?gen miljoen handtekeningen hogere benzine-accijns 111111 iepen wijken uit door ties Rotterdamse haven Geef de krant aan papa CcidócSouxont Kabinet bereikt akkoord over de Voorjaarsnota Handvaardigheid zware dobber" EXAMENS '91 Goede antwoorden jENLAND Ceidae Commit ZATERDAG 25 MEI 1991 PAGINA 3 ertechniek biedt p voor hartpatiënten ÜNGEN Cardiologen werkzaam in »demisch Ziekenhuis Groningen zijn rreden over de resultaten van een ex- nt om lasertechniek te gebruiken bij andeling van hartpatiënten. Bij die worden stolsels in de kransslagader j erd met behulp van laserstralen. Der- 5 stolsels werden tot nu toe verwijderd lulp van medicijnen, e patiënten zijn echter gebaat bij me- 3e leiine voor deze categorie patiënten zou ier!vve lastertechniek waarbij de laser catheter naar binnen wordt gebracht ■stolsels worden weggebrand uit- P'cunnen bieden. Tot nu toe zijn acht n behandeld. :V6 er! Conflict over leasen auto's Sociale Zaken DEN HAAG De centrales van overheids personeel hebben hun leden die werken bij het ministerie van sociale zaken opgeroepen vanaf 1 juni hun privé-auto niet meer te ge bruiken voor dienstreizen en met het open baar vervoer te gaan. De lease-auto die het ministerie ambtenaren in de buitendienst wil geven is voor de bonden niet acceptabel, van wege de te hoge eigen bijdrage. Door de be lastinghervorming Oort krijgen de circa 800 buitendienst-ambtenaren nog maar 44 cent per km wanneer zij hun auto voor zakelijke reizen gebruiken. Al anderhalf jaar onder handelen de bonden om tot een betere rege ling te komen. Het ministerie wil de ambte naren wel een lease-auto ter beschikking stel len, maar dan moeten zij voor elke privé-ki- lometer 55 cent terug betalen. DEN HAAG De ministeraad heeft gisteren overeenstem ming bereikt over de Voorjaarsnota van minister Kok van financiën. De Voorjaarsnota geeft de stand van zaken weer met betrekking tot de uitvoering van de begroting voor 1991. Het financiex-ingstekort komt op basis van de huidige inzich ten dit jaar uit op 4,74 procent, overeenkomstig het tijdpad uit het regeerakkoord. De exacte inhoud van de Voorjaarsnota staat dinsdag in een brief aan de Tweede Kamer. Er is geen sprake van nieuwe tegenvallers. Premier Lubbers liet gisteren op zijn wekelijkse persconferentie weten dat er aan de inkomstenkant mee- en tegenvallers zijn die elkaar niet zo veel ontlopen. Kok ziet zich aan de ene kant geconfronteerd met tegenval lers bij de belastingen, waar weer aardgasmeevallers tegen over staan. IJK Een actie de voorgenomen ling van de benzi- •aljns met 25 cent per irajeeft ruim 1,1 mil- iddandtekeningen op- toprd. Dat aantal kan Lopen omdat de ac- dinsdag doorloopt dat nog niet alle ikeningen zijn ge- De organisatoren Rai, Bo- vag, ANWB, de ondernemers verenigingen KNOV en NCOV en de oliemaatschappij en hebben dit gisteren be kend gemaakt. Algemeen se cretaris A. Hoekstra van het KNOV zei dat het aantal handtekeningen alle verwach tingen heeft overtroffen. Bij het begin van de actie drie we ken geleden hoopte een Bo- vag-woordvoerder echter nog dat drie tot vier van de in to taal ruim vijf miljoen automo bilisten een proteststem zou den laten horen. De handteke ningen konden worden ge plaatst op kaartjes die bij de benzinestations werden aange boden. Zij hadden als tekst: „Zonder meer een kwartje ac cijns op de benzine erbij? Daar ben ik op tegen". Het kabinet wil de accijnsver hoging op 1 juli laten ingaan. Volgens Hoekstra zal de maat regel het midden- en kleinbe drijf treffen doordat de prijs stijging de rendementen onder druk zet. Ook vreest hij dat de lastenverzwaring via looneisen op de werkgevers wordt afge wenteld. Verder zouden de pomphouders in de grens streek omzetverlies lijden doorat er meer in het buiten land getankt wordt. Een in opdracht van staatsse cretaris Van Amelsvoort (fi nanciën) uitgevoerd onderzoek van het Nederlands Econo misch Instituut (NEI) heeft de organisatoren van de actie niet gerust kunnen stellen. Volgens het NEI vallen de grenseffec- ten erg mee doordat de accijns in Duitsland per 1 juli met 32 cent omhoog gaat. Hoewel het tanken in België wel toe neemt, zal er straks per saldo zelfs minder over de grens worden getankt dan nu, aldus het NEI. Hoekstra noemt de studie erg theoretisch. „Grenseffecten la ten zich nu eenmaal moeilijk van achter een bureau becijfe ren". De handtekeningen wor den dinsdag aan de Tweede Kamer aangeboden. Die spreekt dan over het voorstel voor het benzinekwartje. de Kamer: Ale huis- laar ontzien \AG Mensen met komens moeten wor sen bij de ophanden [ee verhoging van het ■injjrdeforfait. Dat is de 'ers van de fracties van PvdA. Zij geven deze bijdrage aan het voor- 'ed!rslag over het wets- (wijziging van de wet komstenbelasting 1964 ng van de belasting ■jseigenaren). vraagt zich af Miuurwaardeforfait er- en als voor huizen tot eerde van 60.000 gulden zou worden aan- ekönform de huurverho- w; 4,5 procent. In de ca- beipt 60.000 gulden be- tijih een kwart van de lingen. De fractie is een lager for- atid woningen in deze la- derdeklassen. zoejA-fractie haalt het van senator prof. woij aan om voor inko- modaal een ana- iling te creëren als endiuurders, via de indi- Dit kan het forfait nkomens tot modaal te laten of door de tot modaal te ont- de vrijstelling zoals de rente op dividend te breiden tot het it van het eigen huis. van de VVD vindt 'etsvoorstel een een- ilastingverzwaring is -bewoners. Het deugt fiscaal- :h niet. Verder staat ■egel haaks op het iaar bevordering van woningbezit, aldus Brand in de Groote Peel Met man en macht probeerden brandweerlieden gisteren een brand te bestrijden in het natuurgebied de Groote Peel bij Asten. Korpsen uit de omgeving rukten met groot materieel uit. De brand, die in de middag ontstond, was gisteravond nog steeds niet onder controle. Er was sprake van zeven brandhaarden. Over de oorzaak is nog niets bekend. Tijdens de bluswerkzaamheden ondervond de brandweer hinder van het publiek dat massaal was afgekomen op de enorme rookontwikkeling. FOTO: ANP Ho DAM Zeker 800 a Kjenarbeiders hebben jestaakt in de Rotter- iven. In de stukgoed- het werk voor de involgende dag gro- >lat. In de container- ird niet gewerkt bij Bell Line. Bij de mensen weer aan gegaan. ind zouden bestuur- |kaderleden besluiten bedrijven verder .taakt. Dat is afhan- le hoeveelheid de betrokken bedrij- Vervoersbond FNV [n staken waar veel moeten worden ge- treft de werkgevers en bovendien hoeft lan niet de leegloop bij bedrijven die momenteel weinig te doen hebben. Als gevolg van de staking zijn al minstens, vijftien schepen met de aanvankelijke bestem ming Rotterdam uitgeweken naar andere havens, waaron der Antwerpen en Zeebrugge. Daaronder bevinden zich acht schepen met fruit. Havenar beiders in Amsterdam hebben gisteren geweigerd een schip met cacao, dat eerst in Rotter dam was geweest, te lossen. Zij wilden geen besmet werk doen. De bond heeft inmiddels be sloten deel te nemen aan een eerste overleg maandag met de werkgevers oyer invoering van één collectieve arbeids overeenkomst voor de non- bulk- en containersector, de inzet van de woensdag begon nen staking. Daaraan stelt men wel de voorwaarde dat er inhoudelijk over een dergelij ke cao wordt overlegd en dat ook de werkgevers uit Am sterdam aan het overleg deel nemen. Het laatste is volgens P.M. van der Sluis van de ha venwerkgeversvereniging SVZ. een zaak van de Amster damse werkgevers zelf. Hij verwacht overigens wel dat de Amsterdamse werkgevers bij het overleg zullen zijn. De Vervoersbond FNV is woe dend over het optreden van de Vervoersbond CNV. De kader leden van de christelijke bond proberen de staking te frustre ren, aldus Van Nimwegen. Het steekt de FNV'ers dat hun CN V-collega's proberen de mensen zelfs weer aan het werk te krijgen. Verdachten bekennen overval pompstations UTRECHT/LEIDEN De twee dinsdag in Leiden aange houden mannen die worden verdacht van de overvallen met dodelijke afloop op tank stations in Maarsbergen en Best, hebben een volledige be kentenis afgelegd. Een derde verdachte, de 17-jarige broer van één van hen, werd giste ren in Nijmegen aangehouden en heeft ook bekend. Bij een poging tot de overval op een slijterij in Maarn op 29 april is een blauwe auto gebruikt. Deze wagen is kort voor de overval in Best op het terrein van het pompstation gezien. De auto was eigendom van één van de verdachten, die veel omging met een andere ver dachte. De drie verdachten zijn door de rechter- ris in bewaring gesteld. 1ER EN HOBBES DOOR BILL WATERSON Melkert drukt D66 aan de borst NIJMEGEN PvdA en D66 moeten in de jaren negentig als een Siamese tweeling door het politieke leven. De historie van de formatie van het huidi ge kabinet van CDA en PvdA waarbij D66 is weggewerkt, leent zich niet voor herhaling. Dit is althans de overtuiging van het PvdA-kamerlid Mel kert. Hij uitte deze gisteren ten overstaan van liberale jonge ren in Nijmegen bij de viering van het 40-jarig bestaan van de JOVD-afdeling Rijk van Nijmegen. PvdA en D66 zullen in de ja ren negentig onafscheidelijk moeten willen optrekken om beider politiek vermogen te maximaliseren, meent Mel kert. Filosoferend over de kans op de 'purperen coalitie' van onafscheidelijke vrienden PvdA en D66 met de VVD: „Daardoor zal ook voor de VVD het willën onderzoeken van een mogelijke sociaal-libe rale coalitie niet noodzakelij kerwijze een kwestie van voorkeur, maar eerder een kwestie van praktische nood zaak worden". Dat laat volgens het kamerlid onverlet dat de PvdA aller eerst staat voor de „bestuurlij ke en politieke plicht" om de identiteit van de coalitie met het CDA tot wasdom te bren gen. De mate waarin het zit tende kabinet er in zal slagen de politieke grondslag van het regeerakkoord geloofwaardig en wervend vorm te geven zal de relevantie van elk alterna tief bepalen, ook dat van een purperen coalitie, aldus Mel kert. RIJSWIJK „Als je ie mand vertelt dat je hand vaardigheid in je pakket opgenomen hebt zegt ie dereen: o, dan ga je een beetje zagen en knutselen zeker. Niet dus, hè!", zegt Ruby-Lee Ruseier veront waardigd na het mavo eindexamen handvaardig heid. Zij vond dit examen „moeilijker dan alle ande re examens". De tijd dat handvaardigheid er op de scholen maar een beetje bijhing als tijdvulling ligt ver achter ons. „Een enkele leer ling kiest het als vluchtweg, maar die komen altijd bedro gen uit", zegt de heer Land, rector van de mavo-afdeling van de Rijswijkse Openbare Scholengemeenschap (ROS). Anders dan de titel handenar beid doet vermoeden, bestaat het centraal examen uit louter theoretische vragen. Het prak tische onderdeel van het vak komt gedurende het hele schooljaar aan de orde. Het cij fer voor de schoolonderzoeken komt tot stand door zes werk stukken die iedere leerling moet maken. Het centraal schriftelijk was een zware dobber, daar zijn alle betrokkenen het over eens. „Het ging vooral om het interpreteren van de afbeel dingen die in het bijgeleverde boekje stonden", zegt Peter Lohman, docent handvaardig heid. „Ik vond het een bijzon der lastig en moeilijk exa men". Hij vindt handenarbeid „zeer nuttig als algemeen vor mend vak, het bevordert de algemene ontwikkeling in bre de zin". De meeste leerlingen kiezen het vak „gewoon omdat het leuk is", aldus Marco Goed hart. Voor zijn verdere toe komst heeft hij het niet echt nodig. Hij is inmiddels aange nomen bij de PTT, waar hij als postbode gaat werken. Ruby- Lee Ruseier daarentegen heeft handenarbeid wel met een achterliggende gedachte geko zen. Ruby-Lee: „Ik ga de de tailhandelschool doen, en daar komt heel wat creativiteit bij kijken". Beiden zijn ervan overtuigd te zullen slagen, hoewel ze hun laatste examen toch wel „erg moeilijk" von den. „Bij normale vakken leer je wat er in de boeken staat en dan wordt het meestal wel ge vraagd. Voor dit examen heb ik twee boeken geleerd, en dat had ik net zo goed kunnen la ten", aldus Ruby. Wel geeft ze toe dat er het hele jaar op ge hamerd wordt dat het bij het handvaardigheidsexamen vooral om interpreteren gaat. De moeilijkste vraag vonden beiden vraag 10 over een schilderij van Giorgio de Chi- rico, getiteld 'Heilige Vissen'. den om een voldoende te ha len". Scheikunde Voor de havo-scholieren stond scheikunde op het programma. Niet het prettigste vak om het jaar mee af te sluiten. Niels de Jong, Karin van den Akker en Sandra Zevenbergen zijn het erover eens dat het examen „veel moeilijker was dan de schoolonderzoeken". Karin is echter wel zo eerlijk op te merken dat „als je het goed geleerd had het wel te doen was". De heer De Jong, rector van de vwo-afdeling merkt vervolgens droogjes op „dat dat meestal het geval is". Als moeilijkste vraag werd una niem opgave 9 genoemd: 'Met nitreerzuur kunnen watersto fatomen van een benzeenring worden vervangen door N02- groepen'. Het jargon gaat dan nog even door en vervolgens worden er twee 'structuurfor mules van de twee andere sub- stitutieprodukten met formule C7H7N02' gevraagd. Wie het weet mag het zeggen. Bij het verlaten van het ROS- terrein zitten scholieren on deruitgezakt op de bankjes te genieten van de zon. Twee lange examenweken zitten erop. Voor de meesten bete kent het het eind van hun middelbare-schoolperiode. En kelen zullen het volgend jaar De heer Batenburg, docent over moeten doen. Linda van economie II, is het met deze Daalen van de mavo zal vol- kritiek eens: „Bij mijn weten is gend jaar zeker niet op de dit de eerste keer dat zoiets ge- Rijswijkse Openbare Scholen- vraagd wordt. Maar al met al gemeenschap terugkeren. „Als vond ik het een evenwichtig ik zak gooit m'n moeder mij examen, met genoeg onderde- van het balkon af", aldus Lin- len waarop gescoord kon wor- da. DEN HAAG Hieronder volgen de goede antwoorden van de meerkeuze-opgaven van de centrale schriftelijke eindexamens, gehouden op donderdag 23 mei. De gegevens zijn verstrekt door het Centraal Instituut voor Toetsontwikkeling (CITO). Lbo (c), mavo (c) natuurkunde IA 2 - 3 - 4 A 5 - 6 B 7A 8C 9B10- 11 - 12 B 13 D 14 - 15 - 16 - 17 C 18 A 19 B 20 - 21 - 22 B 23 D 24 C 25 - 26 - 27 C 28 - 29 C 30 F 31 E 32 C 33 C 34 A 35 - 36 B 37 - De vraag luidde: 'Noem twee aspecten die verwijzen naar het religieuze karakter van het schilderij'. Voor een leek valt uit het schilderij inder daad absoluut niet op te ma ken dat het hier om een reli gieuze afbeelding gaat. Scheikunde Dennis Bertram vond het vwo-examen economische we tenschappen II en recht „moeilijker dan verwacht". Hoewel hij net zijn allerlaatste examendag erop heeft zitten, zit hij er wat somber bij. Den nis vindt het jaar dat nu ach ter hem ligt „wel erg lang". „In de vakanties heb je ook geen vrij want dan moet je weer leren voor je schoolon derzoeken". Het ziet er naar uit dat voor hem het leed nog niet geleden is, want hij weet bijna zeker dat hij een herexa men voor wiskunde heeft. Pa tricia Ladon vond het econo mie II examen ook wel aan de pittige kant, maar dacht dat het wel te doen was. „Alleen vond ik dat er wel erg veel theorie bij zat en sommige vra gen erg vaag gesteld waren". Beiden zijn het erover eens dat de allerlaatste opgave het moeilijkst was. Bij deze vraag ging het om een fusie tussen twee bedrijven. Na deze fusie moet de nieuwe balans worden 7 D 8 E 9-10- 17 D 18 - 19 B 20 D 27 - 28 - 29 C 30 C Lbo (d), mavo (d) natuurkunde 1B 2 - 3 - 4 A 5 - 6 11 D 12 - 13 - 14 D 15 - 16 21 - 22 - 23 C 24 C 25 - 26 1 31 A 32 D 33 - 34 C 35 A 36 Leao (c) handelskennis 1 1B 2 B 3 A 4 F 5A 6A 7A 8B 9B10B 11 A 12 B 13 A 14 A 15 A 16 C 17 A 18 B 19 B 20 B 21 B 22 A 23 A 24 B 25 A 26 E 27 B 28 B 29 A 30 E 31 A 32 A 33 C 34 A 35 E 36 - 37 - 38 - 39 - 40 - 41 - Lmo (c) handelskennis 1 1B 2 A 3 C 4 A 5 C 6B 7A 8A 9C10B 11 D 12 C 13 A 14 B 15 B 16 C 17 8 18 A 19 D 20 C 21 D 22 B 23 A 24 A 25 D 26 A 27 A 28 D 29 B 30 C 31 C 32 A 33 E 34 A 35 C 36 B 37 D 38 D 39 C 40 C 41 B 42 A 43 B 44 C 45 F 46 B 47 C 48 D 49 A 50 B ZO BLIJFT 'T NIET BIJ EEN ÉÉNMALIG CADEAUTJE OP VADERDAG! Verras Jalaat de Leidse Courant 6 weken lang (17 juni t/m 27 juli) bezorgen bij: De heer: Voorl.: Straat: Stuur de rekening (f 25,-) en de cheque naar: Dhr/Mevr.: M Stuur deze bon vóór 12 juni in een open envelop ©hb (postzegel niet nodig) naar: Leidse Courant, Abonnee Service, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. iin.i.ili»illn.»..nn—-J

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3