Wacht met betalen. Wacht niet met kopen. Kamer wil geen kolenbak' «P ^nieuw hoog niveau in Amerikaanse essaywedstrijd Universiteiten Leiden en Caracas werken samen TOTAAL VOORDEEL F. 3.800,-. CITROEN BX PROGRESS Speciaal model: 1600 cc injectiemotor, 5 versnellingsbak. Metallic lak Getint glas rondom Aluminium velgen GTI-stoelen Velours interieurbekleding Hoogteverstelling bestuurders- en passagiers stoel Zwart dashboard Speciale BX Progress- striping Uitgestelde betaling tot 1992*** Prijs: f29.990,-* Wacht met betalen is ook van toepassing op alle overige nieuwe Citroën AX vw en BX modellen. Want betalen doet u pas op 1 januari 1992. Ga daarom tussen 25 april en 11 juni langs bij de Citroën dealer. £|Tp/*)Ë M Laat hem niet wachten. Wacht wel met betalen. KVJCIM Voorjaarsvoordeel: van 25 april tot 11 juni 1991. jNST/RTV - CeidóeSotvumt DONDERDAG 30 MEI 1991 PAGINA 15 lening Seurat uit find Palais gestolen S Een tekening van de r Georges Seurat is gestolen it Grand Palais in Parijs, waar rrote overzichtstentoonstelling let werk van de Franse neo- |Q issionist is ingericht. De dief an de tekening, 'Cocher de Fi- werd gistermorgen voor ope- vj tijd ontdekt. Het werk is de waarde werd niets bekend .te akt. Ruim de helft van het ,et voor de tentoonstelling - 15,5 >n franc - is besteed aan veilig- maatregelen en bewaking. van een particulier en was overzichtstentoonstelling in Stan Getz te ziek voor North Sea Jazz DEN HAAG Stan Getz zal, in tegenstelling tot eerde re berichten, niet optreden op het North Sea Jazz Festi val in Den Haag. Volgens de organisatie heeft de ziekte die hem al jaren lang teistert, weer in verhevigde mate de kop opgestoken. Lange tijd leek het of Getz de ziekte (kanker) redelijk onder be dwang had. De organisatie plande dan ook twee concer ten op zaterdag 13 juli. Die zijn nu geannuleerd. In de plaats daarvan treedt Gerry Mulligan op met zijn kwartet. Gestolen Rubens hing jarenlang in privé-collectie MANAGUA Een 50-jarige Spanjaard die in Nicaragua woont heeft toegegeven dat hij het gestolen schilderij 'Aurora van de Vlaamse meester Peter Paul Rubens had gekocht. Het schilderij werd eerder deze maand teruggevon den in Miami na een actie van de Amerikaanse douane. De Spanjaard werd aangehouden nadat een Nicaraguaanse zakenman, die eerder in verband met de diefstal al was opgepakt, zijn naam had genoemd. De nu aangehouden man heeft papieren overlegd waaruit zou moeten blijken dat hij het werk te goeder trouw heeft gekocht. Rubens schilderde 'Aurora' in 1636. Het doek, dat 13 bij 20 centimeter meet, werd in september 1985 gestolen uit het La Coruna museum in Spanje. Daarna heeft het vermoede lijk in een Nicaraguaanse privé-collectie gehan gen voordat het naar Miami werd gesmokkeld. Acteur en regisseur Henk Reijn overleden AMSTERDAM In zijn woon plaats Amsterdam is de 41-jarige acteur en regisseur Henk Reijn overleden. Hij was al geruime tijd ziek. Reijn debuteerde in 1975 bij het Publiekstheater, waar hij gedurende acht jaar een twintigtal rollen speelde, zoals Marcellus in Hamlet en Henk Suurop in Mens durf te leven van Gerben Hellinga. Verder werkte hij mee aan enkele tv- en filmprodukties en deed hij ra diowerk. De laatste jaren hield hij zich voornamelijk bezig met het regisseren van klassiek re pertoire bij amateurtoneelgezel schappen. ORANJE TV LAAKT RICHTLIJNEN VOOR COMMERCIËLE TV AMSTERDAM Oranje TV ziet in de nieuwe Mediawet, die landelijke commerciële omroep mogelijk maakt, geen mogelijk heden operationeel te worden. Initiatiefnemer Rob Houwer heeft gisteren de Eerste Kamer opgeroepen een aantal barrières alsnog weg te nemen. Volgens Houwer hebben het ministerie van WVC en de Tweede Kamer een aantal fouten gemaakt. De norm dat slechts een zendmachtiging kan worden verstrekt bij een dekkingspercentage van 60 procent per provincie is naar zijn mening veel te hoog. Ook het landelijke ethernet moet wor den geopend voor commerciële televisie. Verder had de politiek volgens Houwer moeten besluiten tot een voorkeursrecht voor Nederlandse aspirant-zendgemachtigden. Houwer meent dat de nieuwe wet totale bescherming biedt aan RTL 4, die een onme telijke voorsprong heeft behaald. Oranje TV kan volgens hem met de gekozen constructie die achterstand nooit meer inhalen. Oranje TV was ooit bedoeld als tegenwicht tegen de overspoe ling door de Amerikaanse cultuur. Houwer stond een station voor ogen met nieuws en veel aandacht voor Nederlandse- en Europese films.' Galaconcert van Concertgebouworkest op televisie HILVERSUM De AVRO-televisie zendt het derde gala-concert van het Amsterdamse Koninklijk Concert gebouworkest (KCO), op 22 juni, nog dezelfde avond uit, en wel tussen 22.00 en 23.35 uur via Nederland 2. De AVRO heeft dit woensdag bekendge maakt. De opnamen worden bovendien rechtstreeks, tussen 20.30 en 22.00 uur op een enorme vidiwall op het Mu seumplein voor het Concertgebouw ge projecteerd. De Amerikaanse sopraan Jessye Norman verleent medewerking aan het concert, dat is bedoeld „om de artistieke toekomst van het KCO veilig te stellen". Op het programma staan werken van Ravel, Berlioz en Verdi. Anti-maffiaspot op Italiaanse tv ROME De eerste anti-maffiaspot in de geschiedenis van de Italiaanse televisie zal twee maanden lang iedere avond worden uitgezonden in de reclamepauzes van de Maurizio Costanzo Show, een populair praatprogramma van Canale 5, een van de drie landelijke zenders van Silvio Berlusconi. De televisiespot roept de Italiaanse bevolking op het massale zwijgen over maffiamisdaden te doorbreken. Costanzo, wiens talkshow iedere avond tussen de een en twee miljoen kijkers trekt, wil met de anti-maffiaspot „een steentje in de vijver gooi en". Dat het initiatief daartoe niet door de staatstelevisie RAI is genomen, maar door een particuliere zender, is niet zo verwon derlijk als het lijkt. De RAI is een politiek-bureaucratische in stelling, waar al te drieste experimenten weinig kans maken, ze ker niet als er ook nog toespelingen gemaakt worden naar politi ci die zelf de maffia 'gedogen'. Tv-magnaat Berlusconi heeft er daarentegen alle belang bij, dat de publieke opinie in het zuiden tegen de maffia wordt gemobi liseerd. De zakenman weigert namelijk de in het zuiden gebrui kelijke schatting aan de maffia de betalen. While Lion met Mike Tramp Ireg D'Angelo (drumt), Vito gitaar) en James Lomenzo B r). Vredenburg, Utrecht. r. Big. Gister- DE NOSTALGIE VAN DE GROTE LUIDSPREKERS De witte leeuw brult maar niemand schrikt verbeteren van de verdween de geluids- lie ooit concerten van zoals Jimi Hendrix Zeppelin sierde, van J'Bium en maakte plaats ""rnpacte maar krachtige iker-eenheden. Gister- Li in een uitverkocht zuts Vredenburg was de van het podium weer volgebouwd en er even op, ook gezien (gramma, dat de nostal- de feedback zijn herin- •Jpou doen. Niets bleek waar te zijn. Eigenlijk «imand interesse in die „wal. Zeker gitarist Vito {van White Lion niet. met zijn roze gitaar instant aan de andere w£n het podium te vin- tar ja, daar stonden dan jajmooie meiden. Het programma was gister avond opgebouwd rond twee hardrockgroepen, waarvan de eerste, Mr. Big, meer die nei gingen vertoonde, dan hoofd act White Lion. Laatstgenoem de is eigenlijk gewoon een groep, die stevige rock op het podium zet. Hoewel al heel vaak bejubeld, vooral in eigen land Amerika, bleek anderhalf uur te lang voor White Lion. Tel daar nog eens een kwar tier bij op en je gaat met het gevoel naar huis dat je mis schien voor een betere avond besteding had kunnen kiezen. Daarmee is natuurlijk niet ge zegd dat het kwartet, voor deze gelegenheid uitgebreid met toetsenist Burke B.C., niets te bieden had. Er zaten heel mooie momenten in de show, vooral toen het krachti ge, wat geknepen stemgeluid van Mike Tramp zijn senti mentele lading ondersteund zag door het veelal inventieve gitaarspel van Bratta. Het le verde juweeltjes op als 'Love don't come easy' en het anti- oorlogsnummer 'Cry for free dom'. Het probleem was alleen dat de groep net iets te vaak als een stel dolle paarden op hol sloeg. Dan werd het materiaal nodeloos uitgerekt en verloor het al zijn charme. Op die mo menten was er eigenlijk ge woon sprake van een uiterst pijnlijke vertoning. Dat werd nog wat aangedikt doordat gi tarist Bratta een aantal keren de indruk wekte, genoeg te hebben van zijn overdaad aan vingervlugheid op de snaren. Dan liet hij het werk over aan bassist James Lomenzo (die wel erg vaak op zijn knieën aan de rand van het podium was te vinden) en drummer Greg D'Angelo en verdween alle opgebouwde spanning als sneeuw voor de zon. En zo brulde de witte leëuw wel, maar schrok niemand. White Lion had zijn show be ter wat kunnen indikken. Dan was het publiek ook een paar genante momenten bespaard gebleven. Zo liet Tramp horen niet te kunnen drummen, ver waterde 'She's got everything I need' omdat hij een liefdes briefje uit het publiek ging, staan lezen en werd 'Radar Love' van de Golden Earring volledig verkracht. Wat dat betreft schitterde Mr. Big veel heviger. Probleem met dit muzikale viertal is al leen dat ze een beetje zouteloos in het voetspoor van de hard rock treden en alles doen wat wordt verwacht van z> groep. Maar talent genoeg. Dat bleek wel in het verrassende slot toen de gitarist met boormachine zijn instrument bespeelde. ojSNELLEMAN iAG „Wat een tenis. Het maakt rakeloos. Ik sta ge- te trillen. Ik wist een goed verhaal (estuurd, maar dat {winnaar uit de bus •men had ik niet -ht. Je hoopt er op, er van en nu is irkelijkheid gewor- mag ik een week 'ashington". Janine Diekmeijer, 18-jarige talentvolle eindexamenkandi date Atheneum van het Fivel- college in Delfzijl, vormde gis teren in Den Haag samen met haar lerares Engels Joke Vos uit Tinallinge het stralende middelpunt bij de prijsuitrei king van de jaarlijkse aan Amerikaanse literatuur gewij de essaywedstrijd voor vwo- leerlingen. Met haar essay 'The way of the heart', waarin ze haarfijn en in vlekkeloos Engels het karakter analyseerde van de hoofdpersoon David in de ro man Giovanni's room van Ja mes Baldwin, veroverde Jani ne het hart van de vier juryle den. Ze versloeg met haar bij drage 134 concurrenten uit het hële land. Ambassadeur Ho ward Wilkins reikte samen met het jurylid prof. dr. Gene Moore de prijs uit. Janine kreeg een ticket voor een 7- daagse vliegreis naar Was hington en een wisseltrofee met irjscriptie voor het Fivel- college. De tweede prijs, een collectie boeken ging naar Joos Tennekes (17) uit Am sterdam voor diens verhande ling over 'The sound and the Fury' van William Faulkner. Moore prees het gehalte van de inzendingen. Een mooier begin van een zo mervakantie na hard zwoegen voor het eindexamen, had Ja nine zich niet kunnen voor stellen. Wie meent dat ze gaat verder studeren in Engels heeft het mis. Janine: „Ik heb er wel even aan gedacht, maar ik heb gekozen voor een studie Godsdienstwetenschappen aan de Rijksuniversiteit Gronin gen. Geen theologie, maar een met culturele antropologie vergelijkbare studie over reli gies," jJEDE OVER INTERPRETATIE DOOR WVC VAN WERK KOUNELLIS versiteit is vooral geïnteres seerd in talen en culturen van Latijns-Amerika, geschiedenis, rechten en politiek-sociale we tenschappen. De Venezolaanse onderwijsinstelling, gevestigd in de hoofdstad Caracas, heeft belangstelling voor Neder lands en geschiedenis, politiek en economische ontwikkeling van het Caraïbisch Gebied, vooral van de Nederlandse Antillen. De officiële onderte- keing volgt binnenkort. CITROËN AX PLAISIR Speciaal model: 1100 cc injectiemotor, benzineverbruik 4,71. p/100 km** (1:21). Aluminium velgen Brede banden Achterspoiler Felrode of hagelwitte lak Matten GT-Striping Zwart beklede kuipstoelen GT-sportstuur Uitgestelde betaling tot 1992 Prijs f 16.990,-*. Kunst als bankje Het omstreden ontwerp van Kounellis voor een monument voor het nieuwe gebouw van de Tweede Kamer. FOTO: PR Hoe inventief de 'linkerzijde' van de Kamer ook was, het beeld zal er niet komen. Vol gende week krijgt het presidi um (kamervoorzitter Deetman en zijn ondervoorzitters) nog wel de kans de tegenstanders op andere gedachten te bren gen voor de beantwoording van vragen was gisteren geen tijd meer maar de kans dat dit lukt is minimaal. DEN HAAG/LEIDEN De rijksuniversiteit Leiden en de Universidad Central de Vene zuela in Caracas hebben van middag in het bijzijn van de ambassadeur van Venezuela in Den Haag een Tetter of intent' ondertekend. Dit document loopt vooruit op de onderteke ning van de officiële samen werkingsovereenkomst tussen de twee universiteiten. Het is de bedoeling dat er regelmatig studenten en docenten worden uitgewisseld. De Leidse uni- CITROEN BX CANNES Speciaal model: 1400 cc injectiemotor, 5 versnel lingsbak. Getint glas rondom Zonwering achterruit Wis/was installatie op achterruit Speciale interieurbekleding Grijze of witte wieldoppen Speciale BX Cannes-striping en badge Uitgestelde betaling tot 1992***. Prijs f24.990,-.* Autobedrijf Van der Velde BV, Kennedylaan 118, Leiden De Jong's Autobedrijf, Van der Mortelstraat 254, Noordwijk. Willem Bakker, Hoofdstraat 133, Sassenheim. De Jong's Autobedrijf, Hoofdstraat 104-106, Valkenburg. CDA, VVD en de kleine recht se partijen. Veel meer dan een schets had Kounellis nog niet van het beeld gemaakt. Als vertegen woordiger van de zogeheten 'arte povere' (arme kunst) be dacht hij een rechthoekige gie tijzeren sokkel van vele me ters hoogte met daarop een bak met steenkool. Minister D'Ancona verklaarde die keu ze als volgt: „In de visie van Kounellis staan ijzer, staal en steenkool symbool voor de in dustriële revolutie, de basis voor de westerse democratie, en vervangen die het brons, goud, marmer en de kostelijke bewerkelijkheid van de oude machtssymbolen". Diverse politici zagen er ech ter niet veel meer in dan een krabbel van een kortstondig bevlogen kleuter. En dat von den zë niet zo toepasselijk als cadeau, dat bovendien een slordige vijf ton zou gaan kos ten. Het probleem was echter dat politici geen oordeel beho ren uit te spreken over kunst; een traditie die in 1862 werd gevestigd door de liberale lei der Thorbecke en waar ka merleden zich altijd aan heb ben gehouden. Bij dat dilemma werden ze een handje geholpen door minister D'Ancona zelf. Zij gaf een ei gen interpretatie aan het ont werp: „De sokkel draagt geen ruiter, engel of ander symbool van door de Hemel verleende macht, maar een hoop uit de aarde opgedolven versteende energie", zei ze. Daarmee be leed ze volgens de tegenstan ders wel erg openlijk haar at heïsme en heeft ze het ont werp maatschappelijk discuta bel gemaakt, omdat er geen andere interpretatie meer mo gelijk zou zijn. Voortaan zou iedereen er op die manier naar kijken, en dat kan niet, von den vooral de politici van christelijke huize. Maar CDA'er Mateman wenste gisteren niet meer moeilijk te doen. „Onze fractie vind het gewoon niet mooi. Het CDA meent dat het wezen van de democratie in dit ontwerp niet goed is verwoord", zei hij en vroeg zich af of het de naam beeldhouwwerk wel verdien de. Daarop werd hij door voor standers, PvdA, D66 en Groen Links, aangevallen. ,,U geeft daarmee een inhoudelijk oor deel, en dat hoort niet", luidde de kritiek. „Daaraan valt niet te ontkomen", repliceerde Ma teman. „Als het een fascistisch kunstwerk was geweest had u er ook een oordeel over gege ven". Spraakmakend De VVD vond er ook weinig aan, maar zei dat anders. Woordvoerder Wiebenga stel de dat er meer kunstenaars uitgenodigd hadden moeten worden een ontwerp te ma ken. GPV'er Middelkoop zei het weer anders. Volgens hem vel de de Kamer helemaal geen esthetisch oordeel over een kunstwerk. Versnel van D66 kon daar niet tegen: „De te genstanders zeggen maar één ding: wij willen dat rare mo derne ding niet voor de deur hebben. Waarom niet? Het is juist spraakmakend, lokt uit tot discussie en is besluitvaar dig. Dat is toch precies waar het in een democratie om gaat. En er is nog heel goed een an dere interpretatie mogelijk: democratie is een hele klim naar boven en als je boven bent krijg je vuile handen. Of je kunt zeggen: het beeld sym boliseert het wachten op het vuur v^n boven". Kunst is kunst, en een bankje is een bankje. Dat die twee wel eens door elkaar worden gehaald is begrijpelijk, maar dat dat ook gebeurt door bezoekers van de KunstRai, mag toch opmerkelijk genoemd worden. Het publiek beschouwt dit kunstwerk, bestaande uit beschilderde kubussen, ten onrechte als een mogelijkheid het moede lijf even te laten rusten. De suppoosten van de RAI hebben het er druk mee. Terwijl links op de foto een suppoost de mensen vraagt weer te gaan staan, gaat rechts een vrouw nietsvermoedend zitten. FOTO: ANP eft HOFLAND HAAG Sommigen en het een roestende bak, anderen vinden jannend, prachtig en ïal een monument de democratie. Het (Wp van de Grieks/I- 1 nse kunstenaar Kou- is in elk geval x),kmakend. Het beeld pi! em voor ogen staat :njmedio volgend jaar het nieuwe gebouw de Tweede Kamer n te staan, maar het nent liet gisteren ejlijk weten daar geen n te hebben. ee bracht het minister bna van WVC in grote -Henheid, want die had de het beeld cadeau ge- „Laten wij dit gegeven och maar in de bek kij- het ergens anders stal- verwoordde GPV'er de weerzin van de erheid, die bestond uit

Leidse Courant | 1991 | | pagina 15