I1 finale Het drijfzand van Suriname 'ËoicUc Sowa/nt- 3 -jdo< nwii m1— )P|>EN HAAG - Liefderijk bekom meren de mensen in Suriname zich mp elkaar. Betaal smeergeld en de Bdroomde vergunning zal niet ■ng op zich laten wachten. Steek ^ld in een politieke partij en de pken gaan vanzelf. Voor wat, port wat. Maar onderscheid moet f wezen. De Javanen voor de Ja nnen. De hindustanen voor de industanen. De creolen voor de jolen. Het Militair Gezag boven [es. En langzaam schuifelt het ind naar de afgrond. jlgens Nederlandse begrippen zou het ;ken naar discriminatie, een rassenpro- eem. Niet dat de bevolkingsgroepen el- |ar openlijk naar het leven staan, maar I houden hun werelden liever geschei- m. Suriname is geen eenheid, bop een ministerie binnen en zie wie er scepter zwaait. Het ministerie van ïdbouw, 'van oudsher' geregeerd door In Javaanse minister, zit boordevol Ja- inen. Het ministerie van openbare erken en verkeer, waar traditioneel een eoolse minister de touwtjes los in han- heeft, wordt bevolkt door creolen. Economische Zaken zijn hindusta- fn rijk vertegenwoordigd. Een enkeling 1 vanwege zijn capaciteiten op een de- |rtement verzeild geraakt. De overgrote eerderheid heeft er via vriendjes een aatsje gekregen. laar zoveel levert een baan bij de over bid nou ook weer niet op. Ironisch wor- pn zij de „zeven-even" genoemd. Een hbtenaar laat om zeven uur 's mor- tns zijn gezicht zien om vervolgens het fcpartement te verlaten en elders aan de pg te gaan. De ambtenaren - bijna de Elft van de beroepsbevolking - vormen ft loodzware waterhoofd van Surina- e. Ie Surinamers zonder 'relaties' zijn per zsfinitie arm en kansloos. Zij knokken iabor het dagelijks brood, terwijl de rij- jn almaar rijker worden. vergif Er zijn mensen uit het bedrijfsleven die belang bij hebben geld in bijvoorbeeld 5 VHP te stoppen, zodat die partij aan macht blijft en hen kan blijven be- jordelen. Ook ministers en parlements- den hebben belangen in het bedrijfs- tan. Parlementsvoorzitter Lachmon is n van de grote voorbeelden. Diensten I wederdiensten. Connecties zijn be- igrijk in Suriname. De belangen ver- engeling reikt ver. Hoe is het bijvoor- eld mogelijk dat een bepaalde klus ior de overheid mag worden geklaard [or een bedrijf dat drie miljoen duur- r is dan de rest? En dat terwijl het be- ijf om de hoek kwam kijken toen de ichrijftermijn al lang en breed verstre- n was. Dat soort praktijken moet ver aderen om er in het land iets van te aken", zegt Wilfred Lionarons, hoofd- dacteur van het dagblad de Vrije Stem, het kantoorgebouw in '82 door de ïlitairen aan stukken werd geschoten hij uitweek naar Nederland. Hij nkt dat vooral een Gemenebest-relatie f - Nederlandse hulp op monetair, mili ar en justitieel terrein - Suriname kan ^dden. e Rotterdamse hoogleraar prof.dr. W. >rtuyn, die zich bezighoudt met mo- rnisering in de collectieve sector, ^leent dat het nog een tikkeltje treuriger Het Gemenebestplan kén geen uit- imst bieden. Niet op dit moment. Vol- ns hem werkt de wederzijdse bevoor- ling als een traag, maar uiterst effectief rgif. „Dit patronagesysteem, het toe- jenen van geld, banen en functies, mdt alle veranderingen tegen. Het is jn criminele organisatie". Nederland J|u volgens de hoogleraar met een Ge- 'M enebestplan onherroepelijk deel wor- f n van het systeem. „We zouden een oeras binnenstappen en de eigen wa ins botmaken". Fortuyn vindt dat de imanitaire hulp moet doorgaan, maar it geven van structurele hulp en een imenebestplan zou een onvergeeflijk imme zet zijn. woorden effeciviteit, integriteit en mocratie komen in het hele woorden- >ek van de Surinaamse overheid niet >or. Niet de vakbonden of de politieke irtijen, maar onderlinge verhoudingen ipalen de structuur van de Surinaamse menleving. „Het is eerst - dringend lodzakelijk het overheidsbestuur te oderniseren. Normaal is dat een mi- iter een budget krijgt voor vastgestelde telen, maar in Suriname wordt het geld ikkeloos aan allerlei andere zaken uit leven. En vervolgens is het ook niet dat het parlement op zijn achterste men gaat staan. De rapporten van de ikenkamer worden in een diepe la ge- leten. Het is tijd voor een ander top- ider, jong, nieuw talent moet een kans ijgen. Suriname is zelf verantwoorde- k. Laten we wel wezen, voor de onaf- ankelij kheid was Suriname geen Derde- ereldland. De administratie was in 1 de, er was controle. Het patronagesys- em kreeg minder kans door een zake- k bestuur. Vervolgens is na de onaf- inkelijkheid het puin veroorzaakt. Het daarom hoog tijd dat mensen als Ar- iin en Lachmon opdonderen", aldus artuyn. Leiderschap »e Haagse wethouder van Surinaamse ^komst drs. D. Ramlal was in maart ïn weekje in Paramaribo. Hij woonde uitnodiging van de regering een con- entie bij over de toekomst van het ld. „Het vraagstuk van Suriname is _fen economisch, maar een organisato- >ch-bestuurlijk vraagstuk", zegt hij. „Ik ■n ervan overtuigd dat een land voor- it wordt gebracht door goed leider- :hap. Daarmee bedoel ik dat genomen —{sluiten ook worden uitgevoerd. Mili- _jiren horen in een bestuurlijk apparaat jet in thuis. In feite is Suriname met porraden bauxiet, goud en olie een rijk jnd. En wat je er ook op de grond laat allen, het gaat onmiddellijk groeien. Rj|ok zijn er uitstekende mogelijkheden oor het toerisme. Toch lukt het alle- iaal niet. Het moet weer mogelijk zijn ZATERDAG 25 MEI 1991 Moedeloos en murw geslagen maken de Surinamers vandaag een hokje rood. Stemmen. Maar waarom eigenlijk? Het Front voor Democratie en Ontwikkeling - de VHP, de NPS en de KTPI - heeft noch democratie noch ontwikkeling gebracht. En als de politiek al wikt, Bouterse beschikt. Nederland heeft een dikke lolly in het vooruitzicht gesteld: hulp in de vorm van een Gemenebest-relatie. Dan moet het volk eerst eventjes de militairen terugsturen naar de kazernes. Daarna zal het allemaal wel goedkomen. Dat is de vraag. Een virus van corruptie en vriendjespolitiek houdt de Surinaamse samenleving in een wurggreep. Afgelopen week verzamelden duizenden mensen zich in het centrum van Paramaribo voor een verkiezings bijeenkomst van de nieuwe partij DA '91. FOTO: ANP Bevolking vandaag naar de stembus afspraken te maken met een democrati sche, slagvaardige regering, zonder be voordeling. Als je dat hebt, kun je het land in beweging krijgen. Wat heb je aan besluiten die worden teruggedraaid als een leider - ik bedoel niet Bouterse in het bijzonder - die terugdraait op het moment dat het hem niet zint?" Ramlal ervaart het' als een enorm pro bleem dat de generatie die het in zijn ge boorteland zou moeten maken een hang heeft naar het buitenland. „De ontwik keling van het land kan op die manier niet tot stand komen. Iedereen kijkt een andere kant uit. De mensen zijn mentaal niet bezig met'hun eigen Suriname. Het is een beetje ieder voor zich. Ook men sen uit de Assemblee brengen veel tijd door in Nederland, sturen kinderen voor de studie naar het buitenland en hebben er ook vaak hun echtgenote zitten. Men sen, hoe kun je zo een land regeren? Als burgers in een Nederlandse stad in de problemen zitten, komen de raadsleden langs om te kijken wat er precies speelt. In Suriname is die betrokkenheid er nauwelijks. Ja, vlak voor de verkiezin gen zijn er beloften. Maar niets staat op papier, dus iedereen zegt wat-ie wil. Na de verkiezingen zie je weinig van de be loften terug". Tragedie De onafhankelijkheid in 1975 heeft Suri name niet veel goeds gebracht. De hoofdzaken laten zich rap op een rijtje zetten. De regering Arron was niet in staat een slagvaardig beleid te ontwikke len. Misschien was het daarom dat de staatsgreep in 1980 aanvankelijk niet eens zo gek veel reacties van walging op riep. Nog dieper kon Suriname moeilijk zakken. Aan de horizon gloorde zelfs hoop. Sergeant-majoor Desi Bouterse, die een einde zou maken aan het wanbe leid van de burgerregeringen, werd toe gejuicht. Fortuyn: „De militairen hebben geprobeerd een einde te maken aan de cultuur van corruptie. Dat is niet alleen mislukt, ze hebben het erger gemaakt door er zelf aan mee te doen". Twee jaar later haalde Suriname de we reldpers. Het leger haalde vijftien tegen standers op - vakbondsmensen, juris ten, artsen en journalisten - om hen in Fort Zeelandia af te slachten. Op dat moment ging de kurk op de fles: Neder land stopte de ontwikkelingshulp. In de binnenlanden had in december '86 de bijna vergeten 'tragedie van Moi Wana' plaats. Het bosnegerdorp werd uitgemoord. Tientallen mensen werden neergemaaid. Het leger was op zoek naar aanhangers van het Junglecommando van Ronnie Brunswijk, hoewel die in de verste verten niet te bekennen waren. Oude mannen, vrouwen en kinderen kwamen om in het bloedbad. Tiendui zenden bosnegers staken angstig de grens met Frans-Guyana over. Conform een jongensboek ging het leger simpelweg het Militair Gezag heten. En het behaagde dat Gezag in 1987 verkie zingen uit te schrijven. De NDP van le gerleider Bouterse werd verpletterd. Een alliantie van de drie grote partijen in Su riname - De NPS (creolen), de VHP (hindustanen) en de KTPI (Javanen) - vormden als het Front voor Democratie en Ontwikkeling samen een regering. Hoewel het vermoeden bestond dat de ministersploeg onder aanvoering van Arron danste naar de pijpen van Bouter se, stelde Nederland in mei '88 ontwik kelingshulp in het vooruitzicht, maar eerst moest een meerjarenplan op tafel komen. Dat was teveel gevraagd. Tij dens Kerstnacht van het afgelopen jaar greep het leger wederom in. Het Militair Gezag had maar een telefoontje nodig om Arron ervan te doordringen dat het toch echt verstandiger was vervroegde verkiezingen uit te schrijven. Een nieu we regering - voor het grootste deel va zallen van Bouterse - zou de tijd tot 25 mei volmaken. Lachmon (VHP) bleef ijskoud zitten als parlementsvoorzitter. Het volk onderging de gang van zaken gelaten. De militairen deden het niet eens veel slechter dan de burgerregering. Jammer alleen dat ze ook mensen plach ten dood te schieten. Meeijarenplan of geen meerjarenplan, Nederland legde een dikke knoop in de sok vol honder den miljoenen guldens. Ruim drie jaar eerder was hij voor het laatst in Suriname. Het weerzien met zijn geboorteland bezorgde Ramlal in maart schok op schok. „De laatste jaren is het wel heel sterk achteruit gegaan. De rijstvelden van de Stichting Machinale Landbouw - het paradepaardje van de Surinaamse rijstteelt - was voor onge veer vijftig procent ingezaaid. Bedrijven die eerst winst maakten, draaiden met verlies. De wegen zaten vol met gaten. De huizen, ook de regeringsgebouwen, stonden er verwaarloosd bij. De econo mie is een chaos. Het lana kampt met een gierende inflatie. Produkten zijn schaars en gigantisch duur. Op de zwarte markt is de handel levendig. In gesprek ken met de mensen proefde ik een enor me ontevredenheid. De overgrote meer derheid is voorstander van een Gemene best-relatie met Nederland". Dat Suriname alleen levensvatbaar is als een Gemenebestplan uit de bus komt rollen, staat voor Lionarons vast. Hij is niet voor niets hoofdredacteur van de maandkrant Gemenebest. Ook hij beseft dat vers bloed in de politiek voor Suri name van levensbelang is. Het is volgens hem op een kinderlijk eenvoudige wijze misgegaan met de economie. „Het aan tal ambtenaren is enorm gegroeid. Er is geen werk, maar er moet wel geld zijn om ze te betalen. Dus dat wordt gewoon gedrukt. De persen draaien wel door. Dat papier is alleen niet gedekt. Er is nu vijf keer zoveel geld in omloop als tien jaar geleden, maar de produktie is fors gedaald. Geen wonder dat je een zwarte markt krijgt. Arron heeft er niets tegen gedaan. Hij heeft alleen een kortzichtig beleid van dag op dag met de hete adem van de militairen in zijn nek". De deviezen zijn gebruikt om de con sumptiegoederen zo goed en zo kwaad als het ging op peil te houden, terwijl de eigen produktie werd verwaarloosd. Bij na alles komt uit het buitenland. „De rijstbouw is afhankelijk van bestrijdings middelen en meststoffen uit het buiten land. Ook de machines komen van el ders. Met het geld had de regering juist de produktiemiddelen in eigen land im pulsen moeten geven. Je hoeft echt geen groot econoom te zijn om dat in te zien. Intussen hebben veel mensen van goede wil het land verlaten omdat ze moede loos zijn geworden". Oude koeien „De militairen terug de kazernes in", schreeuwt Nederland van de daken. Dan zal het allemaal wel beter gaan. Fortuyn vindt dat een naïeve gedachte. Natuur lijk moeten de militairen het veld rui men. Maar ze moeten ook ontwapend worden. En dan is aan nog maar één voorwaarde voor een betere toekomst voldaan. Daarna moet de politiek een verjongingskuur ondergaan. Lionarons denkt dat beter is het piepkleine, peper dure legertje in een land. met ruim 400.000 mensen helemaal op te heffen. Aan politie heeft Suriname genoeg. Ramlal deelt die mening, mits Suriname in geval van nood op militaire bijstand uit Nederland (Gemenebest-relatie) kan rekenen. Vervanging van de oude politieke garde. Dat is geen gemakkelijke opgave. De handen van de politieke partijen zijn niet alleen gebonden door het Militair Gezag. Lionarons: „Elke partij is vastge snoerd aan het eigenbelang van de etni sche achterban. Ik denk dat de burger nog lang traditioneel zal blijven stem men. Het probleem laat zich niet in een generatie oplossen". De NPS van Arron koestert de creolen, die ruim vertegenwoordigd zijn in het ambtelijk apparaat. De VHP (parle mentsvoorzitter Lachmon, ex-president Shankar) is er voor de hindustanen, de handelselite en de landbouwers. En de derde grote partij, de KTPI, maakt zich sterk voor de Javanen, waarvan de meesten eveneens in de lanbouw hun brood verdienen. De versplintering heeft te maken met het verleden. De stand van zaken van vandaag is misschien zelfs een uitvloei sel van de Nederlandse verdeel- en heerspolitiek. In Suriname leefden oor spronkelijk enkele tienduizenden india nen. Maar die bevolkingsgroep liet zich niet knechten. In gevangenschap stier ven de indianen liever. Het koloniale Nederland kwam dus handen tekort. Uit Afrika werden slaven gehaald. Na de af schaffing van de slavernij volgden ar beidskrachten uit Java en India - het toenmalige Brits-Indiê - en een Chinese minderheid maakte de overtocht uit Hongkong en Macao. Zonder oude koei en uit de sloot te willen halen zegt Lio narons dat „het koloniale bewind er niet bepaald op gericht is geweest die bevol kingsgroepen één te maken". „Dat be leid wreekt zich nu". Dwazen Dat mensen als Arron - in '80 door Bouterse gevangen gezet en vernederd - en Lachmon nooit hebben geweigerd to neel te spelen voor Desi Bouterse, de re gisseur van het Surinaamse treurspel, heeft volgens Lionarons te maken met macht en uiteraard met geld. De ver strengeling van politieke en financiële belangen in Sunname is zoals gezegd groot. „Idealisme speelt geen rol, behal ve bij dwazen in de Surinaamse poli tiek", zegt hij cynisch. „En al helemaal niet als de geweerloop van Bouterse te gen je borst drukt. Iedereen houdt reke ning met een man die een Uzi vast houdt". En onder die omstandigheden trekt Suri name vandaag naar de stembus. Dat het al oude Front vandaag de verkiezingen gaat winnen, staat vast. Vriend en vij and zijn het erover eens. Een tweederde meerderheid is vereist om de president te kunnen kiezen, die op zijn beurt het kabinet formeert. De kans is groot dat de overwinning van de Frontpartijen niet zo klinkend zal zijn als die van 1987. Als een tweederde meerderheid in de Assemblée uitblijft, zijn de grote par tijen gedwongen een kleintje binnen te halen. Er is een tamelijk fris ogende nieuwko mer binnen de Surinaamse politiek: het Democratisch Alternatief '91. DA '91 heeft geweigerd mensen op te nemen die associaties oproepen met de politiek tot nu toe. Een programma is er niet, maar het klinkt hoopgevend. Niettemin luidt de verwachting dat één twee zetels het maximaal haalbare is. Het zelfde geldt voor de Progressieve Arbeiders- en Landbouwers Unie. Of is het Front wellicht gedwongen in zee te gaan met de aan het leger gelieer de NDP, misschien zelfs goed voor vijf zetels? „De verkiezingen zijn een lacher tje", zegt Fortuyn. „Het Front ligt met Bouterse onder één deken". Ramlal sluit onderlinge afspraken evenmin uit. Het is geen geheim dat de handelaren van de VHP goede zaken doen met de militai ren. Bouterse die over de schouders meere- geert. Nederand zou dat geen geslaagde grap vinden. De militairen moeten het veld ruimen in de politiek. Intussen speelt Nederland volgens Lionarons wel degelijk een spel om de verkiezingen van vandaag te beïnvloeden. Het Gemene bestplan van Lubbers is niet per ongeluk uitgelekt. Den Haag zou erop speculeren dat de Surinamer eieren voor zijn geld kiest. De bevolking hecht aan nauwere banden met Nederland, maar ziet die mogelijkheid vervliegen als Bouterse en de zijnen in zicht blijven. In dat licht zou ook de recente uitwij zing van twee Surinaamse diplomaten gezien moeten worden. „Zij komen uit, de militaire hoek en worden beschuldigd van het witwassen van zwart cocaïne- feld. Zestig procent van de cocaïne in Jederland komt uit Suriname. Het mo ment van uitwijzen valt niet slecht, want het stelt de militairen vlak voor de ver kiezingen in een kwaad daglicht. Neder land gokt erop dat de Surinamers zich vandaag tegen die praktijken zullen uit spreken". De stoflap ligt dan op tafel, terwijl de grote schoonmaak nog moet beginnen. Drs. H. Prade, voorzitter van de Surinaamse Rekenkamer, zei het al: „Wij moeten zelf de corruptie in ons land bestrijden. Een Gemenebest-relatie lost het probleem van een zwak s stuur niet op".

Leidse Courant | 1991 | | pagina 25