tiAc borden TROS en Veronica langzaam weggepest? Europese universiteit moet milieu-problemen oplossen INIE Ceidae Commit ZATERDAG 25 MEI 1991 PAGINA 9 IN 7 HOUT Dienst Omroepbijdra- (DOB), die de kijk- en itergelden int, heeft week met enige luis- zijn vijftigjarig bestaan ierd. PTT-chef Wim had er de Nieuwe •k in Den Haag voor ihuurd. Deze prachtige ;eving droeg ertoe bij het jubileum een nog reemdender gebeuren •d. erland dankt de omroep- N,-age namelijk aan Seyss- lart, van 1940 tot 1945 de tsvervanger van Adolf ;r in Den Haag. Hij voerde l| verplichte luisterbijdrage L odat de bezette Nederlan- ook nog eens moesten V betalen voor de nazi-pro- xc nda die vanuit Hilversum hen toe werd gestraald, had de PTT ook een goed geleken minister D'Anco- ran welzijn, volksgezond- en cultuur uit te nodigen ils feestredenaar op te tre- Dat had de bewinds- „met genoegen" ge- zo begon zij haar speech, legen? Koestert mevrouw soms een geheime be lering voor de Duitse [commissaris? Nee nee, ;te de minister zich uit te in, ze was zo blij omdat zij mediabewindsvrouw de nu persóónlijk kon felici- met het gouden jubile- let gaat hier immers om footste 'kostwinner' van ublieke omroepbestel. De zamelt jaarlijks circa 760 ?n gulden in, hetgeen twee keer zoveel geld is r via de STER-reclame nkomt. aatste feit leek D'Ancona oede reden om ook enke- lachten op tafel te leggen de toekomst van het pu- omroepbestel. Want nu ITER-opbrengsten sterk .fgenomen door de con- ntie van RTL-4, rijst de hoe 'Hilversum' voort- [efinancierd moet wor- rolgens D'Ancona zijn de iële problemen inmid- :o groot dat er voor de ;ke omroepen een heus faillissement dreigt. In die om standigheden lijkt het logisch, erkende de minister, een ver hoging van de omroepbijdrage af te kondigen, zoals CDA-me- diaspecialist Beinema al her haalde keren heeft gesugge reerd. Niet nodig Welnu, daar voelt D'Ancona dus helemaal niets voor. Even als de andere leden van het kabinet vindt zij dat de collec tieve lasten niet nog verder omhoog mogen. Bovendien meent zij dat zo'n maatregel ook helemaal niet nodig is. Er zouden ook andere middelen zijn om meer inkomsten te verkrijgen. Is de minister het dan soms eens met het zogehe ten Meerjarenplan van NOS- voorzitter Max de Jong? Deze wil immers dat TROS en Ve ronica de hoofdbespelers van Nederland 2 worden, in welke hoedanigheid zij met meer zendtijd en soepeler program mavoorschriften kijkers en dus reclamegelden zouden kunnen terugwinnen van RTL-4. Met andere woorden: moeten TROS en Veronica de 'kostwinners' van Hilversum worden? Nee, ook daar is D'Ancona te gen. „Ik heb altijd al iets tegen kostwinners gehad. Een kost winner betekent dat anderen in een afhankelijke positie ge manoeuvreerd worden", legde zij uit met een knipoog naar haar strijd voor emancipatie van de (gehuwde) vrouw. De minister verzet zich er dus te gen dat TROS en Veronica in een uitzonderingspositie ge bracht worden. Misschien kan zij wel enige sympathie op brengen voor het idee van Ve ronica-voorzitter Joop van der Reijden om de VARA voorlo pig naast TROS en Veronica op Nederland 2 te posteren. Maar een woordvoerder van de NOS liet gisteren al weten dat, mocht een dergelijk be sluit worden genomen, de aard daarvan niet anders dan tijde lijk kan zijn. In elk geval lijkt het Meerja renplan van Max de Jong ge torpedeerd. Volgens de NOS- voorzitter is er dan nog maar één conclusie mogelijk: de pu blieke omroep stevent regel recht op de ondergang af. Maar de minister is het daar absoluut niet mee eens. In haar toespraak ter gelegenheid van het DOB-feestje lanceerde zij een geheel nieuw idee. De grote omroepen drijven voor een deel op de contribu ties of donaties van hun leden. Welnu, met name die leden moeten zorgen dat er weer voldoende geld in Hilversum komt. Als de mensen zoveel waardering hebben voor de publieke programma's als zij altijd beweren, dan moeten ze ook bereid zijn meer contribu tie te gaan bétalen. De minis ter zou het heel redelijk vin den als de basisprijs van het omroeplidmaatschap van een tientje naar 25 gulden per jaar zou worden verhoogd. Voorts meent D'Ancona dat de omroepen ook maar eens in hun eigen, vaak zeer goed ge vulde, buidels moeten tasten. Het is voor niemand nog een geheim dat Hilversum op hon derden miljoenen 'zit', die vooral verdiend zijn met het uitgeven van programmabla den. Als de omroepen dat geld investeren, dan is D'Ancona bereid zo'n 230 miljoen uit de zogeheten Algemene Omroe preserve bij te dragen. Wild idee Heeft minister Hedy daarmee nu alle problemen opgelost? Bepaald niet, want vooralsnog is er in de Tweede Kamer geen meerderheid voor haar plan te vinden. CDA en PvdA zijn bang dat een drastische verhoging van de contributie ook hun 'eigen' omroepen (NCRV, KRO, en VARA) veel leden zou kosten. In CDA- kring hoopt men dan ook dat de minister alsnog te bewegen zal zijn het kijk- en luistergeld te verhogen. In het PvdA-kamp heeft men een nog veel wilder idee uitge broed. Jeltje van Nieuwenho- ven, mediaspecialiste van de sociaal-democratische fractie, maakt er geen geheim van dat zij het bestel goedkoper wil maken door TROS en Veroni ca, „die twee bastaardkinderen in het Hilversumse gezin", weg te jagen. Van Nieuwenho- ven denkt dit te verwezenlij ken door het publieke bestel zo in te richten dat een nog langer verblijf daarin voor de ex-piraten onaantrekkelijk wordt. Met andere woorden: TROS en Veronica moeten naar de commerciële sector worden gepest. Het PvdA-kamerlid is daarom zeer verheugd dat haar partij genote D'Ancona de program mavoorschriften voor de pu blieke omroepen wil gaan ver scherpen. Op die manier zul len ook TROS en Veronica tenminste tien procent cultuur in hun programma's moeten doen. Van Nieuwenhoven gaat ervan uit dat de Rob Outs en Cees den Daasen zwaar de pee in zullen hebben nu ook zij hun kijkers twee keer zoveel 'moeilijke' programma's zullen moeten gaan voorschotelen. Nog vervelender zullen TROS en Veronica het vinden, ver onderstelt men in de PvdA, als zij door D'Ancona worden ge dwongen hun eigen reserves aan te spreken. Die miljoenen hebben zij immers bestemd om ooit te investeren in een eigen, commerciële zender. Bruidsschat Zouden die beide overwegin gen TROS en Veronica ertoe kunnen brengen de knoop maar door te hakken nu zij hun miljoenen nog hebben? Dat hangt er vanaf. De beide 'bastaards' willen een bruids schat mee hebben: de zender Nederland 2. Maar met zo'n gift zou minister D'Ancona zich de woede op de hals halen van RTL-4. Deze 'Luxemburg se' zender, die alles zelf heeft moeten betalen, heeft al ge dreigd zonodig een klacht in te zullen dienen bij de Europese Commissie wegens concurren tievervalsing. Jeltje Van Nieu wenhoven denkt dat te kun nen voorkomen door Neder land 2 niet weg te schenken doch voor een zacht prijs je aan TROS en Veronica te verkopen. Als RTL-4 zich ook daartegen zou verzetten, zou Nederland voor de Europese rechter kun nen verwijzen naar de situatie in bijvoorbeeld België. Onze zuiderburen hebben nog niet zo lang geleden een zogeheten duaal bestel gecreëerd, door naast de BRT de commerciële zender VTM in het leven te roepen. Als Nederland hetzelf de zou doen, zou RTL-4 de handjes nog mogen dichtknij pen. Want België heeft de Lu xemburgers tot dusver geheel buiten de grens gehouden door VTM het monopolie te geven op reclametelevisie via de ka bel. Het plan-Van Nieuwenhoven kan echter alleen doorgang vinden als er ook in ons land commerciële omroep wordt toegestaan. Daartoe zal het be treffende wetsontwerp van minister D'Ancona volgende week een meerderheid moeten halen in de Tweede Kamer. Dat is onzeker geworden nu het CDA vanwege de zon dagsreclame in het voorstel heeft aangekondigd tegen te zullen stemmen. Daarmee is de bal bij de oppo sitie gelegd. Vooral de VVD staat voor een onaangename keuze. Moet zij, als kampioene van de commerciële televisie, de belangen beschermen van RTL-4? Of wil zij haar 'eigen' TROS en Veronica de kans blijven bieden op een commer ciële toekomst? In het laatste geval zullen de liberalen hun trots moeten inslikken en moeten stemmen voor een plan van een PvdA-minister, waarvan zij bovendien zeggen dat het te veel beperkingen oplegt en dus niet goed is. (Rik in 't Hout is chef van onze parlementaire redactie) ,LEM VERMEEND bu var ederlandse economie afhankelijk van nationale ontwikke- en. Ongeveer zestig lent van ons nationaal imen verdienen we in uitenland door mid- an export van goede- inden diensten. Gaat het h<) slechter met de we- (economie dan heeft al spoedig gevolgen de groei van de Ne- andse economie en de Wkkeling van de "Itgelegenheid. Dif bmende jaren zal de Ne- economie en daar- de werkgelegenheid ifhankelijker worden van nationale financieel-eco- ontwikkelingen, een deel vloeit dat voort iet verdwijnen van de m vanwege Europa '92. laast wordt onze econo- I internationaler doordat Igrotere Nederlandse be- )5rn samenwerkingsver en aangaan met bedrijven ^ejdere landen. lenemende internationali- leidt er tevens toe dat be ll en en personen eerder -■"thans een alternatieve 16ljingsplaats buiten Neder- zullen overwegen. Een _it voorbeeld is het compu- drijf Tulip dat een ge- elijk vertrek naar het fis- Vriendelijke Ierland over- verschillende nationale leden binnen de EG zijn, fiks de EG-gedachte, in (heftige concurrentieslag ikeld om de gunst van jfsvestigingen. Deze con currentiestrijd met behulp van aantrekkelijke vestigingsvoor waarden zoals fiscale facilitei ten, zal de komende jaren nog toenemen. Daarbij gaat het on der meer om de volgende vra gen: Waar komen/blijven de in ternationale hoofdkantoren van de internationale bedrij ven? Waar vestigt zich de interna tionaal opererende zakelijke dienstverlening? Waar komen de hoogwaardi ge produktiecentra van bedrij ven? Waar komen de instellingen voor onderzoek en ontwikke ling van het bedrijfsleven? Nederland concurreert hier met landen als Engeland, Frankrijk, Duitsland en Bel gië. Deze internationale ontwikke lingen maken duidelijk dat voor de ontwikkeling van onze economie en werkgele genheid een sterke concurren tiepositie steeds belangrijker wordt. Mede om die reden zul len de economie en werkgele genheid in Nederland de ko mende decennia vooral gefun deerd moeten worden op ster ke bedrijfsfactoren die inter nationaal goed kunnen con curreren. Daarbij gaat het vooral om sectoren met hoog waardige kennis op het gebied van handel, transport, distri butie en aanverwante (finan ciële) dienstverlening, milieu techniek, chemie, energie, land- en tuinbouw. Een. overheid die slagvaardig en toekomstgericht wil opere ren zal zijn (voorwaarden scheppend) beleid daarop moeten richten. Vooral een beleid gericht op het ontwik kelen van kennis op het vlak van milieuvraagstukken biedt daarbij goede mogelijkheden voor extra werkgelegenheid. Gezien het kleine landopper vlak, de grote bevolkings dichtheid en de kwetsbare wa tervoorzieningen is het voor Nederland nog meer dan voor andere landen noodzakelijk een creatief en slagvaardig mi lieubeleid te voeren. Daarbij gaat het enerzijds om herstel van het milieu, anderzijds om (economische) maatregelen in het belang van een duurzame ontwikkeling in een econo misch sterk Nederland. Voor de toekomst van ons land is dan ook een beleid ge wenst dat echt werk maakt van een sterk, schoon en groen Nederland. Maatregelen Belangrijke maatregelen van dit milieu-werkbeleidsplan zijn: 1) Verlaging/verschuiving las tendruk. De huidige structuur van het belasting- en premiestelsel leidt er toe dat de lastendruk van belastingen en met name de premies te eenzijdig druk ken op het loon van de werk nemers. Bovendien is de zoge naamde marginale lastendruk op arbeid zo hoog dat daarvan negatieve effecten uitgaan op onze economie en werkgele genheid. Zo kost ƒ1,- netto loon extra voor de modale werknemer de werkgever (in clusief pensioenpremie) circa 2,50 aan loonkosten. Een ver schuiving van een deel van de lastendruk op arbeid naar be lastingen op consumptieve uit gaven heeft gunstige gevolgen voor een duurzame economi sche ontwikkeling en de werkgelegenheid. Daartoe moeten de volgende beleidsmaatregelen worden genomen: verlaging lastendruk op loon en verschuiving van deze druk naar de belastingen op consumptieve uitgaven (accijn zen, omzetbelasting); invoering van (reguleren de) heffingen op milieu-on vriendelijke produkten en produktiemethoden waarbij de opbrengst gelijktijdig en volle dig wordt gebruikt om de las tendruk op arbeid te verlagen. De belastingopbrengsten en verschuivingen mogen niet leiden tot extra overheidsuit gaven of het dichten van ga ten in begrotingen: de op brengsten gaan rechtstreeks en volledig terug naar burgers en bedrijven in de vorm van een lastenverlichting op ar beid. Anders gezegd: het gaat om maatregelen waarbij de lastendruk op arbeid wordt verlaagd en de lastendruk op consumptieve uitgaven en mi lieubelastende produkten en produktiemethoden worden verzwaard. Die verlaging kan bijvoorbeeld bereikt worden door een verlaging van het laagste loonbelasting/inkom stenbelasting-tarief en/of een verruiming van het arbeids kostenforfait voor werkne- Met het oog op het bevorderen van een milieuvriendelijke economische ontwikkeling is het gewenst nieuwe heffingen in te voeren. Bijvoorbeeld op afval, milieubelastende pro dukten, waterverbruik, bo- demgebruik, en landbouw. De mogelijke invoering van dit soort heffingen vraagt om een zorgvuldige afweging op basis van criteria als doelma tigheid en doeltreffendheid. Ook hier zal mijn inziens moeten gelden dat de opbreng sten teruggesluisd worden naar burgers en bedrijven in de vorm van een verlaging van de lastendruk op arbeid. 2) Bestaande fiscale regelingen worden zo aangepast dat ze kunnen bijdragen aan een meer duurzame groei van onze economie. Te denken valt aan een wijziging van de fiscale bosbouwvrijstelling die bij draagt aan een meer „rende rende" bosbouw. Of een aan passing van de inkomstenbe lasting die er toe bijdraagt dat de Nederlandse burgers hun spaartegoeden gaan beleggen in het milieu. Arbeid goedkoper 3) Ook de komende decennia blijft er behoefte bestaan aan werk voor mensen met weinig of geen scholing. Dat werk zal vooral te vinden zijn in be paalde sectoren van het mid den- en kleinbedrijf. Het per soneel bij deze bedrijven is veelal werkzaam tegen relatief lage lonen (minimumloon of vlak daarboven). De bestaande structuur van de premiehef fing over de sociale verzeke ring heeft tot gevolg dat ar beidsintensieve bedrijven wor den geconfronteerd met een relatief hoge premiedruk. On derzoek wijst uit dat het daar bij in hoofdzaak gaat om het midden- en kleinbedrijf. De werkgelegenheid bij deze be drijven kan worden bevorderd door een gerichte lastendruk verlaging op arbeid. 4) De ministers van O W en VROM nemen, in samenwer king met het bedrijfsleven, met name de milieu-industrie, het initiatief tot oprichting van een internationale univer siteit van wereldklasse op het terrein van de milieuvraag stukken. Deze universiteit, de Europese universiteit voor mi lieuvraagstukken, bundelt de Nederlandse kennis en we reldkennis op het gebied van milieuvraagstukken met be trekking tot onder andere technologie, economie, fiscali teit, rechtswetenschap enzo voorts. Op deze internationaal georiënteerde universiteit zul len Nederlandse en buiten landse topwetenschappers werken op de verschillende vakgebieden die van belang De milieuvervuiling vereist een internationale aanpak. zijn voor het oplossen van mi lieuvraagstukken. Overheden en binnen- en bui tenlandse bedrijven kunnen voor adviezen gebruik maken van deze universiteit. De opzet van de universiteit is (semi- )commercieel. Daarnaast biedt deze onderwijsinstelling de mogelijkheid van een tweejari ge integrerende milieustudie. Deze staat (tegen betaling) open voor afgestudeerden uit binnen- en buitenland die aan bepaalde voorwaarden vol doen. 5) De ministers van economi sche zaken en financiën star ten een internationale cam pagne, gericht op het aantrek ken van buitenlandse bedrij ven die beschikken over hoog waardige milieutechnologische kennis. Daartoe huurt de mi nister van economische zaken een aantal gespecialiseerde in ternationale adviesbureaus in. De minister van financiën vergroot de aantrekkings kracht van Nederland voor deze bedrijven door middel van een aantrekkelijke (fisca le) regeling voor (milieu) 'know how' en 'goodwill'. Daarnaast draagt ook de in Nederland op te richten Euro pese universiteit voor milieu vraagstukken bij tot een ver groting van de aantrekkings kracht van ons land op deze bedrijven. 6) De Nederlandse economie zal het de komende decennia vooral moeten hebben van hoogwaardige kennis (zie het voorgaande). Het huidige overheidsbeleid anticipeert daarop onvoldoende. Met name voor ons hoger (tech nisch) onderwijs zal moeten gelden: internationale topkwa liteit. Samen met de onderwijsinstel lingen en het bedrijfsleven zal de minister van O W daar voor een slagvaardig beleid moeten ontwikkelen. (Prof. dr. W. Vermeend is lid van de Tweede Kamer voor de PvdA). [EVEN VAN LEZERS Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden stukken in te korten. verbrander complimenten voor uw •aaf Stephen Evenhuis, 15 mei aanwezig was eerste demonstratie te- e grootste vuilverbran- Europa. Die zal, als de en doorgaan, gebouwd ïn op vliegveld Ypen- De vraag die mij bezig- is wat er, wanneer wij :derland ons vuilpro- hebben verkleind, met gaat ge- Bn. De directeur zal zijn gif immers draaiende |Pi houden? De oplossing ïpel: hij haalt het vuil 2el Europa, met als re lt dat de directe omge- herder wordt vergiftigd. Tftograaf Stephen Even- beeft met de geplaatste chitterend in beeld ge bracht dat zelfs oudere men sen uit protest tegen deze plannen de straat op gaan, wellicht voor de eerste maal in hun leven. Dat zou de hui dige bestuurders toch wak ker moeten schudden. Pastoor Rood De jubilerende pastoor Rood uit Voorburg bestreed in zijn interview in de krant van vorige week zaterdag dat de paus een 'exclusieve tele foonlijn' met God zou heb ben. En toch is dat zo, want aan Zijn eerste paus, St. Pe trus, heeft Christus beloofd altijd bij Zijn kerk te zullen blijven, tot aan het einde der tijden. Het wonderbaarlijke van de rooms-katholieke kerk is juist, dat zelfs de (weinige) slechte pausen nooit iets van de geloofs waarheden hebben afgeno men. En al even wonder baarlijk is dat ook in tijden van slechte pausen, grote heiligen de kerk van Rome te hulp kwamen. W.J.A. Arntz, WASSENAAR. Bloemenveiling In de krant van 21 mei jl. zei de secretaris/penningmees ter van de Bloemenveiling Westland, dat het veilproces de komende jaren versneld zal worden door onder meer 'beeldveilen'. Dit om ver stopping van het logistieke proces te voorkomen. Op 21 mei heeft de veiling waar schijnlijk weer een top-omzet gedraaid, maar dit ging ge paard met een meer dan fan tastische verstopping van het logistieke proces. Het heeft vanaf 's morgens 06.00 uur tot 's middags 17.00 uur ge duurd voordat alle bloemen door het veilinggeboüw ge transporteerd waren. Het lijkt me een goede aanbeve ling aan het bestuur van de veiling, om voor we met een high-tech beeldveilen star ten, alle aandacht te beste den aan het verbeteren van de logistiek binnen het ge bouw. Dan blijft de veiling beschikken over klanten (ex porteurs/groothandelaren) die niet gedwongen worden tot 's avonds 's nachts te moeten werken, om de 'te laat' bezorgde bloemen te verwerken. Nu dreigt het er naar uit te zien dat we in de toekomst een high-tech vei ling hebben met een uitge dund klantenbestand. Net zoals de veiling zorgen heeft ten opzichte van het perso neel, voor wat betreft de re delijk abnormale werktijden, krijgen ook de exporteurs deze in toenemende mate. C. van der Mark, Dir. div. bloemen disselkoen- Katholieken In de voorbije honderd jaar hebben katholieken invloed gehad op het geestelijk en maatschappelijk leven in ons land. Die invloed is nu duch tig aan het tanen, mede als gevolg van de tweespalt in de kerk. De schade die hier door wordt veroorzaakt is onoverzienbaar. Bovendien is niemand ermee gebaat. Dat was de reden waarom de Stichting Bevordering Con tact Rooms-Katholieken werd opgericht. Niet tegen elkaar, maar met elkaar: dat is het doel! Merkwaardiger wijs vindt de tweespalt plaats op een tijdstip dat juist aller- wege gezocht wordt naar toe nadering tot elkaar. Zodoen de heeft de Acht Mei-bewe ging als 'tegenstroom' dit CRK gekregen. Waarmee niet gezegd kan worden dat de CRK-Katholieken beter zouden zijn dan de Acht Mei katholieken. Dit jaar kunnen we spreken van Acht Mei en Acht-Juni-katholieken. Immers: op 8 juni a.s. houdt het CRK een landelijke bij eenkomst in de Brabanthal len in Den Bosch, in gezel schap van kardinaal Simonis en twee bisschoppen. Zou dit nu eens geen aanleiding kunnen zijn tot beter over leg? Dat moet toch kunnen! Hopelijk komen veel katho lieken, onder wie ook de mensen van de Acht Mei-be weging, naar deze bijeen komst om te worden geïnspi reerd tot de (her-)opbouw van onze kerk. Chr. van Assendelft, DEN HAAG. Onben uilig rood De PvdA is de PvdA niet meer; dat zal toch niemand meer tegenspreken. Een partij verliest niet zomaar een miljoen stemmen. Maar niet alleen het beleid van de PvdA ziet er anders uit, ook de symbolen hebben wijzigingen ondergaan. Zo heeft voorzitter Marjanne Sint een jaar of wat geleden het befaamde partijblad 'Voorwaarts'de nek omgedraaid. Volgens de redactie gebeurde dit, omdat het blad te veel kritiek had op de eigen leiders. Nu is er ROOD, 'magazine voor alle leden van de Partij van de Arbeid'. Dit blad wordt gevuld met ongevaarlijke kost als portretten van PvdA- coryfeeën („Ik wil mezelf i. blijven", jubelt WVC-minister Hedy d'Ancona) en verhaaltjes over gewone mensen, zoals de 77-jarige Amsterdammer Piet van der Velde. Deze laatste werd zestig jaar geleden lid V van de SDAP en staat ook nu nog op de ledenlijst van de PvdA. „En in al die tijd heb ik nooit getwijfeld aan de koers- van de partij", verzekert Van der Velde de lezers. ROOD wil ook laten zien wat er in de plaatselijke afdelingen van de partij gebeurt. Het magazine publiceert daartoe stukjes uit de eigen blaadjes van deze clubjes. Doorgaans is ook dit weinig spannende lectuur. In Vooruit bijvoorbeeld, het blad van de afdeling Rijswijk, vertelt Cokkie Schoonderwoerd dat zij een paar dagen voor de Sta ten verkiezingen van iemand in de buurt het verzoek kreeg een stemmachtiging te komen ophalen. Cokkie enthousiast ernaar toe. Nog een stem voor haar partij, dacht ze. Dat viel tegen. De Rijswijkse sociaal- democrate, die haar schoenen had moeten uittrekken alvorens ze naar binnen mocht, kreeg het strenge consigne op lijst 3 (drie omhooggestoken vingers!) te gaan stemmen: op de VVD dus! Opdracht gewetensvol uitgevoerd", beëindigt Cokkie Schoonderwoerd zuchtend haar relaas in Vooruit. In Voorburg verschijnt De Rooie Rakker. Dit blaadje bevatte onlangs het gedicht Het Afdelingslid" van Ernst van Altena. In drie coupletten bezingt deze poëet de grote kennis ('hij kent alle brievenbussen bereidvaardigheid 'hij is altijd,v oproepbaar), bescheidenheid ('hij houdt niet zo van dat gehakketak') van de modale PvdA 'er die bij nacht en ontij klaar staat om te gaan fold eren, aanplakken en collecteren. Alleen het einde van het gedicht van Van Altena is wel aardig: 'In 't souterrain der politiek vergrijsd, is het zijn eigen kleine zegen dat hij Klaas mag zeggen tegen de minister'. Maar heel soms bevat een afdelingsblad wel een schrijfsel dat de moeite van het lezen waard is, zoals Korte Links van de PvdA in Steen wijk. Jan Betten maant de mensen in de top van zijn partij om op te houden met denken dat de gemiddelde burger nog steeds dom is. Volgens Betten hebben de voorlieden onvoldoende in de gaten dat de kiezer anno 1991 op een volwassen manier wil worden behandeld. „Reclamepraatjes heeft men best door, nog erger, men kijkt er dwars doorheen De auteur bewijst dit door zijn vertaling te geven van een paar in de politiek veel gehoorde termen. „Herstructureren betekent gewoon ontslag. Een pas op de plaats betekent achteruitgang van je inkomen. We houden rekening met uw belangen betekent in werkelijkheid dat de spreker eerst aan zichzelf zal denken". Betten legt uit dat dit soort uitdrukkingen niet voor niets 'politieke praatjes' worden genoemd. „Het is gewoon gezwets". Onze Steenwijker ergert zich, voorts groen en geel aan wat hij noemt de op-de-borst- rammerij van de bonzen in zijn partij, of van degenen die dat graag willen worden. „Die gebruiken dan termen als: dat deden wij allemaal voor u. Het is onze verdienste. Op mij en mijn vriendjes en dan noemen ze liefkozend hun voornamen kun je altijd rekenen Van dat soort verhalen wordt Jan Betten onpasselijk. „Stop daar alsjeblieft mee, partijgenoten, het zal niet tegen u gebruikt worden, nee erger, het is een boemerang die u altijd genadeloos zal treffen, want Jantje Onbenul bestaat niet

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9