„Mijnenjagers waren te laat in Golf Zelfs Kamerleden blijken zich wel eens te ergeren Weg met de myth{ I 3 UIT DE WEEKBLADEN^ ÜbEN deGCJbE "BINNENLAND £eidóc Commit DONDERDAG 30 MEI 1991 PAGII Pandora wil vooroordelen over psychiatrie wegnemen UTRECHT Jongeren hebben vooroordelen over problemen, over hulp vragen en ovèr hulpverle ning. Jongeren die zelf in de problemen zitten, ko men daardoor in een isolement en durven er ner gens mee naar toe. Daarom is het hard nodig die vooroordelen weg te nemen, onder meer door goe de voorlichting op de scholen. Dat heeft T. Vriens van de Stichting Pandora vanmiddag gezegd op een symposium in Utrecht over psychische proble men bij jongeren. Pandora zet zich in voor mensen die psychische problemen hebben of hebben ge had. Nog steeds wordt, volgens de stichting, door iedereen over deze problemen gezwegen. In de jeugdcultuur passen immers geen problemen. Een scholier moet veel vrienden hebben, goed gekleed gaan en ten minste in één ding uitblinken. Vriens bepleitte goede voorlichting op scholen over de geestelijke gezondheidszorg. Pas dan kunnen de vooroordelen verdwijnen. Oppositie kan bijdrage gehandicapten niet keren DEN HAAG De Tweede Kamer is gisteren akkoord gegaan met een eigen bijdrage voor ge handicapten bij huisaanpassingen tot een bedrag van tweeduizend gulden. Ondanks een serie moties van de oppositie is het voorstel van staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting zonder wijziging door de Kamer aanvaard. Hij kreeg steun van de regeringspartijen en het GPV bij de invoering van een eigen bijdrage van ten hoogste vijfhonderd gulden. VVD, D66, Groen Links, SGP en RPF vinden die eigen bij drage te hoog. Volgens de oppositie is het onre delijk dat aanvragers een verplicht medisch ad vies nodig hebben van de Gemeenschappelijke Medische Dienst. Bij een negatief advies moet de aanvrager dat bovendien zelf betalen. De staatssecretaris wilde de Kamer alleen toezeg gen dat hij zal bekijken of ook bij andere instan ties dan het GMD gekeurd mag worden. Enzym fytase zorgt voor schonere mest DELFT De Nederlandse vee houderij zal binnen enkele jaren de uitstoot van fosfaat naar het milieu via de mest met 15 tot 20 procent verminderen. Door het enzym fytase toe te voe gen aan het voer van varkens en kippen verwacht de mengvoede rindustrie de schadelijke gevolgen van mest voor het milieu aanzien lijk terug te dringen. Het enzym is ontwikkeld door Gist-Brocades in Delft en zorgt ervoor dat varkens en kippen het voer beter kunnen verteren. Daardoor wordt de toe voeging van fosfor aan het vee voer overbodig en zit er in de uit werpselen minder fosfaat. Aanpassing 'passende arbeid' valt slecht bij FNV-bonden UTRECHT Een aantal toonaangevende FNV-bon- den verwerpt het plan van Kroonleden van de Sociaal- Economische Raad (SER) om het begrip „passende ar beid" in de WAO af te schaffen. De kans op een com promis in de SER over het WAO-advies aan het kabi net is daarmee flink afgenomen. De Kroonleden Zalm (CPB), Wolfson (WRR) en Kolnaar en Nieuwenburg hebben voorgesteld om gedeeltelijk arbeidsongeschikte werknemers te verplichten om aanzienlijk lager ge kwalificeerd werk te laten doen. Dat zou een besparing van 2,5 tot 6 miljard gulden opleveren. Verschillende FNV-bonden betitelen het plan als symptoombestrij-' ding, een schijnoplossing en een verkapte bezuini gingsmaatregel. De vakcentrale FNV heeft zich tot nu toe op de vlakte gehouden over het plan omdat het „nog volop in discussie is en heel erg gevoelig ligt". De Industriebond FNV, de Bouw- en Houtbond FNV en de Dienstenbond FNV zien niets in het plan. SCHEVENINGEN Het Nederlandse aandeel in de mijnenveegoperatie in de Perzische Golf heeft niet veel succes opgeleverd. Slechts 37 van de in totaal 978 opgespoorde mijnen zijn door de Nederlandse marinejagers 'Haarlem', 'Harlingen' en 'Zierikzee' onklaar gemaakt. Het was gewoon vechten voor een mijn", verdedigt kolonel B. Roetering, commandant bij de mijnendienst, het magere resultaat. Gisteren gaf hij aan boord van de mijnenjager 'Willemstad' in de Scheve- ningse haven tekst en uitleg over de activiteiten van onze Jannen en Jannekes in de Golf. „Maar elke mijn is meegeno men", aldus Roetering. In ie der geval is deze score altijd nog beter dan de beschamende nulscore in 1987, toen de Ne derlandse marine in werband met de oorlog Iran-Irak ook op mijnenjacht was gestuurd. Meer teleurgesteld is de kolo nel over het tijdstip van ver trek. „De Nederlanders waren veel te laat ter plekke. Het duurde zo lang voordat de re gering uiteindelijk toestem ming verleende". De Belgen hadden augustus vorig jaar al twee mijnenve gers in de Golf paraat liggen. Op 2 maart dit jaar maakte Irak tijdens het overleg met de VS de posities bekend van de aangelegde mijnenvelden. Pas eind maart vertrokken de drie Nederlandse marineschepen vanuit het Middellandse- Zee gebied naar de Golf. Twee we ken later begonnen ze met het opruimen van de mijnen. On dertussen hadden vooral de Belgen, Fransen en Britten al een groot deel van de mijnen velden met naar schatting ruim 1300 mijnen voor hun rekening genomen. „De eerste week kreeg Neder land een veld toegewezen waar nog niemand was ge weest", vertelt Roetering. De vangst ging toen nog voorspoe dig: 34 stuks. Daarna was de grote koek op, en bestond het werk meer uit het checken of er niet ergens een mijn over het hoofd was gezien. „Maar de Italianen kwamen nóg la ter. En die hebben nu nog steeds geen mijn gezien". De Belgen en Fransen haalden maar liefst de helft van de buit binnen, samen 471 mijnen. Ook de Duitsers, Britten en Amerikanen lieten zich gel den. De marinecommandant is echter niet erg onder de in druk van de Amerikaanse prestaties. „Ze klungelden maar wat. Ze hebben ook geen behoorlijk materiaal of know how. De enkele mijnenveger die ze bezitten stamt uit de ja ren vijftig. Ik denk dat ze voor deze rol gewoon weinig voe len. Ze denken: als er mijnen opgeruimd moeten worden knapt Europa het wel op", al dus Roetering. Een andere geschiedkundige reden kan zijn dat de VS tij dens de Eerste en Tweede We reldoorlog weinig te lijden hebben gehad van exploderen de mijnen. Vooral de Britten, Belgen en Nederlanders waren nogal eens het slachtoffer van een van de 600.000 zeebom- men die Duitsland tussen 1940 en 1945 in de Noordzee heeft uitgestrooid. Regelmatig moet De mijnenjager 'Zierikzee', een van de schepen die werd ingezet Perzische Golf. Het Nederlandse aandeel in de operatie was niet Ondanks een uitstekende voorbereiding verliep de mij- nenbestrijdingsoperatie voor de Nederlandse schepen niet helemaal zonder problemen. Voor het verhogen van de vei ligheid werden de schepen voor vertrek voorzien van de allernieuwste navigatie-appa- de Nederlandse marine nog uitrukken om een uit de oor log daterende mijn te verwij deren. Het controleren van vaarroutes op de Noordzee op ongewenste projectielen be hoort zelfs tot de dagelijkse werkzaamheden van de mari niers. bij de mijnenveegoperatie in de erg succesvol. foto: anp ratuur, moderne satellietver bindingen en extra mitrail leurs. Dit laatste in verband met piraten die nog altijd ac tief zijn in het gebied. De mijnenvelden waren door Irak heel professioneel aange legd. Geniepig was de 'mix' van verschillende typen mij nen binnen een veld. Roete ring: „Er lagen veel Iraakse Sigeel-400 mijnen. Dat is een mijn die ze zelf hebben uitge dokterd en ontwikkeld. Een heel raar ding, met een soort bolletje dat boven de mijn gaat zweven. Totaal onbekend voor ons". Ook maakte Irak ge bruik van de Italiaanse Manta. Een plastic bom die heel moei lijk op te sporen is. „Boven dien misten we kennis over het zicht. Uiteindelijk viel dat vrij gunstig uit. Ruim 30 me ter, terwijl in de Noordzee het zicht vaak nog geen vijf meter is", aldus Roetering. Een mijn opruimen kan op twee manieren. De Fransen gaven de voorkeur aan het ou derwetse veegwerk. Het schip vaart over de mijn, waarbij een kabel met een soort groot scheermes de bom lossnijdt van de verankering. Vervol gens komt deze boven water drijven en kan de mijn met een schot tot ontploffing wor den gebracht. De Nederlandse mijnenjagers beschikken alle maal over een PAP (Poisson Auto Propulsé). Een soort on derzeebootje voorzien van een camera en vernietigingslading speurt de mijn op en dropt er een pakketje springstof vlak naast. De drie mijnenjagers met ruim 120 opvarenden komen bin nenkort terug. De 'Harlingen' en de 'Haarlem' vertrekken half juni uit de Perzische Golf. De 'Zierikzee' volgt later in juli. Of ze een volgende keer weer ingezet worden is. nog maar de vraag. Volgens de De fensienota moeten in de toe komst vier van de tien mij nenjagers waarover de marine beschikt, verdwijnen. KLEIN KAMERLEED IN JAARLIJKS DEBATJE DEN HAAG Er zijn van die dingen, die zelfs een kamerlid gaan irriteren. Neem nou de verpakkingen van het brood beleg. Hygiënisch, zeker, en langer vers, zondermeer. Maar is al die kunststof nou nodig? Weg ermee, vindt Peter Lank- horst van Groen Links. „Er zijn best andere manieren te bedenken om het eten in de kantine van de Tweede Ka mer goed en gezond te hou den", zei hij gisteren in het jaarlijkse debatje waarin ka merleden vragen aan zichzelf kunnen stellen. Althans, ze vragen het aan het presidium ofwel kamervoorzitter Deet- man en zijn ondervoorzitters, maar het gaat uiteindelijk over hun eigen werk. En daarbij worden ze, we praten hier niet over salaris en onkostenver goeding, wel eens geconfron teerd met klein leed. Spreektijd Lankhorst is er vermoedelijk het gevoeligst voor, hij had in elk geval de meeste klachten. Die plenaire debatten vindt hij ook niks. „Eén partij die vier uur spreektijd heeft over de basisvorming in het onderwijs, dat kan toch niet meer. Dat soort dingen moet voortaan maar gebeuren in commissies. In de grote vergaderzaal moet het leuk en spannend blijven". En de lift in een bijgebouw van het huidige kamergebouw bevalt hem evenmin. „Dat ding doet het in het tempo van een lift in een bejaardenhuis, als-ie het doet. Er zijn echt heel hard nieuwe liften no dig". Versnel van D66 trok zich het leed van haar omringende ambtenaren aan. „De vergade ringen van de Kamer zijn nog al eens laat afgelopen. Ik heb inmiddels begrepen dat ambte naren daar thuis problemen mee krijgen". En op het werk worden ze veelal geconfron teerd met haperende compu ters, die volgens Versnel in middels hard aan vernieuwing toe zijn. GPV'er Middelkoop was het opgevallen dat diezelfde amb tenaren wel erg veel gebruik maken van ouderschapsverlof, waardoor er „een grote druk' op de organisatie komt". Ver snel vroeg of hij daarmee soms bedoelde dat er maar minder gebruik moet worden gemaakt van dat recht. Geenszins, zei Middelkoop, hij constateerde slechts de gevolgen ervan. SGP'er Van der Vlies maakte zich zorgen om het publiek. Doordat de aanvangstijden van de debatten nogal eens worden verschoven, komen geïnteresseerden niet zelden te laat. Zoals een tijdje geleden een groep van vijftien oorlog slachtoffers. Na de nodige moeite waren ze in Den Haag aangekomen, maar eenmaal op de publieke tribune moesten ze constateren dat het debat al was afgelopen. „Ik wil daarom vragen zoveel mogelijk vast te houden aan de' eenmaal afge sproken tijdstippen", zei Van der Vlies. Voor Mateman van het CDA mag volgend jaar het feest om de opening van de nieuwbouw van de Tweede Kamer te vie ren wel wat soberder. „Waar om moeten dergelijke feesten twee miljoen kosten", vroeg hij. VVD'er Wiebenga ten slotte kan niet met droge ogen langs de vrouwen van de beveili gingsdienst lopen. „Kunnen die uniformen niet wat char manter?", vroeg hij. „Het is nu allemaal wel erg kostschool- ^chtig". SUSKEENWISKE HET WITTE WIEF (c) Standaard UltQeverl|/Wavery Pro Puzzelen Leerlingen van de scholengemeenschap Gravenvoorde in Almelo zijn druk bezig de grootste puzzel ter wereld te leggen. Deze wordt 19,25 bij 5 meter groot en bestaat uit 234 tekeningen van leerlin gen van verschillende Almelose middelbare scholen. De tekeningen hebben als thema 'het kind en de wereld anno 1991'. De puzzel telt 204.484 stukjes. Het karwei, begonnen op 25 mei, zal als alles naar wens verloopt morgen klaar zijn. foto- anp TECHNISCHE UNIVERSITEIT DELFT: 'Bedrijfsspion' mag gewoon afstuderen Idoor CLARISSE BUMA DELFT Het lijkt er op dat de 32-jarige student Michiel Brandts, die luchtvaart- en ruimte vaarttechniek studeert aan de Technische Uni- versitieit Delft, naar een te zwaar middel heeft ge grepen, toen hij eergiste ren een kort geding aan spande tegen vliegtuigfa brikant Fokker. Volgens de TIJ Delft gaat het om „een storm in een glas water". Fokker zelf houdt het op een „ietwat onsma kelijke affaire". Bij het kort geding, dat voor de Amsterdamse rechtbank diende, eiste Brandts weer tot het bedrijf te mogen worden toegelaten, omdat hij anders niet zou kunnen afstuderen. De student liep er sinds okto ber 1989 stage totdat de vlieg tuigfabrikant hem onlangs de deur wees op beschuldiging van bedrijfsspionage. Brandts heeft dit voorjaar op eigen houtje octrooi aangevraagd op een uitvinding die hij tijdens zijn stage had gedaan. De omstreden octrooiaanvrage en de daarop volgende verwij dering van het Fokkerterrrein hoeft volgens de TU en Fok ker het afstuderen van Brandts (inmiddels 13e jaars) echter geenszins in de weg te staan. „Wij hebben samen met Fokker al begin januari een gesprek met de student gehad, waarin hem is meegedeeld dat hij genoeg gegevens had ver zameld en maar eens moest gaan afstuderen. Hij had im mers al een zeer ruime stage periode achter de rug, die bo vendien al enkele keren was verlengd", aldus J.N.C. Vonk van de faculteit luchtvaart- en ruimtevaarttechniek. „Daarna hebben we nooit meer iets van hem gehoord. Wij willen bui ten die octrooikwestie blijven. Maar het afstuderen is een zaak tussen universitieit en student". Ook Fokker-woordvoerder Van Veen bevestigt dat Brandts zijn studie zonder pro blemen kan afronden. „Onze stagebegeleiders hadden het afstudeerverslag in principe goedgekeurd. Wat ons betreft had hij genoeg gedaan". Klinken Brandts stelt echter op zijn beurt dat zijn afstuderen niet los gezien kan worden van zijn uitvinding. Hij ontwierp tij dens zijn stage een stuk ge reedschap (volgens Fokker een variant op de zogeheten 'stuik') waarmee het klinken van nagels in vliegtuigen aan merkelijk wordt verbeterd. „En voor mijn afstudeerscrip tie is het nog nodig dat ik mijn vinding afzet tegen de Fok ker-rapporten. En daarvoor heb ik de toegang tot het be drijf nodig". Of het echter ooit tot dat ver gelijkend onderzoek komt Brandts gaat er vanuit nog enkele weken nodig te heb ben valt te betwijfelen. De vliegtuigfabrikant, onaange naam verrast door de octrooi aanvraag, brak resoluut met de student. Volgens woord voerder Van Veen staat in elk contract dat het bedrijf met studenten sluit dat eventuele uitvindingen eigendom wor den van Fokker. Dat Brandts bovendien het octrooi na het bekend worden van zijn aanvrage voor een miljoen gulden te koop aanbood aan de fabrikant was de druppel die de emmer deed overlopen. Volgens Van Veen heeft Brandts zich ontpopt als een bedrijfsspion en heeft hij ken nelijk nog meer informatie no dig. Brandts stelt op zijn beurt dat hij niet meer doet dan opko men voor zijn eigen carrière en belangen, nadat hij bij be sprekingen tussen de TU en Fokker over een gezamenlijke octrooiaanvrage buiten spel was gezet. dachten dat de Vlaamse regisseur Sam Bog\ alles kon. „Nu is die mythe doorgeprikt". Vrij Neder meldt dat Toneelgroep Amsterdam met de gebakken p zit. Ook artsen waren ooit halve heiligen. Totdat de pa) zijn mond open ging doen. Maar of we daar gezonder zijn geworden, betwijfelt HP/De Tijd in een special ove\ zondheid. En Elsevier houdt de streken van de grote I Wiegel tegen het licht. „Vanuit Friesland manipuleerdl negen jaar lang de gang van zaken binnen de VVD". A als-ie terugkeert - en dat zit erin - „wordt de VVD c/el de, misschien zelfs de tweede partij van Nederland HI>DETIJD Dat wordt genieten. In theo rie althans. Jan ('Turbotaal') Kuitenbrouwer in gesprek met de Amerikaanse schrijf ster Deborah Tannen. De so- cio-linguïste analyseerde de manier waarop mannen en vrouwen met elkaar praten. Haar boek 'Je begrijpt me ge woon niet' werd een kassuc ces. Tannen ging op reis om haar produkt ook buiten de VS aan de mens te brengen. In Amsterdam ving Kuiten brouwer de schrijfster op en zette haar in een watertaxi. Reuze gezellig was het. Al leen jammer dat Kuitenbrou wer er ook nog een verhaal tje voor HP/De Tijd over moest schrijven. Over gemiste kansen gespro ken: de Nederlandse onder nemers in de ex-DDR laten het afweten. De bouw van woningen, fabrieken, brug gen, wegen - noem maar op - er is genoeg te doen. Zaken lui uit alle uithoeken van Eu ropa rijden af en aan en slaan keihard toe. Dat de Hollandse koopmansgeest plaats heeft gemaakt voor be houdzucht en aarzeling kun nen ook de experts niet ver klaren. Overigens heeft Den Haag volgens het artikel 'Holland, auf Wiedersehen' eveneens gefaald. Formeel mogen overheden geen steun geven aan bedrijven die aan vallen op de nieuwe Duitse markt inzetten. „Alleen Ne derland houdt zich braaf aan de EG-afspraken". Het accent in HP/De Tijd ligt deze week op de gezondheid. Aan dat onderwerp heeft het blad een mooie special ge wijd. Ook artsen zijn poten tiële ziekmakers. Uit onder zoek blijkt dat artsen bij een eerste diagnose in een op de vijf gevallen een verkeerde ziekte vaststellen. En als een arts tweemaal dezelfde rönt genfoto voorgelegd krijgt, stelt hij in twintig procent van de gevallen een tumor vast die hij eerst niet zag en andersom. Bovendien brengt elke behandeling nu eenmaal risico's met zich mee. „De arts is de vierde doodsoor zaak in Nederland". Dat be tekent dat medici slagers zijn. Veel gevaarlijker zijn de pa tiënten zelf, wéét HP/De Tijd. De moderne mondige patiënt slikt de mening van de huisarts niet langer voor zoete koek en vraagt om de haverklap een verwijsbriefje voor de specialist. Ook de pa tiënt die slechts dénkt dat hij iets mankeert wil binnenste buiten worden gekeerd. „En de specialisten zijn opgeleid tot vakbekwame technici, die een klein deelgebied zo goed beheersen dat ze steeds meer ziekten kunnen vinden. Zo worden ze tot scheppers van onziekten". Behalve de medi sche mallemolen komen in de special de onderwerpen pijn, kanker en huisarts aan bod. De laatste schijnt nogal te zijn veranderd. „De regisseur heeft zich te ruggetrokken, en praatte al leen met VN", staat apetrots boven het verhaal 'de mythe van Sam Bogaerts'. Met tromgeroffel werd de Vla ming binnengehaald bij To neelgroep Amsterdam. Hij deed aardige dingen, maar met de laatste drie voorstel lingen van het afgelopen sei zoen wilde het niet vlotten. Hij maakte ze niet eens af. Wat ging er mis?. In Amster dam staan ze voor een raad sel. Bogaerts: „Het is gegaan zoals het moest gaan. Ik ben eraan gewend dat dingen op houden en opnieuw begin nen. Misschien ga ik reizen of word ik journalist. W^t mij betreft zou toneel altijd avontuurlijk mogen zijn, het liefst gemaakt door gevoelige anarchisten met veel smaak en lef". Maar dat de boel uit eindelijk in het honderd liep en Toneelgroep Amsterdam in een chaos veranderde, za delt de Belg niet op met schuldgevoel. „Ik vraag me in alle ernst af, wie gaat er op zijn bek, ik of het sy steem?" Heeft hij dan geen enkele schuld aan het fiasco? Bogaerts zwijgt, net als tij dens de repetities. Nog een mythe: Gandhi. „Een week voor zijn dood nog werd met hem en zijn corrupte Congrespartij de vloer aangeveegd. Nu hoor je alleen nog superlatieven over zijn zachtmoedige karakter en onwereldse bescheiden heid". De televisiekijkers en in techniek-geïnteresseerden smullen wellicht van het om slagartikel van VN: het won der van de HDTV. Dat is de televisie van de toel We hebben namelijk ml allen al die jaren na; verkeerde scherm zittej ren. We hebben nara geen vierkante beeldbui dig, maar een breed beel liggend mogelijk. Maail wonder van de HDTV ij niet af, nog niet plat, noj betaalbaar en nog niet aldus VN. En dan dat gedondeij; Zuid-Afrika. Apai maar ook leden van kathabeweging en het die elkaar uitroeien. Vri derland deed een goed! ging de ellende van dichterbij te halen. De vallen van het getergde Nyanda in het verschf Zululand worden breec gemeten. De 'staatsvj Siphiwe Nyanda kreej langs amnestie. Veilig! agenten ontvoerden vrouw, martelden haar, 'praten' deed zij niet. Z{ gat de pijn van de foil door zichzelf op een plek te bezeren. „Ze en kneep in haar eigenj tot die helemaal open 1; lil Het omslagartikel van vier gaat over de streken Hans Wiegel. Onlangs 1 het hoge woord eruit, tij het RTL4-programma(| Vierde Kamer. Jareit heeft hij er tactisch vaagt gedaan, maar ineens zeil gel: „Ik ben beschikbar vice-premier in een VVD-kabinet". Achterf schermen is hij volgens I vier altijd aan de tou blijven trekken. Nijpell Voorhoeve zijn langzaan sloopt. De afbraak van kestein is ingezet. „Hij Ij niet op door het poli landschap te spoken, j VVD heeft nooit willejj durven zeggen dat ze Wj niet meer wil". Oppa meent Elsevier. Wiegel! rugkeer in de landspolitï aanstaande. Wat erger is: Sadam Hu is weer vast aan de m Elsevier rapporteert vj de Kurdische plaats D („Ik heb de Kurden j lief", luidt de tekst op poster van Saddam in K sche kledij). Een zaakg tigde van de Sovjetunie] dat alle- potentiële medj gers van Saddam Husayi het zicht verdwenen zijij veronderstelling van de dat de dictator op een acl namiddag wel even opzj worden geschoven is onvj schijnlijk. De Etiopische president j gistu is wel gevallen. He weinig veranderen, vt Elsevier. Tweederde va(i honger in Afrika komt in gebieden )oorlog 1 Afrika komt] en waar (bul log heerst. Ac \r\rr\ n Nog even de VVD. Bi man wil wel met de libe regeren, onlangs ging h eten met Wiegel. Maa Nacht van Brinkman er volgens De Groene Het CDA is vastbeslotei succes van de huidige co te maken. In de eerste j omdat Lubbers dat wil. tweede omdat de partij de naam wil hebben partner uitgemergeld a te laten. „Het ideale kamerlid" D Haas-Berger heeft na twj jaar afscheid genomen de PvdA-fractie. Zij wen in 1971, toen de oude l| zijn lidmaatschap van PvdA opzegde. Leukj wordt voorzitter van da tionale Commissie Ch sche Zieken, maar zit tij het gesprek met De Gn „onafgebroken te rol Het gaat niet goed ma PvdA. Omdat de sociaa' mocraten zich bezigho met de laagstbetaalden, wijl niemand meer tol* onderkant gerekend wilj den? Haas-Berger: „Die n rische opdracht moet je laten vallen. Dat kanj niet. We laten ons in hoekje dringen, er word verweten alleen metj kneuzen bezig te zijn ej verdedigen ons. Terwj het zou moeten omkera zeggen: dat is je bestj recht". Driftig wordt in de Gil gegraven naar de verbi banden tussen de roman decadente schrijver Gl en diens zeer geleerde I Karei van het Reve.j grootste deel van het ai bestaat uit het overpej van een oud interview Het Parool. Knap werk. clusie: „De broers zijrv woon uit elkaar gegij Niets meer dan dat".

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4