Ik hoop in augustus in nze hoofdstad te zingen IAVO wint op unten van EG Nederlanders binnen maand terug uit Irak Opperste Sovjet wil meesleutelen aan Unieverdrag AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Vakantie ■cjITENLAND £eidóc<3ou^cutt WOENSDAG 29 MEI 1991 PAGINA 5 jtgeweken politici Irak dood veroordeeld AWA De Revolutionaire Raad van heeft een Iraakse oud-minister en Iraakse diplomaten die zich in Cana- I Australië bevinden ter dood veroor- rd. Dat heeft één van de veroordeelden, ■Nroegere minister van planning Jawad im, gezegd in een interview met het jureau Canadian Press. Hashim ver- de dat de twee andere veroordeelden id-ambassadeur van Irak in de VS en uormalige Iraakse ambassadeur in Au- zijn. Volgens de oud-minister zijn zij e week tijdens een geheime zitting de Raad ter dood veroordeeld. Bagh- beschuldigt het drietal van hoogver- - en samenwerking met de Amerikaan- iritse en Canadese inlichtingendiens- Twaalf wagons ontspoord door racende vrachtauto MOSKOU Een vrachtwagenchauf feur in de Sovjetunie heeft gisteren zijn wedstrijd om eerder dan een trein bij een spoorwegovergang te zijn ver loren. Gevolg was dat bij de daarop volgende botsing twaalf treinwagons ontspoorden. De chauffeur van de grote vrachtwagen, de treinbestuur der en een passagier werden ernstig gewond toen de trein op de vrachtwa gen inreed. Het incident deed zich voor in het district Tula, ten zuiden van Moskou. Alleen snel optreden van de bestuurder en zijn assistent om de trein af te remmen voorkwam dat het ongeval rampzaliger vormen aan namen. DEN HAAG De duizend Nederlandse militairen die momen teel in Noord-Irak zijn gelegerd, zullen binnen een maand te rugkeren naar Nederland. Dat heeft minister Ter Beek van de fensie gisteren in Brussel gezegd. Troepen van de Verenigde Na ties zullen de taken van de naast uit Nederland ook uit de Vere nigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk, Canada, Australië, Spanje en Italië afkomstige troepenmacht in Noord-Irak overne men. De eerste groep Nederlandse militairen vertrok eind april naar Noord-Irak. Begin mei waren de duizend militairen via Zuid- oost-Turkije naar Irak overgebracht. Het gaat om 400 mariniers en 600 landmachtmilitairen, voornamelijk dienstplichtigen van de genie. De Nederlandse militairen werden uitgezonden om de Kurden te beschermen, tentenkampen op te zetten en medische hulp te bieden aan de vluchtelingen. Dode bij brand Liberiaanse tanker OSLO Op de Atlantische oceaan ten westen van Angola is gisteren een tanker met 260.000 ton Iraanse olie aan boord na een explosie in brand gevlogen. Volgens een Noors reddingscentrum kwam ten minste een van de 32 bemanningsleden om het leven. Zevenentwintig mensen werden door andere schepen uit het met olie besmeurde water gehaald. Vier ande ren worden nog vermist. Na de explosie op de onder Liberiaanse vlag varende tan ker ABT Summer stroomde een nog onbe kende hoeveelheid olie in zee. Er zou ech ter geen gevaar voor vervuiling van de kust zijn omdat het schip zich meer dan 1400 kilometer teh westen van Angola be vond. Minister Genscher bezoekt Den Haag DEN HAAG De Duitse mi nister van buitenlandse zaken Hans-Dietrich Genscher zal volgende week dinsdag in Den Haag besprekingen voeren met collega-minister Van den Broek. Een dag later komt diens Griekse collega Samaras naar Den Haag. Beide bezoe ken houden verband met het Nederlandse voorzitterschap vanaf 1 juli van de EG-minis- terraad, evenals de besprekin gen die staatssecretaris Dan- kert vandaag en morgen in Madrid en Lissabon met zijn Spaanse en Portugese collega's zal voeren. DERLANDSE' VRIJHEIDSSTRIJDER UIT ERITREA: ,rt MIE KROL ,TEN Hij is drie /ei n 'onder water' ge- ;t. Heeft vergaderd en gevierd met zijn Eri- landgenoten in Rot- im en Amsterdam, xmiddag om twaalf nam hij één minuut in acht, omdat de >ische hoofdstad Ad- Abeba gevallen was, een ook de definitieve {ijding van de 'provin- If' Eritrea betekende, na il jaren vechten. ,',°j mik; eb drie dagen niet gesla- in ben een beetje moe", tschuldigt Yamane Frey ich thuis in Holten met offelijke glimlach. In zijn kamer getuigen ballon- ft'j 'an barstensvolle vreug- e zijn opgehangen door rouw Hadas en de kinde- ,Ik kreeg tranen in m'n toen ik dat zag". Voor brtret van zijn vader („hij pie jaar geleden gesneu- j branden kaarsen. 'n, ne, voormalig vrijheids- ">r en sinds negen jaar in land, heeft geen ien voor het gevoel dat werweldigt als hij op het ^ierm zijn kameraden de ve sche hoofdstad ziet bin- •>kken. „Ik was erbij ge- als ik in '82 niet had n vluchten", verzucht k heb twee en een half meegevochten bij het het Eritrese volksbe- 0( igsfront". Een broekspijp optrekkend en wijzend naar een enkel: „Schotwond". Ach ter zijn oor zit ook een litte ken: doof geslagen. Yamane vluchtte naar Nederland, werd drie keer geopereerd en kreeg zijn gehoor terug. „Toen hij kwam was ik al twee jaar in Nederland", vertelt zijn vrouw. „Ze vroegen van de Etiopische regering: waar is jouw man? Ze dreigden met vreselijke dingen, dus moesten wij wel weg". Haar voettocht met twee kinderen naar Su dan duurde viif verschrikkelij ke dagen. Onderweg stierf hun zoontje van honger en uit putting. Dochter Ruta (vrucht) overleefde de tocht. Ze is nu een exotische bloem van vijf tien en bezoekt de mavo. In Holten zijn de beide andere kinderen geboren: dochter Ga- net (hemel) en zoontje Blen (oogappel). Ze hebben het naar hun zin, zegt Yamane eenvou dig. „We hebben binnen zes maanden asiel gekregen. Ik heb nu de Nederlandse natio naliteit. Maar ik voel me na tuurlijk Eritreër". Meubelmaker Het is niet bij een gevoel ge bleven. Yamane verdient al ja ren de kost als meubelmaker, maar tien procent van zijn loon gaat naar het EPLF, ver telt hij. „In mijn vrije tijd treed ik op als zanger. Voor landgenoten in heel Europa. Ik ben praktisch elk weekend op pad. Ik zing liederen over mijn land, voornamelijk poli tieke liederen die ik zelf schrijf. Ik begeleid mezelf op gitaar en op karar, een Etri- trees instrument. Ik heb veel succes. In augustus geef ik elk jaar een concert in Bologna, voor achtduizend landgenoten. Ze kopen veel bandjes van mij. Ik heb er veertig tot vijftig 'mille mee verdiend. Dat is al lemaal naar het EPLF gegaan. Ik hou niets voor mezelf. Ik moest dit doen voor mijn land". Zijn vrouw Hadas: „Yamane zong, ik zorgde thuis voor de kinderen. Het was wel moei lijk, vooral in het begin, maar dat heb ik voor hem overge had. Hij geeft alles voor z'n land, ik voor m'n gezin. Ge lukkig heb ik hier in Holten nu veel vrienden en kennis sen". „Ik ben nooit met de kinderen naar de speeltuin geweest", bekent hij, „maar mijn vrouw begrijpt het. Het is nu geluk kig afgelopen. Eritrea is be vrijd, ik kan nu privé gaan zingen". Met hulp van dochter Ruta doet hij een poging een van zijn liederen te vertalen. „Als je niet helpt om de doorn uit het vlees van je broeders te trekken, verspeel je je rechten. Dan kun je later niet meer zeggen: dit is mijn land". Het regime is gevlucht, de re bellen zijn heer en meester, wat nu? „Ik denk dat het honderd pro cent goed komt met Eritrea. Een volk van vier miljoen mensen dat een dictatuur over 35 miljoen Etiopiërs kan ver slaan is ook in staat z'n eigen toekomst op te bouwen. Ons land is kapot gemaakt, maar het EPLF heeft er een pro gramma voor klaar. Iedereen zal meedoen". Grijnzend: „God helpt handje". God? „Ja, hij heeft jaren tegen ons gevochten. Met droogte en sprinkhanen. Maar de laatste vijf dagen regent het in Eri trea zoals het sinds elf jaar niet meer gedaan heeft". Is hij niet bang voor verdeeld heid tussen de nieuwe Eritrese en Etiopische machthebbers over de vraag of heel Eritrea een eigen staat moet worden? Zo ja, dan heeft Etiopië toch geen zeehavens meer? Yamane is optimistisch en vol vertrouwen. „De bevrijdings- groepen werken al zeventien jaar samen, sinds de onttro ning van keizer Haile Selassie. Christenen en islamieten hand in hand. De mensen van het EPRDF, het Etiopische volks front, zijn onze broeders. We begrijpen elkaar, respecteren elkaar en helpen elkaar. Ik verwacht niet dat ze zich te gen een zelfstandig Eritrea zullen keren. Ons volk heeft een eigen taal, een eigen cul tuur, eigen provincies. En voor die haven vinden we wel een oplossing. Die kunnen ze toch gewoon gebruiken? Wij willen dat ook de Etiopiërs er beter van worden. Of niet soms, Ha ls dat niet wat simpel gedacht? „Ik heb niet veel school ge had", grinnikt hij. „Vanaf m'n achtste ben ik al meubelma ker, alle meubelen in deze ka mer heb ik zelf gemaakt, maar Een opgelucht pratende Yamane Frey uit Eritrea in zijn Holtense woning. Op de achtergrond zijn vrouw Hadas. FOTO: PERS UNIE ik weet wel dat we een vrij Eritrea voor een heel hoge prijs bevochten hebben. Zou jij een broek kopen met een gat erin? Nee, Assab, onze belang rijkste zeehaven, is van Eritra en daar laten we niet zomaar een hap uitnemen. We zullen geen centimeter van ons land afstaan". Yamane doorbreekt de stilte. „Ik mis mijn land heel ver schrikkelijk en ik wil graag te rug om het te helpen opbou wen. In Nederland hoor ik niet echt thuis. Niet dat ik ge discrimineerd word of zo. Dat mag ik niet zeggen, al doen de grappen van collega's over de honger en de oorlog in mijn land me heel erg pijn. Maar te ruggaan kan niet hals over kop. De kinderen zijn hier ge wend. Eritrea zegt ze prak tisch niks, behalve Ruta dan. We gaan dus niet hop vertrek ken. Maar ik ga er wel gauw heen om te kijken. Ik denk dat ik daar als meubelmaker of timmerman een goeie toe komst kan hebben". „Ik verlang erg naar m'n land", zegt Hadas. „onze moe ders wonen er nog". En Ruta? „Ik wil er heel graag heen om te kijken waar ik vandaan kom. Hoe ouder ik word hoe meer ik ernaar verlang. Maar ik weet niet of ik er wil blij ven. Eerst maar 's de mavo af maken en dan misschien de meao". „In de handel kun je in Eri trea straks goed terecht, jonge mensen zoals jij hebben ze hard nodig", lacht haar vader het gevoelige onderwerpvan tafel. „In elk geval hoop ik in augustus niet meer in Bologna te zingen, maar in Asmara, onze hoofdstad". WIJNEN ISEL De ministers defensie van de 16 )-landen hebben giste- fi Brussel een verstrek- herstructurering van de )-strijdkrachten goedge- an dat besluit zal de van de Europese verde- l worden gevormd door 0.000 man tellend inter- ^eleger dat een multi-na- ^al karakter zal dragen, '.eer mobiele leger moet n 96 uur in het gehele agsgebied van de NAVO en worden ingezet.' ntstaan ervan roept vra- £bp die verband houden Wat 'de architectuur van- >a' wordt genoemd. De D claimt daarbij een soort irecht als het om de Eu- defensie gaat. De EG naar een politieke een- ing. Intussen is de West )ese Unie (WEU) even- )p zoek naar een plaatsje de Europese zon. De is een uit negen landen inde organisatie die de )ese defensiebelangen be- Jt en daarmee voortdu- met minstens anderhalve voet. op het terrein van de NAVO staat. Dat wordt overi gens als niet bezwaarlijk be schouwd. Er bestaan immers Europese defensiebelangen die niet door de NAVO kunnen worden behartigd. Het bewijs daarvoor is tijdens de Golfoor log geleverd. De voorgenomen architectuur van Europa is het afgelopen jaar evenwel een stuk inge wikkelder geworden. Dat komt omdat de EG-landen op hun speurtocht naar een poli tieke eenheid hebben- ontdekt dat zo'n eenheid niet effectief kan zijn als die niet steunt op een eigen buitenlands en de fensiebeleid. Dus werd de sim pel ogende mogelijkheid geop perd de WEU in de EG te schuiven. De Amerikanen strooiden roet in dat eten. Zij bekeken de Eu ropese, en vooral de Brusselse plannen met een meer dan ge woon wantrouwen. Immers, als de Europeanen hun eigen defensieboontjes zouden gaan doppen, zou dat de rol van de NAVO - met de VS in de hoofdrol - verder uithollen. Dus heeft Washington zijn Eu ropese bondgenoten in de NAVO duchtig de wacht aan- Geslaagd Wie ergens voor slaagt wil dat graag aan de wereld tonen. De jonge Ameri kanen die zo juist hun op leiding heb ben voltooid aan de mari ne-academie in Annapolis zoeken af koeling in de rivier de Se vern, voor het laatst ge kleed in dit wollen uni form. FOTO: AP 3 VUNDERINK HET LEVENDE EILAND Een paar weken later breekt de grote dag aan, waarop iaandenlang hebben gewacht: de giro-raket zal voor het 3f|het luchtruim kiezen! Het toestel ziet er maar vreemd uit tfjn enorme stalen bol, die de raket in een rechte baan moet hèn. Rob en Winter klimmen aan boord en wanneer zij de gsisluiten weten zij, dat zij voorlopig in letterlijke zin van de zijn afgesloten. Hoe zal de tocht verlopen? Ze zitten wel itje In spanning, maar ze zullen de handen wel te vol heb ben om zich zorgen te maken. De kogel begint langzaam te draaien, wint geleidelijk aan snelheid en suist tenslotte met een reusachtige snelheid rond. Dan klinken de eerste ontploffingen in de hulpraket, die het toestel zijn eerste snelheid moet geven. De hulpraket zal het aethermonster voortstuwen tot op 15.000 meter hoogte, ledereen volgt met spanning de start, obk Butcher, die weer in zijn hoge toren zit, de koptelefoon over de oren en de vinger op de seinsleutel.... Geheime dienst onderzoekt drinkwater Bush WASHINGTON De Ameri- kaanse geheime dienst onder zoekt het drinkwater van het Witte Huis en andere plaatsen waar president George Bush, diens echtgenote Barbara en hun hond Millie verblijven. Het onderzoek moet uitwijzen of er iets in het water zit dat bij alle drie auto-immuunziek- ten kan hebben veroorzaakt. Deze week maakte ook vice- president Quayle zich al zor gen om het water en vreesde hij voor zijn schildklier. Vol gens medische deskundigen is het alleen buitengewoon toe vallig dat de Bushes en hun hond alle drie binnen 25 maanden te kampen hebben met verwante aandoeningen. MOSKOU Terwijl Gor- batsjov met negen hoof den van Sovjetrepublie ken, onder wie de Russi sche leider Jeltsin, druk aan het sleutelen is aan een nieuw Unieverdrag, heeft hij er plotseling een tegenstander bijgekregen. De Opperste Sovjet, het par lement van de Sovjetunie, .maakt opeens groot bezwaar tegen de formule 'negen plus een'. De wetgevers in het Kremlin zeggen alleen ge noegen te nemen met 'negen plus een plus een'. Zij vinden dat naast de negen repu blieksleiders en Gorbatsjov ook het parlement vertegen woordigd moet zijn. Het Unie verdrag-in-wording gaat niet alleen de verhou ding tussen het Kremlin en de verschillende Sovjetrepu blieken regelen, maar schrijft ook nieuwe parle mentaire verkiezingen voor. Daar zit hem de kneep, want een groot aantal conservatie ve parlementsleden kan zich niet verheugen in populari teit bij de massa en hoeft na verkiezingen niet meer op een zetel te rekenen. Com mentator Nikitinski merkte gisteren in het liberale dag blad Komsomolskaja Pravda op dat het parlement zich laat leiden door zijn instinct tot zelfbehoud. Vijftien min zes Het jongste geweld in de Bal- tische republieken herinnert eraan dat de onderhandelin gen in Gorbatsjovs buiten huis te Novo-Ogaijovo even zeer recht hebben op de be naming 'vijftien min zes'. Het nieuwe Unieverdrag van Gorbatsjov heeft tot doel de Sovjetunie bij elkaar te hou den. Van de zes republieken die bedanken voor Moskou's voogdijschap is Armenië be zig de geestelijke vader van de perestrojka nieuwe ellen de te bezorgen. Tijdens zijn recente bezoek aan Frank rijk verklaarde de Armeense nationalistische leider Ter- Petrosjan dat zijn republiek onafhankelijkheid zoekt langs de weg die de Sovjet grondwet voorschrijft. Met hun variant op het onaf hankelijkheidsstreven bren gen de Armeniërs president Gorbatsjov in een lastig par ket. Om te beginnen wordt hij niet moe de Balten voor te houden dat uittreden uit de Sovjetunie kan, maar al leen conform de wet. Hoe kan hij de Armeniërs met goed fatsoen tegenhouden als dezen zich aan die wet hou den? Laat hij hen na de voorgeschreven periode van vijf jaar inderdaad gaan, dan volgen anderen - eventueel noodgedwongen - het Ar meense voorbeeld. Laat hij hen niet gaan, dan schreeu wen de Balten van de daken: „Zie je wel dat het Kremlin heeft Verkiezingen Vreemd genoeg zwijgen alle partijen in de Sovjetunie, in clusief de president en zijn medewerkers, over een zeer belangrijke omstandigheid. Het op stapel staande Unie verdrag impliceert ook nieu we présidentsverkiezingen, waarmee de na zes jaar pere strojka zeer impopulaire Gorbatsjov zijn politieke kop riskeert. Waarom, zou je je af kunnen vragen, zijn de leden van het nationale parlement zo bang dat hun hoofd zal rollen en de hoogste baas van het land niet? door Mare de Koninck WASHINGTON Nu velen van u, zo begrijp ik, deze zomer voor het eerst van hun leven naar de Verenigde Staten op vakantie zullen komen, aangetrokken door de betaalbare dollar en behept met post-Golfoorlogse neo- Amerikanofilie, wil jk de eerstelingen met wat nuttige wenken graag een klein beetje voorbereiden op hetgeen hun in dit exotische land te wachten staat. Vriendelijkheid en positivisme zijn in de Verenigde Staten een verplichte omgangsvorm. Alles wat u hier overkomt en wat niet uitgesproken rampzalig is, is dus meteen 'great' of 'marvellous' of 'terrific' of 'gorgeous'. Iedere Amerikaan die u ontmoet, behoort u met groot enthousiasme te begroeten. „Hi, (spreek uit: haaj) my name is Piet Bezems. How are you doing?", zegt u dan. Nou ja zeggen, u roept het meer. „Hi, and I am Bill. Nice meeting you Piet", krijgt u dan terug. Los van de formele introductie is ook de groet-in-het- voorbijgaan, het 'goeiedag' zeg maar, in Amerika een vrij omslachtig ceremonieel. De kassière (m/v) in de supermarkt kan u aanspreken met een geestdriftig „Hi, how are you today Toen ik nog maar pas in dit land woonde, placht ik op zo'n vraag nogal omstandig te gaan uitleggen in wat voor stemmingen ik mij in de loop van de dag zoal had bevonden. Dat is echter niet de bedoeling. „How are you this evening" of kortweg „How are you doing", betekent eigelijk gewoon hallo. En uw reactie, te weten „I'm fine. And yourself?" betekent ook hallo. Wat het finale „I'm in pretty good shape also, thank youvan de kassière dan nog betekent, dat weet ik zelf eigenlijk ook niet. Als de ontmoeting kort en zakelijk is geweest, bijvoorbeeld aan zo'n kassa, dan luidt na het afrekenen het vaarwel steevast„Have a nice day". U antwoordt dan ten minste met „You too, bye-bye", maar liever met iets van „Thank you, take care" of „You too, bye, bye, take it easy now". Ik hoor u al zeggen zoiets zie ik mezelf straks daar in Amerika nog niet zeggen maar gelooft u mij, de mensen achter u in de rij gaan helemaal niet ongeduldig staan doen als u het vluchtige en eenmalige contact met de kassapersoon in de supermarkt afrondt met een luid: You make sure you enjoy your day also sweethart. And you take it easy now. Bye-bye. Nice talking to you. Take care". De hoeveelheden eten die in dit gulle land worden geserveerd, zijn meestal fenomenaal. Als u er al in slaagt het voorgerecht de baas te worden, dan is vervolgens een biefstuk van een klein pond heel gewoon en is ook de enorme salade met croutons en echte namaakspekjes al een maaltijd op zichzelf. U mag niet minder dan 15 procent fooi geven, tenzij u ontevreden zou zijn over voedsel of bediening. De service is echter altijd vlot en uitermate vriendelijk („Hi, how are you guys doing this evening", afijn, ik hoef u niks meer te vertellen). Let u wel op of het bedieningsgeld niet al door het personeel aan de rekening is toegevoegd. Hier en dapr pleegt dat te gebeuren als men vreest dat buitenlanders de 15 procentscode niet kennen. Toont u zich wat mij betreft dan gerust ontstemd over het feit dat de klant de principiële vrijheid is ontnomen zelf de hoogte van de fooi vast te stellen (op 15 procent, dat wel, maar toch). Ten slotte, beseft u wel dat de USA in de zomer over bijna zijn gehele reusachtige oppervlakte een gloeiendheet land is. Maar neem toch een vest mee, want een mens krijgt telkens weer een klap als-ie bezweet een airconditioned gebouw ingaat. Verder is de maximaal toegestane snelheid op autowegen nergens hoger dan 104 kilometer (65 mijl) per uur. Eenderde deel van de VS woestijn en men loopt overal in de natuur - zelfs nier bij mij aan de rand van Washington - de kans op een dikke slang te trappen. Voor de rest is Amerika een heerlijk land om te bereizen. Ik weet zeker dat u het terrific zult vinden tussen al die vriendelijke Amerikanen. So, have a great vacation. Enjoy your stay. Take care. Bye-bye. It was nice talking to you. And .make sure you take it easy. Now.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5