ïcidócSouACWit Ontslagen muziekschool niet illeen voor rekening Leiden" Elly Kerckhoffs stapt uit raad Vrouwen zijn tevreden over brandweercultuur li Geef de krant aan papa Ceidae (2omant STAD OMGEVING/KUNST/RTV VTERIM-MANAGER DICK TESSELAAR: Rembrandt-atelier: moderne kijkdoos mmmÊÊÊI GILLEREN MAG GEEN GELEGITIMEERD NIETSDOEN ZIJN >er aandacht voor voorkomen misdrijven )EN Surveilleren- ?enten moeten met duidelijk doel de op. Surveilleren geen gelegitimeerd loen zijn. Dat is een de suggesties waar de korpschef van de e politie, B. Poeiert, enten efficiënter wil en bij het voorko- van criminaliteit. wil bij deze zogenaam de pro-actie ook veelvuldig sa menwerking zoeken met de andere politiekorpsen en in stanties in de regio, een uit gangspunt dat nauw aansluit bij de opzet van de landelijke reorganisatie van de politie die momenteel wordt doorgevoerd en in 1993 moet zijn afgerond. „Voorkomen is beter dan het achteraf oplossen van al ge pleegde misdrijven. Op die manier krijgt Leiden geen prijs voor het hoogste aantal opgeloste misdaden zoals Alk maar vorig jaar, maar als de preventieve actie goed werkt mag het oplossingspercentage in Leiden best stabiliseren". Over de nieuw te stellen prio riteiten en de daaruit voort vloeiende invulling van taken van de politie, wil de medio april van dit jaar aangetreden korpschef snel de discussie openen. Poeiert wijst erop dat de veiligheid en onveiligheid van mensen zeer subjectief is. Straten met graffiti, donkere hoeken en hoge bosschages zorgen voor gevoelens van dreiging. Maar ook een moord om een parkeerplaats en een simpele inbraak. Voorhoeve geïnstalleerd Dr. ir. J. Voorhoeve, voormalig fractievoorzitter van de VVD- Tweede Kamerfractie en nu di recteur van Cllngendael, insti tuut voor internationale be trekkingen, is gisteren geïn stalleerd als bijzonder hoogle raar aan de Rijksuniversiteit Leiden. Tijdens zijn inaugurele rede pleitte hij voor een gron dige herziening van de verhou dingen tussen de verschillende internationale organisaties. Aan de Leidse universiteit zal hij colleges bestuurskunde ge ven, met name gericht op de politiek-bestuurlijke aspecten van internationale organisaties. FOTO: WIM VAN NOORT !IDEN De kans is ;t uitgesloten dat de meente Leiden moet draaien voor omvang- ke wachtgeldverplich- igen als de streekmu- ikschool Leiden en [ïstreken docenten gaat tslaan. Ontslagen zijn dit moment overigens it aan de orde, maar •se bezuinigingen van- 1993 bedreigen de looi met afslankingen. Vermindering van het aantal banen is niet op voorhand uitgesloten. Er werken momenteel meer dan 70 docenten. Interim-manager Dick Tesse- laar ontkent dat de gemeente Leiden kans loopt op een on verwachte en ernstige finan ciële aderlating. Die zou kun nen worden veroorzaakt doordat de muziekdocenten in grote lijnen de arbeids voorwaarden en rechtspositie hebben van de Leidse ambte naren. De docenten krijgen hun salaris nu behalve van Leiden ook betaald door Wassenaar, Voorschoten en Oegstgeest via de zogenaam de gemeenschappelijke rege ling. De laatste drie gemeen ten vinden echter dat de kos ten van de muziekschool de pan uit rijzen en eisen harde bezuinigingen. Als die onvol doende resultaat opleveren, stappen zij mogelijk op uit de gemeenschappelijke regeling. Dat de gemeenten daar tot nog toe van hebben afgezien komt voor een deel door de dreigende wachtgeldver plichtingen voor ontslagen personeel. De salarissen moeten in dat geval een aan tal jaren gewoon worden uit betaald zonder dat daar in komsten uit muzieklessen te genover staan. Volgens Tes- selaar is in die situatie niets veranderd. Als een gemeente uit de regeling stapt, moet ze gewoon de extra kosten die daaruit voortvloeien, betalen. Naar mogelijke ontsnap pingsclausules voor de be trokken gemeenten om te ontsnappen aan die financië le verplichtingen wordt vol gens Tesselaar geen onder zoek gedaan. Begroting Wim de Ru, voorzitter van de medezeggenschapsraad van de streekmuziekschool, zegt ook niets te weten van mazen in de regeling waar door een gemeente zich aan wachtgeld of andere finan ciële garanties zou kunnen onttrekken. Wel zou het zo zijn dat in het geval een ge meente zich terugtrekt en er docenten op straat komen te staan, de extra kosten op de totale begroting zouden drukken. In dat geval zouden ook de gemeenten die wel in, de muziekschool blijven par ticiperen moeten meebetalen aan de wachtgeldverplichtin gen door het vertrek van een andere gemeente. In het uiterste geval is het niet uitgesloten dat de ge meente Leiden op die manier voor veel extra arbeidskosten opdraait. De Ru kent de be palingen van de gemeen schappelijke regeling onvol doende om die consequentie te trekken. „Maar als het tot die onzalige situatie komt, dan kan ik me voorstellen dat Leiden ook zegt: we stop pen ermee. Het zou wel erg zuur zijn als Leiden als arm lastige gemeente in haar een tje het geld moet ophoesten door het optreden van de buurgemeenten die toch dui delijk meer geld in kas heb ben CHRISTA DE BOER KEERT TERUG IN PVDA-FRACTIE LEIDEN Elly Kerck hoffs (71) verlaat na de zomervakantie de Leidse gemeenteraad. Kerck hoffs, sinds 1986 lid van de gemeenteraad voor de PvdA, wil vanwege haar gevorderde leeftijd meer tijd krijgen om van het le ven te genieten. „Een heel simpele reden dus, verder niks". Kerckhoffs kwam pas na haar pensionering voor het eerst de gelederen van de Leidse PvdA-fractie versterken. In 1986 stond zij op een verkies bare plaats en belandde in de gemeenteraad, commissies en werkgroepen voor onder meer het ouderenbeleid. Ook bij de laatste verkiezingen stond zij wederom op een verkiesbare plaats, die bovendien hoog ge noeg was om ondanks de ecla tante verkiezingsnederlaag bij de gemeenteraadsverkiezingen in maart vorig jaar weer in de raad te komen. „Toen al heb ik gezegd dat ik niet voor de volle termijn van vier jaar wil de tekenen. Dat zag ik niet meer zitten", verklaart Kerck hoffs haar tussentijdse vertrek. Met Kerckhoffs verliezen de socialisten opnieuw een gerou tineerde kracht, voor wie evenwel een eveneens ervaren oud-raadslid terugkeert ih de fractie: Christa de Boer. „Ei genlijk zou ik worden opge volgd door Hans Baaijens, maar die is naar voren gescho ven als toekomstig fractievoor zitter. Christa voelde daar niet voor, maar komt straks wel als raadslid terug". Elly Kerckhoffs. FOTO: PR Kerckhoffs had het nieuws van haar vertrek geheim wil len houden tot morgenmiddag. „Dan vergadert de werkgroep ouderen, die ik nota bene zelf heb opgericht. Aan hen had ik het eerst willen vertellen. Daarna had iedereen het mo gen weten". Het nieuws lekte echter uit. „Geheel tegen de afspraak in. Ik had het mijn fractie al meegedeeld, maar verder mocht het tot morgen middag tegen niemand wor den gezegd. Vervelend, heel vervelend". Juist de ouderen die deel uit maken van de werkgroep had zij het eerst willen vertellen. „Een geweldige groep. De mensen zijn politiek goed be zig en trekken regelmatig aan de bel". Maar desondanks ver heugt Kerckhoffs zich op rus tiger tijden. „Ik ben nu 71 en werk al 50 jaar non stop. Het raadswerk vergt veel tijd. Al die avondvergaderingen en eindeloze rapporten en nota's. Ik wil nu meer tijd krijgen voor mijn familie en vrienden. En voor een goed boek. Die zijn veel leuker dan al die no ta's". titeit dode iw vrijgegeven N De 53-jarige die zondagmiddag dood r woning in de Witte traat werd gevonden, is de Meijere. Zij woonde Haar stoffelijk over- wordt vandaag aan de overgedragen. Het re- recherchebijstands- it zich op de zaak heeft heeft gisteren weinig ngen gemaakt. Omdat uw hoofdwonden had, politie een moord niet uit. len aangehouden ipen schutting N Drie mannen, een een 35-jarige inwoner :iden en een 31-jarige Oegstgeest, zijn gister- fond half twaalf aange- terwijl zij een schut- een café aan de Bees- kt sloopten. Toen de naderde, gooide de 43- ..eidenaar iets weg, wat n geladen pistool bleek Alledrie zitten ze nog se studenten rtteren beter N De Leidse studen- Walenkamp en An- Theeuwen hebben in am het door de Eras- liversiteit georganiseer- iruniversitaire toernooi gewonnen. De studenten troefden hun lamse tegenstanders af pleidooi over het the- >et in Nederland een le- eplicht worden inge- Het toernooi werd e tweede keer gehou- id in kantine elijk gesticht N De brand die in :ht van maandag op een groot deel van de van tennisvereniging dse Hout verwoestte, is t aangestoken. De :he recherche stelt een ek in. De schade aan iouw wordt geschat op SHBT'tot 100.000 gulden. De maan de inventaris be- ^jna 25.000 gulden. ^ersiteiten len samen N Ter gelegenheid t officiële bezoek van fnezolaanse president jAndrès Pérez aan Ne- L wordt de laatste hand »an een formele samen- gsovereenkomst tussen ^universiteit in Leiden universidad Central de ela in Caracas. De bila- jovereenkomst tussen wetenschappelijke in- 6n is vandaag in Lei- lertekend. COMMANDANT B. MARK: LEIDEN De Leidse brandweer voelt er niets voor mee te werken aan een cultuurverandering binnen de organisatie. „Wij zijn tevreden met de bestaande cultuur, ook de vrouwen die in Leidse dienst zijn. Er is hier geen sprake van een mannen- machocultuur, maar van een brandweercultuur. Brandwacht is een vak apart". Commandant B. Mark van de Leidse brandweer is slecht te spreken over het rapport dat is opgesteld naar aanleiding van een experiment waarbij vrou wen die bij het Leidse korps in dienst waren genomen, wer den geïnterviewd over hun er varingen. Twee vrouwen wer den uit een groep van zeven gelicht. Mark: „We hadden nooit juist die twee vrouwen mogen interviewen". Mark zegt die uitspraak te ba seren op twee feiten. De geïn terviewde vrouwen zijn na korte tijd bij de Leidse brand weer opgestapt en de vijf vrouwen die er wel werken maar niet zijn geïnterviewd, zijn uitermate tevreden. Dat de twee vertrokken brandwachten ontevreden wa ren, wijt Mark aan de selectie procedure die is gevolgd bij de werving voor het vrouwenex periment. Daarbij is te gretig geworven. „Er was zoveel ani mo om genoeg vrouwen in de testgroep te krijgen dat de bij het tweetal aanwezige over- kwaliteiten niet tot een afwij zing hebben geleid. Er is op een te hoog niveau geworven". Zowel de betrokken vrouwen als het korps liepen daarop vast. Volgens Mark vervult de Leidse brandweer juist een voortrekkersrol in Nederland op het punt van de acceptatie en het functioneren van vrou wen binnen de organisatie. Tien procent van het perso neel is vrouw. De aanbevelin gen om dat getal verder om hoog te stuwen worden al ge deeltelijk gevolgd, aldus Mark. Het eerste probleem bij het aannemen van vrouwen dient zich overigens al aan bij de werving. Bij de Leidse brand weer moeten de brandwachten in de. tijd dat ze niet blussen technisch werk verrichten, zo als het in goede staat houden van materieel en gebouwen. Dat scheelt miljoenen guldens aan uitgaven die zonder die arbeidsverplichting door de gemeente Zouden moeten wor den betaald. Veel vrouwen die solliciteren, hebben echter geen technische opleiding ge noten en vallen daarom al af. Aan cursussen wordt gewerkt. Ook de scherpe fysieke eisen spelen vrouwen parten. Eisen die naar verwachting nog aan zienlijk zullen worden aange scherpt. Een eindrapportage over de vereiste lichamelijke vaardigheden wordt nog bij het ministerie van Binnen landse Zaken afgerond. Door de nieuwe eisen valt naar ver wachting ook een kwart van de mannelijke sollicitanten al bij de eerste ronde af. De scheiding tussen mannen en vrouwen die nu bijvoor beeld bij de slaapzalen bestaat, wil Mark handhaven. Het brandweerkorps van Utrecht heeft volgens de commandant bij een eerder experiment tot bijzonder slechte ervaringen geleid. Niet in de kazerne, maar wel de volgende ochtend als de vrouwelijke brandwach ten na afloop van hun dienst weer naar hun echtgenoot gin gen. De maquette van een van een aantal geprojec teerde schilderijen voor het atelier Rembrandt. FOTO: MARTIN GROOTENBOER LEIDEN De ruimte waar Rembrandt van Rijn enkele eeuwen geleden in Leiden met verf en linnen in de weer was, wordt op nieuw het toneel van kunst en bedrijvigheid. De Amsterdamse kunstenaar Martin Grootenboer heeft van de gemeente Leiden de opdracht gekregen om een reconstructie te ma ken van het atelier van de bekendste schilder van Nederland aan het Kort Galgewater. Dat gebeurt in het kader van de activiteiten rondom het Rembrandtjaar, die in decem ber een aanvang nemen. De directeur van het Stedelijk Museum De Lakenhal, Jetske Bolten, kende het werk van Martin Grootenboer. De con tacten die op deze manier zijn gelegd, hebben er ongetwijfeld toe bijgedragen dat de Amster dammer de opdracht heeft ge kregen. Grootenboer heeft al een idee uitgewerkt om het pandje aan het Galgewater in de sfeer van Rembrandts werk in te richten. De Amsterdamse kunstenaar doet dat dan wel met moderne technieken: „Het klinkt als een cliché, maar het gebruik van licht is bij Rem brandt echt een aanknopings punt, daar kun je niet omheen. £ijn werk is theatraal. Daarop is dan ook mijn hele plan baseerd." zoekers zich bij het rondlopen in het pandje aan het Galge water in een soort moderne kijkdoos moeten wanen. „Je kunt het je voorstellen als een drie-dimensionaal schilderij. Er staat een schildersezel met daarop een kubusvorming schilderij: een soort bioscoop doek met een lijst er omheen. De voorkant van het schilderij is van speciaal glas gemaakt, dat kan veranderen van hel der naar mat. Daarop wordt een voorstelling geproiekteerd, die begint als het publiek bin nenkomt. Een soort levend beeldhouwwerk met wisselen de voorstellingen." Kijkdoos Het idee van Grootenboer gaat uit van de gedachte dat de be- se~ Animatie Op het 'doek' derikt de kunste naar door middel van anima tietechnieken een penseel aan het schilderen te zetten. „Met moderne technieken probeer ik de essentie van Rembrandts werk weer te geven." De verdere inhoud van de ge presenteerde voorstelling moet nog worden bedacht, maar de grote lijnen van het plan zijn inmiddels klaar. De beschik bare ruimte om de ideeën uit te voeren, viel Martin Groot enboer nog knap tegen. „Toen ik ging kijken in het pand, schrok ik er eigenlijk wel van dat het zo klein was. Op zich is het wel een uitdaging om in zo'n kleine ruimte iets op te zetten. De opdracht vind ik in elk geval heel aardig. Ik wil op een leuke manier Rem brandt vertalen naar de tijd van nu." Het ligt in de bedoeling dat het moderne Rembrandtatelier intact blijft wanneer de activi teiten rondom het Rembrand tjaar voorbij zijn. Of dat lukt, wordt na een proefperiode be slist. VERGUNNING VOOR BOUW CREMATORIUM LEIDEN Burgemeester en wethouders hebben gisteren het groene licht gegeven voor de bouw van een crematorium op begraafplaats Rhijnhof. Volktuindersvereniging Veld- heim, die haar tuinen pal naast het toekomstig crematorium heeft, reageerde vanmorgen enigszins gelaten. „Wij protes teren al vanaf het allereerste begin maar het schijnt weinig uit te halen. Op dit moment ligt er bij de Raad van State een verzoek om de vergunning te schorsen en het enige wat wij nog kunnen doen is deze uit spraak afwachten. Wordt ons venzoek daartoe niet ingewil ligd, dan rest ons niets anders dan ons erbij neer te leggen", aldus secretaris J. Bodenstaff van de volkstuinders. Vorig jaar werd de gemeente Leiden door de Raad van State terug gefloten omdat de voorlopige vergunning was afgegeven zonder in te gaan op de eisen van volkstuinders. Bewoners Hooigracht protesteren tegen komst vereniging LEIDEN Bewoners en om wonenden van de Hooigracht hebben gisteren in een officië le brief protest aangetekend tegen de komst van de vereni ging High Times. De vereni ging zou zich vestigen in het pand op de Hooigracht 69. Vol gens de bewonersbrief streeft High Times 'horeca-activitei- ten' na en dat is niet in over eenstemming met het bestem mingsplan. De komst van High Times zou ook in tegen spraak zijn met de toezegging van de gemeente dat het aan tal vierkante meters grond die voor horeca-doeleinden wordt gebruikt, niet wordt uitge breid. Warmond wil alleen blijven bouwen voor eigen behoefte WARMOND Alleen bou wen voor de eigen behoefte, geen station aan de Schiphol- lijn in Sassenheim en het zoekgebied voor woningbouw in de Klinkenbergerpolder drastisch verkleinen. De aan dacht voor woningbouw zou zich meer moeten richten op de Veerpolder en het aanslui tende gebied ten zuiden van het spoor. Dat zijn de grote lij nen waarop de leden van de commissie ruimtelijke orde ning in Warmond elkaar gis teravond konden vinden ten aanzien van de concept struc tuurnota die het college van B en W had opgesteld. Ook moet de recreatiefunctie van de gemeente worden ver sterkt en een regionale opzet krijgen. De meningen waren verdeeld over het opnemen van Warmond in het Groene Hart van Zuid-Holland. Vol gens wethouder J. Wassenaar zouden de gevolgen daarvan funest zijn voor het dorp. „Kiezen voor het Groene Hart kan betekenen dat er niets meer kan", hield hij de com missie voor. „Ik hou het liever in eigen hand". Hij hield daar mee vast aan het standpunt dat met name de Klinkenber gerpolder niet in het Groene Hart zou moeten worden opge nomen om woningbouw moge lijk te maken. Als de Groene Nota van het Rijk wordt aangenomen, zal ten aanzien van dat gebied een strak beleid gevoerd gaan worden, waarbij volgens Was senaar niet eens meer voor de eigen bevolking huizen neer gezet mogen worden. ZO BLIJFT T NIET BIJ EEN EENMALIG CADEAUTJE OP VADERDAG! Verras papa 'ris met eei cheque vi 6 wi Ja, laat de Leidse Courant 6 weken lang (17 juni t/m 27 juli) bezorgen bij: Stuur de rekening (f 25,-) en de cheque naar: Dhr/Mevr.: De cheque wordt u tijdigtoegezonden. I N/) Stuur deze bon vóór 12 juni in een open envelop (§nb (postzegel niet nodig) naar: Leidse Courant, Abonnee Service, antwoordnummer 998, I 2501 VC Den Haag. I iiiiii.m»iini«.i»»nii—-J

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11