En de moi reclame tot mond et de rest. „Politicus moet liegen om succes te hebben" 4.75 2.75 1.50 7.75 4.75 .HEMA De normaalste zaak van de wereld.. Dorpsrel KUNST/RTV CeidaeSomcwit DINSDAG 28 MEI 1991 PAGIN Komende vrijdag wordt voor de eerste keer de Werelddag voor Culture le Ontwikkeling gevierd. Een door de Verenigde Naties en de Unesco uit geroepen dag om inter nationaal aandacht te vestigen op de vaak on derbelichte rol van cul tuur in maatschappelijke ontwikkelingen. In de Haagse Ridderzaal vindt dan een manifestatie plaats over Cultuur en Democratie. Naast minis ter Jan Pronk (ontwik kelingssamen werking) geeft de Peruviaanse schrijver en politicus Ma rio Vargas Llosa zijn vi sie op de relatie tussen beide. Morgen en don derdag buigen auteurs uit Afrika. Azië en Latijns- Amerika zich in Hotel Oranje in Noord wijk over het thema Litera tuur en Samenleving. Zij zullen na afloop een ver klaring opstellen die vrij dag in de Beurs van Ber- lage in Amsterdam wordt uitgegeven tijdens een bijeenkomst onder de ti tel Primair Literair'. De symposia worden georga niseerd door het NOVIB, dat daarmee een feestje viert: het verschijnen van de honderdste titel in de serie 'De derde spreker': literatuur uit Afrika, Azië en Latijns- Amerika in het Neder lands uitgegeven. Deel nemende auteurs komen uit Senegal (Sembène Ousmane), Argentinië, Algerije, Egypte (Joesef Idris), Suriname (Hugo Pos), Puerto Rico, Pakis tan, Chili en India. Hier bij alvast de visie van Vargas Llosa - die on langs bijna president van Peru werd - op literatuur en politiek. SCHRIJVER VARGAS LLOSA WIL NOOIT TERUG IN POLITIEK: LONDEN Het is verlei delijk om te openen met: „Als Mario Vargas Llosa president van Peru was geworden, dan...". Een zin die op de meest uiteenlo pende manieren had kun nen eindigen. Bijvoor beeld met zijn moord door de guerrilla's van het Lichtend Pad. Of met het verlies voor de Peruviaan se en de wereldliteratuur. Maar de meest waar schijnlijke aanvulling was geweest: „Als Vargas Llo sa president van Peru was geworden, zou hij het nu goed moeilijk hebben". De schrijver zelf beaamt het. Peru wordt verscheurd door cholera, terrorisme, zedelijke verloedering en een inflatie percentage met zoveel nullen dat het een satire lijkt in plaats van de bittere werkelijkheid. Zelfs naar Latijns-Amerikaan se maatstaven is het verval op merkelijk. Volgens Vargas Llosa grotendeels een gevolg van het besluit van het electo raat om voor armoede te kie zen. Tot een paar dagen voor de presidentsverkiezingen in Peru van vorig jaar werd aan genomen dat Vargas Llosa en het Democratisch Front de dreiging van de centrum-link se agronoom Alberto Fujimori wel zouden kunnen afwenden. Veel mensen, niet alleen zijn lezers, zeggen dat het achteraf maar goed is dat het hem niet is gelukt. Vargas Llosa is geen politicus. Zijn entree in de politiek, drie jaar daarvoor, was het gevolg van zijn wanhoop toen hij las Mario Vargas Llosa: „Als je je voortdurend verplicht voelt tot het spreken van de waarheid is het heel moeilijk om als politicus succesvol te zijn". foto: afp dat de banken genationali seerd zouden worden. Hij houdt niet eens van politiek en zegt zich nooit meer kandidaat te stellen. Hij weet nu dat de eigenschappen die hem een succesvol schrijver maken haaks staan op succes in de harde politiek. „Politiek is de kunst van het confronteren en oplossen van kleine proble men, iedere dag, alsmaar door, zonder je er door te laten aan tasten of uitputten", aldus Vargas Llosa. „Je moet in staat zijn om koud te zijn en vrijwel alles op te offeren in het be lang van het resultaat. Het is erg moeilijk om iets te berei ken zonder te liegen, te acte ren. Het is de Machiavelliaari- se tegenstelling tussen ethiek en doeltreffendheid... Eugene O'Neill heeft gezegd, ik geloof in 'Emperor Jones': „We heb ben gevochten tegen zoveel kleine dingen dat we zelf klein zijn geworden". In fictie is het volstrekt aanvaardbaar en ethisch verantwoord om te liegen. Je schrijft geen roman met alleen maar waarheden: je verzint personen en situaties. Wanneer je een roman leest is er een pact, een contract tus sen de lezer en de auteur om dingen voor waar aan te ne men in de wetenschap dat ze dat niet zijn. En dus worden de leugens positief en aan vaardbaar, terwijl dat in de politiek heel anders ligt. Daar verwachten de mensen dat je de waarheid spreekt. Als je je voortdurend verplicht voelt tot het spreken van de waar heid is het heel moeilijk om als politicus succesvol te zijn. Het is waar dat er uitzonderin gen zijn, maar dat is precies wat ze zijn: uitzonderingen". Havel Enige tijd geleden had Vargas Llosa in Parijs een televisiege sprek met de Tsjechische pre sident en toneelschrijver Va clav Havel, de man wiens La tijns-Amerikaanse equivalent hij bijna was geworden: „We zijn even oud. We zijn allebei in 1936 geboren. We hebben allebei twee jaar op de militai re academie gezeten. We heb ben de Franse existentialisten gelezen, Sartre en Camus. Ja, ik voel me met hem verwant. Maar hij is nooit een marxist geweest, hij heeft nooit de so cialistische utopie gedeeld waarin ik een aantal jaren heb geloofd. Ik denk dat hij veel meer dan ik de politieke reali teit van onze tijd doorzag. Hij kende het echte socialisme uit de tijd dat hij iong was en heeft zo zelf de kloof tussen il lusie en realiteit, tussen idea len en de praktijk ontdekt. Hij was vanaf het begin een prag matist, erg ongewoon voor een intellectueel. En tegelijkertijd schreef hij absurdistische, ex perimentele, irrationele litera tuur. Dat is een erg interessan te combinatie". Puurheid Als de lezer, zoals Vargas Llo sa beweert, aanvaardt dat het voor een auteur noodzakelijk is om te 'liegen', heeft een kie zer, een burger, dan niet' ook consideratie met een politicus? „Je moet onderscheid maken tussen ontwikkelde landen en de overige. In de eerste zijn de belangrijkste beslissingen gro tendeels overgedragen aan de burgermaatschappij. Daar wordt de politiek een soort theatrale ervaring waarin alles aanvaardbaar kan zijn zolang het effectief is. Ik bedoel dat als politici doeltreffend zijn, je tolerant bent voor een zekere mate van wangedrag. Maar in landen waar de wezenlijke za ken nog steeds afhankelijk zijn van de politiek kan één leugen ongelooflijke gevolgen met zich meebrengen. En dus is daar de noodzaak van oprecht heid en puurheid veel groter". Beide kwaliteiten zijn terug te vinden in Vargas Llosa's laat ste boek 'Lof van de stiefmoe der', al bestaat dat voor negen tig procent uit wellustige ero tiek. Voor een boek als dit zoi Vargas Llosa als president ze ker niet de tijd gevonden heb ben. Het gaat over een utopie op de rand van de afgrond, in dit geval niet een bepaald lénd, maar een schijnbaar per fecte echtverbintenis. Erotiek Wanneer je Vargas Llosa hoort praten over zijn land als het Verloren Paradijs» is de conclusie bijna onvermijdelijk dat de huwelijkse gelukzalig heid en de barsten daarin een metafoor zijn voor Peru. Var gas Llosa ontkent het niet: „Een man die teleurgesteld is over een utopie bouwt zich een eigen utopie, met een ob sessieve rationaliteit". De ero tische stijl van de roman is ook in politiek opzicht niet zonder betekenis. „Het was voor mij verleidelijk een erotisch ver haal te schrijven in de traditie van de erotische literatuur van de achttiende eeuw. Dat was een zeer artistieke vorm, vol strekt niet vulgair. De eroti sche literatuur van toen was niet conformistisch, maar ex perimenteel en opstandig. De hedendaagse erotische litera tuur aanvaardt wat gevestigd is. In de achttiende eeuw was de erotiek een van de manie ren om alles wat gevestigd was juist in twijfel te trekken. Het was een zoektocht naar een nieuwe wereld, een nieuwe sa menleving, nieuwe zeden, een nieuwe cultuur. Ze dachten toen (lat je door deze deur de vervulling en bevrijding van de individu kon vinden". Vargas Llosa mag er dan niet in geslaagd zijn president te worden van zijn land, het weerhoudt hem er niet van een bevrijder te zijn. Een be vrijder die begint bij de staat van het individu. Everclean Plus met fluoride en calcium. 75 ml 1.50 4 VOOr Everclean Speciaal met fluoride en al- lantoïne. 75 ml Everclean Junior met verlaagd fluoride- "f gehalte. 50 mlJL« D Everclean reinigingspasta voor kunstge bitten. 50 ml Everclean tandenborstels: voor kinderen tot ca. 4Jaar 1,-; voor kinderen vanaf ca. 4 jaar 1.25; voor volwassenen, zacht, medium of hard lui Ld. jaar Everclean reinigingsset: houder met 6 borsteltjes Mondverzorging voordeel. Everclean, dat is Engels voor "altijd schoon". En het is ook ons eigen merk voor alles op het gebied van mond- verzorging. Of u nu grote of kleine tanden heeft, of helemaal geen tanden, het assortiment van Everclean zorgt ervoor dat uw gebit goed en gaaf blijft. Probeer het deze week nog. Alleen bij de Hema. Everclean flossdraad met was. 50 meter door René de Coci Wat is het toch vreem jammer, zei Jan Willem tens, dat de Nederlandse io visie maar zo weinig aani "j schenkt aan het werk vai ,ii Europese parlement. De p mentariër (lid van D6620 in Europees verband voi mei ijk doende in liberaal band) zei dat vorige weë Ph gen een groepje NederhJa televisiejournalisten dat bezoek bracht aan marmer, messing e elektronica behangen hui> w ting van dat pa riem en Brussel van die paleizen i ic er ook in Luxemburg Straatsburg). Bertens, zo te zien een mat -0r het prima met zichzelf gtJ' fen heeft, wierp zichzelf bij meteen maar op als g maker van een aardig l parlementmagazine op de derlandse buis, zoiets van half uurtje per maand; dal een fantéstisch leuk progi ma kunnen worden. Hij toen nog geen weet van manier waarop de Nederl se televisie enkele dagen I (zondagavond bij Diogenes de VPRO) meteen zou slaan. Daar kwam een delegatie roparlementariërs in beeld zich hossend en lallend in kroeg ophield, flink aan drank, ongetwijfeld op collectieve kosten. Nu wee^ wel dat zulke filmpjes km worden gemaakt van de m IC te beroepsgroepen als ze een zware excursie met z'i len de avond doorbren Maar het beeld nodigde niet bepaald meteen uit tot organiseren van een maai lijks magazine over het ressante en belangrijke van deze volksvertegenw digers. Meneer Bertens begon zijn spraakje tot de pers met beschrijving van zijn van die ochtend, toen stemd moest worden nieuwe regels en richtiijf met betrekking tot de verl m van medicijnen (bij ons al m op recept verkrijgbaar mai Zuid-Europa gewoon tussei0 pleisters bij de superma: Iemand van de fractie plusjes en minnetjes op zijn pieren gezet: daar moest voor of tegen stemmen. De stukken zelf had hij nit nauwelijks gelezen (veel dik), en zeker niet begrt (moeilijk jargon). En oi voor of tegen zou steun had hij ook nog laten aih- gen van het stemgedrag collega's die hij wel of mocht. „Ik wil het Europa ment niet belachelijk mak meldde hij ook nog opgewt en hij deed meteen zijn ui ste best om dat nu juist w doen, en dat lukte aardig, maandelijkse magazine als het er ooit van komt, dolkomisch halfuurtje te d>H opleveren. Overigens heeft de Nederh!a se televisie wel wat anders zich druk over te maken: z in de genoemde delegatie waren er ner\ van: het Commissariaat de Media zou zich vrijdag mers uitspreken over de mende herindeling? Het liep weer eens met een ser af: het ontredderde Hil sum ziet op 1 maar AVRO en VARA plaats wisselen, en voor rest: ze dronken een L deden een plas, en ze lietei zaak zoals die was (u merk ken m'n klassieken). Het I glimlacht: voor 'Zeg 'ns straks dus naar Nederlam en voor 'Service Salon' Nederland 1. En voor de rest blijft alles het oude: we kijken naar Cosby omdat-ie leuk is omdat hij van de NCRV we kijken naar Linda on we graag gelukkige bruid: ren zien (niet omdat ze van TROS is), we kijken voetbal en wielrennen o we van voetbal en wielreni houden (niet omdat het vaii® NOS is of van RTL4). Al die opschudding over t visie in Hilversum en Haag (waar de participant in de discussie omgeveer gt 11 ke hoeveelheden boter op 'd hoofd meevoeren, vlak bov- die oogkleppen) is niks ml01 dan gewoon een dorpsrel. leen interessant voor men die er een baan hebben, voor mensen wie het in te: seert hoe het medialandscl eruitziet (zoals journalistenj De kijker, de consument, het al heel lang niks schelen waar het vand: komt of wie het uitzendt. verzuiling is voorbij, de telt siezendtijd is in ons land w ic gegeven aan een aantal we o bladen op grond van abonnee-aantal. Misschk krijgen ze dat in Hilversum [n Den Haag ook nog eens da

Leidse Courant | 1991 | | pagina 14