Kantonrechters kraken beslag nemen auto's in !abor wil per 1 januari fokverbod pitbulls ishington waarschuwt rer Suriname ^ckpotclub ormatielijn -350.310.50 Doelmatigheidsoperatie kóst mogelijk geld" 1NENLAND CfiidócSoUAXlTlt DONDERDAG 30 MEI 1991 PAGINA 3 IAAG/WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van buiten zaken waarschuwt het Surinaamse leger zich neer te leggen bij de ran het electoraat tot burgerbestuur, naleving van mensenrechten en >n wet. „Dit halfrond zal geen nieuwe militaire dictatuur tolereren", woordvoerster Tutwiler. De Venezolaanse president Carlos Andres all verklaarde gisteren in Den Haag: „Suriname heeft geen interventie litenlandse gewapende machten nodig, wel technische hulp voor po- i leger. Het ligt voor de hand dat die hulp vanuit Nederland komt, al it maar vanwege de gemeenschappelijke taal. Maar dan moet daar- et verzoek komen van de wettig geïnstalleerde Surinaamse rege- [Pérez zei zeer bezorgd te zijn over de democratie in Latijns-Amerika vr' blij te zijn dat Nederland zich „moreel verantwoordelijk voelt" voor fr< me. „Als Suriname technische hulp aan Nederland vraagt, dan staat jela daar sympathiek tegenover", aldus de president. Premier Lub- idankte tijdens de lunch in een tafelrede de Venezolaanse president steun aan de democratische krachten" in Suriname. htere eistof voor "Jiorganen 'CHT Door de 'c kkeling van een a vloeistof om dono- ïen in te bewaren meer organen be- >aar. Het is door 'loeistof mogelijk or- van verder weg te iken dan tot nu toe ijk is. ;lt de Leidse chirurg R. n j in zijn proefschrift over uitvinding waarop hij g promoveert aan de ïiversiteit Leiden. Or- van overleden donoren Lesbisch 'huwelijk' Deventer DEVENTER Twee uit De- venter afkomstige vrouwen, van wie de gemeente de namen niet bekend wil maken, krijgen de primeur van de eerste offi ciële samenlevingsbevestiging in ons land. Zij leggen op vol gende week woensdag om 15 uur in de trouwzaal van het stadhuis de trouwbelofte af ten overstaan van oud-PvdA-wet- houder Moester. Hij neemt het paar op in het zogeheten sa menlevingsregister. De ge meente maakte dit bekend na dat de raad had besloten tot een samenlevingsregister voor mensen die geen wettelijk hu welijk willen of mogen sluiten. Vrouwen in bestuur Landbouwschap DEN HAAG De drie centrale land bouworganisaties (KNBTB, CBTB en KNLC) vaardigen vanaf volgend jaar ie der tenminste één vrouw af naar het be stuur van het Landbouwschap. Het besluit is genomen in het kader van de reorgani satie van het Landbouwschap. Het organi satiebureau Rijnconsult adviseerde vorig jaar kwaliteitszetels op te nemen in het bestuur van het Landbouwschap voor jon geren en voor vrouwen. Het dagelijks be stuur van het Landbouwschap heeft die raad echter niet opgevolgd. De agrarische jongeren moeten het zonder bestuurszetels stellen. In plaats daarvan komt er een ad viesorgaan van jongeren ten behoeve van het bestuur. Voor vrouwen komt er even eens een dergelijk adviesorgaan. Liefdesdrama in Harderwijk HARDERWIJK Een 24-jarige inwoner van Nunspeet heeft gis teravond zijn ex-geliefde, een 20- jarige vrouw uit Harderwijk, om het leven gebracht en daarna zelf moord gepleegd. Volgens de politie kwam omstreeks 18 uur een mel ding binnen van een ruzie tussen twee jonge mensen. Bij de ruzie zou sprake zijn van een zwaar ge wonde. De politie trof echter twee doden aan. Uit het tot dusver inge stelde onderzoek is gebleken dat de man zijn ex-geliefde vermoede lijk vanwege een verbroken rela tie in haar ouderlijke woning met een mes om het leven heeft ge bracht. Vervolgens sloeg de man de hand aan zichzelf. lei i bewaard tot het mo- dat zij kunnen worden splanteerd. De nieuwe 'of is niet alleen geschikt et bewaren van nieren, >ok van andere organen de lever en de alvlees- Vooral bij deze organen e bewaartijd een groot em: als het orgaan lan- m zes uur bleef liggen inl na transplantatie al 1 problemen op. Met de :sovloeistof zijn bewaar- tot twintig uur mogelijk. (ADVERTENTIE) Bel voor de actu- Jackpotstanden en ituj informatie over s in de Holland ao's voor 50 ct. p.m. -Holland Qvsino's DE 'WAAN VAN DE DAG' VAN JUSTITIE Idoor HENK AMSTERDAM Politiek is het misschien flink om wegpiraten hun auto af te pakken, strafrechterlijk klopt er weinig van. Een aantal kantonrechters en hoogleraren kraakt de nieuwe richtlijn van de procureurs-generaal, zeg maar de bazen van justi tie. „Het werkt niet en staat in geen verhouding met andere straffen". De officieren van justitie wor den sinds kort geacht de auto van een hardrijder in beslag te nemen, nog voordat de rechter aan een vonnis toe is. Het gaat om mensen die ten minste vijftig kilometer sneller rijden dan maximaal is toegestaan. Justitie maakt daarbij een in schatting: ze verwacht dat de rechter streng vonnist, de auto verbeurd verklaart. Verkeer- sovertreders moeten immers hard worden aangepakt. Dinsdag bleek die wens de va der van de gedachte. In Alme lo raakte een man terecht zijn auto kwijt, vonniste de reen ter. Hij reed 52 kilometer te hard. Zijn auto, getaxeerde waarde zo'n 4500 gulden, wordt nu verkocht. Maar op dezelfde dag oordeelde een kantonrechter in Harderwijk dat de richtlijn van justitie veel te streng is. Een Dronte- naar die 114 kilometer te hard reed, hoeft slechts tweedui zend gulden boete te betalen en krijgt zijn auto terug. Hoogleraar strafrecht H. de Doelder van de Erusmusuni- versiteit in Rotterdam: „Alleen al uit die twee feiten van één dag blijkt dat het niet werkt. Weliswaar ging het in Almelo Mr.Van Vollenhoven rijdt met 160 km/u naar regeringslunch UTRECHT Mr. Pieter van Vollenhoven zou gis teren met 160 kilometer per uur over de weg heb ben geraasd. Een woordvoerder van de Rijksvoorlichtingsdienst heeft bevestigd dat de voorzitter van de Raad voor de Verkeersveilig heid te hard heeft gere den. „Alleen weten we niet de precieze snelheid". Hij voegde daar gelijk aan toe dat gebruikers van hofauto's met een AA- kenteken harder mogen rijden dan de maximum snelheid. Mits zij onder herkenbare politiebegelei ding rijden. En dat was gisteren ook het geval. Re den voor al die haast was dat Van Vollenhoven van uit Apeldoorn op tijd in Den Haag moest zijn voor de regeringslunch met de Venezolaanse president Carlos Andres Pérez. om iemand die vaker te snel reed, maar de richtlijn rept he lemaal niet van een voorwaar de op het gebied van herhaal delijke overtredingen. Er staat gewoon: 'vijftig kilometer te hard? Auto kwijt'. Dat is veel te grof". Modieus In het blad van de Nederland se Juristenvereniging, dat vol gende week verschijnt, laat hij dan ook weinig over van de daadkracht van justitie. „Strafoplegging is toebedacht aan de rechter en niet aan een afhankelijk bestuursapparaat". Anders gezegd, een onafhan kelijk rechter wikt alle voors en tegens af en het is niet aan justitie om op die beslissing vooruit te lopen, vindt De Doelder. „Ik heb het idee dat de procureurs-generaal te dicht tegen de politieke macht aanzitten. Ze hebben op on juiste gronden een actueel pro bleem willen aanpakken. Dat is ook al eens gebeurd met een richtlijn op het gebied van zwartrijders, waarvan geen rechter zich wat aantrok". Zijn collega, hoogleraar T. Schalken van de VU in Am sterdam: „Daarom moet het idee van tafel. Een richtlijn die kan aanzetten tot onrecht matige inbeslagneming, is zelf ook onrechtmatig". Hij doelt op het feit dat justitie nog voor de zitting de auto in beslag neemt. Kantonrechter J. Gerretsen uit Amsterdam, dertig jaar in het vak, noemt de harde aan pak 'modieus en ingegeven door de waan van de dag'. „De procureurs-generaal staan kennelijk wat ver af van het strafrecht, misschien zelfs wel wat onder druk van het depar tement van justitie? De rechter beslist en niemand anders. Bo vendien zijn de huidige moge lijkheden aan straffen groot genoeg. En dan geldt nog de verhouding met andere straf fen. Natuurlijk pak je na een moord een pistool af. Maar een auto na een overtreding? Mo reel én juridisch-technisch is het niet de auto die het doet, maar de mens die achter het stuur zit". Gerretsen verwacht dat morgen de richtlijn aan bod komt op de landelijke kring van kantonrechters, bij een voor een jaarvergadering in Utrecht. Certificaat Trots tonen de winnaars hun behaalde certificaten. Gisteren voorzag J.Groenman, tweede kamerlid voor D66, ruim honderd consumenten- produkten van het nieuwe keurmerk, het zogenoemde Goedmerk. Er zijn nu produkten gecertificeerd als petroleum kachels, waarvoor eerder geen certificaat voor handen was. Voorts werden certificaten verleend aan produkten in de sfeer van rijwiel- accessoires, gereedschap, camping artikelen, auto- benodigd heden, kinder- meubilair, verlichting en reisartikelen. WD stribbelt in debat over basisvorming niet zo hard tegen als CDA DEN HAAG Staatssecreta ris Wallage van onderwijs heeft vandaag in de Tweede. Kamer al zijn overredings kracht nodig gehad om te pro- - beren de grootste regerings fractie, het CDA, op andere gedachten te brengen omtrent de basisvorming in het voort gezet onderwijs. Het wetsontwerp basisvorming voorziet in een driejarige op leiding voor alle kinderen van 12 tot 15 jaar, waarbij veertien vakken worden onderwezen. Het CDA zette gisteren zwaar geschut tegen deze plannen in stelling. Vier uur lang be stookten de CDA-woordvoer- ders Hermes en Van de Camp de staatssecretaris met hun be- u zwaren. De rode draad in hun betogen was: „Leg niet té veel in de wet vast en geef de scho- len meer vrijheid en verant woordelijkheid om de basis vorming naar eigen inzicht ge stalte te geven". Deze wens drukten de chris ten-democraten ook zwart op wit af in een amendement, hetgeen de VVD'er Franssen de uitspraak ontlokte dat het CDA daarmee een bom onder het wetsontwerp had gelegd. Ook PvdA-woordvoerster Ne telenbos, fervent voorstander van de basisvorming, reageer de afwijzend op de houding van het CDA. Oppositiepartij VVD heeft weliswaar ook moeite met de plannen, maar stribbelt niet zo hard tegen als het CDA. Het 'bom-amendement' van het CDA kan niet op de steun van de VVD rekenen, zodat er geen meerderheid voor te vin- den is. Niettemin vond Frans sen dat Wallage het CDA op dit punt hard moet aanpak ken. Hij daagde de staatssecre taris uit het wijzigingsvoorstel 'onaanvaardbaar' te verklaren, een uitspraak waarmee een bewindsman aangeeft dat hij zal aftreden als het betreffen de voorstel wordt aangeno- men. „Als hij hier geen onaan vaardbaar tegen zegt, is hij geen knip voor de neus waard", aldus Franssen, die overigens de kans liep dat ook over zijn eigen uitstel-amende ment een dergelijk politiek veto zou worden uitgesproken. 97 DEN HAAG De grote efficiency-operatie kon het rijk wel eens geld gaan kosten in plaats van dat het de beoogde 660 mil joen gulden oplevert. Dat gebeurt als wordt gekozen voor privatiseren, en veel van de inmiddels aangekaarte overheidstaken die in het kader van de operatie zijn genoemd, komen hiervoor in aanmerking, zo schrijft WVC-ambtenaar W. de Winne in Economisch Statisti sche Berichten van vandaag. De grote efficiency-operatie heeft tot doel oneigenlijke over heidstaken af te stoten en dubbel werk te vermijden. De opera tie moet 660 miljoen gulden aan besparingen opleveren, en lei den tot 7000 ambtenaren minder. Deze zomer wil het kabinet een besluit nemen over de onderwerpen die deel uitmaken van de operatie. Het betoog van De Winne komt erop neer dat diensten welis waar worden geprivatiseerd, maar dat de kosten van de uitvoe ring weer op de begroting terugkeren als subsidie of prijs voor de uitvoering van activiteiten. Die prijs komt hoger te liggen doordat vooral arbeidsvoorwaarden (inclusief vut en pensioe nen) veel duurder De Winne schat twintig procent zullen uitvallen. De Winne suggereert dat als de overheid dit wil voor komen, gekozen moet worden voor 'interne verzelfstandiging', waarbij de ambtenaren hun publiekrechtelijke status behouden en niet de 'duurdere' privaatrechtelijke status krijgen. j VAN HAASTEREN HAAG Wie aan jitbull-terriër denkt, jvisioenen van een er met kaken waar wolf zich niet voor jhamen. In Engeland p ook besloten alle lis af te maken en in land is voor het hou- Iran deze hond een fivergunning vereist. p Nederlandse staatsse- s Gabor laat zich niet igd. Hij heeft aangekon- pr 1 januari een fokver- te stellen. De pitbulls nog in leven zijn worden geregistreerd, :orfd en aangelijnd, zo iij gisteren aangekon- 'n de gezondheid- en »wet voor dieren, die Tweede Kamer is aan- ?n, werd al de mogelijk- ;opend bepaalde agres- lieren te verbieden. Als ret ook wordt goedge- loor de Senaat zal Ga- 'ect van deze mogelijk- ibruik maken. [st van de staatssecreta- ir de pitbull wordt ge loor velen. Een pitbull te doden en laat niet zo gaan de verhalen, id wordt gefokt op zijn ;ve kenmerken en me- juter heeft deze agressie dood moeten beko- Jgens de Stichting Con- en Veiligheid worden jaarlijks meer dan 1500 slacht offers van pitbulls medisch be handeld voor ernstige verwon dingen. „Toch is de pitbull eigenlijk een hele lieve en uitzonderlijk mensvriendelijke hond", zegt Jan Dirk van Ginneke van de Nederlandse Pitbullclub. Een andere pitbull-bezitter uit Den Haag zegt ook nooit problemen met zijn hond te hebben ge had. „Kleine kinderen spelen met mijn beest en halen zon der enig probleem balletjes uit zijn mond", stelt hij. Volgens Van Ginneke zijn niet de pitbulls maar hun eigena ren de schuld van het agressie ve gedrag van hun hond. „Sommige bazen maken hun dier helemaal gek", zegt hij. „Ze gebruiken hem als wapen en belonen hem als hij een mens aanvalt. Op die manier kun je ook een tekkel vals ma ken. Een fokverbod is dus het verplaatsen van het probleem want deze eigenaren zullen il legaal een pitbull houden of een andere hond aanschaffen die ze agressief maken. Ze moeten de agressieve honde bazen aanpakken en niet de pitbulls". Van Ginneke ziet daarom niets in een muilkorfgebod: „Als je een pitbull muilkorft wordt hij alleen nog maar agressiever. Een muilkorf be perkt het dier in zijn sociaal contact met andere honden, die een pitbull eerder bijten als ze zien dat die niets terug kan doen". Volgens een woordvoerster van het minis terie van landbouw is de pit bull wel degelijk een van na ture agressief dier. „Natuurlijk zullen er ook wel lieve pitbulls bestaan, maar die vormen dan toch op z'n minst nog een ver hoogd risico". Voor de Stichting Consument en Veiligheid gaat dit fokver bod nog niet ver genoeg. De Stichting heeft aangetoond dat de pitbull weliswaar relatief vaak en hard bijt, maar in to taal voor slechts drie procent van de hondebeten verant woordelijk is. „Eigenlijk zou 'ook voor de bouvier en de rottweiler een aanlijn- en muilkorfgebod moeten gel den", aldus een woordvoerder van de SCV. Om een fokverbod te kunnen handhaven moet er natuurlijk gecontroleerd worden. „Dat is geen eenvoudige zaak", stelt woordvoerder Beestink van de Raad van Beheer op Kynolo- gisch Gebied (RBKG). „Het is onmogelijk te bewijzen of een hond een pitbull is als hij niet geregistreerd staat. Daarom is een registratieplicht voor hon den wenselijk, maar natuurlijk gaat niemand zijn pitbull laten registreren als hij weet dat die hond illegaal is gefokt en zal worden afgemaakt", aldus Beestink. Ook Van Ginneke voorziet problemen. „Geen po litieagent kan een pitbull on derscheiden van een kruising tussen een labrador en een boxer". Volgens een woord voerster van Gabor zal het zo'n vaart niet lopen. „De poli tieagenten zullen worden ge traind om een pitbull te her kennen", zegt ze. De pitbull moet definitief uit het straatbeeld verdwijnen door middel van een fokverbod. foto: pers unie Meerderheid Nederlanders tegen afmaken pitbulls HILVERSUM Tweederde van de Nederlanders is tegen het afmaken van pitbull-terriërs. Dat blijkt uit een NIPO- enquête. Het onderzoek werd uitgevoerd naar aanleiding van een Brits regeringsvoorstel om alle 10.000 pitbulls in het Verenigd Koninkrijk te laten afmaken, nadat een 6-jarig meisje ernstig verminkt was geraakt door een pitbull. Van de ondervraagde Nederlanders blijkt 27 procent vóór afma ken te zijn, terwijl 8 procent geen mening heeft. Van de mensen die op straat een aangelijnde pitbull tegenkomen loopt bijna een kwart van de mannen (24 procent) en 39 pro cent van de vrouwen liever een straatje om. Bij mensen bo ven de 65 jaar verkiest 46 procent het hazenpad. JPER EN HOBBES DOOR BILL WATERSON Vertraging Schiphol-directeur K. Noordzij (I) en vice-president van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij United Airlines D. Coltman (r) snijden een feesttaart aan ter ere van de eerste vlucht van laatstge noemde maatschappij op Schiphol. Aanvankelijk was het de bedoeling de taart aan te snijden met het toestel op de achtergrond. Het toestel uit Londen had echter vertraging, dus dat feest ging niet door. foto: anp KONINKLIJK HUIS 31 mei Koningin Beatrix opent morgen In Amstelveen het nieuwe hoofdkantoor van de Sociale Verzekeringsbank (SVB). Het gebouw, een ontwerp van archi tect Antonie Bonnema, biedt onder dak aan 950 medewerkers. De SVB Is belast met de uitvoering van de aow, de aww en de akw en bestaat 1 juni 90 jaar. Mr. Pieter van Vollenhoven zal mor gen in Schiphol-Oost een werkbezoek brengen aan vliegtulgenfabriek Fok ker. Van Vollenhoven zal zich laten Infor meren over de laatste ontwikkelingen bij het bedrijf en over vlieg- en be drijfsveiligheid. AbvaKabo voelt weinig voor 'ziekteverlof' DEN HAAG De grootste ambtenarenvakbond AbvaKabo voelt weinig voor een regeling waarbij overheidspersoneel vier extra verlofdagen krijgt in ruil voor de invoering van een 'eigen risico' bij ziekte. Dit bleek gisteren tijdens een informeel overleg op het ministerie van binnenlandse zaken. Het voorstel tot een 'ziekte verlof-regeling' werd begin deze maand gelanceerd door topamb tenaar Pont, verantwoordelijk voor het overheids-personeelsbe- leid. De AbvaKabo vreest dat de regeling onrechtvaardig uit werkt voor ambtenaren in functies met ongunstiger arbeidsom standigheden en een hoger ziekterisico. Aangezien in het voorstel van Pont bij elke ziekmelding de eerste twee dagen voor reke ning van de ambtenaar komen, zullen frequent zieke ambtenaren per saldo verlofdagen moeten inleveren. Een ambtenaar die zich in een jaar nooit ziek meldt gaat er vier verlofdagen op vooruit. Maij in augustus naar Rottumeroog DELFZIJL - Minister Maij-Weggen zal in augustus samen met het echtpaar Toxopeus en staatsecretaris Gabor van landbouw en visserij een bezoek aan Rottumeroog brengen. De minister heeft te kennen gegeven dat ze met eigen ogen wil zien welke natuurwaarden Rottumeroog en Rottumerplaat hebben. Dit is het resultaat van een gesprek dat Hendrik Toxopeus en z'n vrouw Janny gisteren in Den Haag hadden met Maij-Weggen over de bedreigde eilanden Rottumeroog en Rottumerplaat. Na het onderhoud, dat meer dan een uur duurde, zegt het echtpaar Toxopeus goede hoop te hebben dat de minister dit najaar voor de oplossing van voortzetting van het onderhoud aan de eilan den zal kiezen. Asielzoekers krijgen geld bij vrijwillige terugkeer UTRECHT Afgewezen asielzoekers die vrijwillig te rugkeren naar hun land van herkomst, krijgen van de overheid een „bescheiden som geld" mee naar huis. Minister D'Ancona van WVC heeft dit vandaag gezegd bij de officiële opening van het asielzoekers centrum in Lunteren. Hoe groot dat bedrag zal zijn, zei de minister er niet bij. Naast het zakgeld ontvangen de vrijwil lig terugkerende asielzoekers een vergoeding voor de kosten van het vervoer. D'Ancona en haar collega Hirsch Ballin (jus titie) willen de opvang van asielzoekers in de nabije toe komst grondig reorganiseren. De bedoeling is dat binnen een maand een eerste beslissing valt over de asielverzoeken. Mensen die een gerede kans hebben te worden toegelaten, worden daarna gescheiden ge huisvest van asielzoekers aie weinig kans hebben.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3