liegramp onderbreekt iccesverhaal Lauda Air Dochter Priyanka (19) wil Gandhi-dynastie voortzetten L ^sagiers jjj>en 'egtuig ital Etiopiërs vreest 'bijltjesdag' jWONTUREN VAN KAPITEIN ROB Zeg Xleb in plaats van krug om brood te krijgen GfENLAND &>idóe,Qowiant DINSDAG 28 MEI 1991 PAGINA 5 «hopper (•lijdt op iebureau Een Franse jongen weekeinde was aange- ,n verband met de rel- Parijse voorstad Man die is gisteren overle- het politiebureau. Vol- procureur van Versail- rf de 19-jarige Aissa in een hartaanval. De zou aan astmapatiënt •est. De Franse rijksre- heeft een onderzoek n dood ingesteld. Het •n van de relschopper spanning in Mantes-la- sn toenemen. h ei Noord-Korea vraagt aparte VN-zetel aan SEOUL Noord-Korea heeft gisteren gezegd dat het net als Zuid-Korea een aparte zetel zal aanvragen bij de Verenigde Naties. Het com- munistiche Noord-Korea zorgt daarmee voor een doorbraak, die mogelijk ten goede komt aan de dialoog met het kapitalistische zuiden over de vermindering van de politieke en mili taire spanningen. Verwacht wordt dat VN de aanvraag van beide Korea's zal honoreren. Noord-Korea heeft zich lang tegen twee aparte VN-zetels verzet, omdat dat de deling van het schiereiland zou bestendigen. Zuid-Korea is verheugd dat het noorden nu overstag is ge gaan. Volgens Seoul zijn de twee zetels tijdelijk totdat de Korea's na een eventuele hereniging als één land lid van de VN kunnen worden. Onthuller KGB-zaak „gemanipuleerd" BRUSSEL Hans Deridder, ster verslaggever van ,de Belgische kwali teitskrant De Standaard, heeft giste ren de gang naar Canossa gemaakt. Nadat hij 's ochtends in zijn krant nog uitvoerig had bericht over het feit dat negen prominente Belgen als spion voorkomen op de medewer- kerslijsten van de Russische geheime dienst KGB, moest hij 's avonds voor de Belgische televisie verklaren dat „er geen sprake is van spionnage" door de betreffende personen. „Ik ben gemanipuleerd door de geheime diensten", aldus een berouwvolle De- ridder. De journalist verklaarde dat ook Nederlandse en Luxemburgse collega's van deze manipulaties het slachtoffer zijn geworden. Verbijstering in Oostenrijk WENEN/BANGKOK Het neerstorten van de Oostenrijk se Boeing 767-300 boven Thailand is in een verbijsterd Oos tenrijk ontvangen met wanhoop, ontsteltenis en de vraag: „Waarom?". Ten minste 83 van de 223 inzittenden, die allen omkwamen, waren Oostenrijkers. De twee grootste Oosten rijkse sensatiekranten wijten de vliegtuigramp aan de drugs- mafia. Hun speculaties zijn ingegeven door de aanwezigheid aan boord van Don Mcintosh, een Brit die sinds september 1988 was aangesteld door het drugsbestrijdingsprogramma van de Verenigde Naties. Niemand kan zich voorstellen waarom nu juist Oostenrijk, dat bekend staat als „het land der gezegenaen", het doelwit zou zijn van een mogelijke ter roristische aanslag. Zoals bekend heeft een anonieme beller gemeld dat het toestel is ontploft als gevolg van een bom die voor een vliegtuig van United Airlines was bestemd. De slachtoffers varieerden van een echtpaar dat een tweede hu welijksreis maakte tot een groep studenten en professoren van het prestigieuze Instituut van Financiën van de Univer siteit van Innsbruck. Oproep jarige Amnesty: eerbiedig mensenrechten LONDEN De mensenrechtenorganisatie Amnesty International heeft vandaag ter gelegenheid van haar 30-jarig bestaan alle regeringen in de wereld opgeroepen de mensenrechten te respecteren. Amnesty wijst erop dat wereldwijd twee van de drie mensen worden onderdrukt door regerin gen die niet terugschrikken voor marteling en het ter dood brengen van burgers. In meer dan de helft van alle landen bevinden zich bovendien politieke gevangenen. Am nesty meent dat veel regeringen zich ver schuilen achter sociale en economische pro blemen, waarvan de oplossing belangrijker zou zijn dan de verbetering van de situatie op het gebied van de mensenrechten. Veelal worden de activiteiten en de oproepen van Amnesty als hinderlijk ervaren. FECTIE VOOROP BIJ OUD-WERELDKAMPIOEN NIKI LAUDA teyro SCHUURMAN SN Net zo koel en als in zijn autora- s [gaf Niki Lauda gis- zijn hoofdkantoor Teense luchthaven ;n uitleg over de oejn Thailand met één 3n vliegtuigen. Maar deik verraadde dat het ik, waarbij zondag 23 inzittenden om- yén, hem niet onbe- -■■neeft gelaten. ging de 42-jarige Oos- de laatste tijd zo voor Sinds hij eind 1985 is t d met zijn loopbaan als in de Formule 1, die ie wereldtitels oplever- ir ook bijna het leven inet het beruchte onge- Duitsland in 1976, heeft ^keihard gewerkt om Ihtvaartmaatschappij op (fe krijgen. 4ouw is niet van een akje gegaan. De eerste in 1979 liep uit op een femdat er met de Fok- 1 niet genoeg te verdie- Cl. Jarenlang deden de Oostenrijkse autoriteiten moei lijk als het ging om de vereiste concessies. Maar toen Lauda op 22 augustus vorig jaar uit eindelijk alle papieren in han den had gekregen, mocht hij overal naar toe vliegen waar hij maar wilde. Vorig jaar maakte hij ruim anderhalf miljoen gulden winst. Enkele weken geleden nog was. hij in Seattle (VS) om bij Boeing zijn vijfde vliegtuig op te halen. Deze Boeing 737-400 geeft Lauda Air meer ruimte op zijn charterreizen naar be stemmingen rond de Middel landse Zee dan de twee kleine re 737-300's. Met de twee Boeings 767-300, waarvan er Links: Oud-coureur Niki Lauda is nu eigenaar-directeur van Lauda Air. FOTO: AFP Rechts: Thaise dorpsbewoners laten tijdschriften zien die ze bij het wrak van de veronge lukte Oostenrijkse Boeing heb ben gevonden. FOTO: AP nu één is neergestort, vliegt Lauda Air sinds 1989 lijndien sten naar onder meer Bang kok, Sydney en Hongkong. Volgend jaar moet er een nieuwe 767 komen. In Italië heeft de oud-coureur Lauda Air Italien opgericht, waarbij de Oostenrijker er nog altijd profijt van heeft dat hij vier jaar voor de Italiaanse renstal Ferrari heeft gereden: het verzekert hem in elk geval van klandizie. Zijn vliegtuigen zitten over het algemeen toch wel vol: Lauda krijgt zijn vakantierei zigers direct aangeleverd van de grote Oostenrijkse reisorga nisatie ITAS, die een aandeel van 49 procent in de maat schappij bezit. Daarnaast heeft Lauda door een goede reputa tie veel zakenreizigers gewon nen. Kwast Met dezelfde perfectie die hem in zijn racecarrière zoveel suc ces heeft gebracht, beheert Niki Lauda nu zijn luchtvaart maatschappij. De kantoren en vliegtuigen moeten eï altijd smetteloos uitzien. 'Service is our success' is het credo. Het verhaal gaat, dat Niki, die zeker drie keer per week zelf achter de stuurknuppel kruipt te vliegen, zelfs een kwastje in de cockpit mee neemt om zijn instrumenten voorzichtig af te stoffen. Toen Lauda Air in 1989 tien jaar be stond gaf het personeel hem een enorme stofkwast, die nu ergens in een hoek van zijn werkkamer staat. Lauda Air heeft inmiddels 550 personeelsleden in dienst, aan wie de baas de hoogste eisen stelt. Herr Lauda zoekt zijn stewardessen en piloten zelf uit. Daarbij kijkt hij niet alleen of ze er leuk uitzien, maar vooral of ze passen in zijn werkwijze. Die werkwijze is keihard en van een ongekend tempo. Niki Lauda haat bureaucratie, dus er iets moet gebeuren moet het ook worden gedaan. Wie zich hier niet aan weet te hou den, ligt er bij de baas uit. Dat de man met het onafschei delijke rode petje ook zes jaar na zijn laatste autorace nog steeds ongelooflijk populair js, blijkt elke vlucht wel weer als hij zelf vliegt. In kleine groep! jes verdringen de passagiers zich bij de cockpit-deur om? 'Laudaatje te kijken' en een handtekening te vragen. Niki is het gewend. Het is ook het voordeel van zijn maatschappij dat de baas zelf voorin zit: me neer KLM of meneer Luft hansa zullen zich nooit vanuit de cockpit kunnen verkopen. F iLONA Tachtig pas- I jr van een vliegtuig van ^dat van Madrid naar fork had moeten vlie- ibben zeventien i ;t toestel 'gekaapt'. De waren boos over een vertraging zonder laarover tekst en uitleg en weigerden het te verlaten. Uiteinde- :rok het toestel 24 uur .an gepland. Iberia il wekenlang geteisterd ikingen van het perso- dit geval had de maat- pas na zeventien uur ersoneel beschikbaar eizigers eindelijk naar irk te vervoeren. (ADVERTENTIE) 's Werelds beste Graanjenever uit Groningen. (Vervolg 'an de voorpagina) 5 ABEBA De [voerder van het a[F had vóór de slag _p Etiopische hoofd- -erklaard dat de op- A|lingen zouden afre- 1 met „de misdadi- In de regering als ze _ak eenmaal onder Aile hadden. C Q ilgemeen bekend dat de lelingen over een lijst [ken van door hen ge- mensen uit de regering- Mengistu, wat sommige inwo ners van de hoofdstad bang maakt voor een bijltjesdag. De ambassadeur van een wes ters land zei dat zijn land snel contact zal opnemen met de opstandelingen om er bij hen op aan te dringen geen parate executies uit te voeren. De beslissende slag om de hoofdstad, die drie miljoen in woners telt, begon rond zon sopgang. De opstandelingen hielden Addis Abeba sinds het weekeinde omsingeld, nadat ze oproepen tot een staakt-het- vuren hadden afgewezen van de tijdelijke machthebbers. Het leek er op dat de opstan delingen bij uitsluiting rege ringsdoelen aanvielen. Woon wijken liepen nauwelijks of geen schade op. Tijdens de slag om Addis Abeba zijn geen vliegtuigen actief geweest. De strijd om de hoofdstad kwam een dag nadat in Lon den vredesbesprekingen wa ren begonnen. De Amerikaan se bemiddelaar Herman Cohen drong er gisteren bij de op standelingen op aan dat ze snel de hoofdstad zouden binnen trekken om bloedvergieten te vermijden. Maar premier Tes- faye Dinka dreigde uit de vre desbesprekingen weg te lopen. Als de opstandelingen de stad binnentrokken, voorzag hij een uitbarsting van geweld met gevechten van man tegen NEWDELHI Een schreeuw doorkliefde de nacht en bevroor de har ten van allen die het hoorden. Zeven jaar lang had Sonia Gandhi in angst geleefd voor anonieme moordenaars. In 1984 was ze toen ze schoten hoorde naar buiten gerend, waar ze haar schoonmoeder In dira Gandhi dood in het gras vond. Ze had voort durend nachtmerries waarin haar man Rajiv eenzelfde lot wachtte. Vo rige week dinsdag werd de nachtmerrie werkelijk heid. Eerst geloofde de familie het nieuws niet. Rajiv Gandhi had al twee keer eerder een aan slag op zijn leven overleefd. Maar deze keer bleef de op luchting uit. Toen haar staf be vestigde dat haar echtgenoot inderdaad was omgekomen, slaakte Sonia een wanhoops kreet. Met de dood van Rajiv leek een einde te zijn gekomen aan een grote Indiase dynastie, die het politieke leven van de dichtbevolkte democratie sinds de onafhankelijkheid van En geland in 1947 had gedomi neerd. Er stond geen Gandhi meer klaar om de scepter van Priyanka Gandhi I FOTO: AP Nehru, Indira en Rajiv Gandhi over te nemen. Sonia Gandhi was per slot van rekening een katholieke Itali aanse, die door haar huwelijk met Rajiv weliswaar in een politieke familie was terecht gekomen, maar verder buiten de politiek stond. Niemand zou serieus kunnen beweren dat zij de aangewezen persoon was om de Gandhi-dynastie voort te zetten. Dat gebeurde echter wel. Ter wijl Sonia worstelde met de schok en het verdriet van de eerste uren, bekokstoofde de leiding van de Congrespartij haastig dat de gebroken wedu we het voorzitterschap van de partij aangeboden zou worden. De naam Gandhi zou de partij bij de tot de volgende maand uitgestelde verkiezingen moeten verzekeren van de overwinning. Sonia wees het aanbod af. Een voortzetting van de Gandhi-dynastie leek nu uitgesloten en een politiek tijdperk afgesloten. Cocon Daarmee werd echter buiten de gedrevenheid en de ambi ties van een opmerkelijke jon ge vrouw gerekend. De afgelo pen week is Rajivs 19-jarige dochter Priyanka, achterklein dochter van Jawaharlal Neh ru, uit de cocon gekropen van haar beschermde jeugd om de familietraditie van leiderschap levend te houden. „Priyanka neemt de leiding en steunt moeder", luidde een kop van de Telegraph in Cal cutta. Een andere krant meld de: „Priyanka net als Indira, ernstig en dapper". Priyanka maakte ook de afgelopen da gen een beheerste en waardige indruk. Mooi in haar verdriet troostte en steunde zij haar moeder. Veel Indiërs zien in de geestkracht van Rajivs jongste kind de kans om de Gandhi-magie in stand te hou den. De partij hoopt nog steeds dat Rajivs weduwe overreed kan worden een prominente rol in de politiek te aanvaarden, zo niet als partijvoorzitter, dan wellicht als parlementslid op de zetel van Rajiv. Sonia zou de zetel kunnen bezetten tot Priyanka oud genoeg is om de politiek in te gaan. Een paar weken geleden sprak een Indiase journalist met Priyanka over haar politieke ideeën. „Ze was verbazend goed op de hoogte", vertelde hij later. „Ze wist de fijne kneepjes van de politiek. Ze heeft duidelijk Indira's neus voor de politiek geërfd. Ze leek me zo scherp als een mes". Wachten Tijdens de laatste verkiezings campagne in 1989 was Priyan ka veel vaker aan haar vaders zijde te zien dan haar oudere broer Rahul, die er geen ge heim van maakt dat hij niet geïnteresseerd is in politiek. Vorig jaar, toen de 20-jarige Rahul zich bezighield met kleiduiven schieten, bezocht Priyanka de bijeenkomsten van het parlement. „Ze is lang, je zag haar meteen zitten in de VIP-galerij" aldus een parle mentslid. „Ze zat de hele dag met gespannen aandacht naar ons te kijken". Priyanka zal zes jaar moeten wachten voor ze parlementslid kan worden. Het is algemeen bekend dat zij het vreselijk zou vinden wanneer de zetel van haar vader voor het kiesdistrict Amethi in Uttar Pradesj in andere handen zou vallen. Haar vrienden geloven dat ze zal proberen haar moe der te overreden de Amethi- zetel te bezetten tot zij oud ge noeg is om het over te nemen. „En dan zal ze er jacht op ma ken", aldus een bewonderaar. (c) The Sunday Times HET LEVENDE EILAND j— Enkele uren later ontwaakt Rob uit zijn verdoving. Ver kijkt hij om zich heen. Waar bevindt hij zich nu? En waar- |ft hij zo'n stekende hoofdpijn? Hoe hij zijn hersens ook ^hij kan zich maar niet herinneren, wat er toch met hem is d. Vaag weet hij nog, dat hij de vorige avond naar het (Station is gegaan, maar zijn geheugen laat hem verder in ik. Met Skip, die dolblij is, dat de baas zich weer beweegt, 545.1 hij weg, nog diep in gedachten. Och, hij heeft misschien een wandeling gemaakt en is niet lekker geworden.... En was er niet een feestje? Misschien is het nog niet eens afgelopen. Rob gaat het gebouw binnen, waar al zijn vrienden samen zijn. Hij wordt met gejuich ontvangen. „Waar heb je toch gezeten, Rob?" vraagt Winter, die hem snel een glas port inschenkt., „Ik weet het niet... ik weet het niet..." mompelt Rob. „Drink maar eens," zegt Winter, „dat zal je wel opkikkeren; je ziet er zo verstrooid uit." TAALSTRIJD IN JOEGOSLAVIË Collabora teurs worden in Kuwayt allemaal voor de rechter gebracht. Ook deze verdachte Kuwayti staat maximaal de doodstraf te wachten als hij schuldig wordt bevonden aan samen werking met de inmiddels verdreven Iraakse bezetters van zijn land. FOTO: AP BELGRADO Trots op zijn vakantie-kennis van de Joegoslavische taal be stelt de in shorts en T- shirt gestoken toerist in het kraampje langs de 'weg paar Belgrado een brood. „Molim vas Kruh", klinkt het in de weten schap dat diy zippnetje verleden jaar jriieftf -alleen de beoogde etè'hswaar, maar qoJé een vriéndelijke glimlach van fyet winkel personeel opleverde. Groot is dan ook de verwarring als de bebaarde man achter de toonbank ditmaal niet schijnt te begrijpen wat er gevraagd wordt. Fjerhaling yan het keu- rig gearticuleerde* verzoek 'komt de Onthutste vreemdeling zelfs op een verontwaardigde reactie te staan. Uiteindelijk 'krijgt hijjhet brood, maar niet voordat hem te verstaan is ge- geVen dat zijn woordkeuze niet deugt*. i Toch^staat het heus zo in het uit Nederland meegebrachte en o zo" handige taalgidsje: Kruh (spreek uit kroeg) brood. Wat de gids echter slechts in een voetnoot vermeldt is dat het 'Woord krug- Kroatisch is. Het "Servische synoniem luidt xleb, maar het onderscheid was tot vbor4cort niet zo van belang, rife hoofdtaal van het land was en^is op papier nog steeds Ser vo-Kroatisch waarbij de beide talan^ch slechts door een en kel woord en een ander accent onderscheidden. Elke Serviër wist wat kruh was, elke Kroaat verstond xleb en handelde daar ook naar. Maar sinds kort is dat anders. Onder invloed van het opge laaide nationalisme in Joego slavië, spreken de meest mili tante inwoners van Servië al leen nog maar Servisch, terwijl de Kroaten het voorvoegels Servo- uit de naam van hun taal hebben geschrapt. Valuta De gemeenschappelijke taal be staat niet meer, zo gaven natio nalistische Kroaten onlangs te genover westerse journalisten in Zagreb te kennen. Men spreekt ofwel Servisch ofwel Kroatisch, toeristen-Joegosla- visch wordt nog slechts vanwe ge de harde valuta getolereerd. Toch zijn de verschillen tussen de twee talen zeer gering. Bei den behoren tot de Slavische taalgroep, waarbij het Servisch hoogstens wat dichter bij de oude stam is gebleven dan het Kroatisch, dat onder van het Habsburgse rijk meer westerse invloeden heeft ondergaan. Xleb betekent in de meeste Slavische talen nog steeds brood, kruh staat meer op zich zelf. Behalve dat ze af en toe een ander woord gebruiken, heb ben de beide volkeren ook een ietwat andere uitspraak. De Serviër zegt vreme (tijd), de Kroaat spreekt van vrijeme. De schrijfwijze is hetzelfde, zij het dat de Serven zich van het cy rillische (Russische) schrift be dienen terwijl de Kroaten het Latijnse alfabet hanteren. Tot voor enige jaren leverde dit allemaal nauwelijks problemen op. Onder oud-maarschalk Tito leefden de Zuidslaven min of meer broederlijk naast elkaar in hun eigen land. Allen spra ken Servo-Kroatisch of al naar gelang van afkomst van de spreker, Kroato-Servisch. An dere erkende talen waren en zijn Sloveens in het noorden en Macedoons in het zuiden. De Serven schreven zowel het La tijnse als het cyrillische schrift. Met de opkomst van het natio nalisme werden de verschillen echter meer en meer bena drukt en belangrijker. Inmid dels weigeren de Slovenen ech ter nog iets anders te spreken dan Sloveens en converseren de Macedonieërs hoofdzakelijk in het Macedoons. Het Wester se alfabet wordt in Servië nau welijks meer gebruikt. Dat bui tenlandse treinreizigers in Bel grado de kans lopen hun aan sluiting te missen, doordat ze de voor niet-Slavisten onlees bare dienstregeling op het sta tion niet kunnen ontcijferen, deert de nationalistische politici niet. Zoals veel Vlamingen hun taal koesteren in de strijd tegen de Walen, zo is ook het Ser visch „van vreemde smetten vrij" gemaakt. De Joegoslaven hebben de taal als cultuurdrager ontdekt, met alle gevolgen van dien. Toeris ten die een brood willen bestel len, doen er goed aan zich eerst te vergewissen in welke repu bliek ze zich bevinden. Bene den de rivier de Sava gebruike men xleb, daarboven verdient krug over het algemeen de voorkeur.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5