1 1 1 II mal Ie 150jaar een helpende hand Moederhuis ZUSTERS DOMINICANESSEN VAN VOORSCHOTEN Hoofdzetel De Congregatie van de 'zusters van Bijdorp' viert het 150-jarig bestaan in het openbaar op 31 mei. Dan worden driehonderd genodigden ver wacht. 's Avonds, van 19.00 tot 20.30 uur is er een receptie voor Voor schotenaren. stand'. Dit groeit uit tot een middelbare meisjesschool (MMS) met de naam 'In stituut O.L.V. van Lourdes', die later opgaat in het Lucascollege, tegenwoordig het Vlietlandcollege. In 1888 wordt Bijdorp tevens de hoofd zetel van de congregatie. Inmiddels zijn er kloosters door geheel Nederland en ook op de Antillen. In 1938 telt de con gregatie 864 geprofeste leden, het hoog ste aantal dat ooit is bereikt. In die tijd komen twee keer per jaar honderden jonge vrouwen met 'roeping' naar Voor schoten. Zij komen via de hoofdingang met het opschrift „Dominus Qui Incipit Ipse Perfïciat" (vrij vertaald: De Heer die een aanzet geeft, zal het zelf vervol maken). Thans telt de congregatie nog 302 zusters, twee derden van hen zijn bejaard. Moeder priorin zuster Eusebia: „Na ons komen er weer andere vrouwen die zich inzetten voor anderen en dat alleen kun nen doen indien ze bereid zijn veel tijd te besteden aan meditatie en gebed. Onze congregatie is ontstaan in een tijd waarin werkelijk gesproken kon worden van wantoestanden op het terrein van onderwijs en ziekenverzorging. Wie arm was kreeg geen onderwijs en geen ver zorging. Maar de tijd dat een pastoor aan de zusters vroeg om het katholieke onderwijs in zijn parochie op gang te brengen is totaal voorbij. Onze huidige werkzaamheden vallen veel minder op. Maar gebleven is ons kloosterleven. Nog steeds drie keer per dag hebben we koor gebed, dagelijks een Eucharistieviering en veel tijd besteden aan persoonlijk gebed. Dat was, is en zal altijd blijven". De zusters van Bijdorp, zoals ze in Voorschoten en wijde omgeving ge noemd worden, verlenen thans assisten tie in de zielzorg: pastorale bijstand, be jaardenverzorging, ziekenbezoek. Ze doen dat veelal in samenwerking met niet-religieuzen. Met uitzondering van enige ouderen, die nog het habijt dragen, verkeren ze onopvallend tussen de dor pelingen. Daar waar een gat valt in de zorg voor de medemens, zijn ze nog steeds bereid de helpende hand te bie den. Zuster Eusebia: „Kleinschalige hulpverleningen. Geen uiterlijk vertoon door bijvoorbeeld het habijt". Bijdorp is nog steeds het moederhuis. En waar alle Dominicanessen hun eerste stappen gezet hebben op weg naar het religieuze leven, brengen ze nu hun laat ste levensjaren door in het in het bos ge bouwde bejaardencentrum „Oud-Bij dorp". Op Aruba groeit de congregatie thans weer, in Voorschoten niet; maar wel is er de zekerheid dat deze generatie Dominicanessen wegbereider is voor zusters die uiterlijk misschien duidelijk verschillen van elkaar, maar voor wie het kloosterleven een prachtige voorbe reiding is op 'datgene dat hierna komt en waartoe wij allen op aarde gezet zijn', zoals de catechismus een ieder voor hield. Bij de foto's: Beelden van het dagelijks leven van de zusters van Bijdorp. Links boven het portret van Cat har i na, de stichtster van de congregatie en eerste moeder priorin, rechtsonder de drie zus ters die het bestuur van de congregatie vormen. m FOTO'S: MILAN KONVALINKA ZATERDAG 25 MEI 1991 PAGINA 29 VOORSCHOTEN - De congrega tie van de H. Catharina van Siena, wereldwijd bekend als de zusters Dominicanessen van Voorschoten, viert feest. De congregatie bestaat honderd vijftig jaar. In hun klooster Huize Bijdorp hebben de zusters een expositie ingericht over het wel en wee van de congregatie. De congregatie werd op 24 mei 1841 in Rotterdam opgericht. Daar kwam een groepje van zes religieuzen bijeen die be sloten volgens de Dominicaanse leefre gel een gemeenschap te vormen die zich zou inzetten voor de medemens, en dan met name in onderwijs en ziekenverzor ging. Het groepje werd een groep en de hoofdzetel werd in 1865 verplaatst naar Schiedam. In 1876 wordt in Voorschoten Bijdorp aangekocht, van oorsprong een boeren hofstede. Na een grondige verbouwing vestigt de congregatie er een 'pensionaat voor jongejuffrouwen van deftigen CeidócGotmmt'

Leidse Courant | 1991 | | pagina 29