lMi3[ÏKJtó)a uenniscompetitie in teken van dei •by's en degradatie 1 male Wisselvallig Pemix wil seizoen goed afsluiten Marathon lopen vraagt een goede voorbereiding" £aidóe6ou/ia/nt V 3 ZATERDAG 25 MEI 1991 PAGINA 31 HILLEGOM MAAKT ZICH OP VOOR PROMOTIEFEEST ste dames beschikt, zijn er kansen. De Munnik in totaal lijkt minder. Jacqueline Paauw maakt een goed eerste seizoen in de tweede klasse door. De Leiderdorpse zus van Sas van Unicum 3 heeft 7 van de totaal drieëntwintig pun ten, die haar team en het één lager ge nummerde heeft verworven, op haar conto. „De prognoses waren, zeker toen ik door Unicum op de BI-lijst werd ge zet en eerste single moest spelen, best somber. Maar de dames (ook Marquéri te Patiwael en Wil den Hollander) halen bij Unicum de meeste punten binnen, dus dat is wel leuk." Kansen in de derby bij en tegen De Merenwijk dicht de oud ste Paauw zich niet toe. „Ik moet tegen Irma van Seeters en dat is gewoon zwaar." Ook voor haar teamgenoten Bert Bruin, naamgenoot, maar geen fa milie Perry Paauw en niet naamgenoot, maar wel familie Wil den Hollander, lijkt in het regioduel niet de meeste eer te behalen. Freek Tanis, Mark Flei- scheuer en Nathalie van der Voort zijn in ieder geval op papier sterker. Vervalsing Coach Herman van der Capellen bena drukt nog eens, dat De Merenwijk het in degradatiegevaar verkerende Unicum 3 Marcel Vink paste onlangs zijn haardracht aan aan zijn flitsende spel en draagt daarmee sterk bij aan de titel voor en de promotie van Hillegom. FOTO: ANDRÉ VAN HAASTEREN zeker niet zal helpen. „Vorig jaar ging Freek Tanis door zijn enkel en mocht ik niet invallen. Dit jaar gaan we er vol te gen aan. Daarbij heeft Hilverheide, dat onderaan staat, helemaal geen slecht team. Ik geloof niet, dat ze dat winnen en dan de degradatie vermijden. Nee, ik doe niet mee aan competitievervalsing. Maar ik weet niet hoe mijn teamgenoten gaan reageren als er met veel flappen wordt gezwaaid." Maandag is het resul taat bekend. De coach zelf speelt mee in het tweede team, dat met zijn inbreng en die van broer Freek van der Capellen tot een ruime zege op Westerhout 2 moet komen. De klasse lager wordt dan zo goed als afgewend. Het is duidelijk, dat 1 en 2 thuis, voor een bezoek aan het ei gen park kiest. Competitievervalsing is ook de aan klacht, die Detec/De Mets, zowel als Leimonias tegen hoofdklasser Dekker hebben ingediend. Het optreden van Sandra Begijn, zowel op de baan als er buiten, heeft voor de Warmondse for matie de kansen op de titel al tot nul ge reduceerd. De recente resultaten van Gheorghe Cosac en Monique Kiene in Emmen, waarbij de Roemeense Davis Cupspeler Nederlandse toppers als Ro ger Warmenhoven, Glen Schaap en Ralph Kok compleet dolde en de Pur- merendse heel knap de eindstrijd wist te halen, hadden de promotie-ambities van Dekker waar kunnen maken. De Begijn affaire en het daaraan gekoppelde pun tenverlies maakt de Warmonders kans loos. Ook met Margot van Overloop, die als 'Leidse' inbreng de laatste zondagen mee zal spelen, en Michael van den Berg was een kampioenschap feitelijk een ge lopen race geweest. De Leiderdorpse is na een tweeweekse training zeker qua dubbelspel vrijwel geheel weer terug op niveau van 1988, waarin zij de 27ste plaats van de Nederlandse ranglijst be reikte. Een bezoek als toeschouwer aan Dekker kan opnieuw gecombineerd wor den met de inmiddels al populaire golf- of tennisclinics. Degradatie Voor de meeste derdeklassers is c tie niet alleen het woord, maar ook de realiteit waartegen wordt gestreden. OLTC uit Oegstgeest moet ruim winnen van Egmond 2 om te ontsnappen. TEAN 2 en Lisse kunnen tegen de kop lopers de klasse lager niet afwenden. Dekker 2 zal in de laatste twee wedstrij den erg ruim moeten winnen om te handhaven. Nieuw Vennep mag zich een veilige middenmoter noemen. De Leidse Hout daarentegen is in felle strijd om de titel verwikkeld, de laatste zondag brengt uitsluitsel. Een gegeven, dat ook geldt voor het treffen in de vierde klasse tus sen De Munnik 2 en Zee Duin 2. LEIDEN - De strijd om het kam pioenschap van de eerste klasse G van de veldkorfbalcompetitie krijgt vanmiddag om 16.00 uur in Zee land een prachtig sluitstuk als Per- nix op bezoek gaat bij Animo in Souburg. Beide korfbalclubs gaan met zeventien punten uit dertien wedstrijden aan kop, zodat de win naar gelijk de titel bemachtigd en er bij een gelijkspel nog een beslis singsduel zal moeten volgen. Robin Amoldus, al drie basisspeler bij de Leidse club blikt optmistisch voor uit. „Ik verwacht dat Pemix gaat winnen want we hebben ondanks de vele blessures de betere ploeg" Robin Arnoldus speelde in de eerste confrontatie tussen beide titelpretenden- ten een belangrijke rol. In de allerlaatste minuut schoot hij van afstand de beslis sende treffer door de vijandelijke mand waardoor de Leidse ploeg met 11-10 won. Het mag op zich al een prestatie heten dat Pernix op de slotdag van de veldcompetitie nog altijd titelkandidaat is gelet op de blessuregolf die de ploeg recentelijk trof. Arnoldus: „Peter Kui pers en Casper de Rooy hebben last van hun knie en Eelco Koolhaas van z'n lies maar gelukkig kunnen ze vanmiddag wel spelen. Maar Tanja van der Sluis zit met een slijmbeursontsteking en Erica de Rooy met een achillespees-blessure en die zeker niet mee. We hebben door al die blessures na de zaalcompetitie wis selvallig gespeeld, maar dat kwam zeker niet doordat de invallers zoveel minder waren. Maar het is nu eenmaal zo dat je als team aan elkaar moet wennen als er zoveel nieuwe spelers noodgedwongen ingepast moeten worden". Ook het vak van Arnoldus werd door de blessuregolf getroffen want hier heeft Ineke de Vegte de plaats ingenomen van Erica de Rooy. Bij de start van de competitie gold Per nix gelijk als kampioenskandidaat, om dat zij het seizoen tevoren uit de over gangsklasse degradeerde. De Leidenaars draaide wel in de top van de eerste klas se G mee, maar lieten nogal wat steken vallen, waaronder een pijnlijke 11-5 ne derlaag tegen de latere degradant Twee maal Zes. „In die wedstrijd viel Peter Kuipers al snel uit met een blessure en we niemand op de bank zitten die hem kon vervangen, zodat wij een uur met een man minder hebben gespeeld, voor dat Kees Hortensius kon invallen. Zoiets mag een grote club als Pemix eigenlijk niet overkomen. Maar ondanks deze te genvallers spelen we vanmiddag om de titel en dat is op zich heel opmerkelijk want het feit dat je met negen verlies- punten nog altijd een goede kans op het kampioenschap hebt is natuurlijk vreemd", aldus Amoldus. Met vreemd is de eerste wedstrijd tussen Pernix en Animo ook het beste gety peerd. De thuisclub stond immers met 2-5, 5-8 en 9-10 achter om in de laatste drie minuten via doelpunten van André de Winter en Robin Amoldus nog met 11-10 te winnen. Op grond daarvan is Arnoldus dan ook optimistisch over de afloop van het duel van vanmiddag. Wisselvallig „Wij zijn zeker aan elkaar w maar ik denk dat Pernix de beste ploeg heeft. Animo heeft een paar aanvallende dames en een aantal goede lange heren en speelt een simpel maar effectief spel letje. Een speler staat onder de korf, een komt insnijden en de rest probeert zo veel mogelijk te schieten en daar zullen we ons vanmiddag goed op in moeten stellen. Het zwakke punt bij Pemix is onze wisselvalligheid. We zakken na een ruime voorsprong nog vaak te ver terug maar uiteindelijk winnen we wel en daar gaat het nog steeds om". TRAININGSGROEPEN AV HOLLAND EN BATAVEN 1 45,EIDEN - De voorbereiding op de 50teiden Marathon is voor veel atle- |n uit de regio in volle gang. De jTstand tussen start en finish van _2fze atletiek-klassieker is nog altijd t kilometer èn dat vraagt een ge- legen voorbereiding. De trainings groepen van de Leidse atletiekvere nigingen Holland en Bataven heb- |j"ien hun twijfels over de manier daarop veel lopers van de Leidse load Runners Club zich op de jièarathon voorbereiden. Holland- L3|ainer Ed Weijderveld. „Een ma- jithon is iets waar je niet in een ^Jilf jaar naar toe kan werken". ■el i Ije manier van werken van de Leidse oad Runners - zoveel mogelijk men- I9_m in een relatief korte tijd voorberei- ix^n op het lopen van lange afstanden - ijkt overigens wel aan te slaan. De ,raflRC heeft zich in een relatief korte |d ontwikkeld tot een bloeiende vereni- 10-jng. De Leidse atletiekwereld is echter g.^et onder de indruk van de werkwijze 2-?n de Vlietclub. „Om met plezier een Ojarathon te lopen heb je een basis nodig jxfn een aantal jaren voorbereiding," Ó-ieent Holland-trainer Ed Weijderveld. mJ)e meeste mensen die zich gek laten (aken om in een half jaar van niets jn jar een marathon te gaan hebben bij de feep de gedachte van eens maar nooit 2Jeer. Daar is de marathon niet voor. De Uarathon kan een mooie wedstrijd zijn, loet er ook een zijn waar je met plezier »1 jfn terugdenkt." Begeleiding I Weijderveld loopt zonder specifieke wiflorbereiding, maar terend op een trai- ingsarbeid van al heel veel jaar een 9.4ntal malen per jaar de klassieke af- 1-find. Dit jaar heeft hij voor Rotterdam ,.1-i Utrecht gekozen. Een bevestiging van 16t idee komt in feite van Joep Pronk ;leie jarenlang voor zich zelf een beetje :p te hollen. „Ik ben bij de groep van Ed gekomen en daar werd ik goed opge vangen. Vol enthousiasme wilde ik al weer verder, maar door de groep werd ik afgeremd. Gelukkig maar, want nu heb ik veel dingen geleerd die ik zelf nooit had ontdekt." Pronk maakte vorig jaar in de hitte van Eindhoven zijn debuut en hoopt in Leiden (eigen omgeving werkt stimulerend) een stuk beter uit de voeten te kunnen. De Leidse marathon is voor meer pupillen van Ed Weijder veld een doel. Gerrit Vons en Gé van Zeist hebben bewust voor de eigen om geving gekozen. „Je hele familie steunt je en informeert naar je zodra ze weten dat je de Leiden Marathon loopt. Bataven Aan de opbouw van hun training en hun wedstrijd seizoen kan je bijna afleiden dat ze bij Bram Wassenaar trainen. De marathonlopers van Bataven Leiden zoeken hun heil in het vooijaar om na de daarop volgende rust weer met even veel plezier de spikes aan te trekken en de stukken uit de atletiekbaan te lopen. Zelf liep Bram Wassenaar zijn eerste se- rieuse marathon pas toen hij 36 jaar jong was. Westland en twee maal Utrecht mochten Wassenaar over de streep zien gaan, maar veel vaker heeft de Voorschotenaar de afstand van ruim 42 kilometer niet gelopen. Daar waren twee reden voor. Wassenaar is een baan- atleet en daarnaast had en heeft hij de tijd niet die hij vrij zou moeten maken voor een gedegen marathontraining. Werk, gezin en de laatste jaren steeds meer ook het trainerschap van naast Ba taven Leiden ook een aantal jaren lang de KNAU als bondscoach, het Haagse HGC en het Rotterdamse Feijenoord. Als trainer van Bataven heeft hij een aantal talentvolle volgelingen die al ja ren uit zijn op Wassenaars clubrecords. Op de 3000 meter is hij het kwijt geraakt aan Han Kulker, op de langere loop nummers komen meerdere mensen lang zaam, maar zeer zeker in de richting van de beste tijden ooit bij Bataven gelopen. Jaap Du ij ven voorden, Ge van Veen, Ben Kerkvliet, Paul Bamhoom, Henk activiteiten tot het voorjaar. FOTO: HENK SNATERS E Ravensbergen, Sjaak van Schie, Jo Fer- ket en Luuk Steenbergen zijn namen van mannen (ook hier met heel veel atletiek- jaren in de benen) die onder leidng van Wassenaar al een of meerdere malen de marathon hebben gelopen. Bewust en langdurig hebben de atleten zich voorbe reid op deze ingrijpende onderneming. „Als je niet een basis hebt van minstens vier, vijf jaar training vraag je van je li chaam een forse inspanning als je ineens naar drie, vier, vijf trainingen per week gaat." Die trainingsinzet is voor de ma rathonmannen van Wassenaar al jaren geleden afgezegd. De meesten van hen trainen elke dag, sommigen zijn twee maal per dag aktief: 's ochtends een rus tig ontspanningsloopje, 's avonds de ge wone training al dan niet op de baan. De Leiden Marathon komt de Bataven- atleten niet goed uit. Na de inspannin gen van het Westland en Rotterdam ne men de heren wat rust om daarna met volle teugen te gaan genieten van een ongetwijfeld snel baanseizoen. „De stuk ken moeten de baan gelopen worden, maar dat is niet zo moeilijk hier in Lei den," aldus Wassenaar. Onder redactie van Kees van Kesteren Grimmig Tweede Pinksterdag was voor het voetbal in Leiden een zwarte dag. UVS de- fradeerde uit de hoofd losse en Lugdunum en LFC zagen de kansen op promotie aan hun neus voorbij gaan. En het ziet er voorlopig nog niet naar uit dat er enig licht in de tunnel te zien zal zijn. Vooral gezien de geruch ten op de 'transfermarkt'. UVS-trainer Ruud de Groot reageerde grimmig op deze berichten en sprak van ..aasgieren die loeren op de ratten die het zinkende schip gaan verlaten". De concurren tie van het zaterdagvoet bal maar ook de belang stelling van clubs binnen de Leidse muren lijken gevolgen te gaan krijgen voor clubs als UVS, Roodenburg en Lugdu num. De weg omhoog wordt daardoor steeas moeilijker. Het enige po sitieve van deze ontwikke ling is de snellere kans die de Leidse talenten krijgen om op het hoogste niveau te acteren. Bij Roodenburg werd er dit seizoen al een aanzet ge geven en ook UVS zal in ae eerste klasse met jonge spelers als Preuter, Van Tol en Laman redelijk uit de voeten kunnen. En dat vinden wij van Hut- spo(r)t toch een positiej gegeven in deze sombere tija. Plannen Voor een topsporter is de combinatie van het privé- leven en de planning voor wedstrijden vaak een kwestie van passen en Grimmig... meten. De Leidse atlete Joke Kleyweg heefi dat aan den lijve ondervon den in haar voorbereiding op de marathon bij het wereldkampioenschap in Tokyo op 25 augustus. Volgende week vertrekt zij naar de Verenigde Staten voor een aantal wedstrijden. Bij terug komst in Nederland staan achtereenvolgens twee hoogtepunten op het pro gramma: op 14 juni wed strijden in Kerkrade en 25 juni de Adriaan Pau- len Memorial. Een dag later treedt zij in het hu welijk met Huub Pragt en daarna vertrekt zij voor een hoogtestage naar de Franse Pyreneeën. Dat is nog eens plannen. 1obin Arnoldus (met bal) is optimistisch over de kansen van Pernix. FOTO: HENK SNATERSE Aan de titel zit één 'maar' verbonden. Weliswaar lijkt Unicum 2 te berusten in de degradatie, de benodigde overwin ning op de Leidenaars moet even hoog zijn als de eventuele zege van Joy-Mo- zaïek 3. De Amsterdammers, die op acht punten op de tweede plaats staan ont moeten Dash '35 2, dat ter voorkoming van degradatie de punten erg goed kan gebruiken. Zee Duin trekt voor de eerste van de laatste twee (uitwedstrij den naar BTC Ivy. De Katwijkers staan drie punten voor op de ploeg uit Breda, maar zijn net als de tegenstanders niet veilig voor degradatie. Coach Jan-Wil lem Lugthart heeft na de enkelspelzege op oud A-speler Rob Simon en het vol ledig wegtikken van Dordtenaar Léon Bax de oude bravoure teruggekregen „Ik verlies geen single meer", stelt de aan voerder. „En de rest van het team is in vorm." Vorige week echter gaf Ivy drie partijen op, maar speelde het toch gelijk tegen Joy-Mozaiek. Gert Nieuwboer, in het hele seizoen 1990 maar één maal ge klopt, was tegen de Amnsterdammers weer de grote man. Lugthart is gewaar schuwd voor een pittige strijd. Paauwen Bij Saskia Paauw en haar team, het Lei derdorpse De Munnik 1, wil het alle maal nog niet vlotten. „Ik verlies mijn vijf singles, maar vier zijn wel lange driesetters." De met vijftien jaar, jongste Paauw wil graag in de tweede klasse blij ven spelen. „Deze afdeling is voor ons te sterk. Dus als het ook door mij komt, dat we degraderen, vind ik niet dat dan ik automatisch van de club af moet." Voor de training zoekt de vroegere jeugdkampioene van het district het net als Mirjam Siemerink en Nathalie van der Voort buiten Leiden. „Ik train niet meer bij Terwegen, maar in Amsterdam. Het is daar heel prettig en dat gevoel moet in de wedstrijden terugkomen. Verder is de vader van Rogier (Peter van Duijn, red.) weer als coach aanwe zig. Ik ga proberen in ieder geval mijn laatste twee enkelspelen te winnen." Te gen Hertenkamp, dat niet over de sterk- aifl e J door PETER KLEIN 'LEIDEN - De strijd om de gunst San de toeschouwers spits zich op J"de zesde en alweer voorlaatste Speeldag van de tenniscompetitie zdanig toe. De beide Leidse hoofd klassers, Dekker en Unicum spelen Hhuis, waarbij de Warmonders xlhaast topniveau ook golf- en ten- [Jiisclinics bieden. Maar ook twee yefieuse derby's zijn interessant om te ïryolgen. Het publiek uit de Bollen streek zal massaal kiezen voor Hil- r?[egom, dat bij een ruime zege in de 11oerby tegen de 'reserves' van Uni cum de titel in de tweede klasse en de promotie naar de eerste klasse gj-ealiseert. De hechte fanclub van Üe Merenwijk zal nadrukkelijk "*kanwezig zijn, als het eerste team jjiantreedt tegen buur Unicum 3 en hjeam twee aan de degradatie pro- opeert te ontsnappen tegen Wester- (ïout 2. 5 ffog nooit speelde de op twee na groot- 10rte club van Nederland zo hoog. Het 1 kampioenschap is dan ook een kroon op jet werk van Hillegomcoach Harry Ver tegaal, die jarenlange arbeid aan een 25raste groep van spelers, beloond zal 3o|ien. Een pluim ook voor het bestuur ran de ruim 1500 leden tellende vereni ging. „Je werkt hier in een strakke, goed 400pende organisatie. Dat is best een ver ademing", meldt Al Kortekaas, die dit aar samen met Verdegaal en Reinoud 50dulder als full-time tennisleraar werk- :aam is. De ploeg is als eigen kweek te imschrijven. Op Petra Wessels na, die lijen drietal jaren in de Verenigde Staten enerloefde, hebben tweevoudig Masters- :r lampioene Cindy Berkhout, de gevestig- 2nle A-orde bedreigende Marco van Trigt In de weer een sterk seizoen doorma lende Marcel Vink hun 'tennisleven' op hiportpark 'De Zanderij' gesleten.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 31