wat gatieve ontwikkelingen te aken gehad. Er zijn dit sei- en elf spelers geweest die ider het mes moesten. Je int het niet bewijzen, maar t heeft natuurlijk nogal wat vloed gehad. We hebben een oeg die om de achtste tot aalfde plaats mee moet innnen doen. Maar of ik nu venaan sta of onderaan sta, blijf dezelfde". eschikt as Haan, die bij vorige irkgevers als VfB Stuttgart Anderlecht toch in de top rkte, sowieso wel de ge bikte man voor Nürnberg, voor Duitse begrippen bescheiden en modale ïb? Hij vindt van wel. „Een liner die in de top heeft ge- :rkt, kan dat ook bij een de- idatiekandidaat. Aan de an- re kant: een toptrainer is al- leen een toptrainer dankzij zijn spelers. Zijn die niet goed, dan ben jij of ik ook geen topt rainer. Als jij dirigent ben van een blaaskapel, dan kun je doen wat je wilt, maar je bent geen topper. Sta je voor de London Philharmoniker, dan kun je ineens een hele goede dirigent zijn. De spelers, de muzikanten zijn beslissend. Ik ben een goede trainer. Maar dat zal er nooit uitkomen als de spelers waarmee ik werk tekort komen of dingen niet snappen". Toch werd zijn werk niet naar waarde geschat. Zeker niet door Gerd Schmelzer, de pre sident die Haan in april 1990 met een tweejarig contract naar Nürnberg lokte. Al na een maand lagen de twee overhoop met elkaar. Schmel zer verlangde al snel het hoofd van Haan maar sneuvelde zelf. En pakte in januari noodge dwongen zijn biezen. Haan als winnaar van een gevecht met een in Nürnberg machtig man, die zich verkeek op de strijd lust van de Hollander. Stijfkop „Ik zou voor de gemakkelijk ste weg hebben kunnen kie zen. M'n geld pakken en weg wezen. De kranten schrijven dat ik negenhonderdduizend mark verdien, nou, dan had ik toch bijna een miljoen in m'n zak gestoken. Maar ik ben niet voor makkelijke oplossingen. Ik kom uit Groningen - en Groningers zijn nu eenmaal stijfkoppen, 'Dickschadel'. Dat wat ze in hun kop hebben zet ten ze door. Zo zit ik ook in el kaar; heb een noordelijk ka rakter". Wat ging er mis met Schmel zer? Haan: „Ik kon nooit eens iets doen. Kwam ik met iets, dan volgde een tegenzet van Schmelzer. Op papier had ik alle macht, maar hij heeft me steeds tegengewerkt. Uiteinde lijk ligt hij eruit. Hoe me dat is gelukt? Alleen met woorden zou het me natuurlijk nooit zijn gelukt. Ik heb wegen be wandeld die niets met voetbal te maken hebben. Ik wil dat niet. Maar als een ander daar mee begint, moet ik ook wel mee. Ik ben een weg gegaan die niet de gemakkelijkste is geweest. Maar uiteindelijk zit ik hier en ga nu al die anderen maar eens langs. De zuivering heeft Nürnberg goed gedaan. De club concentreert zich nu nog alleen op voetbal en zo hoort het ook". Dat gebeurt in een iets andere constellatie dan voorheen. „Mijn werkwijze is iets anders' dan van een Duitser. Ik ben een Nederlander. En die is an ders dan een Duitser. Een Duitser is toch gedeeltelijk mi litair. Staat op hiërarchie. Wat ik zeg moet jij doen. Befehl ist befehl.' Ik ben anders. Zoals Entenmann aan het werk is. Dat is het voorbeeld van een Duitser". Hij vormt een perfecte twee eenheid met Entenmann, eerder zijn assistent en, later, zijn opvolger in Stuttgart. „Willi was vrij, ik ken hem ui teraard goed en ik heb hem benaderd. Dat is geen tekort koming van mezelf; we vullen elkaar gewoon goed aan. En tenmann is een Zuidduitser, kent de streek en de mentali teit. Dat hadden we nodig. En tenmann doet inderdaad meer de training. Dat kan niet an ders; er is immers zoveel ge beurd. Maar als je het over dingen als de opstelling en coaching hebt, dan ligt de eindverantwoording nog altijd bij mij". Maar hoe lang nog? Haan had een tweejarig contract, maar moest als concessie, om Schmelzer eruit te krijgen, één seizoen prijsgeven. Maar het wil niet zeggen dat hij over een paar weken de club de rug toekeert. „Mijn contract loopt af. ja. Maar uit alles wat ik hier doe, zou je kunnen con cluderen dat ik hier toch blijf. Als het inderdaad zo loopt, dan zal ik me waarschijnlijk nog meer dan nu al het geval is gaan toeleggen op het mana gement. Waarom? Je kunt een goede trainer zijn, maar daar gaat het uiteindelijk niet om. Je hebt goede voetballers no dig. Spelers, die je of uit de jeugd haalt of van elders aan trekt. Dat is het werk van een manager en dat trekt me". Vriendenclub Ook in die hoedanigheid heeft hij vooral aan een andere mentaliteit gewerkt. „Dit is al tijd een vriendenclub geweest. Er is hier altijd gezegd: je moet vrienden zijn om te kunnen presteren. Ik zeg: nee; ik heb liever een collega naast me in het veld staan die goed speelt dan een vriend die een redelij ke voetballer is. Bij Ajax speel de iets dergelijks jaren geleden ook. Toen wilden Barry Huls- hoff en Gerrie Mühren in plaats van mij Arnold Mühren in de ploeg hebben. Cruijff heeft toen met zijn vuist op ta fel geslagen en gezegd: wat is dat voor gezeur? Maar zo was het hier wel: vriendschapjes, kliekjes. Stelde je een bepaalde speler niet op, dan kreeg je an deren tegen je. Schmelzer ging wel eens naar een nieuwe jon gen kijken en nam dan een speler mee. Die moest dan zeg gen of zo'n vent geschikt was en in de groep paste. Die men taliteit heerste hier en daar paste iedereen zich bij aan. Dat is me wel rauw op het dak ge vallen. Sinds januari, na het terugtreden van de voorzitter, zijn^Cve doelgericht gaan ko pen. We willen weer een goed elftal hebben. En hanteren daarbij niet het uitgangspunt dat er per sé Franken bij moeten zitten. Het moeten goede voetballers zijn. Waar die dan vandaan komen, zal mij een zorg zijn. Met die in stelling ben ik aan het seizoen begonnen. We zijn in trai ningskamp gegaan met elf spe lers, zes jongens konden thuis blijven. Die elf die meegingen Arie Haan: „Nürnberg is altijd een vriendenclub geweest". heb ik gezegd waar om het ging en wat ik verwachtte. Dat waren ze niet gewend". Rechtlijnig Dat is de persoon Haan, recht lijnig als altijd. Overtuigd van zijn gelijk. Toch heeft hij afge lopen seizoen één keer een grote fout gemaakt, zo zegt hij zelf. Het blad Sportbild pre senteerde de lezer een lijst met salarissen van de Bundesliga- trainers. Haan vond het wel leuk ('een geintje') en vond zich terug op de eerste plaats. Hij zou 900.000 Mark verdie nen En dat viel niet best. Zo veel geld voor een degradatie plaats. En dan ook nog in één van de armere streken in Duitsland. „Mijn grootste fout is dat ik niet heb gereageerd op die affaire. Dat heeft voor een hoop negatieve stukken gezorgd. Het is altijd weer dat geld. Dat, die publicatie, had ik moeten corrigeren, maar dat heb ik totaal onderschat. 'Wat gebeurde? Iedereen nam het zomaar voor de waarheid aan, zelfs de serieuze, goede kranten. Dat is negatief voor me geweest, niet het werk zelf. Ik wist van tevoren dat het moeilijk was". Publiciteit Zo is het altijd vechten tegen de pers. Maar, zo geeft Haan toe: „Dat heb ik altijd graag gevoerd. Ik probeer mijn steentje bij te dragen dat de pers er wat van begrijpt. Niet zomaar iets in de krant gooien zonder te beseffen wat voor uitwerking dat heeft. Ben ik daardoor gek op publiciteit? Nee, hoor. Ik heb nog nooit een journalist gebeld, ik ken duizenden mensen in de voet ballerij die het wel hebben ge- „Op het moment interesseert me niet zoveel meer wat ze schrijven, ik ben wie ik ben, ik leef zoals ik moet leven, ik drink wat ik wil drinken. Wat ik gedaan heb, heb ik in mijn leven heb ik serieus gedaan, ik heb er niet met de pet naar ge gooid, ik heb een hoop geld verdiend, ik heb een hoop uit gegeven, ik hoop er ook nog iets aan over te houden. Ik ben heel tevreden met wat ik heb gedaan". Een andere affaire die Haan voor de kiezen kreeg was die met zijn vrije verdediger Ka- salo, die de ballen in eigen doel zou hebben gewerkt om dat hij de hand had in wed denschappen. „Ik heb Kasalo lange tijd de hand boven het hoofd gehouden omdat hij be langrijk voor ons was. Binnen de ploeg was hij al langer een beetje omstreden omdat hij ook niet echt als een echte prof leefde. Zolang dat niet openlijk ter discussie wordt gesteld, kun je dat nog redelijk binnen de perken houden. Maar gebeurt dat wel en wordt hij dan ook nog in verband ge bracht met die wedschandalen, ja dan kan ik ook niet meer zeggen, ik sta daar achter". „Zo zie je maar weer op welk smal pad je hier loopt. Over de graat wandelen, noemen ze dat hier. Elk moment kun je kieperen. Val je links of val je rechts. Bij elke beslissing die je neemt. Zo gaat dat hier in het voetbal, het kan elk moment exploderen. Mensen in het za kenleven die ik ken zeggen ook, dit is waanzinnig. Ik heb als sportchef overal mee te maken, met spelers, het be stuur, pers, het publiek. En ook met jezelf te maken. En iedere dag neem je beslissin gen. En alle dagen kijkt de pers met je mee". Enfant terrible Die hem, samen met opposan ten, nog wel eens als een lastig v portret willen neerzetten. „Ik een enfant terrible? Nee, hele maal niet. Ik heb gewoon een heel sterk gevoel voor recht vaardigheid, zeg altijd m'n me ning. Vroeger, toen ik bij Ajax zat, had ik dat al. Een mooi voorbeeld is toen Ajax me op een gegeven moment een nieuw contract voorlegde. Ik was negentien, wilde m'n school afmaken zoals ik dat met de club overeen was geko men, maar Ajax zag dat niet zitten en verlangde dat ik full prof zou worden. Ik zou ineens de helft minder gaan verdie nen dan bij m'n vorige con tract. Toen heb ik tegen de technische staf gezegd: dan doe ik hier ook maar de helft. Trok ik vijf sprints in plaats van tien, deed ik maar vijfen twintig buikstrekoefeningen in plaats van vijftig. Na twee weken werden ze helemaal gek van me en hebben ze het contract weer aangepast. Ben ik dan een enfant terrible? Ja, ik deed altijd m'n mond open. Maar ik heb wel altijd en overal gepresteerd". De basis daarvoor werd lang geleden gelegd. Niet bij Ajax, waar zijn uiteindelijk succes volle loopbaan ooit van start ging, maar in de schoolban ken. „Essentieel voor mijn car rière is, dat ik in staat ben goed te communiceren. Alles was ik doe, dank ik aan m'n studie. Ik deed de kweek school en dat is een hele goede opleiding. Alles zit er in. Di dactiek, psychologie, filosofie, die dingen Daarnaast is het een kwestie van levenserva ring. Je bent als mens een ver menigvuldiging van die din gen die je hebt gedaan. Een voetballer is in dat opzicht een bevoorrecht mens. Een voet baller heeft vaak een hele ge zonde kijk op het leven. Hoe wel hij misschien helemaal niet naar school is geweest". FOTO: PERS UNIE ex-voetballers vijftig of meer caps achter hun naam hebben staan. „Dat zijn er maar vier", vermoedt Haan, die tot 35 in terlands reikte. „Voetballers die meer dan vijftig interlands hebben, zijn bijna allemaal al dood. Als ze Krol een diploma geven, kunnen ze natuurlijk ook op mij rekenen. Ik heb nu gelukkig altijd werk gehad. Maar als ik nu wil wisselen naar een ander land, krijg ik ook moeilijkheden. Maar wat is nu die cursus. Niemand kan mij in een jaar leren wat ik in zeven seizoenen heb gedaan bij Antwerp, Anderlecht, Stuttgart en Nürnberg". Herinnering Papieren De kans bestaat dat hij ooit weer zijn neus in de boeken moet steken. Haan is trainer, maar doet het zonder papie ren. Zal zo dus nooit in zijn vaderland aan de slag kunnen. En hoopt dus op een speciale cursus voor oud-profs. Die komt er wellicht, maar dan geldt als voorwaarde dat de De ongediplomeerde Haan ra kelt een bizarre herinnering op. „Het leuke is dat Groene- woud me al twee keer heeft uitgenodigd op een seminar van de KNVB mijn verhaal te vertellen. Dan zeg ik: waar zijn jullie mee bezig? Dat Krol voor Servette dat papiertje wel kan krijgen, maar niet voor Nederland, ook zoiets. Ze.bang zijn voor hun eigen hachje. Dat slaat toch nergens op. De besten moeten toch gewoon overblijven. Zorg maar dat je de beste ben. Dit soort pietlut tigheden mogen geen maatstaf zijn. En als ze zeggen, het heeft anderen 30.000 gulden kost, dan betaal ik toch 30.000 gulden. Je kunt het of je kunt het niet. In mijn geval is het al erg duidelijk, ik heb het al ze ven jaar gedaan". Zonder dat papiertje kan het zijn dat ik geen club meer krijg. En dan? Dan is er weer één minder in het voetbal. Maar ik denk dat je juist die mensen als Krol, Suurbier, Wim Jansen, Rinus Israël en mij in het voetbal nodig hebt. Omdat die wat uit hun buik vertellen, datgene wat ze in twintig jaar praktijk hebben meegemaakt. En als je dat dan ook nog hier, in je hoofd kunt omzetten, dan ben je één van de betere". WOBURN De tovenaar is terug. Severiano Balles teros kan weer winnen en zal opnieuw heersen. Op 34-jarige leeftijd is zijn honger naar successen on- gestild. Het PGA-kampioenschap op Wentworth, in de playoff te gen de brave Schot Colin Montgomerie, was maar een tussenstapje naar de volgende „majors", het Amerikaans en het Brits Open. Afgelopen week vervolmaakte de Span jaard zijn warming up in het Dunhill British Masters op Woburn. En dat na zijn zege in het Chunichi Open en de tweede plaats in het Spaans Open (verloren playoff tegen de Argentijn Eduardo Rome ro). Twee jaar lang was Ballesteros nergens. Hij won vorig jaar al leen het Balearen Open, een aankeiler van het seizoen. Mil joenen zagen op de televisie de grootmeester van het „kleine spel" stuntelen rond de holes. Hij miste putts van een half metertje, soms bij herhaling. Op het moment dat de multi miljonair de stakker van het golfcircuit werd, riep hij de hulp in van David Leadbetter, een in Florida gesitueerde Britse golfinstructeur. Een chagrijn van een man met een feilloos oog voor detail. Swing De „goeroe" der golfers ver volmaakte anderhalf jaar gele den de swing van Nick Faldo. De Engelse binnenvetter steeg prompt naar grote hoogte. Dit seizoen heeft hij nog geen plat te prijs geslagen, maar hij te kende wel twee contracten in de reclamewereld. Hij wisselde van clubs voor 17,5 miljoen gulden (Misuno, contract vijf jaar) en gaf zijn naam aan een Schotse firma in golfkleding voor 18 miljoen gulden (Prin- gle, tien jaar). Ballesteros heeft het geld al lang niet meer nodig. Hij stond vijftien jaar aan de wereldtop en is schathemeltjerijk. Als 34- jarige is hij te jong om sport man op zijn retour te zijn. „Nicklaus, Watson, Strange waren op die leeftijd op hun best", wist Ballesteros op spreekuur bij Leadbetter. De fouten in Ballesteros' spel waren snel opgespoord. Hij had voortdurend last van pijn in de rug, die hij in de duizen den swings op baan en dri- vingrange onbewust ging ont zien. Hij werkte harder en harder en het ging slechter en slechter. Rug „Mijn rug is nog steeds niet goed", vertelde hij in Enge land, maar het gaat nu beter. Leadbetter liet Ballesteros minder met zijn heupen draai en in de swing en bij het put ten zijn rechterschouder meer meegaan met de klokbeweging van de armen. Bovendien ver ordonneerde de leraar andere clubs; een metal wood driver en een nieuwe putter. „Alles wat hij me heeft opgedragen is goed uitgepakt". Bij het US Masters, begin april, waarin hij anoniem als 22e eindigde, kreeg Ballesteros het oude, vertrouwde gevoel terug. Na een bedroevende openingsronde van 75 speelde hij de drie slotronden zeven slagen onder par. Na Augusta was de tovenaar klaar voor nieuwe magie op de golfbanen. Het geloof in eigen kunnen was terug. In Japan kwam het eerste suc ces. Terug in Europa liet hij de overwinning in het Spaans Open glippen in de playoff, maar toonde hij zijn meester schap met een baanrecord van 63 slagen. In de laatste ronde van de PGA-strijd dreigde hij het toernooi alsnog te verliezen te gen Montgomerie. Op het mo ment dat alles verloren leek kwam hij weer naar voren. Zijn tweede slag op de eerste extra hole was een staaltje van zijn vroegere tovenarij. „Ik denk dat ik nu een constanter speler ben. Mijn putts kunnen nog beter. Ze zijn goed, ze wa ren briljant". Zijn prestaties hebben de kwaadsprekers voorlopig de mond gesnoerd. De jonge echt genoot en vader zou spoedig met wedstrijdgolf stoppen. „Dat is onzin natuurlijk. Ik ben nog veel te jong. Ik wil nog veel winnen. Alle topgol- fers hebben een inzinking doorgemaakt. Ik heb er vijf tien jaar op moeten wachten. Het dal was diep. Ik heb het overwonnen". door Frank Werkman In de tijd dat mijn z.non nog louter naar kleutertelevisie keek, werd ik voor het eerst met de term 'het enge bos' geconfronteerd. Ik kan me herinneren dat onderhavige serie in dat tijdsgewricht alom waardering oogstte vanwege opvoedende en sociaal maatschappelijk elementen, die in kindertaal volwassen problemen aansneed en vaak oploste. Aan die succesreeks moest ik terugdenken toen ik begin deze week aanwezig was bij een KNVB-vergadering in Zeist waar in beslissende meerderheid werd besloten voortaan zelfs de schone was maar binnen te houden. In de vergaderingen van het zichzelf o zo serieus nemende en zo publieksbehoeftige voetbal steken de afgevaardigden vanaf nu dus zonder pottekijkers de koppen bij elkaar. Een hoogst merkwaardige beslissing in deze tijd, waarin openbaarheid van bestuur en openheid van meningsuiting gemeengoed zijn geworden. Niet echter voor voetbalbonzen, die het Zeister lover definitief in een eng bos hebben veranderd. De huidige voorzitter van de sectie betaald voetbal maakte ooit zijn openbare opwachting onder Joop den Uyl. In het kabinet dat diens naam droeg mocht de toen nog wel erg jeugdige Oegstgeestenaar de penningen mede beheren. Hij deed dat zonder ooit op fraude te kunnen worden betrapt, maar keerde bij een wisseling van de wacht niet meer terug. Hij dook onder in het bedrijfsleven, waaruit hij bijna als een Phoenix een paar jaar geleden weer tevoorschijn kwam. Als voetbalvoorzitter nota bene. Listen en lagen zijn in de politiek en de advocatuur schering en inslag. Vanaf het moment dat ex-politicus Van Rooijen de sluwe jurist Vilé, die zich in de tussentijd als advocaat van de duivel in leven had gehouden, naast zich wist in het Zeister lommer gingen de hoge bomen ruisen. Om uiteindelijk in een publicitair briesje te bezwijken. Doordat een geheime stemming werd gehouden inzake het al of niet verstolen vergaderen is niet officieel bekend wie voor en tegen was. Eén ding staat wel vast: de kampioenen van de open deuren zullen de beslissing betreuren. Hun verbale, vooral op de perstribune gerichte exercities zullen voortaan de media niet meer halen; voor zo ver dat nog het geval was. Vergaderingen van het voetbalparlement leverden al lang geen sfeervolle reportages meer op. Hooguit zo nu en dan een onthullende passage over de manier waarop de hoge bomen achter de tafel zich van hun taak kweten. Of liever: de manier waarop ze zich dank zij vergadertechnische vernuftigheden ontdeden van de zich wat minder soepel uitdrukkende en op de hoogte zijnde oppositie in de zaal. Vanaf nu halen slechts besluiten de media en moet de bui ten wach t voornamelijk gissen naar achtergronden en argumenten. Standpunten zullen toch het publiek bereiken, maar gekleurder dan ooit. Dat het van-dik-hout- zaagt-men-planken vanachter de bestuurstafel dan met de even botte bijl van uit de school klappende opposanten wordt beantwoord kan leuk zijn. Maar dan slechts voor een veredelde uitgave van de Fabeltjeskrant. Met dien verstande dat de in deze serie optredende figuren waren bezield van goede bedoelingen. De houding van leiding en leden van het voetbalparlement riekte naar de stank van voorgebakken lucht Daarin schijnen personen te gedijen, die onder andere omstandigheden een appèl doen aan de media om maar zo veel mogelijk publiciteit te besteden aan de een of andere wedstrijd om de tribunes én de kas van de KNVB zo vol mogelijk te krijgen. Met welk geld de hoge bomen achter de bestuurstafel vervolgens moeiteloos net zo makkelijk schuiven als met de voorstellen die van de ene vergadering naar de volgende worden verplaatst. Maar ook de eigen reisjes worden betaald. Het is in dat opzicht te hopen dat het Nederlands elftal volgend jaar weer Europees kampioen wordt om te kunnen zien of de bobo's dan ook het contact met de media mijden. ach terkamertjespolitiek. Waarin de nadrukkelijke geur van spruitjes werd overheerst door

Leidse Courant | 1991 | | pagina 15