,Elke periode brengt juiste kandidaat naar voren' Welke burgemeester mag Olympische Spelen openen „Schaalvergroting niet t( koste openbaar onderwijs Hans Veldman en Willem Post zijn twee Haagse historici die de afgelopen jaren veel hebben gepubliceerd over de moderne Amerikaanse geschiedenis en politiek. In hun vorig jaar ver schenen boek 'De Amerikaanse paradox' voorspelden zij dat in de jaren negentig een einde komt aan het langdurige conserva tieve bewind van Reagan en Bush. Wat is de waarde van deze voorspelling zo vlak voor de start van de presidentiële verkie zingscampagne van 1992? In New York spraken zij hierover met de gezaghebbende Amerikaanse partij-ideoloog van de Demo craten, Arthur Schlesinger. NEW YORK Natuur lijk zal het oogverblinden de Golfsucces een rol spe len in de komende cam pagne voor de presidents verkiezingen in de VS, maar dat geldt evenzeer voor de ongelukkige na sleep ervan, waarbij hon derdduizenden Kurden tussen wal en schip kwa men door vooral de aarze lende en afwachtende houding van de Ameri kaanse regering. Toch is het in Amerika nog een ongeschreven wet dat de binnenlandse politiek voor de kiezers de door slag geeft en president Bush lijkt dit ook te be grijpen. Vorige maand liet hij journalisten opschrik ken door op te merken dat ook hij moest kotsen van de vele maatschappe lijke wantoestanden die het land in toenemende mate teisteren. Momenteel lijkt er een andere tijdgeest op komst in de Vere nigde Staten. In toenemende mate verlangen de mensen te rug naar een meer zorgzame overheid en wordt er weer ge protesteerd tegen de ontman teling van de 'welvaartsstaat'. Er is een groeiende afkeer van de Republikeinse geldcultuur en de symbolen die deze cul tuur vertegenwoordigen, va riërend van televisieseries als 'Dynasty' en 'Dallas' tot de film 'Bonfire of Vanities'. Over de veranderende cultuur praten we in New York met de beroemde historicus Arthur Schlesinger. De oud-hoogle raar aan de Harvard Universi ty was onder meer campagne leider van Adlai Stevenson, adviseur van de presidenten John F. Kennedy en Lyndon B. Johnson en auteur van ver scheidene bestsellers. Zijn drukke agenda en vele aan vragen voor interviews illus treren dat Schlesinger nog steeds als een politiek feno meen en als het liberale gewe ten van de Democratische Par tij wordt beschouwd. Over de veranderende tijd geest in Amerika merkt hij op: „Ik denk dat het Amerika van de jaren negentig er inderdaad heel anders zal uitzien dan dat van de jaren tachtig. Dat was een periode van conservatisme en zelfgenoegzaamheid, van particulier initiatief. In dit op zicht waren de jaren onder Reagan een spiegelbeeld van de jaren vijftig onder Eisenho wer, die op hun beurt weer te ruggrepen naar de conserva tieve jaren twintig van de pre sidenten Harding, Coolidge en Hoover. In Amerika doen zich met intervallen van ongeveer dertig jaar progressieve perio den voor, waarin de aandacht voor het algemeen belang en de sociaal-economische her vormingen centraal staan. In 1901 luidde president Theodo re Roosevelt een nieuwe, voor uitstrevende tijd in door voor het eerst namens de overheid voedsel- en andere hulppro gramma's op te zetten voor de minderbedeelden. Hij trad ook, hoe actueel, al regulerend op ter bescherming van het milieu. Dertig jaar later stapte Franklin D. Roosevelt met de New Deal in zijn voetsporen. In de jaren zestig liet Kennedy zich weer door hem inspireren en het wachten is nu op de li berale presidentskandidaat die zijn voorbeeld volgt." Hooggespannen Dus uw 'verwachtingen voor 1992 zijn, vooral nu het 'pro bleem Quayle' zich voordoet, h ooggespann en Schlesinger: „In ons land zeg gen velen dat het vice-presi- dentschap een hartslag van het presidentschap is verwij derd en het was inderdaad op vallend hoe geweldig fanatiek er in het Democratische kamp werd gereageerd toen de kans bestond dat Quayle voor een aantal dagen de honeurs voor Bush zou moeten waarnemen. Hoe het ook zij, ik vind het vice-presidentschap nog steeds een waardeloos ambt. Een vice-president mag geen eigen mening verkondigen, moet al tijd uitdragen wat de president zegt. Dat is demoraliserend voor een sterke persoonlijk heid. En voor een zwakke per soonlijkheid..., nou ja, die had De Republikeinse president George Bush en vice-president Dan Quayle. FOTO: AP nooit gekozen mogen worden". Als er vandaag de eerste voor verkiezingen worden gehou den, zouden die door de Repu blikeinen gewonnen worden. Een Democratische kandidaat moet in dit media-tijdperk een groot publiek kunnen aanspre ken, maar binnen de partij hebben zich op dit moment nog geen sterke persoonlijkhe den gepresenteerd. „Het ligt minder eenvoudig dan we zouden willen. Het conservatisme is een opper vlakkige anti-leer en die moet het meer van personen heb ben. De Republikeinen richt ten zich tegen de overheidsin vloed en het communisme. De actualiteit leert dat beide doe len weggevallen zijn. De over heid begint steeds meer in een beter daglicht te staan, terwijl de president of een presidents kandidaat het nu wel uit zijn hoofd laat een harde retoriek naar de Russische leiders uit te slaan. De aftakeling van het conservatisme is, nabij en mil jarden dollars die dank zij de wapenvermindering vrijko men kunnen niet anders aan gewend worden om de bin nenlandse sociale vraagstuk ken op te lossen. Dit was dus altijd de boodschap van het Amerikaanse liberalisme en deze politieke ideologie is ei genlijk de grote intellectuele stroming van ons land. Denk maar aan liberale hervor mingsprogramma's als de New Deal van Roosevelt, de New Frontier van Kennedy en de Great Society van Johnson. SUSKE EN WISKE HET WITTE WIEF Ons liberalisme is geen pseu- do-socialisme. Ook wij hebben' het mechanisme van de vrije markt als uitgangspunt, zij het dat de overheid op vitale pun ten regulerend moet optreden en het kapitalisme een mense lijk gezicht moet geven. De Amerikaanse geschiedenis leert dan ook dat liberale De mocraten het "kapitalisme in crisisjaren van de ondergang moeten redden. Zo was het in de jaren dertig, in de jaren zes tig, en zo zal het ook wel in deze jaren negentig zijn". Kandidaten Hoewel de naam van menig kandidaat nu weer over de toonbank gaat, zijn er tot nu toe twee Democraten die op vallend vaak genoemd wor den, namelijk gouverneur Ma rio Cuomo van New York en senator Paul Tsongas van Mas sachusetts. Wat vindt u van beide kandidaten? „Over Cuomo kan ik kort zijn. Hij had al eerder moeten 'run nen'. Vier jaar geleden had deze pragmatische liberaal, die een groot publiek inderdaad geweldig kan inspireren, de kans van zijn leven. Maar de laatste tijd laat hij zich meesle pen met de sterk geslonken geldstroom vanuit Washington en moet hij bezuinigen op al lerlei waardevolle sociale pro gramma's. Dat wordt hem in zijn staat niet in dank afgeno men. Elke vier jaar wordt er over hem gespeculeerd en dat wordt vermoeiend. Wat Paul Tsongas betreft heb ik een uit gesproken mening. Als senator was hij inconsequent, stemde vaak voor 'pro-business'-maat- regelen en had beslist weinig op met het aloude Democrati sche beleid dat voor de sociaal zwakkeren opkomt. Tsongas noemt zich een neo-liberaal, maar voor mij en andere De mocraten is hij niets anders dan een Republikein die bij de verkeerde partij zit. Boven dien had hij een groot aandeel in de campagne van Gary Hart, ook zo iemand die graag op Kennedy wilde lijken, maar, een Democratische kan didaat onwaardig, scandaleus ten onder ging. Nee, Tsongas doet er verstandig aan niet aan de campagne mee te doen". Toch is er nu sprake van een vreemde situatie. Volgens uw theorie hebben de Republikei nen de geschiedenis tegen, maar in de praktijk lijken zij in president Bush de beste kandidaat te bezitten. De De mocraten hebben de geschie denis mee, zij zouden volgens u nu aan de macht moeten ko men, maar hebben geen aan sprekende kandidaat. Kortom, verkondigt u uw cyclische the orie niet tegen beter weten in? „Ach, de tijd zal het leren. Ik maak me geen zorgen. Elke periode brengt de juiste kandi daat naar voren. Je ziet nu al de grotere roep om meer over heidsinvloed, weg met het kale individualisme en de overdreven Republikeinse verering van het zakendoen en de kritiekloze houding ten opzichte van de consumptie maatschappij. Als een Demo craat daar in 1992 niet op kan inspelen, gaat Amerika vanaf 1996 weer een lange periode van een Democratische meer derheid tegemoet". Steun Pikant detail is dat Schlesin ger onlangs steun heeft gekre gen voor zijn opvattingen en wel uit onverwachte hoek. Kevin Phillips, jarenlang één van de belangrijkste Republi keinse partijstrategen, consta teerde in zijn boek 'The Poli tics of Rich and Poor' dat de jaren negentig in Amerika een nieuwe waterscheiding te zien zullen geven. Ook Phillips be weert dat de Amerikaanse overheid meer van zich zal la ten spreken en zal moeten op treden ter bescherming van de verslechterde inkomensposi ties van de lagere middenklas se. Ook Phillips baseert zijn voorspelling op een 'cyclische theorie'. Zo vergelijkt de 'be keerde' Republikein de jaren zeventig en tachtig met de 'roaring twenties' en het Ver gulde Tijdperk van rond 1870- 80. In deze door overwegend Re publikeinen bestuurde perio den was ook sprake van een explosieve economische groei en werd de basis gelegd voor de enorme fortuinen van de industrie-baronnen Carnegie en Rockefeller. Na deze perio den ontdekte Phillips ook weer een roep om de helpende hand van de overheid en voor hem is de parallel met het he den duidelijk. Volgens Phillips is het duidelijk dat Amerika op een recessie afstevent en, zegt hij, leert de Amerikaanse geschiedenis dat de Democra ten dan meestal als overwin naar uit de bus komen. Na tuurlijk is de Republikein van mening dat zijn partij deze his torische ontwikkeling dient te doorbreken. Belastingverho ging en meer overheidsuitga ven zijn het credo. Geconfronteerd met de spraakmakende opvattingen van Phillips, knikt Schlesinger vriendelijk, doch ook wat min zaam. Na een korte stilte zegt hij: „De theorie van Kevin Phillips bevat dus weinig nieuws. Het is het spiegelbeeld van de cyclische theorie zoals die door mijn vader en mij is uitgewerkt". Een fijn glim lachje krult om zijn mondhoe ken. BINNENLAND/BUITENLAND Ccidóe Qowux/nt ZATERDAG 25 MEI 1991 PA(3 BARCELONA Vijf jaar geleden sprong Pasqual Maragall, burgemeester van Barce lona, in Lausanne een gat in de lucht toen zijn stad als olympisch organisator van 1992 werd uitverkoren. Drie jaar geleden nam Maragall in Seoul de olym pische vlag over van zijn collega uit de Zuidko- reaanse hoofdstad en riep hij voor honderden mil joenen tv-kijkers: „Tot ziens in 1992". Volgend jaar zou Maragall dus als gastheer moeten optreden van die Spelen, maar of hij dat daadwerkelijk zal mo gen doen weet hij morgenavond pas echt zeker, als de uitslagen van de gemeenteraadsverkiezingen in Spanje bekend zijn. Burgemeesters worden in Spanje door de burgers gekozen - of er moet sprake zijn van een tussen tijdse opvolging waarvoor de in de gemeenteraad regerende partijen intern een oplossing hebben ge vonden. Op die laatste wijze kwam Maragall in 1982 aan de macht. Bij de gemeenteraadsverkiezin gen van juni '87 kon zijn socialistische partij (PSOE) het bewind in Barcelona prolongeren dank zij dat cadeau van de olympische uitverkiezing. En nu zal Maragall volgens alle enquêtes opnieuw als winnaar uit de bus komen, omdat de burgers hem dankbaar zijn voor de enorme bergen werk die, met het oog op de Spelen, zijn en worden verzet. Heel Spanje Niet alleen Barcelona is in de verkiezingsstrijd verwikkeld. Morgen zullen er door heel Spanje ruim 8000 burgemeesters en gemeenteraden ge- of herkozen worden, terwijl in dertien van de zeven tien autonome regio's het provinciale bewind op het spel staat. Maar van al die stemduels is die in Barcelona toch een van de meest boeiende en op vallende, en niet alleen door die olympische ach tergrond. Maragall zal zich weten te handhaven, misschien zelfs met een absolute meerderheid, terwijl in de andere drie grote steden (Madrid, Sevilla en Va lencia) het immer zo stevige socialistische bastion aan het wankelen is geraakt. In Madrid zit zelfs al een 'centrist' met de burgemeestersketen om de hals sinds zijn partij, de ineengestorte CDS van oud-premier Suarez, vorig jaar een pact sloot met de conservatieve volkspartij PP en de enorm popu laire socialist Barranco uit de mooie zetel wipte. Die PP zal morgen in de hoofdstad de grote win naar zijn - net als in vele andere steden en dor pen al is een pact met andere partijen noodzake lijk om daadwerkelijk de Madrilenen te mogen re geren. Verdragen die ook de socialisten in Sevilla geboortestad van premier Gonzalez - en Valen cia hard nodig zullen hebben om hun stemmenver lies niet tot het verlies van de burgemeesterspost te laten leiden. Vanuit de centrale partijtop van de PSOE is nog geprobeerd de verwachte landelijke teruggang wat in te perken door de kiezers 460.000 sociale (lees: betaalbare) woningen te beloven, maar alle andere partijen counterden al snel met dezelfde beloften. Verder verschillen de campagnes nauwelijks van die in andere landen. Verkeerschaos, onveiligheid en woningnood in de grote steden zijn nog altijd de minst originele en meest bereden stokpaardjes, ook in Barcelona. Op rozen Dat daar Pasqual Maragall toch op rozen zit, on danks de peperdure woningen en dagelijkse files in het straatbeeld, is niet alleen in strijd met de achteruitgang van de populariteit van de PSOE in het hele land. Zijn redelijk riante positie is des te merkwaardiger omdat bij landelijke en autonome verkiezingen de conservatieve nationalisten (CIU) i de Catalaanse metropool altijd de meestl men binnenhalen. Maar de Barcelonese JF blijken een duidelijk onderscheid te makenjr een Catalaans nationaal bewind en een projl gemeentelijk bestuur. e Maragall krijgt morgen vrijwel zeker de bil voor zijn olympische inspanningen en de gé. die de miljarden investeringen voor de stie ben en nog zullen hebben. Niettemin haclc politieke rivalen in Barcelona de afspraak gff van de Spelen geen verkiezingsnummer tefe en, natuurlijk, is Maragall ervan beschuldji wel te hebben gedaan. Die tegenwerping isit stig van zijn grootste belager, de Josep Maai lell van de CIU. p Het doet bij die partij vreselijk pijn daih hoofdstad van Catalonië niet in handen ha wijl zij, tegenover het gemeentehuis op het le Sant Jaume-plein van Barcelona, wel hf laanse volk mag regeren. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Evenals Wallage vindt de Vereni ging Openbaar Onderwijs, die vandaag in het Muse- on het 125-jarig bestaan viert, het van de gekke dat er in één wijk of dorp diverse kleine schooltjes naast elkaar bestaan. De aangekondigde schaalver groting juicht zij dan ook toe, maar niet als die ten koste gaat van het open baar onderwijs. En daar .draaien de nu voorliggen de plannen wel op uit. Voorzitter R. Uilkema van de VOO: „Als openbare scholen fuseren met bijzondere, gaat de openbare identiteit verlo ren en daarmee de algemene toegankelijkheid. Een bijzon dere school kan die toeganke lijkheid voor alle kinderen nooit garanderen. Ouders van leerlingen die niet katholiek of protestant zijn, kunnen bij voorbeeld geen deel uitmaken van de medezeggenschapsraad. We kunnen toch niet toestaan dat een groep mensen als tweederangs burgers wordt be handeld? De overheid moet zorgen voor voldoende open baar, pluriform onderwijs: een afspiegeling van de samenle ving". Het huidige onderwijs is geen afspiegeling van de samenle ving. Uit onderzoek blijkt dat de behoefte aan openbare scholen groter wordt, maar" in de praktijk zijn het de bijzon dere scholen die gedijen. Van wege hun vaak goede naam, maar vooral vanwege de be reikbaarheid van de bijzonde re scholen. Uit onderzoek is gebleken dat ouders zich bij de milium rrr'77ïnTn ni schoolkeuze voor hun kind vooral laten leiden door de be reikbaarheid van een school. Vaders en moeders van aller lei gezindten kiezen voor de dichtstbijzijnde school. En om dat dat meestal een bijzondere school is, vist het openbaar on derwijs achter het net. Kwakzalver Met ergernis ziet het openbaar onderwijs hoe bijzondere scho len steeds neutraler worden en steeds meer leerlingen trek ken. „De confessionele identi teit van scholen is in veel ge vallen nauwelijks zichtbaar. Door een open toelatingsbeleid en door het niet waarmaken van de identiteit verliezen die scholen het recht om in stand te worden gehouden", vindt Uilkema. Hij had gehoopt dat de socia listische tandem Ritzen-Walla- ge de scheef gegroeide situatie recht zou trekken, maar tot zijn grote teleurstelling leidt het gevoerde beleid „alleen maar tot een verdere versnip pering en verzuiling". Het openbaar onderwijs voelt zich in de steek gelaten door zijn bestuur, de overheid. „Het confessionele onderwijs heeft een slepende, maar niet dode lijke ziekte en wordt begeleid door de beste specialisten in een aangenaam klimaat. Het openbaar onderwijs is gezond, maar heeft een kwakzalver als begeleider die het in een vij andig klimaat ziek maakt", zo meent de VOO. Macht Diverse commissies onderzoe ken op dit moment andere be stuursvormen voor het open baar onderwijs. In de praktijk blijkt de dubbele taak van de overheid (belangenbehartiger van het onderwijs in het alge meen en het openbaar onder wijs in het bijzonder) niet goed werken. Wallagel eerder geopperd het bef handen te geven van j derwijsraad die net z® Waterschap gekozen) door de bevolking. D hamert al veel langer nieuwe bestuursvorm, veranderingen zolang laten wachten heeft Uilkema alles te mak de gevestigde orde, d maal niet zit te wacl een sterker openbaar wijs. „Vanaf de jaren zitten er confessionele in de regering. De chri mocraten hebben hun ling overal kunnen c ren. Kijk alleen maar i onderwijs en de wonii verenigingen. Aan die ling ontlenen ze hun positie. Elke aanval i structuur is een aanv; kern van hun bestaan Uilkema. Volgens de ter is het de hoogste t een kabinet zonder „want de liberalen en democraten hebben te geleverd op deze vr; ken". De hoop van de nu gericht op D66, nieuwing van bestuursi; ren hoog in het vaand^ èn op de ruim 35.00] (voornamelijk ouders) vereniging. Uilkema: j garantiefunctie van ha baar onderwijs in zijr wordt aangetast, gaan len dicht! Niet definit schaalvergroting, maa lijk, tot de garantiefu veilig gesteld, omdat grenzen trekken. Grei niet mogen inhouden deren met reistijden vj minuten te maken kri de dichtst bijzijnde s( bereiken. Deze norm, van het middelbaar onderwijs, kan toch n van toepassing zijn vierjarige?" Veel ouders sturen hun kinderen graag naar 'bereikbare' re scholen. scholen en dat zijn heel vaak de bj FOTO: tl

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4