«er Beek wil brugtrekking uit ak bespreken •ans Madurodam bij Versailles ETA begint reeks aanslagen tegen toerisme in Spanje mm Natie mag offers Gandhi's niet vergeten" W0NTUREN VAN KAPITEIN ROB poort van Addis Abeba ITENLAND EeicLeSootcwit ZATERDAG 25 MEI 1991 PAGINA 5 panning in Slovenië dood demonstrant rADO De vrijlating van twee Sloveense jren die bij een kazerne in Maribor waren ikt door het Joegoslavische federale leger een gevaarlijke escalatie van een conflict ihet leger en de Sloveense autoriteiten voor- De spanningen laaiden later gisteren ech ter op toen een demonstrant buiten de ka- jdoor een pantservoertuig werd overreden |rf. De man behoorde tot een groep van en- jentallen mensen die buiten de kazerne in de tweede stad van Slovenië, demon- jen. Toen de pantserwagen de poort uitreed, ltide demonstranten uiteen, maar het slacht en niet snel genoeg wegkomen. Televisie- (h lieten zien dat het pantservoertuig niet 3 toen de man onder de wielen terecht BARCELONA De Baski- sche terreurbeweging ETA is gisteren begonnen met een 'zo- mercampagne'; aanslagen op toeristische doelwitten. Aan de kust bij Alicante, in Torrevieja en Santa Pola, ontploften 's nachts bommen in twee hotels en in Marbella was gisteroch tend een appartementencom plex het mikpunt. De drie bommen waren van een gering kaliber en richtten slechts lichte materiële schade aan. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De hotels en appartementen konden op tijd worden ontruimd nadat de politie telefonisch van de ge plande aanslagen op de hoogte was gesteld. Het is niet voor het eerst dat de ETA probeert met kleine bommetjes Spaanse en buiten landse toeristen schrik aan te jagen en zo het voor de Spaan se economie zo belangrijke toerisme een gevoelige klap te bezorgen. Drie jaar geleden begonnen de Baskische terro risten eenzelfde campagne. De gisteren ingezette reeks aanslagen komt op een mo ment dat het Spaanse toerisme zich, na een uiterst tegenval lend 1990, lijkt te herstellen. Spanje heeft vooral profijt van de gevolgen van de Golfoor log. Toeristen mijden massaal landen als Turkije, Tunesië, Marokko en Griekenland, sinds enkele jaren de grote concurrenten van de Spaanse costa's. EG akkoord over Laatste Cubanen Verzet aan landbouwprijzen BRUSSEL De ministers van land bouw van de twaalf EG-landen hebben gisteravond in Brussel een akkoord be reikt over een gedeeltelijke bevriezing van de landbouwprijzen voor het sei zoen 1991/92 en over maatregelen om overproduktie te ontmoedigen. De me deverantwoordelijkheidsheffing bij overproduktie van graan zal worden opgetrokken van drie naar vijf procent, maar de boeren die 15 procent van hun velden braak laten liggen worden daar van uitgezonderd. De quota voor melk- produktie worden teruggebracht met twee procent, maar de leveranciers krijgen financiële compensatie. Italië stemde tegen het akkoord. weg uit Angola LUANDA De laatste 1910 Cu baanse soldaten die de Angolese re gering hebben bijgestaan in de strijd tegen de opstandelingenbeweging UNITA zullen de komende dagen uit Angola vertrekken, vijf weken eerder dan de partijen in hun vre desakkoord overeen waren geko men. In nieuwsberichten werd ge meld dat de laatste soldaten van daag naar huis gaan. Daarmee wil len de Cubanen bijdragen tot de be ëindiging van alle buitenlandse in menging in Angola. Ook de circa 4000 Cubaanse burgers zullen ver trekken. In het land blijft een VN- missie tot ten minste einde 1992. ak [O Minister Ter van defensie zal ag in Brussel bij de comst van de met zijn Britse en m[kaanse collega's r ,ggen over het tijd- de manier van te- tking van de geal- troepen uit Noord- 'er Beek zei dit gis- na afloop van een [nbezoek aan de Ne- tdse militairen in insie-minister bezocht basis in Zakho ipvangkamp voor Kur- dvluchtelingen. Daarna naar het nabijgelegen r de Nederlandse 00 rs patrouilleren. Ter ad 's ochtends in het i: Incirlik overleg ge- hóet de Amerikaanse op- ijnlhebber van de geal- n i in Noord-Irak, J. ïitkhvili, en met de Britse commandant R. Ross. De Brit ten 'en Amerikanen hebben al aangegeven zo snel mogelijk de militaire aanwezigheid te willen vervangen door die van de Verenigde Naties en de in ternationale hulporganisaties. Volgens een functionaris van de Verenigde Naties heeft Irak de stationering van VN-vrede- stroepen in het Kurdische ge bied langs de grens met Tur kije inmiddels aanvaard. De VN-politiemacht, die in noord- Irak de verdedigingstaken moet overnemen van geal lieerde militairen, zal naar verwachting tussen de 400 en 500 manschappen tellen. Bin nen welk tijdsbestek deze overname moet geschieden, is nog niet bekend. Vandaag keren de eerste 250 Kurdische gezinnen terug naar de stad Dahuk die giste ren volgens afspraak verlaten is door de Iraakse geheime po litie en Iraakse militairen. Mi litairen van de geallieerde troepen en hulpverleners van internationale hulporganisaties zijn Dahuk binnen gegaan om de terugkerende Kurdische vluchtelingen te ontvangen. Als de Kurden voldoende ver trouwen hebben in de veilig heid van Dahuk dan zullen de drie vluchtelingenkampen in de buurt van Zakho naar ver wachting grotendeels leegstro- men en zullen de Kurden uit de bergen in Turkije recht streeks naar Dahuk gaan. In dat geval is er zeker voor de landmachtmilitairen binnen kort nauwelijks meer werk. Ter Beek heeft die altijd ver klaard heeft dat de Nederland se militairen terugkomen zo dra hun werk overgenomen kan worden door de VN en de hulporganisaties. In het Ne derlandse kamp in Zakho ver blijven de ongeveer zeshon derd landmachtmilitairen, en kele tientallen marechaussees en een tiental medewerkers van de Explosieve Oprui mingsdienst. De vierhonderd mariniers zitten in de Noordi- raakse plaats Batufa ongeveer dertig kilometer verderop. 3 Ter Beek van defensie aait een baby over de wang in het vluchtelingenkamp bij het de [stadje Zakho, waar de Nederlandse militairen ondersteuning geven aan de opvang van Sonia Gandhi rouwt bij de juist aangestoken brandstapel. (Vervolg van de voorpagina) NEW DELHI „Hij was een groot man. Ik heb nooit op hem gestemd, maar ik rouw nu wel om hem", zegt een norse man in de ochtend bij het Teen Murti-huis, waar Gandhi de afgelopen dagen lag opgebaard en van waaruit om 13.15 uur plaatselijke tijd de rouwstoet vertrekt naar Shakti Sthal aan de oever van de Yamuna, Waar zijn zoon Rahul de brandstapel om 17.24 uur in brand steekt, zoals ook Rajiv dat, zeven jaar eerder had gedaan bij zijn vermoorde moeder. Langs de elf kilometer lange route dwars door New Delhi staan duizenden weeklagende mensen. Sommigen houden portretten van Gandhi of zijn moeder Indira omhoog en op momenten dat de rouwstoet voorbij komt, worden leuzen geroepen. „Rajiv, je naam zal worden herinnerd zolang de zon en de maan bestaan", galmt het over de verhitte bre de lanen van de stad, waar langs de stoet maar traag voor uit kruipt, als valt het afscheid te zwaar. De woede wordt nog bedekt door het zilt van tranen, maar steekt toch af en toe de kop op bij de vaak duizenden rouwen den, die de baar een stukje van de rouwroute voorgaan. Weeklagend, maar ook „CIA, CIA" scanderend om maar een gemakkelijk op de tong liggen de schuldige te hebben voor de aanslag op Gandhi. Een jonge vrouw in een hagel witte sari springt van het trot toir af, als de lijkstoet voorbij is getrokken in een kakofonie van gejammer, leuzen en trommelgedreun. „De natie mag de offers van moeder en zoon niet verge ten", roept ze met heldere en luide stem. „Nu is het tijd om de eenheid te bewaren". En als antwoord klinkt uit vele hon derden kelen, als een sner pend gekras op de ziel van het door geweld, etnische en reli gieuze tegenstellingen ver scheurde India, minutenlang „Rajiv Gandhi amer rahe" (lang leve Rajiv Gandhi). Maar de emoties laaien niet op. Ze wringen hooguit gri massen van pijn en ontstelte nis op de gezichten, met een vage glimp van hoop in de donkere vochtige ogen. Hier en daar weten mensen door de politiecordons heen te breken, waarachter ze urenlang in de verzengende hitte hebben ge wacht en met de lijkstoet in zicht wordt het hun kennelijk te veel. Ze hollen achter de baar aan, de handen omhoog, leuzen roepend, kermend veelal. Van de chaotische taferelen langs de route is niets meer over op het Shakti Sthal, waar de politie en het leger een be schermend mensenschild heb ben gelegd voor de talrijke hoogwaardigheidsbekleders uit binnen- en buitenland. Zijn zoon Rahul, uiterlijk kalm, legt de basis voor de indruk wekkende afscheidsceremonie, die naar Hindu-riten wordt uitgevoerd, sober maar vol waardigheid. De jonge Gandhi laat zich leiden door Pandit Maharaj, een priester, en ter wijl hij af en toe zijn moeder Sonia Gandhi een troostende arm om de schouder legt, ver vult hij de rituele plichten. Tot rozenblaadjes, zand en sandal- hout het in wit laken gehulde lichaam van Rajiv Gandhi be dekken en hij de brandstapel onder het hoofdeind aansteekt. In de twee minuten stilte die uit de lucht lijkt te vallen, na dat het zingen van mantra's is gestopt en uit de trompetten de laatste noten zijn vergleden van de 'Last Post', lijkt het of ineens iedereen zich aan de oever van de rivier bewust is van de werkelijke, gevolgen van deze tragedie, die niet al leen Gandhi's Congress I-par tij in een crisis heeft gestort, maar heel de natie. De vlammen brengen India te rug in de werkelijkheid. Later op de dag wordt duidelijk dat in drie deelstaten weer ge welddadigheden zijn uitgebro ken, waarbij twaalf doden zijn gevallen en dat politie en leger maar amper in staat zijn de rust te bewaren in Tamil Nadu, de deelstaat waar, zo wordt met de dag duidelijker, een Tamil-zelfmoordcomman- do een einde maakte aan het leven van Rajiv Gandhi. !OURT Wie de iren eens wil foto naast de Mont lichel met op de rond de kerncen- van Penly kan n terecht in 'Fran- niatuur'. Bij het Elancourt, niet ver rsailles, wordt van- ambitieuze tegen- van Madurodam d. In een park dat de vorm van Frankrijk heeft, zijn hon derdvijftig historische be zienswaardigheden en twin tig typische streekdorpjes na gebouwd. 'France Miniatuur' is een voor de hand liggende stedenband aangegaan met Madurodam. De ambitieuze initiatiefnemers Alain Pelras (48) en Thierry Coltier (30) hebben de Haagse attractie als verlicht voorbeeld geno men. Pelras, ingenieur en ex-direkteur van een groot baggerbedrijf is modeltrei nenfanaat; Coltier, econoom met als specialisatie 'toeris me', een vaste bezoeker van Madurodam. Ze vonden el kaar voor een reuzeninveste- ring. Ze kregen een groep banken mee die voor in to taal 21 miljoen gulden in het project wilde steken. De Franse staat werkte mee door voor een zacht prijsje twintig hectare grond te ver huren, een oppervlakte waar Madurodam om zit te sprin gen. De ingang van het open luchtpark is een negen meter hoog Alpenmassief. Van hier begint een drie kilometer lange wandeling langs de 22 regio's, verbonden door twee 'autoroutes' en vijf kilometer spoorbaan. De TGV ont breekt uiteraard niet. Meer dan 15.000 vierkante meter vijver is aangelegd voor si mulatie van de kusten: Mid dellandse Zee (met het eiland Corsica op steenworp af stand), Atlantische Oceaan, Kanaal en Noordzee. En in hakend op de aktualiteit wil France Miniatuur volgend jaar haar eigen Kanaaltunnel graven. Het eerste seizoen rekent 'France Miniatuur' op 300.000 bezoekers. HET LEVENDE EILAND Het beeld op het electrodenscherm wordt weer on- Rob draait opnieuw aan de knoppen. Dan ziet hij ach- 1 ezicht van de spion een andere man opduiken en nu ob van schrik werkelijk even terug. Want... dit gezicht fnaar al te goed: Cigaret-Larry kijkt hem aanl Maar on- merkt Rob ook, dat Larry... hem óók heeft herkend, ijnlijk heeft hij toevallig de knop ingedrukt, waardoor ^levisiezender van het krachtstation is gaan werken. Dat is een stomme streekl Rob schakelt snel uit, maar op hetzelfde ogenblik wordt het licht aangedraaid. Hij keert zich om en hoort nog dat Skip woedend gromt. Dan klinkt een doffe plof en Rob zinkt bewusteloos neer. Butcher, die hem gevolgd heeft, heeft hem met een gaspistool neergeschoten. De uitwerking van het schot is niet dodelijk, maar Rob zal voor enkele uren wel buiten bewustzijn blijven. Eenzaam (Vervolg van de voorpagina) ADDIS ABEBA Het Etiopische verzet is giste ren van drie fronten tege lijk verder opgerukt naar de hoofdstad Addis Abe ba. Veel regeringssoldaten deserteren en het opper commando stelt pogingen in het werk om het uit eenvallende leger weer te verzamelen. Het regeringsleger trok giste ren tanks en honderden solda ten samen rond het presiden tiële paleis in de hoofdstad. Een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade zei dat het verzet de VS diverse keren verzekerd heeft dat Ad dis Abeba niet aangevallen zal worden. In de stad bevinden zich duizenden vluchtelingen, die de onrust elders in het land ontvlucht zijn. De rebellen hebben een voor stel tot een staakt-het-vuren van de voorlopige regering on der vice-president generaal Tesfaye Gebre-Kidan verwor pen. De verzetsbewegingen zeggen door te vechten totdat een vredesovereenkomst is be reikt of de huidige regring is verdreven. Zowel de regering als het verzet zijn nog steeds bereid maandag deel te nemen aan de vredesbesprekingen in Londen, die al eerder waren afgesproken en onder auspici ën staan van de Verenigde Staten. Het ministerie van buitenland se zaken in Den Haag hand haaft haar advies aan Neder landers om niet naar Etiopië af te reizen. De Nederlandse am bassade in de Etiopische hoofdstad Addis Abeba is erop voorbereid landgenoten in ge val van nood te hulp te schie ten. Een echt evacuatieplan is er niet. Zuidafrikaanse kerken willen vredes besprekingen uit slop halen PRETORIA De Zuidafri kaanse kerken hebben giste ren op de conferentie over ge weld die de Zuidafrikaanse re gering in Pretoria organiseert aangeboden het vastgelopen vredesproces uit het slop te halen. Eerder op de dag heeft presi dent F.W. de Klerk acht poli tieke gevangenen vrijgelaten op aandringen van ANC-lei- der Nelson Mandela en andere anti-apartheidsleiders. De ge vangenen, allen behorend tot het ANC en sinds 1 mei in hongerstaking, verkeren in slechte gezondheid. In binnen- en buitenland dringen men senrechtenorganisaties, rege ringen en politici er bij de Zuidafrikaanse regering op aan om alle 1800 politieke ge vangenen vrij te laten. Professor Johan Heyns, de vice-voorzitter van de behou dende blanke Nederduits Ge reformeerde Kerk (NGK), kondigde in zijn rede tijdens de gisteren begonnen confe rentie aan dat de kerken een vervolgbijeenkomst willen or ganiseren waaraan ook het in Pretoria afwezige ANC van Nelson Mandela deelneemt. Het aanbod van de kerken lijkt positief te worden ont vangen. Het geweld in de zwarte ste den, dat de afgelopen negen maanden 1800 mensen het le ven kostte, betreft voorname lijk gevechten tussen aanhan gers van het ANC en Inkatha. Het ANC mijdt de conferentie omdat de ordetroepen naar zijn zeggen de kant hebben ge kozen van Inkatha en de rege ring dus zelf een partij is bij het geweld. Kritiek Sovjet republieken op rapport over Tsjernobyl WENEN Twee Sovjetrepu blieken die getroffen zijn door radioactieve neerslag als ge volg van de ramp in 1988 met de kerncentrale in Tsernobyl hebben gisteren kritiek gele verd op het eerste internatio nale rapport over de gevolgen van de kernramp. Volgens Wit-Rusland en de Oekranië is het verslag veel te optimis tisch. „VS stoppen hulp Libanon wegens gijzelaarskwestie" BAYRUT/JERUZALEM Het Libanese dagblad As-Safir heeft gisteren ge meld dat de Verenigde Staten de financiële hulp aan Libanon blokkeren totdat de westerse gijze laars die worden vastge houden door militante pro-Iraanse groeperingen zijn vrijgelaten. Israël verwelkomde tegelijker tijd een aanbod van de Hezbol lah om tot een gevangenenruil te komen als een „positieve stap" die kan leiden tot onder handelingen met deze radicale shi'itische groeperingen. Woordvoerder Dan Naveh van het Israëlische ministerie van defensie zei dat hij de verkla ring van Hezbollah-leider Ab bas Musawi verwelkomt. Mu- sawa heeft gezegd dat zijn be weging bereid is Israëlische gevangenen te ruilen voor door Israël vastgehouden Li- banezen. „We zien het als een positieve stap die bijdraagt aan de verbetering van de sfeer; een stap die mogelijk het pad effent voor onderhandelingen waardoor de'Israëlische krijgs gevangenen weer thuis kun nen komen", aldus Naveh. De linkse krant As-Safir haal de een niet bij naam genoemde minister aan die had gezegd dat de Verenigde Staten de westerse en Arabische hulp aan Libanon tegenhouden tot dat Amerikaanse en andere westerse gijzelaars die al enke le jaren in het land worden vastgehouden zijn vrijgelaten. De gijzelaarskwestie staat bo ven aan de agenda van het ka binet van Omar Karami, om dat Libanon geld nodig heeft voor de wederopbouw van het land dat te lijden heeft gehad onder een burgeroorlog. Liba non is erg afhankelijk van hulp van buitenaf, vooral uit de olierijke Golfstaten, Europa en de Verenigde Staten.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5