„Gezondheidszorg mist levensbeschouwing" Paus benoemt 22 kardinalen Bisschop Ter Schure: Jezus is niet tolerant Werkgevers en werknemers ontmoeten elkaar in synode Evangelische Kerk Media staan centraal op CRK-dag COMMENTAAR GEESTELIJK LEVEN/OPINIE £eidóc6ounxmt DONDERDAG 30 MEI 1991 PAGIK Nederlandse evangelisten in Belgrado aangevallen li BELGRADO Ongeveer 15 Nederlandse leden van de Apostolische kerkgemeenschap is woensdag in de Joegosla vische hoofdstad Belgrado aangevallen door Servische natio nalisten. De Nederlanders predikten hun geloof op het cen trale plein van de stad, maar wekten daarmee de woede van nationalistische aanhangers van de Servisch orthodoxe kerk. De Apostolisten kregen termen als 'Europese duivels' naar het hoofd geslingerd en kregen te horen dat ze maar beter in het katholieke en toch al verdorven Kroatië kon den gaan prediken. Toen ze dit advies niet snel genoeg op volgden werd het groepje volgens de politie aangevallen. Of er gewonden zijn gevallen is niet bekend. Zowel de Neder landers als hun ongeveer 100 toehoorders maakten zich uit de voeten zonder een spoor na te laten. Het lot van een natie heeft dikwijls afgehangen van de goede of slechte spijsvertering van haar eerste minister. 'Ernesto Cardenal - tulp' op VU gedoopt AMSTERDAM Een Noordhollandse bloem bollenkweker heeft uit bewondering voor de Nicaraguaanse priester, dichter en oud-minister van cultuur Ernesto Cardenal een nieuwe tulp naar hem vernoemd. Het is een rood-paarse tulp die over twee jaar op de markt komt. De tulp is op de Vrije Universiteit (VU) in Am sterdam, die Cardenal vorig jaar een eredocto raat in de letteren toekende, gedoopt door rector magnificus prof. dr. C. Datema. De kruisingsac tiviteiten om deze tulp te creëren hebben onge veer dertien jaar geduurd. Kweker Braakman werd bij de naamgeving met name geïnspireerd door de intens rode kleur van de bloem. Al eerder werden leden van het Nederlandse ko ningshuis, de oud-voetballer Johan Cruijff en de Duitse politicus Hans Dietrich Genscher met de naam van een tulp geëerd, aldus de VU. KNBTB-adviseur pastor overleden LEUSDEN In zijn woning in Leusden is van morgen overleden pastor Bernardus Jozef ter Bekke (67), sedert 1971 geestelijk adviseur van de Katholieke Nederlandse Boeren en Tuinders Bond (KNBTB) en emeritus-pastoor van de Sint Joseph- parochie in Leusden. De in Oele (bij Hengelo) ge boren Ter Bekke was Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Hij werd veertig jaar geleden de eerste wijdeling van kardinaal Alfrink en was op diverse plaatsen als pastoor werkzaam. Ter Bekke had begin deze maand reeds afscheid genomen van de KNBTB. In een afscheidsinterview in het jongste nummer van het blad Oogst toonde hij zich huiverig voor een samenwerking van zijn or ganisatie met de algemene Landelijke Tuinders Bond. Dit vanwege zijn vrees voor identiteitsver lies van de katholieke standsorganisatie. HAARLEM De gezond heidszorg lijdt onder de schaarste. Hoewel aan de ene kant de kwaliteit van de gezondheidszorg zich ontwikkelt van 'beter' naar 'best', is aan de ande re kant de beschikbare hoeveelheid zorg niet toe reikend. De mensen zijn eikaars concurrenten in het verkrijgen van de bes te zorg. Dat is een van de stellingen die vandaag werden bespro ken in Haarlem op een studie bijeenkomst van de Stichting Thomas More Academie en de Katholieke Vereniging van Ziekeninrichtingen. ,,Van de filantropie is de ge zondheidszorg terecht geko men in de maalstroom van de economische rationaliteit", al dus drs J. Rolies, ethicus te Leuven, één van de sprekers. Welzijn Rolies: „De moderne mens streeft naar een lang en geluk kig leven. Daarnaast streven de overheden er naar, het wel zijn van de bevolking te be vorderen, door het instellen van een gezondheidszorg". 'Gezond' is dus de norm ge worden. Rolies signaleert ech ter een verschijnsel dat nauw samenhangt met gezondheid, en dat is de schaarsteproble- matiek. „Het leven is het hoogste goed, terwijl gezond heidszorgen beperkt zijn. Wij zijn allen concurrenten van el kaar die op de beste zorgen aanspraak maken". Het economisch denken heeft ook de gezondheidszorg in haar greep gekregen. Aan me dische zorg hangt een prijs kaartje, en de artsen en pa tiënten zijn veeleer producen ten en consumenten gewor den. „Door de economisering verliest het leven aan heilig heid", constateerde Rolies. Behalve economen treft men tegenwoordig ook managers aan in de gezondheidszorg. En met de managers kwam ook de klantgerichte zorg. Rolies vroeg zich af of.de eco nomische en medische aanpak in het gezondheidscircuit niet overgewaardeerd worden. Hij werpt de vraag op of het leven niet zo menselijk en gastvrij mogelijk gehouden moet wor den, met de nadruk op de lij dende mens. Want: „De dood is een onvermijdbaar gegeven en de geneeskunde geen abso luut heil. Eindigheid blijft ons lot". In een reactie zei drs. Th. Bee- mer (lector moraaltheologie Nijmegen), dat het beeld van het ziekenhuis als 'reparatie werkplaats' niet meer voldoet. Hij wees daarbij op andere functies van het ziekenhuis die met repareren niets te ma ken hebben, zoals het afbre ken van zwangerschappen en het experimenteren met proef personen. Beemer: „De bedrijfsmatige invulling van de gezondheids zorg heeft tot gevolg dat er in behandelinrichtingen feitelijk geen ruimte meer is voor le vensbeschouwing". Zijn con clusie luidde dan ook dat een katholieke levensbeschouwing zich verzet tegen de consu ment-benadering van het in- leven-zijn. „In de spanning tussen rationalisering van de gezondheidszorg en levenso riëntatie kan een levensbe schouwing slechts heilzaam zijn als zij zich niet tot privé- zaak laat herleiden". De Chinese kardinaal Igantius Gong Pinmei. VATICAANSTAD Paus Jo hannes Paulus II heeft giste ren 22 kardinalen benoemd. Bovendien heeft hij bekendge maakt dat hij de nu 89-jarige bisschop Ignatius Gong Pinmei van Shanghai in 1979 in het geheim ('in pectore') tot kardi naal heeft benoemd. Gong Pinmei, die in 1950 bis schop van de Chinese stad werd, werd in 1955 gearres teerd. Hij werd wegens contra revolutionaire activiteit tot le venslange gevangenisstraf veroordeeld, maar werd in 1985 uit de gevangenis vrijge laten en onder huisarrest ge steld. Nadat hij zijn burger rechten had herkregen, ver trok hij naar de Verenigde Staten. Onder de 22 nieuwe kardina len is de vroegere apostolische pro-nuntius in Nederland, aartsbisschop Edward Cassidy. De uit Australië afkomstige Cassidy (56), die van 1984 tot 1988 in ons land werkte, volg de in september 1989 kardi naal J. Willebrands op als pre sident van de Vaticaanse raad voor de eenheid onder de christenen. Ook mgr. Angelo Sodano, die vorig jaar tot kardinaal-staats secretaris werd benoemd, en het hoofd van de Vaticaanse congregatie voor het katholie ke onderwijs, aartsbisschop Pio Laghi, zijn tot kardinaal benoemd. Het aantal kardinalen is door de nieuwe benoemingen geste gen tot 162. Van hen zijn er precies 120 jonger dan tachtig jaar. Zij mogen deelnemen aan het conclaaf dat een nieuwe paus kiest. Paus Paulus VI (1963-1978) heeft bepaald dat niet meer dan 120 kardinalen aan het conclaaf mogen deel nemen. Het is de vijfde keer dat Jo hannes Paulus II kardinalen benoemt. Eerder kreeg de kerk nieuwe 'prinsen' in 1979, 1983 (onder anderen kardinaal Simonis), 1985 en 1988. Het consistorium waarbij de paus de nieuwe kardinalen de ka rakteristieke rode hoed opzet, wordt op 28 juni in het Vati- caan gehouden. Een verrassing is de benoe ming van de 89-jarige Italiaan se jezuïet Paolo Dezza. Dezza werd in oktober 1981 door de paus benoemd tot diens per soonlijke afgevaardigde bij de orde der jezuïeten. Hij verving tot 1983 de door een hersen bloeding getroffen generaal van de orde, Pedro Arrupe, die op 5 februari van dit jaar overleed. BEROEPINGEN Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Voorschoten mevr. E. de Boer-Hessel te Nieuwe- gein. Bedankt voor Drachten A.M. Langhout te Putten(deel- gem. Andreaskerk). Beroepen te Noordhorn en Saaksum B. Oosterom te Kampen; door de classis Goes als predikant (geestelijk verzorgster in het Psychiatrisch Ziekenhuis Zee land) mevr. E. Ouwehand, kan didaat te Bergen op Zoom, die dit beroep heeft aangenomen. Beroepen te Noordhorn en Saaksum B. Oosterom te Kam pen; te Bodegraven T.W. van Bennekom te Goes (buitenge wone wijkgemeente). Evangelisch Lutherse Kerk Beroepbaar mevr.ds. E.S. Gai- ser, D. van Hasseltsteeg 60, 1012 NE Amsterdam, tel. 020- 623649S. BONN Zowel de voor zitter van de Duise werk geversorganisatie, Klaus Murmann, als de voorzit ter van het vakverbond DGB, Heinz Werner Mey er, zijn benoemd in de sy node van de Evangelische Kerk in Duitsland (EKD). Deze komt eind volgende maand in Coburg voor het eerst bijeen. In de synode is behalve voor afgevaardigden van de 24 re gionale kerken ook plaats voor 26 vooraanstaande personen uit de politiek, de economie en de wetenschap. Van hen zijn er 20 afkomstig uit het westen van Duitsland en 6 uit de voormalige DDR. Tot de politici die lid van de synode zijn, behoren de SPD- politicus en hoogleraar theolo gie Richard Schroder, Jürgen Warnke van de Beierse CSU en de voorzitter van de huidi ge synode, de SPD-politicus Jürgen Schmude. Ook Dora Flinner, voormalig parle mentslid van de Grünen, be hoort tot de synodeleden. Tot de herkozen synodeleden behoren de theologen Trutz Rendtorff en Eberhard Jüngel, ZDF-nieuwslezer Peter Hahne (die vaak ook aan evangelisa tiecampagnes meewerkt) en mevrouw Hildegard Zumach, oud-lid van het centraal comi-. té van de Wereldraad van Kerken en voorzitter van de vrouwenorganisatie binnen de EKD. De synode telt na de hereni ging 160 in plaats van 120 le den. De Evangelische Kerk heeft ongeveer 29 miljoen le den. Kerkelijke zorg over zelfmoorden onder indianen SAO PAULO De Brazi- liaanse rk bisschoppen conferentie is verontrust door het grote aantal zelf moorden bij de Guarani Kaiowa-indianen in het gebied van de Mato Gros- so in het westen van Bra zilië. In 1990 pleegden 30 indianen zelfmoord, schrijft de raad in een- rapport dat is aangebo den aan minister Jarbas Pas- sarinho van justitie. De eer ste maanden van dit jaar ligt dat aantal al 11 hoger. Vol gens de raad is het gebrek aan land de belangrijkste oorzaak. Bovendien zijn ver scheidene gemeenschappen bedreigd door blanke landei genaren die hun gebied zijn binnengedrongen. De raad probeert van de re gering gedaan te krijgen dat 11.000 hectare aan de india nen wordt toegewezen. Hij wil ook gezondheidheids- en onderwijsprogramma's voor de indianen op touw zetten. Volgens de raad zijn land en cultuur zeer nauw met el kaar verbonden. „De Kaio wa-indianen willen hun cul tuur niet opgeven. Zij willen leven overeenkomstig hun waarden eri maatstaven, ver bonden met hun land. Het hoge zelfmoordcijfer toont hun angst en onzekerheid", aldus de raad. President Collor de Melo kondigde deze week aan dat. hij zes miljoen hectare grond wil onteigenen in het kader van de grootste landhervor ming in de Braziliaanse ge schiedenis. Volgende week ondertekent hij de onteige ning van het land van 58 grootgrondbezitters. Zij bezit ten een miljoen hectare in 13 verschillende deelstaten. Lama van zes jaar Het is een merkwaardige ervaring voor de meeste westerlingen: een jongetje van zes dat mensen zegent. Veel Tibetanen geloven dat het jongetje, Osal Rlnpoche, de reïncarnatie is van een in 1984 overleden lama. De foto werd gemaakt toen lama Osal, een Spanjaard van geboorte, een menigte zegende die was bijeengekomen in een tempel in Kuala Lumpur. FOTO: AFP DEN BOSCH Vreugde en Hoop, naar het optimistisch gestemde conciliedocument Gaudium et Spes over de Kerk in de wereld van deze tijd, is het thema van de contactdag die de Stichting Contact Rooms-Katholieken zaterdag 8 juni in de Brabanthallen in Den Bosch organiseert. Gaudium et Spes werd als het meest vooruitstrevende docu ment beschouwd van het Tweede Vaticaans Concilie. Een van de hoofdstukken er van luidde Gaan waar de Geest gaat. Het document sprak op een genuanceerde wijze over het atheïsme en het communisme en bepleiite vrij heid voor ouders om zelf hun kindertal te bepalen. De CRK-dag staat in het teken van de kerk en de media. Na een inleiding van bisschop R. Bar van Rotterdam volgt een videopresentatie van moeder Angelica. Deze religieuze leidt in de Verenigde Staten het eerste katholieke kabelstation. Financieel wordt zij onder steund door de Stichting Ge tuigenis van Gods Liefde van Piet Derksen die zelf ook initi atieven voor een dergelijk sta tion ondersteunt. Derksen haalde haar naar Nederland, maar voor de CRK-dag is zij verhinderd. Daarnaast worden een aantal lezingen gehouden waarin evangelisatie en media aan de orde wordt gesteld. Nieuw is het programma voor jongeren tussen 16 tot en met 26 jaar dat om 10.15 begint en zondag wordt besloten in het conferentie-oord Emmaus te Helvoirt. Inlichtingen: Mw. J. Roelofs, Enschede. Tel. 053 - 35.86.49. DEN HAAG „Wat echt belangrijk is in het leven, kun je niet altijd weten schappelijk bewijzen. Kun jij bewijzen wie je bent? Ik denk het niet. Een chemi cus zou jou uit elkaar kun nen rafelen en al jouw chemische onderdelen in fraaie tabellen bij elkaar kunnen zetten. Maar heeft hij met die lijst jou bewe zen: jouw unieke persoon met zijn gevoelens en ge dachten? In de verste ver te niet! Dat chemisch lijs tje, hoe wetenschappelijk verantwoord ook, dat ben jij niet". Bisschop Ter Schure, bisschop van 's-Hertogenbosch, schrijft dit in zijn 'Brief' aan de 8300 deelnemers (14-25 jaar) van de Nationale Willibrord-enquête als antwoord op de vraag: 'kun je bewijzen dat God bestaat?' Op de vraag van veel jongeren waar God is, vertelt de bis schop een oosters verhaal over een groep mensen die een wij ze vroeg: 'Zeg ons toch eens: wie of wat is God eigenlijk?' Als antwoord riep de wijze een groep blinden bijeen. Hij liet de blinden elk een déél van de olifant betasten en vroeg hun hem te vertellen wat een oli fant is. De antwoorden waren veelkleurig. „De wijze wilde hiermee duidelijk maken", al dus de bisschop, „dat het voor ons mensen net zo moeilijk is om te weten wie God is, als voor blinden wat een olifant is". God kun je leren kennen via Jezus, schrijft de bisschop. „Je zus zegt van zichzelf: wie Mij ziet, ziet de Vader. In Jezus heeft God ons duidelijk ge maakt wie Hij is". Uit de enquete blijkt dat veel jonge mensen Jezus vooral be schouwen als 'gewoon' een goed mens of hooguit een voorbeeld van hoe we zouden willen leven. Ter Schure: „Dat is veel gemakkelijker te gelo ven dan wat het evangelie over Hem zegt: namelijk dat Jezus ook God is! Jezus als ge woon mens is voor jullie ge makkelijker te aanvaarden, zoals ook voor de Joden in Je zus' tijd". De bisschop houdt het er echter op dat Christus God is. Deze gedachte hebben de apostelen aanvaard door zijn leven, sterven en verrij zen. Ter Schure gaat ook in op de vraag: Jezus was tolerant en gaf iedereen een kans, maar de kerk sluit volgens mij men sen buiten, die zich niet aan haar gedragsregels houden, bijvoorbeeld ongehuwd sa menwonenden. De bisschop stelt een tegen vraag: ken jij de boodschap en de persoon van Jezus voldoen de om zo'n uitspraak te kun nen doen? Heb jij het evange lie wel echt goed gelezen? „Als je dat onbevangen doet, merk je, zoals de paus in 1985 tegen de Nederlandse jeugd zei: „Het evangelie toont ons een veelei sende Jezus, die oproept tot een radikale bekering van het hart, tot onthechting aan de aardse goederen, tot liefde voor de vijanden, tot verge ving van wie ons kwaad doet, tot het geduldig dragen van onrecht en zelfs het offeren van het eigen leven uit liefde voor de medemens". Kwaliteit en vrijheid Het zijn spannende weken voor staatssecretaris Wal met de onderwijsorganisaties voerde hij overleg over hei kele punt van de schaalvergroting in het basisonderwi op het punt van de voorstellen voor de basisvorminj voorgestelde nieuwe eerste fase van het voortgezet oi wijs, heeft de Kamer deze week een stortvloed aan vi gesteld en opmerkingen gemaakt. Met name de CDA-fi heeft zich zeer kritisch opgesteld. Het akkoord dat Wallage heeft bereikt met de besti bonden de personeelsorganisaties zijn de onderhs lingszaal uitgelopen over schaalvergroting heeft voor aandacht getrokken vanwege de financiële aspecten. Di windsman had in zijn scenario voor de operatie voora begrip 'kwaliteit' hoog in het vaandel staan. Inzet va operatie zou zijn: verhoging van de kwaliteit van de l school. 'De wetenschap' hielp de staatssecretaris met een port waarin werd 'aangetoond' dat een grotere basissi een betere school is. Het rapport werd van diverse kc aangevallen; de conclusies die de staatssecretaris inder erg goed van pas kwamen, waren te snel en te onwi schappelijk getrokken. VAN de mooie woorden over kwaliteitsverhoging is nie eeste overgebleven: het geld dat wordt bespaard door sc vergroting wordt immers deels gebruikt voor ordinairi zuinigingen. Begrip valt dan ook op te brengen voor de den die eigenlijk alleen maar meer na- dan voordelen den zien in de compromis-voorstellen. De andere grote die Wallage moet voeren is die rondom de basisvorming als diverse voorgangers dat hebben gedaan, heeft hij bij treden gezegd dat de kwestie van het voortgezet onde nu eindelijk geregeld moet worden. De discussie en di sluitvorming duren inmiddels al vijfentwintig jaar, maa lijkt er nu toch echt op dat de huidige debatten in de Ki leiden tot definitieve besluiten. Wat dat betreft kan Wa dus historie schrijven. HET gaat echter bij onderwijswetgeving niet in de e plaats om persoonlijke of politieke daden, maar om de in delijkheid van de wetgeving. Wat dat betreft is niet a Wallage verliezer, maar zijn de Kamer en de onderwijst nisaties dat ook. De basisvorming dreigt namelijk een primis der compromissen' te worden. De huidige voorst zijn gebaseerd op een rapport van de Wetenschapp« Raad voor het Regeringsbeleid, maar een van de beder van dat rapport wil zelfs niet dat zijn naam verbonden v aan de huidige voorstellen. HET CDA heeft forse taal gesproken door te eisen d; scholen meer vrijheid krijgen voor de concrete invulling het onderwijsprogramma. Die eis is tegengesteld aan Wallage wil en overigens ook tegengesteld aan een va centrale doelstellingen van de basisvorming. Een belan element van 'operatie basisvorming' was immers de sti door de overheid van het onderwijsprogramma. Niet a door vast te stellen wat er geleerd zou moeten worde: wanneer, maar ook de controle daarop. Dat de overheid rend zou moeten optreden werd beargumenteerd Joor te zen op de vaak slechte overeenstemming van scholing e vraag van de arbeidsmarkt, het hoge uitvallerspercentag dergelijke. Het CDA haalt met zijn voorwaarde van vrijheid het wetsvoorstel onderuit, zoals de VVD-er Frar terecht vaststelde. Een interessant historisch detail oj punt is het feit dat het de CDA-minister Deetman was d overheid gedetailleerde inhoudelijke voorschriften wild ten vaststellen (de zogeheten eindtermen). Hij stuitte toe te veel bezwaren, waarna de PvdA-staatssecretaris Wa de veel vager geformuleerde 'kerndoelen' naar de Kj stuurde. Het kan verkeren. £cidóe6owuvnt Westerpers bv (behorende tot Sijthoff Pers bv). Apothekersdljk 34, Leiden. 071 - 122 244. 071 - 134 941 Postbus 11, 2300 AA Leiden. Kantoor: Telefoon: Telefax: Postadres: Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk. Telefoon: 070 - 3190 933. Telefax: 070-3906 717. Postadres: Postbus 9, 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur: J. Leune. Adjunct-hoofdredacteur: J. Timmers. Chef-redacteur: G.- J. Onvlee. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808): L. van Koot. ri Herpen (chef), F. Buurman, Sport Leiden e.o. (tel. 071 - 144 049): K. van Kesteren. Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel: 070 - 3190 815): A. van Rijn (chef), W. Bunschoten, drs. C. van Haersma Buma, A. van Holstelr E. Hulsman, H. Jansen, drs. J. van Leeuwen - Voorbij, R. de Roo, drs. K. Ver£ n Wees (chef), G. Ansems, B. Jansma, Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L. Koolstra, drs. P van Velthoven. Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvallnka (chef), S. Evenhuis, S. Pleterse. af), A. de Brulj Nieuwmans, I (tel. 070-3190 819): T. Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van: - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied; - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie, redactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederl en België. De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn drs. K. Swlers ei M. van de Ven. De parlementaire redactie bestaat uit R. In 't Hout (chef), H. leveld, D. Hofland, P. Koopman en D. van Rietschoten. - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten In het buitenland: S. Akkerman (Praag), drs. D. J. van den Bergh (Peking), drs. H. Botje (Tunis), A. Courant (Athene) R. Hasselerharm (Johannesburg), T. Heard (Kaapstad), drs. A. Hearing (Ror B. van Huët (Parijs), M. de Koninck (Washington), H. Kuitert (Nieuw Delhi), F. Lindenkamp (Sao Paulo), R. Simons (Londen), drs. R. Vunderlnk (Mosko W. Werkman (Jeruzalem), E. Winkels (Barcelona), G. van Wljland (Belgrado F. Wljnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel). De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve vert en publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London. Verta ster: M. de Cocq. r. van 08.30 tot 17.00 uur. Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 op ma. t/m vr. van 18.00 tot 19.00 uur, op za: v tot 15.00 uur. Abonnementsprijzen (Inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand per kwartaal per jaar Het abonnementsgeld dient vooruit Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 1 Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050 25.70 76,60 294,30 worden voldaan.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2