Boekenveiling Burgersdi heeft weer wat in petto voor de fiel LANGS OMWEGEN „Oost-Europa heeft Westen nodig bij democratisering" Pvc-muziek en wijnglas leveren Zaadnoordijk muzikale prijs op 5en en omgeving £etdóc Sou/uwt DINSDAG 28 MEI 1991 PAGINA 11 Jaam der wet Jeuk -probeercl'* KATSMAN jjeisje naar het kanton- arjat loont niet altijd de [e: de voorgestelde wordt er soms alleen hoger van. Dat on- _jd ook een Hagenaar, asterochtend bij het e kantongerecht rech- j Kamp een mooi ver- ptop de mouw wilde in. De welgedane Ha- r was in februari in ,n aangehouden om- 1|j daar te hard reed. ëen snelheid van 75 jeter per uur raasde ir de bebouwde kom e sleutelstad. Toen •r Kamp de overtre- voorlas en zoals ge- plijk vroeg of de ver- daar iets op aan te m had, meende de ;de de rechter te slim :unnen zijn. kenteken klopt niet, U dat voorleest, dus ik nooit geweest zijn. nto was niet van mij; dus niet te hard ge- verklaarde hij. .„r Kamp, die wat |e had met het slechte B.£chrift van de dienst- f ie agent die de ver- tlfe op de bon had ge kird, vroeg vervolgens 'merk en kenteken de dan wel had. Het klopte, de kleur van het kente- na enig gepuzzel Q^t per abuis voor een M I6jn aangezien. „Dus u Dühet toch wel geweest M vond de rechter. J staat bovendien dat u ^houding erkende dat (at dat u te hard reed". Hagenaar deed vervol- ■4ïeen hernieuwde po- "om onder zijn boete komen. Een toege- d papier met daarop B''voorstel voor een akingsbedrag had hij j ibekeken: „Dat heb ik ir$n verscheurd, want 2mt toch altijd een ac- 2i(ro achteraan", meen- q|. „Als u dat dan geen hebt gekeurd, ton u dan weten dat kenteken verkeerd ^jfeld was", zo klapte ?r Kamp de val dicht. l_ ,er van jusitie J. van !n as ondertussen danig lanmd geraakt over de k ^en van de verdachte rechter in de luren en eiste daarom boete van hon- tcachtig gulden. „U hl|het leuk geprobeerd, 3» ik ben het eens met lejiicier van jusitie", oor- p de rechter. St j '^u wen |ven speelden een autorijder vorig in Sassenheim zo- parten, dat hij een straat inreed kbi éénrichtingsverkeer lur De automobilist be- JJJje al na enige meters, dejij fout zat, en wilde 19fuit terugrijden. He- pefiad een politiewagen igeman al in de smie- Een boete gevolg, te! oeirom heeft u die toen zo wilde de jO?^r weten. „Ik vond löiiet eerlijk", zo ver- I5üe de gedaagde zich. u- eed echt helemaal per Q^juk die straat in. Ik v^pet mijn rijbewijs, en fvas ook nog slecht Toen merkte ik dat achter me reed. t Jn toen reed ik ineens piraat in. Er was niet OOjte praten, ze gaven klbmaar een boete". De '■"kr van justitie en de 5_er waren niet bepaald 0-f de indruk van de ar- ennten die de Sassen- aandroeg. „U had léter die straat in ge- zelfs op zo' n kort had er een ongeluk gebeuren. Dat had ^°ih moeten weten; u ^aet uw rijbewijs in uw 'ijk vermaande de rech arge jeugdige automobi- ^PWam er met een boete ^restig gulden af. "sVieidsduiveltjes een voorzichtig rij- heb nog nooit wat tori"- Volgens de rechter nalat alleen maar aan v!linke portie geluk te !^®ln dat dat zo gebleven vorig jaar was Automobilist uit Roos- op de A44 bij Oegst- u: aan het slingeren ge toen hij op de kaart ierde uit te vissen richting hij uitmoest. infensgevaarlijk voor an- kiweggebruikers om op mjaart te gaan zitten kij- érwijl u met tachtig of dt$tig over de weg riidt. afrit zijn behoorlijk 30 snelheidsduiveltjes te I3.((n", wist Van Ek. On- s de herhaalde verze- van de kaartlezer, linlii al vele jaren pro- op de weg had a»J"él ih! WIJ HOPEN OP ANTIQUAREN DIE ALS VLIEGEN OP ONZE STROOP AFKOMEN" Bij Burgersdijk Niermans, gekend Leids boek- en vei linghuis en antiquariaat, be reidt men zich voor op de eerste boekenveiling van 1991. De kavels staan al roer loos opgetast en versperren de weg, of staan tegen de muur tot aan de zoldering. Verkoop 293 inmiddels. Het gaat maar door. De stille wijsheid die hier in pacht is zal haar weg wel weer vin den naar de begerigen van hart, de handelaren en bi bliofielen die volgende week drie dagen lang hun bod zul len uitbrengen om hun gelet terde begeerte te kunnen be vredigen. Een gesprekje met drs.Arne Steenkamp „van de veiling" zijn compagnon drs.Arno de Bruin heeft het ruime antiquariaat en de nieuwe boekhandel onder zijn berusting over een boekenactiviteit die interna tionaal weerklank heeft. Het is een levendig mauso leum, in „Templum Salomo- nis", hoek Nieuwsteeg-Klok- steeg, Leiden. Hier zijn bijge zet de vruchten van het „be drukte goud" van onze cul tuur: boeken, literatuur, ge schiedenis. Op een plank er gens ook de volledige wer ken der PTT: alle voorhan den zijnde telefoonboeken waar een bedrijf als Burgers dijk Niermans niet van buiten kan. Deze zijn niet voor de verkoop beschikbaar. Maar nee, veel en veel boei ender en waardevoller en lu cratiever, zijn de duizenden, miljoenen, ja ontelbare ge dachten die ooit door sterve lingen op papier, achter een fagade van banden en band jes, werden vastgelegd en verzameld en waarin zelfs gehandeld kan worden. Boe ken zijn de dankbare en praktische containers waarin, op elk denkbaar formaat, de menselijke geest ligt opgesla gen en waaruit geput kan worden. De Bruin in Bur- gersdijks geval verkoopt oud (en nieuw) tegen catalo- guswaarde; Steenkamp leeft en werkt bij het opbod, voor wat de boekengek er voor geeft. En dat is veel; te veel voor de een, te weinig voor een ander. Een kijkje in een opslagplaats der letteren. Gerubriceerd. Kavels alom. Verwarrend voor de vreemdeling in dit onderaards Jeruzalem, maar vaak hoogtepunten in 'het reilen en zeilen van een boe kenveiling, a Book AUction, die furore wenst te gaan ma ken. Stapels boeken, bijeen gehouden door een strip, wachten op drie dagen des oordeels en der voorkeur. Daar is een oude rot in het veilingvak, J.Kleefstra, wiens bloed al tientallen ja ren door de handel in boeken gevoed wordt, maar die ook, contre coeur, zich zal moeten Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertéllen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071-122244. Pater Godfried (Kees) Martijn overleden De van huisuit Leidse Passionist pater Godfied (Kees) Mar tijn is begin vorige week op 77-jarige leeftijd in Dinslaken- Hiesfeld (Duitsland) overleden. Pater Godfried zou op 19 mei in zijn H.Geestparochie zijn 50-jarig priesterfeest ge vierd hebben, maar al eerder was hij in het ziekenhuis opge nomen in verband met een ontsteking aan de alvleesklier. Hij overleed de 22ste mei j.l., aldus heeft zijn broer, pater Ambrosius (Gerard) Martijn, ons medegedeeld. Pater God fried is gisteren in Dinslaken begraven. Drs.Arne D.Steenkamp, beheerder van de „veilingpoot" van Burgersdijk Niermans in „Templum Salomonis" aan de Leidse Nieuw- steeg: „De gerestaureerde 18e eeuwse zaal is bijna klaar voor de klap van vólgende week". FOTO: WIM VAN NOORT woordenboek „de dikke Van Dale". Kruyskamp verzamel de in zijn boeiende leven zo wat 35.000 boeken op velerlei terrein. Vorig jaar november ging het eerste gedeelte (in 700 dozen aangevoerd) van de hand, leverde spraakma kende resultaten op en mocht zich verheugen in een ruime publieke belangstelling. Dat gaat nu weer die kant uit. heel bedienen van een besturing met computers. Immers, de wijsheid kan zo oud niet we zen of de chips-magie van tekstverwerking en opslag, in- en output, heeft er z'n hand op gelegd. En is dan nog goed voor het opmaken van rekeningen en het be drijven van het verzendri- tueel. De 18e eeuwse zaal Het hele eerbiedwaardige pand is nu zowat gerestau reerd, op de laatste ingreep na: de veilingzaal. Daar wordt de laatste hand aan ge legd. Vaklieden lijmen en timmeren en zingen, fluiten voor een cent. Ze „schieten" als het ware de nieuwe par ketvloer in elkaar en drin ken er in de rustpauzen hun bakje en laten een transistor radio schallen, met ongeache veerde klanken die niet bij oude boeken passen, maar de Templum niet deren. Daar boven is de veilingzaal al ge heel vernieuwd. Arne Steen kamp: „Deze zaal is, in een vreselijke staat, altijd ge bruikt voor de veiling. Ze is 18e eeuws van oorsprong, met de stucplafonds, op ca. 1730 te dateren, zoals on getwijfeld 09k de voorgevel. Een van de plafonds oor spronkelijk waren er twee grote kamers die door een wand of iets dergelijks ge scheiden waren, totdat rond 1890 er één zaal van werd ge maakt vertoont in blaken de, witte welstand de vier seizoenen en hun kenmerken in de hoeken". Ook is er lof voor de lambri- zering, in het matte groen van het behang en de verf van het geheel, waarbij een vroege 18e eeuwer zich wél gevoelde. Daar is de porse leinkast („Voor servies- en glaswerken destijds"), die „gouden" facetjes heeft. Steenkamp: „De vaste kasten zijn eruit gehaald; we kun nen er nu meer mensen in kwijt als we aan het veilen zijn. Het was een heel gesleep met boeken tot nog toe, maar we hebben nu verrijdbare kasten (25 stuks) op nylon- wielen, in verband met het parket". In deze entourage gaat het veilingcircus volgen de week zijn voorstellingen geven. Laat maar draaien, zou ik zo zeggen. Burgersdijk Nier- mans bezit een sterke anti quarische poot, waarmee het wereldwijd zakendoen is. Steenkamp: „Latijn en Grieks, de klassieken, flore ren erg goed op het moment. Het gaat naar instituten en particulieren over de hele wereld. Jazeker, het gaat Burgersdijk Niermans naar den vleze; zo doorgaande groeit de boel de pan uit". Enfin De Bruin en Steen kamp, twee jonge succesvolle neerlandici die hun beroep aan de klinkende mammon ondergeschikt hebben ge maakt, zouden die pan-iek best wel aankunnen, in de glorie van een oud pand dat de aansluiting met de toe komst heeft gevonden. Arne Steenkamp veronderstelt, dat binnen de Templum Salomo nis de veiling als zodanig de enige in den lande is die zich van computerverkeer be dient. Aan de hand hiervan is de stand van zaken elk moment van de dag te over zien. Hier zijn een klassieke aanpak en sfeer uitstekend geoutilleerd achter de scher men van een goede, moderne organisatie. De veiling (twee maal per jaar) is qua omzet groeiende en beter opgezet. Ik noem maar even de be manning: het antiquariaat draait onder de heren Arno de Bruin en C.L.van Minnen; de veiling wordt verwerkt door Arne Steenkamp en veilingmeester J. Kleefstra, wiens naam niet zonder sym boliek is. De eerste boekenveiling van dit jaar is niet zonder beteke nis. Integendeel, deze auction is veelbelovend en van een bijzonder gehalte. Kwam vo rig jaar het eerste deel van de omvangrijke collectie van dr.C.Kruyskamp onder de hamer, volgende week wordt het tweede gedeelte in veler belangstelling aanbevolen. Wijlen dr. Kruyskamp was oud-redacteur van het Woor denboek der Nederlandsche Taal en bezorger van enkele drukken van het befaamde Kruyskamp breed Arne Steenkamp: „De nala tenschap van Kruyskamp is niet te versmaden. Hij was een man die „heel breed" van interesse was. Een in fei te 19e eeuwer die de nieuwe tijd niet welgezind was". Hij lichtte zich liever bij met pe troleumlampen dan met elektriciteit. Zoiets althans. Waarmee hij de opvattingen van een Godfried Bomans deelde. Hij was alleen nóg „stoffiger" en wellicht min der spiritueel. „Kruyskamp was doorweekt van een be langstelling voor woorden en hun herkomst. Een woorden boekmaker. Woorden zijn de rode draad in zijn collectie. Neem maar als voorbeeld het „Idioom van riviervissers in Nederland", aldus Arne Steenkamp. Hoe mensen zich uitdrukten had de volle aan dacht van Kruyskamp. Zo kwam hij er ook toe een verzameling „Erotica" aan te leggen. Geen woord zo ero tisch of het kwam in de col lectie van deze „woordenboe- ker" terecht. Men moet zich dus niet voorstellen dat de doorwrochte woordenzoeker meer dan een gezonde be langstelling voor „vieze plaatjes" en zo had. Niets van dat. Hij stond alleen open voor de verbale uitdruk kingsmogelijkheden die met „vieze dingen" te maken hadden. Maar die riviervis sers konden er wat van, en de rest trouwens ook. Me vrouw zijn weduwe Kruys kamp zal haar mans voor keur voor „Ruige woorden vanuit de middeleeuwen" minder op prijs hebben ge steld, maar ze kon ermee le ven en de nalatenschap zal haar toch geen windeieren hebben gelegd, gezien de gre tige afname. Kruyskamps erotische vond sten waren achter een kra- lengordijntje opgeborgen bij hem thuis aan het Rapen burg. Het was slechts een vochtig moerasplekje, tenge volge van een woordensport, temidden van een uitgestrekt woud van litteraria dat ka pers op de kust van woordge bruik kan aantrekken. Maar men mag Kruyskamps woor- denboeklijke liefde niet kwa lijk nemen. Naar we mogen veronderstellen zullen de verzamelde erotica van deze wonderlijke, eenmalige Lei- denaar, benevens proeven van cultuurhistorie in de breedste zin van het woord (o.a. een hele collectie „Scheepvaart"), na de vol gende week elders zijn on dergebracht. Hie Cramer Wat zien we de volgende week nog meer, naar aanlei ding van de catalogus? Afle veringen van het tijdschrift Die Jugend, het bekende nas lagwerk van Pieter Scheen over Nederlandse kunste naars, monografieën over binnen- en buitenlandse ar tiesten, zangbundels, geïllu streerd door Rie Cramer, uit gaven van de verhalen uit Duizend-en-een nacht, van wege de groot-wezir en zijn altijd waakzame en geïnspi reerde en onvermoeibare fa- vouriete. Ook is in de veiling opgeno men de complete klassieke bibliotheek van de beroemde (vorig jaar oktober overle den) hoogleraar prof.dr.J- .H.Waszink. In de erg ver zorgde catalogus van de vei ling is een voorwoord opge nomen van emeritus-hoogle raar pater J.C.M. van Win den ofm, die Waszink be schreef als een „filoloog in hart en nieren. Hem boeide het woord als uitdrukking bij uitstek van menselijk denken en voelen, van menselijke cultuur". Als je zo de ene hoogleraar over de andere verscheiden of niet ziet schrijven, zit je toch op de goede golflengte van Plato, Horatius en oude consorten. Dat doet ons deugt en is voor de veiling van Burgersdijk Niermans aardig meegeno men en een omen voor goed succes. Arne Steenkamp, tenslotte, terwijl hij zich prepareert op de veilingdagen van 4, 5 en 6 juni, in de Templum Salomo nis als tempel der wijsheid: „Wij wachten op mensen die een fortuin over hebben voor bepaalde kavels waar ze op hebben zitten vlassen. We hopen op antiquaren die als vliegen op onze stroop afko men". Burgersdijk Nier mans, met zeer zeldzame wiegedrukken (incunabelen),- post-incunabelen, reisbe schrijvingen, volksbeschrij vingen en nog veel meer achter de hand, staat paraat. „We zitten hier duidelijk in een land met een heel goed bibliofielenklimaat. Het is voor ons een rooskleurige si tuatie wat dit betreft". Kom er maar eens om, waarbij cul turele rijkdommen, tot buiten de grenzen, van hand tot hand gaan. Kijkdagen op vrijdag 31 mei en zaterdag 1 juni en zondag 2 juni van 12.00 tot 17.00 in Templum Salomonis. DR. IR. JORIS VOORHOEVE IN ORATIE: LEIDEN De pasgeboren de mocratieën in Oost-Europa zullen nooit overeind kunnen blijven zonder financiële steun van westerse landen. Dat is de stellige overtuiging van dr. ir. J. Voorhoeve, voormalig frac tievoorzitter- van de VVD- fractie in de Tweede Kamer. Hij werd vanmiddag geïnstal leerd als buitengewoon hoogle raar in de studie van de poli- tiek-bestuurlijke aspecten van internationale organisaties aan de Rijksuniversiteit Leiden. Voorhoeve stelde dat de West- europese landen vier zaken willen bereiken in Oost-Euro pa: politieke stabiliteit, vor ming van democratieën, wel vaart door invoering van de markteconomie, en last but not least het voorkomen van een grote stroom vluchtelingen die deze richting uitkomt. Om dat te bereiken is financiële steun onontbeerlijk. Volgens berekeningen van de Europese Commissie is twintig miljard dollar per jaar nodig om de prille Oosteuropese de mocratieën te behoeden voor een faillissement. Steun aan de Sovjetunie kost jaarlijks nog eens dertig miljard dollar. Be taald door alle geïndustriali seerde democratieën betekent dat een offer van 115 gulden per persoon per jaar of 0,3 pro cent van het nationaal inko men. Voorhoeve: „Economisch is dat zeker haalbaar. Of het politiek ook uitvoerbaar is, is een kwestie van prioriteiten stellen". Er komt echter volgens Voor hoeve veel meer bij kijken dan alleen maar geldelijke steun. „Kennisoverdracht en toegang tot de Westerse markt zijn nog belangrijker dan financiële hulp". Die toegang tot de Eu ropese markt moet volgens de oud-fractievoorzitter worden vergemakkelijkt door 'royale handelsliberalisatie'. Protectionisme van EG-lidsta- ten zal voor Polen, Hongarije en Tsjechoslowakije, de eerste landen waarmee naar ver wachting in 1992 associatieak koorden worden gesloten, gro te handelsbelemmeringen op werpen. Die zullen zo groot zijn dat het Westeuropees plei dooi voor integratie van de Oosteuropese marktecono mieën volstrekt ongeloofwaar dig wordt. Vredesacties Ook de relaties tussen de orga nisaties die zich bezighouden met internationale veiligheid zijn volgens de oud-voorman van de liberalen aan herzie ning toe. De NAVO heeft geen officiële vijanden meer, regio nale instabiliteit is de nieuwe vijand van de NAVO, aldus Voorhoeve. Die wordt in de hand gewerkt door de onze kerheid over het toekomstig internationaal veiligheidsbe leid. Moet de West-Europese Unie een blok binnen de NAVO vormen, of mogen de Verenigde Staten niet buiten spel worden gezet Moet de WEU worden uitgebreid met de Oosteuropese staten, die geen lid van de NAVO mogen worden Voorhoeve ziet een belangrijke taak weggelegd voor de Verenigde Naties in het bewaren van de interna tionale vrede. Dat kan echter alleen als de bevoegdheden van de organisatie worden uit gebreid. „Eigenlijk is de tijd gekomen om de beperking te verzachten die bepaalt dat lan den op wier grond vredesac ties plaatsvinden, dat altijd moeten goedkeuren. Er zijn gevallen die uit humanitaire overwegingen een inbreuk op de soevereiniteit rechtvaardi gen". Raoul Zaadnoordijk aan het werk in de studio. I FOTO: MEDIA MUSIC LEIDEN De Leidse muziekkenner en -bewer ker Raoul Zaadnoordijk heeft met zijn zelfgemaak te cd 'Sampled on Bach' gisteravond een eervolle vermelding gekregen tij dens de uitreiking van de Midi Award voor profes sionals in het Rotterdamse Zuidpleintheater. De stichting Conamus, die zich richt op het stimuleren van Nederlandse musici, ar rangeurs en componisten, was tot verdriet van de Leid se musicus echter vergeten op het wedstrijdformulier te vermelden dat uitsluitend muziek en bewerkingen van Nederlanders konden mee dingen naar de prijzen. Zaad- noordijks bewerking van muziek van de Duitse com ponist Bach viel daardoor buiten de boot. De jury met John van Eijk, Hans Jansen en Edwin Schimscheimer vond de bij drage van Zaadnoordijk te goed om hem met lege han den naar Leiden terug te stu ren en kende hem daarom een aparte eervolle vermel ding toe. Zaadnoordijk bewerkte voor de wedstrijd verschillende stukken van Bach door mid del van 'sampling', waarbij met digitale technieken ge luidsfragmenten worden be werkt en waarbij gebruik werd gemaakt van de meest uiteenlopende voorwerpen. De Leidenaar haalde onder meer wijnglazen en stukken pvc-buis de studio in om de cd zijn eigen geluid te geven. ALLERLEI(DS) Pest in Leiden De pest in middeleeuws Leiden is het onderwerp van de lezing die R. Lad an vanavond houdt op ver zoek van de Vrienden van het Leids gemeentearchief. De lezing begint om 20.00 uur in de tentoonstellings zaal van het archief in gang Vliet 45. De toegang is gratis. Ladan heeft on derzoek gedaan naar on der meer epidemische ziekten in Leiden in de 15e en 16e eeuw. Zonnebloem De afdeling Leiden Noord- /Merenwijk van De Zon nebloem heeft dringend behoefte aan vrijwilligers. Het gaat om mensen die langdurig zieken en oude ren willen bezoeken en om chauffeurs en begeleiders van activiteiten. Door het tekort aan vrijwilligers kunnen diverse activitei ten nu al niet meer door gaan. Belangstellenden kunnen inlichtingen krij gen via tel. 071-210321. Vanavond is er vanaf 20.00 uur een informatieavond in buurthuis Op eigen wie ken aan het Valkenpad 2. Kerken Moker, het radioprogram ma rond kerk en samenle ving in de Leidse regio, houdt vandaag om 20.00 in De Bakkerij aan de Oude Rijn 44c een bijeenkomst over de public relations (pr) van kerken. Spreker is dr. André van den Heu vel, voormalig secretaris generaal van de Ned. Herv. Kerk en nu vice- voorzitter van de NOS. De bijeenkomst is één van de activiteiten ter gelegen heid van het vijfjarig be staan van Moker.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11