feUiacScHi/ta/rit Fusiepartners gezocht voor waalf Leidse basisscholen Geef de krant aan papa STAD OMGEVING/SPORT/RTV Wethouder Koek opent gebouw De Weerklank Parkeerplaatsen weg langs Witte Singel m Overgebleven ouders zijn onze echte fans" FASSON MOET WEER BANEN SCHRAPPEN Uiio«*ït 1 1 O Student wil via Lnrt credi DONDERDAG 30 MEI 1991 PAGINA 11 oege busrit 112 jft toch rijden [UIDEN Centraal Nederland zal de vroege |n bus 112 niet schrappen. Dit naar aanleiding rotesten van de passagiers. Het gaat om de rit n 6.18 uur in Leimuiden begint, om 6.37 uur in farendsveen aankomt en dan verder naar Lei- »aat. Op deze rit rijden dagelijks omstreeks g mensen mee, die op weg zijn naar hun werk den, Den Haag, Haarlem en Rotterdam. In de re dienstregeling had Centraal Nederland de 1 juni geschrapt. De passagiers maakten be- bij de rijkshoofdinspecteur voor het verkeer, jurgemeester A.H. Meerburg van Alkemade iet op voor de vroege reizigers. Met resultaat, vanmorgen kregen de passagiers een briefje in s met de mededeling dat de vroege rit blijft in. Overigens worden enkele avondritten van 112 wel geschrapt. Student wil via kort geding weer aansluiting verwarming LEIDEN Student Jan Kuipers wil een kort ge ding aanspannen tegen de Stichting Leidse Stu dentenhuisvesting omdat de verwarming niet meer aan kan in het pand Hooigracht 15. Hij heeft in middels een advocaat in de arm genomen. In het pand wonen 300 studenten. Volgens Kuipers moeten de studenten dekens omslaan om te kun nen studeren en wordt zijn contractueel vastgeleg de woongenot door de afsluiting aangetast. Ge sprekken met een medewerker van de stichting en met de beheerder van het complex liepen op niets uit. Volgens stichtingsdirecteur F. Hübben is het in alle stichtingspanden gebruikelijk dat de verwar- ming gedurende de zomermaanden uit staat. „Daarmee is rekening gehouden in onze exploitai- te. Als de studenten per maand 20 gulden meer willen gaan betalen, mag van mij de verwarming open. Maar daar voelen ze niet voor". Een dag vaarding heeft de stichting nog niet binnen. Ruiten bij politie ingegooid NOORDWIJKERHOUT De rijkspolitie van Noordwijker- hout heeft vannacht een jeug dige Noordwijkerhouter aan gehouden die samen met een andere jongeman twee ruiten had ingegooid van het politie bureau aan de Dijkzicht. Een wandelaarster met haar hond zag het gebeuren en waar schuwde de politie. De aanlei ding voor de vernieling is nog niet duidelijk. De dader is in gesloten. Zijn kameraad zal waarschijnlijk spoedig aange houden worden. Overval verijdeld op benzinestation LEIDEN Door de aanhouding van een 17-jarige en een 20-jarige Leidenaar heeft de Leidse politie gistermorgen een overval op een benzinestation aan de dr. Lelylaan kunnen voorkomen. De pomphou der zag het tweetal al een tijd van uit de bosschages naar zijn bedrijf en klanten loeren en meldde dat aan de politie. Die hield de jongens een paar straten verderop aan. Bij fouillering bleek de 20-jarige een doorgeladen alarmpistool bij zich te hebben en werd de 17-jarige een groot mes afgenomen. Het tweetal heeft toegegeven de benzinepomp te hebben willen overvallen. Ook andere zaken zouden zij hebben willen beroven. Leidenaar (31) ernstig gewond bij steekpartij LEIDEN Een 31-jarige Leidenaar is gisteravond met een ingeklapte long en ernstige steekwonden in de rug overgebracht naar het Academisch Zie kenhuis na een korte ruzie in een café in de Rem- brandtstraat. In het door een concert stampvolle café kreeg een onbekend gebleven man het aan de stok met een andere cafébezoeker. Het tweetal liep daarop naar buiten om de ruzie daar te beslechten. Twee Leidenaars liepen met hen mee. Een van hen, het 31-jarige slachtoffer, merkte buiten tot zijn verbazing dat zijn rug onder het bloed zat. Een vriend van een van de ruziemakers, die tot dat moment rustig aan de bar had toegekeken hoe de ruzie zich afspeelde, zette het plots op een rennen. In het tumult verdween ook zijn kameraad. Beide zijn spoorloos. Leiden telt verkeer op doorgaande wegen LEIDEN Studenten i deze week verkeerstellingen uit op doorgaande wegen in en om Leiden. Dinsdag werd een zogeheten cordontelling ge houden bij bruggen over de singel. Vandaag zijn de wegen op de gemeentegrens aan de beurt. Volgende week dinsdag moeten de tellingen worden afgerond en worden de resul taten gebundeld voor analyse. Dit soort tellingen wordt eens in de drie jaar uitgevoerd en vormen onderdeel van vast sy steem om gegevens te verza melen. MINISTERIE WIL AF VAN TE KLEINE SCHOLEN .EIDEN Zeker waalf basisscholen in ,eiden zullen moeten Uitkijken naar vormen an samenwerking met ndere scholen. Dit is et gevolg van de uit- omst van het overleg issen staatssecretaris J. hallage van onderwijs n de onderwijsorganisa- Een school moet linimaal 195 leerlingen ebben om zelfstandig kunnen blijven voort- estaan. eventien Leidse basisscho- in hebben minder dan 195 ierlingen. Volgens P. Pe- :rs, hoofd van de directie nderwijs van de gemeente Leiden, zullen er echter niet zoveel sneuvelen. „De Sint Kristoforusschool, de school voor kinderen van woonwa genbewoners, heeft 37 leer lingen en zit daarmee al ruim onder de nu geldende opheffingsnorm. Maar deze school heeft altijd een uit zonderingspositie bekleed en hopelijk zal dat zo blijven. Daarnaast zijn er scholen die maar net onder de magische grens van 195 zitten en bo vendien in een jonge wijk staan. Daar is nog groei te verwachten. Maar al met al zullen er toch zo'n twaalf, dertien scholen op één of an dere manier moeten zien te overleven". Volgens Peters „zullen bij drie openbare scholen knel punten ontstaan". Binnen het Leids protestants-chris telijk onderwijs gaat het om zeven van de dertien scho len, waarvan er één, de Ire- neschool, na een beslissing van de Raad van State met ingang van 1 augustus al de deuren sluit. Van de rooms- katholieke scholen zitten drie van de zes scholen on der de opheffingsnorm. Eén daarvan is de eerder ge noemde St. Kristoforus school. De gemeente Leiden is vol gens de directeur onderwijs geen tegenstander van schaalvergroting in het on derwijs en daarom moet ook niet op voorhand van een ramp worden gesproken. „Maar het blijft een heel in grijpende operatie voor de desbetreffende scholen. Het zit er echter aan te komen dat in Zuid-West, Groot- Noord en De Kooi echt iets moet gebeuren". Duidelijkheid De besturen van de protes tants-christelijke en rooms- katholieke scholen nemen op dit moment een zeer af wachtende houding aan. „Nog niet alle details uit het overleg zijn ons bekend. Bo vendien is de zaak politiek nog lang niet rond. De on derwijsvakorganisaties zijn weggelopen uit het overleg en dat zal door de Kamer ze ker worden meegenomen. Daarom zie ik geen reden voor een paniekreactie", al dus L. Heruer, ambtelijk se cretaris van de Stichting Ka tholiek Onderwijs Leiden, het bestuur van de katholiek basisscholen. De besturen willen de regeling eerst op punten en komma's doorle zen voordat er echt actie on dernomen gaat worden. „Ik twijfel er niet aan dat de re geling verschillende ont- snappings- en uitzonderings mogelijkheden zal bieden. Daarvan willen we creatief gebruik maken". Toch sluit Heruer niet uit er intensie ver naar samenwerkingsmo gelijkheden zal worden ge zocht, met name met andere katholieke schoolbesturen in de regio. Coöperatie met bij voorbeeld het protestants- christelijk onderwijs noemt hij voorlopig uitgesloten J. van den Berg, voorzitter van de Vereniging Protes tants Christelijke Scholen in Leiden, wil zich eigenlijk zo veel mogelijk op de vlakte houden en geen uitspraken doen over de gevolgen van de nieuwe normering voor de protestants-christelijke scholen in Leiden om geen onrust te zaaien. Wel geeft hij toe dat een aantal van zijn scholen onder de norm zit, maar: „Ik wil eerst dui delijkheid hebben over de datum waarop de operaties rond moeten zijn, over de voorwaarden waaronder dat moet gebeuren, over even tuele overgangsregelingen. Natuurlijk wisten wij dat deze plannen eraan kwamen en hebben wij daar een voorschot op genomen. Maar een kant en klare strategie hebben wij nog niet op tafel Panden Volmolengracht worden gerestaureerd De uit het begin van de zeventiende eeuw daterende panden Volmolengracht 2 en 2a en Oude Singel 124 worden gerestaureerd. Daar is een bedrag mee gemoeid van 1,6 miljoen gulden. De gemeente Leiden neemt tussen de twee en drie ton voor haar rekening, terwijl de rest bij elkaar geschraapt wordt uit bijdragen van Rijksmonumentenzorg, een werkgelegenheidsproject en de op brengst van de huizen zelf. De panden zijn, er op dit moment volgens de gemeente heel slecht aan toe. Hoewel er totdat de gemeente anderhalf jaar geleden de woningen aankocht nog mensen in woonden, waren ze toen eigenlijk al onbewoonbaar. In afwachting van de gewenste restauratie is de hele boel dichtgetimmerd. De drie panden vormen samen een eenheid omdat ze in dezelfde stijl gebouwd zijn. Het is vooral het interieur van de woningen dat de restauratie interessant maakt. De eiken spiltrappen, de bijzondere raam- en deurconstructies en de binten worden een leer-object voor leerling-restaurateurs. Na de goedkeuring van de gemeenteraad wordt nog voor de bouwvak vakantie een begin gemaakt met de restauratie. FOTO: HENK VAN DEN ENDE ;n baatbelasting Stationsplein EN De baatbelas- voor bewoners van drijven gevestigd in tationsgebied is defi- I van de baan. Dit gisteravond tijdens gezamenlijke verga- g van de commissies :elijke ordening en mische zaken en :teur grondzaken, W. Hoeven, lichtte gister- de interne discussie tus- directies financiën en iken toe: „Financiën ierin een mogelijkheid inkomsten te verhogen. Grondzaken kon geen jk verband leggen tus- erstructurering van het sgebied en de voordelen I heeft voor de direct be- inen. Het stationsproject sleutelproject en dat be- dat de hele stad en wel- le regio erbij gebaat is". [de kwestie van de baat- jng eisten de fracties van j CDA en Groen Links |ijkheid: aan wie zou het worden opgelegd en |>u die eruit moeten zien? "d ook lang en breed ge- de vraag of er ze- >n moest worden uitge- voor de voorbereiden- irkzaamheden voor de van de Terweetunnel. D66-raadslid P. Lan- •g maakte er een heikel „Er is wel getekend log niet gerekend en zo- er geen duidelijkheid gegeven over de exacte geeft mijn fractie geen licht voor de plannen", uder Van Rij (ruimtelij- lening) smoorde de dis snel: „In september vo- is er getekend èn gere den in januari kreeg ik Ie commissies toestem- De eerste stappen zijn al hfus weg benzine- rie .tion li .dwijkerhout hebben vannacht op ofessionele manier een estolen uit het benzine van Esso aan de 's-Gra- tiseweg in Noordwijker- De toegangsdeur werd perd er. een zijwand broken om bij de kluis hen. De kluis werd in ïheel door enkele man- eggedragen. Er zat 6000 LEIDEN Wethouder H. Koek van onderwijs heeft gistermiddag het ver nieuwde schoolgebouw van VSO De Weerklank officieel geopend. Het schoolgebouw, dat jaren lang dienst deed bij het basisonderwijs, staat aan de Obrechtstraat. De Weerklank, een school voor slechthorende kinderen en kinderen met taal of spraakmoeilijkheden, zit al sinds 1985 aan de Obrecht straat na eerdere omzwervin gen in het hoofdgebouw aan de Robijnstraat, een noodge bouw aan de Opaalstraat en een dependance aan de Mors- weg. De grootste klus was om het gebouw geschikt te maken voor het voortgezet speciaal onderwijs. Gewone leslokalen moesten worden omgebouwd tot vaklokalen. Daarvan kon den er twee worden gereali seerd: een voor technieken en een voor huishoudkunde.Een ander lokaal werd vergroot tot gemeenschapsruimte waar met alle leerlingen activiteiten kunnen worden ontplooid. Om goed les te kunnen geven aan slechthorende leerlingen moest bij de verbouwing ook worden gelet op een geringe nagalm in lokalen en gangen. Door gebruik te maken van vaste vloerbedekking in het It hele gebouw, gordijnen, zachte bekleding van wanden en ver laagde plafonds i's dat gelukt. Na enkele toespraken en de een kijkje in het vernieuwde officiële opening konden gis- gebouw nemen. Voor de leer- termiddag de buurtbewoners lingen was er dinsdagavond al feest. De ouders, oud-leerlin gen en collega's zijn voor van avond uitgenodigd. LEIDEN „Er speelt zich hier heus geen drama af. Iedereen, ook de ou ders, wist dat de sluiting van de school eraan zat te komen". Het hoofd van de Ireneschool, C. Ooijevaar, reageert rustig op het be sluit van de Raad van Sta te waarin werd medege deeld dat alle pogingen die in het werk waren ge steld om de school te laten voortbestaan, waren ge strand. Met ingang van 1 augustus verdwijnt met de Ireneschool de laatste school uit de Tuin- stadwijk. Dat was volgens de staatssecretaris van onderwijs nodig omdat het leerlinge naantal te gering was. „Eigen lijk een strikt logische zaak", vindt Ooijevaar. „De buurt hier is heel sterk vergrijsd, zo dat er steeds minder leerlin gen kwamen. Een aantal van 73 kan natuurlijk niet meer in deze tijd". De protestants- christelijke Ireneschool is zo ongeveer de laatste der Mohi kanen in de Tuinstadwiik. De openbare scholen en de katho lieke scholen hebben al eerder het loodje gelegd. „Het school team en de ouders hebben er al een hele tijd rekening mee gehouden. De ouders zijn dan ook niet ondersteboven van het besluit van de Raad van State. We zijn al druk bezig geweest om de verhuizing en verdeling van de schoolspullen te regelen", meldt het school hoofd. Het hele team inclusief het hoofd zelf, gaat in augustus er gens anders in Leiden voor de klas. De leerlingen zijn alle maal uitgebreid voorgelicht over de Roomburg- en de Mar- grietschool, de twee dichtstbij zijnde scholen waar ze uit kunnen kiezen om na de va kantie heen te gaan. „Om de onrust zo gering mogelijk te houden, hebben de ouders en het team niet echt vaak over de dreigende sluiting gepraat. De sfeer is altijd buitengewoon goed geweest. De ouders die er nu nog zijn, zijn de echte fans van de school. Het is jammer dat het zo moest gaan, maar het is niet anders". HAZERSWOUDE RIJNDIJK Stickerfabrikant Fasson in Hazerswoude Rijndijk moet wederom inkrimpen. Er gaan nu 80 banen verloren. Het per soneelsbestand, dat al tot 310 werknemers zou worden terug gebracht moet nu nog verder terug naar omstreeks 225 werk nemers. „Aan gedwongen ont slagen valt niet te ontkomen", aldus Fasson-woordvoerder B. Leenards. „Bij de eerste reorga nisatie zijn alle middelen om dat te voorkomen, zoals ver vroegde pensionering, al ge bruikt. Wel zal een klein ge deelte van dé mensen worden herplaatst", De stagnerende economie dwingt het bedrijf tot specialisatie. Fasson in Hazers woude zal zich helemaal gaan richten op de fabricage van zelfklevende vellen die voor reclamedoeleinden worden ge bruikt. Daarvoor wordt geld in nieuwe machines geïnverteerd. Er wordt gestopt met het ver vaardigen van hoogwaardige materialen, zoals de weerbe- stendige versieringen die voor auto's worden gebruikt. „Die werkzaamheden werden in loon voor andere vestigingen van Fasson uitgevoerd. Die De- drijven gaan dat nu zelf doen", aldus Leenards. Het personeel is vandaag over de nieuwe re organisatie ingelicht. LEIDEN Aan de Witte Sin gel, tussen de Herenstraat en de Schelpenkade, verdwijnen twaalf parkeerplaatsen. Er zullen vier alternatieve par keerplaatsen worden aangebo den aan de Jan van Goyenka- de, maar de overige autobezit ters zullen hun voertuigen vanaf 17 juni ergens anders moeten neerzetten. Wethouder J. Walenkamp (verkeerszaken) maakte dat gisteren bekend. De maatregel is een uitvloeisel van de herin richting van de Witte Singel. Er moeten fietsstroken komen langs de Witte Singel en daar voor moest iets wijken, ook al omdat het uitgebreide wortel stelsel van de bomen aan de overzijde het niet toeliet daar grondige veranderingen in aan te brengen. Volgens Walen kamp was er de keus tussen het kappen van de bomenrij en het weghalen van de par keerplaatsen. Kappen was echter onbespreekbaar. De be woners zouden vanmorgen via éen brief op de hoogte worden gesteld. Op die laatste mededeling rea geerde de voltallige raadscom missie als door een zwerm wespen gestoken. Alle partijen vonden het bepaald geen toon beeld van bestuurlijke ver nieuwing dat de betrokkenen niet op de hoogte waren van het plan. G. Bakker (VVD) sprak zelfs van „bestuurlijke veroudering". Overigens wa ren de partijen, op de VVD na, het er wel over eens dat de keuze voor het laten wegval len van de parkeerhavens een juiste was. Herenstraat Alle fracties schaarden zich ook achter de proef om het verkeer voor de Herenstraat vanaf de Koninginnelaan rechtsaf te leiden. Het experi ment gaat na de bouwvakva kantie in en geldt voor drie maanden. J. Laurier (Groen Links) tekende hierbij wel aan dat de veiligheid voor fietsers die daar rechtdoor rijden, niet in het geding mag komen. „Het mag niet zo zijn dat auto mobilisten denken dat rechtsaf slaan ook dóórgaand verkeer betekent". Wethouder Walen kamp nam dit over. Hij toonde zich niet geheel tevreden met de oplossing, die na lang over leg met het wijkcomité, waar bij liefst zeven varianten op tafel kwamen, tot stand kwam. Hij vond dat de hele verkeers situatie in de Herenstraat ei genlijk moest worden herzien. „De Herenstraat moet op nieuw op de tekentafel". Hij erkende echter dat een werke lijk afdoende oplossing op dit moment te duur is. ZO BLIJFT T NIET BIJ EEN ÉÉNMALIG CADEAUTJE OP VADERDAG! Verras papa 'ns met eei cheque vi 6 wi I1 Ja, laat de Leidse Courant 6 weken lang (17 juni t/m 27 juli) bezorgen bij: Stuur de Fekening (f 25(-) en de cheque naar: Dhr/Mevr.: M Stuur deze bon vóór 12 juni in een open envelop ©ft© (postzegel niet nodig) naar: Leidse Courant, Abonnee Service, antwoordnummer 998, CeidóeSouAOtit 2501 VC Den Haag.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11