„Negatieve berichten schuld van paar aandeelhouders" PvdA levert tien zetels in senaat in CDA'er Lagrand staat zijn zetel af Geef de krant aan papa ^nenland J.A. FENTENER VAN VLISSINGEN GAAT DOOR: Verbrande delen Groote Peel gevaarlijk CeidóeSouAa/nt Qeidó&Qowa/nt DINSDAG 28 MEI 1991 PAGINA 3 ;uw asfalt gevaarlijk ËRSUM Het nieuwe asfalt, zoab ppen asfaltbeton), kan bij plotseling en tot gevaarlijke situaties leiden. hebben op dit nieuwe wegdek een jngere remweg dan op het oude con- jnele asfalt, zo blijkt uit een onder- /an het gerechtelijk laboratorium, an de resultaten gisteren werden etjdgemaakt in NCRV's Hier en Nu. Akderzoek is uitgevoerd in opdracht je|e verkeersschout van justitie in de ncie Drenthe naar aanleiding van pgeval op rijksweg-34 bij Anlo. Het Isfalt wordt steeds vaker in Neder- de aanleg van wegen gebruikt, voordeel van dit nieuwe wegdek is buet makkelijk water afvoert, waar automobilisten nauwelijks last heb- fan opspattend water en dus goed shouden. Lek Brandweerlieden pompen de kustvaarder Watum uit Delfzijl leeg. Het schip raakte gisteren lek na een aanvaring met een duwboot combinatie op het Amsterdam Rijnkanaal. De kustvaarder ligt met de neus in de wal en heeft een gat van drie meter in de romp. FOTO: ANP Rendement van studie rechten is veel te laag UTRECHT Het rendement van de studie rechten aan de negen Nederlandse universiteiten die deze studie verzorgen, is veel te laag. Belang rijkste oorzaak daarvan is de te geringe begelei ding van de studenten, zo zegt een commissie voorgezeten door emeritus-hoogleraar mr. P. de Haan in haar eindrapport dat zij gisteren aanbood aan de Vereniging van Samenwerkende Nederlandse Universiteiten (VSNU). Het aantal studenten dat de studie in de bedoelde termijn aflegt, blijft ver achter bij de bedoeling van de wetgever: twee tot vier procent van de studenten behaalt het doctoraal-examen in de voorgeschre ven vier jaar. Tien tot twintig procent doet vijf jaar over de studie. De gemiddelde studieduur van de 50 tot 55 procent die uiteindelijk het doc toraalexamen haalt, bedraagt zes jaar. irek aan irièrekans ^•zaak van :orgvuldige andeling «jaarden jSIEBELINK IN Uitgebrand, lust en te weinig ire-kansen. Volgens •ectie van Beileroord lat de voornaamste en van de slechte udeling van demente c,jrden binnen de mu- pn de psycho-geria- 'r ie inrichting Altin- Jjjlf in Beilen. igvuldig, noemt zij de be tting van demente be- n. Mishandeling, zeggen en. Een demente vrouw de tachtig, die niet wil- in, zou bijvoorbeeld met ^Tikken gedwongen zijn )mth te doen. „Verwonder- r nhet niet", vindt K. Kot, f-\eur van het opleidings voor verpleegkundi- Erudiet in Assen, sinds In dag vaste leverancier n pipverleners in spe voor (etttingerhof. „Daar waar onmondig zijn, kan t dergelijke escalaties ko- Kot werd kort geleden (hoogte gebracht van de elih die zijn leerlingen in k?ichting hadden ervaren, pijdelijk wil hij er niets wel „dat het niet je beugel kan". luw J.C.M. van de Geijn, e*eur behandelzaken van oord, erkent dat enkele erleners zo afgestompt I „dat het zich ongetwij- ok heeft vertaald in het ipen van de zorg", et Inspectie voor de Gees- Volksgezondheid een zoek wil vindt zij een te- „Maar de signalen i ernstig", zegt J.R. van _w1uizen, directeur van de Y^tie in het Noorden, „het l™jenslotte om mensen die J keerwoord hebben." weken cel voor jeiger conducteurs p Een 20-jarige Gro- f die twee weken gele- i de trein van Groningen Zwolle twee conducteurs lgde, is gisteren veroor- tot vier weken cel, tan twee voorwaardelijk, oogte van Assen meldde in dat hij zijn kaartje had [en en geen geld had om lieuw kaartje te kopen, nducteurs lieten hem een flier invullen, waarmee p kaartje later kon beta- De Groninger wilde ech- I Assen uitstappen. Toen hef)jnducteurs hem niet Wil- öten gaan, ontstond een n nnen situatie. De man Jk steek je met het mes de ribben, ik snijd je tukken". Dit dreigement 1 des te harder aan, om- ^0|»n dag eerder de conduc- vas begraven die bij Har- i door een zwartrijder neergestoken. Hoewel de ,malnger niet met een mes '3e, bleek later dat hij er en op zak had. AMSTERDAM „Alle verdachtmakingen aan mijn adres, zoals het han delen in aandelen met voorwetenschap, persoon lijke verrijking en belan genverstrengeling wijs ik ten stelligste af. Er is dan ook absoluut geen sprake van dat ik mij, zoals door velen gesuggereerd, dit jaar zal terugtrekken als president-directeur van de Norogroep. Geloof me, volgend jaar kom ik hier opnieuw de jaarcijfers van onze beleggingsgroep toe lichten. Overigens ben ik er wel van overtuigd, dat als mijn naam Piet Jansen was geweest u hier onge twijfeld niet in zo groten getale had gezeten". John Arthur Fentener van Vlissingen wond er gistermid dag tijdens een zeer druk be zochte persconferentie in het Amsterdamse kantoor van Noro geen doekjes om. Ogen schijnlijk onberoerd veegde hij alle beschuldigingen aan zijn adres met elan van tafel. ,Jk kan het niet anders uitleggen dan dat alle negatieve berich ten de afgelopen weken in de media over Noro en mijzelf zijn te wijten aan slechts een klein aantal aandeelhouders uit één van onze dertig fond sen. Men vond het kennelijk nodig de bezwaren tegen mijn persoon via de krant, radio en televisie te ventileren en mij in een kwaad daglicht te stel len. Overigens een weinig za kelijke methode, want hier door worden immers de belan gen van alle aandeelhouders van Noro geschaad. Ik kan dan ook voor dit soort mensen, die hun aandelen hoofdzake lijk in de minder goed lopende particuliere onroerend goed sector hebben belegd, geen en kel respect meer opbrengen", aldus Van Vlissingen. Uitlekken John Arthur, één van de tel gen uit het roemruchte Fente ner van Vlissingengeslacht, kwam enige tijd terug in op spraak toen een commissie van ontevreden beleggers een ge heim rapport over Noro-Hol- dings, de houdstermaatschap- „Moeilijke jaren in beleggen niet veel meer dan een hobbel" AMSTERDAM „De moeilijke jaren, die ook andere beleggers kennen, en die nu achter ons liggen, zijn niet veel meer dan een hobbel. In de periode 1980-1988 vertoonde de Noro-groep een sterke groei, die wij van plan zijn na 1991 weer te gaan voortzet ten". John Arthur Fentener van Vlissingen liet gistermiddag weten nog steeds het volste vertrouwen voor de toekomst te hebben in de door hem opgerichte Noro-groep. In de eerste drie maanden van dit jaar zijn de cijfers dermate goed dat de directie van een stabilisatie voor 1991 spreekt. De voorlopige indicaties zijn dat de fondsen over de eerste drie maanden van 1991 een herstel zullen tonen van circa vijf procent, waarbij evenwel een aantal fondsen met investeringen in de automatiseringssector achter zal blijven. Het belegde vermogen van Noro bedraagt drie miljard gulden. De directie zegt de komende jaren een belangrijk potentieel bie den voor op ondernemingen gerichte kapitaalverschaffers als Noro. „Noro heeft op dit moment voldoende pijlen op de boog, waarop wij op dit moment nog niet concreet kunnen ingaan, omdat veel zaken zich nog in een onderzoeksfase bevinden. Ik kan verzekeren dat Noro niet stilzit en er dit jaar nog besluiten worden genomen. Voor de onroerend-goedpoot geldt zonder twijfel dat deze sector zich op termijn zal herstellen. Het verle den heeft dat al eerder bewezen", aldus Van Vlissingen. John Arthur Fentener van Vlissingen, president-directeur van de exclusieve beleggingsgroep Noro, ontkende gistermiddag in Amster dam pertinent alle via de media tegen hem geuite beschuldigingen. FOTO: DIJKSTRA poot), draagt door middel van een schriftelijke verklaring een steentje bij aan het laten welslagen van de roerige pers conferentie. Zij schrijven on der meer het duidelijk te vin den dat de persoonsgebonden opzet uit de beginjaren van Noro niet meer voldoet na de sterke ontwikkeling van de beheerde vermogens en gewij zigde wensen en opvattingen van de aandeelhouders. De doorzichtigheid moet volgens hen dan ook worden vergroot om 'ook de schijn van moge lijkheden van belangenver strengeling' weg te nemen. „Wij menen echter dat het in het belang van de gehele Noro-organisatie is, dat de hui dige directie haar taak blijft vervullen. Aanpassingen, die uit een onderzoek kunnen voortvloeien, zullen met de aandeelhouders worden be-- sproken", aldus de verklaring. Van Vlissingen zegt 'het gloei end eens' te zijn met de regel over de directie. Met een uitspraak van een hem opbellende aandeelhou der maakt de Noro-toprnan een eind aan de bijeenkomst. Volgens deze man, en Van Vlissingen beweert dat het een zeer geslaagd zakenman is, zou de directie van Noro, bij wijze van spreken natuurlijk, de af gelopen jaren 1000 besluiten hebben genomen, waarvan er 900 oké waren, 50 briljant en 50 slecht. En alleen over deze laatste zou zijn geschreven. Van Vlissingen is zichtbaar verheugd met deze uitsmijter. pij, maakte en dit liet uitlek ken. Een fikse deining onder de aandeelhouders van de der tig andere Norofondsen, die zich bewegen op het gebied van venture capital, specialty, institutioneel onroerend goed en particulier onroerend goed was het gevolg. Vooral in de laatste categorie speelde zich de laatste tijd voornamelijk de controverse af. Een groepje be leggers leed de afgelopen maanden forse koersverliezen op vooral de Amerikaanse- (20 procent) en Engelse (17,5 pro cent) onroerend goedmarkt. De onderzoekscommissie werd ingesteld en in het geheime rapport zou John min of meer persoonlijk aansprakelijk wor den gesteld voor deze verlie zen. Ook zou hij volgens het rapport nog dit jaar moeten af treden en zou hem een fikse schadeclaim boven het hoofd hangen in verband met per soonlijke verrijking en het handelen met voorkennis. Van Vlissingen weigerde ove rigens gistermiddag catego risch vragen te beantwoorden over dit geheime rapport, dat alleen door de aandeelhouders van Noro is in te zien. „Ik ben alleen bereid in te gaan op al les wat over Noro en mij in de media is verschenen. De com missie en ik hebben namelijk afgesproken dat het rapport niet openbaar zou worden, zo dat de onderzoekers alle stuk ken ongehinderd konden in zien. En ik houd me aan deze afspraak. Ik kan echter wel verzekeren, dat door mij geen enkele schade aan welke van de fondsen dan ook is toege bracht. En over in de media gesuggereerde schadeclaims is mij dan ook volstrekt niets be kend. Bovendien hebben acht tien van de dertig fondsen in middels vergaderingen gehou den en is de directie door een enkeling na totaal niets ver weten. Het vertrouwen is dus al door de meerderheid gege ven. Zullen we het nu eens over de resultaten van Noro gaan hebben?" Vragen-uurtje Het gevolg is dat in de stapvol- le vergaderkamer van het kantoor van Noro een lawine van vragen losbrandt. Van Vlissingen omzeilt ze echter met grote behendigheid. Hij mag immers niets zeggen over het geheime rapport. Alles wat de media tot nog toe hebben gemeld, verwijst hij zonder meer naar het land der fabe len. Een vraag over de resulta ten van enkele fondsen wordt gretig als een 'rustpauze' aan gegrepen. Gespecialiseerde cij fers over grote en kleinere fondsen en een lijst met nog te benoemen commissarissen van de holding Noro Management Advisory Services (NMAS) met zetels op Curasao, in At lanta (VS) en in Zeist worden door Van Vlissingen zonder probleem toegezegd. Iedereen mag 'alles' weten over Noro. Ook de raad van commissaris sen onder leiding van de heer Schuitemaker, van Noro-Pro- perties (de onroerend goed- DEN HAAG De ver kiezingen voor de Eerste Kamer, gehouden in de twaalf colleges van pro vinciale staten, leverden gisteren zoals verwacht een grote nederlaag op voor de PvdA. De sociaal democraten verloren maar liefst tien zetels, waardoor zij naar 16 dui kelden. De PvdA slaagde er niet in de restzetel in de wacht te slepen, waar zij min of meer op gere kend had sinds de onafhanke lijke regionale partijen hun kans op een eigen senator door onderling gekrakeel hadden verspeeld. D66 werd de grote van deze senaatsverkiezingen met een winst van zeven zetels (van 5 naar 12). Het CDA ver overde één zetel extra en ein digde daardoor op 27. De VVD handhaafde zich op 12 zetels. Ook Groen Links kreeg er een zetel bij (van 3 naar 4) evenals de SGP (van 1 naar 2). GPV en RPF bleven staan op 1. Onder de 75 gekozen senato ren zijn enkele bekende nieuwkomers. Bij het CDA zijn dat onder anderen oud minister Braks van landbouw en visserij (nu voorzitter KRO), zijn ex-collega van bin nenlandse zaken Van Dijk, voormalig staatssecretaris van justitie Korte-Van Hemel en J. van Gennip, directeur van het Wetenschappelijk Instituut van het CDA. Bij de VVD treedt oud-minister van justi tie Korthals Altes (nu nog lid Tweede Kamer) aan, evenals de oud-voorzitter van de Emancipatieraad en de beoog de nieuwe partijvoorzitter me vrouw Van Leeuwen. Een nieuwe PvdA'er is dr. K. Zijl stra, die nu nog in de Tweede Kamer zit. De vijf zittende leden van D66 krijgen gezelschap van onder anderen het voormalig Twee de-Kamerlid mevrouw Wes- sel-Tuinstra en de architect Edo Spier. Bij de nieuwe twee mansfractie van de SGP maakt, naast de huidige sena tor H. Barendregt, mr. G. Hol dijk zijn come-back. GPV-af- gevaardigde Van der Jagt maakt plaats voor zijn collega K. Veling. Uitslag verkiezingen Eerste Kamer CDA 27 zetels i+ II PvdA 16 zetels (-10) WD 12 zetels D66 12 zetels Ml Gr. Links 4 zetels D SGP 2 zetels il GPV 1 zetel RPF 1 zetel (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Ook de CDA'er J. Lagrand kreeg vijf voorkeurstemmen, van Provinciale Staten van Noord-Holland, maar hij staat zijn zetel af aan dr. A. Vermaat. Lagrand stond nummer 33 op de kandidatenlijst en het CDA krijgt 27 zetels in de nieuwe Senaat. De Volendammer La grand verwees desgevraagd naar de afspraak in zijn partij dat elke kandidaat de lijstvol gorde zal respecteren. Zoals gezegd ligt dat anders voor prof.mr. Tjeenk Willink. Deze 49-jarige buitengewoon hoogleraar politicologie aan de Katholieke Universiteit Bra bant en voormalig regerings commissaris voor de reorgani satie van de rijksdienst, is voor vele sociaal-democraten dè kandidaat voor het voorzitter schap van de Eerste Kamer. „Een voortreffelijk man", hoort men alom in de PvdA. „We hopen dat hij het wordt". Liesbeth Baarveld-Schlaman (59), die in november vorig jaar door de oude fractie van de PvdA kandidaat werd ge steld voor het voorzitterschap, is echter niet van plan het hoofd zomaar in de schoot te leggen. „Vooralsnog ga ik er van uit dat ik dè kandidaat van de fractie ben. Ik trek me niets aan van alle pogingen om mij zwart te maken", zei me vrouw Baarveld gisteren. Zij doelde op de vele partijgeno ten die de laatste tijd ano niem kritiek op haar heb ben geuit. Zij zou een beetje naïef zijn, te weinig bestuurlij ke ervaring hebben en on danks tien jaar lidmaatschap van de Senaat te weinig natio nale bekendheid genieten. Baarveld is wethouder geweest in Lelystad en internationaal secretaris van de Rooie Vrou wen. Naast lid van de Eerste Kamer is zij nu ook lid van de Asssemblée van de Raad van Europa en de West-Europese Unie. Fraude Team haalt miljoen terug UTRECHT „Wij richten ons vooral op zwaardere fraude met sociale uitkeringen. Aan het tellen van tandenborstels en onder broeken doen we niet. We kunnen onze tijd wel beter gebrui ken". Dat heeft hoofdinspecteur P. Jongeling van de Utrechtse politie gisteren gezegd bij de officiële presentatie van het Sociaal Frau de Team, waarmee de Utrechtse politie sinds begin dit jaar de fraude met uitkeringen aanpakt. De in totaal vijf gespecialiseerde rechercheurs hebben in de vijf maanden dat het team draait 23 zaken afgerond waarbij in totaal voor rond één miljoen gulden werd gefraudeerd met uitkerin gen van de gemeentelijke sociale dienst (GSD). (ADVERTENTIE) ,H.3: UW VITALITEIT TERUC. Voelt u zich vaak minder energiek en vitaal? Sneller vermoeid?.Last van concentratieproble men? Bij. het ouder worden in een jachtige wereld kent iedereen die gevoelens wel. Wat u nodig hebt, is K.H 3, beschreven als oplossing voor deze pro blemen. De speciale samenstelling geeft u dat extra steuntje in de rug waarnaar u zoekt. Eén capsule per dag en u voelt zich snel weer fit en vitaal K H 3 verkrijgbaar bij apotheek en vakbe- drogist MET DE DAC FITTER EN VITALER. OSPEL De verbrande delen van het natuurge bied de Groote Peel op de grens van Limburg en Noord-Brabant zijn op dit moment erg gevaarlijk. Omdat het vuur nog steeds doorwoedt in de ondergrondse turflagen kunnen onzichtbare holtefe ontstaan. Wie daar overheen loopt kan er ineens in wegzakken, zo zei ir. W. de Beaufort, regiohoofd van Staatsbosbeheer, gisteren op een persconferentie. Door de brand, die vrijdag door nog onbekende daders is aangesto ken, is ongeveer 225 hectare verloren gegaan. Dat is een zesde van het totale natuurge bied. De schade is volgens De Beaufort moeilijk in geld uit te drukken. De bluswerkzaamhe den die wellicht nog weken lang zullen duren, kosten vele manuren. Op sommige plaat sen is de ecologische schade aan het natuurgebied mini maal, terwijl elders wellicht nauwelijks nog bepaalde zeld zame planten, die tot nu toe wel op de Groote Peel voor kwamen, zullen kunnen groei- Strippenkaart pas 1 september duurder DEN HAAG De voor 1 au gustus aangekondigde tariefs verhoging van de strippen kaart met 30 cent kan „op zijn vroegst" per 1 september door gang vinden. Doordat de Tweede Kamer pas vandaag over deze maatregel spreekt, lukt het niet de nieuwe strip penkaarten op tijd gedrukt te krijgen. Directeur C. Rood- voets van Vervoerbewijzen Nederland heeft dat gisteren meegedeeld. De verhoging van de prijs van een strippenkaart houdt verband met de Tussen- ADVERTENTIE ZO BLIJFT 'T NIET BIJ EEN ÉÉNMALIG CADEAUTJE OP VADERDAG! Verras papa 'ns met eei cheque vi 6 1 Ja, laat de Leldse Courant 6 weken lang (17 juni t/m 27 juli) bezorgen bij: Stuur de rekening (f 25,-) en de cheque naar: Dhr/Mevr.: Plaats: iiiiiiniiaiimBinn Stuur deze bon vóór 12 juni in een open envelop (postzegel niet nodig) naar: Leidse Courant, Abonnee Service, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3