'lan Bush tegen erspreiding wapens Midden-Oosten Duitse deserteurs werden bij duizenden opgehangen Rao tijdelijke leider van Indiase Congrespartij ieney: WO blijft ïdament Europa Biba nieuw "jernobyl? Pronk geeft Etiopië dertien miljoen AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Franse haan kraait na order Texas-TGV I :i|ITENLAND fieicLe Courant DONDERDAG 30 MEI 1991 PAGINA 5 •atie na moord op lidafrikaanse agent ANNESBURG Het Zuidafrikaanse yan Beroep in Bloemfontein heeft giste- jratie verleend aan veertien mensen die .89 ter dood werden veroordeeld wegens aandeel in de moord op een politieman bington in 1985. Van drie van hen zijn de Ten omgezet in gevangenisstraffen, de jen zijn voorwaardelijk vrijgelaten. De Sen veroordeelden zaten al twee jaar in jhting van hun executie in de gevange- Hun zaak wekte internationeel veel be- hg. Zij werden veroordeeld, hoewel niet jlijk was wie de politieman vermoord 'Vijfentwintig mensen werden schuldig hden omdat zij zich in de menigte be- fen die het slachtoffer lynchte. Elf van ïregen gevangenisstraf P.V. Narashima Rao NEW DELHI De Indiase Congrespartij heeft P.V. Na rashima Rao gisteren aangewezen als partijleider. De 69- jarige Rao zal de partij door de verkiezingen moeten slepen in plaats van de vermoorde ex-premier Rajiv Gandhi. Het lijkt niet waarschijnlijk dat Rao, als de Congrespartij als winnaar uit de bus komt en een regering gaat vormen, de leiding van het kabinet op zich zal nemen. De verwachting is dat na afloop van de verkiezingen, midden volgende maand, een strijd om het leiderschap zal losbarsten. Ex-mi nister Rao was de unanieme keuze van het uitvoerend co mité van de Congrespartij. De top van de partij had zich tot deze vriend van de familie Gandhi gewend, nadat Rajivs weduwe Sonia had geweigerd haar man als partijleider op te volgen. Rao, die volgende maand 70 wordt, geniet een zwakke gezondheid. Hij wordt beschouwd als een Gandhi- getrouwe niet-controversiële figuur. „Irak dwingt Kurden Kirkuk te verlaten" ZAWITA Het Iraakse leger ver voert naar de stad Kirkuk grote aan tallen Arabieren die woningen van Kurden vernielen en hen dwingen het gebied te verlaten, zo hebben ge vluchte Kurden gisteren gezegd. Kir kuk speelt een sleutelrol in de onder handelingen tussen Kurdische leiders en de Iraakse regering over de vor ming van een Kurdisch gebied in Irak. De Kurdische leiders eisen dat de stad, die in een aan olie rijk gebied ligt, deel gaat uitmaken van het auto nome gebied. Het is een van de be langrijkste struikelblokken bij de be sprekingen. De Kurden hebben de re gering het beheer over de oliereserves Björn Engholm nieuwe voorzitter van SPD BREMEN Björn Engholm, de 51-jarige mi nister-president van de noordelijke deelstaat Sleeswijk-Holstein is gisteren met een droom- uitslag (458 van de 470 geldige stemmen) tot nieuwe voorzitter van de SPD gekozen. Daar mee heeft zich tevens de langgekoesterde ge neratie-wisseling in de partijtop voltrokken, al kan dat alleen niet doorslaggevend zijn bij de eerstvolgende verkiezingen. De partij heeft de politiek-sociaal-maatschap- pelijke voltooiing van de Duitse hereniging uitgeroepen tot het thema dat in de binnen landse politiek van de Bondsrepubliek de ko mende jaren allesbepalend zal zijn. Engholm vindt dat het hoog tijd wordt dat de christen democratisch/liberale regeringscoalitie in Bonn wordt afgelost. Verkoeling e 40RADO SPRINGS president George Bush ;™jt alle landen in het sv|en-Oosten en Noord- .ejsa er gisteren toe op- ipen af te zien van vernietigingswapens [e voornaamste leve llers van conventione- fapens aan deze lan- ragd terughou- en! te zijn. laatste doelde hij op op- in van arsenalen con- Tbnele wapens, zoals Irak n [ikte om de Golf te desta- Wel moeten landen is Bush' plan conventio- tilwapens blijven kunnen ïahaffen, die zij legitiem nodig hebben om zichzelf te gen militaire agressie te kun nen verdedigen. In een rede over zijn concept voor een „nieuwe internatio nale orde" voor studenten van de Academie van de Ameri kaanse luchtmacht in Colora do Springs zei Bush dat zijn plan voorziet in een bevriezing van de produktie, de aanschaf en het beproeven van grond- grondraketten die nucleaire, chemische en biologische mas savernietigingswapens kunnen vervoeren en de uiteindelijke vernietiging van al deze raket- Zijn plan is er tevens gericht op bereiken van militair even wicht in het gebied om zo de spanningen te verminderen tussen Israël en Arabische lan den die officieel nog in oorlog zijn met Israël. Israël heeft positief gereageerd op de Amerikaanse voorstel len, maar gezegd de nadruk te willen leggen op de conventio nele wapens. Israël is gebaat bij een vermindering van con ventionele wapens omdat de Arabische landen wat tanks, artillerie en manschappen be treft een overwicht over Israël hebben. Bush verklaarde gisteren aan de andere kant dat hij de bouwprogramma's voor de voor radar onzichtbare B-2- bommenwerper en het SDI- ruimteschild, die het Huis van Afgevaardigden wil schrap pen, „met hand en tand" zal verdedigen. De Amerikaanse luchtmacht wil er 75 van heb ben. Deelrepublieken Joegoslavië willen in nieuwe statenbond BELGRADO Voor de tweede keer binnen 48 uur is gisteren een poging het collectieve president schap van Joegoslavië bij een te roepen mislukt. Onderwijl zijn de voorbe reidingen om te komen tot een nieuwe statenbond van start gegaan. Zes leden van het uit acht per sonen bestaande presidium, onder wie het vierkoppige Servische blok, kwamen in Belgrado achter gesloten deu ren bijeen voor informeel overleg. Slovenië en Kroatië, die eerst de verkiezing van de Kroaat Stjepan Mesic tot presi dent bekrachtigd willen zien, boycotten opnieuw de verga dering. De vier deelrepublieken Slo venië, Kroatië, Macedonië en Bosnië-Hercegovina bereiden inmiddels een nieuwe staten bond voor. In deze bond zal ie dere republiek als nieuwe soe vereine staat zijn zelfstandig heid behouden. Slechts enkele van de soevereine rechten op het gebied van economie, bui tenlandse politiek en defensie zouden daarbij worden overge dragen aan gemeenschappelij ke staatsorganen. Kroatië zei gisteren begonnen te zijn met de vorming van een eigen leger. Het officiële staatsblad publiceerde een ver klaring van de Kroatische pre sident Franjo Tudjman waarin hij zegt dat ,,de republiek Kroatië niet in een federale Joegoslavische staat zal blij ven". De deelrepubliek sluit niet uit, aldus de verklaring, dat Kroatië in de toekomst deel zal uitmaken van een los sere alliantie van soevereine staten, iets waar Servië zich fel tegen blijft verzetten. n jjSEL De Europese llêpeid is een aangelegen- waarover alleen de beslissingen kan ne 'e Amerikaanse minis- defensie Dick Cheney laarover gisteren, tijdens q jAV O-ministersconferen- nJL Brussel, geen twijfel vjaten bestaan, pfcy zei gisteren na afloop et tweedaags overleg dat itemt met „een Europese Kheidspoot", maar dat de i het belangrijkste fun- t van de Europese ver eng moet blijven. De VS ayjal enige tijd zeer wan nend tegenover het stre- ,je'an met name een aantal ac|nden het veiligheidsbe- p^n Europa via de WEU nJ Europese Unie) dichter Europese Gemeenschap jngen. Cheney zei boven- He^et uit te sluiten dat toch vjikaanse grondtroepen vaigaan uitmaken van de j interventiemacht van -,uj militairen waarover hij Jn 15 NAVO-collega's de Jpen dagen een principe- Igt namen. be ieHINGTON Een Cu- teife wetenschapper heeft Cljgering in Havana ervan 2 fildigd ernstige gebreken uj staan in de vier kern- '^Mes die in aanbouw zijn, n eft het Amerikaanse tele- aietwerk NBC bericht. De aire wetenschapper Vla- 1 Cervera verklaarde dat "middel van röntgenfoto's 2nken aan de buizen van 'ejpelsysteem aan het licht gekomen. „De pijpen die afzien hebben kunnen ra- ikjieve lekken veroorza- leltdowns... een nieuw -tyobyl. Vijftien procent %at is goedgekeurd toont Jjcen", aldus Cervera die rofvveken geleden naar Ca- m «verliep. DEN HAAG Deserte rende soldaten zijn moedi ge mensen. Ze willen geen andere mensen do den, ze trachten hun eigen leven te redden, ze gaan er vandoor en ze riskeren daarmee de doodstraf of het straf bataljon. Maar Duitse soldaten die in de Tweede Wereldoorlog weigerden in Hitiers hor den te vechten en er tus senuit knepen, moeten helden zijn geweest. Hun omgeving echter vond en vindt ze nog steeds laf aards, want de moraal wil dat je je strijdmakkers niet in de steek mag laten, ook al wacht je de dood. De Duitse deserteurs die de oorlog overleefden zijn nooit gerehabiliteerd. Hun geschie denis is ook altijd verzwegen. Nu komen schokkende feiten over hun lot in de openbaar heid, dank zij een (menigmaal in krakend Nederlands) ver taald boek 'Deutsche Deser- teure' van Norbert Haase, dat de Antimilitaristische Uitgeve rij liet verschijnen. Zo'n 50 000 doodvonnissen hebben nazi-oorlogsrechters tegen Wehrmacht-soldaten ge veld en meer dan de helft daarvan ook laten voltrekken. Meer dan 30.000 deserteurs werden 'voor het front van de troep' of in alle stilte opgehan gen, onthoofd of doodgescho ten; 5000 tot 6000 doodvonnis sen werden op grond van 'on dermijning van de strijd kracht' geveld, hoofdzakelijk wegens zelfverminking en dienstweigering. Zeker 10.000 deserteurs kwa men als dwangarbeiders in het Emsland-concentratiekamp bij de Nederlandse grens terecht, waar ze in het veen zwaar werden mishandeld. Dank zij de oorlogsrechters, die in de naoorlogse jaren hoge gerech telijke posten in de Bondsre publiek mochten bekleden, kon in de Wehrmacht een waar schrikbewind worden gevoerd en een kadaverdisci pline worden afgedwongen. Schokkend De aangedragen feiten zijn schokkend. Wie in Nederland na het lezen van dit boek nog durft te beweren dat Moffen allemaal schoften waren, moet zijn mening drastisch herzien. De 'gewone' Duitse soldaat was een 'gewone' burger-in- uniform, die zijn dienstplicht moest vervullen, zoals Neder landse jongens ook voor hun nummer werden opgeroepen. Oorlogsrecht in nazi-Duitsland was snelrecht. Hoger beroep was onmogelijk. De veroor deelde beschikte niet over rechtsmiddelen. Voorzitters van rechtbanken waren com mandanten en bevelhebbers van de desbetreffende eenhe den. Aanklager en rechters te gelijk dus. Veroordeelden wer den vernederd en die vernede ringen werden zelfs voortgezet in de uitvoering van de straf fen. Na de terechtstelling wa ren de doodgeschoten jongens en mannen 'doden-tweede- klas'. In besloten kring, zonder overlijdensbericht of publieke ceremonie, moesten ze bijna letterlijk onder de grond wor den gestopt. Militaire rechtbanken han teerden als uitgangspunt het 'gezonde volksgevoel' en ande re formules van het nazi-straf recht. „Ter afschrikking van gelijkgezinde elementen en in het bijzonder ter onvoorwaar delijke handhaving van de mannentucht..." Gaandeweg de oorlogshande lingen en de geleden nederla gen, liep het aantal deserteurs en overlopers op. Als reactie daarop gaf de chef van het op percommando van de Wehr macht regelmatig orders: wordt „onweerlegbaar vastge steld dat een soldaat overloopt, dan moet onmiddellijk het vuur op hem worden geo pend". Ook na de oorlog zijn deser teurs en/of hun nabestaanden gestraft. In de Bondsrepubliek kregen nabestaanden van geëxecuteerden geen recht op schadeloosstelling. Dat was, op enkele uitzonderingen na, vas te jurisprudentie van de Fede rale Rechtbank voor Sociale Zaken in Kassei. Het Federaal Bureau voor de Pensioenver zekering doet niet anders. De jaren dat een deserteur in een nazi-gevangenis doorbracht tellen niet mee in de pensioen opbouw. Instellingen als deze oordelen tot op de dag van vandaag dat het doden van meer dan 30 000 deserteurs, ondermijners van de weer baarheid en andere tegenstan ders van de oorlog die Hitier en zijn trawanten voerden, wettig is geweest. En de Wehrmacht-rechters die de deserteurs de dood injoe gen? Geen van hen is ooit rechtsgeldig veroordeeld. Hun verleden was eerder een aan beveling voor hun promotie tot de allerhoogste functies in de Westduitse naoorlogse justi tie. Ook hielpen ze natuurlijk el kaar. Zestien rechters van de Wehrmacht werden na 1945 voorzitter van een kamer van een arrondissementsrecht bank, tien rechters die Hitier dienden werden president van een kamer van een gerechts hof en twee nazi-rechters wer den raadsheer in het hoogste federale gerechtshof. Norbert Haase: Duitse De serteurs tijdens de Tweede Wereldoorlog; Antimilitai- ristische Uitgeverij, Amster dam; ISBN :90-71124-36-3. De rebellen in Etiopië laten met trots wapens zien die ze van de verslagen militairen hebben overgenomen. DEN HAAG Minister Pronk trekt 13 miljoen gulden uit voor noodhulp aan Etiopië en het vervoer van hulpgoederen. De NOVIB krijgt voor het transport van voedsel voor de bevolking van Eritrea en Tigray 3,5 mil joen. In Eritrea en Tigray wordt voor 5,9 miljoen voedsel en medicijnen aangekocht. ICCO, CEBEMO, Mensen in Nood en MEMISA ontvangen 1,8 mil joen voor het verstrekken van voedsel-noodhulp in het zui den. Ten slotte wordt via CE BEMO voor 2,1 miljoen 750 ton bonen gekocht voor groe pen in Tigray, Harraghe, Wol- lo en Gondar. Het Internationaal Comité van het Rode Kruis (ICRC) wil zijn hulp in Etiopië intensiveren. Er is grote behoefte aan medi cijnen en medisch personeel. Inmiddels is er door het Rode Kruis 13 ton aan medische noodhulpgoederen naar Addis Abeba gevlogen. In Etiopië bevinden zich nog enkele tientallen Nederlan ders, zo heeft het ministerie van buitenlandse zaken giste ren bekendgemaakt. Onder hen bevinden zich twaalf pa ters van de congregatie der Lazaristen, twee mensen van de Nederlandse ambassade in Addis Abeba (de ambassadeur mr. J.J. Jonkman en de atta ché V.J.M. Vermeer), zeven medewerkers van Artsen zon der Grenzen, één medewerker van Tear Fund en één mede werker van de Stichting Ne derlandse Vrijwilligers (SNV). De paters Lazaristen wonen verspreid over het gehele land. Ongeveer tien SNV-me- dewerkers zijn afgelopen weekeinde vanuit Etiopië in Nederland teruggekeerd. Heroïne aan boord van neergestort vliegtuig BANGKOK In de wrakstukken van de in Thailand neergestortte Boeing 767 is vijf kilo he roïne gevonden. De luchthavenpolitie in We nen was van plan een drugs handelaar te arresteren die in het toestel naar Wenen onder weg was. In de Britse pers is gesuggereerd dat een drugsbe- strijdingsfunctionaris van de Verenigde Naties het doelwit was van drugshandelaren. Reddingswerkers hebben gis teren de lichamen geborgen van alle 223 slachtoffers. Het onderzoek naar de oor zaak van de ramp verloopt moeizaam. Thaise functiona rissen vrezen dat de duizenden dorpelingen die het wrak heb ben afgestroopt op zoek naar horloges, geld en elektrische apparaten, belangrijk bewijs materiaal hebben vernietigd. HET LEVENDE EILAND Naarmate de giro-raket hoger komt lijkt het voor de jestuurders of de wereld ver beneden hen, kleiner en klei- (fprdt. Dat is ook zo, want ze verwijderen zich met een nog iiiv toenerr,ende snelheid van de aarde. Toch is de snelheid O groot als die van gewone raketten, maar de bestuurbaar- ës veel beter, dank zij het feit dat de giroscoop van de bol r zorgt, dat de as van de raket zich richt op de draairichting maar wel passeren zij enkele keren zwermen meteoren; de brok ken metaal kletteren gevaarlijk hard op de bol, maar die is er gelukkig op berekend. De raket stijgt tot 30.000 meter. Dan schakelt Rob de radiografische besturing in en deze werkt even eens voortreffelijk. Op het eiland volgen Prudon en zijn assistent de vlucht van de raket op het televisiescherm en hij is nu ook in staat van de aarde af de raket te besturen. BOB VAN HUËT en FRANS WIJNANDS PARIJS/KEULEN Ondanks de verloren Europa- Cupfinale van Olympique Marseille klonken er in Frankrijk gisteren veel 'coccorico's'. De Franse haan kon zijn geluk niet op na het binnenhalen van de kapi tale order voor de Texaanse TGV. De aanlegkosten van de hoge-snelheidstreinverbinding tussen Dallas, Houston en San Antonio worden geraamd op zes mil jard dollar. Voor één keertje heeft de Franse industrie de Duitse kunnen aftroeven. Een con currerend Duits project voor zag in de aanleg van een spoorlijn voor de ICE, ontwik keld door Siemens en Krauss Maffei. Het was de Franse TGV-technologie die van de Texaanse autoriteiten echter om de hogere kruissnelheid van de trein (320 kilometer per uur, tegen 270 voor ICE) of de exploitatie-ervaring in Frankrijk, maar vooral van wege de financiële onderbou wing van het project. De Texas TGV moet namelijk ge heel uit particuliere middelen worden bekostigd. het Amerikaanse continent is het Brits-Franse consortium GEC-Alsthom (Alsthom heeft onder andere een vestiging in Rijswijk) een joint venture aangegaan met de Canadese treinenbouwer Bombardier en het Amerikaanse engineer- ingsbedrijf Morisson-Knudsen. Uit eigen fondsen zal de groep het project voor een kwart fi nancieren. De rest, 4,5 miljard dollar, moet van diverse lenin gen komen. De concessie voor de hoge-snelheidsspoorbaan duur vijftig jaar. Doorslagge vend bij de financiële montage was de deelname van de Fran se bank Crédit Lyonnais. Bij de bouw van de Kanaaltunnel opgedane ervaring in de be kostiging van een particulier mega-project werd door de Het Texas-TG V-consortium heeft tot 1994 de tijd alle fi nanciële toezeggingen hard te maken. Vijf jaar later moet de eerste trein rijden. Voor de Duitse spoorwegen is deze week de toekomst begon nen. De supersnelle Intercity Express (ICE) staat op de rails. Vanaf komende zondag zullen deze snelle en uiterst comfor tabele treinen operationeel worden en de veeleisende rei ziger voor veel geld, met veel comfort en betrekkelijk veel tijdwinst vervoeren op het tra ject Hamburg-Hannover- Frankfurt-Stuttgart-München. De Nederlandse Spoorwegen hebben laten weten uiterlijk 1996, via de lijn Amsterdam- Keulen, aansluiting op het Duitse snelspoortraject te wil-

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5