Paus gaat 'begeerten des vlezes' te lijf Geen feministische theologie voor Gereformeerde Bonders Zendingsschip in Book of Records JT CeidócSouocmt Rabbijn Evers kan alsnog examen doen COMMENTAAR GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CeidoeSouocwt WOENSDAG 29 MEI 1991 PAGB AMSTERDAM Opperrabbijn Sitruk van Frankrijk en opperrabbijn Liebermann uit Antwerpen zijn alsnog bereid rabbijn mr.drs. R. Evers het rabbinaal examen af te ne men. Maar Evers, rector van het Nederlands-Israëlietisch Seminarium in Amsterdam, heeft laten weten geen belang stelling meer te hebben. De opperrabbijnen lieten vorig jaar op het laatste moment weten Evers niet het examen te kunnen afnemen. Aanleiding waren allerlei ongunstige be richten over de religieuze opvattingen van Evers. Onder zoek leerde dat de belastende beweringen ergens op ge stoeld waren. Evers werd op 1 februari 1990 tot rector van het seminarium benoemd. Het curatorium van het semina rium bad met de benoeming gewacht totdat Evers zijn exa men zou hebben afgelegd, maar meende dat zij niet kon worden uitgesteld nu het examen buiten zijn schuld niet was doorgegaan. Het curatorium van het Nederlands Israë- lietisch Kerkgenootschap (NIK) laat de zaak nu rusten. Een i antwoord is iets waar we vierentwintig uur te laat aan denken. Nieuwe bisschop Namen sluit theologische afdeling seminarie NAMEN De nieuwe bisschop van Namen, André-Mutien Le onard, heeft besloten de theologische afdeling van het priester seminarie van Namen te sluiten. Priesterkandidaten zullen voortaan hun theologische opleiding volgen aan de theologische faculteit van de Katholieke Universiteit van Louvain-la-Neuve of aan het instituut voor theologie van de jezuïeten in Brussel. Bovendien zijn de priesterstudenten verplicht tijdens hun oplei ding te wonen in het St. Paulusseminarie, het seminarie van de univerisiteit van Louvain-la-Neuve. Leonard, wiens behouden de opvattingen binnen het bisdom kritiek hebben opgeroepen, was tien jaar rector van dit seminarie, voordat de paus hem dit jaar tot bisschop benoemde. De theologische afdeling, het Centre de Senève, heeft de afgelopen jaren haar aanbod vergroot om meer studenten te trekken die belangstelling hebben voor theo logie maar geen priester willen worden. Volgens de woordvoer der van het bisdom wil Leonard priesters met „een sterke rug- gegraat", die op de best mogelijke manier zijn voorbereid op hun moeilijke werk in een geseculariseerde samenleving. Tear Fund-medewerker blijft in Addis Abeba ADDIS ABEBA De evangelische organisatie Tear Fund blijft voorlo pig hulp verlenen in de Etiopische hoofdstad Addis Abeba, ondanks de gewapende strijd in en om de hoofdstad. De waterbouwkundige Daniël Scho tanus van Tear Fund heeft besloten voorlopig in Etiopië te blijven. Hij helpt de Kale Heywet Kerk bij haar watervoorzieningsprogramma. Dit kerkgenootschap bestaat uit kerken van voornamelijk evangelische sig natuur. Ondanks de onderdrukking van de kerken onder het marxisti sche bewind is het ledental de afge lopen jaren gestegen tot ruim ander half miljoen. Verrassing WARSCHAU Tijdens zijn vierde bezoek aan Po len dat zaterdag begint en tot zondag 9 juni duurt, treft paus Johannes Pau- lus II een katholieke kerk aan die 'probeert met haar nieuw verworven positie haar ethische opvattingen in de Poolse wetgeving te doen zegevieren. Na het succes van de invoe ring van katholiek godsdienst onderwijs op de openbare scholen, moesten de Poolse bisschoppen deze maand een teleurstelling wegslikken. Het parlement bleek niet bereid voor de komst van de paus een totaal verbod van abortus af te kondigen, zoals de bisschoppen vurig hadden bepleit. De paus liet deze week blijken teleurgesteld te zijn over het gebrek aan moraal in zijn land. Hij riep op tot een gees telijke en morele vernieuwing van de Polen. Zij moeten zich niet overgeven aan de „be geerten des vlezes". Armoedegrens De paus treft nu een land aan waar de euforie over de her wonnen democratie allang voorbij is. Ongeveer zes mil joen inwoners leven onder de armoedegrens. Volgens een opiniepeiling is 70 procent van de bevolking ontevreden over de leefomstandigheden. Een uiting daarvan waren de laat ste dagen stakingen van de vuilnisophalers en de bus- en trambestuurders in Warschau. De directeur van het Poolse planbureau, Jerzy Eysymontt, voorspelde vorige maand voor dit jaar een achteruitgang van het nationale inkomen met 5 tot 6 procent en een inflatie van 90 procent. Hij pleitte voor nog meer bezuinigingen op de overheidsuitgaven. De offers die de arbeiders on der het communistische regi me voor de vrijheid hebben gebracht, zal de paus herden ken tijdens zijn bezoek aan het monument voor het arbeider sprotest in Radom. In deze Enorme mensenmenigten kwamen op de been bij het eerste bezoek van de paus aan Polen in 1979. stad braken in 1976 stakingen uit tegen de forse verhoging van de kosten van de levens middelen door de communisti sche regering. Vele stakers gingen de cel in. De positie van de kerk, waar bij meer dan negentig procent van de bevolking is aangeslo ten, is door de democratisering van het land veranderd. Stond zij onder het communistische bewind garant voor de vrij heid, onafhankelijkheid en soevereiniteit van Polen en was zij de enige instelling die voor de bevolking geloofwaar dig was, nu staat zij onder kri tiek van veel Polen. Een opiniepeiling gaf enige maanden geleden aan dat tweederde van de Polen vindt dat de kerk te veel macht heeft. Volgens een ander on derzoek verzet 59 procent zich tegen een totaal verbod van abortus. Slechts 12 procent van de Polen zou het met de bis schoppen eens zijn, dat abortus onder alle omstandigheden on geoorloofd is, ook als het om incest en verkrachting gaat. Uit het feit dat er onder de huidige, liberale wet per jaar honderdduizenden abortussen worden gepleegd, is duidelijk dat de opvattingen van de kerk ook vroeger niet altijd door de gelovigen werden ge deeld. De bisschoppen willen verder dat de scheiding van kerk en staat uit de grondwet wordt geschrapt en dat het rooms-ka- tholicisme weer staatsgods dienst wordt. De houding van de bisschop pen roept verzet op bij de klei ne kerken, die ongeveer twee procent van de bevolking ver tegenwoordigen. De synode van de hervormde kerk (5.000 leden) sprak onlangs uit dat „het forceren van een beslis sing" in de abortuskwestie „een nederlaag betekent voor de kerk als morele kracht". „Christus kwam immers niet om te oordelen en te straffen, maar om de mensen te redden van het kwaad", aldus de sy node. De lutherse theoloog dr. Karol Karski, hoofdredacteur van een Pools tijdschrift voor oecu mene, is evenmin gelukkig met wat hij ziet als een kruis tocht van de RK kerk. Vol gens hem hadden de religieuze minderheden het onder het communistische bewind rela tief beter dan nu. Zij zijn'van zorg vervuld over de pogingen van de kerk om Polen een „clericaal, rooms stempel op te drukken", aldus Karski, die vreest dat het bezoek van de paus dit streven van de kerk FOTO: AP alleen maar zal versterken. De paus neemt op 5 juni deel aan een gebedsdienst in de or thodoxe kathedraal van Bia- lystok. Op de laatste dag van zijn bezoek is er een oecume nische gebedsdienst in de lu therse kerk van de Heilige Drieëenheid in Warschau. De paus wordt ook geconfron teerd met spanningen binnen de katholieke kerk. Op 2 juni zal hij in de kathedraal van Przemysl bijeenkomen met le den van de met Rome verbon den Oekraïns-Katholieke Kerk, onder wie kardinaal Myroslav Loebatsjivski die on langs na een ballingschap van 52 jaar naar de Oekraïne te rugkeerde. De kathedraal is echtèr bezet door enkele rooms-katholieken die er niets voor voelen hun kerk te delen met de Oekraïnse gelovigen, ondanks een bevel daartoe van de paus zelf. Het is nog onzeker of deze bijeenkomst doorgaat. Antisemitisme Op de laatste dag van zijn be zoek ontvangt de paus een vertegenwoordiging van de joodse gemeenschap in Polen. Ongetwijfeld komt dan de af faire rond het karmelietessen klooster in Auschwitz aan de orde. De zaak is goeddeels tot een oplossing gebracht. In januari 1990 stak Macharski de eerste spade in de grond voor de bouw van het bezinningscen trum op anderhalf kilometer van het concentratiekamp. In dit centrum wordt niet alleen het karmelietessenklooster ge vestigd, maar komen ook een gastenverblijf en een congres ruimte. Maar bij gebrek aan geld is het centrum nog steeds niet voltooid. Tijdens de verkiezingscampag ne vorig jaar laaide de discus sie over het antisemitisme in Polen opnieuw op na uitlatin gen van de huidige president Lech Walesa. Als president spant hij zich in om de betrek kingen met de jóden te verbe teren. Hij stelde een raad ter bestrijding van het antisemitis me in en vroeg vorige week Israël om vergiffenis voor wat de joden tijdens de Tweede Wex-eldoorlog op Poolse grond is aangedaan. De bisschoppen wezen begin dit jaar antisemi tisme af als in strijd „met de geest van het Evangelie en de christelijke visie op menselijke waardigheid". De bisschoppen noemden het „niet terecht" en „kwetsend" dat de Polen gere geld antisemitisch worden ge noemd, maar ook zij kunnen niet om de cijfers heen. Vol gens een in maart gepubliceer de opiniepeiling vindt eender de van de Polen, dat de in vloed van de joden te groot is, ook al is het aantal joden in het land van 3,5 miljoen voor de Tweede Wereldoorlog ver minderd tot ongeveer 10.000 nu. Ongeveer 5 procent van de bevolking is volgens dit onder zoek te beschouwen als ex treem antisemitisch, 10 pro cent als sterk antisemitisch en 16 procent als gematigd of zwak antisemitisch. De getrapte verkiezing van de leden van de Eerste kI heeft toch nog een verrassing opgeleverd: dank zij voor stemmen is de alom gerespecteerde voormalige regei commissaris prof. mr. H.D. Tjeenk Willink verkozt plaats van prof. mr. J.Th.J. van den Berg die hoger kandidatenlijst van de PvdA stond. De nipte verkiezin Tjeenk Willink heeft verstrekkende gevolgen. De PvdA-fractie in de Eerste Kamer heeft zich namelijk vi loofd haar lid mevrouw E.M.P. Baarveld-Schlaman vi dragen als de nieuwe voorzitter van de Senaat. De heeft evenwel buiten de waard gerekend. Ten eersti toen nog niet bekend dat de PvdA bij de statenverkiez zo'n dreun zou krijgen. Maar wat in feite nog erger w fractie zondigde tegen de spelregel: 'De Eerste Kam< noemt, evenals de Tweede Kamer, haar voorzitter uit den voor de duur van de zitting'. Met andere woordt oude fractie had de voordracht helemaal niet mogen En een getalsmatig zoveel zwakkere nieuwe PvdA-frai nog meer dan in de vorige Senaat afhankelijk van de wil van de andere partijen. En die blijken een grote keur te hebben voor Tjeenk Willink boven mevrouw veld. Ook de PvdA-trojka Kok/Wöltgens/Sint is zeer pi uit over de kandidatuur-Tjeenk Willink en heeft zijn Eerste-Kamerfractie, maar bovenal mevrouw Baarve een baksteen laten vallen. Ze kon weinig anders doen d eer aan zichzelf houden en haar kandidatuur intrekke HeT blijft desondanks een onverkwikkelijke situati vorige PvdA-fractie krijgt alsnog een tik op haar vi omdat ze niet goed heeft nagedacht. En bovenal is de p ke loopbaan van mevrouw Baarveld of zij nu gesel voor deze zware functie of niet schade toegebracht gelukkig zeggen alle andere betrokkenen eendrachtig d nooit meer mag gebeuren. We zullen zien of mevrouv als partijvoorzitter over vier jaar zelf wèl in de Eerste komt. OVERIGENS kunnen de politieke gevolgen van de I Kamerverkiezing aanzienlijk zijn nu het kabinet op ef ringere steun uit die hoek mag rekenen. CDA en Pvd schikken samen over 43 (was 52) van de 75 zetels. Aanj Eerste-Kamerleden vaak stemmen zonder zich te store de partijdiscipline, kan het nog wel eens spannend w wanneer het kabinet omstreden wetsvoorstellen in de I brengt. Immers zes senatoren kunnen door afwijkend het kabinet in grote verlegenheid brengen. Legalisering van drugs De laatste tijd wordt steeds vaker gepleit voor het vri; van de handel in verdovende middelen. Onlangs geb dat door de nieuwbenoemde hoofdcommissaris van de I politie B. Poeiert. Vorige week deed prof. mr. J.C.M. Li advocaat-generaal bij de Hoge Raad en buitengewoon b raar procesrecht het nog eens dunnetjes over. Bestrijdin de handel in drugs bezorgt politie en justitie volgens veel te veel werk en de gevangenissen komen er ten oi te veel te vol door te zitten. VOLGENS beide pleitbezorgers heeft een rigoureuze j dering van het beleid tot gevolg dat de hele markt vai dovende middelen instort. De 'aardigheid' zou er in dat immers voor de dealers af zijn. Drugs kosten dan niet dan een pilsje. En daar valt niets meer op te verdiener logische gedachtengang. Merkwaardig is alleen wel dat nu nog geen geluiden worden gehoord over de keerzijd deze medaille. Want wat gebeurt er als de drugs inde voor de prijs van een pilsje te koop zijn? Is er dan i geen interesse meer voor of zijn dan juist alle remme Niemand durft kennelijk te voorspellen welke andere j gen dan minder werk voor politie en justitie en meer i in de gevangenis het 'instorten' van de handel in dn onze samenleving straks heeft. NIJKERK De feminis tische- en bevrijdingstheo logie komen er niet zo best van af, bij de Gere formeerde Bond. Beide stromingen werden gehe keld door de voorzitter van de Bond, ds. C. van den Bergh uit Noordwijk aan Zee, in zijn openings woord op de jaarvergade ring van de Bond, die vandaag in Nijkerk plaats vindt. Een van de tekenen van het naderend oordeel is dat dit be gint bij de kerk, aldus Van den Bergh. „Is het niet een uiting van de anti-christ wanneer in de wereldkerk een bevrij dingstheologie hoogtij viert waarin alleen maar plaats is voor een Jezus die bevrijdt van aardse verdrukking en slavernij en waarin geen plaats is voor de Verlosser, Die bevrijdt van de slavernij der zonde en Die verzoent met God?" „Is het niet een teken van de tijd dat de feministische theo logie steeds verder doordringt in de kerk? Een theologie die een rechtstreekse aanval is op het belijden van de Kerk der eeuwen, van het geloof in God de Vader, in God de Zoon en God de Heilige Geest! Hoe zal men het hoogste lied van de Kerk nog kunnen vertolken als men niet meer mag roepen: Abba, Vader?" In de christelijke kerk is in de loop der eeuwen veel aandacht gegeven aan de tekenen der tijden, als de aanduiding van wat er in de eindtijd zal ge schieden. Hét teken van de tijd is volgens Openbaring 13 vers 9 het beest uit de afgrond, de anti-christ. Altijd is de vraag gebleven, wie er met deze anti-christ wordt bedoeld. Voor Calvijn was het duidelijk dat dit alleen voor het paus dom kan worden gezegd. De kanttekeningen van de Staten vertaling, die zeer beslist zijn in het aanwijzen van de pause lijke macht als de anti-christ, zeggen daarbij wel dat de naam anti-christ geen per soonsnaam maar een soort naam is. „Zeker is in ieder ge val dat de anti-christ er is om de gelovigen te verleiden en de kerk te beschadigen," aldus de voorzitter van de Gerefor meerde Bond. BEROEPINGEN Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Brielle G.J. Smit te Chaam. Bedankt voor voor IJzendoorn J.H.C. Olie te IJs- seimuiden-Grafhorst. Bedankt voor Drachten A.M. Langhout te Putten: voor Colijnsplaat F?.W. de Nooy te Mijnsheeren- land. Gereformeerde Kerken Beroepen te Delfzijl C.W. Kem penaar te Joure. Aangenomen naar Nijmegen (studentenpas toraat) mevr. M. van Leeuwen, gevangenispredikant te Grave, wonende te Velp. Gereformeerde Kerken vrijge maakt Beroepen te Zutphen L. Sollie te Delfzijl. Beroepbaar Dhr. S.S. Braaksma, Bovennieuw- straat 30, 8261 HD Kampen, tel.05202-25822. Evangelisch Lutherse Kerk Beroepbaar mevr.ds. E.S. Gai- ser, D. van Hasseltsteeg 60, 1012 NE Amsterdam, tel. 020- 6236495. EMMELOORD Het 77- jarige zendingsschip 'Dou- los' is opgenomen in het Guinness Book of Re cords. De Doulos (Grieks voor 'dienaar') is het oud ste in bedrijf zijnde passa giersschip. De internatio nale zendingsorganisatie Operatie Mobilisatie ge bruikt het schip als basis voor zendingsactiviteiten overal ter wereld. Operatie Mobilisatie (OM) is een internationale organisatie, die met zo'n 1.600 zendelingen trainingen verzorgt in evange lisatie en zending. Jaarlijks be schikt OM-Nederland, geves tigd in Emmeloord, over een budget van ruim 600.000 gul den. Het schip heeft verschei dene keren ons land aange daan. Het 6.670 ton metende schip werd in 1914 in de VS als 'Me dina' te water gelaten. In de Tweede Wereldoorlog werd het schip gebruikt bij geal lieerde troepenverplaatsingen. Van 1946 tot 1950 vervoerde het schip Europese emigranten naar Australië. Onder de naam 'Rome' bracht het schip bedevaartsgangers naar Rome, waarna het door de Italiaanse scheepsvaartmaatschappij 'Costa Line' werd omgebouwd tot luxe cruise-schip, de 'Fran- ka C'. In 1977 zou het 130 meter lan ge en 17 meter brede schip zijn gang naar de schroothoop ma ken, maar toen kocht OM het schip. De organisatie bouwde het schip om tot een varende boekententoonstelling met voornamelijk christelijke boe ken. Er is ook een conferentie ruimte. De 350 bemanningsle den zijn voor het grootste deel jongeren, uit alle delen van de wereld. Duidelijkheid gewenst over Samen op Weg- vestiging LEIDSCHENDAM Binnen twee jaar moet er duidelijk heid zijn over een eventuele gezamenlijke -huisvesting van de landelijke bureaus van de Nederlandse Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken. Is die duidelijkheid er binnen die termijn niet, dan zal het onderwerp gedurende een pe riode van minimaal vier jaar niet meer aan de orde komen, om zodoende het personeel niet te lang in onzekerheid te laten. Een en ander is besloten door de beslissende instanties van de twee Samen op Weg-part- ners. Een stuurgroep zal de komende tijd proberen met concrete voorstellen te komen. Al langere tijd wordt gespro ken over concentratie van de vestigingen van de landelijke hervormde en gereformeerde bureaus. De gereformeerden zijn al centraal gehuisvest in Leusden; de hervormden heb ben vestigingen in onder meer Leidschendam, Delft en Oegst- Beeld in Armenië: breiende vrouw wordt nagekeken door Russi sche militairen. FOTO: AP „Moskou verergert conflict Armenië" GENEVE De Wereldraad van Kerken beschuldigt de Sovjet regering ervan schuldig te zijn aan de escalatie van het conflict tussen de republieken Armenië en Azerbajdzjan. Volgens Ninan Koshy, directeur van de commissie internationa le zaken, is de verhevendiging van het conflict vooral te wijten aan de acties van de Sovjtetroepen tegen een aantal Armeense dorpen aan de grens van beide republieken. De Wereldraad is van plan een delegatie naar Armenië te sturen om informatie te verzamelen over de gespannen situatie in dit deel van de Sovjetunie. Daarnaast wil de delegatie de plaatselij ke kerken pastorale steun geven. De raad antwoordt hiermee op herhaalde verzoeken van het hoofd van de Armeense Apostoli sche Kerk, Katholikos Vasken I. De Armeense kerk is bij de Wereldraad aangesloten. De afgelopen drie jaar heeft de We reldraad diverse keren bij de Sovjetregering geprotesteerd tegen de schending van de mensenrechten in Nagorny Karabach. Het gebied met tussen de 100.000 en 150.000 inwoners, wordt al de cennia lang door zowel Azerbajdzjan als Armenië opgeëist. Uitgave: Westerpers bv (behorende tot Sljthoft Pers bv). Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden. Telefoon: 071 - 122 244. Telefax: 071 - 134 941 Postadres: Postbus 11, 2300 AA Lelden. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk. Telefoon: 070 - 3190 933. Telefax: 070- 3906 717. Postadres: Postbus 9, 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur: J. Leune. Adjunct-hoofdredacteur: J. Timmers. Chef-redacteur: G.- J. Onvlee. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808): L, van Koot. n Herpen (chef), F. Buurman, Sport Leiden e.o. (tel. 071 - 144 049): K. van Kesteren. Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel: 070 - 3190 815): A. van Rijn (chef), W. Bunschoten, drs. C. van Haersma Buma, A. van E. Huisman, H. Jansen, drs. J. van Leeuwen - Voorbij, R. de Roo, drs Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834): K. van Wees (chef), G. Ansems, B. Jansma H Plët. Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L. Koolstra, drs. P van Velthoven. Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef), S. Evenhuls, S. Pieterse. Redactie-s (tel. 070-3190 819): T. Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van: - freelance-medewerkers en -correspondenten In zijn verspreidlngsgeble - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Ui redactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Ne en België. De algertiene verslaggevers van Pers Unie zijn drs. K. Swiei M. van de Ven. De parlementaire redactie bestaat uit R. In 't Hout (chef) leveld, D. Hofland, P. Koopman en D. van Rietschoten. - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten in het buitenland: S. Akkerman (Praag), drs. D. J. van den Bergh (Peking), drs. H. Botje (Tunis), A. Courant (Ath R. Hasselerharm (Johannesburg), T. Heard (Kaapstad), drs. A. Heering B. van Huët (Parijs), M. de Konlnck (Washington), H. Kultert (Nieuw Del F. Lindenkamp (Sao Paulo), R. Simons (Londen), drs. R. Vunderlnk (Mo W. Werkman (Jeruzalem), E. Winkels (Barcelona), G. van Wijland (Belgi F. Wijnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel). De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve en publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London. V ster: M. de Cocq. r. van 08.30 tot 17.00 uur. Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 op ma. t/m vr. van 18.00 tot 19.00 uur, op za. va tot 15.00 uur. Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand 25,70 per kwartaal 76,60 per jaar 294,30 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 35 Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2