„Meer aandacht voor kwaliteit van leven" STAD OMGEVING/KUNST/RTV eel bereikt met emancipatie, aar we zijn er nog lang niet" DINSDAG 28 MEI 1991 PAGINA 9 jherchebijstandsteam lerzoekt dood vrouw ;N Een recherchebijstandsteam onderzoekt de an een 53-jarige Leidse, die zondag levenloos in oning aan de Witte Rozenstraat werd gevonden, heeft gisteren uitgewezen dat de vrouw hoofd- n had, waardoor de politie een dodelijk misdrijf eer uitsluit. In overleg met de officier van justitie Haag is besloten een recherchebijstandsteam op c te zetten, bestaande uit twintig rechercheurs uit meer Leiden en Den Haag. Het team staat onder van de Leidse hoofdinspecteur P. van Dussel- Jisteravond is een eerste buurtonderzoek gehou- iar de politie wil daarover nog niets kwijt. Deze i'ordt op de vrouw een toxicologisch onderzoek it. De politie wil niet zeggen of er in de woning van braak of van roof zijn gevonden. Het is dit derde keer dat iemand op gewelddadige manier len om het leven komt. Dure vakantie voor Leidenaar LEIDEN Een 48-jarige bewoner van de Vossen- meerlaan wachtte een on aangename verrassing toen hij gisteren na zijn vakantie thuiskwam. In brekers hadden een deur geforceerd en aardig wat waardevolle bezittingen buitgemaakt. De Leidenaar bleek be roofd te zijn van een aan tal gouden sieraden, een zilveren cassette, een videorecorder en een dic- tafoon. Ook miste hij zijn videocamera en wereld ontvanger. Deel Consciëntieplein omzoomd met paaltjes LEIDEN Een deel van het Cons ciëntieplein zal worden omzoomd met Leidse paaltjes. Dat is het belangrijk ste onderdeel van het herinrichtings plan voor het plein. Bewoners en be drijven in de buurt, zijn inmiddels ge ïnformeerd en kunnen tot en met 7 juni bezwaar aantekenen tegen de plannen. Op het centrale gedeelte van het plein worden de kinderkopjes ge handhaafd. Verder zullen rondom paaltjes worden neergezet om het fout parkeren tegen te gaan. Met name voor de woningen zullen gewone straatklinkers worden gebruikt. De rijbaan en de bocht blijven breed ge noeg om grotere auto's van bijvoor beeld de reiniging en de brandweer te laten passeren. Man gaf vondst van portemonnee niet aan LEIDEN Wie op straat een portemonnee vindt en hiervan geen aangifte doet bij de poli- tie,_maakt zich schuldig aan verduistering. Dat heeft een Leidenaar moeten ondervin den die in Den Haag een por temonnee met tweeduizend gulden had gevonden. Die be hoorde toe aan een Haagse taxichauffeur. Een tip bracht de politie op het spoor van de vinder, die gis termiddag om twaalf uur in zijn Leidse woning werd aan gehouden. Hij had al zeshon derd gulden uitgegeven, voor namelijk aan eten en drinken. Professorenwijk in 1994 dertig kilometer-zone LEIDEN De Professorenwijk krijgt verkeers drempels en wordt een 30 kilometer-zone. Op straathoeken zullen paaltjes worden neergezet om het parkeren tegen te gaan. De werkzaam heden worden de komende drie jaar uitgevoerd, wanneer de rioleringswerkzaamheden zijn be ëindigd. Dit najaar wordt in het gebied dat wordt begrensd door de Lammenschansweg, Lorentzkade en de De Sitterlaan begonnen met vernieuwing van het hoofdriool en het maken van nieuwe woonhuisaansluitingen. In de Van 't Hoffstraat wordt bovendien de bestrating com pleet vernieuwd omdat boomwortels het weg dek te veel beschadigd hebben. De rijbaan wordt versmald tot 4,25 meter en aan beide kan ten van de weg worden parkeerhavens aange legd. Daarnaast worden er nieuwe bomen ge plant en worden de lantaarnpalen vernieuwd. Ireneschool moet na dit schooljaar sluiten DEN HAAG/LEIDEN De Ireneschool aan de Stadhouderslaan in Leiden moet per 1 augustus dicht. Dat besluit heeft de Raad van State aan de Protestants Christelijke Schoolvereniging meege deeld. De schoolvereniging had de sluiting van de school aan de Raad van State voorgelegd, omdat het bestuur het niet eens was met de beslissing van de staatssecretaris van onderwijs en weten schappen. Deze vond dat de Ireneschool te weinig leerlingen heeft om te kunnen blijven voortbe staan. De door de school aangevoerde gunstige prognoses worden door de Raad van State, evenals door de staatssecretaris, niet gunstig genoeg beoor deeld. De dichtstbijzijnde school van gelijkgerich- ten is binnen een redelijke afstand gevestigd, zo vindt de Raad. De Roomburgschool, waar de leer lingen van de Ireneschool na 1 augustus naartoe moeten, is goed en veilig bereikbaar. tine uitgebrand verbouwde kantine van tennisvereniging De Leidse Hout aan de Van Beuningenlaan is van- ond vier uur in vlammen opgegaan. De brandweer was snel ter plaatse en wist het vuur in minuten te bedwingen maar is bijna anderhalf uur bezig geweest met nablussen. Volgens indweerman heerste op de lage zolder nadat het vuur al gedoofd was nog een temperatuur sen de 200 en 400 graden. Door de vlammen is de voorgevel ernstig beschadigd. De rest voornamelijk houten gebouw heeft ernstige brand-, rook- en waterschade opgelopen. De van de brand is nog onbekend. FOTO: WIM VAN NOORT HOUDER VAN DONGEN BIJ VERTREK: VAN ZEUL EN In Leiden is >ereikt op het gebied emancipatie, of het vrou\ven betreft, ingen, homo's of an- achtergestelde groe- laar is het nog lang tijd om in de leun- mderuit te zakken". waarschuwing gaf de :nd wethouder van on- en welzijn, Henriëtte ongen gistermiddag de ukte gemeenteraadsle- ;e bij haar afscheid. Van i vertrekt naar Zoeter- waar zij een functie ianvaard als directeur- al bij het ministerie van wijs en wetenschappen, vertrek mag de druk niet van de emancipa- halen, zo waarschuw- dankwoorden voor de n samenwerking met en ambtenaren en de te discussies die ook goe- jeën opleverden, drong longen ook aan op meer en hartstocht in de politiek. „De politiek [elijkt de laatste jaren jmeer, de felheid en hu- erdwijnen uit de discus vis wij al niet warm lo- roor onze eigen bood- hoe kunnen we dan chten dat anderen dat aldus Van Dongen die dat de emancipatie uit :ht dreigt te raken door Hennie Koek neemt portefeuille van Van Dongen over LEIDEN Hennie Koek is gistermiddag door 20 van de 29 aanwezige raadsleden voor gedragen als opvolgster van Henriëtte van Dongen als wet houder van onderwijs, welzijn en cultuur. Daarmee is het nu ook formeel zeker dat zij de nieuwe wethouder van onder wijs, welzijn en cultuur wordt. Koek wordt wethouder met ingang van 1 juni. Het was al lange tijd bekend dat Koek de enige kandidate was binnen de fractie van haar partij, de PvdA, die Van Dongen kon en wilde opvolgen. Met de ruil Van Dongen-Koek blijft de PvdA met slechts een vrouw in het college vertegenwoor digd, een college overigens dat verder uit louter mannen be staat. Een verdeling van de macht naar geslacht waar de PvdA zich na het aantreden van Van Dongen als wethou der altijd fel tegen heeft te weer gesteld. alle aandacht voor de sociale vernieuwing. „Die kunnen pa rallel lopen, maar zijn niet hetzelfde". Lof Van burgemeester Cees Goe- koop en oudste raadslid Corrie Kramp kreeg de scheidende Van Dongen niets dan lof. Lei den heeft zich dankzij Van Dongen op veel gebieden lan delijk geprofileerd, zo meende Goekoop, die verwees naar de geslaagde reorganisatie van de basiseducatie voor volwasse nen, de oprichting van een nieuw Leids studiecentrum, de oprichting van de Suze Baart- school voor herintredende vrouwen, de opgang van het intercultureel onderwijs 'en de renovatie of nieuwbouw van schoolgebouwen. Ook voor het vrouwenvoorrangsbeleid, dat mede door de sterke invloed van Van Dongen en ondanks forse weerstand werd inge voerd, had Goekoop veel lof. „Dat heb je slim aangepakt. Eerst dat beleid doordrukken in het onderwijsveld en ver volgens in de andere beleid sterreinen van de gemeente onder het motto dat we het niet konden maken om alleen in het onderwijs aan vrouwen de voorkeur te geven". Maar Van Dongen gaf volgens Goe koop ook weieens toe. „Na al die vrouwen die werden aan gesteld als hoofd van een afde ling ging ze eindelijk akkoord met een man als beleidsmede werker". Feestavond Aan elkaar gepraat door Groen Links-wethouder Hans de la Mar als kwismaster, pri- véchauffeur van Van Dongen en de altijd met een Leids kwartiertje te laat komende collega-wethouder werd Van Dongen gisteravond door col lega's, ambtenaren, politici, welzijnswerkers, leerkrachten en anderen uit de Leidse sa menleving uitgezwaaid als wethouder en lid van de Leid- HANS BAAIJENS, NIEUWE FRACTIEVOORZITTER PVDA: Id LEIDEN Hij heeft het nog zelf aan de orde ge steld: een man die de nieuwe fractievoorzitter wordt van de PvdA in Leiden. Maar er was geen vrouw die het voor zitterschap wilde. „Het strookt absoluut niet met het vrouwenvoorrangs beleid van de partij, maar ik doe het graag en sta ook helemaal achter de emancipatiedoelein den", zegt Hans Baaijens, 40 jaar oud, ex-Braban der en vanaf 2 juli de aanvoerder van de Leid se socialisten in de ge meenteraad. Baaijens, een roker die in de kamer van het gemeentehuis een openbaar gebouwde aanwezigen keurig vraagt of niemand bezwaar heeft tegen een sigaret, werd voor de po litiek enthousiast gemaakt door de gisteren afscheid ne mende wethouder Henriëtte van Dongen. Tijdens onder handelingen over reglemen ten werd zijn belangstelling voor politieke hand- en span diensten voor de PvdA-frac- tie gepeild en Baaijens zei ja. Werkgroepen en een loop baan in het welzijnswerk in Brabant en Den Haag scherp ten de sinds 1982 in Leiden woonachtige Baaijens in zijn wil om de politiek („mijn hobby") te gebruiken voor het verbeteren van de leef omstandigheden van de men sen in de samenleving. Op zijn werk heeft hij al kunnen regelen een dag per week minder te gaan werken. „Een kwestie van goed delegeren", blikt Baaijens, die in zijn vrije uren een post-HEAO opleiding voor management succesvol afrondde, alvast vooruit op zijn politieke loop baan. Hans Baaijens. Niet tevreden Baaijens put zijn motivatie voor een groot deel uit zijn werk als directeur van het steunpunt voor jeugd- en jon gerenwerk in Dén Haag. De problemen daar overstijgen die in Leiden, meent hij. „Maar de actie die wij daar ondernemen, kan hier in Leiden zo worden overgeno men. Van Dongen zei het gis teren ook al: je hoort vaak mensen zeggen, we zijn er. We kunnen tevreden achter over leunen. Maar zo is het niet. Er zijn nog zoveel vaak kleine belemmeringen die het iemand onmogelijk ma FOTO: WIM VAN NOORT ken om vrij en optimaal in de samenleving te functione ren. Die obstakels moeten uit de weg worden geruimd. Maar formeel kun je niet al les regelen. Daar is een cul tuuromslag voor nodig". De problemen waarmee ge kleurde vrouwen te maken hebben vindt de nieuwe frac tievoorzitter een goed voob- eeld. Maar Baaijens verwacht niet dat zijn pogingen zullen stranden omdat hij als blan ke, en dan ook nog als man, emanciperende principes aan de vrouw en de man moet brengen. „Ik sta er volledig achter en juist op dat punt moet de PvdA de komende tijd meer de nadruk leggen". Christa de Boer, partijgenote, oud-raadslid en binnenkort vermoedelijk wederom lid van de fractie, valt hem bij. „Leiden heeft jaren van bouwplannen, uitbreidingen en renovatie achter de rug. De harde sector dus. De na druk moet meer nog dan nu al het geval is, komen te lig gen bij de leefomstandighe den, bij de zachte sector. Daar zal de PvdA meer actie voor ondernemen". Baaijens: „Het klinkt hoogdravend, maar het gaat om de kwali teit van het leven". Baaijens zal die licht schui vende panelen binnen de Leidse fractie, die duidelijk minder verandering beogen dan het nieuwe gezicht dat PvdA-minister Jan Pronk van ontwikkelingssamenwer king voor zijn partij in de krant propageerde, de ko mende maanden niet als vas te woordvoerder van de soci alisten in de Leidse gemeen teraad naar voren brengen. „Ik ben vooral thuis op het gebied van welzijn, onderwijs en cultuur. De specialisten die we hebben voor andere beleidsterreinen zijn tot het najaar de woordvoerders voor hun eigen vakgebied. Tegen de tijd dat de algeme ne beschouwingen worden gehouden moet ik zijn inge werkt". Ambitieus s, in de wereld van de Leidse schoolbesturen geen onbekende, zegt ambitieus te zijn. „Maar ik vraag me niet af hoe mijn carrière moet worden gepland. Ik wil ge woon op de plek waar ik zit mijn werk zo goed mogelijk doen. Als er over een paar jaar een wethouderspost va cant wordt en ik ben in de markt, dan zeg ik niet met een ja. Ik heb nu een leuke, uitdagende en verantwoorde lijke baan in het welzijns werk. Dat vind ik belangrijk. Daar stap ik niet zo maar PvdA-fractie blij met man LEIDEN De Leidse PvdA-fractie is „blij en en thousiast" met de toezegging van Hans Baaijens om zich beschikbaar te stellen voor de functie van fractievoorzit ter. De pogingen van de par tij om een vrouw te vinden, strandden na lang aanhou den. De kandidaten die er waren, kunnen onvoldoende tijd vrijmaken voor het tijd rovende voorzitterschap, al dus interim-voorzitster Rei- nie Hulsker. Door de uitverkiezing van Baaijens blijft het aantal vrouwen in de hoogste func ties, op die van wethouder na, beperkt tot één voor de partij die zich altijd profileert als de grote voorstander van het vrouwenvoorrangsbeleid. Hulsker verzekert echter dat de vrouwen binnen de Leid se PvdA hun invloed zullen laten gelden. Het instellen van een fractiebureau, waar in behalve Baaijens, Hulsker zelf en Christa de Boer zit ting zullen nemen, moet dat verzekeren door de beleids matige uitspraken van Baaij ens voor te koken. De Boer is overigens nu nog geen raads lid, maar verwacht dat bin nen afzienbare tijd wel te worden omdat een van de zittende raadsleden binnen kort opstapt. Wie dat is, wil de partij nu nog niet bekend maken. Het was pas afgelopen vrij dag dat Baaijens zijn weife lende partijgenoten van zijn kandidatuur wist te overtui gen. De pas sinds 1984 bij de PvdA-aangesloten Baaijens was voor enkele partijgeno ten te onbekend. Tijdens de vrijdag gehouden partijver gadering wist hij hen even wel over de streep te trek ken. Baaijens moet voor het kun nen vervullen van het voor zitterschap overigens eerst nog worden geïnstalleerd als lid van de gemeenteraad. Hij stond op een verkiesbare plaats op de kandidatenlijst van de PvdA bij de laatste gemeenteraadsverkiezingen, maar viel door de onver wacht fors gekelderde kie zersgunst buiten de boot. Baaijens' geloofsbrieven wor den op 11 juni bij de gemeen teraad neergelegd. Op 2 juli volgt de installatie als raads lid. Wethouder Van Dongen neemt er het gemak van, terwijl ze op het podium van de Leidse Schouwburg wordt toegezongen. FOTO: WIM VAN NOORT se gemeenteraad. In liedjes, sketches en presentaties werd Van Dongen verwenst door de mannen vanwege haar vrou wenvoorrangsbeleid, bejubeld door de vrouwen bij de ge meente, maar vooral bezon gen. In rap tempo werd het to neel van de Leidse Schouw burg bezet door bekenden die de loopbaan van Van Dongen op de hak namen. Topper was zonder meer de oude televisiekwis Wie van de Drie. Collega-wethouders Tjeerd van Rij, Steven 'de Vreeze en Aart van Bochove wisten Van Dongen uitstekend te typeren. Van Dongen weigerde in ver band met haar vertrek uit de actieve Leidse politiek ca deaus, maar kreeg die uiter aard toch en niet geheel met tegenzin. De collectebus die Van Dongen in plaats daarvan bij de ingang van de Schouw burg had neergezet om geld in te zamelen voor de Nicara guaanse zusterstad Juigalpa bleef volgens De la Mar echter veel te leeg, waarop een klei ner formaat meer dan een keer de zaal rondging. Leiden eert Van Dongen met emancipatieprijs LEIDEN De prestaties en ijver van de scheidende wethouder Henriëtte van Dongen hebben het college doen besluiten een spe ciale emancipatieprijs in te stellen. Aan de jaarlijks te vergeven prijs zijn een erepenning en een nog onbekend geldbedrag ver bonden. De prijs moet worden uitgereikt aan iemand die in prak tische zin voor een doorbraak of een bijzonder resultaat heeft ge zorgd op het gebied van de emancipatie in Leiden. Van Dongen werd gisteren tijdens haar afscheid gevraagd na te willen denken over een toepasselijke naam voor de prijs. Die kan niet naar Van Dongen zelf genoemd worden, omdat Leiden uitsluitend prijzen vernoemt naar overleden personen. Ook over de wijze van jure ring en de uitreiking mag Van Dongen haar licht laten schijnen. Alternatieve straffen voor illegale gokkers DEN HAAG/NOORDWIJK De Haagse rechtbank heeft gisteren en vandaag een reeks vonnissen uitgesproken tegen een aantal mensen die zich schuldig hadden gemaakt aan het afsluiten van illegale wed denschappen op de voetbaltoto of het organiseren van illegale lotto. De straffen varieerden van 240 uur dienstverlening en een geldboete van 9600 gul den tot een gevangenisstraf van twaalf maanden, waarvan acht voorwaardelijk en een geldboete van 50.000 gulden. Deze laatste straf werd opge legd aan een 30-jarige Noord - wijker, 'baas van een wedkan toor' aan het Haagse Noord einde. Na een diepgaand onderzoek van anderhalf jaar kreeg het Openbaar Ministerie vorig jaar de vinger achter het circuit van illegale toto en lotto. Bij 25 invallen werden 55 verdach ten aangehouden. Een ver huiswagen vol administratie maakte de bewijslast rond. Volgens Justitie gaan in heel Nederland in dit milieu jaar lijks honderden miljoenen gul dens om. Bij de straffen die de officier van justitie twee we ken geleden eiste, was drie jaar celstraf, waarvan één jaar voorwaardelijk, de uitschieter. De rechtbank heeft deze eis echter niet overgenomen. De verdediging heeft aangevoerd dat het voorspellen van een voetbaluitslag een behendig heidsspel is en niet een kans spel, waardoor er ook geen sprake konzijn van overtre ding van de Wet op de Kans spelen. Aan de hand van een rapport van psycholoog prof.dr. W.A. Wagenaar bleef de officier staande houden dat er wel degelijk sprake was van een kansspel.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9