FNV is toch nog beetje katholiek Scheidslijnen kerken Zuidafrika weer terug Schaepman - Ariëns een botsing van karakters COMMENTAAR Het lot van de koppeli GEESTELIJK LEVEN/OPINIE C«idócSoivumt ZATERDAG 25 MEI 1991 PAGI1 Kloof tussen religie en psychiatrie moet worden gedicht UTRECHT De laatste jaren is er een verwijdering ontstaan tus sen psychiatrie en religie. De psychiatrie gaat de laatste decennia „bepaald afstandelijk" om met het verschijnsel religie. Zo ont breekt het onderwerp godsdienst in veel standaardboeken over psychiatrie en ook in de opleidingen in de geestelijke gezondheids zorg. Het gaat bij hulpverlening echter om de hele mens, met inbe grip van zijn godsdienstige beleving. Daarom moet de kloof tussen de geestelijke gezondheidszorg en religie worden aangepakt. Dat stelde drs N. Oudendijk, directeur geestelijke gezondheidszorg en beroepen van het ministerie van WVC, deze week bij de officië le opening van het Gereformeerd Psychiatrisch Ziekenhuis (GPZ) „De Fontein" in Bosch en Duin. De kliniek is al sinds april 1990 in gebruik en kent een poliklinische, deeltijdbehandelings- en klini sche voorziening. In augustus start in Zwolle ook een GPZ-kliniek. Oudendijk zei wel dat hij over enige tijd het functioneren van „De Fontein" onder de loep wil nemen. „We zullen moeten afwachten of u kans ziet op een zinvolle en duidelijk herkenbare manier vorm te geven aan uw uitgangspunten", zo gaf hij de kliniek mee. Ieder fatsoenlijk mens schaamt zich voor de regering waaronder hij leeft. H. L. Mencken Vrije Universiteit Amsterdam wil geen 'pro-life-leerstoeP geneeskunde AMSTERDAM De Vrije Universiteit (VU) in Amsterdam wil geen bijzonde re leerstoel christelijke medische ethiek. De faculteitsraad geneeskunde van de VU heeft zich hier tegen uitge sproken uit vrees dat de beeldvorming over de opleiding geneeskunde 'zeer nadeling' beïnvloed zou worden. Dat meldt het universiteitsblad Ad Valvas. De bijzondere leerstoel werd begin 1988 aangevraagd door de Stichting prof. dr. G.A. Lindeboom, een orthodox protestants- christelijk centrum voor medische ethiek. Volgens Ad Valvas stuitte instelling van de leertoel op weerstand van de faculteitsraad omdat de stichting een religieus-funda mentalistische benadering van de genees kunde voorstaat, in de sfeer van pro-life- organinisaties. Een woordvoerder van de Lindeboom stichting laat weten nog geen formeel be richt van de universiteit te hebben ontvan gen. „Dat zoiets beperkts -2 lesuren per week- beeldvormend voor de VU is, kan ik me nauwelijk voorstellen", aldus de woord voerder in een eerste reactie. door Marinus van der Berg GEWELD Geweld lijkt hand over hand toe te nemen. Een conducteur werd met een fileermes neergestoken. Twee pompbediendes werden neergeschoten. Steeds meer mensen zijn slachtoffer van inbraak. Geweld roept gemakkelijk nieuw geweld op. De sfeer tussen mensen raakt gespannen en is licht ontvlambaar. Krijgt al dit geweld niet teveel aandacht? Brengt het sommigen niet op ideeën? Er is geen gemakkelijk antwoord op deze vragen. Ik voel ook zelf spanning als er weer gedreigd wordt met treinstakingen. Ik voel me heen en weer geslingerd tussen sympathie voor het treinpersoneel en de last van stakingen. Een stuk eigen belang. Ik ben sterk afhankelijk van het openbaar vervoer. Ik wil mijn afspraken nakomen. Er is ook een grote noodzaak om het autovervoer te beperken. Ik ben dan ook blij met het akkoord. Het ene geweld roept het andere op. Ik voel me er behoorlijk mee onthand. Geweld is niet alleen een kwestie van messen en geweren. Geweld is ook een kwestie van verhoudingen en van levenshouding. Sommige mensen ontvangen zo weinig waardering, zo weinig levensruimte. Ze worden naar de rand van de samenleving geduwd. De samenleving heeft geen zorg om hen. Hoe kunnen zij dan zorg om die samenleving hebben? Weer andere mensen leven onder grote spanning, worden opgejaagd, afgesnauwd, moeten alsmaar presteren, worden geplaagd door voortdurende faalangst, voelen zich steeds tekort schieten. De een wordt daarvan neerslachtig. Het geweld slaat naar binnen, drukt naar beneden. De ander wordt driftig naar buiten, gaat schelden, wordt kortaf, reageert onvriendelijk, of slaat van zich af. Het zijn allemaal uitingen van vaak grote innerlijke onmacht die zich heeft opgestapeld. Er zijn ook vormen van geweld of bronnen van geweld. Wat is het antwoord op geweld? Het antwoord is even eenvoudig als ingewikkeld: liefde en gerechtigheid. Dat antwoord zal telkens weer vertaald moeten worden. Er is een reden om groeiende zorg te hebben om het feit dat steeds meer mensen zich niet thuis voelen in deze samenleving, aan de armoedegrens leven, zich met de nek aangekeken voelen. Er moeten veel meer vragen gesteld worden bij een samenleving die zo éénzijdig gericht is op prestatie en uiterlijk vertoon. Het dogma van de vrije markt economie is levensgevaarlijk. Ze duwt steeds meer mensen als oud vuil in de goot. Je kunt ook proberen naar jezelf te kijken en je af te vragen: hoe ben ik zelf gewelddadig? Jaag ik ook zelf niet mensen op? Ben ik ook niet gewelddadig telkens als ik slecht luister? Telkens als ik een ander de mond snoer, afkap, niet tot zijn recht laat komen? Is het ook niet een ernstige vorm van geweld als vrouwen in samenleving en kerken nog steeds als mindere worden gezien? Wie zichzelf heel serieus wil afvragen: „hoe ben ik geweldddadig en erkent ook geweld te gebruiken?", die stelt zich een lastige vraag. Maar die stelt ook een teken van hoop. Het is een teken van hoop als er pogingen worden gedaan om zelf de weg te zoeken van liefde en gerechtigheid. De grote aandacht voor geweld, zoals de moord op de conducteur, wordt dan zinvol als die aandacht niet machteloos maakt, maar uitnodigt tot nieuwe menselijk verhoudingen. STEKELENBURG CONTRA HISTORICUS LIGHART HILDEBRAND B. BIJLEFELD en LÜTSEN KOOISTRA AMSTERDAM De katholieke vakbeweging heeft nog steeds invloed in de FNV, sterker nog: „zonder de sociale encycliek Rerum Novarum had de FNV zelfs niet eens bestaan". Dat zei FNV-voorzitter Stekelen burg gisteren tijdens een symposium over het onstaan van de christelijke sociale beweging in de Vrije Uni versiteit. Hij weersprak met klem de kritiek van prof. dr. J.A. Rig- hart, die de positieve woorden van het FNV over de nieuwe sociale encycliek Centesimus Annus onbegrijpelijk vindt. Volgens de Utrechtse hoogle raar heeft Rerum Novarum geen aanwijsbare invloed ge had op het sociale denken. Daarom ziet hij geen reden om enthousiast te zijn over de en cycliek van 1891 die deze maand is 'herdacht' met een nieuwe encycliek. Righart vroeg zich zelfs af of Stekelen burg de encycliek wel had ge lezen alvorens zich zo juichend over de nieuwe encycliek uit te laten. De encycliek is name lijk in de ogen van Righart niet zo concreet. Het CNV noemde de nieuwe encycliek een steun in de rug in de strijd voor het behoud van de WAO, terwijl NCW-voorzitter Ru- ding ook alleen maar lovende woorden voor de encycliek had. Righart: „Zo zie je maar. Wat je uit de encycliek wilt halen zit er in". Volgens Stekelenburg zou de FNV ideologisch 'leeg' zijn, als de vakcentrale de geschiedenis zou vergeten van het katholie ke NKV die in 1973 opging in de FNV. „De encycliek Rerum Novarum heeft de emancipa tiebeweging van de katholieke arbeiders gesanctioneerd. De nieuwe encycliek gaat daar op door en die hebben wij op hoofdpunten dan ook heel po sitief ontvangen, alhoewel wij grote moeite hebben bepaalde onderdelen, zoals de passage over de geboortebeperking", aldus de FNV-voorzitter. Anti-beweging? Op nog meer punten werd verschillend geoordeeld over de geschiedenis van de christe lijke sociale beweging. Enkele historici verdedigden de op vatting dat die beweging voor al een anti-beweging is ge weest, gericht tegen het socia lisme. Andere deskundigen, onder wie prof. dr. D. Th. Kui per (VU), meenden dat deze opvatting de arbeidersbewe ging te veel isoleert van het totaal van het georganiseerde confessionele leven. In het confessionele kamp (in krin gen van het Reveil bijvoor beeld) werden eerder dan in de socialistische zuil sociaal ge richte initiatieven genomen. Het succes van de christelijke sociale beweging weerspreekt overigens ook dat zij uitslui tend een anti-beweging zou zijn vond Righart; heel veel mensen konden zich kennelijk vinden in de opvattingen die de voormannen hadden over de samenleving. Prof. dr. Th. van Thijn (Erasmus Universi teit Rotterdam) noemde het confessionele ideaal van de sa menleving een 'droom van het verleden', waarin rijken en ar men verantwoordelijkheid voor elkaar zouden hebben be leefd. Via herkerstening van de samenleving zou dat ideaal weer te bereiken zijn. Het antwoord op deze opmer king lag voor de hand: socialis ten streefden met hun idealen een utopie na, zo werd opge merkt. Samenwerking Op lokaal niveau werd overi gens soms hartelijk samenge werkt tussen confessionelen en socialisten, maar die sa menwerking heeft het niet kunnen winnen. Tot op de dag van vandaag zijn de verschil len duidelijk aan te wijzen. CNV hoofdbestuurslid G. Ver burg zei daarover: „het CNV werkt vanuit het harmonie model waarbij wij vanuit de overeenkomsten tussen de partijen werken. Het FNV heeft echter veel meer een vechthouding en trekt veel te snel het wapen van de staking uit de kast", aldus Verburg. Op het symposium werd de eerste exemplaren van het boek 'Een arbeider is zijn loon waardig' aangeboden aan de voorzitters van FNV en CNV, Stekelenburg en Hofstede. Het boek handelt over het begin van het christelijk sociale den ken in Nederland en bevat voor het eerst vergelijkende studies tussen protestantse en roms-katholieke bewegingen. Een groot deel van de bijdra gen aan het boek (onder re dactie van prof. dr. G.J. Schut te, VU) werden gisteren in de vorm van lezingen gepresen teerd. Het boek is uitgegeven bij Meinema en kost ƒ35,-. JOHANNESBURG De Zuidafrikaaanse kerken zijn terug bij af. De houding van de kerken tegenover de vre desconferentie dit weekeinde onder leiding van president F.W. de Klerk weerspiegelt de traditionele scheidslijnen tus sen de kerken die kritisch te genover het apartheidsregime staan en de behoudende ker ken, zoals de blanke Neder duitse Gereformeerde Kerk (NGK). De nationale kerken- conferentie in Rustenburg vo rig najaar waar progressieve en behoudende kerken voor het eerst sinds het begin van de jaren zestig met elkaar over de apartheid spraken, lijkt geen doorbraak te hebben be werkstelligd. De lidkerken van de Raad van Kerken (SACC), de Rooms- Katholieke Kerk en leiders van de islam en hindu-ge- meenschap zullen de vredes conferentie mijden. De Klerk treft alleen vertegenwoordi gers van de drie blanke ker ken, de pinkstergemeenten en misschien enkele onafhanke lijke kerken rond de tafel. Godsdienstige leiders hebben met gevoelens van bitterheid en droefenis kennis genomen van de verdeeldheid over de vredesconferentie. Secretaris generaal Frank Chikane van de SACC beklemtoonde her haaldelijk nauw samen te wil len werken met de NGK en de andere kerken die in Rusten burg aanwezig waren, maar het bleef bij woorden. Steeds duidelijk wordt dat de SACC erop uit is geweest De Klerk ervan te overtuigen dat zijn conferentie niet zou leiden tot een stopzetting van het ge weld in de zwarte woonoorden wasar het allemaal om begon nen is. President F. de Klerk bij de opening van de vredesconferentie. Minister-president R. Lubbers, kardinaal A. Simonis en voormalig NKV-voorzitter P. Mertens zijn vandaag in Tub- bergen de hoofdsprekers op de manifestatie 'Sociale kwestie in verleden en toekomst'. Dat thema hangt samen met de honderd jaar geleden uitgekomen encycliek 'Rerum Nova- rum'. Twee figuren in het katholieke kamp waren honderd jaar geleden voor het uitdragen van de sociale gedachte van belang, de uit Tubbergen politicus dr. Herman Schaepman en de priester Alfons Ariëns. De Nijmeegse historicus dr. J.M. Peet belicht hieronder de overeenkomsten en verschillen tussen Schaepman en Ariëns. Toen Alfons Ariëns in oktober van 1886, 26 jaar oud, als kape laan naar Enschede kwam, zag het er nog niet naar uit dat Schaepman en hij enkele jaren later in een vaak bittere con frontatie tegenover elkaar zouden staan. Schaepman - 16 jaar ouder dan Ariëns, dichter, gevierd redenaar en politicus van nationale allure - was op dat moment nog niet de voor man van de katholieke sociale beweging die hij na het ver schijnen van de encycliek Re rum Novarum (1891) zou wor den. Maar hij was al wel het middelpunt van een beginnen de beweging die de Neder landse katholieken een vol waardige rol wilde laten spe len in het politieke, maat schappelijke en. culturele le ven. Hij ondervond voor zijn stre ven naar organisatie van de katholieken, vooral op politiek terrein, scherpe kritiek uit ei gen katholieke kring. Ariëns, die op het grootseminarie van Rijsenburg Schaepmans leer ling was geweest, vond in 1888-1889 de tijd voor het schrijven van een brochure ter verdediging van de vroegere leraar. Schaepman bleef intus sen de leermeester, die in de zelfde jaren 1888-1889 Ariëns op allerlei terrein van harte met raad en daad bijstond. De goede verhouding tussen Schaepman en Ariëns werd geleidelijk aan koeler toen zij zich aan het begin van de ja ren 1890 steeds meer op 'el- kaars terrein' begaven. Ariëns richtte niet alleen in Enschede maar ook elders in Twente en in het aartsbisdom Utrecht ka tholieke arbeidersverenigin gen en een katholieke textie larbeidersvakbond op. Hij kreeg naast Schaepman be kendheid als organisator van de katholieken. Schaepman van zijn kant ontdekte het so ciale vraagstuk en zag hoe de opkomende arbeidersbeweging een factor van belang in het politieke leven werd. Dat wekte ook zijn belangstelling voor de beginnende katholieke arbeidersbeweging. Daarmee was het zaad van de tegenstel ling Schaepman - Ariëns ge zaaid. Twee visies In 1941 en 1952 hebben twee katholieke historici in deze controverse stelling genomen. Voor prof. Gerard Brom, in zijn tweedelige Ariëns-biogra- fie van 1941, draaide het in de tegenstelling tussen Schaep man en Ariëns deels om ver schillen in temperament en deels om de zeggenschap over de zich ontwikkelende katho lieke arbeidersorganisaties. In zijn biografie treedt Ariëns ons tegemoet als de priester van het volk, die onvermoeibaar en onbaatzuchtig werkte voor het maatschappelijke en gees telijke belang van de arbeiders en voor de ontwikkeling van de sociale beweging, onder de leiding van de arbeiders en aan geen ander gezag onder worpen dan aan het kerkelijke gezag. Schaepman is bij Brom vooral de politicus, die door Herman Schaepman Ariëns van het belang van de sociale kwestie overtuigd had moeten worden. Daartegenover schetste Schaepmans biograaf, de do minicaner historicus Jos van Wely, in 1952 een in bijna ie der opzicht tegengesteld por tret. Schaepman treedt daarin op als een man van sociaal be sef en van sociale visie, en zelfs als een van de wegberei ders van de encycliek Rerum Novarum. In zijn beeld van de verhouding tot Ariëns legde Van Wely het accent op een geduldige Schaepman, die in de jaren 1888-1889 de jonge kapelaan met verstandige raad bijstond, hem aanmoedigde en afremde waar dat nodig was, en - zo schrijft hij - „Ariëns' scheepje met gevestigd besef veilig in volle zee hielp bren gen." Naast Van Wely hebben ook anderen er geen geheim van gemaakt, dat zij Schaep man als de eigenlijke leider van de katholieke sociale be weging beschouwden. Gelijk in het midden? Wat er juist is aan deze visies is op een afstand van een hal ve eeuw niet in ieder opzicht zonder meer duidelijk. Het staat wel min of meer vast dat Brom zich in zijn verering voor Ariëns heeft laten verlei den tot een nogal kwaadaardig portret van Schaepman. Van Wely heeft, van zijn kant, waarschijnlijk overdreven in zijn lof voor Schaepman als so ciaal voorman van het eerste uur. Brom had echter stellig gelijk met zijn opvatting dat voor Schaepman het politieke belang op de eerste plaats kwam; en dat Schaepman zich in zijn leiding aan de arbei dersbeweging in belangrijke mate door politieke motieven liet leiden. Maar er is ook heel .wat te zeggen voor de opvat ting van Van Wely, dat Schaepman in zaken van orga nisatie een kalm en nuchter oordeel had, waarmee Ariëns zijn voordeel deed. Een open vraag is, of achter de vele botsingen die Schaepman en Ariëns in de jaren 1890 hadden over allerlei concrete kwesties, een principieel ver schil van mening schuil ging over de organisatie en de koers van de katholieke arbei dersbeweging. Het is heel goed mogelijk dat Zij niet zozeer van mening verschilllen over be ginselen, maar meer over 'de weg waarlangs' en over 'het tempo waarin'. Dat de tegenstelling opliep tot een bijna volledige vervreem ding tussen de twee, moet (zo als Brom ook meende) voor groot deel aan hun botsende karakters worden geweten. Schaepman kon een hartelijk en behulpzaam mens zij. Maar hij was ook zeer overtuigd van zijn eigen gelijk, niet vrij van dwingelandij, achterdochtig en geneigd om zijn snel gewekte woede in kwetsende bewoor dingen te uiten - ook tegen over Ariëns. Voor de asceti sche en belangeloze natuur van Ariëns had de levensge nieter en de door de wol ge verfde politicus Schaepman niet veel begrip. Ariëns van zijn kant was door een vaak te grote persoonlijke betrokken heid, door ongeduld en door eigenzinnigheid niet altijd even gelukkig in zijn woorden en daden. Daarbij kwamen een nerveuze onzekerheid en een onophoudelijke twijfel aan zichzelf en aan de steun die hij van hoger geplaatsten (ook van Schaepman) verwachtte. Dat tezamen wekte met feillo ze zekerheid Schaepmans er gernis. Het lot van de koppeling lijkt bezegeld. Minister K financiën heeft geopenbaard waar de magische gre Als tegenover elke honderd werkenden in ons land tieven komen te staan, is het over en uit. Weliswaa sinds kort de kosten van de wao, maar volgens de cijfers blijft het aantal geheel of gedeeltelijke arbeii schikten ouderwets doorgroeien. Premier Lubber daarom voor zichzelf de conclusie al getrokken. Volge moeten uitkeringsgerechtigden het doen met alleen pi .pensatie. Behoud van koopkracht is het beste waarop gen hopen. De PvdA vindt het officieel nog te vrot deze gevolgtrekking, maar recente uitlatingen van so sche bewindslieden wijzen er op dat zij zich althans neergelegd bij het onafwendbare. De ernst van de situatie is ook doorgedrongen tot van de vakbeweging. Na het CNV heeft nu ook de F1 bereid verklaard tot loonmatiging in 1992. Wim Ko gewaarschuwd dat, los van de 100/86 grens, een loon van boven de drie procent volgend jaar het onmid einde van de koppeling betekent. De voorlieden van i beweging zijn bereid drie procent als plafond aan te om hun solidariteit met de niet-werkenden te demon Het is afwachten of de diverse achterbannen daarmee gen nemen. Dit jaar is het bij lange na niet gelukt o een breed front de loonstijging binnen de aangegevé pelings-perken' van twee en een half procent te 1 Men kan niet van een loonexplosie spreken, maar va loonmatiging is in de afgesloten cao's evenmin spra centrale gezag in de vakbeweging is aan corrosie ondt In dat opzicht lopen de belangen van de vakbondstop kabinet parallel. Beide hechten, anders dan de werlj aan de totstandkoming van afspraken op centraal over lonen, uitkeringen en het werkgelegenheidsbel^ Het is tegen die achtergrond niet erg tactvol van J uitgerekend nu de algemene geldigheid van cao's ter sie te stellen. Zijn zorg over het fenomeen 'poencon begrijpelijk. Te vaak hebben werkgevers en werkne: de afgelopen maanden hun sociale plicht ten opzicl werklozen en andere uitkeringstrekkers verwa Werkgevers rammelden liever met de beurs in plaats te denken over 'ingewikkelde' zaken als de bestrijdi ziekteverzuim en de opneming van langdurig werkl het arbeidsproces. Werknemers kozen te grif voor d portemonnee. Dat een minister een 'asociaal poene ongaarne algemeen verbindend verklaart is één dinj uitgerekend op dit moment heeft het kabinet er geei belang bij dat het centrale gezag in de vakbeweging uitgehold. Met dat centrale gezag moet men immers najaarsoverleg bindende afspraken kunnen maken termijn althans iets van de koppeling te kunnen red Kardinaal: bezinning op zondagsrust dringend noc TUBBERGEN Kardinaal dr. A.J. Simonis vindt eei ning op de betekenis van de zondag dringend noodzakf „De vraag wat de tijd van niet-werken eigenlijk betek< ons sociaal, cultureel en godsdienstig leven, behoort v, bij een bezinning op het sociale vraagstuk van de arbei inrichting van de samenleving", zei hij zaterdag tij Schaepmandag in Tubbergen, de jaarlijkse herdenking v het Twentse dorp geboren priester, politicus en dichter 1 Schaepman. De kardinaal sprak van een „sterk negatii wikkeling" in de viering van de zondag. Niet alleen di sche ontkerkelijking en de teruggang van het kerkbezof ook een zich ontwikkelende 'weekend-stijl' hebben voi de heiliging van de zondag doen vervangen. Soms wo: geopperd de zondag als wettelijk beschermde rustdag on mische redenen te laten vervallen, aldus mgr. Simonis. nisatie en verdeling van de arbeid zal ook de komeni veel aandacht vragen, onderstreepte hij. „Maar zij zijn spanningen waard wegens de grote belangen die daarbij mens op het spel staan, omwille van de sociale rechtvaa en het tegengaan van 'tweedelingen' in de samenleving CcldócSommit Uitgave: Kantoor: Telefoon: Postadres: Westerpers bv (behorende tot Sljthoff P Apothekersdijk 34, Leiden. 071 - 122 244. 071 - 134 941 Postbus 11, 2300 AA Leiden. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk. Telefoon: 070 - 3190 933. Telefax: 070-3906 717. Postadres: Postbus 9, 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur: J. Leune. Adjunct-hoofdredacteur: J. Timmers. Chef-redacteur: G.- J. Onvlee. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808): L. van Koot. n Herpen (chef), F. Buurman, Sport Leiden e.o. (tel. 071 - 144 049): K. van Kesteren. Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel: 070 - 3190 815): A. van Rijn (chef), W. Bunschoten, drs. C. van Haersma Buma, A. van Hc E. Huisman, H. Jansen, drs. J. van Leeuwen - Voorbij, R. de Roo, drs. K is (chef), G. Ansems, B. Jansn Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L. Koolstra. drs. P van Velthoven. Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef), S. Evenhuis, S. Pieterse Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819): T. Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van: - freelance-medewerkers en -correspondenten In zijn verspreidingsget - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers redactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten In f> en België. De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn drs. K. Swl M. van de Ven. De parlementaire redactie bestaat uit R. in 't Hout (ch« leveld, D, Hofland, P. Koopman en D. van Rietschoten. - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; de volgende correspondenten in het buitenland: S. Akkerman (Praag drs. D. J. van den Bergh (Peking), drs. H. Botje (Tunis), A. Courant (A R. Hasselerharm (Johannesburg), T. Heard (Kaapstad), drs. A. Heerin B. van Huët (Parijs), NI. de Konlnck (Washington), H. Kuitert (Nieuw D F. Lindenkamp (Sao Paulo), R. Simons (Londen), drs. R. Vunderlnk (l\ De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de excluslev en publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London, ster: NI. de Cocq. Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 op ma. t/m vr. van 18.00 tot 19.00 uur, op za. tot 15.00 uur. Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand 25,70 per kwartaal 76,60 per jaar 294,30 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2